Tal van vragen moeten eerst beantwoord worden Gemeente Amersfoort zal loyaliteit moeten tonen Aansluiting Rijksweg 28 een noodzaak Woensdag braderie op De Biezenkamp „Versnelling 2e fase staat los van 't struktuurplan" leusdEP krant DE HEER PALS: Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? Commentaren/ iUeiiiiifjcn DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 véfvolg van de voorpagina ZAKEN DOEN marktsituatie - toch al moeite genoeg". vond zij. Direkteur Pais van Gemeentewerken bestreed die opvatting. Hij was van me ning, dat de landelijke situatie van de woningmarkt voor Leusden niet of ■slechts voor een gering deel van toe passing is. Evenals voorzitter Ten Ber ge was hij van mening, dat het deels instorten van die woningmakkt een in cidenteel gebeuren is. Het bouwen van méér woningwetwoningen inplaats van koopwoningen, achtte hij dan voorals- nog niet noodzakelijk Overigens wordt in Claeverenblad/Wildenburg meer dan vijftig procent woningwetwo ningen gerealiseerd, ook al is dat puur toeval Maar het sluit wel aardig aan bij de behoefte", aldus de heer Pais. Wat Amersfoort betreft maakte de heer Pais zich geen grote zorgen. „Mocht Amersfoort toch geen groeistad worden, dan zal elders een oplossing gevonden moeten worden. Dat bete kent echter niet. dat dan maar automa tisch in Leusden gebouwd gaat worden ■^Déér is juist het struktuurplan voor om dat in grote lijnen vast te leggen". BARRICADEN De heer Spaans wees het gezel schap nogmaals op het feit. dat nog geen zes jaar geleden de Leusdense bevolking op de barricaden sprong, toen het gemeentebestuur het.Groot- Leusden" annonceerde. Hij vond - uit eigen ervaring - dat veel Leusdenaren er nog niet anders over zijn gaan den- f^kën. Ookhij 'stelde sociale woningbouw voorop en hij vroeg zich af, wat de kon- |K sekwenties van de versnelling zijn voor de wegen, de rekreatie, welzijnsvoor zieningen e.d ,,Ook dót moet in de ko mende periode tijdig gerealiseerd kun nen worden", was de mening van de heer Spaans. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40- per jaar 20,50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag fussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze.jnspekteur bezor ging. overdag 03420-16141toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9. Leus- I den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto s thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-krantenkom- blnatie te Barneveld. De heer Ten Berge zag hierin niet zoveel problemen. „De provincie verzoekt ons versneld te bouwen. Als we daarmee akkoord gaan, dan moet daar natuurlijk wel wat tegen over staan. Juist ten aanzien van de culturele-sociale voorzieningen, de verkeersstruktuur en verschillende andere knelpunten, kunnen we nu zaken gaan doen met de provincie". Mevrouw Vlugt wilde weten, wat deze versnelling de gemeente gaat kosten De heer Pais: ,,We gaan er van uit, dat het de gemeente niks kost Als we ons in principe bereid verklaren om de zaak te versnellen, dan kan er gewerkt wor den Als blijkt, dat er geld bij moet, valt daar met de provincie over te praten, maar bij de provincie zijn ze van me ning, dat het de gemeente Leusden eerder geld oplevert". Ten aanzien van het huidige amb telijke apparaat stelde heer Pais, dat dit apparaat op dit moment tot 1985 via natuurlijk verloopt wordt afgebouwd tot het peil, dat nodig is voor de periode na afronding van de tweede fase „Door de versnelde woningbouw levert dat na tuurlijk problemen op Het tekort aan mankracht zal opgevangen moeten worden Daarbij kan gedacht worden aan het méér inschakelen van externe deskundigen en bureaus, tijdelijke krachten etc. Dat moet allemaal nog zorgvuldig bekeken worden". De heer Van 't Klooster voegde zijn inbreng toe aan dat van werkgroepsle- LEUSDEN - Aanstaande woensdag (20 augustus) is het een dag lang feest op het win kelcentrum „De Biezenkamp". Dan wordt er, tussen 14 en 21 uur, een grootse braderie ge houden, waaraan, naast de on dernemers van de Biezenkamp, ook tal van anderen hun mede werking gaan verlenen. Politie, brandweer, scouting, stand werkers en Lisiduna zullen er met de winkeliers voor zorgen dat „De Biezenkamp" een dag lang bol staat van de aktiviteiten. Zoals meestal op dit soort festijnen kent ook de braderie van ,,De Biezen kamp" enkele bijzondere trekkers. Voor de kinderen zal dat zeker de race-auto van Marlboro zijn, die niet alleen van dichtbij te bezichtigen is, maar waarin men zelfs op de plaats van de coureur mag gaan zitten Ook de brandweer en de politie, die ieder met een wagen en enkele manschappen aanwezig zijn. zullen ongetwijfeld de aandacht trek ken. Wie meer in de consumptieve deel van een braderie is geïnteresseerd, hoeft woensdag op De Biezenkamp niets te kort te komen. Er zullen een os den namens de bewoners van de Ha- mersveldseweg Deze groep Leusde naren heeft in juni over een eventuele versnelling vergaderd en kwam tot de volgende konklusies: - men is tegen de versnelling - versnelling betekent, dat eerder ge bouwd moet worden voor de eigen behoefte, maar ook méér. dan voor 1985 was voorzien - er zullen extra kosten worden ge maakt door de versnelling - men is er niet van overtuigd, dat de lijst van woningzoekenden verdwe nen zal zijn na realisering van de tweede fase - meer uitbreiding van Achterveld is noodzakelijk voor de eigen behoefte èn voor de Achtervelders die nu noodgedwongen in Leusden wonen - we nemen de Amersfoortse proble men over, zonder dat die gemeente ooit loyaliteit toont of heeft getoond ten aanzien van de Leusdense pro blemen Tenslotte nodigde de heer Van 't Klooster de raadsleden uit te rade te gaan bij de kiezers. „De raadsleden lopen nu wel wat al te gemakkelijk over alle problemen heen, zo is me maandagavond gebleken", aldus de woordvoerder van de Hamers- veldseweg-bewoners. „Je kunt een auto versnellen door flink op het gas te trappen. Maar als je op de rem trapt, staat ie niet direkt stil". Ver snelling van de woningbouw in de tweede fase heeft volgens de heer Van 't Klooster zonder meer gevol gen. „En wij zien die bui nu reeds hangen". en een biggetje aan het spit worden gebraden, terwijl men zich ook bij een barbecue van allerlei heerlijkheden kan laten voorzien. Vermelden wij ook nog de verkrijgbaarheid van vers gebakken poffertjes en het zal duidelijk zijn dat er voor iedereen wel wat eet- of drink baars te vinden is. Attractief zijn ook de standwerkers, die zich de hele dag zullen laten horen Voorts is er een kraam waar men glas kan laten graveren, draait het rad van avontuur en zal ook Scouting Neder land zich op de Biezenkamp presente ren De mogelijkheid bestaat dat de ziekenhuisomroep ..De Golfbreker" vanaf de braderie een uitzending gaat verzorgen. Zeker is dat het Leusdense muziekgezelschap „Lisiduna" de luidsprekerklanken zal komen afwis selen En dan zijn er natuurlijk nog de deel nemende winkeliers Alle winkels op „De Biezenkamp" zijn woensdag tot negen uur 's avonds open en alle win keliers zullen met een kraam voor hun zaak te vinden zijn. In die kraam brengt iedereen iets bijzonders, zoals bijvoor beeld mevrouw Pon, die speciaal de aandacht zal vestigen op de door de Leusdense Selma Dijkhuizen vervaar digde broodpoppetjes Naast de (van de redaktie) LEUSDEN - „Het is een mis verstand te denken, dat de nu ter sprake zijnde versnelling van de tweede fase iets te maken heeft met het struktuurplan. Het zijn twee verschillende zaken", al dus de heer Pais, direkteur Ge meentewerken, tijdens de bij eenkomst van de werkgroep RO van het CML. „Een struktuurplan is niets an ders dan een geformuleerd be leidsvoornemen inzake het ruimtebeslag binnen je gemeente Het is beslist niet waar, zoals ik van verschillende zijden hoor. dat we nu een nieuw struktuurplan aan het maken zijn om groot te kunnen worden Want laten we realistisch zijn We hebben nu te maken met het oude struktuurplan van 1969 Er is geeh ambtenaar, geen raadslid of een burger, die dèt struktuurplan nog serieus neemt. Dat plan, ge baseerd op een „Groot Leusden" met een stadscentrum in de Schoolsteegbosjes, met bebou wing ten oosten van het Valleika naal en ten zuiden van de School steegbosjes, is niet reëel. Daarom is het nuttig om met de bestaande (harde) gegevens èn de beleidsuitspraken van de raad als basis een nieuw struktuurplan te maken. En dat heeft niets te ma ken met het streven naar een Groot Leusden. Dat is onzin De provincie vraagt ons nu de tweede fase te versnellen. Wan neer we dat gaan doen. dat bete kent dat. dat we in 1983/84 zullen moeten gaan bouwen voor de ei gen woningbehoefte, eerder dan we hadden gedacht In zo n geval kijk je naar het streekplan en het streekplan Utrecht-Oost geeft aan. dat na 1985, als de tweede fase gerealiseerd is. gebouwd zou moeten worden op 't Ruige Veld En dat is exact wat we voorstellen Het is dan ook noodzakelijk, dat we nu reeds met de ontwikkeling van dit bestemmingsplan beginnen, willen we in 1984 niet met een gat komen te zitten, waardoor de ei gen bewoners in de kou .komen te staan. Het struktuurplan is echter be doeld voor de periode 1985-1995 Daarin zal moeten komen te staan wat we van plan zijn met de ons dèn ter beschikking staande ruimte De versnelling en het struktuur plan, dat zijn twee beleidsvoorne mens. die je apart neemt", aldus de heer Pais in een toelichting tot de werkgroep De eigen behoefte na de reali sering van de tweede fase schat de heer Pais op 100 tot 150 wonin gen per jaar In de twee jaar, die moeten worden overbrugd, is dat 300 woningen. „Het Ruige Veld is 11 hectare groot. Met een gemid delde woningdichtheid van 35 wo ningen per hectare kom je dan een aardig eind in de buurt en dat is in overeenstemming met het streekplan Utrecht-Oost." Overigens is een struktuur plan niet bindend. Het is altijd mogelijk om tussentijds - bij bijvoorbeeld veranderde om standigheden of nieuwe ziens wijzen - een andere struktuur te kiezen, dan in het plan staat aangegeven. „Dat is in het ver leden ook gebeurd", aldus de heer Pais. Het Centraal-buiten- gebied bijvoorbeeld (ten zuiden Schoolsteegbosjes - red.) was in het struktuurplan 1969 be stemd voor de woningbouw. Er is tot nu toe niet gebouwd". Biezenkamp-winkeliers verlenen ook Coen van de Berg, café en snackbar „De Swartesteegh" en bouwmarkt Van Galen hun medewerking. De organisatoren van de braderie vestigen er, wellicht ten overvloede, de aandacht op dat er rondom De Biezen kamp ruimschoots parkeergelegenheid is Zelfs In de tijd van Ot en Sten werden er el geboortekaartjes verstuurd Maar vast met zulke aardige als uil oe enorme koliektie van de Leuader Krant, want |e weet met wat ie ziet als je de modellenboeken doorbladert Deze is er in ieder geval bi| Uitdett|d vanOt enSien Leusder krant, LeusdGn/Centrum Rozendaallaan 9 Tel. 033-941495 Rozendaallaan 9 Leusden-C. plaatselijk nieuws VERSNELLEN Het college van burgemeester en wethouders is er maandagavond niet in ge slaagd een bijna voltallige ge meenteraad een principe-uit spraak over de mogelijke ver snelling van de afbouw van de tweede fase te ontlokken. Bur gemeester Rademaker probeerde nog wel het standpunt van de raad, dat men op zich zelf niet af wijzend tegen versnelling staat, te interpreteren als een voorzich tig „ja", maar de raadsleden wen sten duidelijk genotuleerd te zien dat zij nog geen principe-besluit hebben genomen. Net als een dag later de leden van de werkgroep „Ruimtelijke Ordening" van het CML bleken de raadsleden aller eerst een groot pakket vragen beantwoord te willen zien, alvo rens verder te praten over ver snellen ja of nee. Er restte bur gemeester Rademaker aan het eind van het debat dan ook niet veel meer dan te concluderen „dat er in ieder geval over te pra ten valt". Het is te hopen dat dat verder op een andere manier gaat gebeuren dan maandagavond. De discussie van maandag avond kan nu niet direkt geken schetst worden als een kris talhelder gebeuren. Voor een deel was voorzitter Rademaker daar schuldig aan. Zijn breedsprakig heid en wollig taalgebruik vragen op zich al enig geduld van de toe hoorder, maar veel storender was de manier waarop hij maandag avond de vergadering voorzat. Doordat de burgemeester op iedere opmerking van elk raadslid onmiddellijk uitoerig inging, be gon de discussie steeds meer te gelijken op een hutspot van vra gen, speculaties, suggesties en wensen, die voor de publieke tri bune nauwelijks nog te verteren was. De in deze gemeente niet geheel onbekende medewerkers van het buro „Arnhem" zouden een debat als dat van maandag avond ongetwijfeld met gestaag krommender tenen aangehoord hebben. Maar ook de raadsleden zelf droegen niet bij tot duidelijkheid. Verbazend was het dat de meeste raadsleden die het woord hebben gevoerd hun betoog niet begon nen met de vraag waarom er nu eigenlijk versneld moest worden. Alleen Harm Offereins (SGP/ GPV) en Gerrit van Tiel (VVD) de den een stapje in die richting. Of fereins vroeg zich af of de provin cie soms pas nu had ontdekt dat er woningnood bestaat in deze regio, en Gerrit van Tiel wees op de zinsnede in het ambtelijk rap port, waarin staat dat versnelling geen zeer belangrijke bijdrage aan de oplossing van de woning nood zal leveren. Maar over het algemeen werd de principiële vraag niet gesteld, maar begon men meteen los te barsten in een stroom van argumenten, specu laties over mogelijke gevolgen en wat dies meer zij. Er is maandag avond niet principieel gediscus- sieeerd en dus is het ook maar goed dat er nog geen principe besluit genomen is. AMERSFOORT Nu kun je natuurlijk zeggen dat je niet principieel kunt discus siëren als je niet over voldoende informatie over van alles en nog wat beschikt. CDA-woordvoerder Hans Pekelharing begon zijn ver haal met een opmerking in die richting. Zo'n argument snijdt natuurlijk wel enig hout. Het ver sneld afbouwen van de tweede fase heeft verband met de groei- status van Amersfoort en dan wil je daar meer over weten. Maar van de andere kant: de aanwezigheid van woningzoekenden in deze regio is niet van vandaag of gis teren en waarom het probleem door de groeistatus van Amers foort nu ineens aan actualiteit gewonnen zou hebben is volsla gen onduidelijk. En natuurlijk is het ook helemaal niet verrassend dat Amersfoort er niet in slaagt om in 1985 de eerste van tienduizend nieuwe woningen op te leveren. Dus bestaat er altijd wel of nooit - het is maar hoe je het ziet - aanleiding om te praten over sneller bouwen van huizen. Los van welke status van Amersfoort dan ook. Maar goed, om het verzoek tot versnellen dan toch in enig kader te passen: hoe zit het met de groeistatus van Amersfoort? Daarover is op dit moment nog niet zoveel te zeggen. Zoals be kend nam de gemeenteraad al daar het principe-besluit om de groeistatus te aanvaarden. Ver volgens ging er een aanvraag van het college naar het ministerie van volkshuisvesting in Den Haag. Op dit moment verkeert de zaak in de sfeer van ambtelijk overleg tussen gemeente en rijk. Een woordvoerder van de ge meente Amersfoort laat desge vraagd weten dat men „er ernstig rekening mee houdt" dat de groeistatus inderdaad verleend gaat worden en dat Amersfoort de opdracht krijgt om zo'n 10.000 woningen te bouwen. Laat die vraag, door Pekelha ring terecht gesteld, in positieve zin beantwoord worden, dan volgt de tweede grote kwestie: welke situatie ontstaat er, wan neer de tweede fase versneld is afgebouwd? Zoals bekend moet het structuurplan, waaraan de raad sedert korte tijd met hulp van het buro Arnhem werkt, antwoord geven op de vraag wat er met Leusden gaat gebeuren, na vol tooiing van de tweede fase. Men ging er tot nog toe van uit dat antwoord in 1985 pas in een uit gewerkte vorm op tafel hoefde te liggen. Wordt er versneld, dan moet veel eerder duidelijkheid zijn over Leusden na de tweede fase. Wie beweert dat de versnelling niets met het structuurplan te maken heeft, geeft een scheve voorstelling van zaken. Formeel hebben Rademaker (maandag avond) en Pais (dinsdagavond) het gelijk wel aan hun zijde, wan neer ze zeggen: de versnelling betreft de tweede fase, het struc tuurplan alles wat daarna komt. Maar de burgemeester en zijn di recteur gemeentewerken moeten dan toch nog eens uitleggen hoe het dan met 't Ruige Velt zit. Her inneren wij ons even vraagpunt nummer drie uit de concept- vraagpuntennota van het struc tuurplan: Lokatie(s) woningbouw na 1985: a. 't Ruige Velt en gebied ten noorden hiervan b. 't Ruige Velt en gebied ten noorden hiervan en Centraal Buitengebied zuid of deel hiervan c. Centraal Buitengebied zuid of deel hiervan. Eventuele bebouwing van 't Ruige Velt is hier dus nog duide lijk een open vraag. En wat ad viseren daarentegen de samen stellers van de ambtelijke nota over de versnelling? Ontwikkel nu maar snel een bestem mingsplan voor 't Ruige Velt, dan kun je tenminste in 1984 meteen verder bouwen voor de eigen be hoefte van Leusden. Dat advies betekent niets anders dat er een voorschot genomen gaat worden op het structuurplan en dus valt moeilijk staande te houden dat versnelling en structuurplan niets met elkaar te maken heb ben. En wat zijn de gevolgen er van? Wat zei Rademaker daar maandagavond over? Ach, zei de burgemeester, het is toch al lang duidelijk dat 't Ruige Velt in ont wikkeling gebracht gaat worden. Dat staat toch ook al jaren in het streekplan. We zitten alleen nog een beetje te stoeien over de vraag of dat nou helemaal wo ningbouw moet worden of dat er ook een stuk werkgelegenheids- terrein in moet liggen. ONDER TAFEL Met zo'n uitleg devalueer je de vraagpuntennota van het struc tuurplan. En waarom moet er eigenlijk zo krampachtig vol gehouden worden dat de ver snelling niks met het structuur plan te maken heeft? Het was niet het enige vraagpunt dat de bur gemeester maandagavond op vallend gemakkelijk onder de ta fel werkte. Kunnen de ambtelijke afdelingen van de gemeente het aan om te versnellen? Nou, mis schien moet er hier of daar een part-timertje bij. Hoe zit het met de werkgelegenheid? Daar is geen zinnig woord over te zeg gen. Hoe moet het met welzijns voorzieningen? Eerst wonen, die welzijnsvoorzieningen komen vanzelf wel. En het verkeer? Dat is nou ook al moeilijk. Niet bepaald antwoorden waar je als raadslid om zit te springen, wanneer je een belangrijke be slissing gaat nemen. Wel bepaald vragen die van enig belang kun nen heten. Net zoals de vragen naar een mogelijke andere dif ferentiëring van de woningbouw, de positie van de eigen woning zoekenden en de mogelijke fi nanciële konsekwenties van de hele operatie. Overigens lijkt het er op dat de raadsleden nog wel iets meer willen, dan alleen een bevredi gend antwoord op hun vragen. Er viel maandagavond een term als „koopmanschapEn ook ver schillende sprekers in de CML- vergadering bleken te vinden dat, als Leusden gaat versnellen, „er zoveel mogelijk uit gehaald moet worden". Voor wat hoort wat. Een beetje medewerking van Amers foort bij de aansluiting van Leus den op de Rijksweg 28 bijvoor beeld. Of een beetje meer mede werking van de provincie voor de woningbouw in Achterveld. Het college moet maar eens een beetje zaken gaan doen. Als dat lukt, en als ook op de overige vragen een gunstig ant woord komt, dan is het voor Leusden wellicht mogelijk ge hoor te geven aan het klemmende verzoek van de provincie. Maar dan nog zit je met dat structuur plan waar een oplossing voor ge vonden moet worden. Al met al een hoop problemen, die toch liefst in enigszins korte tijd tot een oplossing gebracht moeten worden. Want, al willen we niet al te pessimistisch zijn, een vertraginkje is zo weer op gelopen. En om nou al die ellende over je hoofd te halen om een paar honderd woningen pakweg een half jaar eerder opgeleverd te krijgen, dat is toch wat veel ge vraagd. Marnix Kreyns

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3