SPAANSE ONTBOEZEMINGEN Kantlijn loep op Leusden DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 STILTE Wat is het stil in 't dorp, alsof de helft van 't Leusdens volk geëmigreerd is naar landen waar alles beter is dan hier Als ik al dat gepraat, om niet te zeggen gezeur noor over wat er in ons brave land allemaal aan mankeert, dan schijnt het het beste te zijn om even weg te wezen Toch heb ik het vermoe den dat na enkele weken de meeste emigranten wel weer terug zullen zijn, al dan niet wat wijzer geworden. Misschien hebben sommigen zelfs rondgekeken in het buiten land, meestal gaan de vakantie verhalen over eten en drinken en de prijzen in de diverse landen. Over de stomme buitenlanders, die geen Nederlands kennen en van dat vreemde eten hebben, en dan nog de foto's van Merie en Sjaan op de berg en d'r naast, en der langs en eventueel d'r onder. Er zijn er ook, die het in eigen land ondanks regen en zo. leuker vinden en een fijne vakantie gehad hebben Een van de naarste zaken, en daar is een ieder het er wel over eens, is het toenemend vandalis me, ook in de vakantieoorden merkbaar. De simpele vernielzucht in ons brave land. Misschien hebt U het ook gehoord van de rechter in het zuiden des lands, die snelrecht pleegde in zo'n geval: Honderd gulden boete voor jongens, die een café-inventaris vernielden. Een der veroordeelde vroeg of ie gekijk kon afrekenen en zwaaide met een briefje van duizend. Nou moet ik oppassen, anders ga ik ook zeuren over al wat er verkeerd is in ons te volle land. Voorlopig genieten we van de stilte. Sinds nu drie jaar geleden de legendarische heipalen van de tweede fase de grond niet inwil- den, is het week in week uit herrie in onze woonbuurt. Onafgebroken hebben bulldozers, gravers, be tonmolens. heistellingen, zand- auto's nabij en wat verder weg ge zorgd dat geen vogeltje meer te horen is. Het gevolg van een en ander is ook dat in het bochtenrij- ke dorp veel geachte ingezetenen bij voorkeur 's avonds laat die scherpe hoeken op twee wielen proberen te nemen. Na het ban- dengekrijs wachten we dan in spanning op de volgende klap die wel eens niet en wel eens wel volgt. Maar nu, bijna al drie weken, is er een rust en stilte die we be doelden toen we hier gingen wo nen. Van het pleintje zijn de helft der bewoners zwervend door Europa. We missen de schelle vrolijke kinderstemmen of zo maar even een praatje met deze of gene. De enorme regenval heeft er voor ge zorgd. dat het openbaar en ander groen enorm is uitgelopen, zelfs wat ik niet gezaaid heb op mijn landgoed van zestig vierkante meter is uitgekomen. Van wat ik wèl gezaaid heb zie ik nog niks. D'r zal wel een foutje zitten in de ..be geleiding" van mijn flora. Het is ook opvallend stil als ik een rondje door het dorp fiets Een enkele keer maar moet ik vege lijf zien te redden voor een overspan nen gas op de plank rijdster of rij der Ik kwam zo langs de enkele boerderijen die we nog rijk zijn. Tussen scharrelkippen liepen ook nog wat scharrelvarkens en kal veren. Een kennelijk mannelijk scharrelvarken probeerde zo maar in 't openbaar een vrouwelijk lid van de scharrelfamilie aan te ran den. Ik voelde me geschokt, dat kan zo niet langer. Vooral niet toen ook nog een scharrelhaan het voorbeeld volgde, maar de scharrelhen trok zich er weinig van aan. Verdraaid nog an toe, d'r moet toch een emancipatie-werk groep komen die aan deze discri minerende toestanden een eind gaat maken, althans brede infor matie verstrekt Zoiets van blijf van me lijf, lekker dier, of baas in eigen scharrel, er ligt hier voor sommige onderliggende partijen een schone taak. Ergens werd aan een voormali ge boerderij druk getimmerd. Aan de buitenkant van de stallen ston den meters hoge stalen hekken, ik dacht zo voor leeuwen en beren en ander wild gespuis. Hoe zit dat toch met die boerderij? Er mocht niets aan de buitenkant veranderd worden en nu een grote staalcon structie er om heen Zeker even scharrelen met het bestem mingsplan. 'k Denk nog aan dat raampje dat ik wilde veranderen aan mijn huisje, een jaar heisa voor het zover was. Ik heb nog een poosje aan de beek gezeten, de lucht trok, don ker grijze wolken kwamen drei gend aanzetten, spiegelden zich in het nog gladde water Het land leek, nu ik zo laag ge zeten was, eindeloos groot. Vlak voor me waren allerlei kleine beestjes ergens druk mee bezig Eén trachtte rusteloos in een rietstengel te klimmen, telkens vergeefs 't Werd als maar donkerder, het grijs werd zwart en een vreemd diffuus licht streek over het felle groen. Het water voor me geleek wel inkt en ik dacht aan dat prach tige gedicht van Hendrik Marsman ,,De hemel grootsch en grauw. Daaronder het geweldig laagland met de plassen Boomen en molens, kerktorens en kassen. Verkaveld door de sloten, zil- verpaars. Dit is mijn land, mijn volk, Dit is de ruimte waar ik in wil klin ken Laat mij een avond in de plassen blinken Daarna verdampen als een wolk. Marsman is niet verdampt als een wolk. of misschien toch. Hij werd getorpedeerd toen hij naar Engeland trachtte te vluchten. Ik vluchtte ook, voor de dreigen de bui, maar eer ik thuis was schaterde een felle zon over rode daken van mijn woonbuurt en den derden vier straaljagers er vlak over heen. En dezer dagen barst het geweld in het stille dorp weer los. Sp OEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Donderdag 7 augustus: 18.45 uur. Tour de Junior wegwed strijden. Vrijdag 8 augustus: 10 00 uur: Tour de Junior ploegentijd rit 18.45 uur: Tour de Junior wegwed strijden. 20 00 uur: Dansen café Buitenlust Zaterdag 9 augustus: 13.00 uur Tour de Junior wegwed strijden. 20.00 uur Tour de Junior Grote Prijs uitreiking Ons Gebouw 10 00 uur. D.W.S Rommelmarkt Jan van Arkelweg. LËUSDEN-CENTRUM maandag 11 augustus, 20 uur: ge combineerde vergadering van de raadscommissies Algemene Bestuurs zaken en Openbare Werken, raadszaal gemeentehuis, Hamersveldseweg 2. dinsdag 12 augustus, 20 uur: verga dering CML-werkgroep Ruimtelijke Or dening; gemeentelijk informatiecen trum, Zwarteweg. maandag 11 augustus tot en met vrijdag 15 augustus: Vakantieweek Blijhof; programma zie elders in deze krant MEDISCHE WEEKEINDDIENSTEN/ MEDISCHE DIENSTEN Weekeinde: 9 en 10 augustus HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leus den, voor de praktijken van de artsen Van den Berg, Binkhorst/du Boeuft, Boersema/ Koch. Lantink/Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar Huls artsenpraktijk J. Boersema en L. Koch, Kon. Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425-1222. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14 uur. Visites graag voor 10 uur 's morgens aanvragen. APOTHEEK Apotheek Leusden, winkelcentrum De Biezenkamp. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur en uit sluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 tot 20 00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 14 30 uur en van 17 30 tot 18.00 uur WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. M. Bos, Burg. de Beaufortweg, Leusden-C, tel. 942081 dienst Bovendien heeft deze zuster avond dienst van donderdagavond 7-8 t/m woensdag 13-8 VERLOSKUNDIGE Mej. R. Dijkhuizen, H. van Vlandenstraat 2, Amersfoort, tel. 19200 b.g.g. 722000. TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde Dok terscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt: Leusden Centrum: In de boerderij Groot Krakhorst. Bolderikhof 18. tel 945618 Maatschappelijk werk woensdag 10.00- 11 00 uur: gemeente Leusden, donderdag 14 00-15 00 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC) MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk maandag van 14 00- 15 00 uur, dinsdag van 14 00-15.00 uur Gezamenlijke Kruisverenigingen (AMID), donderdag van 14.00-15 00 uur PSC Leusden-Zuid: In Kruisgebouw. Roo van Aldewereltlaan 13, tel 940818. Maatschappelijk werk: maandag 10.00 - 11 00 uur gemeente Leusden; vrijdag 14 00 15 00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: maan dag 13.30-14 30 uur: AMID, vrijdag 14 00- 15 00 uur PSC Achterveld: Kruisgebouw. Walter van Amersfoortstraat 30. tel 03425-1333 Maatschappelijk werk vrijdag 9 00-10 00 uur: gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: vrijdag 9 00-10 00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE: maandag van 11 00-12 00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in drin gende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland. tel. 035-45555 Moeders voor Moeders: Mevrouw M L Rozendaal-Doucet, Jan van Arkelweg 47, Achterveld. 03425-1853. Werkgroep „Laat Leven" te Leusden. hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwan gerschap, tel 033-620244 (bureau „laat le ven" in Amersfoort). DIERENARTSEN: Gelieve uw eigen dierenarts of dierenkliniek te bellen. Een telefonische antwoordappa raat geeft op welke dierenarts voor spoedge vallen te bereiken is. TEL. HULPDIENST: Werkgroep Homosexulaiteit Amersfoort (WHAM) Iedere vrijdagavond van 20.00- 24 00 uur. tel 03495-5672. Pastorale hulp: van 8 tot 15 augustus is bereikbaar: pastor F. Overbeek, tel. pastorie 941261 of privé 942155 Rutgershuis Amersfoort (bureaus voor geboorteregeling en seksualiteitsvragen), Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel 033-18931 Spreekuren volgens afspraak WIJZIGING KERKBERICHT ACHTERVELD Zaterdag 9 augustus: 19.00 uur: avondmis; zondag 10 augustus: 8.30 uur: H. Mis; 10.30 uur: Geen Hoog mis, maar gebedsdienst met com munieviering. (een inhaalprogramma) Aan Jan Mandemaker: Flauw hoor. dal van die bocht De gemeente kreeg een fon tein cadeau. Toch niet om nog méér water in de wijn te doen? En bovendien had de Ha mershof nog geen waterover last genoeg? En nu we het toch over de Ha mershof hebben: is na het water en de wind het beton al gekontroleerd? Ging Jan Mandemaker nou te snel door de bocht, vloog ie er uit of had ie die bocht helemaal niet gezien? Met al die prachtige plantjes tussen de rails is de kans op passagiersvervoer op de Pon- lijn natuurlijk nu helemaél ver keken Juli 1980: Langenbeek één lange beek Toppunt van cynisme: per soneelstekort dreigt voor ge westelijke arbeidsbureau's m Utrecht. Toch niet ook de kaartenbak moeten inleveren bij Gedeputeerde Staten? Van Woudenberg en de on derwijsnota. Een compliment voor het gebrek aan visie. Zal dat even een verrassing voor hem zijn geweest! Wie had ooit kunnen denken dat de Smoussesteeg de kin derrijkste steeg van Leusden zou worden? De boeiende nota van Progres sief Leusden bevestigt het: Mandemaker had wat die der de fase betreft dan toch gelijk ook al heeft ie er dan geen woord over gezegd tegen die journalisten van deze krant Gemeentebestuur geeft na protesten van bevolking op nieuw de gelegenheid tot in spraak struktuurplan Tja. het was natuurlijk te proberen, hè Burgemeester van Leusden aan de Waterjuffer: „Het is hartverwarmend al die belang stelling voor onze nieuwe wo ning. Deelnemer Leusder Krant fo- topuzzeltocht op de fiets: „Wie is toch die aardige man die zo vriendelijk naar ons wuift?" Waarom anderhalve ton uitge ven voor verbetering van die stomme bocht als met veel simpelere middelen een tikse file is te kreëeren? Bejaarde eend in Langenbeek: „Ik heb bezoek gehad van het konijntje uit de Wetering. Ge lukkig kon het zwemmen V. GEEN SPREEKUUR WET HOUDERS WAGENAAR EN MANDEMAKER Wethouder Wagenaar zal op de vrij dagen 8. 15 en 22 augustus geen spreekuur houden. Het spreekuur van wethouder Mandemaker op de vrijdagen 8 en 15 augustus komt eveneens te vervallen. In dringende gevallen kan via de secretaresse van burgemeester en wethouders een afspraak worden gemaakt voor het spreekuur van de burgemeester op dinsdagmorgen of van wethouder Van Woudenberg op vrijdagavond. kijk op de film vervolg van pagina 11 Zombies. Een nogal onfrisse imitatie van de Italiaanse regisseur Lucio Fulci van de nog niet in Nederland in roulatie gebrachte „Dawn of the dead" van George A Romero Wie „Night of the Living Dead" heeft gezien, moet zich bovendien voorbereiden op nogal wat Imitaties uit die film. Horror van een twijfelachtig karakter voor de „ware" liefhebber die schijnen er bij bosjes te zijn in Amersfoort en omgeving (Grand 2, 91 minuten. 16 jaar). De losbol. (Le guignolo) Opnieuw de Franse komiek Jean-Paul Belmondo in spektakulaire aktie in een aktie-ko- medie van vakman George Lautner. Hoewel ook het recept van de Belmon- do-films zo langzamerhand een tikkel tje al te bekend aan het worden is zon der voldoende nieuwe variaties, blijft het geheel tot erg goed smaken. Bel mondo is opnieuw op een James Bond- achtige manier bezig met zaken, waar mee hij zich eigenlijk niet zou moeten bemoeien Een nogal mysterieus kof fertje is er de oorzaak van, dat kunstdief Alexandre Boroni het nogal warm krijgt in Venetië, waar verschillende geheime diensten jacht op hem maken. Aktie (soms spektakulair), mooie vrouwen, spanning en vooral humor. Het kan niet missen. (Grand 3. alle leeftijden) Cabo Blanco. Charles Bronson als kroegeigenaar, die in zijn rustige be staan wordt bedreigd door intriges rond that Jazz" van Bob Fosse, Valerie Per- rine over haar rol in „Can't stop the music" van The Village People, terwijl Pirn de La Parra aan het woord komt naar aanleiding van de première Dirty Picture", de stomme zwart-witfilm, die in Amersfoort slechts één week heeft gedraaid. „Ik kan me niet laten verplet teren". zegt Pirn David Essex mag ook z'n zegje doen naar aanleiding van de film „Silver dream racer", waarin hij een hoofdrol speelde. Maarten van Rooyen sprak onder meer met Akira Kurosawa en doet verslag van dit gesprek „Film is mijn leven", zegt deze Japanse regis seur. Charlton Heston speelt een FILMKEURING: FILMS ONTERECHT AAN JEUGDIGEN ONTHOUDEN DEN HAAG - Het is gebleken dat meermalen films in bioscopen wor den vertoond aan een hogere leef tijdscategorie dan waarvoor zij door de filmkeuring zijn toegelaten. Ook komt het voor dat films niet ter keu ring worden aangeboden, waardoor ze alleen aan personen boven de zestien jaar mogen worden ver toond, terwijl zij soms niet schadelijk geacht moeten worden voor perso nen beneden die leeftijd. Dit stelt de Nederlandse Filmkeuring in haar jaarverslag over 1979. De film keuring trekt daaruit de conclusie dat er zonder noodzaak films worden onthou den aan jeugdigen. Volgens de secretaris-directeur van de Nederlandse Filmkeuring, J. M. Ooms, speelt mogelijk een aantal fac toren een rol in de overwegingen van filmverhuurbedrijven films niet ter keu ring aan te bieden. Voor de kleine be drijven kan bezwaarlijk zijn het bedrag dat voor de keuring moet worden be taald (400 a 500 gulden). Ook kan meespelen dat de aanduiding „boven de 16" voor een deel van het publiek aantrekkelijker klinkt dan „alle leeftij den". welke laatste aanduiding nog steeds geassocieerd wordt met „flauw en kinderachtig" Ook kan een rol spe len dat sommige bioscopen liever geen jeugdigen in de zaal hebben in verband met baldadigheid, aldus Ooms De laatste twee overwegingen kun nen ook ten grondslag liggen aan hel feit dat wèl gekeurde films van biosco pen soms een hogere leeftijdsaandui ding krijgen dan de filmkeuring ze mee gaf In Nederland kwamen vorig jaar on geveer driehonderd hoofdfilms uit Ruim honderd passeerden de filmkeu ring, Honderd hadden een dermate pornografisch karakter dat de ver huurder bij voorbaat al aannam dat de film voor boven de zestien zou zijn en ongeveer honderd werden niet ter keu ring aangeboden. Van de 116 hoofdfilms, die in 1979 de filmkeuring passeerden, kregen 80 de aanduiding „alle leeftijden29 „boven de 12" en 7 „boven de 16". Volgens Ooms leeft zowel bij het pu bliek als in de bioscoopwereld nog steeds de hennnering aan de „oude" filmkeuring, waarbij andere criteria gol- hoofdrol in „The Awakening", Heston in Première. „The Awakening is veel in teressanter dan „The Omen The Awakening is gebaseerd op de roman „The Jewel of Seven Stars" van Bram Stoker Uiteraard ontbreekt „De Hulk' Bill Bixby niet in dit nummer van Pre mière. Zoals bekend is er een speelfilm gemaakt van de inmiddels ook in Ne derland bekende TV-serie. Jim Bray sprak met Maarten van Rooyen naar aanleiding van de film „Roller Boogie" „Aan rolschaatsen kom ik nauwelijks meer toe", vertrouwt hij Maarten toe. V. den dan bij de „nieuwe". In juli 1977 trad de wet op de filmvertoningen in werking en daarmee begonnen ook de werkzaamheden van de nieuwe Ne derlandse filmkeuring De nieuwe filmkeuring let louter en alleen op de schadelijkheid van een film. De geschiktheid speelt voor de keurders geen enkele rol. „Een film die de aanduiding alle leeftijden krijgt, hoeft helemaal niet geschikt te zijn voor jeugdige personen Het betekent alleen dat de film geen schadelijke elementen bevat", aldus secretaris-directeur Ooms. Overigens wordt binnen de film keuring gediscussieerd over de term „schadelijkheid" Dit aspect kan slechts subjectief worden beoordeeld. Boven dien kunnen schadelijke effecten van een film op jongeren nooit geheel wor den uitgebannen, iets waarnaar de filmkeuring dan ook niet streeft, zo staat in het jaarverslaq. In verband hiermee concludeert de filmkeuring dat bij vergelijking met het buitenland de in ons land toegelaten leeftijdsgrenzen veruit het laagst liggen. „Ons beleid is jeugdigen zo weinig mo gelijk films te onthouden", aldus het jaarverslag. Dat dit beleid nog niet goed bekend is in de bioscoopwereld is onder meer te wijten aan de stagnatie in het overleg tussen de filmkeuring en de Nederland se Bioscoopbond (NBB) Door admini stratieve moeilijkheden bij de NBB was er vorig jaar nauwelijks sprake van enig contact tussen die organisatie en de filmkeuring. Enige tijd geleden is het overleg met de NBB weer op gang gekomen. De bond heeft zijn leden in een brief ge schreven achter de filmkeuring te staan en de werkwijze van die instelling goed te keuren, zo vertelt Ooms. Voor de keurders Is overigens de leeftijdsgroep van 12 tot 16 jaar een zeer moeilijke. In deze groep doen zich enorme verschillen voor In rijp heid, maatschappelijke ontwikkeling en incasseringsvermogen. Over het algemeen is er al geen sprake van een „gemiddelde" kijker, een keuringsbeslissing kan daarom nooit geheel passend zijn voor elke persoon beneden de leeftijd van 16 respectievelijk 12 jaar, zo staat in het jaarverslag. moetje helaas konstateren, dat, hoewel „De Vrek" best een aardige film is, het toch met voldoet aan de gestelde ver wachtingen De vertolking van De Fu- nès is - volgens toneelkenners - eerder banaal dan treffend en juist, doordat wel de letterlijke tekst van Molière s zeden schets is gevolgd, klikt het niet hele maal. En dat ondanks de bekke- ntrekkerij van de Franse topkomiek, die toch maar eens moet nadenken over een andere, beter passende kroon op zijn eerbiedwaardige carriere. (Grand 4, alle leeftijden). Crime Busters. (Twee door het dolle heen). Reprise van één van de betere Spencer en Hill-films, waarin het edele tweetal optreedt als twee eigenzinnige politie-agenten Prima entertainment (Cinema 1alle leeftijden). De sheriff ziet ze vliegen. Bud Spencer volop in aktie met een en dankzij een tegendraads ruimte knaapje, dat een aardig instrumentje bezit. Dat dingetje wil de Amerikaanse luchtmacht graag hebben en dus juist, wilde achtervolgingen en fikse knokpartijen, waaraan ook Joe Bugner dapper meedoet als de kom paan van Bud, die het verdraaid moeilijk krijgt. Pretentieloos amusement voor jong en oud. (Cinema 2, alle leeftijden) De linkshandige uitzendkracht. (Hardly Working) Na tien jaar een re delijke come back van de Amerikaanse filmkomiek Jerry Lewis „Hardly Wor king", hier in Nederland foutief vertaald in „De linkshandige uitzendkracht" (Jerry is dat niet) draait om een werklo ze clown, die allerlei karweitjes opknapt en daarin zelden slaagt Een redelijke film vooral voor de jeugd, die wellicht meer plezier zal beleven aan deze Jerry Lewis, die zich niet geheel aan de tijd heeft aangepast, met als gevolg, dat zijn humor wat verouderd aandoet en nergens echt grappig is. Jerry Lewis- fans, die zulke uitstekende herinnerin gen bewaren aan bijvoorbeeld „The Nutty Professordoen er qoed aan die herinneringen niet te bederven. (Euro, alle leeftijden) Duo-films. In Duo 1 worden „Nach telijke begeertes tijdens de week- voorstellingen opgewekt en dat zal dan wel veroorzaakt worden door „Jill, eindelijk losgelaten" in de nachtvoor stellingen van dit gerenommeerde Amersfoortse porno-theater. Duo 2 levert zoals gebruikelijk weer de aktiefilms voor de verstokte liefheb bers. In het weekprogramma is dat in „De superknokkers", roemruchte avonturen van Foxy-Foxy, Don Juan en Hercules, drie gezworen kameraden, die samen een tijdje in eikaars gezel schap verkeerden in de gevangenis na een mislukte bankoverval Eenmaal op vrije voeten gebeurt er weer van alles. Knokpartijen zijn de hoofdzaak In de nachtvoorstellingen van Duo 2 een rep rise van een nogal omstreden John Wayne-film „De groene baretten", waarin Wayne de loftrompet steekt ten aanzien van het onvervalste hel dendom der Amerikaanse soldaten. OVERZICHT VAN DE NEDERLANDSE FILMBLADEN Filmfan. Het blad „Filmfan" brengt in haar dubbel-nummer (juli-augustus) onder meer een artikel van Fred van Doorn over Monica Vitti, „Er was geen actrice die zo goed de eenzaamheid kon uitbeelden dan zij", terwijl Thijs Oc- kersen een proefiel schreef van Jerry Lewis, wiens nieuwste film „Hardly Working" kortgeleden in première ging Ab van leperen schreef het tweede deel over de Franse driftkikker Louis de Fu- nes. Hij ontdekte dat er meer dan op pervlakkige overeenkomst bestaat tus sen de man en de rol „Louis de Funès als vrek" Willy van Hemert maakt van zijn hart geen moordkuil, met name ten aanzien van de publiciteit rond zijn fi guur „De publiciteit beschouw ik als de moeilijkste kant van mijn vak. Mijn ima ge is verkeerd en dat trusteed mij het meest". Oscar de Kroon sprak met de Duitse regisseur Alexander Kluge, die samen met Volker Schlbndorf en de tv- journalist Alexander von Eschwege de meer dan twee uur durende film „Der Kandidat" maakte over de handel en wandel van bondkanselier-kandidaat Franz-Joseph Strauss Anneke van Doorn sprak met Liesbeth List („Mys teries"). „Als ik niet toneel speel, heb ik nogal een chagrijnig gezicht, en dat pakt de camera helemaal niet", zegt actrice Guikje Roethof tegen Tom Rooduyn Skoop. Het juni-julinummer van Skoop brengt onder meer een artikel van Charles Boost over „De jeugd van Marco Ferreri" Ferreri: „Van mezelf kan ik alleen zeggen, dat ik de grootste optimist ter wereld ben" Harry Hosman over Steve McQueen (Tom Horn); „McQueen wil de dood onder ogen zien". Constant Janssen neemt een niet onbelangrijk deel van Skoop voor zijn rekening met een artikel over „De spreidstand als filmsymbooluiteraard verlucht met tal van foto's van actrices in spreidstand Je moet er maar opko menUiteraard ontbreekt een over zicht van Cannes 1980 niet, terwijl An- nemiek van de Pas en Benet Rossel een gesprek hebben met de Franse fil mer-etnoloog Jean Rouch die een ere doctoraat kreeg aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Een prima onderdeel van Skoop is de rubriek „Filmbesprekin gen" (eigenlijk kan die best wat uitge breider) In deze aflevering besprekin gen van „De Witte van Sichem", ..Chiedo Asilo", „The Electric Hor seman, „La Maison des Bois'„Radio On", „De Muppet Show" en „II Grido Met daarnaast uiteraard een (korter) overzicht met beoordeling van alle in de periode van 3 april tot en met 7 mei in Amsterdam in première gegane nieuwe films. Premiere. Zoals gebruikelijk heeft „Premiere" weer een enorme hoeveel heid uiterst korte „nieuwtjes" en slechts nkele, wat uitgebreidere artikelen. Aan dacht in dit nummer voor Dean-Paul Martin (Players), een artikel over „All hankelijk leven leiden. De enige afwis seling in hun rauwe bestaan wordt ge vormd door de jaarmarkt. Behalve om handel te drijven, buiten de trappers deze gelegenheid uit om eens goed dronken te worden en met de voor han den zijnde vrouwen flink huis te houden Tylers leven neemt een wending als hij een Indiase vrouw ontmoet, Running Moon, Zij blijft bij hem tot grote woede van haar man en opperhoofd der Zwartvoetindianen Heavy Eagle. Run ning Moon is de belangrijkste toeverlaat voor Tyler als hij vecht voor hun lijfsbe houd in een wereld vol ontberingen en kou, terwijl de bevers uitsterven, de prijs van de pels daalt en de Zwartvoetindia nen onder leiding van Heavy Eagle ja gen op zijn scalp. een gezonxen scnip met kostbaarhe den aan boord, in de tweede wereld oorlog door de Nazi's in Europa ge roofd Deze zich in Peru afspelende avonturenfilm van veteraan J Lee Thompson doet bedrieglijk vaak den ken aan de Bogart-film „Casablanca". Voor wie die film echter niet heeft ge zien, heeft „Cabo Blanco" redelijk ak- tie-vertier te bieden, ook al blijft Bron son (met naast zich de fraaie Domini que Sanda) opmerkelijk rustig voor zijn doen. (Grand 5, 95 minuten, 12 jaar). De Vrek. (l'Avare). Louis de Funès heeft altijd beweerd, dat de verfilming van Molière's „De Vrek" met hem in de hoofdrol de bekroning van zijn carrière zou zijn. Nu het zo ver is en Louis de Funes Harpagon vertolkt in „l'Avare". Scène uit: „The Mountain Men" (De pelsjager) met Charlton Heston. CHARLTON HESTON EN THE MOUNTAIN MEN Twee weken na de Amerikaanse première kan men in Nederland op 14 augustus de Europese (en Nederland se) première tegemoet zien van „The Mountain Men" Het is de tweede hoofdrol in korte tijd voor Charlton Heston, die ook al te zien is in de film „The Awakening". Naast Charlton Heston een tweede veteraan van het witte doek: Brian Keith. „The Mountain e Men" is het speelfilm-debuut van TV- j. regisseur Richard Lang, die bekend heid kreeg door zijn regie van afleverin gen van „Fantasy Island" en „Charlie's Angels". „The Mountain Men" speelt zich af in de dertiger jaren van de vorige eeuw waar de Rocky Mountains, lopend van Canada tot Mexico, een natuurlijke grens vormden tussen Oost- en West- Amerika. De ruige bergketen bood be halve de oorspronkelijke bewoners, de Indianen, een prachtig jachtgebied aan honderden pelsjagers, die aan het mo dieuze Oost-Amerika, met als centrum St. Louis, een uitstekend afzetgebied hadden. Bill Tyler (Charlton Heston) en Frapp, zijn partner (Brian Keith) behoren tot deze pelsiaqers, die een vrij en onaf-

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13