Schilderes Jeanne Faure Jaarlijkse collecte kanker-bestrijding UITLAAT STUK? sssss I HmHOUGN leusder krant ANTON PIECK OPENT EXPOSITIE Hoge kwaliteit van uw vakman slager SMGERIJ QEBXK.mi KOPTEN T STUDIE j BEGELEIDINGS- l DIENST LEUSDEN 'entrecöte m&lapjes hamlappen gehaktdag saks omtovert* eens lamskotelet lamsschouder lamsbout I/^eïlam149 Volkorenbrood van een echte molenaar en van De Echte Bakker kijk op kunst DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 AMERSFOORT - Woensdag 27 augustus om 20.15 uur zal Anton Piek voor het Amersfoortse Kun stenaarsgenootschap de eerste tentoonstelling in het nieuwe seizoen openen in het Ploeghhuis, Muurhuizen 159. Het is een tentoonstelling van het werk van zijn bijna 87 jarige vriendin collega, de Leusdense schilderes Jeanne Faure. Let u op de gewijzigde openingstijden van het Ploeghhuis in het nieuwe seizoen. Het Ploeghhuis zal wat vaker open zijn, en hoopt daarmee aan de ruime belangstelling van het publiek te kunnen beantwoorden U kunt het werk van Jeanne Faure gaan zien op de donderdagen 28 augustus en 4 september van 14 .00 tot 17.00 uur. Op de vrijdagen 29 augustus en 5 september van 14.00 tot 17.00 uur, èn van 19.00 tot 22 00 uur. Op de zater dagen 30 augustus en 6 september van 11.00 tot 17.00 uur. Op de zondagen 31 augustus en 7 september van 14.00 tot 17.00 uur Jeanne Faures werk bestaat uit de volgende categorieën: portretten, bloemstillevens, schilderingen van paarden en bijbelse taferelen Het is natuurgetrouw werk, dat voor r de toeschouwer volkomen herkenbaar is. Hoogstens gebruikt haar fantasie een aantal visueel realistische ele menten. En plaatst die in een niet be staande situatie bijeen Zo schilderde zij de inslag van de bliksem. Die zij kombineerde met een denkbeeldige groep paarden Die door dat heftige natuurgebeuren in paniek raakt, en wild uiteenvlucht. Ook haar bijbelse taferelen zijn uiter aard vanuit haar fantasie gevormd. Be staande uit realistisch geschilderde fi guren, in een in de realiteit waargeno men landschap geplaatst. Zo werd zij in een Engels safaripark geïmponeerd door een groep leeuwen welke dieren zij toepaste in het schilde rij Daniël in de leeuwenkuil In Beie ren zag zij een rotsachtig landschap, dat zij uitstekend kon gebruiken als achtergrond voor haar schilderij van Sint Hubertus. Dat in een jachtkamer op de Hoge Veluwe hangt Wat de bloemstillevens betreft heeft Jeanne Faure voorkeur voor zon nebloemen en vingerhoedskruid. Zon nebloemen heeft zij zowel bloeiend in een overdaad van geel, als verdord in een prachtig belegen kleurengamma vereeuwigd. Van het vingerhoedskruid bestaan er enkele kloeke doeken. Fa voriete bloemen zijn voorts rhodo dendrons, hortensia's en Oost-Indische kers Aantrekkelijk gedaan is ook een groepje dotterbloemen bij de vijver in haar tuin. .Ik schilder zoals ik wil", zegt Jeanne Faure. genesteld in haar geliefkoosd hoekje bij de brandende open haard. In een huis vol herinneringen, gesitueerd in een uniek stukje haast onbedorven natuur in Den Treek. „Ik bemoei me niet met technieken en ismen. Ik schilder zoals ik daar zin in heb. Ik schilder niet met een doel. Ik schilder alleen omdat iets me interesseert Daarom ben :k destijds ook uit het Kunstenaarsgilde gegaan Omdat ze je altijd in iets willen dwingen Weet je waar ik voor wil werken9 Als je niets doet, word je gedeprimeerd Ik beschouw schilderen als een oppep- middel Al die ismen vind ik gezanik, hoewel ik ze natuurlijk onbewust wel gebruik. Ik heb een poos in Engeland gewerkt, en kreeg daar zeer praktische wenken Het is belangrijk, dat je evenwicht in je schilderijen hebt. Ik bedoel dat, als je modellen hebt, ze in evenwicht staan. Dat de figuur in balans is. Goed op z'n voeten staat. Bij een bloemstilleven moet je dat zelfde evenwicht aanvoelen Je moet niet het gevoel hebben, dat er aan de ene kant van het schilderij geduwd wordt Jeanne Faure En voor de landschappen moet je het gevoel hebben, dat er niets af zakt Een boom kan soms zó veel vasthouden Och. kompositie is meer een ge voelskwestie dan dat je het berede neerd hanteert Jeanne Faure ziet graag de mooie zijde van het leven, van de natuur. Uit haar schilderwerk spreekt de liefde en de bewondering voor de fraaie ver schijningsvorm van die beide. ,,lk zoek graag de mooie dingen uit", zegt ze. „Als ik op een mesthoop zou zitten, zal ik dat ene bloemetje schilde ren, dat daar is ontsproten. Die mest hoop, die zie ik niet, daar maakt ik me met akelig over Ik kijk naar de mooie dingen, de rest komt vanzèlf wel.' Paarden boeien haar vanaf haar prille jeugd. Als kind mocht ze op het paard van de asman meerijden. ,,lk wou dolgraag paard rijden. Maar dat zat er niet in. Mijn vader was dominee, en hij had tien kinderen. Ik ben wel eens op een koe en op een schaap gaan rijden! En paarden ben ik toen maar gaan te kenen. Maria (haar zuster, de kon- sertpianist, die onlangs op 90-jarige leeftijd overleed: „De dood van mijn zuster, daar kan ik helemaal in berus ten. Het is wat zij wilde") tekende zulke lelijke hoeven aan haar paarden En ook mijn vader, die ik om hulp vroeg. bracht er niet veel van terecht! Toen ben ik naar de natuur gaan tekenen. Ik vind paarden zulke edele dieren. Van karakter van beweging, van hou ding. Bijna elke spier kan ik bedenken. Bij de heupen, dat is altijd wel moeilijk. Maar alle anatomie komt in de grond overeen. Van vissen, vogels, paarden. In Dwingeloo en Abcoude heb ik op de paardenmarkt zitten schilderen. In „Onder de Lindenmaakte ik zo n jaar of zestig terug schetsen van de paar- denverkoop op de Appelmarkt. Ook heb ik vele malen de Sint Hubertusjacht in Den Treek geschilderd. Juist is er een doekje klaar gekomen van een zwarte hengst, die hier een tijdje geleden tussen de andere paar den in de wei werd losgelaten. Dat gaf me een tumult! Ook heb ik onlangs een heel klein veulen geschilderd. Van een pony. Dat door een meisje in haar ar men naar mijn atelier werd gebracht. Ik deed vroeger alléén paarden Toen zei Henri Pieck tegen mij: schilder ook eens mensen. Van lieverlee ben ik toen portret gaan schilderen Op de tentoonstelling in het Ploeghhuis kunt u vele knap ge schilderde portretten van Jeanne Faure zien Zij werkt nog steeds naar op drachten Voornamelijk portretteert zij vrouwen Mevrouw Van Haatten, Me- Jeanne Faure in haar atelier vrouw Roell, Mevrouw Schokking (met spaniël), Mevrouw Van IJsselmuiden (een Hongaarse gravin, poserend in Hongaarse klederkracht) Haar moeder Van jaren her is er een zeer sterk zelfportret Momenteel is Jeanne Faure (voor de tweede keer in haar schilderend leven!) weer bezig aan een zelfportret. Op aandringen van de fami lie. Merkwaardig in de kollektie schilderstukken is een Loosdrecht- achtig landschapje. Jeanne Faure zag dat in één van haar dromen, en vond het toen jammer dat ze niet vol doende tijd had om het te schilderen. Eenmaal wakker bracht ze de droom: op het doek. Een klein huisje met water rondom. In een airy-atmosfeer, doortrokken van een vreemd, geel licht Anco Mali LEUSDEN - „Als je Nederlana vei - gelijkt met de Verenigde Staten, dan is Amerika beslist niet alléén het wonderland waar doktoren alles op het terrein van de kankerbestrijding kunnen presteren. Nederland is net zo ver. Óns land staat b.v. vooraan met de behandeling met röntgenap paratuur. Met elektronen- en neutro nenbestralingen wordt druk geëxperimenteerd. Nederland loopt zeker niet achter wat chirurgie be treft. De bestrijding met medicijnen heeft de laatste tijd een grote ont wikkeling doorgemaakt. Kortom: een patiënt hoeft niet voor een spe ciale behandeling naar Houston in Amerika te gaan. Men kan hier net zo goed worden behandeld". Deze uitspraken dóet prof dr. E Lo pes Gardpzo. tot 1 juni 1980 waarne mend direkteur van de Stichting Konin gin Wilhelmina Fonds, in het april nummer van de KWF Nieuws Brief. Goede geluiden om te horen Maar aan de andere kant staat toch het getal van bijna 30.000 slachtoffers per jaar. Kan ker is nog lang niet overwonnen en kan kerbestrijding is meer dan ooit hard no dig Dit jaar wordt de kollekte voor kan kerbestrijding gehouden van maandag 25 augustus tot en met 7 september. In heel Nederland bellen in die twee we ken bijna 100.000 kollektanten huis aan huis aan Elk jaar hopen al deze vrijwil ligers dat de opbrengst dit jaar weer hoger zal zijn dan vorig jaar. En wonder boven wonder lukt dat ook steeds weer. Vorig jaar was de opbrengst ruim 9 mil joen gulden, een rekord in het bestaan van het KWF. De kollekte voor de kankerbestrijding heeft de hoogste opbrengst van alle kollektes in Nederland. Het is niet alleen een ere-zaak maar vooral bittere nood zaak om dat vol te houden Dit jaar is er een extra reden om méér aan de kan kerbestrijding te geven. De grondslag voor de kankerbestrij ding in Nederland werd gelegd door Koningin Wilhelmina In 1948 bestem de zij 2 miljoen gulden - het nationaal geschenk bij gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum - voor de kankerbestrijding Op 31 augustus herdenken we de dag dat Koningin Wilhelmina 100 jaar geleden werd geboren. Is dat geen goede reden om loyaal en royaal te zijn? Het geld is nu nog net zo hard nodig als toen Koningin Wilhelmina haar eerste bijdrage en daarmee het startsein voor het werk van het KWF gaf. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft niet voor niets de leuze ,,Je kunt en mag er niet omheen" Eén op de vier Nederlanders sterft aan kanker In 1978 overleden ruim 17.500 mannen en ruim 12 000 vrouwen aan deze vreselijke ziekte Longkanker eist steeds méér slach toffers. Niet alleen onder mannen maar tegenwoordig ook onder vrouwen. In 1978 stierven hieraan 6 749 mannen en 577 vrouwen. Maar ook borstkanker is een ge vreesde ziekte Eén op de 13 vrouwen loopt kans er ooit ;n haar leven mee te maken te krijgen. Elk jaar sterven meer dan 2.500 vrouwen aan borstkanker. Vorig jaar heeft het Koninging Wilhelmina Fonds met zo'n 25 miljoen gulden de kan kerbestrijding in ons land kunnen financie ren. Dit jaar is een bedrag van 30 miljoen gulden nodig om allerlei opgezette projecten door te laten gaan Dat geld gaat naar onderzoek naar nieuwe behandelingsmethoden Het is nodig voor betere voorlichting van de patiënt, maar ook van zijn omgeving. Daarnaast komt de zorg voor de patiënt meer en meer centraal te staan Van sommige kankersoorten kunnen we zeggen dat meer dan de helft van de patiën ten geneest Bijvoorbeeld leukemie, de ziekte van Hodgkin, borstkanker, baar moederhalskanker. Wel degelijke vooruit gang dus, maar het onderzoek moet verder gaan We zijn er nog lang niet. Wie vindt dat de kankerbestrijding een zaak is, die steun verdient, kan op drie manieren meehelpen: - Meedoen aan de kollekte als de KWF-kollektant aan de deur komt. leder maakt voor zichzelf uit wat hij of zij wil geven, leder bepaalt voor zich zelf wat hem of haar de kankerbe strijding waard is - Lid worden van de Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds. Deze vereniging telt nu al meer dan 620.000 leden. Dat moe! dit jaar 700.000 worden. Lid worden is heel eenvoudig. De minimum kon- tributie is 5,- per jaar. Een kaartje of briefje naar het Koningin Wilhelmi na Fonds, Antwoordnummer 3183, 1000 TL Amsterdam, is voldoende Postzegel plakken is niet nodig Op de envelop vermelden: „Lidmaat schap 1980". Men kan zich ook bij del kollektant als lid van het KWF mel den Of even bellen naar het Konin gin Wilhelmina Fonds in Amsterdam: telefoon 020-726000. - Mee helpen koliekteren is een pat vrije uurtjes. Wie dan wil doen, kan onderstaand adres melden. Plaatselijke KWF-afdeling; AChto veld-Stoutenburg, Leusden-zuid, tl 941058 of Leusden-centrum, ti 941695 Natuurlijk is het ook mogelijk om hi ene te doen en het andere niet te laten TON VAN BERGEN Tel. 033-941700 Leusden-C. Bohemen 79, tel. 940119. Aangesloten bij de S.L.O.K.H. I ORGANISEERT HUISWERKCURSUS EN BIJLESSEN VOOR I SCHOLIEREN VOORT- GEZET ONDERWIJS. I Aanmelden dagelijks van ^5 tot 8 uur n.m. Bel dé uitlaatspecialist Die heeft originele ROMAX fa- brieksuitlaten voor alle merken Driekwart Uur Service Korting voor doe-het-zelvers 100gram 1 qq 100gram 1 Qq 100 gram 139 i hamburgers 3 Staler,. 500gram QQq heel kiio 698 150gram 1 1 q St6eds v°orradjg li 1°0 gr am.. qq 1°0gram 1°0 gram WINKELCENTRUM HAMERSHOF - DE KOMENIJ 7 - LEUSDEN-C. - TEL 944210 CDS Een puur-natuurlijk brood, dat behalve het volkorenmeel van de molenaar, verder nog bestaat uit water, gist, zout en een beetje eiwitpoeder. Eigenlijk het gezondste broodje dat een bakker zijn mensen kan bieden De Biezenkamp 14, tel. 941238 Gmtterij 10a, Winkelcentrum Hamershof.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 12