NIET IEDER KARRESPOOR WAS HESSENWEG Het liefdespaar i van de eeuw OORSPRONG WEGEN IN DEZE STREEK ONDUIDELIJK KfD3° DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 g||j| j AMERSFOORT-Terwijl nu de Nederlanders de vrachtvaar- |ers van Europa worden ge- joemd, Nederlandse vervoer- jers met hun grote vrachtwa gens heel Europa doorkruisen, ladden onze landgenoten van [nkele honderden jaren terug huwelijks interesse voor het [rachtvervoer over land. Mis- Ichien is dat te wijten aan de jgging van ons land aan de kust ten het Europese kontinent, plsschien ook aan het feit, dat inze voorouders vooral koop- jeden waren, die het vervoer an de produkten overlieten aan )e beroepsvervoerders van |oen. Het zou ook kunnen zijn, jat de - in vergelijking tot bijv. heden als Gent en Brugge - late )ntwlkkeling van Noord-Ne- jerland de handel bij ons een tade heeft overgeslagen. Blijft ichter het gegeven, dat de teevaart wel, het vervoer over énd niet de belangstelling had. Dnze voorouders voeren met tun scheepjes over de Noord en Oostzee om bijv. in Rusland jn Estland produkten te kopen, jeten het aan anderen over die ïrodukten over land te vervoe- de weg Arnhem-Nijmegen wordt verbeterd Met het verval van Antwerpen, de opkomst van Amsterdam en de verovering van Deventer in 1591 komt een nieuwe route in gebruik, die over Goor en langs Enschede naar Münster en Paderborn leidt. Van Deventer worden de waren per schip naar Amsterdam ge bracht. De vrachtprijs van Nürn- berg naar Deventer is per schip pond - ongeveer 150 kg - omtrent 6 rijksdaalders, de retourvracht wat minder .omdat de fuerlude niet geerne zonder tracht wedder na huis reysen karren, van en naar Uuitschland gaande, neemen hunnen weg door Doesburg." Het Huis te Dee- len ..wordt tegenwoordig tot eene Herberg gebruikt. De Hessenkar- ren pleisteren er gewoonlijk". Voorthuizen ,,is de algemeene pleisterplaats voor de Hes- senkarren en wagens." Aan Ter- schuur is een tol alwaar de Hes sen- en andere karren een zwij gende tol betaalen moeten." Dus: (Bocholt) - Gendringen - Doesburg - Deelen - Voorthuizen - Terschuur - (Amersfoort). Het betekent dat van Doesburg een hessenweg" naar Amers foort geleid moet hebben. VENC8SUCCE AMEKSFOCRT ARNHEM NA 1605: HESSENWEG NAAR AMERSFOORT NIET ELK KARRESPOOR EEN HESSENWEG We hebben deze beschrijvingen geciteerd om de stelling van de heer Fockema Andreae te onder schrijven, dat men vooral in de 18e eeuw de benaming hessenweg te pas en te onpas is gaan gebruiken, min of meer elke handelsroute over de Veluwe de naam Hes senweg is gaan geven. Nu moet daarbij worden bedacht, dat er bijv. een weg van Harderwijk over Er- melo - door het Speulderbos - Garderen, Otterlo en Oud Reemst naar Arnhem was, die aansluiting gaf op de handelsroutes naar Emmerik en Keulen Nog in 1918 schrijft de bekende folkloristische publicist D.J van derVen: ..Langs dezen Hessenweg vervoerden de Harderwijkse visschers het Zuiderzeebanket. Dit was de voor- naamRtft verkeersroute dwars over de hooge Veluwe, van de Frankische tijden tot het begin der vorige eeuw." Maar elk karrespoor was nog geen hessenweg. Behal ve het feit dat de ligging van de echte hessenwegen vrij goed be kend is. hadden ze een speciaal kenmerk, de breedte van het spoor Al spoedig echter wordt de route verlegd. Als in 1605 bij Doesburg een schipbrug over de IJssel wordt gelegd, kiezen de hessenwagens hun route over de Veluwe naar Amersfoort. Hoewel de Amers- foortse gegevens bijzonder schaars zijn blijkt uit bijv studies over de Amsterdamse koophan del, dat Amersfoort jarenlang de overslagplaats is geweest De voerlieden blijven met hun karren en wagens veelal te Amersfoort, .alwaar zij met hun paarden goedkoper teren kunnen", het ver voer tussen Amersfoort en Am sterdam geschiedt over het water, per beurtschipper I Het is opvallend, dat aan het ontstaan en de uitbouw van de wegen in ons land geen uitvoerige Itudies zijn besteed, dat we eigen- Ijk geen idee hebben hoe de we gen in ons land zijn ontstaan Toen we ons, naar aanleiding van de ppening van de wandelweg tussen lad Harzburg en Amersfoort wil len oriënteren over de hessenwe- en bleek, dat daarover maar bij onder weinig bekend is, dat bijv fbeeldingen van hessenkarren en lessen wagens ontbreken. Wie >ns daaraan zou kunnen helpen - >ok museum Flehite is erin jeïnteresseerd - neme kontakt net ons op' Hessenwegen in Nederland omstreeks 1850. onderhoud enz. nauwelijks iets voorstellen. En toch zijn er han delsroutes, zoals bijv. van Har derwijk naar Emmerik en Keulen, alhoewel vóór 1600 het vervoer vanuit Duitsland naar de kust zich vooral richt op Antwerpen, toen het handelscentrum in de Nederlan den, dat echter na 1585 die positie kwijt raakt als gevolg van de oor logshandelingen Eerst worden Hamburg en Emden. later Am sterdam het eindpunt van de han delsroute, die in Leipzig, met zij- verbindingen naar Lübeck en Augsburg, begint. Het vervoer op die han delsroutes is in handen van spe ciale vrachtrijders, ..wagenaars" zoals men ze hier noemt. In Duits land spreekt men van „fracht- bauern". HEEFT HET WOORD „HEES" BETEKENIS? EEN OOGGETUIGE-VER SLAG De wegen in ons land zullen in eerste instantie paden geweest zijn, die van boerderij tot boerderij, van nederzetting tot nederzetting liepen, naarmate de bevolking toenam en intensiever kontakt met elkaar nodig had. breder werden Het lijkt nauwelijks aannemelijk, dat men zich intensief bezighield met die wegen, hoewel natuurlijk anderzijds de machthebbers over een bepaald gebied wel belang hadden bij verbindingen tussen de diverse nederzettingen, die onder hun jurisdiktie vielen Naarmate de leenheren meer macht over hun gebied kregen zullen zij de horigen hebben gedwongen wegen aan te leggen en te onderhouden, wegen, die vaak van tollen werden voor zien, zo nog geld opbrachten ook, maar die tevens dienden voor een bepaalde kontróle op het vervoer. Het is bepaald intrigerend zich in het verleden van de wegen in ons land en in het bijzonder die rond Amersfoort te verdiepen, waarbij onze stadshistorieschrijver uit 1760, Abraham van Bemmel, als hij de aanleg van Utrechtseweg noemt, ook schrijft over de oude Utrechtseweg, ,,waar van noch aan den Berg een overblijfzel is, en die over Hees achter 't Huis ter Heiden, heenliep." Toch dus weer het woord hees,, soms verbasterd tot hees, ees of eest, waarvan wordt beweerd dat ze steeds 22 km uit elkaar liggen en een religieuse betekenis zou den hebben Het komt ons voor, dat we te ver gaan als we dit spoor zouden volgen, vooral ook omdat het verkeer te land in het verleden ongetwijfeld meer benadrukt was geworden dan nu uit de historische gegevens blijkt. Men heeft in onze streken - veel meer de nadruk gelegd op het verkeer via de waterwegen, zeker in de Middeleeuwen. De oorsprong van de wegen in onze streken blijft dus een on duidelijke, en we moeten ons van de wegen in de Middeleeuwen qua In 1683 wordt op de nieuwe Veerkay ,,een zeer grote en kost bare kraan gemaakt tot lossing der zware goederen van en op de Hessische wagens en karren als anders". Maar kennelijk is dan de grote tijd van de hessenwagens al voor bij want in 1717 wordt die kraan weer afgebroken en verkocht Ruwweg lijkt de 17e eeuw de pe riode, waarin Amersfoort een rol heeft gespeeld in het hessenver- keer Zp s in 1613 aan wacht meester Jan Bodé vergunning verleend om op het Paardekerkhof HOE WAS DE ONTWIKKE LING VAN DE WEGEN De ontwikkeling van de wegen, yan het vervoer, moet samenhan gen met de groei van de steden. Heel globaal gezegd zijn in onze .treken sinds het begin van de aartelling nederzettingen ont- ïtaan. meestal in de buurt van ri vieren, waarvan de bewoners zich )ezighielden met landbouw, in serste instantie voor eigen be- ïoefte. Binnen die nederzettingen ko nen op een bepaald ogenblik nensen, die voor anderen potten gaan bakken, stof gaan weven, enz. die eigenlijk ambachtslieden worden Eerst ruilen ze hun produkten tegen landbouwprodukten, naar mate er geld in omloop komt ont staat de echte handel, ook tussen de nederzettingen - steden - on derling De kooplieden zelf ver voeren hun produkten in min of Imeer primitieve wagens, trekken - veelal in groepen om zich beter te weer te kunnen stellen tegen over vallen - over de spaarzame we gen Wegen die soms al sinds de Romeinse tijd bestaan - de heirbanen-, onder Karei de Grote en zijn opvolgers wat worden uit gebreid, soms nauwelijks die naam verdienen Toch heet in de Graafschap een gedeelte van de weg tussen Aalten en Zelhem nog altijd Romienendiek (Romeinen- Het wordt karakteristiek gezegd op een Groningse gevelsteen: ,,Die wèl de weg bespoort, en rijdt langs 's Heren wegen, die rijdt blijmoedig voort. God laat hem nooit verlegen." Die wel de weq bespoort, daar moet de aandacht op gevestigd, want de sporen in de zandwegen waren toen van belang ,,Op de onverharde weg is het volgen van een goed ingereden spoor van overwegend belang: en dit is slechts mogelijk bij een over eenstemmende wielafstand en (liefst ook) velgbreedte." De hessenwagens - en ook een deel van de hessenkarren, de tweewielige voertuigen dus - had den een, naar Nederlandse maat staven, exceptionele aslengte: een breed spoor, reden waarom bijvoorbeeld in de Zwolse wagen ordonnantie van 1700 onder scheid wordt gemaakt, wat ta riefstelling betreft, tussen de „grote hessenwagens" en de „kleine wagen op smal spoor, of karren". En in 1783 gebiedt de magis traat van Arnhem aan de „Hesse voerlieden en anderen die wijd spoor gebruiken" om geen andere weg te volgen dan die welke tus sen de Amsterdamse en Har- derwijkerweg speciaal is aange legd Het verhaal van de hessenwe gen is een verhaal apart, en voor degene die zich enn verdiept, intri gerend We weten er zo weinig van, terwijl hier toch een belangrijk facet schuilt van de geschiedenis van het vrachtverkeer, van ons wegenstelsel. Zonder boterbriefje, toch onaf scheidelijk. Gemaakt om elkaar aan te vullen. De Hessenweg in het centrum van Achterveld. buiten de Kamppoort „een Huizin- ge tot gerief van de Passagiers" te bouwen, terwijl in 1618 de Veerkay geheel wordt bestraat en op 5 ok tober 1642 de regeerders beslui ten „(vermits van tijd tottijd, en hoe langer hoe meerder getrek der zo genaamde Hessen-karren en wa gens. tusschen deze Stad en Bar- neveld voorviel), dat de tweede Steeg, aan de hoge weg in de Vrij heid dezer Stad, mede onder de Schouwe zoude getogen worden, en dezelve weg alzulks gerepa reerd en onderhouden worden bij de Stad voor de eene helfte. en voor de andere helfte bij de Geërfdens ten wederzijden." FRACHTBAUERN Volgens de heer S.J. Fockema Andreae. die in 1957 een studie over de Hessenwegen publiceer de, komen ze vooral uit de graaf schappen Bentheim (Lingen), Hoya (Syke) en Hessen (Wald kappel). Vooral dat Waldkappel is een voornaam kruispunt geweest van de toenmalige handelroutes en de Hessen, zoals men de frachtbauern algemeen ging noe men. hebben van de geografische ligging van Waldkappel dankbaar gebruik gemaakt om hun positie in het vrachtverkeer te verstevigen Van Waldkappel leiden twee wegen naar Antwerpen, één via Marburg en Keulen, de ander via Paderborn. Wezel en Grave Het is typerend, dat de stedelijke over heden in het midden van de 16e eeuw het belang van die han delsroutes duidelijk qaan onder kennen. Zo overweegt men in Gra ve de bouw van een vaste brug over de Maas en zijn de autoritei ten in Arnhem - 1570 - hoopvol gestemd over de kans „de pas- sagie van de Heesensche wagens op deze stadt van Antwerpen ende andere coopmanschappen" in de richting van Arnhem te trekken als kj Robuuste jeans en zachte cord. I Om zo'n paar kan je niet I heen. Moet je 1 ook hebben. 1 Onze winkel hangt vol jeans en cord in de /nieuwe model len, kleuren en van heel veel merken. Kom kennismaken, je mag op jeans of cord, en beiden I vallen.'n Jeans en cord broek al v.a. m pa EEN KWARTIER BREED Uit de Amsterdamse gegevens blijkt, dat het vervoer ook wel via Zwolle gaat. en dat 's winters als het water dicht ligt en de wegen hard zijn de hessenkarren wel tot in Amsterdam komen, maar dat Amersfoort een belangrijke schakel is in het verkeer naar Keulen, Frankfort, Nürnberg en Leipzig, in het bijzonder voor de Messen van Leipzig en Frankfort. Terwijl enerzijds over hes senwegen wordt gepraat en over de lengte, doen andere gegevens, zoals de klacht van de eigenaren van het Reemsterbos en van Oud- Reemst bij de Staten van Gelder land vermoeden, dat de Hes senweg zeker op de harde Veluwe grond meer een route dan een spoor is geweest Er wordt ge sproken over karresporen, die soms wel een kwartier in de breedte naast elkaar liggen, over de schade, die door de hes senkarren aan de landerijen wordt De Brouwerij 4 Hamershof Leusden. De ligging daarvan kan worden afgeleid uit beschrijvingen uit 1741Door Gendringen loopt een gemeene weg. voor de Hessen karren, postwagens enz." ..Veele Hoofdrouten van handelsvervoer over Hessenwegen van en "aar ons land.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11