Werkgroep Onderwijs stelt veriangfijstje samen iBollard-zuiltjes in de aanbieding Latent Talent komt met aantal nieuwe cursussen De Vor mag zes huizen bouwen LOGOPEDISCHE HULP IS EERSTE PRIORITEIT: 17 oktober presentatie ontwerp gemeentehuis Kantlijn Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws ^DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 I leustien Itrmt (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Invoering van logope dische hulp, onderwijs aan anders taligen en meer begeleiding door de Onderwijs Adviesdienst zijn zaken welke door de leden van de werk groep onderwijs bovenaan de prioriteitenlijst zijn geplaatst. Met de maandagavond door de leden van de werkgroep opgestelde lijst zal het voor de politieke partijen in de Leusdense gemeenteraad mogelijk zijn tot een juiste afweging te komen, als het gaat om het verdelen van de centjes bij de komende begrotings behandelingen. Dat niet alle wensen, welke in onderwijskringen leven, gehono reerd kunnen worden, is een duide lijke zaak. Des te moeilijker is het om te beslissen waar wel en waar niet geld voor wordt uitgetrokken. ,.We moeten niet de ogen sluiten voor het feit dat volgend jaar weinig te verdelen valt", waarschuwde mevrouw N A. van Ameron (VVD) de aanwezige onderwijsafgevaardigden. In wat an dere bewoordingen sloot ook Corri Ver duin (Progressief Leusden) zich bij de ze opmerking aan. ..Niet alles zal mo gelijk zijn, zodat een politieke afweging noodzakelijk is", merkte het progres sieve raadslid op De aanwezige raadsleden van de commissie onder wijs wilden dan ook dolgraag uit het on derwijsveld vernemen wat daar als prioriteit gezien wordt .Zodat we straks niet het gevaar lopen dat we een poli tieke beslissing nemen die de scholen eigenlijk niet willen", zoals de heer van der Sloot (CDA) het kernachtig uit drukte. Anders dan dat wel eens bij andere vergaderingen van de werkgroep on derwijs het geval is bleken de aanwezi ge afgevaardigden het deze keer aardig met elkaar eens te zijn De heer A J. Buisman vroeg namens de protestants Christelijke scholen in Leusden extra aandacht voor het individuele kind in wat genoemd wordt een ..knelsituatie Met name dacht de heer Buisman hier bij aan het (wederom) invoeren van lo gopedische hulp als deel van het pakket dat de Amersfoortse Onderwijs Advies dienst kan bieden Behandeling van spraak- en stemgebreken van leerlin gen aan het kleuter- en lager onderwijs in Leusden is op dit moment, althans via de school, niet mogelijk. Vrijwel alle werkgroepleden bleken het met de heer Buisman eens te zijn. zodat invoering van logopedie bovenaan de prioriteitenlijst van de werkgroep staat. Uitbreiding van het takenpakket van de OAD met logopedische hulp betekent een extra lastenverzwaring van 70.000,- voor de gemeente. Ook intensivering van de systeem begeleiding op de scholen door de Onderwijsadviesdienst staat hoog ge noteerd op het verlanglijstje van de Leusdense scholen. Een onderwijs- begeleider van de OAD moet op dit ogenblik zijn aandacht over een zeer groot aantal scholen verdelen Door meer geld uit te trekken voor school begeleiding kan vaker een beroep ge daan worden op een schoolbegeleider van de OAD. Men denkt aan een situa tie waarbij uiteindelijk één kracht van de OAD zijn werk verdeelt over tien scholenkoppels Een extra budget op de begroting van 1981 ter hoogte van 30 000,- zou al een stapje in de goe de richting zijn ANDERSTALIGEN Of verlening van extra kredieten ten behoeve van anderstalige kinderen en ouderen nu nummer twee of drie op de prioriteitenlijst van de werkgroep staat werd niet geheel duidelijk. Vast staat echter dat vrijwel alle afgevaardigden het er over eens waren, dat onderwijs aan kinderen van buitenlandse werk nemers, zeker niet in de knel mag ko men. Over een geldbedrag, nodig voor het onderwijs aan anderstaligen, werd maandag-avond niet gesproken Het zal de aanwezige raadsleden echter duidelijk zijn dat bij de begrotings behandeling toch een bedrag naar vo ren moet komen voor dit doel. wil men zich tenminste iets gelegen laten liggen aan het advies uit het onderwijsveld Het verlanglijstje van het Leusdense onderwijs omvat nog drie andere za ken. Men ziet graag het takenpakket van de OAD uitgebreid met een stuk begeleiding van de overgang van lager- naar voortgezet onderwijs. Worden alle verlangens die het Leusdens onderwijs met betrekking tot de onderwijs advies dienst heeft, ingewilligd, dan betekent dat een extra bedrag op de begroting van 125.000.-. Los van dit bedrag staat dan nog de medewerking aan het tot stand komen van een regionale on derwijs begeleidingsdienst, waartoe de gemeenteraad in principe heeft beslo ten. Voor de oprichting van de regionale dienst zal een bedrag van 30.000,- extra dienen te worden uitgetrokken Wat lager op de prioriteitenlijst van de werkgroep onderwijs staat verder nog invoering van algemene muzikale vor ming op de Leusdense scholen. Op één Leusdense school is in samenwerking met de muziekschool geëxperimen teerd met het geven van muziek onderwijs op de basis-school. Als de resultaten van dit experiment bekend zijn, kan beoordeeld worden of het zin vol is het geven van algemene muzikale vorming ook tot andere scholen uit te breiden. Fase-gewijze invoering bete kent voor de gemeente een lastenver zwaring van 20.000,- Helemaal onderaan de prioriteitenlijst van de werkgroep onderwijs staat het geven van lessen in natuuredukatie op de school. SCHOOLRAAD Hoe het openbaar onderwijs in Leusden nu precies denkt over een prioriteitenlijst werd maandagavond niet geheel duidelijk. De afgevaar digde van de schoolraad voor het openbaar onderwijs, mevrouw T. van de Graft-Brandsma verklaarde zich in grote lijnen accoord met de door de werkgroep geformuleerde prioriteitenlijst. Hoe de schoolraad precies over de diverse zaken denkt kon mevrouw van de Graft niet ver tellen. Zij verzocht de aanwezigen geduld te hebben tot donderdag 21 augustus. Op die datum komt de schoolraad voor haar maandelijkse vergadering bijeen, ditmaal in „Het Startblok" te Achterveld. In ieder ge val zei Corri Verduin (PL) op de pu blieke tribune aldaar aanwezig zijn. Vooral zij toonde zich in hoge mate geïnteresseerd in het standpunt van het openbaar onderwijs met betrek king tot het prioriteitenlijstje. Direct na de vergadering van de schoolraad van donderdag zal de heer Lakeman, ambtenaar op de afd. Onderwijs, de werkgroepleden inlichten over het standpunt van het openbaar onder wijs. De diverse politieke groeperin gen kunnen bij hun standpunt bepaling met betrekking tot beno digde financiën voor onderwijs doeleinden, de mening van het openbaar onderwijs in hun overwe gingen eventueel betrekken. I LEUSDEN - De verlichting langs de voetpaden in de wijk Rozendaal is pnige tijd geleden vernieuwd. Van de iude verlichting - de zogeheten lollard-zuiltjes - verkeerde het me- fendeel in min of meer gehavende 1 staat, slechts enkele zuiltjes waren nog geheel intact. In totaal gaat het om 46 zuiltjes, die thans door de ge meente ten verkoop worden aange- ]°den" Inwoners.van de gemeente Leusden dié geïnteresseerd zijn in de aanschaf en een oud Bollard-zuiltje kunnen tot 9 augustus op werkdagen tussen 9 00 112 30 uur een inschrijvingsformulier Jhalen bij de centrale receptie in het lemeentehuis, Hamersveldseweg 2. Onafhankelijk nieuwsblad l/oor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag ten donderdag pedaktie: pert Vos, Marnix Kreijns en Peter an Meenen. Verantwoordelijk redakteur: I Bert Vos. I Inlevering kopij en advertenties: Toor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het ^onderdagnummer tot uiterlijk féensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan- lor Leusder Krant. Rozendaallaan Leusden-centrum Op werkdagen popend van 09 00 tot 12 00 uur en fen 13 30 tot 17 00 uur. ibonnementsgeld: f 40- per ■ar. 20.50 per half jaar. 10.50 (r kwartaal. chten bezorging: (s abonnee dient u de krant voor isdag- of donderdagavond 18.00 (r te hebben ontvangen. Is dat niet It geval, neem dan kontakt op met :e hoofdagent bezorging, (dins- en donderdag fussen 18 30 en :30 uur), tel 033-940691 BBgeen gehoor kunt u kontakt op- Bmen met onze inspekteur bezor- Ipg. overdag 03420-16141toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge- iliceerde foto's kunt u nabestel- (met uitzondering van archief- |historische foto's), bij vooruitbe- ^9 van 5,- per exemplaar (for- it 13 x 18 cm) op giro: 871441 fv de BDU b v. te Barneveld met telijke vermelding van gewenste aantal, nummer van krant, pa- waarop de foto werd geplaatst int ook kontant betalen op ons itoor, Rozendaallaan 9. Leus- i/centrum leveer drie tot vier weken na B'ing ontvangt u de gewenste s thuis LEUSDER KRANT is een uit- [Ve van de BDU-krantenkom- 18tie te Barneveld. De voorraad Bollard-zuiltjes is in drie categorieën verdeeld, te weten: categorie a: complete exemplaren (9 stuks), prijs per stuk 45,- categorie b: niet geheel complete of licht beschadigde exemplaren (15 stuks), prijs per stuk 35,- categorie c: zwaar gehavende, incom plete exemplaren (22 stuks) prijs per stuk 5,-. Voor de zuiltjes in categorie b. geldt dat deze door (handige) doe-het-zelvers op vrij eenvoudige wijze weer bruikbaar gemaakt kunnen worden; voor het op knappen van de zuiltjes in categorie c is een zekere mate van vakbekwaamheid snel bij moet zijn als men wil inschrijven voor een kursus. Enkele kursussen blij ken zeer populair te zijn bij de Leusde- naren, zodat elke keer weer mensen teleurgesteld moeten worden. Hoe er moet worden ingeschreven is uitvoerig te lezen in de brochure die de komende dagen verspreid wordt. Ook zal er weer een „Open Dag" gehouden worden waar men kan inschrijven. De open dag wordt gehouden op zondagmiddag 7 september a.s. van 14 00 uur tot 17.00 uur in de boerderij „Groot-Krakhorst". Op deze dag kunnen belangstellenden kennis maken met een groot aantal do centen, die op een expositie iets meer van het onderwerp van „hun" kursus laten zien. De leiding van Latent Talent zal op die dag aanwezig zijn voor het geven van inlichtingen Leusdenaren die nu al bepaalde inlichtingen willen hebben, of zij die suggesties hebben of misschien wel een kursus willen geven kunnen zich wenden tot Friedy Borg huis (Leusden-c. en Achterveld) tel. 940272 of Anneloes Hovingh (Leus den-Zuid), tel 942049 LEUSDEN - Met het vervaardigen van het definitieve ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis in Hamershof blijkt meer tijd te zijn gemoeid, dan aanvankelijk was voorzien. Dit heeft tot gevolg dat de officiële presentatie van het definitieve ontwerp niet, zoals de bedoeling was, deze maand zal plaatsvinden, maar In oktober. Als datum daarvoor is nu 17 oktober gepland. Aansluitend daarop zal van 22 oktober tot 5 november een ex positie van het definitieve ontwerp worden gehouden. De gemeente- i raad zal zich in zijn vergadering van 27 november over het definitieve ontwerp uitspreken. Voorafgaande aan de officiële pre sentatie zal er van 15 september tot 3 oktober voor de gemeentelijke mede werkers en de Inspraakgroep Gemeentepersoneel gelegenheid zijn om van het definitieve ontwerp kennis te nemen. In de genoemde periode zal ook de toetsing van het definitieve ont werp aan het programma van eisen en de stedebouwkundige richtlijnen plaatsvinden, alsmede beoordeling van het ontwerp op bouwkundige, onderhoudstechnische en welstands aspecten. De vork zit als volgt aan de steel. In de eerste overeenkomst tussen ge meente en De Vor. die door Gedepu teerde Staten van Utrecht niet goedge- j keurd werd. werd vastgelegd dat De Vor het hele stuk grond, dat hij van de familie Kok aankocht, aan de gemeente verkocht voor 575 000,- In de nieuwe overeenkomst behoudt De Vor een stukje van de van de familie Kok aangekochte grond en ontvangt voor de j rest (ongeveer 7,5 hectare) een bedrag van 500.000- In het contract is te- vens vastgelegd dat de gemeente zich j sterk zal maken voor de bouw van vier I vrijstaande woningen op dat perceel, waarvoor de boerderij Kerkdijk 46 moet wijken. Daarnaast bedong De Vor de mede werking van de gemeente voor de bouw van een tweetal vrijstaande woningen op een perceel grond aan de Kon. Ju- lianaweg. Dat stuk grond heeft De Vor al langer in bezit en heeft daarom op zich niets te maken met de aankoop van de grond aan de Kerkdijk. De gemeente heeft zich dus verplicht De Vor medewerking te verlenen bij de bouw van in totaal zes vrijstaande wo ningen. - Ook dit jaar houdt Latent Talent weer een open dag om het programma te presenteren. Hier een beeld van de open dag van vorig jaar nodig, temeer daar originele onderde len niet meer verkrijgbaar zijn. Indien zich meer gegadigden aandie nen dan het aantal beschikbare exemplaren, zullen de kopers d.m.v. een loting worden aangewezen. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Uit het bericht op de voorpagina van de Leusder Krant van afgelopen dinsdag is niet geheel duidelijk voor de bouw van hoeveel huizen de heer De Vor medewerking krijgt en waar in Achterveld die hui zen komen te staan. Het verwarrende bericht ontstond doordat het voor stel aan de raad, zoals dat vorige week woensdag behandeld werd in de raadscommissie Financiën en Economische Zaken, spreekt van medewerking bij de bouw van vier huizen, terwijl In de overeenkomst tussen gemeente en De Vor gespro ken wordt over zes huizen. de orde Nieuw in het programma zijn verder kursussen als voedingsleer (door mevr. R Fokkema). reanimatie (dhr W Hilberts), Video (dhr. J van Velzen), Korte verhalen schrijven (dhr. P. Valkman) en volksdansen voor ouderen (mevr. de Kleine). KREATIEF In het hoofdstukje „Kreatief" zijn ook een aantal nieuwigheden te vinden ten opzichte van voorgaande jaren. Onder leiding van de heer J. Boersen kunnen kursisten zich bekwamen in het „car toon-tekenen" Na twee avonden waarin de grondbeginselen worden bij gebracht,. kunnen de deelnemers de volgende twee avonden die de kursus duurt zelf aan het werk. Mevr J. Wil- ligenburg gaat met de kursisten die daarvoor inschrijven wanddecoraties maken van brooddeeg. Een pak bloem, een pak zout. aluminiumfolie en een broodplank is voldoende om de kursus te kunnen volgen. Verder zijn nieuw in het programma de onderwerpen „Sier- schrift" (door dhr G. Matijssen) en houtdraaien (dhr. van Essen). TALEN Ook nu weer neemt het onderwerp „talen" weer een belangrijke plaats in, in het totale kursuspakket. Inmiddels zijn er al kursussen Spaans, Russisch, Engels, Grieks. Zweeds, Frans en Ita liaans, waarbij kursisten dan in veel ge vallen nog kunnen kiezen uit beginners, gevorderden- of conversatie-kursus. Nieuw in het programma is de kursus modern hebreews, welke mevrouw M Chen gaat geven. In 10 avonden kan met een beetje inzet al een aardige ba sis gelegd worden in deze taal, aldus de brochure. Bijzonder is dat aan deze kursus ook Engels-taligen kunnen meedoen Voor hen die hun spreek vaardigheid in de Engelse taal willen opvijzelen is er een kursus Engels-con versatie nieuw in het programma opge nomen. Aan de Nederlandse literatuur wordt in het najaarsprogramma van Latent Ta lent aandacht besteed door dhr. P. Peeters die zich gedurende een achttal avonden met de kursisten aan dit on derwerp gaat wijden. JEUGD Ook is er voor de jeugd een plaats ingeruimd in het kursusprogramma. Voor de jeugd van 12 tot 16 jaar is er een kursus „veldgeologie", welke ge geven gaat worden door dhr. H. Kroes. Verder zijn er voor de jeugd onderwer pen als handwerken en handvaardig heid als nieuwtje in het kursusoverzicht te vinden. INSCHRIJVEN De ervaring heeft geleerd dat men er LEUSEN - Deze week verschijnt voor de negende maal in het bestaan van „Latent Talent - Leusden" een kompleet kursusprogramma. Voor I wat betreft de presentatie van het programma heeft er een verandering I plaatsgevonden. Men is afgeweken van het inmiddels welbekende grote vel papier waarop alle kursussen en informatie vermeld stond. Het ko mende weekend krijgt iedere inwo ner van Leusden een handig klein boekje in de bus met alle nodige in formatie over het najaarsprogram ma. De werkgroep „Latent Talent" biedt de bevolking van Leusden een geva rieerd kursusprogramma, zulks in sa menwerking met het gemeentebestuur van Leusden en de Stichtse Culturele Raad te Utrecht. Dit najaar staan er 92 kursussen op het programma, waarvan een vijftiental geheel nieuw zijn voor Latent Talent Zo staat er in het pro grammaboekje een kursus „Natuurlijke leefwijze". Gedurende een tiental avonden zal de heer J. Boorsma de kursisten bezighouden met onderwer pen als- Wat doe ik om gezond te blij ven. hoe pas je met natuurlijke midde len eenvoudig eerste hulp toe etc. Ver der zal de docent iets vertellen over natuurgeneeswijzen en zaken als iris- copie. acupunctuur en voetzoolmas- I sage. Ook reformwinkels en de gevaren verbonden aan het zelf-dokteren met homeopatische middelen komen aan In juni kwamen 169 mensen in Leusden wonen en er vertrok ken 119 Als we dat nou eens elke maand gelijk konden trek ken, hoeven we niet zovéél en zo snel meer te bouwen Moet De Vor nou ook versneld bouwen? Advertentie in deze krant: „Dinsdag 19 augustus begin nen we weer met het verzorgen van uw theorie-lessen." Ook zo bloednieuwsgierig in welke theorie we nog onderricht moeten hebben? Dat ingezonden stuk van „Ob servator" in ons vorige nummer leek net een advertentie, waarin woningen te koop wer den aangeboden We hebben nog nóóit zoveel makelaars aan de telefoon gehad die het adres wilden weten De provincie moet over de brug komen, zegt Leusden. Toch niet over die tweede brug van Wagenaar over het Valleika naal? Gemeentewerken-direkteur Pais staat op die foto in de krant van vorige week alsof ie zelf niet helemaal geloofd wat hij heeft gezegd Vraag van een voorzitter tij dens vergadering „Hoeveel originelen zijn er?" Oude eend in Langenbeek: „Nou moet je toch ophouden. Ik heb op z'n minst al twintig keer gekwaakt, maar er ge beurt nog steeds niks." Raadslid Bor is vervroegd te rug gekeerd van vakantie toen hij hoorde, dat hij wethouder was geworden Wethouder Wagenaar komt terug van vakantie. Komt de burgemeester in de gang te gen. die hem op de schouder klopt en zegt: „Zeg, wat de werkgroep Verkeers- aangelegenheden betreft, je had gelijk hoor. Erg moeilijk groepje. Als het zo doorgaat wordt Leusden nog Nederlands meest bekende padvinders centrum. De raadsleden zijn al aan het oefenen op het „spel van verkennen" Konijntje in De Wetering ,,'k Ben eventjes het Ruige Velt overgestoken. Nou, dat ziet er prima uit daar. Toch aardig van de gemeente, dat ze zo n prachtig hotel voor ons. dieren, bouwen Een in Den Treek achtergela ten hond: „Het is natuurlijk niet leuk om zo behandeld te wor den, maar gelukkig heeft m'n baas de gemeente Leusden uitgekozen Daar dragen ze honden een zeer warm hart toe Dierenhoeve. Niks aan de hand hoor, b en w zijn gewoon al met de versnelde bouw be gonnen „Luister eens, ik heb nou toch een pracht van een schandaal gehoord joeoeoeoehoeoeoeoepffftsss- stttt je raad nooit wie dat heeft gedaan Als ik je dat ver tel Joehoei- oeoeoeoeoeoeiiiippfffttsss- sttt Wat? Nee, dat is niet de BVD, dat zijn straaljagers, die joehoeooeoeoeppftt" U vindt ze toch ook niet leuk, die foeilijke stalen buizen stelsels in de Hamershof? Nee, maar ik weet nu waarom Voorzorg. De architect zegt dat het een heel aardige versiering is, maar Juist! V. Rozendaallaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3