Programma's gericht op de christelijke bewustwording I Gereformeerd Vormingscentrum: ?V: iï WÊ® 4- V-A m SSBS )NDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 samenleving MERSFOORT - In 1972 werd op- icht de „Vereniging tot stichting instandhouding van Vormings- k oor jeugdigen op Gerefor- »rde grondslag", gevestigd te ersfoort. Voor gereformeerde ers en belangstellenden is er de gelijkheid lid te worden van de jniging, en zo mede verantwoor- jk te zijn voor het Gereformeerd mingscentrum, Vestiging ersfoort, tevens administratie- es: 3818 HH Regentesselaan 21, rfoon 038-33100. Vestiging )lle: 8011 AX Zwolle, Groote Baan telefoon 05200-11378 (alleen op ningsdagen.) ize gegevens zijn te vinden in de matiefolder van het Gereformeerd lingscentrum te Amersfoort, een gesprek met de direkteur en ipsleider S. Colijn en de adjunkt di- ur en groepsleider S. Wijma, kreeg ntrum gestalte ter uwer informatie, rugkomend uit streken, waar de leren ten onder gaan aan de ar- ide, besef je in versterkte mate hoe jorracht wij Nederlanders zijn. aar kinderen, die door de zware ar- I, die ze moeten verrichten, niet echt kunnen zijn Die geen leermoge- eden hebben. Die kapot gaan aan inderontwikkeling. ier jongeren, die vaak hun neus ïlen voor de mogelijkheden. Die óók konfronteren met „de'verre >te". Die worden uitgedaagd om ide niet af te kopen met een geld- overschrijving. Maar die, mede het Nederlandse vormingswerk, misschien daadwerkelijk iets aan n gaan doen. DOOR ANCO MALI De heer Wijma „Er is ook een cate gorie mensen, die gewoon geld wil gaan verdienen. Die zien het verlaten van de school echt als een bevrijding." De heer Colijn: ,,Het blijkt, dat veel mensen niet verder kunnen kijken. Ik bedoel hoe die maatschappij nu eigen lijk opgebouwd is. Tegen wie kijk je meer op, tegen een arts of tegen een middenstander? Daar vragen we dan bij: wéar zit je zelf? Wat zijn de kon- sekwenties ervan, dat de één achting geniet en een hoog inkomen krijgt, en de ander met veel minder toe moet7 Met het programma „beroepen oriëntatie" krijgen ze allerlei voorlich ting Hoe komt de loonopbouw tot stand? Ergens zit een direkteur, iemand op de administratie, iemand is belast met het schoonhouden van de lokalen. Daar zit wel wat verschil in, en dat dwingt tot nadenken." Andere onderwerpen zijn bijvoor beeld oorlog en vrede, verkiezingen en politieke oriëntatie, geloven we het wel? huwelijk en sexualiteit. OPBOUW PROGRAMMA „Laten we huwelijk en sexualiteit eens bij de kop nemen. Hoe wordt zo'n programma nu opgebouwd?" De heer Colijn: „Ik denk dat daar de eigenheid van het instituut in het bizon der naar voren komt. Daarbij geven we De volgende stap is de arts, die komt. Wij vragen een gereformeerde arts, die er van uitgaat hoe de Here alles ge schapen heeft. Aan de hand van dia's gaat die de technische bouw van het lichaam na. Wat er mee te maken heeft dat je een jongen en een meisje bent, en hoe je tegen de ander aénkijkt. Dan zijn er nog een aantal aspekten bij huwelijk en sexualiteit. Geslachts gemeenschap vóór het huwelijk. We werken met een stencil, dat de mening weergeeft van Walter Trobisch. Die uit de bijbel aantoont, dat de Heere gezegd heeft: gemeenschap en huwelijk horen bij elkaar De heer Colijn „Wij zeggen niet: zó is het en zó moet je het aksepteren. Maar we zetten er wel de klem achter ik vind dat ik als gereformeerd vormingsleider er zó over moet denken. Je doet wel een eerlijk appèl op hun mening. Als jij als eerlijk Christen wilt leven, dan vin den wij dat je zó of zó zou moeten doen." Wijma: „Een ander facet dat we be handelen bij huwelijk en sexualiteit is de abortusproblematiek. Hoe iemand in een emotionele stress-situatie kan ko men. Wat wij van belang vinden is niet alleen er over praten dat het niet mag Maar er over praten dat je, als je in de situatie komt, er het lef voor hebt er met anderen over te praten. Wij willen dan wegen aangeven waar je hulp kunt vin den In de praktijk krijg je dan ook tele foontjes Ik zit in de puree: kun je me helpen „Nog in het begin van deze eeuw was de sexualiteit zeker in kerkelijke kringen, een onderwerp in de stiekeme hoek. Is de diskussie nu 4 ,j> V e- '- r- v ■r* v' ü- i'*. .'^Srajljag Yv>. V y* r'-cXS fnenwerking 'ij hebben allerlei programma's de heer Colijn, „gericht op de ■telijke bewustwording van men- Wat je elke dag doet: opstaan. ;en, koken. eten. De algemene din- waarbij je nauwelijks nadenkt Dat je ook niet bij koffiedrinken, 'n vrij mene, onschuldige „verslaving" ons allemaal. Je kunt dit toespitsen andere vormen van verslaving, s roken Die beginnen met een si- itje en vul zelf maar verder in. aar willen we zicht op geven, en zo proberen we extra fleur te geven voor bepaalde onderwerpen gast- ïnten uit te nodigen. Die staan Iraal ten opzichte van de groep arts. die over roken praat, heeft pop bij zich. Daar zit een filtertje in, laar liet ie aan zien wat voor spul je naai binnen krijgt, fe hebben het nu zover, dat er tij- de voorlichtingsprogramma's niet r gerookt wordt!" at voorlichtingsprogramma over ro- is er één uit het grote scala van ningsprogramma's en vormende zemogelijkheden, die door het Ge- rmeerd Vormingscentrum worden geboden. De verhouding tussen b twee soorten aanbod blijkt fifty fifty jn. Ne willen met alle geweld géén >ol zijn", stelt direkteur Colijn. „De isen, die hier komen hebben allen ust afscheid genomen van de ooi. Bij een groot percentage be lt er een aversie tegen de school. Ze ben niet de relatie kunnen ontdek- tussen datgene wat ze moesten [n, en dat wat ze wilden gaan doen. Ir verschillenden van hen was het eenvoudigweg te hoog Een derde igorie jongeren zegt: ik heb nu ge- 9 geleerd, en wat ik tekort kom dat ik er nog wel bij. Een vierde groep is fcn overtuigd dat als je een taak hebt maatschappij, je ook méé telt." een stuk leiding, en helpen we de men sen om zelf strukturen te vinden. Ze krijgen een aantal ideeën aangereikt, en dan moeten ze zelf zien hoe het zit. We willen ze leren begrijpen, dat je al leen een mening kunt vormen door vol doende achtergrond te hebben. Je moet de zaken ten opzichte van elkaar afwegen, de dingen op een rijtje zetten. Als je voor jezelf niet weet waarom je iets doet, ben je kwetsbaar." De heer Wijma: „Bij elk programma onderdeel proberen we drie doelen te realiseren, een stuk kennis te verkrijgen over het onderwerp, inzicht te verkrij gen en daardoor vaardigheid te verwer ven We gaan met de groep overleggen welke onderwerpen zij van belang achten. Huwelijk en sexualiteit komt er gegarandeerd uit HUWELIJK EN SEXUALITEIT De eerste stap is: wat betekenen ver kering, verloving, huwelijk? Daar heb ben we een „meningenmarkt" bij. We hebben stellingen op papier „Verloven is onzin". „Gemeenschap voor het hu welijk mag niet". Eén markt is het er mee eens, één markt weet het nog niet, één markt is het er niet mee eens. Ze gaan elkaar duidelijk maken waarom. Ze kunnen dan overlopen van de ene naar de andere markt. Ze leren naar elkaar luisteren, en argumenten aan dragen omdat ze moeten weten waar om ze ergens achter staan. Bij „huwelijk en sexualiteit" is het tweede onderdeel: burgerlijk en kerke lijk huwelijk. Het burgerlijk huwelijk ver duidelijken we door een excursie naar het gemeentehuis van Amersfoort Een ambtenaar van de Burgerlijke Stand vertelt over de akten, en toont bevolkingsregisters uit vroeger eeu wen Spreekt over de achtergronden van het burgerlijk huwelijk. open onder Gereformeerde jonge ren? Verder wil ik vragen: voor een open diskussie moet er een vertrouwensbasis zijn: hoe bereiken jullie die?" De heer Wijma- „Als ze elkaar niet vertrouwen is een gesprek over sexua liteit niet mogelijk Er moet wederzijds vertrouwen zijn. We beginnen met dat onderwerp dan ook pas rond Kerst feest In het ene gezin wordt er ook veel opener over gesproken dan in het an dere." De heer Colijn: „We beginnen ook 's morgens met een kop koffie te drinken. Dan komt even ter sprake waar we het straks over gaan hebben. Daarbij roep je allerlei kleine vóór reakties op Dat soort dingen komt er dan al even uit. Ook dingen die hen hoog zitten: ik heb gisteren grote herrie met mijn baas ge had Er moet ruimte zijn voor informele informatie. En dan op een gegeven ogenblik moet je kunnen zeggen: Nou. luitjes, we gaan aan de slag. Je moet er met elkaar naar toe werken Daarom wil ik ook altijd bij het geza menlijk koffie drinken zijn. Ik hoor er dan bij. Ik hóór veel. en ik kan deze of gene een steuntje daar of daarin geven." De heer Wijma „Vroeger of later blijkt onherroepelijk dat er hier en/of daar een tekort aan kennis is De din gen die we weten, zetten we op een rijtje. Je geeft daarbij als leider aan waar je hiaten ziet, wéér de kennis in-com- pleet is. Op dat moment maak je duide lijk, dat je pas kunt kiezen als je vol doende kennis van zaken hebt Op dat moment maak je duidelijk dat je pas kunt kiezen. Een behoorlijk percentage in de groep wil dat op dat moment nog niet aksepteren Toch moet je dan informa tie aandragen. We proberen in optimale vorm de competitiegeest weg te halen. Je werkt voor jezelf maar ook voor de ander, die je de ruimte moet laten Afhankelijk van de belangstelling van de groep, het belang van het onder werp, ook of het „in" is (zoals de afge lopen periode de diskussie rond de kernkoppen) kiezen we voor vier of meer bijeenkomsten voor dat thema. Het is moeilijk voor deze mensen om lang met één bepaald programma dóór te gaan. Dat moeten ze leren. Dat ze de dingen moeten af maken. Veel van hen maakten hun huiswerk maar half af nou, ik weet het nu wel KORTE SPANNINGSBOOG De pauzes horen er daarom ook ge heid bij. Wij werken erg veel met men sen met een korte spanningsboog Na een kwartiertje is voor hen de eerste betrokkenheid er al af. Dat is een gege ven, waar je rekening mee moet hou den. Het vormingsprogramma bestaat uit twee stukken: het eerste stuk bevat meer informatie, het tweede stuk meer verwerking In dat tweede stuk zitten excursies, rollen spelen, sprekers, in terviews, video, filmvoorstellingen. Met al deze middelen doen we een appèl om te komen tot wezenlijke belang stelling voor het betrokken onderwerp. Hierdoor kom je tot meer diepgang. Je orobeert de werkelijk belangrijke as- Dekten van je leefwereld aan de orde te <rijgen. DRIE CATEGORIEËN „Uit hoeveel mensen bestaan jullie groepen, en wie Is jullie bevolking?" Colijn: „Vijftien mensen is het maximum. Door ziektf of anderszins is dat in de praktijk twaalf of dertien. De bevolking bestaat uit drie catego rieën. Ten eerste de partieel (gedeelte lijk) leerplichtigen. Ten tweede de vrij willigers Ten derde de mensen uit de sociale werkvoorzieningen „Graag even een profielschets van de drie categorieën met de daarbij behorende „eigenaardigheden PARTIEEL LEERPLICHTIGEN Direkteur Colijn „De partieel leerplichtigen zijn de mensen, die tien jaar volledig dagonderwijs achter de rug hebben, en die mogen gaan werken op voorwaarde dat ze nog deel nemen ge durende twee dagen aan een erkende vorm van voortgezet onderwijs Dat betekent een vloeiende over gang tussen de schoolsituatie en het als werknemer deelnemen aan de maat schappij der volwassenen. Er is elk jaar een categorie deelne mers die zegt: „Ik vind het fijn. dat ik naar het centrum ga, en die dagen niet hoef te werken" Er is ook elk jaar een groep, die zegt: „Ik kan er niks leren. Ik heb er niets aan." VRIJWILLIGERS Dan heb je de categorie vrijwilligers. Die hebben tenminste elf schooljaren achter de rug Die hoeven niet meer naar een vormingscentrum. Eén groep daarvan dat zijn de oud-partiëel leer plichtigen De oud-deelnemers, die op vrijwillige basis een jaar terug komen. Een tweede groep bestaat uit: a hen die werkeloos zijn, b. of degenen, die na hun schoolopleiding niet weten wat ze willen en c. die mensen, die nog niet oud genoeg zijn om een beroeps opleiding (politie, marechaussee, kraamverzorgster) te volgen, waaraan een drempel is verbonden van 17 jaar en 7 maanden, wil je dan die opleiding kunnen beginnen. Ook voor deze groep hebben wij aantrekkelijke programma- en keuze mogelijkheden. Juist bij hen en de hier na genoemde groep is er extra belang stelling voor de leer-elementen binnen de keuze-programma's. Ook de oud deelnemers, die hun opleiding hier niet afgemaakt hebben, doordat ze voor één onderdeel gezakt zijn. of doordat ze persoonlijk een langere studietijd nodig hebben, doen vaak mee SOCIALE GEN WERKVOORZIENIN- Dan is er de derde categorie mensen uit de sociale werkvoorzieningen Men sen, die een lager arbeidstempo heb ben dan de maatschappij eist. Die of door hun sociale situatie of door andere motieven kwetsbaar zijn en zich zo doende in de maatschappij niet kunnen handhaven. Daar vinden wij duidelijk de positieve kanten van de Nederlandse wetgeving, die het mogelijk maakt om die mensen een stuk scholing te geven om zichzelf te leren handhaven en een stuk integratie tot stand te brengen. Het betreft anders begaafden en an dere gehandicapten. Wij proberen onze groepen zó samen te stellen, dat ster ken en zwakken elkaar kunnen helpen, zodat ze de tekorten in elkaar aanvul len. Iemand, die goed kan leren, kan een daadwerkelijke steun zijn voor iemand, die dat niet kan. Ze moeten elkaar leren helpen Het blijkt dat er een ontzettend grote afstand bestaat tussen mensen, die niets kunnen, en hen die zeg met het grootste gemak een kaartje kopen en in een trein stappen. Wij proberen ze, met elkaar op stap te sturen, zodat sommi gen van hen kunnen leren wat zelf standiger te worden Wij hebben soms mensen, die maar over drie woorden beschikken, en daarmee proberen we een stuk communicatie op te bouwen Wat wel gaat, als je ze maar de tijd geeft, en als een ander maar het geduld kan opbrengen om naar hen te luiste ren. Deze mensen komen op vrijwillige basis Ze zijn te oud om leerplichtig te zijn Met hun 20ste jaar komen ze soms pas van het VBO af Met medewerking van de werkplaats mogen ze hier tot hun 21ste jaar één dag in de week ko men Ook voor hen hebben we vormings programma's. De groep van de sociale werkplaats wordt in de pauzes en de keuze programma's geïntegreerd met de groep van de partieel leerplichtigen. Heel veel vormingsprogramma's voor deze mensen zitten in het kader van de sociale redzaamheid: het om gaan met geld. het kunnen reizen Wij hebben een meerjaren programma over natuur, kerstfeest- viering, tijdsbesteding, vervoer in aller lei vormen, communicatie. NA HET SAMEN ETEN: DE KEUZEPROGRAMMA'S Als je met elkaar in de ochtend een programma hebt gevolgd, dan is het goed dat je met elkaar gaat eten. Dan blijft er een stuk verbondenheid In de middag volgen dan de keuze programma's. De keuzemogelijkheden zijn erg groot We bieden verschillende kursussen aan Met alle kursussen kunnen de deelnemers iets leren Het ene leren is diploma gericht, het andere niet," „Waarom geeft u programma's sec, en biedt u ook keuzemogelijk heden aan?". De heer Colijn „Daar zit bij ons duidelijk een relatie in. Mensen haken af van school en willen dan in hun be roep plotseling vrij snel vertikaal verder Ik zit in de winkel, en wil die dingen leren, die ik in de winkel nodig heb Op die punten, die ik belangrijk vind, wil ik verder gaan. Dat heeft niet alleen vor mende waarde, maar ook maat schappelijke waarde Dit aanreiken is duidelijk afgestemd op de individuele behoefte van de deelnemer." Wijma: „Het is een onderwijsvorm, die erg arbeidsintensief is De vormingsleiders moeten zich daartoe op veel onderwerpen voorbereiden. Zo leiden we op voor het diploma winkelassistent. kantoorassistent, voor het brugdiploma verzorgende beroe pen. Dat is voor meisjes, die niet vol doende vóóropleiding hebben voor de opleiding van ziekenverzorgster of verpleegkundige. Met ons diploma wordt wel toelating verkregen voor die opleidingen. Verder geven we type-, EHBO-kur- sussen. Iemand, die op vakantie naar Frankrijk gaat kan zijn Frans bijspijke ren. Iemand die slecht is in rekenen of Nederlandse taal kan daar een diploma inhalen, of alleen zijn kennis verbete ren. NIET-DIPLOM A-GERICHT Niet diplomagericht zijn handvaar digheid, handwerken, sport, bloem schikken, koken (zowel Nederlands als Indisch) zelfverzorging, video, fotog rafie Daarbij is het systeem: óm de 6 we ken kunnen de deelnemers hun keuze „bijstellen" Iemand die vindt dat hij in een bepaald vak genoeg heeft geleerd, of iemand die in dat vak niet vond wat hij er van verwachtte, kan dan overgaan naar iets anders" INDIVIDUELE BEGELEIDING De beide groepsleiders vinden de in dividuele begeleidirlg even belangrijk. Die speelt het hele jaar door Door per soonlijke gesprekken in de thuissituatie leren zij de mensen kennen Elke zes weken hebben zij een persoonlijk ge sprek met elke deelnemer, waarbij zeer verschillende dingen aan de orde ko men Hoe gaat het op het werk. hoe gaat het thuis Daarbij worden de mo gelijkheden van respons gestimuleerd. mjyyij Als iemand in de groep eiKe Keer iets wii zeggen, maar het komt er niet van. dan is dat de groepsleider al wel bekend Maar in een persoonlijk gesprek kan de deelnemer dat voor zichzelf duidelijker benoemen. En dan kunnen de groepsleiders en hijzelf daar iets geza menlijk aan gaan doen „Hoe gaat de werving van de deel nemers in zijn werk? Hoe komen de mensen naar een vormings centrum?" De heer Colijn: „Wij hebben goeie kontakten met de gemeente, die de mensen attendeert op de gedeeltelijke leerplicht. En die de mensen de moge lijkheden aangeeft Een dag per week vakopleiding bij de streekschool Eén dag vormingscentrum. Of twee dagen per week vormingscentrum. Er zijn trouwns in Amersfoort nog meer moge lijkheden. Ik noem de avondmavo en de andere vormingscentra Wij voorkomen daarmee, dat men sen zwemmen gaan. In paniek kunnen ze werk gaan zoeken, en dan met de werkgevers afspraken maken, waar mee ze zichzelf later in de wielen rijden. Om op tijd dat soort zaken bij te sturen zoeken wij de mensen op We zijn een principiëel instituut. We vragen aan on ze kerkelijke instanties de namen op van hen. die ervoor in aanmerking ko men Iemand die ons instituut kiest, moet duidelijk gemotiveerd zijn Je moet het over de doelstellingen van het werk eens zijn Wij hebben gesprekken met de deel nemers en zoveel mogelijk met de ouders en/of de begeleiders erbij, we spreken de programma's en de ver wachtingen door leder, die hier dus binnenkomst, heeft al een vrij duidelijk beeld van wat ie hier kan verwachten. Het eerste begin van een gesprek is vaak naar Je bent niet welkom. Ogen schijnlijk belemmer je de mensen in hun maatschappelijke situatie. Waarom kan ik geen vijf dagen gaan werken, wordt er gevraagd Ouders zeggen Als we de eisen van de baas niet aksepteren, dan krijgt mijn kind geen werk meer" „Nou zegt Sjoerd: ,daar kon ik op antwoorden het percentage werklozen in onze groepen is zéér laag. Mensen, die helwmaal geen werk vinden zijn er vijwel nooit. Maar dat materialistische element in dit soort zaken is erg gevaarlijk. Het is een soort schizofrene instelling van de ouders hun kinderen mogen best dóórleren, maar ze moeten ook zo snel mogelijk geld verdienen Het belang van de jongere is. dat zij/hij groeit in de maatschappij Zo'n jongere moet én van zijn ouders en van zijn werkgever de ruimte hebben om niet in één klap aan hoge eisen te moeten voldoen Wat de verdere werving betreft de consulent voor het leerlingenwezen geeft voorlichting op de scholen1 Via hem krijgt het Gereformeerd Vor mingscentrum ook meldingen binnen. Het Vormingscentrum geeft zelf ook voorlichting op de eigen gereformeerde scholen Ook door de eigen propagan- de en door de eigen pers komen de deelnemers in het pand aan de Re gentesselaan terecht. Colijn: „We zijn het enige Gerefor meerde Vormingscentrum voor wer kende jongeren in Nederland. We heb ben de hele regio In Amersfoort komen deelnemers uit Huizen, Ede. Bosch en Duin, Amsterdam, Beverwijk tot aan Den Helder toe. In Zwolle heeft het Gereformeerd Vormingscentrum Amersfoort een nevenvestiging BEHOORLIJKE REISAFSTAND Sommige mensen hebben een be hoorlijke reis afstand. Ze kiezen voor dit instituut, en hebben het er dan voor over om die afstand twee maal in de week te overbruggen Dat komt de gun stige positie van de Nederlander om de hoek kijken. De Nederlanse staat ver goedt bijna al de reiskosten De over heid neemt dus maatregelen, die het vormingsonderwijs mogelijk maken en bevorderen. En de kinderbijslag wordt gewoon dóórbetaald! Met de streekschool heb ben we een goede verstandhouding bereikL.Mensen kunnen eèn dag bij ons komen voor de vorming, en kunnen zich één dag opgeven voor de beroepsop leiding bij de Streekschool. Dat gaat in goede harmonie" „Welke zijn uw toekomst ver wachtingen, en wat vindt u dat er voor de mensen verbeterd moet worden?" Direkteur Colijn „Wij hebben nogal wat oudere gegadigden, die geen kans meer hebben om te kunnen deelne men. Ze zijn te oud De grens ligt bij 18 jaar Laten we het goed zeggen Iemand, die aan het begin van een kur- sus nog geen 19 jaar is, kan worden toegelaten. Voor de sociale werkvoor zieningsmensen is de grens 21 jaar Voor de ouderen zijn we in een ver gevorderd stadium van overleg met de gemeente. Om vormingswerk aan jon ge volwassenen te kunnen aanbieden. Dat gaat 's middags en 's avonds uitge voerd worden De gemeente Amers foort moet ons daarvoor subsidie willen verlenen De rijkssubsidie is 70% op voorwaarde dat de gemeente 25% subsidie toezegt. Wat ons betreft: „we verwachten dat het vormingswerk voor jonge vol wassenen in januari 1981 kan ingaan. We doelen op jonge huisvrouwen, jonggehuwden, werk zoekenden, men sen uit de sociale werkvoorzieningen, uit de verpleging, bewoners van ver zorgingshuizen Allen tot 30 jaar. Wat de verzorgingstehuizen betreft denken we met name aan de mensen van De Wijngaard te Bosch en Duin. Mensen, die op een rolstoel zijn aan gewezen, raken steeds meer geïso leerd Ze blijven in dat tehuis hangen. Ze zitten in de verzorgingssfeer, en ze zien geen perspektief meer. Die men sen moet je helpen hun eigen sterke kanten te leren kennen Dat is een stuk logische konsekwentie van het christen zijn. datgene voor elkaar betekenen waarvoor je de gaven hebt gekregen" Kennismaking met het leger.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9