„Aan Leusden bouwen met méér inspraak" Kerkelijk zendingsorgaan vergaderde in Don Bosco „Op zo'n zomeravond denk ik wel: kunnen ze dat van de winter nou niet behandelen?" Ie—s«ler» km— C.M.L.-WELZIJN Werkgroep Verkeers- aangelegenheden vergadert PL-fraktieleider Rinze Bloemhof (D'66): ELZASSER i MANIFESTATIE in Herbergh „De Heerlickheit"j DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 plaatselijk-nieuws LEUSDEN - De werkgroep „Welzijn" van het CML, ge brandmerkt als hét Inspraakor gaan in de gemeente Leusden, is niet tevreden over de inspraak in Leusden. Onder het motto: „Nu of nooit" organiseert de werkgroep op maandagavond, 18 augustus (om 20 uur in het voorlichtingscentrum van de gemeente, Zwarteweg 16a, Leusden-Centrum) een tweede avond over „inspraak". Eerder, op 20 mei jongstleden werd reeds een openbare bij eenkomst belegd met verte genwoordigers van de werk groepen ruimtelijke ordening, milieu-educatie, voorlichting, met leden van het coördina tieteam, vertegenwoordigers van de Vrouwenadviescommis sie, Vrije Kwasten, Vereniging voor natuurbeschermings educatie, Vrouwenraad Leus den, individuele burgers en de pers. Met als thema: „Inspraak over de Inspraak". Overheer send was toen het gevoel dat het niet goed gaat met de inspraak in Leusden, dat er wat moet ge beuren en dat niet afgewacht kan worden totdat de gemeente eens een keer met een insrpaakveror- dening komt; dat er een initiatief buiten de gemeente nodig is. Toen werd afgesproken dat er een vervolgbijeenkomst moest komen, opnieuw openbaar en voor iedereen toegankelijk, om over de organisatie van de in spraak te overleggen. ledereen is voor deze bijeen komst bij voorbaat uitgenodigd. Ook zij, die niet op de eerste bij eenkomst waren. Het zal nu vooral gaan over de vraag hoe concreet vorm te geven aan de wens tot inspraak. De werk groep Welzijn van het CML wil ideeën, die er leven, op deze avond uitgesproken en doorge licht hebben. Nogmaals, het gaat niet goed met de inspraak. Te vaak wordt inspraak gezien als het sluitstuk van beleids voorbereiding, waarbij dan via voorlichting al lang bestaande plannen moeten worden „ver kocht" aan de gemeenschap. Het hoort erbij, dus gebeurt het formeel. Maar of het van harte is? Neem de inspraak op de vraagpuntennota van de ge meente, die, begeleid door een INFO Leusden, midden in de zomervakantie had moeten plaatsvindenOf de inspraak op de hoofdpunten van het voor te bereiden sociaal-cultureel plan van de gemeente, waarover de planadviesgroep een slecht opgestelde enquête losliet op de bevolking. Waarom hier geen leesbare INFO Leusden bijge sloten? Die had duidelijk ge maakt waar het om ging. En die er voor zou hebben gezorgd, dat de antwoorden ook binnen wa ren gekomen (nu bereikte de adviesgroep slechts 8% van de bevolking). Inspraak moet eindelijk eens volwaardig en eerlijk tegemoet getreden worden, vindt de werkgroep Welzijn. Daarom komen op 18 augustus drie mo gelijke uitwerkingsvormen aan bod: een vorm, die is doorge sproken in de werkgroep RO, de vorm van de spontane sociale/ politieke actie (als „zuiverste) vorm van een bevol kingsuitspraak) en de vorm die in de werkgroep Welzijn veel aanhang heeft, nl. door middel van een opbouwwerk-organi satie. Hoe precies en met welke nuaceringen, dat kunt u verne men op 18 augustus a.s. Wilt u meer over deze avond of de ideeën van de werkgroep Wel zijn weten, neemt u dan contact op met Jeanette de Jong, Rog geland 33, Leusden-Centrum, tel. (033) 943866. Originele Elzasser Zuurkoolschotel met diverse soorten vlees I a 1 17.50 p.p. Vanaf woensdag 20 augustus I tot en met zondag 24 augustus. I Graag ti|dig reserveren en tot ziens in I I Herbergh „De Heerlickheit", Oosterdorpsstr 11A, Hoevelaken 03495-34120. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20,50 per half jaar, 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420-16141toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto s kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- binatie te Barneveld. (Van de redaktie) LEUSDEN De werkgroep Ver- keersaangelegenheden komt op dinsdag 19 augustus a.s. weer bijeen in het gemeentelijke voorlichtings centrum aan de Zwarteweg (16a). Voor de vergadering, die om acht uur begint, staan de volgende onderwer pen op de agenda: 1. Opening 2 Inventaiisatie vragen publiek 3 Mededelingen 4 Vaststellen verslag vorige verga dering (20 mei 1980) 5. Informatie betreffende brief d d. 26 juni 1980 van „Actie groep Veilig Over" brieven d d~ 18 juli 1980 en 25 juli 1980 van respectievelijk de fam Magnee-Courtens en Arts-Jans- sen en de heer P H. L. van Opij- nen betreffende de verkeerssitu atie ingang Ruiterhorst parkeeronderzoek in De Wetering en Groenhouten 6 Studievoorstel ..Verkeersplan ge meente Leusden" 7. Rondvraag 8. Sluiting Uiteraard bent u van harte welkom. zeker als de besproken onderwerpen ook u direkt aangaan MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF VER GADERT (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De werkgroep Midden- en Kleinbedrijf vergadert volgende week donderdag (21 augustus) voor de eerste maal na de vakantie Om 20.00 uur komen de leden van de werkgroep bijeen in de raadszaal van het ge meentehuis. Hamersveldseweg 2 Be langrijkste agendapunt vormt de voort gang van Hamershof, waarvoor de he ren Spanjersberg (Delta Lloyd) en Rog- genkamp (Gemeentewerken) aanwe zig zijn voor het geven van enige toe lichting. Daarnaast komt ook de ont- werp-verordening ingevolge de Win kelsluitingswet ten behoeve van de opening van de Hamershof aan de or de LEUSDEN In het internaat van de technische school „Don Bosco" in Leusden vergaderde vorige week het uitvoerend comité van de Council for World Mission, een in Londen geves tigd kerkelijk zendingsorgaan. Bij de CWM, die ontstaan is vanuit de gere formeerde, presbyteriaanse en con- gregationalistische kerken in Enge land, zijn sinds een jaar de Gerefor meerde Kerken in Nederland aange sloten. Kerken waarmee de Engelse lidkerken vanouds zendingsrelaties hadden zijn eveneens volwaardig lid. Van de zestien leden van het uitvoe rend comité komt dan ook de helft uit de derde wereld. De vergadering in Leusden besprak voornamelijk interne beleidskwes ties Slechts een beperkt deel van het zendingswerk van de GKN komt voor uit de contacten met de CWM. Het grootste deel van het zendingswerk gebeurt in de relaties met kerken in vijf regio's - Zuid-Amerika, Afrika. Zuid-Oost-Azië, Java/Sumatra en Oostelijk Indonesië. Geheel rechts op de foto ds. A Vos. directeur van het Zendingscentrum van de GKN De man met de armen over elkaar is ds John Thorne. een predikant uit Zuid-Afrika die aan de rechter toestemming moest vragen om naar Leusden te reizen Deze week moet hij in eigen land terecht staan, omdat hij tijdens de schoolsta kingen een gebedsdienst leidde in een studentenbijeenkomst 'new^ ||H (van onze verslaggever Marnix Kreyns) LEUSDEN „Ik kan me wel indenken dat sommige men sen die indruk van me hebben. Maar het is echt niet zo, dat ik het met de natte vinger doe. Ik bereid me goed voor, maar ik houd er van om te improvise ren. Kijk, ik heb een paar jaar in het hoofdbestuur van mijn partij gezeten, ik geef in mijn vak managementstrainingen enzovoort, dus ik weet echt wel het een en ander van dis- kussie-techniek af. Daardoor doe je het natuurlijk ook wat makkelijker dan degenen die die ervaring niet hebben." De uitnodiging dateert al van enige tijd geleden In een raads vergadering aan het begin van dit jaar citeert de voormalige VVD- fractieleider Rients Bergsma uit de Leusder Krant een verslagje van de jaarvergadering van Pro gressief Leusden Daar heeft een verslaggever van de Leusder Krant PL-fractieleider Rinze Bloemhof iets horen zeggen over een samenspraakje met het CDA Bergsma wil van zijn progessieve collega wel eens weten wat hij daar nou precies mee heeft be doeld Maar de pap wordt niet zo heet gegeten, „want", zegt Bloemhof, „u denkt toch niet dat de krant mij altijd letterlijk citeert De verslaggever van de Leusder Krant vloekt eens hartgrondig en besteedt er enkele dagen later een venijnig commentaartje aan Reden voor Bloemhof om de verslaggever eens een keer op de borrel te vragen Voor de zeker heid neem ik een bloknootje mee Ik haal het tevoorschijn op het moment dat Bloemhof, na een korte toelichting op zijn wijze van optreden in de raad. zijn licht laat schijnen over de vraag, of D'66 misschien zelfstandig de volgen de verkiezingen in Leusden in zal gaan Hoewel dat pas over twee jaar is, vang je daar wel eens een gerucht over op, zeker nu opinie peilingen laten zien dat het goed gaat met Terlouw en de zijnen Bloemhof gaat er wat aarzelend op in. „het is een zaak van de algemene ledenvergadering van D'66 hier in Leusden In feite heb ik er niks mee te maken Ik ben in de eerste plaats raadslid voor en fractievoorzitter van Progressief Leusden." Maar er wordt toch wel eens over gesproken en ij hebt daar ook wel een mening over, neem ik aan Bloemhof „D'r wordt wel eens over gepraat, maar niet officieel Kijk, als ik nu even optimistisch ben. dan zeg ik. uitgaande van de zeventien raadszetels die er nu zijn, zou D'66 er op dit moment in z'n eentje toch zeker drie hebben Op zo'n moment zijn er mensen die vinden dat je dan beter een zelfstandige D'66-fractie kan vor men Ik ben persoonlijk van me ning. dat we dat niet moeten doen Ik ben een voorstander van de samenwerking tussen de vier par tijen en die zou ik over twee jaar voort willen zetten Er zijn niet zoveel programmati sche verschillen tussen de vier parti/en van Progressief Leusden? Bloemhof „Nee. als dat zo was. zouden we inderdaad uit elkaar moeten gaan. maar er zijn geen grote politieke verschillen tussen de partijen Er is een zelfde soort mentaliteit, van waaruit gewerkt wordt en we vinden dat we elkaar goed kunnen gebruiken Wat zijn de voordelen van de samenwerking Bloemhof „Bepalend vind ik. dat we doordesamenwerkingeen vier zetels sterke fractie hebben kunnen vormen en daardoor een wethouder hebben kunnen leve ren. Dat vind ik het belangrijkste De invloed van Progressief Leus den is beduidend groter gewor den, gewoon doordat Jan Mande- maker wethouder is." Kun ie dat staven Bloemhof „Tsja. het groeit na tuurlijk nog In het begin was het nul komma nul En ik kan nou ook niet even zo een voorbeeld noe men om dat te staven Maar het gaat er om dat er informatie over en weer gaat tussen fractie en het college Wij kunnen via Jan Man- demaker dingen inbrengen, waar dan in het college over nagedacht wordt En allengs wordt er ook veel meer naar Progressief Leus den geluisterd dan in de vorige raadsperiode Ik heb anders ook wel eens de indruk dat er nog wel wat verbe terd kan worden aan de communi catie tussen wethouder en fractie en omgekeerd. Bloemhof „Ja. maar. je moet natuurlijk niet vergeten dat Jan daar in het college altijd met een dubbele pet op zit Hij zit er na mens Progressief Leusden. maar hij is ook lid van een college, waarin vaak dingen besproken worden, die gewoon nog niet rijp zijn voor de openbaarheid. Dat moet je ook kunnen begrijpen Ik bedoelde eigenlijk of ie vindt dat er voldoende van wat je als progressieve fractie wil. door dringt in het college9 Bloemhof „Hoe lang zijn we nou bezig, nog niet zo lang; twee jaar We zijn dus nog een hoop aan het leren Eigenlijk zou je die vraag tegelijk aan Jan Mande- maker en aan mij moeten stellen Ik vind het moeilijk om dat nu zo te beantwoorden Ik kan alleen maar zeggen we zijn er mee bezig, het wordt steeds beter Maar het is duidelijk, dat er nog hiaten zijn. Ik vind dat ook niet erg. wanneer er eens iets mis gaat, dan zeg ik gewoon volgende keer beter Dus zo'n missertje van de wet houder. toen hi/ tegen jullie miti- atief-voorstel stemde om de bocht in de Heiligenbergerweg alsnog met te verbeteren, dat is niet symptomatisch voor de verhou ding tussen wethouder en fractie? Bloemhof „Nee. dat is zeker niet symptomatisch Dat was echt een incident, wat je op dat mo ment dan wel even verbijstert en waar we Jan uiteraard nog over hebben aangesproken, maar meer ook niet Kijk, we doen alle maal ons best en dan gaat het toch nog wel eens mis Zolang dat niet ten koste van de goede collegiale sfeer in de fraktie gaat. vind ik kdat ook niet erg. Want die goede sfeer in de fraktie. dat vind ik het aller belangrijkste Hij noemt de goede onderlinge verhoudingen de kracht van de fractie „En dan bedoel ik natuur lijk niet alleen de raadsleden. maarookdeschaduwtractie Daar moet je eens wat over schrijven. Over de geweldige inbreng die mensen als Wim Loth. Jan Ja cobs, Jan Boerma en Pieter Gel- jon hebben Daar kan ik echt laai end enthousiast over worden Er zitten, dacht ik. niet zoveel mensen van D'66 bij? Bloemhof: „Een paar. Maar we zouden inderdaad wel een paar leden kunnen gebruiken die zich echt met Leusdense zaken willen bezighouden. Maar 't is een beetje D'66 Het is altijd al een partij geweest met een procentueel klein ledental, en bovendien een partij van mensen die zich liever met grote zaken als Het Milieu of De Markerwaard bezighouden dan met plaatselijke aangelegen heden Dat had ik ook toen ik nog hoofdbestuurslid was Dan kwam je wel eens bij een afdeling en dan zat je zo'n avond aan te horen waar die mensen mee bezig waren en dan dacht je: wat is dit nu toch voor pietluttig gedoe?" Nu houd je je daar zelf mee bezig. Waarom? Bloemhof „Ik ben. zoals dat heet een D'66-tiger van de eerste linie. Ik ben ervan het beginaf aan bij geweest Ik heb de afdeling Groningen mee opgericht, ik heb vier jaar in het hoofdbestuur geze ten. Toen moest ik er mee ophou den. Mijn werk slokte me echt van maandag tot en met vrijdag op Maar op een gegeven moment wilde ik toch meer meedoen in het sociale leven en toen heb ik een andere functie gezocht Toen ze me vroegen of ik de raad in wilde, toen wou ik wel Nadat ik het eerst op landelijk nivo had meege maakt, wilde ik dat plaatselijke ook wel eens mee maken. En ik vind het grandioos leuk." „Ik merk nu, dat je landelijk toch altijd veel abstracter bezig was. Daar werden politieke program ma's voorbereid en zo Hier ben je veel concreter bezig. Dat is leuk, van de andere kant is het ook wel eens té concreet, vind ik Niet meer denken waarom doen we dit eigenlijk? Pas aan beleid denken, als er weer eens een item op tafel ligt In feite doen we dat met zo'n meerjarenanalyse ook Zit je ook weer naar een rijtje concrete pro jecten te kijken, terwijl er eigenlijk eerst beleidsnota's moeten zijn op allerlei gebied Ze zijn nu gedeel telijk in de maak." „Natuurlijk moet je ruimte voor improviseren laten. Dingen moe ten niet voor vijf jaar onwrikbaar vastliggen Het denken van men sen verandert Het prachtigste voorbeeld daarvan vind ik nog altijd de oliecrisis Daarvoor dacht iedereen jaren vooruit en was het een grote vooruitgang, waar men aan dacht Als je toen zag hoe in één jaar het denken van beleids bepalende mensen verander de „Ik ben ook niet bang om veran deringen in te brengen Net als met die bocht in de Heiligenber gerweg Goed. we hebben vorig jaar dat besluit genomen om die bocht te verleggen Maar dat moet je nu toch kunnen veranderen Is het nou echt zo belangrijk om met die heilige koe „de auto" snel het dorp uit te komen Ja. ik chargeer het nu een beetje, maar is het duidelijk''" Is de omvang van de werkzaam heden van een raadslid je tegen gevallen? Bloemhof „Het kost veel tijd en dat hadden ze me vantevoren ook gezegd Maar dan dehk je nog wel eens: misschien valt het mee Maar het valt niet mee Je bent er iedere week drie vier avonden mee bezig en dan in het weekend ook nog eens zo'n vier vijf uur. En dan kom je toch nog in de problemen Met zo'n meerjarena nalyse bijvoorbeeld Nou interes seren die financiën me mateloos en ik doe het graag, maar op zo'n mooie zomeravond denk je wel eens: kunnen ze dit nou niet in de winter behandelen En het is ook een nadeel dat je er overdag niet bent. Ik heb vante voren gezegd dat ik aan dingen overdag niet mee kan doen. want Ik heb gewoon mijn werk. Alleen met begrotingsbehandelingen maak ik een uitzondering. Maar voor je contacten met ambtenaren zou het toch heerlijk zijn als je daar overdag eens een keer tijd voor had Als ik op reis ben ge weest, dan heb ik meestal één of twee dagen vrij. Dan kuier ik altijd een middag rond op het gemeen tehuis en het is gewoon kostelijk, wat je dan allemaal hoort Maar ja. dat kan je niet zo vaak doen in het huidige bestel." Ben je na deze raadsperiode weer kandidaat? Bloemhof „Ik weet het nog niet. Het wordt tijd om daar zo langza merhand eens over te denken Kan het over twee jaar nog wel? Er is ook wel eens terechte kritiek geweest op mijn buitenslands ver keren Ik vind dat een belangrijk punt Heb /e de ambitie wethouder te worden? r Bloemhof „Ik vind het ver schrikkelijk leuk werk. zoals ik er nu van de buitenkant tegen aan kijk. Maar ik weet niet of het te combineren is, met mijn baan, mijn gezin En ik weet natuurlijk niet of ik het kan (lacht) Ja. je moet daar niet een al te grote mond over hebben

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3