„Soberheid is het richtsnoer" Kinderen vermaakten zich bij Blijhof m laiwii Pastoor C. van Wee 55 jaar priester ■eusüer krant" rÊLZASSER MANIFESTATIE in Herbergh „De Heer1ickheit"j l interview DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 DOOR ANCO MALI terugblik LEUSDEN Het is pastor F. Over boek, die ons vraagt met de rustende pastoor C. van Wee een gesprekje te hebben In verband met diens 55-jarig priesterjuileum. Pastor Van Wee werd op 16 augustus 1925 In Utrecht tot priester gewijd. Zaterdag 16 augustus 1980 werd deze gebeurtenis In de Jozefkerk in Hamersveld gevierd met een heilige mis. Na afloop van de mis bood het kerkbestuur de oude pastoor een receptie aan in het Ros Beyaart, waar vele vrienden en bekenden de pa stoor de hand kwamen drukken. Als ik de paastoor vraag hoe het jhem gaat zegt hij berustend ..Als je op mijn leeftijd komt, dan ben je óp 4Je takelt af. Ze zeggen: de ouderdom -komt met gebreken. Dat is heel nor- jmaal. Ik ben uitgerangeerd" Pastoor Van Wee werd op 24 febru ari 1894 in Hoogland geboren. Ging op latere leeftijd studeren. Ging eerst werken, zoals dat in dat tijdsgewricht •eigenlijk te doen gebruikelijk was. :.i Later bezocht hij het seminarium in Kuilenburg en Rijsenburg. Hij was i Erijf jaar kapelaan in Rossum bij Ol- denzaal. Was veertien jaar kapelaan in Hilversum., Kwam in 1944 als pa stoor naar Leusden-Hamersveld. OORLOG |,Die oorlog Oh mens, oh mens. Ik zie nog zó voor me hoe erg dat was. Ze bleven hier steken voor de vallei, -de Grebbelinie. Verschrikkelijk". De pastoor heeft altijd met hart en ziel zijn werk gedaan vertelt hij. Tot en met 1967 was hij aktief in de •parochie. Toen was hij bijna 74 jaar, en in Leusden werd alles zó groot, dat hij het niet meer één kon. Ik vraag hem naar zijn opvattingen, en ik vraag hem of hij een vergelijking wil trekken tussen de toestand van nü. en die van 55 jaar geleden, toen hij als priester begon. Pastoor Van Wee is een wijs mens. Hij kan zwijgen, Het is heel moeilijk om een verge lijking te treffen", zegt hij. En vooral: v.lk bemoei me nergens meer mee. Dat kan ook niet. Ik wil niemand op man was fit en gezond als wat. Die kon wel honderd jaar worden. Wat was die man goed. met een regenbui stak ie op de fiets de weg over. Hij werd doodgereden. ,,Wat doet zo'n oude kerel aan de weg", zeggen ze. ANTIEK ,,Ze zeggen wel eens spottend al het antiek willen ze hebben, merkt hij terloops op,.behalve oude mensen" Veel oude mensen hier, die kunnen er niet tegen. ,,Als je je overal mee bemoeit", zeg ik tegen ze, dan heb je geen leven meer. Er zijn een hoop oude mensen die er zwaar aan beu ren. Dan zeg ik. ,,Dat moet je niet doen. Je doet er tóch niets aan" „Wat raadt u ze dan aan?", vraag ik. „Zoek je steun bij God", zegt hij, met de ogen bijna gesloten naar de grond kijkend, en de handen in de schoot gevouwen. „Hij heeft alles in handen Daar zoek ik mijn kracht in. Als de mens niet meer gelooft, voegt hij daar aan toe, gaat hij naar het bijgeloof Dan zoekt ie iets an ders Als ik, misschien unfair, wat blijf aandringen om hem een uitspraak over de gang van zaken in de huidige parochie te ontlokken, glimlacht hij vaag. „Die man van 86 moet zich stil houden", zegt hij. „Ik ben hier blijven wonen Maar: géén twee kapiteins op het schip. Stel je voor dat oud-burgemeester Bui- ning, de man is dood, zich met de gemeentezaken van nu was gaan be moeien. Dat kan niet. Tenslotte vraag ik de oude pastoor of hij nog familie heeft, en of hij zelf nog kan lezen, of dat er aan hem wordt vóórgelezen „Ik ben wees, hoor Op mijn leeftijd is dat normaal de tenen trappen Ik heb een vreselij ke hekel aan rusie. Bah GEWELDIG GOED Als ik iets aandraag over sociale verbeteringen in ons deel van de wereld wil hij, als uiterste formule ring, na enig aandringen, wel kwijt „Ze hebben het allemaal geweldig goed. Maar jammer dat de mensen de welvaart niet één kunnen. Zijn de mensen nu gelukkiger7 Jammer' Ja dat zeg ik, jammer. En nu moeten we terug!" Als ik heel voorzichtig iets zeg over de doffe ellende in de derde wereld, zegt de pastoor, zich neutraal geste lend „De ellende timmert aan de weg. Het brutale presenteert zich. Het goeie moet je ontdekken. Er zijn een hoop goeie mensen in de wereld, die in stilte een hoop goed doen Ik vraag hem of hij, zijn leven over ziend, de mens iets kan aanraden, een richtsnoer kan geven „Soberheid", zegt hij heel stellig. „Soberheid Maar ja: déér heb je het weer. „Je gunt een ander niks", zeggen ze dan Enfin, ze tobben maar aan." Zijn moeilijk te verwerken gevoel over het omgaan met oude mensen in ons land brengt hij enkele malen in ons gesprekje naar voren. Hij noemt de naam van een Leus- denaar en vraagt of ik die kende. „Die Grote belangstelling voor de receptie van de oud-pastoor. Lezen, dat doe ik zélf, zegt hij met enige verontwaardiging in zijn stem. „Iedere morgen lees ik de heilige mis. Bij de zusters in het Ansfridus ge sticht. Daar loop ik iedere morgen naar toe" Pastoor Van Wee: „De ellende timmert aan de weg laatste week van de zomervakan tie. Op het moment dat de vakan tie toch wel erg lang begint te duren, zijn de vrijwilligers van Blijhof telkens weer bereid om de Leusdense kinderen de moge lijkheid te bieden zich nog eens lekker uit te leven. Wat voor veel ouders natuurlijk ook niet zo on gelegen komt. De foto's, van Ja nus Visser, geven een indruk van wat er vorige week in en rond het gebouw van de speeltuinvereni ging in de Ansfriduslaan allemaal plaatsvond. Vele tientallen kin deren hebben zich er vermaakt met spelletjes, timmeren, kleien, plakwerk en wat dies meer zij. Originele Elzasser Zuurkoolschotel met diverse soorten vlees 1 17.50 p.p. I Vanaf woensdag 20 augustus i I tot en met zondag 24 augustus. Graag tijdig reserveren en tot ziensin I Herbergh „De I Heeriickheit", Oosterdorpsstr 11A, I Hoevelaken 03495-34120. I LEUSDEN - Evenals In vorige jaren organiseerde de speel tuinvereniging „Blijhof" ook deze keer weer een speelweek In de fVPtcr

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7