I „Ik heb er geen spijt van dat ik indertijd heb doorgezet" Internationaal jeugdtoer- nooi Lookhorst ging van start Uitslag klaveijassen leusdei- krant Zuster Avellina vijftig jaar in het klooster Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 plaatselijk nieuws ACHTERVELD Maandag 4 au gustus was het 50 jaar geleden dat zuster Avelina de klooster gelofte aflegde. Dit was in het klooster van de St. Joseph-congregatie aan de Vlas akkers te Amersfoort. Zij werd op 4 januari 1908 in Achterveld geboren als dochter van Petrus Bitterling en Margaretha van der Heijden. Nadat zij de lagere school in Achterveld had doorlopen ging zij als dienstmeisje in betrekking. De toen nog zeer jeugdi ge Anna ging het eerst werken in het gezin van de wagenmaker Lammers. Daar is zij drie jaar geweest. Er wer den toen wel lange dagen gemaakt. Zij moest op haar post zijn van 's mor gens 7 uur tot 's avonds 7 uur. Na die drie jaar ging zij naar de boerderij de Honthorst te Stoutenburg. Daar zij wel van een verandering hield ging zij vandaar naar Hutmoorst een boeren bedrijf aan de Moorsterweg. Ook daar hield zij het drie jaar vol. In de tijd dat zij op Hutmoorst werkzaam was voelde zij zich inner lijk steeds meer geroepen om naar het klooster te gaan. Voor dat zij de stap ondernam in te treden heeft zij innerlijk veel strijd gehad. „Innerlijk voelde en hoorde ik steeds die stem", zegt zij, „doch voor het zover was heb ik er toch heel veel en goed over nagedacht" Nadat zij uit haar laatste betrekking was vertrokken is zij nog ongeveer een half jaar thuis geweest. Toen zij tijdens een kerkdienst die door haar werd bijgewoond de kape laan hoorde preken dat elk mens zowel vrijgezel als gehuwde zijn roe ping en plicht in deze wereld had. gaf dat voor haar de doorslag. Nadat zij van al haar familieleden afscheid had genomen trad zij in februari 1929 in het klooster van de congregatie van St. Joseph aan de Vlasakkers te Amersfoort. ZIEKENVERPLEGING Niet alleen de preek van de kape laan doch ook het werk van de zus ters tijdens het verblijf in een zieken huis gaven de doorslag. Haar ouders stonden ook geheel achter haar en juist voor haar vertrek deelde haar vader haar mede dat zij, indien zij het niet kon volbrengen thuis altijd weer welkom zou zijn. Haar streven was om haar medemensen te helpen. Dat is ook de reden geweest dat zij van het begin af aan in de ziekenverple ging is gegaan. Na een jaar in het klooster te zijn gebleven legde zij op 4 augustus 1930 haar gelofte af. Zij nam de naam Avelina aan. Na haar gelofte bleef zij nog 3 jaar in het moederhuis, een termijn als kleine professie Na deze drie jaar kon men nog vrijwillig uittreden of kon ook worden weggestuurd als men vol gens de leiding niet voldeed" „Ik heb in de ziekenverpleging alles gedaan Ik ben in de gewone verpleging ge weest, ben op de operatie kamer werkzaam geweest, de röntgenka- mer, de kraamafdeling en de bloed transfusie". Vanuit Amersfoort ging zij naar Harderwijk in een sanatorium werken. Vandaar vertrok zij naar Har- lingen waar zij 4y2 jaar werkzaam was en haar opleiding als verpleegster afmaakte. Voor praktijkervaring ging zij ook nog een jaar naar Sneek. Daarna weer terug naar Harlingen waar zij in totaal 11 jaar is geweest. Na Harlingen verbleef zij 10 jaar in IJsselstein en 3 jaar in Terborg Van daar uit ging zij naar Delden waar zij momenteel nog verblijft. Met enkele korte onderbrekingen is zij nu 25 jaar in Delden. PATIËNTEN BEGELEIDEN Het verpleegsterswerk heeft zij op moeten geven, doch geheel werkloos is zij nog niet. In Delden verzorgt zij momenteel de rector die ziek is en begeleidt zij nog steeds patiënten die voor onderzoek of controle naar een ziekenhuis moeten. Zij heeft in die vijftig jaar heel wat meegemaakt waarbij de vernieuwingen wel de grootste rol hebben gespeeld. „Voor een groot gedeelte ben ik het daar wel mee eens, doch er zijn ook ver nieuwingen geweest waar ik het niet mee eens ben Men heeft nu wel veel meer vrijheid doch er zijn ook heel wat mooie dingen verdwenen. Een daarvan is dat in verband met bepaal de bouw de zusters nu een eigen kamer hebben en in diverse inrichtin gen geen huiskamer meer hebben. Hierdoor is het mooie en fijne contact dat de zusters met elkaar hadden verdwenen. Dit voel ik zeker als een groot gemis. Ik heb er geen spijt van dat ik indertijd doorgezet heb. Met veel vreugde en dankbaarheid kijk ik terug op de achter mij liggende tijd". BUITENLEVEN „In die tijd is het ook niet steeds van een leien dak gegaan. Niet alleen voor mijn intrede heb ik een inwendi ge strijd gehad doch ook tijdens de tijd daarna. Ik hou heel veel van het buitenleven en vooral als het dan heel mooi weer was en ik al die mensen de polder in zag fietsen was het voor mij wel eens moeilijk. Doch ik heb mij steeds weer kunnen overwinnen en ben daar nu nog heel dankbaar voor. Het is heel jammer dat we nu in een tijd leven dat de zusters gaan verdwij nen Het word steeds meer door leken overgenomen. Volgens mij komt het nog wel voor dat men geconfron teerd wordt met een inwendige stem om je roeping te volgen. Doch naar mijn mening wordt deze niet meer gehoord door het oppervlakkige le ven van nu. Gelukkig is er veel in de goede zins van het woord veranderd. Als ik nog terug denk aan de tijd dat mensen in een bejaardentehuis wer den opgenomen en dat er dan echt paren die 40, 50 en soms 60 jaar gehuwd waren van elkaar werden gescheiden omdat er alleen maar mannen en vrouwen afdelingen be stonden Dit is gelukkig verleden tijd" In verband met dit jubileum zal er vrijdag 8 augustus een Mis uit dank baarheid zijn in de R.K. kerk te Ach terveld. Daarnazalereen familiefeest zijn in D'Ouwe Peerdestal. Een ieder die zuster Avellina met dit jubileum geluk wil wensen is na de Mis ook van harte welkom in D'Ouwe Peerdestal. Ook haar 25 jarig jubileum heeft zij in Achterveld gevierd. Haar geboorte dorp is zij in al die jaren niet vergeten en komt er nog graag een keertje terug. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40 - per jaar, 20.50 per half jaar, 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag fussen 18 30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op-" nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141toestel ,19. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5.- per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro; 871441 t.n.v. de BDU b v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. LEUSDEN/CENTRUM Zater dagmorgen werd, onder de best- denkbare weersomstandigheden, het derde internationale jeugdtennis- tournooi van de LTV Lockhorst ge opend door burgemeester J.W. M. Rademaker, die tennis en passant vergeleek met „veredeld handje klap". Semi-automatisch ontrolde hij een door talrijke ballonnen omhoog gehouden spandoek met het op schrift „I.J.T. 80". Detennishappening van 9 dagen heeft als deelnemers 16 jeugdspelers uit het Engelse district Suffolk, 18 uit Grubbenvorst (de Lim burgse ex-woonplaats van Lock- horst-voorzitter Martin de Boer) en 94 uit de regio Amersfoort, waaron der een 40-tal Lockhorsters. De keis- tad is vertegenwoorigd door Alta, Flehite, Leusderpark, Randenbroek en Volta en 't Schilt (Woudenberg), Weldam (Hoevelaken), de Eemelaar (Achterveld) en de LTV Leusden completeren het lijstje van deelne mende verenigingen. De strijd is inmiddels in de leef tijdsgroepen 12-14. 14-16 en 16-18 jaar volop aan de gang en door het gevolgde poulesysteem komen alle spelers en speelters tenminste zes maal op het gravel. Al maanden is de tournooicommissie van Lockhorst druk bezig met de organisatie van het evenement, dat t/m zondag 10 au gustus minimaal 5 van de 6 Buming- parker tennisbanen beheerst. Voor de jeugd wordt letterlijk ruim baan gemaakt. „Gelukkig hebben wij veel medewerking gekregen van oud-or ganisatoren als Ed Vos, Peter Drewes en Martin Brüggeman", aldus tour- Burgemeester Rademaker liet ze vliegen (de ballonnen en het spandoek). Lockhorst-voorzitter M. de Boer bij zijn welkomstwoord. nooi-coórdinator Peter Gout. „Maar ten Dirkzwager en Ronald Dijkgraaf hebben de technische leiding en Theo van Dijk voert de administratie. Een zware (maar niet onplezierige) taak hebben ook Paula Bierhoff en Lies de Vries als gastvrouw, o m met het inkwartieren van de deelnemers van verre. Veel werkzaamheden tij dens het tournooi worden door de leden van de Lockhorstjeugdraad. Tussen de wedstrijden door kan, dankzij de medewerking van TTCL, tafeltennis worden gespeeld en de plaatselijke Rabobank strijkt als „sponsor" de financiële plooien mooi glad Voor de vrije avonden is een uitgebreid ontspanningsprogramma samengesteld. Zo was er zaterdag in het gerenoveerde tennispaviljoen een kennismakingsavond en maan dagavond was de Leusdense bran dweer het belangrijkste element van de watervoetbalcompetitie Woens dag (aanvang 19.30 uur) wordt „le vend stratego" gespeeld in Den Treek Donderdag is het rustdag In de praktijk wordt dan door de gastge zinnen met hun logé's veelal „Neder- land-in-één-dag" gedaan. Vrijdag begint om 19 30 uur een massabar becue op het BB-park en zaterdag op hetzelfde tijdstip het slotfeest in de Til. De toegang tot de tenniswedstrij den (vanaf 09.00 uur en de finales op zondag van 11 00 tot 14.00 uur) is gratis. Zaterdag en zondag werd gestart met de voorronden van de enkelspelen en aan de hand van de resultaten daarvan werden de dubbels gevormd, die maandag zijn begonnen Het enorme toernooi - o.m 120 enkelpartijen van 40 minuten - verloopt uitstekend en ge heel volgens het draaiboek. Heden avond om 19. uur begint een extra in gelast GD-toernooitje om de „Suffolk- cup". De Engelse ploeg heeft deze prijs beschikbaar gesteld voor de winnaars van een onderlinge strijd tussen teams van jeugdspelers en (bege)leider van Sufflok, Grubbenvorst en Lockhorst. Een bijzonder leuk initiatief. LEUSDEN Uitslag 31-7-'80 punten 1 Mevr Pouli 5738 2. Mevr. Bolt 5221 3. Mevr. v. Egdom 5200 4. Hr. Arns 5146 5. Hr. Knol 4891 Stand per 31-7-'80 1. Hr Arns 77813 2 Hr v. d. Berg 77806 3 Mevr. Pouli 77281 4 Hr Plattel 76647 5 Hr Veerbeek 76143 6. Mevr. v Waterschoot 75927 7. Mevr. Bolt 75895 8. Mevr Arns 75874 DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD dinsdag 5 augustus 9.30 uur Tour de Junior persoonlijke tijdrit 18 45 uur Tour de Junior wegwed strijden woensdag 6 augustus 10.00 uur Tour de Junior Mini Tour 18.30 uur Tour de Junior wegwed strijden 20 00 uur braderie Hessenweg 20.00 uur dansen café Buitenlust donderdag 7 augustus 18.45 uur Tour de Junior wegwedstrijden. BURGERUJKESTAND Uit het bevolkingsregister van Leus den blijkt dat in de periode tot en met 31 juli 1980 zijn: GEBOREN: 12 juli 1980 Dorien Louise Maria, d.v. R A W. N Broekhoven en M M W. J. van der Lans 17 juli 1980 Mark, z.v. A. G. Th. Beij- aard en J. C Bos 22 juli 1980 Roeland Ludo, z.v. J. H. Th Kluit en H. J. A. L van den Berge. 25 juli 1980 Maria Johanna Cornelia, d.v R, Koolstra en R G. Brokking. 30 juli 1980 Roy, z.v. E. Schouten en G. M. A. Kamphuis OVERLEDEN: 17 juli 1980 van Eijden, Gijsbertus wedn. van J C. Groen, oud 85 jaar. 18 juli 1980 van Seumeren, Ronald Johannes oud 19 jaar. 23 juli 1980 van Dongen, Pieter Wil lem geh met J. Raaff. oud 84 jaar. 24 juli 1980 van Arnhem, Alida Hen- drika wed. van G. Hendriks, oud 92 I jaar I 27 juli 1980 van Hal, Anna Catharina. i wed. van P J Stam oud 87 jaar. GEHUWD: I 30 juli 1980C. Lijong en J. F. R. Blan ken. Kerkdiensten GEREFORMEERDE LEUSDEN KERK Kerkgebouw ,,De Koningshof", Centrumweg 2 Zondag 10 augustus 9.30 uur; ds W. Nap 16.45 uur. ds. W Nap HERVORMDE GEMEENTE EN GEREFORMEERDE KERK VAN LEUSDEN Dorpskerk Leusden Zuid Zondag 10 augustus 10 30 uur: ds J. Weernekers (G/H) 18.30 uur; ds. W. J. Bouw, Doorn (G.B.) Marcuskerk, Asschatterweg Zondag 10 augustus 9.00 uur: ds P. W. v.d. Veen, Leusden (G/H) 19.00 uur ds. J. Weernekers (G/H) NEDERLANDS MEERDE KERKEN GEREFOR- Aula Corderiuscollege, Amersfoort Zondag 10 augustus: 10 00 uur ds J. J Verleur, viering H.A. 17.00 uur. ds. J. J Verleur, viering H.A. R.K. KERK Leusden-C: za. 19.00 uur: H. v. Hattum. gebeds- en communieviering dames zo 9 00 uur- A. Goes, heren Ned. zo. 11.00 uur: volkszang Don Bosco za. 19.15 uur: A. Goes zo. 10.00 uur: W. Jansen, volkszang Achterveld za. 19.00 uur: W. Jansen, volkszang zo. 8.30 en 10.30 uur: H. v. Hattum, Gebeds- en communieviering Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wie ook de kapitein van de huwelijksboot zal zi/n, de trouwkaarten bestelt u natuurtiik bi/ de Leusder Krant Met de komt u niet tussen de wal en het schip terecht.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3