Kroon gevraagd benoeming nieuwe gemeentesecretaris ongedaan te maken „Ossendrijverbrug" feestelijk geopend SI0: provinciale werkgroep bestudeert mogelijkheden Kroon oordeelde nooit eerder over soortgelijk geval leusdenknunt; Burgemeester Rademaker: „Zaak zal wel terzijde worden gelegd" DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 plaatselijk nieuws waarin helemaal geen aanbeveling was gedaan en een geval waarin alle ne gentien sollicitanten op de aanbeveling waren geplaatst. Die raadsbesluiten zijn vernietigd Maar zoiets als zich nu in Leusden heeft voorgedaan heeft nooit iemand aan de Kroon voorgelegd. En de Kroon heeft ook nooit, wat theore tisch mogelijk is, aanleiding gevonden om spontaan een vergelijkbaar be noemingsbesluit te vernietigen." Toen het beroep bij de Kroon was binqengekomen, heeft die zich gewend tot provincie Utrecht om informatie. Daar werd een ambtenaar belast met het onderzoek, waarbij onder meer contact opgenomen werd met de ge meente Het ambtelijk advies is inmid dels gereed gekomen en ter be schikking van het college van Gedepu teerde Staten gesteld Naar verwach ting van de woordvoerder neemt G S. dezer dagen een beslissing over het advies, waarna het wordt doorgestuurd naar de afdeling ..Wetgeving en Be stuur" van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken. Persoonlijk verwacht burgemeester J W M. Rademaker dat de zaak terzij de wordt gelegd Enerzijds gezien de literatuur en het geven dat vaker be noemingen op enkelvoudige voor dracht plaatsvonden, anderzijds gezien het feit dat ,,de benoemde persoon al gemeen als geschikt en bekwaam wordt bevonden" Mocht de Kroon, te gen de verwachting van Rademaker, toch tot vernietiging van het raadsbe sluit overgaan, dan stelt de bur gemeester zich voor dat er een nieuwe procedure gestart zal worden, wat dan in feite een schijnprocedure zal zijn Rademaker „Daartoe worden we dan wel gedwongen Dan komt er een nieuwe voordracht, waarop dan wel twee namen staan, waarbij die van de heer Van Gooi de eerste is. En dan benoemt de raad opnieuw de heer Van Gooi." De vraag of ook is overwogen om als raad zelf het besluit te vernietigen en een nieuw benoemingsbesluit te ne men, antwoordt de burgemeester be vestigend, „we hebben alles overwo gen. Maar zoiets is niet leuk. Dus als dat aan onze deur voorbij kan gaan, laat het dan maar aan onze deur voorbij gaan Volgens burgemeester Rademaker „competeerde het ons als gemeente niet om aan deze zaak ruchtbaarheid te geven Wij zijn hier verder passief in. Ons is slechts om informatie ge vraagd." Dat de zaak nu toch naar buiten komt is te danken aan het saillante gegeven. Burgemeester Rademaker: „artikel 102 niet dwingend". dat de indiener van het beroepschrift bij de Kroon een bestuurslid van het PPR- aktiecentrum (de plaatselijke afdeling van de PPR) in Leusden is Daarover is binnen Progressief Leusden grote be roering ontstaan. Kort na het raadsbe sluit in mei werd de fractie van Progres sief Leusden in een vergadering met de besturen van de vier partijen (PSP, PPR, D'66 en PvdA) aangesproken over de bij de benoeming gevolgde pro cedure. Verschillende bestuursleden wezen er op dat die procedure in hun ogen niet vlekkeloos is geweest. Vast gesteld was echter dat het politiek niet opportuun was om er op door te gaan. Niettemin schreef een van de be stuursleden van de PPR op persoon lijke titel naar de Kroon Dat leidde tot grote woede in de fractie en schaduw- fractie, van waaruit geprcoeerd werd de indiener van het beroepschrift te bewe gen zijn schrijven in te trekken Daartoe bleek geen bereidheid te bestaan en ook een bemiddelingspoging van het voormalige PPR-raadslid Marius Reichert had geen succes Daarop be sloot men een openbare ledenverga dering uit te schrijven, waarop Marion Defares als lid van de fractie verant woording voor het gevoerde beleid, en dan met name ten aanzien van de bij de benoeming van de secretaris gevolgde procedure, kan afleggen. Die openbare bijeenkomst vindt op 9 oktober aan staande plaats eier van Gooi: enkelvoudige aan- De officiële opening wordt vergezeld van enig knalwerk onder de waterlijn. nu eens tot telling van alle Leus- dense bruggen en bruggetjes over te gaan „Het begint hier onder hand al aardig een soort Venetie van Midden-Nederland te wor den". aldus Rademaker Vervolgens werd er een lintje doorgeknipt, hetqeen leidde tot de explosie van enig dynamiet onder de waterlijn. Vervolgens kon het glas op de nieuwe oever verbinding geheven worden Namens de buurtbewoners voerde Henk Ossendrijver het woord Hij dankte een ieder die bij de totstandkoming van het brug getje betrokken is geweest Ten slotte kregen alle betrokkenen van de gemeente als herinnering een foto uitgereikt, die was ge maakt tijdens de plaatsing van de brug (Van de redaktie) LEUSDEN Hoewel er op dit mo ment weinig nieuws is te melden over de nieuwe aan te leggen secundaire (provinciale) weg, de S 10, wordt er in het verslag van de commissie Wegen, Verkeer en vervoer van de Provinci ale Staten toch de nodige aandacht aan besteed. In dit verslag lezen wij „In het inmiddels vervangen Se cundair en Tertiair wegenplan 1968 was als nieuw aan te leggen verbin ding de weg S10opgenomen Behan deling in het voorjaar 1973 van een onënterende nota over de noodzaak van aanleg van deze wegverbinding in de statencommissie wegen, ver keer en vervoer leidde tot de conclu sie. dat een gefundeerde beslissing over het eventueel aanleggen daar van slechts mogelijk is op basis van de uitkomsten van een integraal ver- keers- en vervoersonderzoek voorde Amersfoortse agglomeratie, uit te voeren door het Samenwerkingsor gaan Eemland Medio 1976 heeft het Samenwer kingsorgaan tot uitvoering van dat onderzoek besloten Met betrekking tot de wegenstruc tuur ten zuiden van Amersfoort heeft het onderzoek reeds aangetoond, dat de zware verkeersdruk in Wouden berg tot voor een dergelijke kern normale proporties kan worden te ruggebracht, indien. - de weg S10 zou worden aange legd en - een omlegging om Woudenberg in oost-west-richting zou worden aangelegd Begin 1980 hebben wij in overleg met het gemeentebestuur van Wouden berg besloten een werkgroep be staande uit vertegenwoordigers van de gemeente Woudenberg. Rijkswa terstaat, Staatsbosbeheer, Landin- richtingsdienst en provincie in te stellen met de opdracht een trace te ontwerpen voor een rondweg noor delijk of zuidelijk om Woudenberg en wel zodanig dt deze de kern Wouden berg maximaal ontlast van west oost-verkeer v.v en bovendien de aansluiting van een eventueel aan te leggen S10 tot de mogelijkheid blijft behoren Naar verwachting zullen binnenkort voorts voldoende gegevens beschik baar komen om een multi-disciplinai- re studie ter hand te nemen naar de wenselijkheid en mogelijkheid van de aanleg van de weg S10 Overigens heeft de verkeerssituatie in het betrokken gebied ruime aan dacht gehad tijdens de behandeling van het Streekplan Utrecht-Oost en het Wegenplan 1978 Uiteindelijk heeft uw vergadering besloten om de weg S10 niet in het Wegenplan op te nemen, omdat de schade van een dergelijke verbinding aan landschap, ecologie en landbouw nog onvol doende gekwantificeerd is In de bij dat plan behorende wegenplankaart zijn in het betrokken gebied dan ook uitsluitend de bestaande verbindin gen opgenomen met daarover heen een aanduiding dat voor dat gebied een nader onderzoek vereist is Om dezelfde reden is de weg S10 destijds evenmin opgenomen in het Streek plan Utrecht-Oost. Op de begrotingen t/m 1980 is voor de studie van de wegenstructuur in meergenoemd gebied reeds een be drag uitgetrokken van f56 000,—", aldus het verslag Marion Defares: verantwoording af leggen. steden (thans gemeentesecretaris te Bussum) op enkelvoudige aanbeveling is benoemd tot gemeentesecretaris. Overigens had het college van b en w van Utrecht wel een tweevoudige voor dracht willen doen, maar de kandidaat die als tweede op de voordracht ge plaatst werd trok zijn sollicitatie in. GEEN SOORTGELIJK GEVAL De woordvoerder van de provincie bevestigt eveneens dat de Kroon nog nooit met een soortgelijk geval als nu in Leusden aan de hand is. te doen heeft gehad „We zijn bij het zoeken naar jurisprudentie wel gestuit op een geval Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40- per jaar. 20,50 per half jaar, 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag fussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze jnspekteur bezor^ ging, overdag Ó342Ö-Ï6141toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5,- per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro: 871441 l.n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste oto, aantal, nummer van krant, pa- jwa waarop de foto werd geplaatst. J kunt ook kontant betalen op ons <antoor, Rozendaallaan 9. Leus den/centrum Jngeveer drie tot vier weken na staling ontvangt u de gewenste oto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een ult- )«ve van de BDU-krantenkom- blnatle te Barneveld. één geschikte interne kandidaat was, mag, aldus de schrijver van het adres aan de Kroon, en kan niet betekenen dat het College van Burgemeester en Wethou ders niet verplicht zijn te bezien of door middel van externe wer ving niet in ieder geval een twee de eveneens geschikte kan didaat op de aanbeveling kon worden geplaatst. van twee personen als onmogelijk dan wel niet terzake dienend beschouwt" Het besluit om Van Gooi te benoe men werd genomen met twaalf stem men vóór en vijf onthoudingen. Het was de CDA-fractie, die met uitzondering van wethouder Gijs van Woudenberg en het raadslid Hans Peekeiharing, die zich van stemming onthield Fractie- leidster Evelien Blom verklaarde des gevraagd dat een meerderheid in haar fractie de gevolgde procedure „te smal" had gevonden volledig op de hoogte van de inhoud van artikel 102 van de Gemeentewet Gezien de (schaarse) literatuur en ju risprudentie over dit artikel, kan het vol gens Rademaker worden opgevat als een „ordebepaling" en heeft het artikel geen dwingend karakter. Rademaker „Artikel 102 kan je niet dwingen tot het onmogelijke We hadden één, door de selectiecommissie en het college ge schikt bevonden kandidaat. Theore tisch zou het mogelijk zijn geweest om naar een tweede kandidaat voor de De benoeming van Van Gooi ge schiedde in mei op enkelvoudige aan beveling. In het voorstel aan de raad liet het college weten, dat „gegeven het aantal sollicitanten, dat derhalve be perkt bleef tot een voor ons graag aan vaardbare kandidaat, wij ons ontslagen achten van het gebruik een aanbeve ling van twee personen aan u voor te leggen". In het raadsbesluit zelf werd verwezen naar „de in deze gemeente gebruikelijke procedure waarbij daar voor in aanmerking komende vacatures eerst worden opengesteld voor mede werksters en medewerkers in dienst van de gemeente". Gezien de omstan digheid dat zich volgens de genoemde werkwijze één medewerker heeft ge meld die voor de gemeenteraad ten volle aanvaardbaar is, besluit de raad vervolgens „dat hij een aanbeveling De raad koos in april van dit jaar voor een procedure voor de benoeming van de opvolger van de huidige gemeente secretaris K F E. Brouwer, die op 1 juni volgend jaar, gebruikmakend van de VUT-regeling, met pensioen gaat De raad koos in eerste instantie voor een interne procedure. Die leverde slechts één sollicitant op, Reier van Gooi, die door een door de raadsleden Bloemhof (PL), Bergsma (VVD) en Pekelharing (CDA) gevormde selectiecommissie voor de funktie van gemeentesecretaris geschikt werd bevonden. De selectie commissie deed de aanbeveling aan het college, die deze overnam SCHIJNVERTONING Volgens burgemeester mr J W M Rademaker was het college uiteraard voordracht te zoeken Maar dat zou dan toch een schijnvertoning zijn gewor den." Volgens de voorzitter van de ge meenteraad zijn er meerdere gevallen bekend van benoemingen van ge meentesecretarissen op enkelvoudige voordracht. „Geen enkele instantie heeft daar ooit aanleiding in gezien om te ageren Daar zou je uit af kunnen leiden dat de enkelvoudige voordracht gehomologeerd is. Ik neem aan dat er in de loop van de geschiedenis heel wat benoemingen op enkelvoudige voor dracht hebben plaatsgevonden Een medewerker van de provinciale Griffie bevestigt dat benoemingen op enkelvoudige voordracht zijn voorge komen en nog steeds voorkomen Hij noemt als voorbeeld de gemeente Utrecht, waar vorige week de heer Ver- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een inwoner van 'Leusden heeft de Kroon ge vraagd om het raadsbesluit, waarbij op 29 mei jongstleden de heer R. J. A. van Gooi benoemd werd tot de nieuwe gemeente secretaris van Leusden, te schorsen en vervolgens te ver nietigen. In een op 24 juni van dit jaar verzonden brief aan het adres van de Kroon wordt er op gewezen dat de benoeming van Van Gooi is geschied bij enkele aanbevelingen, terwijl artikel 102 van de Gemeentewet bepaalt, dat voor een benoeming van deze aard een aanbeveling van twee personen vereist is. De benoe ming is daarom in strijd met het genoemde artikel, „niet alleen met de letter, maar ook met de geest". De benoeming wordt bo vendien in strijd geacht met het Algemeen Belang, „omdat de raad der gemeente Leusden niet de mogelijkheid heeft gehad de meest geschikte kandidaat te benoemen uit een aanbeveling van in ieder geval twee perso nen". Het argument dat er maar (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Met enig feestelijk vertoon is vorige week donderdag de „Ossendrijverbrug" officiëel geopend. De voetbrug over de Barneveldsébeek, die ligt in een pad tussen de Eemelaarseweg en de Stoutenburgerlaan, werd op aandringen van de buurtbewo ners in ere hersteld, nadat de vori ge brug geruime tijd geleden on der de last van de tijd en vandalis me was bezweken. Vooral het Achterveldse CDA-raadslid heeft zich meer dan eens ingespannen om een nieuwe brug over de beek te krijgen en vandaar dat de brug In de volksmond met de naam „Ossendrijverbrug" wordt aange duid. Het was burgemeester mr J. W M Rademaker, die tezamen met een buurtbewoonster de offi ciële handeling verrichte In een speechje daaraan voorafgaand wees de burgemeester op de voorgeschiedenis van de plaat sing van het nieuwe bruggetje Met name een kleine eigendoms kwestie had de plaatsing van de brug enige tijd opgehouden Extra feestelijk noemde Rademaker het dat niettemin de zoveelste brug in deze gemeente gerealiseerd is Tot de directeur gemeentewerken M. Pais richtte hij het verzoek om Directeur gemeentwerken Pais en raadslid Henk Ossendrijver bekijken het voor deze gelegenheid door de Achterveldse kroniekeur J. Schouten vervaardigde plakboek. Samen met een buurtbewoonster knipt burgemeester Rademaker het lint door.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3