i Leusden krijgt 'n hart Hamershof voor Delta Lloyd anders uitgepakt dan verwacht SEPTEMBER 1980 DE HAMERSHOF 3 r (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Leusden heeft een nieuw winkelcentrum. Zo'n vijftig ondernemers bezetten momenteel de winkel-units, die in totaal een bruto-vloerop- pervlakte beslaan van ongeveer 8800 vierkante meter. Maar dat is niet alles; er zit in de nieuwe „Hamershof" ook nog eens 2400 vierkante meter kantooroppervlakte, naast ruim honderd woningen. En zelfs dat is nog niet alles. Want de Ha mershof is nog maar het begin van wat over een paar jaar het kloppend hart van Leusden moet zijn. Voor de komende ja ren staan in het hoofdcentrum nog de realisering van een wa renhuis, een postkantoor, een evenementencentrum en een gemeentehuis op het program ma. En met dat alles krijgt de gemeente Leusden dus zijn hart. Het begin is er nu. Twee jaar lang is er gebouwd aan ..De Ha mershof', het winkelcentrum, dat bij de officiële opening vrijwel vol tooid zal zijn. In totaal waren er 314,5 werkbare dagen nodig voor de realisering van het centrum Onwerkbaar waren 129,5 dagen, waarvan de winter van 1978/1979 veertien weken voor zijn rekening nam. Als ..maximale inzet" geeft aannemer UBA de inzet van 132 man op. De bouw startte op 23 oktober 1978. Het hoogste punt werd op 20 juni van het vorig jaar bereikt De eerste winkel werd op 18 januari 1980 opgeleverd, de laatste volg de op 15 augustus van dit jaar. De sleutel van de eerste woning kon op 28 februari worden overhan digd, de laatste woning komt eind deze maand gereed. De kantoren vormen het laatste deel van de bouw, dat wordt opgeleverd. Mid den deze maand kwam het eerste kantoor gereed, terwijl het laatste kantoor op 15 oktober aanstaande klaar zal zijn. Precies een week later heeft UBA de éindoplevering Je bouwkosten van „De Hamers hof' bedragen rond de dertig mil joen gulden. De grond waarop het centrum is gebouwd wordt ge taxeerd op ongeveer zeven mil joen gulden. 1.200.000 STENEN Maar voor die kapitale bouwkosten krijg je dan ook wat Elfhonderd betonmortel- schroefpalen bijvoorbeeld En 7300 kubieke meter beton. 600 000 kilogram betonstaal, 1.200 000 stenen. 24 000 vierkante meter vloerbekisting en 15.000 vierkante meter wandbe- kisting. Om even in de vierkante meters te blijven: dat leidde, voor wat be treft de winkels tot een bruto ver koopoppervlakte van 8800 vierkante meter Het grootste deel daarvan. 1500 vierkante meter, wordt in beslag genomen door de food-sector, waarbij de super markets de grootste hap voor hun rekening nemen. Voor het meer gedetailleerde „food" (bakker, slager, chocolaterie, etc.) is 900 vierkante meter gereserveerd. De duurzame gebruiksartikelen-za ken bezetten een vloeroppervlakte van 1700 vierkante meter. Horeca, ambacht, diensten en makelaardij nemen 2200 vierkante meter voor hun rekening. Nog eens 2200 vierkante meter is er voor de overi ge zaken, die niet zo gemakkelijk in één van de bovenstaande cate gorieën zijn te vangen. De laatsie weken heeft men in De Hamershof ook het nodige ge daan aan het opfleuren van het winkelcentrum door het vullen van de plantenbakken. Maar toch zal het nog wel even duren voordat De Hamershof echt goed in het groen zit. In het najaar, wanneer het plantseizoen daar is, zullen er zo'n honderd bomen geplant worden in het centrum. Langs de Kooikers gracht. de slagader van de Ha- mersho.f, komt een reeks linden te staan, die een aansluiting vormen op de bomenrij langs de Smous- sesteeg Het effect dat daarmee bereikt wordt, is dat er een soort van natuurlijke verbinding is tus sen de nieuwe woonwijken en het winkelcentrum. Voor de biblio theek, die ook in het Leusdense centrum is gelegen, wordt dit na jaar een ouderwetse bloementuin aangelegd. GEMEENTEHUIS Wanneer dat allemaal achter de rug is. kan de eerste fase van het Leusdense hoofdcentrum als vol tooid worden beschouwd. De vol gende stap zal de bouw van het gemeentehuis zijn. Het definitieve ontwerp, van de hand van ir. Heijdenrijk, wordt dezer dagen aan den volke getoond. Het gemeen tehuis, waarvan de bouw de ko mende jaren zijn beslag moet krij gen. komt naast het winkelcentrum aan 't Erf te staan. Wat de volgen de stap zal zijn. is nog niet duide lijk. Het gemeentebestuur heeft al geruime tijd geleden uitgesproken, dat het wenselijk zou zijn. wanneer er in het hoofdcentrum een waren huis zou komen Daar is. even eens aan 't Erf, ook ruimte voor gereserveerd. Maar tot op heden is men er nog niet in geslaagd om een onderneming te vinden, die in Leusden een warenhuis begint met een door het gemeentebe stuur wenselijk geacht concept. Ook over het PTT-kantoor is het laatste woord nog niet gezegd Ze ker is dat het in het hoofdcentrum een plaats krijgt, maar er bestaat al geruime tijd oppositie tegen de plaats, die daar oorspronkelijk voor gedacht was. Met name in de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het Comité Milieuzorg Leus den (het Leusdense inspraakor gaan) is al meer dan eens opge merkt dat de plaats van het post kantoor niet ideaal is. Verder staat er dan nog een even ementcentrum annex sporthal op het programma. Daar is in con crete zin nog weinig over bekend. Wel schijnt het iets van enige 'allure te moeten worden Er zouden na tionale sportgebeurtenissen moeten kunnen plaatsvinden, ter wijl de accommodatie ook geschikt zou moeten zijn voor televisie-uit zendingen en dergelijke Dat alles komt in het gedeelte van het hoofdcentrum te staan, dat wordt aangeduid met ,,H 1". Als alles volgens plan verloopt moet dat gedeelte in 1985 gerealiseerd zijn. Voor na 1985 is er dan nog het gebied ,,H 2". Daarin zijn onder meer verdere winkelvoorzieningen en woningbouw gepland Maar dat is het enige gedeelte van het be stemmingsplan ..Leusden-cen trum tweede fase", dat indertijd door het college van Gedeputeer de Staten van Utrecht niet werd goedgekeurd. Weinig zekerheid dus nog daaromtrent. Dat alles tezamen vormt straks het hart van Leusden, het dorp dat de afgelopen jaren sterk uitgroeide en waar de voorzieningen achter bleven bij de ontwikkeling van de woningbouw. Voor een deel, waar het de winkels betreft, is de achter stand nu ingehaald Vandaar dat er in Leusden tien dagen lang feest gevierd wordt In deze krant vindt u onder meer een overzicht van het volledige feestprogramma, waar voor de ondermers en projekt- ontwikkelaar Delta Lloyd in de beurs hebben getast Organisatie van één en ander is in handen van het buro ..Eemland". Verder in de ze speciale uitgave van de BDU- krantenkombmatie gesprekken over het nieuwe winkelcentrum met de heer Spanjersberg van Delta Lloyd en drs Witte van de Kamer van Koophandel Eemland. Aandacht ook voor het wonen in de Hamershof En natuurlijk een fo tografische impressie van de ont wikkeling van De Hamershof. Spanjersberg (Delta Lloyd): „Niet verwacht dat belangstelling voor koop zo groot zou zijn". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Hamershof is voor projectontwikkelaar Delta Lloyd Vastgoed B.V. wat anders uitgepakt, dan men zich oor spronkelijk had voorgesteld. Toen Delta Lloyd in de loop van 1977 in contact kwam met de gemeente Leusden ging men er aanvankelijk van uit dat men op de gebruikelijke wijze zou kun nen werken. De heer Spanjers berg, bij Delta Lloyd belast met de begeleiding van het Leusdense hoofdwinkelcen trum, zegt daarover: „Delta Lloyd Vastgoed is in de eerste plaats een institutionele beleg ger. De projecten ontwikkelen wij als belegging van de ons toevertrouwde verzekerings gelden. De projecten zijn dan ook niet voor de verkoop be stemd, wij willen ze het liefst verhuren." In Leusden liep het echter, zoals gezegd, wat anders af. Alle units in de Hamershof zijn - op de drie na die nog niet zijn ingevuld - ver kocht aan de ondernemers. Spanjersberg: „In de onderhande lingen legde de gemeente als eis op tafel dat in het winkelcentrum koop, huur en huurkoop mogelijk zou moeten zijn Dat week dus af van wat wij normaliter doen, maar wij zijn er toch op ingegaan. Eerlijk gezegd hadden we toen niet ver wacht, dat de belangstelling voor koop zo overweldigend groot zou zijn. Niemand bleek geïnteres seerd in huren. Twee of drie on dernemers hebben huurkoop overwogen, maar zijn uiteindelijk toch tot koop overgegaan. Hoe dat komt, dat alle ondernemers de unit gekocht hebben7 Dat zou u eigen lijk aan de winkeliers zelf moeten vragen Persoonlijk denk ik dat het vooral te danken is geweest aan de wettelijke investeringsregeling (WIR) Daardoor werd het voor veel winkeliers aantrekkelijk om te kopen." NADEEL En zo ontstond een uniek mo ment in de geschiedenis van Delta Lloyd Vastgoed. Voor het eerst bouwde de projectontwikkelaar een winkelcentrum om het vervol gens in z'n geheel te verkopen. En hoewel Delta Lloyd er naar zijn verwachting niet direkt van op de fles zal gaan. noemt de heer Spanjersberg het toch een tegen valler; „het zag er in het begin uit als een zeer aantrekkelijk projekt en het is toch wat anders uitge pakt". Spanjersberg is overigens van mening dat er meer nadelige kan ten kleven aan het feit dat het win kelcentrum in z'n geheel verkocht is. „Ik denk dat op het terrein van de branchebeheersing er zeker sprake is van een voordeel, wan neer het om verhuurde units gaat. Dat kun je dat beter in de hand houden. Nu is er natuurlijk ook wel het een en ander in de koopakten vastgelegd Over het algemeen gelden dergelijke bedingen vijf jaar. Dat is geen wettelijke bepa ling, maar dat kun je uit de juris prudentie afleiden. Overigens lijkt het me vooral ook een zaak voor de belangenvereniging om de brancheverdeling in de gaten te houden. Het werken met de gemeente Leusden had voor Delta Lloyd nog meer tamelijk onbekende facetten Zo was Delta Lloyd als realisator niet vrij in de toedeling van de branches is het nieuwe win kelcentrum. Spanjersberg: „De gemeente Leusden heeft daarin het laatste woord gehad. Uit gangspunt was dat ondernemers, die al in Leusden gevestigd waren, voorrang kregen Daarnaast was er een advies van het Centraal In stituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), dat aangaf welke dimen sionering de verschillende bran ches konden hebben Daarmee is een selectie-commissie, waarin vertegenwoordigers zaten van Kamer van Koophandel, CIMK. gemeente Leusden en Delta Lloyd aan de slag gegaan. De selectie commissie stelde een advies op. waarin ook de gemeentelijke werkgroep Midden- en Kleinbedrijf betrokken werd Het advies werd voorgedragen aan het college van burgemeester en wethouders en daar werd uiteindelijk de beslissing genomen Het heeft, dacht ik in een evenwichtig branche-patroon geresulteerd" ROZENDAAL De heer Spanjersberg maakt over het algemeen een redelijk te vreden indruk over de gang van zaken rond de Hamershof: „een bijzondere omstandigheid bij de bouw van de Hamershof was nog. dat de gemeente het noodwin- kelcentrum „De Rozendaal" moest opruimen Daarom werd aan Delta Lloyd de voorwaarde gesteld dat op 1 januari 1980 de oppervlakte van de Rozendaal in de Hamershof gerealiseerd moest zijn Zoals u weet. hebben we dat niet helemaal waar kunnen ma ken, wat veroorzakt werd door het grote aantal onwerkbare dagen in de vorige winter Tevredenheid tenslotte ook over het functioneren van het bouw team, dat kort na de ondertekening van de bereidverklaring werd sa mengesteld. In dat bouwteam za ten onder meer mensen van Delta Lloyd, de gemeente, aannemer UBA het constructieburo Groenendijk en Poot. Spanjers berg. „We hebben het goed met elkaar kunnen vinden."

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15