8B Werkgroep Verkeersaangelegenheden akkoord met procedure Verkeersplan 0nderwijs-integratie van buitenlandse kinderen noodzakelijk geacht TAPIJT Kit AK I Vanavond informatie woningwet woningen NU /V i BDU Schoolhoofden vragen om centrale aanpak: VAXttAMi IK 1MB LEIISIIEIE Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Terug van vakantie? CENTRA WIM WAHLE: SCHOUDERHAM 150 gram CHAMPIGNONS bakje 119 79 SCHOUDERKARBONADEN ROOMBOTER pakje 189 CENTRA WIMWAHLE DE GRUTTERIJ10 LEUSDEN-C. ft Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033-941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 110,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 12e JAARGANG NO. 35 -1980 (Va fan de redaktie) LEUSDEN - Een allesbehalve vol ledige werkgroep Verkeersaange- legenheden (de helft liet verstek gaan) heeft dinsdagavond haar fiat gegeven aan de procedure ter reali sering van een verkeersplan voor de gemeente Leusden. Zodra ook de raad haar goedkeuring aan dit voor stel heeft gehecht (kosten minimaal ƒ160.000,- excl. btw), kan het ge meentebestuur opdracht aan het Ingenieursbureau DHV te Amers- Ïfoort geven met de procedure be starten. Namens DHV treedt de heer Van Dijk op als begeleider en na mens de gemeente is dat de heer Serber, zo werd dinsdagavond mee- sdeeld. Het voorstel is in de ko rtende raadsvergadering van sep- »mber te verwachten. De kwestie rond de Ruiterhorst is >orlopig van de agenda afgevoerd. Iriefschrijver Arts en zijn buurman Van Oppijnen zaten gebroederlijk op de publieke tribune openbare boete doening te doen: ze waren tot de konklusie gekomen dat er beter eerst overleg kon worden gepleegd met alle bewoners van de Ruiterhorst, Met name de heer Arts veront schuldigde zich voor het feit, dat hij verzuimd had overleg te plegen al vorens de brief te schrijven. Dat gaat dus nu alsnog gebeuren. Eventuele voorstellen ten aanzien van een grotere verkeersveiligheid ziet, al dus voorzitter Rademaker, die wet houder Wagenaar verving, de werk- VERKEERSPLAN !p Verkeersaangelegenheden met belangstelling tegemoet. Indien de raad akkoord gaat, kan de gemeente Leusden binnen enkele jaren een verkeersplan tegemoet zien De werkgroep ging dinsdagavond in prin cipe akkoord met de procedure hier voor. zodat de raad een positief advies kan verwachten. Enige diskussie ontstond ten aanzien van de door de werkgroep in een vorige vergadering geformuleerde beleidslij nen op basis van de desbetreffende nota van de Aktie Veilig Over. Er was bij enkele leden van Veilig Over op de pu blieke tribune nogal wat onduidelijkheid hierover ,.Wat gaat er met die formule ringen gebeuren?" zo vroegen zij zich af. Het antwoord van voorzitter Rade maker: „Uw doelstellingen en wellicht andere zullen op een rijtje worden ge zet Die uiteindelijke formuleringen gaan dan weer naar uw werkgroep voor advies, waarna het voorstel via b en w aan de raad wordt voorgelegd. De raad beslist uiteindelijk." De vragenstellers begrepen dit antwoord niet en het ge volg was een nogal langdurig heen en weer gepraat wat bij beide partijen de nodige irritatie opwekte Het was ten slotte de heer Roggenkamp, die via een voor hem gebruikelijke duidelijke uitleg de gemoederen suste. Als het volgens de planning verloopt, inclusief de akkoordverklaring van Ge deputeerde Staten, dan kan het ver keersplan nog door de huidige raad worden vastgesteld, zo deelde voorzit ter ftademaker mee. Op de vraag van werkgroeplid v d Vlist (VO) ten aan zien van de noodzakelijke koppeling met het te ontwikkelen struktuurplan, werd duidelijk, dat dit geen problemen behoefde op te leveren ALLERLEI In de rondvraag werd aandacht ge vraagd voor betonnen gele paaltjes op de stoep bij de bibliotheek Antwoord van de heer Gerber: ,,We zullen er naar kijken, maar als die paaltjes er niet zou den staan, zou er nu een auto staan De brief van de aktiegroep Veilig Over, waarin protest werd aangetekend tegen het zonder meer annuleren van een vergadering met als argument dat er niet voldoende agenda-punten zou den zijn. werd afgedaan met de opmer king, dat de zaken, die eventueel aan de orde hadden kunnen komen, door de ambtelijke dienst nog niet goed waren voorbereid. Op de andere punten in de brief werd verder niet ingegaan PARKEERONDERZOEK Er zal een parkeeronderzoek worden ingesteld voor de wijken De Wetering en Groenhouten naar aanleiding van de veelvuldige klachten uit deze wijken Henk Ossendrijver (CDA) wilde we ten of de brieven afkomstig waren van enkele „hardlopers in de wijk of uit een brede laag. De heer Gerber „Er zijn uit verschillende delen van de wijk brieven gekomen. Het is niet van één bepaalde groep. Omdat er met name in De Wete ring (o.m. Groot-Krakhorst) en Groenhouten (De Meent) nogal wat parkeerproblemen zijn, is het beter om hiervoor alles in totaliteit te bezien en een compleet plan te maken iriplaats van steeds met ad hoc-voorstellen te komen Zodra het plan gereed is, zal dit eerst worden voorgelegd aan de desbetref fende wijkbewoners. Daarna komt het ter advisering o m. in de werkgroep Verkeersaangelegenheden De heer Ossendrijver bepleitte nog maals de invoering van zogenaamde parkeer-subsidie, waarbij de gemeente een bepaalde som geld verstrekt aan hen. die genegen zijn parkeervoorzie ningen op eigen erf te scheppen Voor zitter Rademaker: „Dat idee hebben we nog niet opzij gelegd." Ossendrijver stelde voor om bij het verlenen van bouwvergunningen (voor garages, aanbouw keukens e.d.) voorwaarden te stellen ten aanzien van parkeergele genheid op eigen erf ,Zo snijdt het mes aan twee kanten," dacht hij „Aan de ene kant kunnen dergelijke bouwver gunningen door de gemeente sneller worden verleend en aan de andere kant wordt ook aan het parkeren in de wijk de nodige aandacht geschonken Erik v d Vlist (VO) vroeg zich af of het niet beter zou zijn om alle wijken op hun parkeer-merites te gaan bekijken en met een totaalplan te komen. Burgemeester Rademaker „Het is niet mogelijk op de totaliteit van het par keren fundamenteel en integraal te realiseren. Het is beter om in onderde len deze zaak te regelen, waarbij de knelpunten het eerst aan bod kunnen komen." Wat betreft het voorstel van de heer Ossendrijver beloofde de voorzit ter dat dit nog eens bekeken zou kun nen worden VERKEERSMAATREGELEN De dienst Gemeentewerken heeft het erg druk en dat is de reden dat tot nu toe nog niets is gedaan aan herziening van de verkeersstruktuur in de Biezen- kamp. In september zal men zich hier over buigen, zodat in oktober een plan tegemoet gezien kan worden. De snelheidsbelemmerende maat regelen voor de Hamersveldseweg ten zuiden van de Noorderinslag zullen ook niet binnen erg korte tijd tegemoet ge zien kunnen worden Bij de gemeente is men van mening, dat eerst alle parkeervoorzieningen gereed dienen te zijn. Pas daarna kan worden bekeken welke maatregelen zoals die in deze werkgroep zijn besproken zullen in het voorjaar van 1981 zijn te verwachten." Het nu met verkeerslichten be veiligde kruispunt Hamersveldse weg Noorderinslag blijkt nog steeds problemen op te leveren. Met name de fietsers die van de zijde van de bibliotheek komen, worden „de jungle" ingestuurd op het kruispunt, omdat een logische aansluiting ont breekt. Bij de dienst zal op korte ter mijn worden bekeken, welke maat regelen nodig zullen zijn. De vraag is echter of ter plaatse voldoende ruimte zal zijn om een goede oplos sing te kreeren, zo werd van amb telijke zijde gesteld. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het onderwijs aan buitenlandse kinderen, in ambtelijke termen aangeduid als „anders taligen", geeft in de gemeente Leus den nog geen problemen. Dit mag irfgeleid worden uit de opmerking van wethouder G. van Woudenberg tijdens de maandagavond gehouden vergadering van de werkgroep on derwijs. Inventarisatie op de Leusdense scholen had uitgewezen dat het onderwijs aan anderstaligen in Leusden vlot verloopt. Beleids afspraken voor de toekomst vond de onderwijswethouder echter wel wenselijk omdat op steeds meer scholen aanmeldingen binnenko men van buitenlandse kinderen die op de school van hun keuze onder wijs willen volgen. Ook de Leusdense schoolhoofden zijn er van overtuigd dat er op korte termijn een gemeentelijk beleid moet komen met betrekking tot het onderwijs aan anderstaligen Men is van mening dat de hele zaak centraal geregeld dient te worden De Leusdense schoolleiders denken daarbij aan het instellen van een zogenaamde schakelklas en extra begeleiding Absolute vereiste hierbij is, dat de buitenlandse leerlingen zo spoedig mogelijk integreren in de school van aanmeldingen Het Leusdense schoolhoofdenberaad zal de gemeente verzoeken snel te reage ren omdat enkele scholen al met het probleem te maken hebben HOBBIT In ieder geval heeft één Leusdense lagere school al ervaring opgedaan met het lesgeven aan anderstaligen Het af gelopen schooljaar heeft de openbare school „de Hobbit" in Leusden-cen trum al veel werk gemaakt van het les geven aan kinderen van meestal buitenlandse werknemers Doordat de leerlingenschaal vorig jaar verlaagd werd, bleek het mogelijk op „de Hobbit" een zevende leerkracht aan te stellen. De school stelde niet één, maar twee leerkrachten aan die samen een vol ledige baan hadden, hiermee was een duo- of deeltijdbaan in het Leusdense onderwijs een feit Eén van de leerkrachten ging zich speciaal bezig houden met het lesgeven aan anders talige kinderen. De school heeft daar mee inmiddels al zoveel ervaring opge daan, dat zij bereid is als schakelklas te gaan functioneren. Ook de aan de school verbonden part-time kracht is bereid haar medewerking te verlenen. Een schakelklas zou kunnen dienen als eerste opvang van anderstalige kinde ren. Zo vlug mogelijk dienen volgens onderwijsdeskundigen de leerlingen van een schakelklas door te stromen naar een normale school Ook is een constructie denkbaar waarbij leerlingen s morgens de schakelklas bezoeken en 's middags het onderwijs in de Ne derlandse taal volgen. Mevrouw T. van de Graft, lid van de gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs waarschuwde voor de instelling van een zogenaamde schakelklas. Zij heeft de ervaring dat een dergelijke klas „een eigen leven gaat leiden" Een aanpak waarbij alle anderstaligen in één klas komen te zit ten geeft in ieder geval naast waar schijnlijk ook ..'-.'v.e problemen in ieder geval taalproblemen. In vee! gevallen zal het immers gaan om kinderen van bijvoorbeeld Turkse of Marokkaanse afkomst die ieder hun eigen taal spre ken. We moeten ons dan ook goed af vragen of de instelling van een schakel klas wel werkelijk meewerkt aan het tot stand komen van een goede integratie, aldus het schoolraadslid. tijdens de maandag gehouden vergadering van de werkgroep onderwijs Alhoewel er op dit ogenblik nog geen knelpunten zijn met betrekking tot het onderwijs aan anderstaligen in Leusden, gaat de gemeente zich toch op korte termijn buigen over de gehele problematiek. In ieder geval kunnen anderstaligen ook dit schooljaar weer op „de Hobbit" te- Bollard-zuiltjes te kooppag.3 Programma Latent Talent.pag.3 Kantlijnpag.3 Dierenhoevepag.5 Weekenddienstenpag.5 Geslaagde braderie pag.7 Sportpag-7 Gereformeerd Vormingscentrumpag.9 Uit in Amersfoort pag.11 Expositie Ploeghhuispag.12 Filmpag.13 DOKTERSDIENST: 033-945735 LEUSDEN - De informatie-avond van de Woningstichting Leusden over woningwetwoningen in Langenbeek vindt vanavond, donderdag 21 augus tus, plaats. In de krant van dinsdag jongstleden meldden wij abusievelijk dat de WSL op woensdag, dus gisteren, informatie zou verstrekken Dat is niet het geval; vanavond om 19 uur vindt de bijeenkomst plaats in het gemeentelijke voorlichtingscentrum aan de Zwar- teweg recht. Om ook dit jaar extra aandacht te kunnen geven aan buitenlandse kinderen heeft het ministerie van onderwijs haar goedkeuring gege ven aan het aanblijven van een leerkracht voor vijf halve dagen op deze school. Nu voordelig inkopen bij 1 kilo625 B.g. prijzen gelden t/m zaterdag 23 augustus 1980. Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur ge opend. Zaterdags gesloten. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr, 03420-16141 WINKELCENTRUM HAMERSHOF centra bij u in de brievenbus, op dinsdag en donderdag. KAMERWUD KWALITEIT ARNHEM UTRECHT Steenstraat 59 Amsterdamsestraatweg 363 AMERSFOORT UTRECHT Kamp 51 Smaragdplein 241 DE MEERN ZEIST Strijk viertel 59 Montaubanstraat 17

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1