Voor 't Ruige Velt moet bestemmings plan met spoed ontwikkeld worden Inspraaktermijn vraagpunten nota structuurplan verlengd tot 20/8 „Enquête Vrouwenra meer professionele b ad verdiende egeleiding" leusder krant Corri Verduin (PL): DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN/UTRECHT - De mogelijke versnelling van de woningbouw in Leusden heeft alles te maken met de groeistadfunktie, die Amersfoort naar alle waarschijnlijkheid bin nen niet al te lange tijd gaat krij gen. En die groeistadfunktie is dan weer het gevolg van de be narde woningsituatie in deze re gio, waar op dit moment al duizenden mensen naar een huis zoeken, een aantal dat in de toe komst alleen maar zal stijgen. Cijfers over die woningsituatie in de regio Amersfoort zijn te vinden in de nota „De woning behoefte en de woningbouw- ontwikkellng in de gemeente Amersfoort". Die nota werd in december vorig jaar uitgebracht door een ambtelijke werkgroep, waarin vertegenwoordigers za ten van rijk, provincie en ge meente Amersfoort. Aanleiding tot instelling van de werkgroep vormde het voorstel van de Mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan het college van burgemeester en wethouders van Amersfoort te onderzoeken of de voorwaarden konden worden vervuld waaron der tot een aanwijzing van Amersfoort als groeistad kan worden overgegaan. De term „groeistad" betekent, zoals in de Verstedelijkingsnota staat aan gegeven: een plaats die in tien jaar met tenminste 10.000 wo ningen groeit. De belangrijkste conclusies van het rapport: - op dit moment is er al een te kort in de woningvoorziening in de regio Amersfoort (per 1 januari 1979 2900 woningen); - dit tekort zal in de loop van de jaren tachtig snel oplopen tot tenminste 8600 woningen in 1985 en 14.300 woningen in 1990, wanneer de wonlng- produktie in de gemeente Amersfoort buiten beschou wing wordt gelaten. Om aan die noodsituatie iets te doen, zo meende het provinciaal bestuur, toen zij het rapport aan de minister aan bood, zouden in Amersfoort tenminste 10.000 woningen moeten worden ge realiseerd. Over de vraag, hoe en waar dat zou moeten gebeuren, zou nader onderzoek moeten plaats vinden en dat onderzoek wordt momenteel gehou den Het zal duidelijk zi|n, dat ook na af ronding van dat onderzoek de woning bouw in Amersfoort niet van de ene dag op de andere van de grond komt. Er is een zekere ..opstartperiode" nodig en het zal zeker enkele jaren duren voor dat de eerste woningen in Amersfoort opgeleverd kunnen worden. Daarom nam het college van Gedeputeerde Staten begin dit jaar contact op met het gemeentebestuur van Leusden De vraag uit Utrecht was ..in hoeverre kan de gemeente Leusden haar in het streekplan Utrecht-Oost toegekende regionale opvangfunktie met aflopende taakstelling zodanig effectueren, dat binnen de door het streekplan aange ven capaciteit tot een versnelling van de woningbouw ter plaatse kan worden gekomen9" OPVANG FUNCTIE LEUSDEN Waarom kwam het provinciaal be stuur juist naar Leusden toe met die vraag? Dat lag eigenlijk wel een beetje voor de hand. Van alle gemeenten in de regio Amersfoort hebben alleen Amersfoort en Leusden een regionale opvangfunktie. De overige gemeenten mogen slechts bouwen voor de eigen woningbehoefte op basis van de criteria van de roemruchte Vijf Vinger Theorie (WT). Nu Amersfoort niet voor 1984 of 1985 naar behoren die regionale opvangfunktie kan vervullen, resteerde eigenlijk alleen nog maar Leusden Versnellen kan; maar wat te doen als tweede fase is afgerond? Dit is vanuit de lucht gezien het gebied 't Ruige Velt. Volgens de ambtelijke werkgroep moet er voor dit gebied met spoed een bestemmingsplan ontwikkeld worden, zodat er geen gat in de woningbouw valt, wanneer de tweede fase vervroegd is voltooid. Leusden heeft een regionale opvangfunktie tot 1986. Tot nog toe zag het er naar uit dat dan de tweede fase zou zijn afgerond en volgens het streekplan hoeft Leusden daarna alleen nog maar voor de eigen woning behoefte te bouwen. De tweede fase omvat ongeveer 3.090 woningen en het bestemmingsplan werd op 26 april 1978 vrijwel geheel goedgekeurd. G S. willen nu die afronding van de Tweede Fase naar voren halen van 1986 naar 1984 en mogelijk zelfs 1983 VERDEELSLEUTEL In het nu ter tafel liggende ..Onder zoek eventuele versnelling van de wo ningbouw in het plan Leusden-centrum tweede fase' wordt ingegaan op de konsekwenties van een dergelijke ver snelling. Er wordt bijvoorbeeld gespro ken over een verdeelsleutel voor de in Leusden te bouwen woningen. Daarbij wordt uitgegaan van het woningbouw programma en de woningbehoefte van respectievelijk Amersfoort en Leusden Op grond daarvan komt men voor Leusden op een verdeelsleutel van 35% woningbouw voor de eigen be hoefte en van 65% voor de regionale behoefte Waaraan dan overigens wel wordt toegevoegd: ,,Er zal rekening mee moeten worden gehouden dat de eindbeslissing van de individuele woningtoewijzingen blijft berusten bij het Leusdense gemeentebestuur. Het toewijzingsbeleid moet gezien worden als een autonome bevoegdheid van de gemeentebesturen." Voor wat betreft de differentatie van de woningbouw in de tweede fase. is de werkgroep van mening dat er op dit moment geen aanleiding is om onder invloed van de versnelling de bij de planvaststelling gemaakte verdeling in verschillende woningsoorten te her zien. Ook bij indeling in verschillende woningcategorieën moet de 35/65- sleutel gehanteerd worden. ,,Er dient echter rekening mee te worden gehou den dat de gemeente Leusden reeds beschikt over een relatief omvangrijke lijst van gegadigden voor een vrije sectorkavel Het is uit het oogpunt van rechtszekerheid van belang dat de ten opzichte van deze gegadigden gewekte verwachtingen in voldoende mate tot hun recht komen bij een versnelde vol tooiing van de woningbouw in Leusden- centrum tweede fase," aldus de samenstellers van het rapport. De juridische en stedebouwkundige aspecten van de versnelling worden belicht in het vierde hoofdstuk van het rapport. Daar wordt duidelijk dat een mogelijke versnelling vooral betrekking zal hebben op de laatste twee plande- len van de tweede fase (de vlekken W7 tot en met W10). Claeverenblad en Wil denburg In W7, dat al in een vergevor- dere staat van voorbereiding is. komen 55 één- en tweepersoonseenheden 71 woningwetwoningen. De vlek W8 om- vat 215 woningwetwoningen. 96 premiekoopwoningen en 71 ge schakelde vrije sectorwoningen. In vlek W9 komen 215 woningwetwoningen. 101 premiekoopwoningen. 170 ge schakelde vrije sectorwoningen en 57 vrije sectorwoningen. De vlek W10 ten slotte omvat slechts 15 vrije sector woningen. Dat woningpakket zou dus naar voren geschoven moeten worden. Hoeveel eerder die woningen be schikbaar kunnen zijn is, behalve van bestuurlijke beslissingen, ook afhanke lijk van de vraag of er onteigend zal moeten worden Voor de laatste twee deelplannen heeft de gemeente Leus den nog niet allegrond in eigendom. Een gedeelte van de grond is in eigendom van de B.V.'s Eurowoningen en See- paerdstad. Mocht er onteigend moeten worden, dan moet daarvoor een onge veer twee jaar durende procedure wor den afgewikkeld. Vandaar dat er twee schema's over de versnelling zijn opge steld: in het ene geval wordt de tweede fase (zonder onteigening) afgerond aan het eind van 1983. in het tweede geval (met onteigening) wordt het medio 1984 Voor zover de werkgroep nu kan overzien vloeien er uit versnelling van de woningbouwgeen direkte nadelige kon sekwenties voor de gemeente Leusden voort. VERKEER Wel nadelig zijn de gevolgen voor de verkeersafwikkeling in Leusden te noemen De befaamde knooppunten Heiligenbergerweg. Lockhorsterweg en Zwarteweg/Horsterweg zullen meer verkeer te verwerken krijgen, terwijl een behoorlijke aansluiting op rijksweg 28. zoals bekend, de eerste jaren nog niet te verwachten is. Bovendien voorziet de werkgroep dat ook het interne wegen net van Leusden en met name de Noorderinslag onevenredig zwaar be last zal worden. ,,De capaciteit van de Noorderinslag is onvoldoende om dit aanbod te verwerken Hierdoor gaat het verkeer gebruik maken van andere hiervoor niet geschikte wegen binnen de woonkern. In het rapport van de werkgroep wordt tenslotte een beetje gedraaid om de belangrijke kwestie: wat moet er nou gebeuren als de tweede fase twee drie jaar eerder dan voorzien was. is voltooid De gemeenteraad is nog maar net begonnen om. met behulp van het buro Arnhem, een structuurplan op te stellen voor Leusden-centrum. Dat structuurplan, dat pas over enkele jaren gereed is. is juist bedoeld om de vraag te beantwoorden, waar we met Leus- den naar toe willen na de voltooiing van de tweede fase. Nu zal dus op een veel eerder moment dan was gedacht, in ieder geval aangegeven moeten wor den waar Leusden na voltooiing van de tweede fase in ieder geval voor zijn ei gen behoefte gaat bouwen. Daarover staat in het ambtelijk rapport ..Ten ein de ten behoeve van de Leusdense woningzoekenden in aansluiting op ..Centrum 2de fase" woningen in Leus den te kunnen aanbieden is het nood zakelijk elders - bijvoorbeeld 't Ruige Velt - vanaf juni 1984 woningen te kunnen opleveren. Momenteel wordt een struktuurplan voor Leusden voor bereid, waarin een uitspraak zal moe ten worden gedaan over een of meer dere lokaties voor de woningbouw na realisering van het plan ..Leusden- Centrum 2de fase". Uitgaande van de vereiste voorbereidingstijd voor het struktuurplan is de oplevering van wo ningen in een bestemmingsplan dat op basis van het struktuurplan wordt ont wikkeld op zijn vroegst in april 1986 mogelijk Het verdient dan ook aanbe veling gelijktijdig met de voorbereiding van het struktuurplan de ontwikkeling van een bestemmingsplan ter hand te nemen, zodat de leveringen van wonin gen kan worden vervroegd naar ok tober 1984 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De door de Vrouwenraad in 1979 gehouden enquête verdiende meer professionele begeleiding. Het is jammer dat er door gebrek aan geld en mankracht een zo groot deel van de enquêteresultaten niet ver werkt is kunnen worden. Als je ziet wat er dan een geld en mankracht besteed wordt aan de opstelling van het structuurplan, dan komt het wel zijnsterrein er in Leusden weer eens bekaaid van af. Dat is de mening van het Progressief Leusden-raadslid Corri Verduin, die zij maandagavond ventileerde in de eerste vergadering na de vakantie van de raadscommissie ..Welzijn en Onder wijs" Daar stond onder andere een be spreking van de resultaten van de en quête, die de Leusdense Vrouwenraad onder alle Leusdense vrouwen hield, op de agenda In zijn inleiding zei commis sievoorzitter Gijs van Woudenberg Corri Verduin:als je dan het struc-i tuurplan ziet (wethouder ,CDA) dat hij blij was met de tijd en de moeite die de vele medewerk sters van de Vrouwenraad aan de en quête hebben willen besteden. „Het heeft een schat aan belangrijke gege vens opgeleverd, niet alleen op het terrein van welzijn, maar ook op het ge bied van ruimtelijke ordening." aldus de wethouder Daar was Corri Verduin het geheel mee eens. Zij vroeg de wet houder te willen bevorderen dat de en quêteresultaten niet alleen gebruikt zullen worden door de planadvies groep ..Sociaal-cultureel welzijn", maar ook gebruikt gaan worden bij de opstel ling van het structuurplan. Daar sloot Evelien Blom (raadslid voor het CDA en tevens lid van het be stuur van de Vrouwenraad) zich geheel bij aan. Ook vroeg zij of de enquêtere sultaten aan de orde kunnen worden gesteld in de vergaderingen van de commissies ..Ruimtelijke Ordening" en „Financiën" Maar vooral vestigde zij nog eens de aandacht op een van de belangrijkste conclusies van de Vrouwenraad op grond van de enquête er moet in Leusden een ruimte komen, waar alle Leusdense vrouwen - al dan niet in verenigingsverband- elkaar kun nen ontmoeten. Evelien Blom: „Ook naar aanleiding van de publikatie van de enquêteresultaten in de krant is me weer duidelijk geworden, dat veel vrouwen graag met elkaar in contact zouden ko men, maar niet weten waar ze naar toe kunnen. Er is in Leusden werkelijk een schreeuwend gebrek aan zaalruimte. Dus als de gemeente hier of daar nog eens iets vind. laat er dan eens aan de Vrouwenraad gedacht worden. Die vertegenwoordigt per slot zo ongeveer de helft van de Leusdense bevolking," aldus Evelien Blom LEUSDEN - De verlengde exposi tie over de vraagpuntennota van het structuurplan Leusden in de ge meentelijke expositieruimte is deze week, behalve s middags van 13.30- 17.30 uur, ook op zaterdag van 10.00-12.00 uur geopend. De ex positie is te bezichtigen tot 20 augustus a.s. lot verlenging van de inspraak termijn is door B en W besloten nadat uit verschillende reacties was gebleken dat het. in verband met afsluiting van het vergaderseizoen en geplande va kanties. voor een aantal groeperingen niet mogelijk was om vóór 4 juli jl. standpunten t a v de ontwerp-vraag- puntennota te bepalen en te formule ren, Reacties dienen voor 20 augustus binnen te zijn. Het gemeentebestuur meent dat een periode van drie maanden nl van 19 mei toen het voorontwerp gepresen teerd en ter visie gelegd werd tot 20 augustus, voor een ieder voldoende tijd biedt om van de inspraakmogelijkheid gebruik te maken. OVERZICHT Aangezien er door de gewijzigde inspraakprocedure veranderingen zijn opgetreden in het overzicht van be langrijke data. zoals gepubliceerd op de achterpagina van „Info Leusden" volgt hieronder een nieuw overzicht. 23 juli—20 augustus expositie in de ge meentelijke expositieruimte, Zwar- teweg 16a Openingstijden op werkda gen van 13.30-17.30 uur Zaterdag 9 en 16 augustus expositie geopend van 10.00-12.00 uur. Woensdag 20 augustus uiterste datum waarop inspraakreacties binnen moe ten zijn. Maandag 1 september ter inzage leg ging van de ontwerpvraagpuntennota (met daarin opgenomen de verant woording t a v. de geleverde inspraak) in de documentatiehoek van het bureau voorlichting en in de gemeentelijke do cumentatiehoek in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. Dinsdao 9 september bqhandeling van de ontwerp-vraagpuntennota in de werkgroep ruimtelijke ordening van het CML. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de gemeen telijke expositieruimte. Zwarteweg 16a. Donderdag 11 september behandeling van de ontwerp-vraagpuntennota in de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de gemeentelijke expositieruimte. Zwarteweg 16a Donderdag 25 september, vaststelling van de vraagpuntennota door de ge meenteraad De raadsvergadering be gint om 19 30 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2. Alle hierboven genoemde vergaderin gen zijn openbaar: als u dat wilt kunt u er dus bij zijn Bovendien kunt u in de commissievergaderingen gebruik ma ken van het spreekrecht De verslagen van de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML zijn eveneens openbaar Deelname aan de activiteiten van het CML staat open voor iedere inwoner van Leusden.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5