„Creatique" opende maandag zijn deuren En tenslotte Amersfoort 2 maanden synode-stad IVN wandelt in Den Treek Kantlijn' 1 leusd er krant INGEZONDEN buiten verantwoording van de redactie DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 loep op Leusden LEUSOEN - Sedert het begin van deze week is er in Leusden een „Creatique" gevestigd. Aan de Kooikersgracht 1, in het hoofdwinkelcentrum „Hamershof" dus, opende deze zaak voor vrijetijds-, zelf- maakmode- en handwerkartikelen zijn deur. Men verkoopt er een ruime sortering grote en kleine materialen en hulpmiddelen, die voor Iemand, die „handig met z'n handen is" onmisbaar zijn. Overigens had de familie R. Roof, die „Creatique" exploiteert, maandag nog met enige tegenslag te kampen*. Op de dag dat men de openingsreceptie hield, barstte er 's morgens een met cement gevulde hoge-drukslang. Het gevolg was dat een deel van het gloednieuwe interieur en degevel van „Creatique" met cementspatten besmeurd werden. Zodat er maandag nog met man en macht gewerkt moest worden om de rommel tijdig opgeruimd te krijgen. „Creatique" is ook telefonisch bereikbaar onder nummer 943747. BIJZONDER GEVAL In het parochieblad van de St. Jo zef-parochie in Leusden wordt in een artikel vermeld dat pastoor Van Wee 55 jaar priester is en dat er zaterdag avond 15 augustus om 19.00 uur ter gelegenheid van dit feit 'n H. Mis wordt opgedragen en daarna een re ceptie wordt aangeboden in het Ros Beyaart. U zult zeggen: daar is niets bijzonders aan. Dat is het ook niet. Het bijzondere zit hem in het feit dat er tijdens de kerkdiensten van jl. zondag, althans in de kerkdienst van halt tien, met geen woord over deze, toch wel bijzondere gebeurtenis werd gesproken. Daar zou nog niets bijzonders aan zijn, ware het niet dat enkele weken geleden met veel tam tam werd aangekondigd, dat een van de pastorale werkers 25 jaar ge trouwd was en dat er een bus achter in de kerk stond waar men zijn goede gaven in kon storten. Het schijnt een lachertje te zijn geworden??? Over discriminatie gesproken!!! Waarom voor een man die zijn hele leven geofferd heeft voor kerk en gemeenschap geen publicatie van de kansel en geen bus achter in de kerk en voor een ander wel? Het heeft veel, vooral oudere mensen gestoord! J. J. Visser Driftakkerweg LEUSDEN - Het I.V.N. (Instituut voor Natuurbeschermingsedukatie) afdeling Amersfoort, houdt zondag 17 augustus weer een natuurwandeling voor het pu bliek De natuurgidsen leiden u deze keer door het prachtige gebied van de Treek. Honden kunnen op deze wande ling niet meegenomen worden Als er genoeg kinderen meegaan, kan daar een aparte jeugdgroep van gevormd worden. Het vertrek is om 14.00 uur vanaf hotel Den Treek. Na afloop van de wandeling staat er een stand klaar, waar u materiaal en informatie kunt krij gen over het I.V.N. WEDDEN Waar wedden we om? Een glaasje jonge jenever of zal ik een velletje kringloop-papier opeten, als ik verlies? Nee, laten we wed den om een half pond kersenbon bons van Jamin, dan heb je kans dat ze die winkel m de Hamershof nog een tijdje openhouden. DE TWEEDE FASE WORDT VERSNELD AFGEBOUWD. Dat zeg ik. En u zegt van niet. En voor de eend in Langenbeek driemaal gekwaakt heeft, weten we wie er snoepen gaat. Want van die weddenschappen op de lange ter mijn, daar heb ik genoeg van. De fles cognac die op de dag van hun installatie op de val van het kabinet- Van Agt/Wiegel heb gezet, is nog steeds in verkeerde handen en we kunnen slechts hopen dat dat niet zo blijft. Maar, terug naar Leusden, over de versnelling van de tweede fase dus. Vindt u het ook zo'n waanzin nig boeiende periode? Brede maatschappelijke discussie, waarin eenvoudige wijkbewoners even gemakkelijk aan het woord komen als notabelen. En dan dat appèl op onze sociaal-voelend heid. Gerrit van Tiel zei het ook nog zo mooi: over het willen dragen van verantwoordelijkheid. Nou heb ik dat in die fractie al eens eerder ho ren mompelen, toen het over plaat sen voor woonwagencentra in deze gemeente ging en toen de punt bij de paal kwam, toen lieten de libe ralen het even zo goed mooi afwe ten. Maar niettemin: DE TWEEDE FA SE WORDT VERSNELD AFGE BOUWD. Natuurlijk is daar van alles tegen. Hoe lang zijn we nou bezig met het opstellen van het structuurplan? Vakanties en vorstverlet afgetrok ken ongeveer acht dagen. We heb ben er een paar centen voor uitge trokken, we laten er periodiek iemand voor overkomen uit Arnhem - want daar zal dat buro toch wel zitten - en Corri Verduin zit met haar welzijnshandeltje al zeer jaloers toe te kijken. Dus we pakken het serieus aan. Wat gebeurt: klemmend ver zoek van hogerhand. Er schijnen in deze buurt mensen naar een huis te zoeken en of we maar even op wil len schieten. Normaal gesproken bel je dan een keer naar Utrecht en zeg je: onze neus uit en je schiet maar eens een keertje op. Maar nee, ambtelijke werkgroep moet een onderzoek plegen. Uitkomst: versnellen kan, maar dan moeten ze in Utrecht wel een beetje meewer ken. Dat had ik dus al m dat tele foontje gezegd en tot mij hadden ze dan ook geen klemmende ver zoekjes meer hoeven richten. Laat de boordjes maar om der heren ei gen strot klemmen. Maar zo zijn we niet. we worden geregeerd door heren. Die dan weliswaar af en toe een leugentje om bestwil moeten plegen - ver snelling van de tweede fase heeft helemaal niets met het structuur plan te maken" - ,maar daar on getwijfeld een goede zaak mee menen te dienen. En zo beginnen we, na negen werkbare dagen aan een structuurplan gewerkt te heb ben, langzaam doch gedecideerd aan de onttakeling daarvan Hoewel er nog niets gedecideerd is, maar dat is een kwestie van tijd. Want: DE TWEEDE FASE WORDT VERSNELD AFGE BOUWD. Hoewel daar nog veel meer tegen is. De Leusdense ambtenaren gaan het nu echt benauwd krijgen, maar daar wordt een part-time ventilator voor aangeschaft. Lidmaat schapskaarten van sportverenigin gen zijn uitsluitend nog op de zwarte markt verkrijgbaar. De Kooi kersgracht is de enige met per manent verstopte ontsluitingsweg. Financieel gaan we volledig de boot in, want de computer die bere kende dat sneller bouwen geen cent meer kost. werd niet door Jan Carel van Dijk geleverd. Men mag zich nog slechts voor 35% Leus de naar voelen. De gemeente Leusden mag nog maar een week per jaar haar kaartenbak met woningzoe kenden lenen van de provincie. De Woningstichting Leusden onder handelt met de Dierenhoeve over verhuur van de illegaal aange bouwd hokken aan Leusdenaren die in het bezit zijn van een eigen- behoefte-pasje. Wethouder Bor is het met wethouder Van der Sloot oneens over de distributie van een contingent ll2-persoonshuishou- dens. Het gaat dus helemaal verkeerd met Leusden, maar: DE TWEEDE FASE WORDT VERSNELD AFGE BOUWD. De vraag is uiteraard, waarom ik dat zo zeker weet. Om meerdere redenen. Het CDA beschouw ik al geruime tijd zo'n beetje als het KNMI. Daar kan je de bui altijd vrij duidelijk zien hangen. Hoe ge spierder het taalgebruik in eerste instantie, hoe zekerder de uiteinde lijke ommekeer. Pekelharing zag er uit als een kans op een bui, maar het zal wel weer overwaaien. Verontrustender echter was voor mij het gedrag van de andere frac ties. Met name SGP/GPV en PL waren zo mat. Zal allemaal nog wel een beetje aan het zeilen geweest zijn, toen het bruine boek in de brievenbus gleed, maar naar mijn smaak werd er toch iets teveel geïmproviseerd. Het lijkt er op of allen ik doorheb welke rampen ons thans boven het hoofd hangen. Maar dat is het lot van dorpsgekken: zij zijn geaccepteerd als decorum, in va riabele mate van waardering. Maar zij kunnen nooit verhinderen: DAT DE TWEEDE FASE VER SNELD WORDT AFGEBOUWD. K. Derdefase?; Burgemeester R.: „Je kunt het natuurlijk ook X of IJ noemen Kent onze burger vader de volgorde van het alfa bet niet? Volgens insiders wordt burgemeester Rademaker ge sponsord door Honda. In een vergadering deze week kon men hem tientallen keren ,.D'Accord" horen zeggen Verstandig dat de raadsleden geen beslissing over de ver snelling wilden nemen. Wat heb je aan een versnelde be slissing als je niet eens goed weet wat je beslist? De provincie deed Leusden een klemmend verzoek om versneld te gaan bouwen. Dat is aardig natuurlijk, maar wat doet de provincie met het klemmende verzoek van de gemeente om in Achterveld voldoende woningen te mogen bouwen? Ik ben er nu eindelijk achter wat VVT echt betekent; Vóór veel tekortkomingen Konijntje in de Wetering: „Wat hoor ik nou? 't Ruige Veld vol bouwen? En wat doet de ge meente aan mijn eigen be hoefte?" Voorzitter R. op een bepaalde vraag: „Tja, dót is een vraag voor het vaderland." Van Agt kan dus een gemeentelijke brief verwachten. Zou hij het antwoord weten als ie per on geluk de binnengekomen stuk ken doorneemt? Het is al zo slecht gesteld met onze sociaal-culturele voor zieningen, dat Leusdenaren naar het buitenland trekken, waar de voorzitter van de Sportstichting in de grote be hoefte schijnt te voorzien. Een subsidie-aanvraag is te ver wachten Als je onze geachte burgerva der in bloemrijke bewoordin gen hoort keuvelen over a( versnelde woningbouw in dr tweede fase en alle daaraan verbonden konsekwentie; voor de toekomst, krijg je dr stellige indruk, dat het over de inrichting van zijn achtertui» gaat. Rinze Bloemhof improvisees graag, zegt ie. Nou, dat is ie merken! Burgervaderlijk advies aan de raadsleden: Versnelde woningbouw? Gul kèn dat dan? De Donald Duck van Lan genbeek: „Ik heb een klem-ï mend verzoek gericht aan he:J gemeentebestuur om de vij-J vers versneld te willen onder-p houden." i, Gemeentelijk motto: „Een zebrapad is pas een zebrapad als er een zebra op staat." -V Leusden heeft geen ruimte om te bouwen, maar wel de plan nen. Als ze nou Amersfoort eens annexeerden? Hebt u nou ook het gevoel, dal u over tien jaar inwoner zult zijn van Groot-Leusden'' regio AMERSFOORT - In de ko mende maanden is Amersfoort synode-stad, want dinsdaa 19 augustus a.s. begint in de Ich- thuskerk aan de Kleine Haag de generale synode - de algemene kerkvergadering van de Chris telijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Een synode in Amersfoort is geen alledaags gebeuren, want ondanks de centrale ligging van Amersfoort zijn - voorzover valt na te gaan - alleen de synodes van 1948 en 1966/7 van wat toen de vrijge maakte Gereformeerde kerken, nu de Nederlandse Gerefor meerde Kerken heet, in onze stad gehouden. Ds. T. M. Harder, de predikant van de Christelijke Gereformeerde streekgemeente, vertelt, dat het de eerste keer in de geschiedenis van zijn kerkgenootschap is, dat de generale synode in Amersfoort bij eenkomt, dat de Christelijke Ge reformeerde kerk van Amersfoort, zoals men dat noemt „roepende kerk" is Nu dient dat „roepende kerk" overigens niet zo geïnterpre teerd te worden, dat de Amers- foortse gemeente op eigen ini tiatief de generale synode bijeen heeft geroepen, want die vindt om de drie jaar plaats en dan wordt tevens bepaald, waar de volgende generale synode zal plaatsvinden In 1977 is dus in Hoogeveen Amersfoort aangewezen De Christelijke Gereformeerde kerken in Nederland - een stukje van de historie is in het artikel over de kerken in Amersfoort geme moreerd - is één van de kleinere kerkgenootschappen in ons land met ongeveer 75.000 leden Die zijn verdeeld over 175 kerkelijke gemeenten - over het hele land verspreid - met dien verstande, dat die gemeenten „bijna niet in Brabant, helemaal niet in Limburg" te vinden zijn. Grote gemeenten met meer dan 1000 leden zijn Leeuwarden. Gro ningen, Hoogeveen, Zwolle, Utrecht, Zierikzee, Veenendaal en Sliedrecht In de laatste twee plaatsen zijn zelfs twee Christelijke Gerefor meerde gemeenten, want bijna 25 jaar terug - in 1956 - hebben een aantal gemeenten, die buiten het kerkverband stonden, tot de Ge reformeerde Gemeenten behoor den, zich bij de Christelijk Gerefor meerde kerken in Nederland aan gesloten In Veenendaal bijv. be trof dat de gemeente van ds. R. Kok, „die begin van dit jaar op 89- jarige leeftijd, met emeritaat ging". MIDDELGROOT Amersfoort behoort tot de mid delgrote gemeenten, is. vertelt ds. Harder, een streekgemeente, want behalve in Amersfoort wonen de leden bijv. in Barneveld, Leus den, Scherpenzeel, Hoogland en Bunschoten. In totaal heeft men een 750 leden. „Streekgemeenten tref je bij ons toch veel aan. In Kornhorn, mijn eerste gemeente - waren de leden over 13 dorpen verspreid." In verband met de generale sy node, die nu in Amersfoort wordt gehouden, vertelt een gebruinde ds. Harder - hij is met zijn gezin net terug van vakantie dat de 175 gemeenten ondergebracht zijn in 13 classes en dat die classes weer behoren tot één van de vier par ticuliere synodes. Elke particuliere synode - ze zijn genoemd naar de vier windstreken - vaardigt 6 predi kanten, 6 ouderlingen en 1 diaken naar de generale synode af, die dus 52 leden telt Bovendien nemen als pVae-ad- viseurs aan de generale synode deel de vijf hoogleraren van de ei gen Theologische School te Apel doorn, te weten de professoren J. van Genderen, B. J. Oosterhoff, B. van Spijker, W. H. Velema en J. P. Versteeg, terwijl de plaatselijke predikant, in dit geval dus ds. Har der, als adviseur ook de vergade ringen bijwoont. Hij is het ook, die als voorzitter van de „roepende kerk" op dins dag 19 augustus om kwart voor negen de generale synode zal openen. Aan de vooravond van de ge nerale synode - maandag 18 augustus om 20 uur - wordt in de Ichthuskerk een speciale bidstond gehouden, waarin voorgaat de praeses (voorzitter) van de vorige generale synode, ds. K. Boersma uit Hoogeveen Na de opening van de generale synode wordt het moderamen - de leiding - gekozen, waarbij het ge bruikelijk is, dat uit de afgevaar digden van elke particuliere syno de één moderamenlid wordt aan gewezen. COMMISSIE VERGADERINGEN Op 19 en 20 augustus houdt de generale synode zich voornamelijk met huishoudelijke en minder be langrijke zaken bezig - men ver gadert van 9 tot 12,13.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur-, waarna men enkele weken uiteengaat om in commissievergaderingen „voor bereidend naar de generale syno de werkzaam te zijn." Die besloten commissieverga deringen behoeven niet in Amersfoort te worden gehouden, maar dat zal meestal wel het geval zijn. Plenair komt de generale sy node weer samen van 9 t/m 12 september Daarna vindt weer be handeling in de commissies plaats, waarna de generale syno de van 30 september t/m 3 oktober weer voltallig vergadert. „In de hoop dat ze dan klaar is", komt dus 00 3 oktober een eind aan de qe- nerale synode van de Christelijke Gereformeerde kerken in Neder land De „roepende kerk", dus de Amersfoortse gemeente, heeft voor deze generale synode al heel wat werk verzet, moet nog heel wat werk verzetten. „Sinds vorig jaar augustus is een commissie van voorbereiding er al mee bezig, want niet alleen moet voor de voe ding - de broodmaaltijden worden door de gemeenteleden verzorgd, de hoofdmaaltijden in een hotel gebruikt - en het onderdak worden gezorgd, maar bijvoorbeeld ook de rapporten getypt en gestencild. „Eind juni zijn al die rapporten - een ordner vol - gereed gekomen, maar tijdens de generale synode zelf moet ook nog een heleboel administratief werk worden ver richt. Er is dan ook een admini stratief centrum, waarvoor steeds gemeenteleden stand-by zij." Die rapporten, waarover ds. Harder vertelt, zijn door de ver schillende deputaatschappen - men zou het continue commissies kunnen noemen, die ieder voor zich op een bepaald onderdeel van het kerkelijk terrein werkzaam zijn -opgesteld en ingeleverd, worden nu dus aan de generale synode voorgelegd, die er zich na de commissoriale behandeling over buigt „Het is gebruikelijk dat bij de eigenlijke behandeling in de syno de één of twee deputaten aanwe zig zijn." Naast die deputaten verwacht men tijdens de zitting van 9 t/m 12 september ook afgevaardigden van kerkgenootschappen buiten Nederland - waarmee de Chris telijke Gereformeerde kerken in Nederland banden hebben of zoals het officieel heet „in cor respondentie staan" - in Amers foort Dat kunnen zijn afgevaar digden van de Free Reformed Church of North America, de Christian Reformed Churches of America and Canada, die Gerefor meerde Kerk in Suid-Afrika, de Re formed Churches of New Zealand en de Free Church of Scotland Afgevaardigden van andere Nederlandse kerkgenootschap pen worden niet verwacht, want de Christelijke Gereformeerde kerken hebben weinig kontakten met an dere kerkgenootschappen „Ik denk dat het voortkomt uit het feit, dat wij ons formeel nogal geïsoleerd opstellen. Er zijn lande lijk naar mijn oordeel veel te weinig kerkelijke kontakten", zegt de Amersfoortse predikant, die er op wijst, dat er plaatselijk soms wel met de Nederlandse Gerefor meerde kerken „kanselruil" is, dat wil zeggen dat de predikanten in de andere gemeenten voorgaan, maar dat er, behalve op plaatselijk niveau, nauwelijks van samen werking met andere kerken kan worden gesproken Maar in Amersfoort bijv. neemt de Chris telijke Gereformeerde kerk wel aan het werk van Kerinam - de lectuurverspreiding. de middag pauzediensten - deel Om op de generale synode terug te komen op de agenda staan voornamelijk rapporten van de verschillende - het zijn er 36 - de putaatschappen. „Het langste rapport omvat 60 getypte vellen1" Die rapporten gaan o a over hel werk van de kerk naar buiten, dus het evangelisatie- en zendings werk, waarbij dient vermeld, dat cfc zendingswerk - al ruim 50 jaar - verricht wordt onder de Toradia's op Midden-Celebes. in het Zuida- frikaanse Vendaland. terwijl mer nu een nieuw zendingsterrein zoekt „Vrije zware" rapporten noem! ds. Harder die van het deputaat- schap ..Evangelisatieverkondiging onder Israel" en over het werk on der de jeugd van de kerk, want ook in de Christelijke Gereformeerde kerken is duidelijk een genera- tieverschil waarneembaar Om die reden zal ook het rapport van deputaten Adma - algemene diakonale en maatschappelijke aangelegenheden - over het wel zijn in de samenleving ongetwijfeld sterke nadruk krijgen, evenals die over het werk onder de schippers en over het werelddiakonaat -*;v Inderdaad, in Leusden he: meest gespeelde spel De werkgroep Midden- en1 Kleinbedrijf gaat vergaderen over de vorderingen van de Hamershof. Dat wordt dan een korte vergadering

Leusder Krant | 1980 | | pagina 8