Buurt op bezoek bij scoutingkantoor Amersfoortse scouting-groep .Soekwa' verhuist mogelijk naar Leusden Fietscrossbaan komt naderbij Officiële opening in oktober Merendeel leden komt uit Leusden Volgende maand voorstel over defensiegebouwtje INGEZONDEN EUROWONINGEN EN HUURDERS plaatselijk nieuws van de Scout Shop. de heer Hover is dagelijks met een achttal medewerk ers druk in de weer om alle bestellin gen de deur uit te doen Dat het hier om een echt bedrijf gaat blijkt wel uit het feit dat de omzet enkele miljoe nen guldens per jaar bedraagt. In principe is de hele scoutingor- ganisatieeen vereniging diedraaitop vrijwilligers, daarbij bijgestaan door een relatief klein aantal beroeps krachten. Het merendeel van die be roepskrachten is te vinden in het kantoor aan de Larikslaan In het landelijk bureau zijn vrijwel alle afde lingen van de ondergebracht Alleen de afdeling Training en Vorming van Scouting Nederland is niet in Leus den te vinden Deze afdeling is te vinden in Overasselt, een plaatsje onder de rook van Nijmegen Op het Scouting-buitencentrum aldaar wordt de training aan de 20.000 leiders en leidsters die Scou ting telt. gecoördineerd Ook kunnen leiders en leidsters op het centrum cursussen volgen In Leusden vinden we de afdelin gen Spelzaken. registratie, voorlich ting en financiën. In totaal zijn eraan het landelijk bureau ruim honderd medewerkers verbonden Ook wer ken er in de 14 gewesten die Scouting Nederland kent. professionele krach ten die zich bezig houden met het trainen van de vrijwillige leiders en leidsters, formeel hebben zij echter geen binding met het landelijk bu reau en de direktie daarvan 120 LANDEN Het Leusdense kantoor van scou ting heeft goede contacten met ande re scoutingorganisaties in de wereld Deze contacten lopen via de twee wereldbureau's Niet alle 120 landen in de wereld waar scouting bedreven wordt kennen een organisatiestruc tuur zoals in Nederland In veel lan den kent men twee verenigingen, één voor jongens en één voor meisjes. Vandaar dat men twee wereldbu reau's kent Dat voor de jongensor ganisatie in Genève. voor de meisjes in Londen In totaal zijn er over de hele wereld ruim 23 miljoen jongens en meisjes die scouting bedrijven In de grondslag is wat in het verle den padvinderij genoemd werd niet veranderd, aldus direkteur Beke. wel is er op dit ogenblik sprake van een professionelere aanpak, een aanpak die in het jaar 1980 nu eenmaal be slist noodzakelijk is. Wat er zoal ver anderd is zal over twee jaar wel dui delijk worden. Dan wordt in de hele wereld het feit herdacht dat 75 jaar daarvoor scouting begon, op initia tief van Lord Baden Powell. KLANKBEELD Aan de hand van een dia-klank beeld kregen de bezoekers, waaron der ook burgemeester J. W. M. Rade maker. een goede indruk van het spel waar de jongens en meisjes die scou ting bedrijven wekelijks mee bezig zijn. Dat het spelaanbod van scouting erg pluriform is. werd aan de hand van de diaserie wel erg duidelijk ge maakt. Wat nog altijd genoemd wordt het ..spel van verkennen", wordt zo wel op het water als op het land bedreven door jongens en meisjes in verschillende leeftijdsgroepen. De officiële opening van het scou- tingkantoor op 18 oktober zal geheel in het teken van de jeugd staan Niet alleen de jeugd van Leusden, ook de eigen leden van Scouting Nederland zullen op die dag een groot feest mee kunnen maken. Ook wordt er nog gedacht aan een ..open huis" voor de Leusdense be volking. hiermee wordt echter ge wacht tot alle toestanden rond de officiële opening achter de rug zijn Dat de medewerkers van het lande lijk bureau van Scouting vast van plan zijn een plaats te gaan innemen in de Leusdense samenleving blijkt wel uit het feit dat men op 20 augus tus meedoet met de braderie op de Biezenkamp. Ineen informatiekraam kan men alle mogelijke inlichtingen krijgen over het werk van de scou- tingorganisatie I DINSDAG 19 AUGUSTUS 1960 BlSllBlIlil* (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Het landelijk kantoor van neerlands grootste jeugdbewe ging, Scouting Nederland, is sedert een maand in Leusden gevestigd. In het gebouw aan de Larikslaan zijn de verhuisdozen nu uitgepakt en heb ben de meeste medewerkers hun dagelijkse werkzaamheden weer op gepakt. De officiële opening, welke op 18 oktober zal plaatsvinden zal zeker niet ongemerkt aan de Leus dense bevolking voorbijgaan. Om de onmiddellijke „buren" van het lande lijk bureau van Scouting, voor het merendeel instituten of bedrijven, te laten zien wat men in het kantoor zo al uitvoert, had direkteur P. H. Beke de „Buurtbewoners" J.l. vrijdagmid dag op de borrel gevraagd. Middels een praatje, een diapresentatie en een rondleiding door het gebouw konden de bezoekers een goede in druk krijgen van wat nu eigenlijk „Scouting" aan de jeugd te bieden heeft. In zijn welkomstwoord zei direk teur P. H Beke zich ..apetrots" te voelen met het feit dat men het gezel- lige pand aan de Larikslaan had kun nen betrekken. Weliswaar heeft nog niet iedereen de juiste routine te pakken en is het interieur nog niet helemaal gereed, toch zei de heer Beke er behoefte aan gehad te heb ben nu al de buurt te laten kenmsma- ken met de ..wonderlijke club" Scou ting. Een club. die zich mag verheu gen in een nog steeds stijgend leden aantal. dat nu al boven de 110 dui- ■zend ligt. Scouting Nederland is voortgeko men uit vier organisaties, de Neder landse Padvinders Vereniging (N P V de Katholieke Verkenners (K.V.), het Nederlands Padvindsters Gilde (N P G.) en de Nederlandse Gidsenbeweging (N.G.). Zoals de heer Beke het uitdrukte ..de fusie heeft een boel ellende over ons heen gebracht" Probleem was dat vier organisaties, waarvan er enkele al meer dan 60 jaar bestonden, bij el kaar gebracht werden Omdat er ge kozen werd voor de totstandkoming van één landelijk bureau, vond zeven jaar geleden de verhuizing naar Amersfoort plaats, waar men een pand had aangekocht aan de Stads- ring, hoek Viandenstraat. Omdat ma teriaal. inventaris en personeel van vier verschillende kantoren in één gebouw bijeen werden gebracht werd het aanvankelijk een grote war winkel. Dank zij de enorme inzet van alle professionele medewerkers is men er bovenop gekomen. De organisatie als zodanig heeft geen nadelig gevol gen ondervonden van het feit dat men op het landelijk kantoor erg moest zoeken naar een definitieve werkwijze. De verhuizing naar Leusden is heel wat rustiger verlopen. In twee dagen tijd was alles verhuisd, een paar da gen later stond alles op zijn plaats en kon iedereen weer normaal aan het werk SCOUT SHOP Inmiddels is ook de Scout Shop vanuit Den Haag naar het Leusdense Een deel van de belangstellenden tijdens het open huis, dat Scouting Nederland voor de „buurtbewoners" van het nieuwe kantoor in Princenhof organiseerde. kantoor verhuisd. De Scout Shop is het postorderbedrijf van Scouting Nederland, waar leden hun unifor men, insignes en typische scouting- attributen als een kompas, tent etc kunnen bestellen. In totaal biedt de Scout Shop via het nu in Leusden gevestigde magazijn zo'n 1500 arti kelen te koop aan. De bedrijfsleider (van één onzer medewerkers) LEUSDEN „Ik wil hier beginnen, desnoods in een kaal gebouw. Voor ons is dat geen punt" zegt verken nersleider Rimmert Mulder, als we hem vragen naar de plannen van de Amersfoortse Soekwagroep om zich In Leusden te vestigen. De toestand voor de groep is In Amersfoort haast onhoudbaar, omdat de meeste leden van de groep toch al uit Leusden komen lag het dus voor de hand dat er in onze gemeente uitgekeken werd naar een geschikt onderkomen. Naar de groep hoopt, is het voormalig defensiegebouwtje, ter hoogte van de Hamersveldseweg 121 voor hen beschikbaar. Wat betreft de Soekwa groep is het laatste woord aan de gemeente Leusden. Scouting is het moderne woord voor alles wat met welpen, kabouters. verkenners, padvindsters. gidsen, ro wans. pivo's te maken heeft Al eerder is gepoogd om in Leusden een scou- I tinggroep van de grond te krijgen, een tiental jaren geleden strandde het initiatief omdat geen geschikte leiding gevonden kon worden Een werkgroepje bestaande uit mej. A Scholten. de heer J Herks en burgemeester mr. J W. M Radema ker toog ruim een jaar geleden aan het werk om te proberen in Leusden deze vorm van jeugdwerk te starten Leden van de werkgroep vonden het gewoon te gek dat in Leusden geen Scoutinggroep bestond, terwijl in Nederland ruim 110.000 jongens en meisjes met hun leiders en leidsters, wat genoemd wordt „het spel van verkennen" spelen. Ook het werk groepje slaagde er niet in op eigen kracht een groep van de grond te krijgen Het district Amersfoort van scouting Nederland, formeel verant woordelijk voor het grondgebied van lokatie steeds minder interessant voor de groep Het gebouw waarin men de bijeenkomsten houdt is van een semi-permanent type. Het werd in 1969 betrokken en begint nu dui delijk ouderdomsverschijnselen te vertonen Ook het spelen in de direkte omge ving van het groepshuis is in de loop van de jaren steeds moeilijker gewor den. Het Sinaicentrum en D.H.V. hebben veel speelruimte opgeslokt, terwijl ook het verblijven in de bossen van de Treek steeds meer aan regels gebonden wordt Voor het voetballen op een oppn stukje grond is een verqunnina nodia en een toren Dio- Leusden zag ook geen kans zelf iets op poten te zetten Reden, steeds weer, het gebrek aan mankracht. Dat er bij de jeugd voldoende belangstel ling bestond voor een scoutinggroep in Leusden staat als een paal boven watervast De Amersfoortse groepen Manitoba. Soekwa. Impeesa en Cay Noya bestaan voor het grootste deel uit Leusdense jongeren SOEKWA De 26 jarige verkennersleider Rim mert Mulder van de Soekwagroep ziet een Leusdense groep wel zitten Op dit moment is de Soekwagroep gehuisvest aan de laan 1914 in een blokhut welke staat tussen het die- renasyl en het Sinaïcentrum. Om een aantal redenen wordt deze nieren van hout, wat vaak al jaren lang onaangeroerd in het bos ligt, is simpelweg niet toegestaan Omdat bovendien het merendeel van de le den uit Leusden afkomstig is. de heer Mulder woont overigens zelf in Leus den-Zuid. wil de groep zich graag in Leusden vestigen. DEFENSIEGEBOUW Een uitstekende plek denkt men ge vonden te hebben aan de Hamers veldseweg. Ter hoogte van nr 121 staat daar het zogenaamde defensie gebouwtje Een kaal gebouw op 2000 m2 grond, in eigendom van de ge meente Leusden De groep had graag al op 23 april naar Leusden willen komen Om meer dan één reden neemt deze da tum een belangrijke plaats in. in de geschiedenis van de groep. Niet al leen is hetopdiedatSintJorisdag.de naamdag van de Schutspatroon van padvinders over de hele wereld, het is ook de oprichtingsdatum van de groep Dit jaar bestaat de groep precies 40 jaar Zij werd in 1940 gestart, met als één van de mede-oprichters, de en kele jaren geleden overleden Amers foortse hoofdinspecteur van politie, de heer J. van Es. De groep werd gestart in het Soesterkwartier. de groepsnaam is een afkorting van de ze wijknaam. „De tijd is voorbij dat een groep werd opgericht, simpelweg door rond een paal te gaan staan, waaraan een vlag werd gehesen" zegt de heer Mulder Hij is van mening dat jeugdwerk be drijven anno 1980 op een andere manier dient te gebeuren dan 40 jaar geleden Toch zijn de eisen die ge steld worden aan een redeliike scou- ting-accommodatie niet hoog te noe men. Als er in het defensiegebouwtje maar een electriciteitaansluiting zit. verwarming en water aanwezig isdan kan de Leusdense scoutinggroep zeer snel een feit zijn. MEISJES De Soekwagroep bestaat op dit mo ment uitsluitend uit jongensleden „Als we leiding kunnen vinden, star ten we zo snel mogelijk met een meisjesafdeling, potentiele leden zijn er in Leusden voldoende" meent ver- kennersleider Rimmert Mulder. De komst van een groep naar Leusden betekent overigens niet. dat Leus dense kinderen zich nu al kunnen aanmelden De groep beschikt op dit moment zelf ternauwernood over voldoende lei ding om de zaak draaiende te hou den Voor de welpen, jongens in de leeftijdsgroep van zeven tot 10 jaar. beschikt men over een leidster met twee assistenten Hetzelfde is het geval met de verkennersgroep jon gens van 11 tot 14 waar Rimmert Mulder de verantwoordelijkheid voor draagt. Samen met twee hulpkrach ten houdt hij de verkennersgroep draaiende Of de groep naar Leusden komt hangt voor wat betreft de groepslei ding geheel af van de gemeente Als de groep toestemming krijgt om het defensiegebouwtje te betrekken en de gemeente bereid is voor wat mini male voorzieningen te zorgen is een scoutinggroep in Leusden nog dit jaar een feit Zelf rekenen de leden van de Soekwagroep er vast op dat de verhuizing voor de deur staat Op donderdagavond 25 september kan de Leusdense bevolking met de groep kennismaken. Leden van de groep doen op genoemde datum mee met een „demonstratie" in het kader van de feestweek ter gelegenheid van de opening van de Hamershof LEUSDEN/CENTRUM Van de Fietscrossvereniging Leusde i.o. ont vingen wij een hoopvolle tijding. „Groot Nieuws" staat boven het „persbericht" en de inhoud luidt ver der: „Na intensief overleg met de afdeling Sportzaken van de gemeente heeft het college van Burgemeester Wet houders onlangs besloten tot het aanleggen van een officiële fiets crossbaan langs de Groene Zoom, waar nu de (nood)ijsbaan is gesitu eerd. Volgens een ongeveer twee maanden geleden genomen raads besluit zal ongeveer op dezelfde plaats een grote vijver worden aange legd. die in de winter als ijsbaan zal dienen. Om deze vijver heen wordt grond opgeworpen ter beschutting tegen de wind. In een gedeelte van deze wal. aan de zijde van de Groene Zoom. is de fietscrossbaan gepland De bedoeling is. dat de benodigde grondwerkzaamheden al voor de winter zullen zijn beëindigd, hetgeen betekent, dat ..Leusden" voor het seizoen 1981 over een eigen baan zal kunnen beschikken en dus aan wed strijden van de Stichting Fietscross Nederland zal kunnen deelnemen" MEER NIEUWS Nog meer nieuwtjes van het cross front De SFN stelt momenteel reeds meer dan 7000 startbewijshouders en 15 clubs over het gehele land hebben zich inmiddels bij de overkoepelende orqanisatie aanqesloten Op 14 september wordt tijdens fiets- crosswedstrijden in Baarn een on derdeel afgewerkt van het Neder lands kampioensöhap voor junioren buiten verantwoording van de redactie Voorbij is de boomtijd voor make- l laars, waarbij woningen met de dag in prijs stegen en belangstellenden in grote getale met graagte tot aankoop besloten Voor de huizenverkppers lijken de magere jaren aangebroken en blijken niet alleen de verkopen te stagneren, maar wordt bovendien geknaagd aan I de dubbele vergoeding voor bewe zen diensten Het werken met deze tegenslagen heeft duidelijk invloed op de wijze, waarop makelaars omspringen met de belangen van hun cliënten Bewij zen zijn voorhanden dat de verkoop van woningen sterk beïnvloed wordt door het persoonlijk belang van de makelaar Bij de verkoop wordt na melijk niet altijd meer rekening ge houden met het belang dat ook de omringende bewoners hebben bij de verkoop De woningen gaan thans meer en meer over in handen van speculanten, die geduldig wachten tot de verkoper ingaat op de laagst mogelijke verkoopprijs, waarna zij de woningen in kamers indelen en tot verhuur daarvan overgaan Een dergelijke gang van zaken be hoeft bepaald nog geen ongunstige invloed te hebben voor het algemeen belang van degenen, die de wonin gen als eigenaar bewonen Zolang de huurders zich ordentelijk oedraqen is si/ *1/ si/ *x» *X» *X* si' «l' «X* si' vL-- «1>* *X» «X si" sL' «X sX «X* "X/* «X X" «X «X »X* •X »X *X sX 4s «T* 4s "T* 'P -T^ «"T"» 'Is 'T>> «^P* 'T* m /TS "T* 'T>* 'T- *T Van de iieiscrossweubinjuen op 16 augustus te Waalre heeft de Avro i TV-opnamen gemaakt, die op 1 sep tember van 19 00 tot 20 00 uur via 1 Nederland 2 worden uitgezonden. Tot de deelnemers naast 112 gese lecteerde SFN-renners behoren o m Bolland Bolland. Oscar Harris en Pierre Karsemakers er geen vuiltje aan de lucht Echter, huurders zijn geen eigenaars van woningen Huurders nemen het over het algemeen minder nauw met het onderhoud der huizen Men leeft slechts op de kamers in de verachting zo spoedig mogelijk over een eigen woning te kunnen beschikken. Dui delijker gezegd, het belang van de buurt en omgeving zal de huurder veelal geen zorg zijn. Men maakt in grotere getale dan in beginsel de bedoeling was gebruik van tennisbaan en zwembad en het is thans zover gekomen, dat hobbies en zaken op de pleinen worden uitge leefd Onder deze bezigheden vallen het repareren en opknappen van autowrakken, reparaties voor derden e d waarbij o.a grote emmers teer noodzakelijk zijn en extra brandge vaar niet denkbeeldig is. Eventuele kopers van huizen zullen een smerige garage en uitrit bepaald niet aanlokkelijk vinden om daar dichtbij te gaan wonen, zodat verko pers duidelijk worden gedupeerd De veelbesproken prettige leefwijze voor kind en volwassene op zoge naamde beschermde pleinen, wordt hierdoor langzaam maar zeker ern stig aangetast. De vraag is dan ook gewettigd of in deze beginfase het wellicht aan te bevelen is contact op te nemen met de verhuurders van kamers, teneinde vast te stellen aan welke bepalingen huurders zich dienen te houden. Dit om te voorkomen dat onnodige scha de wordt aangericht aan het huidige leefmilieu. Wellicht is de Groenstichting de aan gewezen instantie om hieraan aan dacht te gaan besteden Observator (naam en adres bij de redaktie be kend) BURGERLIJKE STAND Uit het bevolkingsregister van Leusden blijkt dat in de periode tot en met 14 augustus 1980 zijn: GEBOREN: 29 juli 1980 Marloes. d v J M en M G M Voskuilen. Geertrui, d v. H J M Pennekamp en J. van den Berg 30 juli 1980 Johannes Arnoldus, z v. A H van den Hengel en W. M E van den Hengel 1 augustus 1980 Normen, z.v K. Mid delkoop en M K van Maanen. 2 augustus 1980 Dominique Pauline, d.v. W. Vrins en J. M Nonnekes. OVERLEDEN: 23 juli 1980 Blom. Everdina geh. met G. van Dijk. oud 90 jaar. 12 augustus 1980 Kuiper. Sjoerd wedn van W E. Meier, oud 91 jaar. GEHUWD: 7 augustus 1980 A B M.vanRooijen en M. W. Buwalda. 8 augustus T M H. Handstede en J A. Knijf. 9 augustus J T M Zwarthoed en M Wessel Jeugdige fietscrossers enthousiast in actie.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5