Slijtlaag op fietspad Lockhorsterweg Tiendaags feest bij opening „Hamershof" Pinkeltje tijdelijk in Klein Rossenberg Luchtverontreiniging gestegen Werkloos beid nam fors toe Rockers bouwden hun clubhuis op Eckehart- yoga in Leusden Officiële opening op 18 september plaatselijk nieuws DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 I |e||5llEP Iti (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Met een tien dagen durend feest wordt volgende maand de opening van het win- keicentrum „De Hamershof" ge vierd. De officiële opening vindt plaats op donderdag 18 septem ber aanstaande en dat is het start sein voor een uitgebreid feest programma, waarvan de winke liersorganisatie „Belangenver eniging Hamershof" de belang rijkste initiatiefnemer is. In samenwerking met het advies- en organisatieburo „Eemland" is door de winkeliers een omvangrijk programma samengesteld De kos ten er van worden voor 80% gedragen door de belangenvereniging, terwijl Delta Lloyd, de ontwikkelaar van het s hoofdcentrum, de rest financiert Met de voorbereiding van de festiviteiten is een door de winkeliers in het leven geroepen commissie zo'n vijf maan- cjen bezig geweest Op een persconferentie werd vori ge week een toelichting gegeven op het programma. Het begint op don derdag 18 september om vier uur met enig officiéél vertoon, waarvan de details nog niet precies zijn uitge werkt. Kern van dat gebeuren is in ieder geval de symbolische overhan diging aan het gemeentebestuur van de fontein, die door de bouwers van De Hamershof aan de gemeente Leusden is aangeboden Voorts ma ken die dag nog de muziekkorpsen Lisiduna en DWS een rondgang door het dorp. Een dag later begint het eigenlijke feestprogramma, dat dan een dikke week duurt Kermis-attracties. voor stellingen met artiesten voor jong en oud. muziek op straat, presentaties van de ondernemers, een quiz, hell- coptervluchten bij het centrum, en zovoort enzovoort. En dat alles gra tis In het kader van de festiviteiten wordt over de Kooikersgracht een podium gebouwd. Voorts komt er een tent van zeshonderd vierkante meter bij het winkelcentrum te staan. Daarin vindt een deel van de gebeur tenissen plaats en bij slecht weer kunnen er ook de nu voor buiten geplande activiteiten worden gehou den De tent biedt plaats aan 600 mensen De Leusder Krant zal u uiteraard tezijnertijd nog uitvoerig over de ope ning van ..De Hamershof" informe ren Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. (Van de redaktie) LEUSDEN Na regelmatige klachten over de soms slechte toestand van het fietspad langs de Lockhorsterweg (met name de heer Bühler van de ENFB klaagde hier regelmatig over in de vergaderingen van CML/RO) is in overleg met o.m. Ut rechts Landschap besloten om een sterkere (slijt-)laag aan te brengen. Hierbij is geen sprake van asfalt, maar wel van een steviger en gladder materiaal, waardoor het onderhoud niet zo intensief hoeft te zijn dan nu het geval is. Eind vorige week werd deze slijtlaag aange bracht, zodat met name de scholie ren naar en van Amersfoort weer plezierig kunnen fietsen. Op de foto: een beeld van de werkzaam heden. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto s kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor! Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. i de leusder krant is een uit gave van de bdu-krantenkom- I binatie te Barneveld. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 40 - per jaar. 20,50 per half jaar, f 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag fussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141toestel 44. Vrijdag werd er een toelichting gegeven op het programma van feestelijkheden rond de opening van ,,De Hamershof". Van rechts naar links: de heren Spanjersberg (Delta Lloyd), Berghuizen, De Koning en Roosenboom (Belangenvereniging Hamershof)- Op de rug gezien twee vertegenwoordigers van de aanne mersmaatschappij UBA. LEUSDEN Het zal niet ieder bekend zijn, dat er in onze gemeente al vanaf 1976 een Yoga-praktijk is gevestigd, die de naam „Eckehart" draagt. In deze praktijk werken een vijftal yoga-leraren en leraressen samen, die hun lessen voornamelijk in Leus den-Centrum, Leusden-Zuid, Amersfoort en Hoevelaken geven. In teressant is in dit verband, dat be trokkenen hun opleiding gekregen hebben bij de óók in Leusden geves tigde Stichting Werkgemeenschap I „Eckehart". Om de gelegenheid te bieden zich met anderen meer te verdiepen in de eerste vraag, is destijds opgericht de Yoga Vriendenkring Eckehart. die doorgaans tweemaal per jaar in de ..Hakhorst" samenkomt, en voor iedereen die zich voor yoga interes seert toegankelijk is Het beantwoorden van de andere vraag ..Wie is Eckehart" zou heel wat ruimte vragen Zeer in het kort Meester Eckehart was een mysticus van christelijke huize, wiens ruimdenkendheid hem bijna op de brandstapel bracht Ruimdenkend wil ook de Praktijk zijn Zij wil de Yoga brengen aan mensen van alle stromingen en rich tingen. zonder enig onderscheid. Zij wil daarbij de Yoga óók brengen op een wijze, die in ons cultuurpatroon passend is. en dus zonder ..Oosters sfeertje" Kortom aangepast aan de moderne Westerse mens. die ont spanning en harmonie tussen li chaam en geest broodnodig heeft. In de maand september beginnen de cursussen Wie inlichtingen wil heb- ben over de yoga in het algemeen en over de lessen in het bijzonder, kan zich wenden tot mevrouw N van der Ven. Van H van Lockhorstlaan 8. Leusden-Zuid Tel 941256 Foto. de peuters in een nieuwe omgeving (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Peuterspeelzaal ..Pin keltje" is het nieuwe schooljaar maan dagmorgen niet begonnen in het ge bruikelijke lokaal van Kinderland, maar in een lokaal van Klein Rossenberg" ^oais oekend heett de r k basisschool ..Kinderland" het lokaal dat het tot nog toe af kon staan aan ..Pinkeltje op dit moment zelf nodig in verband met de uitbreiding van het aantal klassen Eveneens is bekend dat de gemeente bereid is voor .Pinkeltjeeen mobiel lokaal neer te zetten, dat waarschijnlijk bij Kinderland aan de Centrumweg zal komen te staan Maar de aanvraag voor dat mobiele lokaal kwam dermate laat binnen bij de gemeente Leusden, dat het onmogelijk was om het allemaal voor de aanvang van het nieuwe schooljaar geregeld te krijgen De ge meenteraad moet er zich in de verga dering van het eind van deze maand nog over uitspreken Wanneer de be slissing positief uitvalt - en dat mag. gehoord de beraadslagingen in de raadscommissies, verwacht worden - dan zal waarschijnlijk eind volgende maand het mobiele lokaal betrokken kunnen worden Tot zo lang geniet ..Pinkeltje" gastvrijheid bij Klein Ros senberg" UTRECHT De luchtverontreini ging door S02 (zwaveldioxyde) is in de periode april 1978 - april 1979 aanzienlijk sterker geweest dan in voorgaande jaren. De grenswaarden die de landelijke overheid heeft ge steld als richtlijn voor de volksge zondheid worden nog niet over schreden, maar de resultaten komen er wel dicht in de buurt. Toch vond een overschrijding plaats van de richtlijn opgesteld ter bescherming van plantenwereld en natuurgebie den. Dat is de belangrijkste conclusie van de milieudienst van provinciale waterstaat na bestudering van de resultaten van de vijftien meetpunten in de provincie. De afdeling geluid/ lucht van de dienst wijt de stijging aan de weersgesteldheid van de lucht en aan de lagere wintertemperatu- ren. Vooral de koude wintermaanden januari en februari heben op de S02- verontreiniging een ongunstige in vloed gehad. AMERSFOORT De werkloos heid onder de mannen in de regio Amersfoort nam in de maand juli 1980 opnieuw sterk toe en wel met 161 tot 1263. Het aanbod beneden de 23-jarigen steeg eveneens en wel met 85 tot 395. In dezelfde periode in 1979 waren er van de 892 werkloze man nen 248 jonger dan 23 jaar. De werkloosheid onder de vrou wen steeg eveneens fors en wel met 174 tot 918 Het aandeel hierin van beneden 23-jarigen nam toe met 139 tot 489. In dezelfde periode in 1979 waren er van de 747 werkloze vrou wen 439 jonger dan 23 jaar Het aantal openstaande vakatures daalde met 135 tot 1372 Dit is lager dan per ultimo juli 1979 (1870-1372) Hoewel over de gehele linie de werkloosheid toenam, zijn het vooral de bouw- en de metaalsektor die de grote klappen krijgen Verder steeg de werkloosheid in de administratie ve sektor. in het onderwijs en de medische sector Met name in de laatste sector steeg het aantal werk loze vrouwen nogal fors. van 105 in juni naar 143 in juli. Ten aanzien van het ongeschoold personeel is de werkloosheids-stijging ook aanzien lijk. Hoewel percentage-gewijs de re- gio-cijfers bijna de helft bedragen van de landelijke werkloosheidscij fers (bij de mannen), kan toch een steeds voortdurende stijging worden gekonstateerd Voor Amersfoort gelden de volgen de cijfers werkloze mannen juni 1980 654. juli 1980: 746 werkloze vrouwen juni 1980:424. juli 1980: 518 Voor de gemeente Leusden gelden de volgende cijfers werkloze mannen juni 1980 56. juli 1980 68 werkloze vrouwen: juni 1980 51. juli 1980: 64 De ralatie tussen koude en veront reiniging is vrij eenvoudig aan te geven. Hoe kouder het wordt des te meer wordt er gestookt. Zowel in particuliere huizen als in de energie centrales Zwaveldioxyde is een ver- brandingsprodukt van kolen en olie. ten nog belangrijker oozaak voor de slechte resultaten is volgens de dienst het feit.dat de verontreiniging twee keer enkele dagen niet door opstriiqende lucht werd verdund. Dat is mogelijk doordat de hoger luchtla gen warmer zijn dan de onderliggen de In dat geval stijgt de lucht niet op en krijgt de zwaveldioxyde minder kans zich te verspreiden Ook is de windsnelheid in die periodes gering geweest. Al is er dan geen overschrijding van de grenswaarden voor de gemid delde verontreiniging geweest, in pe>- riodes met hoge concentraties was dat wel het geval Ook de verontreiniging door stik- stofdioxyde (N02) is sterker gewor den Net als voor het zwaveldioxyde geldt hier dat de grenswaarden steeds dichter worden genaderd. Al leen is er voor N02 nog geen overschrijding van de piekwaarden Over de stofbelasting van de lucht in de provincie is nog niet veel te zeggen Wel zijn in Maarssen tussen maart en mei van hetvorig jaar metin gen verricht, waarvan de resultaten wijzen op een duidelijke belasting. In Nederland bestaan er nog geen grenswaarden voor stofbelasting. maar vergeleken met de in de Ver enigde .Staten gehanteerde normen ligt de verontreiniging door stof in Maarssen iets boven de grenswaar de Meer stofmetingen hebben er in die periode in de provincie niet plaatsgevonden LEUSDEN - Hoewel de verhuurre- geling tussen gemeente, Soccle en Rockers nog niet helemaal in kannen en kruiken schijnt te zijn, is het slub- huis van „De Rocker" inmiddels wel verrezen. Met name het afgelopen weekend werd er door de leden van de Rockers hard gewerkt aan de realisering van een lang gekoesterde wens: een eigen clubhuis. De voor malige direktiekeet staat nu langs de bouwtraat door de tweede fase in het deelplan Zwanenburg. Zoals bekend is er tussen de Rockers en het Leusdense gemeentebestuur veelvuldig contact geweest over een eigen accommodatie voor de club. Dat heeft uiteindelijk geresulteerd in het be schikbaar stellen van een stukje grond en de bouwkeet Daar moest van de zijde van de Rockers dan de nodig zelf werkzaamheid tegenover staan. Zoals de foto's tonen is daar aan dit weekend van de zijde van de Rockers geen ge brek geweest. Rockers bouwen hun eigen clubhuis. Al snel hadden Rockers hun onderkomen van een naambordje voorzien.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3