Meester Hendriksen viert tachtigste verjaardag Heren I begint thuis teusder krant Nog veel contacten met oud-leerlingen leusdep krant HOCKEY VOORSPEL Aanvang clubhuisbouw LTV in zicht Kaarten bij Roda Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 interview door Frits van Breda LEUSDEN - Zondag 7 september hoopt de heer B. H. Hendriksen, thans wonende Asschatterweg 18A in Leusden-centrum, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Op zich geen schokkende gebeurtenis, al is 80 jaar een mijlpaal in een mensenleven. Leusdenaren, die zich na 1965 in Leusden gevestigd hebben, zal de naam „meester Hendriksen" niets zeggen. Anders zal het gesteld zijn met de wat oudere Leusdenaren, toen nog inwoners van wat Hamers- veld heette. „Meester" Hendriksen was tot aan zijn afscheid van het Hamersveldse maatschappelijk leven in 1965 een be grip. Vanaf 1931 bekleedde de heer Hendriksen tal van functies in de Ha mersveldse gemeenschap De meeste Hamersvelders kennen de heer Hen driksen omdat ze bij hem in de klas hebben gezeten Dat meester Hendrik sen nog beslist geen „vergetenfiguur is. mag blijken uit het feit dat de redaktie van de Leusder Krant werd opgebeld door een oudleerling van de heer Hen driksen, die vond dat er best eens wat aandacht geschonken kon worden aan het feit dat het oud-schoolhoofd op 7 september zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren Omdat we het hiermee eens waren zijn we een avondje bij de heer en mevrouw Hendriksen op bezoek gegaan om wat oude herinneringen op te halen. „Moet dat nou?" was de eerste reac tie van de heer Hendriksen. toen ik hem vertelde dat we graag uit zijn mond wil den horen hoe het schoolmeestersbe- staan in een klein dorp als Hamersveld nu wel was. Later krijgt de heer Hen driksen er duidelijk meer zin in en ver- jaast zich er over dat er zo veel te ver- lellen valt. Bernard (voor vrienden Ben) H Hen- Jriksen werd op 7 september 1900 ge boren in Huissen („tussen Arnhem en Nijmegendoceert de schoolmeester) als zoon van een aannemer, welke later eraar werd aan een ambachtsschool De lagere school volgde Ben Hendrik sen in zijn geboorteplaats Tot zijn veer- iende jaar bleef Ben op deze school )mdat hij werd voorbereid voor het vol- jen van onderwiis op de kweekschool. Duidelijk heel anders dan tegenwoordig jmgen leerlingen direct van de lagere ichool naar de kweekschool. BenHën-- Iriksen ging naar de Rooms-Katholieke .weekschool voor jongens in Hil- ersum, een kostschool In 1918 werd het diploma behaald ■erste „standplaats' voor de heer ■lendriksen was Milligen a d Rijn. Na Irie jaar hield hij het voor gezien en ging verken in Nijmegen waar hij onderwij- er werd aan een R K Lagere school oor jongens. In 1927 trad Ben Hendriksen in het iuwelijk met Alice Willemsen Over de aam Alice krijgt het echtpaar Hendrik en even een korte woordenwisseling Mevrouw Hendriksen vindt de naam ilice te modern klinken, voluit schijnt aar naam wat degelijker en ouder- vetser te zijn, meester Hendriksen indt dat ik het maar bij „Alice moet jouden) In juli 1931 verschijnt dan de volgen de advertentie in een vakblad voor on- erwijzers: GEVRAAGD ZO SPOEDIG MOGELIJK EEN HOOFD DER R.K. JONGENSSCHOOL TE HAMERSVELD BIJ AMERSFOORT lekwaamheid voor orgel en koorleiding ten zeerste gewenscht Geen bezoeken van sollicitanten Brieven aan H. Th. Van Harten pastoor Na een zeer korte sollicitatieproce- ure (na één gesprekje werd de heer éndriksen aangenomen) verhuisde el echtpaar Hendriksen naar Hamers- eld Een „ambtswoning voor de meester en zijn vrouw was er ook eschikbaar. Naast de R.K Jongens- chool St. Johannes evangelist aan de lamersveldseweg (het huidige jon gerencentrum „De Til") waar de heer Hendriksen hoofd van zou worden was het huis voor het schoolhoofd „Het is het huidige notarishuis van Buters", vertelt meester Hendriksen In het dorp had het huis toen de spot naam De Ark Dit vanwege het feit dat het huis vroeger door viergezinnen werd bewoond Aan iedere zijde van het huis was voor iedere familie een aparte in gang Toen wij er kwamen was het huis echter leeg achtergelaten door mijn voorganger Voor die tijd zag het huis er goed uit, maar we waren toch blij dat het kerkbestuur een jaar later besloot het huis grondig te laten opknappen Op het moment dat de heer Hendrik sen de school „overnam", waren er 70 leerlingen op de school („Uiteraard al leen jongens, de bokken moesten van de schapen gescheiden blijven") Meester Hendriksen ging les geven aan de klassen 4,5 en 6 Juffrouw W Kuntz uit Amersfoort verzorgde de lessen in de lagere klassen In het jaar 1931 is er naast de R K meisjesschooldie schuin tegenover de jongesschool ook aan de Hamersveldseweg stond, in Hamers veld nog een openbare school, waar dhr. Reinsma de scepter zwaaide De verstandhouding tussen de school hoofden was erg goed in die tijd, bena drukt meester Hendriksen Toch zag het echtpaar Hendriksen het niet zo zitten in het eerste jaar van hun verblijf in Hamersveld „Toen we hier aankwamen was onze eerste reac tie, we moeten hier zo gauw mogelijk weg Het was allemaal zo klein, we waren een stad gewend. Hamersveld bestond toendertijd uit een paar straten met aan weerskanten sloten, waar mijn vrouw overigens nog eens op een on plezierige manier kennis mee heeft gemaakt omdat ze er met de fiets in terecht kwam", vertelt meester Hen driksen, dit tot grote verontwaardiging van zijn vrouw, die liever niet herinnerd wordt aan dit soort details Het bleek achteraf echter allemaal wel mee te vallen Ook de plaatselijke bevolking viel niet tegen „In Nijmegen waar schuwde iedereen ons voor de Utrecht se bevolking De mensen in die provin cie zouden stijf en stug zijn Ik heb daar echter nooit iets van gemerkt Mis schien omdat ik al mijn hele leven als lijfspreuk heb: zo men doet, zo men ontmoet „Meester" B. H. Hendriksen vrouwen in het stemmige zwart, met een witte muts. waaromheen een blauwe band, de mannen eveneens in het zwart met op hun hoofd altijd een pet „Alleen de meester liep met een hoed op, mar die kwam dan ook uit de stad' vertelt meester Hendriksen grin nikend KERKKOOR Hoofd van een school zijn was in die dagen geen eenvoudige baan Bij de dertig5'" Hendnksen 'n de klas' Deze ,ot° s,am' "'t het eind van de jaren Met veel plezier kijkt de heer Hen driksen toch terug naar die begintijd in Hamersveld. Het dorp was erg klein en iedereen kende iedereen Bij waar nu nog de smid Tolboom woont en werkt en bij restaurant „de Mof' stonden tol bomen Het schaarse autoverkeer dat via deze tolbomen het dorp in wilde moest voor de boom stoppen Na beta ling van het tolgeld kon dan doorgere den worden. Zuinige vertegenwoordi gers die de school wilde bezoeken, zetten hun auto pal voor de tol neer en liepen het stukje naar de school, weet meester Hendriksen te herinneren Ook 's zondags was altijd een bijzon dere dag Dan kwamen de boeren uit de omgeving met hun gezinnen op hun fraaie boerenwagens naar de kerk. De sterHendriksen met zijn klas in 1948 Hendriksen eén van de mede-oprich ters van de plaatselijke afdeling van de K V P Tot aan 1960 is meester Hen driksen secretaris van deze afdeling geweest Een raadslidmaatschap heeft de heer Hendriksen nooit geambieerd. ..Trouwens dat mocht vroeger ook niet, toen zaten er alleen mensen in de raad. onderwijzers hoorden daar niet bij legt dhr Hendriksen uit, hiermee duidelijk benadrukkend dat onderwij zers altijd als een apart soort mens be schouwd werden Dat een school meester en zeker het hoofd van de school een belangrijke plaats innam in het dorpsleven in de jaren 1939-1940 kan meester Hendriksen duidelijk ma- oeeioen „Op een dag sta ik om twaalf uur voor de school Er komt'een man aangelo pen met de fiets in de hand Ik kende hem wel. had echter weinig of geen contact met hem omdat hij protestants was Niet dat dat slechte mensen wa ren, integendeel, maar toch had je met die mensen in die dagen nauwelijks omgang De betreffende man wil me een vraag stellen Ik waarschuw hem dat er meer vragen te stellen zijn waar op ik het antwoord^ niet weet. dan an dersom. toch stelt" hij de brandende vraag of meester weet wat wantsen zijn Toevallig weet ik het: wantsen zijn insekten met stekend-zuigende mond- delen, zoals een wandluis. Ik vertel hem dat en dolgelukkig wil de man, na een bedankje weer verder lopen. Als ik vraag waarom hij zo graag wilde weten wat een wants is. blijkt het woord wand luis. precies het woord te zijn dat nog ontbrak in de oplossing van een kruis woordpuzzel In die dagen was er nog geen sprake van woordenboeken in ieder gezin laat staan van die moderne puzzelboeken beëindigt meester Hendriksen deze anekdote Dat meester Hendriksen in die dagen ook sociaal gezien een belangrijke plaats innam in de samenleving blijkt uit zijn verhaal dat het meermalen voor kwam dat iemand uit het dorp „met het spoor moest reizen" Omdat de mees ter alles wist ging men naar het school hoofd om te vragen hoe men dat moest aanpakken De heer Hendriksen be schikte altijd wel over een spoorboekje, (kosten in die dagen 25 cent) en kon dus uitleggen, hoe en wanneer gereisd moest worden. Dat hij de kosten van het spoorboekje er altijd zo dik uithaalde, wil meester Hendriksen nu wel verklappen. Als be loning voor zijn goede adviezen, bracht men meestal wel een paar eieren of iets dergelijks mee Naast de vele functies die de heer Hendriksen op dat moment al vervulde werd hij in 1936 ook nog secretaris van het Wit-Gele kruis Wanneer hij pen ningmeester van de onderwijzersbond, afd. Amersfoort werd, weet het oud schoolhoofd zich niet meer te herinne ren Hetzelfde is het geval met zijn pe riode in de B B. „Ik weet alleen dat die helm je zo leuk stond mengt zijn vrouw zich in het gesprek Hoeveel burgemeesters, pas inge wijde priesters, pastoors en andere hoogwaardigheidsbekleders hij in zijn leven heeft toegesproken weet meester Hendriksen op geen stukken na Altijd als er namens de parochie iets gezegd moest worden, viel de schoolmeester de „eer" te beurt om het woord te voe ren „Ik deed dat altijd zonder noemens waardige voorbereiding en zette nooit iets op papier Vrienden hebben wel eens geprobeerd me voor schut te zet ten Ze wilden graag dat ik zenuwachtig zou worden en de draad van het verhaal daardoor zou kwi|traken. Na afloop moesten ze bekennen dat het niet ge lukt was Ik liet me dan ook door niets van mijn stuk brengen." Nog voor de oorlog kreeg de school er een derde lokaal bij, omdat het aantal leerlingen steeg De heer Hendriksen: „Ze zeggen wel eens onder zijn leiding breidde de school zich uit Allemaal on zin, de school werd groter, alleen omdat de bevolking in Leusden zich uitbreid de. Dé oorlogsjaren zelf is de school zonder al te veel problemen doorgeko men Alleen in de periode 1944-1945 moest de school dicht omdat er Duitsers ingekwartierd werden Na de bevrijding heeft de school ook nog even dienst gedaan als huisvesting voor En gelse en Canadese militairen. ONDERSCHEIDING Als blijk van waardering voor het vele werk dat de heer Hendriksen voor de Hamersveldse (R.K samenleving had verricht kreeg hij bij zijn 25-jarig jubi leum de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesiaz" namens Paus Pius XII overhandigd door pastoor C van Wee. De school breidde zich na die tijd nog verder uit totdat er rond 1960 zelfs een vierde leerkracht benomd kon worden Ondanks het vele werk dat dhr Hen driksen toen al verzette zaa hu ook nog kans een taak te aanvaarden als vice- voorzitter van de afd Leusden van het Verbond voor Veilig Verkeer Neder land Ook weet de heer Hendriksen te vertellen dat er in die tijd veel vergaderd werd over een dorpshuis dat er in Leus den moest komen De toenmalige bur gemeester Buining wilde in zijn dorp een dorpshuis waarin alle mogelijke ac tiviteiten plaats konden vinden Zelfs was er het idee om in het dorpshuis ook het plaatselijke postkantoor te vestigen Ondanks het vele vergaderen is het dorpshuis er niet gekomen. Oorzaak gebrek aan financieringsmiddelen Toen meester Hendriksen 65 jaar werd, zette hij een punt achter alle ac tiviteiten die hij tot op dat moment ver richtte Op dat moment telde de school 150 leerlingen Het afscheid in het Ros Beyaart was „hartverwarmend". zegt meester Hendriksen Ook nu nog is hij onder de indruk van de belangstelling, het meeleven en de vele cadeaus tij dens de officiële receptie die hem werd aangeboden Als ik vraag wat hij na zo n druk bezet leven tijdens zijn pensioen nog doet of gedaan heeft is het antwoord voor mij verrassend: „Niets, helemaal niets. Na mijn afscheid voelde ik me een vrij man. die aan niemand vrij hoefde te vragen Op vier dagen na ben ik in mijn hele onderwijzersloopbaan nooit ziek ge weest. zodat ik het nu wel welletjes vind Na mijn afscheid in 1965 ben ik met mijn vrouw op het vliegtuig naar de USA gestapt om daar mijn zoon te bezoeken. Ik ben daar zes weken ge bleven Ik heb zo'n druk leven gehad, ik heb nu voldoende aan lezen en wat T V. kijken gaat meester Hendriksen er aan toevoegend dat het allemaal wel niet zoveel is. maar dat hij toch een tevreden mens is Wel heeft hij nog al tijd veel contact met oud-leerlingen. Niet zo gek. als je bedenkt dat in de loop der jaren honderden Leusdenaren (toen Hamersvelders) bij hem in de klas gezeten moeten hebben Het doet de heer Hendriksen nog al tijd goed. dat vele Leusdenaren spon taan .dag meester" roepen, als ze hem op straat tegenkomen. Wel vindt hij het moeilijk om ieders naam te herinneren. „Ze zijn ook allemaal nu volwassen geworden en hun gezichten gaan vaak schuil achter grote baarden of andere ruige beharing, wat herkenning extra moeilijk maakt verzucht meester Hendriksen, die het maar wat erg vindt dat hij niet iedere oud-leerling niet direkt meer bij de juiste naam kan noemen In het begin van ons gesprekje liet „meester Hendriksen" merken het al lemaal maar „raar" te vinden dat iemand in zijn leven geïnteresseerd was Dat het dan nog allemaal in de krant komt is helemaal vreemd. Aan het slot van ons gesprek denkt de heer Hendriksen er duide lijk anders over. Hij zegt wel zich erg „onvoldaan" te voelen, omdat er „nog zoveel te vertellen is over vroeger" Ook ik kan me niet aan de indruk onttrekken slechts een klein beetje gehoord te hebben over een periode in de Leusdense samenle ving die nog niet eens zo heel lang achter ons ligt. sollicitatie van de toen 31-jarige Ben Hendriksen werd direct bedongen dat hij dirigent moest worden van het kerk koor. Een functie die hij tot aan met zijn pensioen in 1965 met veel plezier heeft vervuld. Zeg maar gerust dat het kerk koor je troetelkind was" mengt me vrouw Hendriksen zich in het gesprek Meester Hendriksen moet toegeven dat het kerkkoor hem weliswaar altijd het meeste tijd heeft qekost. maar toch ook het leukste was van al zijn nevenfunc ties. In 1931 was het ook een vanzelf sprekende zaak dat het hoofd van de school de bibliotheek voor het dorp ver zorgde De bibliotheek bevond zich dan ook in de school, pas in de jaren 50 verhuisde deze naar het „Ros Beyaart Later, in 1933. wer de heer LEUSDEN/CENTRUM - De hoc keysticks kunnen weer uit de para- plubak, want zondag begint de com petitie 1980-1981. Met alle daaraan annexe problemen, zoals voor Heren 1 nieuwe tegenstanders, verre reizen en opnieuw extra promotiekansen. Leusden 1 kwam in de 1e klasse en dat geldt ook voor Deventer, Gronin gen, GHBS (Groningen), Kameleon (Hilversum), Tempo '41 (Zwolle) en HVA (Assen). Deze zeven ex-2e klassers spelen met drie ..oude' 1e klassers - Hil versum. Be Fair (Hilversum) en Quick Stick (Heerenveen) - om niet minder dan vier plaatsen in de overgangs klasse Op het eerste gezicht uitste kende kansen op een stapje hogerop, ware liet niet. dat ongetwijfeld alle teams zullen trachten tot de top-vier te gaan behoren Het wordt in de 1e klas se A een strijd van drie „blokken vier noordelijke clubs, twee uit het „nabije oosten" en vier uit Gooi/Eemland Ken ners wijzen Hilversum nu reeds aan als toekomstig kampioen, maar we zullen wel zien Zondag worden gespeeld (en Leusden lijkt zeker niet kansloos) Deventer-Be Fair Leusden-HVA (Assen) GHBS-Tempo 41 Quick Stick-Groningen Hilversum-Kameleon DAMES In de 4e klasse G luidt het program ma voor de dames Soest-Barneveld Hoevelaken-Baarn Maarn-Huizen Muiderberg-Leusden Hier lijkt de competitie veel op een combinatie van lotto, toto en bingo De kampioen promoveert naar de 2e klas se en de nummers 2, 3 en 4 komen automatisch in de 3e klasse. Zelfs nummer 5 kan via promotiewedstrijden nog 3e klasser worden en de veronder stelling dat Dames 1 promoveert, lijkt zeker niet overdreven LEUSDEN/CENTRUM Ongeveer een jaar geleden kreeg het bestuur van de LTV Leusden van de leden het groene licht voor de bouw van het nieuwe clubhuis. Er is nog niet aan begonnen, maar voorzitter Jos van Marissing heeft goede hoop, dat snel verbetering komt in die situatie. De gemeenteraad heeft inmiddels de plannen goedgekeurd en in april het daartoe gestelde subsidiebedrag gesanctio. De plannen liggen thans bij de Pro vincie In het clubblad .Vallei-Service deelt de voorzitter mede, dat ondanks een kleine vertraging door een inge diend bezwaarschrift, het zich laat aan zien. dat nog in het komende najaar de eerste paal kan worden geslagen Te vens valt dan de beslissing omtrent de aanleg van twee nieuwe gravelbanen (banen 7 en 8) Intussen is met de ge meente overeenstemming bereikt over de definitieve plaats en de kostenver deling van de te realiseren oefenkooi Er bestaat geen aanleiding om af te wij ken van de omvang van het uiteindelijke tennispark Onderzoeken van de KNLTB en van de Sportstichting Leus den bevestigen, dat de belangstelling alhier voor tennis in de toekomst zo groot is dat de 10 geplande banen hard nodig zullen zijn LEUSDEN/CENTRUM - Het voetbalseizoen van de roodzwarten is nog maar net begonnen of de evenementencommissie van Roda '46 heeft haar kaartprogramma ge reed. Klaver- en schutjassen kunt u op 26 september, 24 oktober, 21 no vember, 19 december, 16 januari. 13 februari. 13 maart en 10 april. Voor wie daaraan nog niet voldoende ver strooiing heeft, volgen hier nog een paar leuke activiteiten: 2-1-1981: nieuwjaarsreceptie 24-1-1981: medewerkersavond 9-5-1981: slotavond 30-5-1981: slottoernooi. Vrijdag 5 september: 20 00 uur Jaarvergadering Antilopen in het clubhuis Zaterdag 6 september: 7.30 uur start fietstocht Midden-Ne derland 150 km vanaf rest de Hakhorst. om 8 30 resp 9 30 uur start 75 en 50 km. 10.00 uur. Ned Schietkampioen- schappen 300 m/3 houdingen stan daardgeweer op de Leusderhei 10.00 uur WSK-wandeltochten vanaf Don Bosco 16 00 uur korfbal ODIK-Antilopen te Barneveld 16 15 uur voetbal Roda-Veensche Boys, Buiningpark. Zondag 7 september: 09.30 uur finales clubkampioenschap pen LTV de Eemelaar (prijsuitreiking ca 16 30 uur) op het Kerstens Sport park 12.30 uur dameshockey Muiderberg- Leusden 13 00 uur RAC-puzzeltocht vanaf rest. de Hakhorst. 14.30 uur voetbal Achterveld-Zeist. Kerstenspark 14.30 uur: voetbal KDS-Roda te Utrecht (Rooseveltlaan) Rozendaallaan 9 Lsusden-C

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7