„Hamershof vrijwel voor 100% geslaagd Drs. WitteKamer van Koophandel: 4 SEPTEMBER 1980 DE HAMERSHOF van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT/LEUSDEN - )e Hamershof beantwoordt qua opzet aan de in Leusden be staande behoefte. Dat is de me ring van drs. H.F. Witte, ad- unct-secretaris van de Kamer ran Koophandel en Fabrieken roor Eemland. Hij heeft, als lid an de gemeentelijke werk- roep Midden- en Kleinbedrijf n als lid van de brancheverde- lingscommissie van zeer nabij iet ontstaan van De Hamershof neegemaakt. En nu de officiële opening dan daar is, spreekt Witte van ,,een aantrekkelijk winkelcentrum, dat voor vrijwel 00% beantwoordt aan onze litgangspunten." Die uitgangspunten werden in erste instantie geformuleerd door Ie gemeente Leusden Drs. Witte .Zoals iedereen weet, waren de winkelvoorzieningen in Leusden je afgelopen jaren duidelijk ach- ergebleven bij de woningbouw, /erschillende winkelonderzoeken oonden aan dat er sprake was van jen groot kooplek Koopkracht rloeide in de eerste plaats af in de ichting van Amersfoort, maar ook laar plaatsen als Woudenberg en Hoevelaken. Uitgangspunt van de jemeente was dat, na de realise- mg van De Hamershof. er per sal- lo 100% koopkracht behouden 2ou moeten worden Dus dat eusdenaren voor een deel van ïun inkopen nog wel naar andere ilaatsen zouden gaan. maar dat daartegenover staat dat er ook in woners van plaatsen in de omge ving in Leusden hun inkopen zul- en doen. Een tweede uitgangspunt was. Jat De Hamershof primair een lo cale voorziening zou zijn. Er moest sprake zijn van een duidelijke re gionale functie, waar ik het volledig mee eens ben. omdat je anders och afbreuk gaat doen aan de 'unctie van Amersfoort Aan de tand van die uitgangspunten is door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf berekend welke maat het winkelcentrum zou moeten hebben en is ook globaal aangegeven, hoe het oppervlak verdeeld zou moeten worden over de verschillende branches. VEEL BELANGSTELLING Er werd becijferd dat de Ha mershof 5500 vierkante meter bruto vloeroppervlakte zou moe ten hebben. Er bestond, zo meldt drs Witte, een overweldigende belangstelling van ondernemers zijde voor de Hamershof. Enkele honderden winkeliers gaven te kennen in aanmerking te willen komen voor een vestiging in de Hamershof Meer belangstelling dan plaats, dus moest er geselec teerd worden. Drs Witte ..Uit de brancheverdelingscommissie is een selectie-commissie gevormd, waarin het CIMK, de gemeente, Delta Lloyd en de Kamer zitting hadden. Die selectiecommissie heeft gewerkt aan de hand van een aantal criteria. Als eerste zouden voor een vestiging in de Hamers hof de winkeliers van het noodwin- kelcentrum ..De Rozendaal" in aanmerking moeten komen. Die mensen moesten geholpen wor den. want dat winkelcentrum moest weg. Vervolgens was het de beurt aan reeds in Leusden ge vestigde ondernemers, die hun zaak wilden verplaatsen. Leusde- naren, die al een zaak hadden in Leusden en in de Hamershof een filiaal wilden beginnen, vormden de derde categorie Vervolgens moesten de Leusdenaren aan bod komen, die nog geen zaak had den. maar er een zouden willen beginnen. En pas in de vijfde plaats kwamen niet-Leusdenaren. We zijn begonnen met een en quête onder de honderden gega digden. uitgevoerd door make laardij Schoeman. De gegevens die daaruit voortkwamen hebben we getoetst aan het wenselijk geachte branchepatroon. We hebben ook gelet op de kwaliteit en de financiële mogelijkheden van de gegadigden. Zo zijn we tot de invulling van de Hamershof geko men Ik denk dat we voor bijna honderd procent in de opzet ge slaagd zijn. Er zijn, dacht ik, nu nog twee units open Daar hebben echter ook allerlei andere zaken mee te maken en ik verwacht dat het winkelcentrum aan het eind van het jaar helemaal vol zal zijn. ZORGVULDIG Op de vraag, wat hij van de ge volgde selectiewijze vindt, noemt drs. Witte ..deze procedure de meest zorgvuldige manier om zoiets te doen' Hij erkent dat er ook nadelen aan verbonden zijn. We noemden als voorbeeld het feit dat een gerenommeerde beoekhandel geen toestemming kreeg om zich met een filiaal in Leusden te vestigen. Daarmee perk je toch enigszins de onder meer door de Kamer van Koop handel zo gekoesterde vrijheid van de ondernemer in? Drs Witte ..Dat is wel een beetje waar. Maar wij hebben bekeken, uiterst zorg- vuldiq bekeken, wat haalbaar is. Het heeft geen enkele zin om on beperkt branches toe te laten. Om dat voorbeeld van die boekhandel op te nemen: het was duidelijk dat er sterk getwijfeld moest worden aan de levensvatbaarheid van twee boekhandelaren in Leusden Dan moetje dat niet doen. Je moet van een zo gezond mogelijke basis uitgaan. Overigens zal er in de loop van de tijd toch wel wat ver schuiving in het branchepatroon gaan optreden. Het plaatje dat er nu ligt. wordt voorlopig zo gehan teerd, maar na een jaar of vijf heb je weinig middelen meer om dat in de hand te houden. Dan zal er hier en daar ook wel wat veranderen." Garandeert de zorgvuldige se lectieprocedure de levensvat baarheid van de nu gevestigde ondernemingen? Drs. Witte: ,,Dat moet je natuurlijk even afwachten, maar de eerste geluiden van de ondernemers zijn bepaald niet on gunstig. Over het algemeen ge nomen is men wel content, terwijl men nu toch nog in de aanloopfa- sezit. De officiële opening moet nog plaatsvinden. Er zullen nog wat kinderziektes overwonnen moeten worden. Er gaat toch zeker een half jaar tot een jaar overheen voor zoiets echt goed draait. En de winkeliers zullen zich goed naar buiten toe moeten presenteren. Via een hoge mate van dienstver lening de klant aan zich zien te binden." BUURTSTEUNPUNTEN Ook niet onbelangrijk in dit ver band is de verdere ontwikkeling van het winkelbestand in Leusden Moeten er bijvoorbeeld de door de gemeente gewenste, maar door de reeds gevestigde ondernemers gevreesde buurtsteunpunten ko men? Drs. Witte: ,,lk kan me vanuit de consument best voorstellen dat er behoefte bestaat aan zo'n buurtsteunpunt, waar je wat alle daagse boodschippen kunt doen Ik zou zo'n buurtsteunpunt best een kans willen geven Maar je moet de Hamershof-winkeliers ook hun zogeheten inbeddings periode" gunnen Het duurt even voordat men aan de Hamershof gewend is. Ik vind het dus meer een kwestie van timing. Ik geloof wel in wat buurtvoorzieningen op de langere termijn En hoe lang die termijn is, is bijvoorbeeld ook af hankelijk van de snelheid van de woningbouw in Leusden." Eveneens een zaak die niet vandaag of morgen geregeld hoeft te zijn, is voor Drs. Witte het wa renhuis. Gepland in het tweede gedeelte van het hoofdcentrum, maar nog steeds dubieus of het er wel komt en zo ja. wanneer Witte daarover: ..Ik vind dat inderdaad geen zaak die op de korte termijn aktueel zou moeten zijn. Laat de Hamershof nu eerst eens in z'n huidige vorm goed op gang ko men Bovendien hebben waren huizen nog geen vorm en schaal voor plaatsen van de grootte van Leusden Niemand kan op dit mo ment reëel voorzien in een waren huis voor Leusden. Verder is er bij dat soort concerns de laatste tijd duidelijk sprake van enige aarze ling om te investeren Laten we daarom eerst maar eens afwach ten. met wat voor formule een be paald concern in Leusden een warenhuis zou willen beginnen BIEZENKAMP De verhouding van de Hamers hof tot het andere Leusdense win kelcentrum. de Biezenkamp. De adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel wijst allereerst op het verschillende karakter van de beide winkelcentra. Witte: ,,De Biezenkamp heeft een andere functie; is bescheidener van opzet, meer wijkgericht. Ik geloof zeker dat de uitbreiding van de Biezen kamp een stimulans voor dat win kelcentrum heeft betekend. En ik ben ook blij dat die uitbreiding eer der tot stand kwam dan de Ha mershof, want daardoor heeft men daar een zekere gewenningspe riode gehad Nu de Hamerhof er is, zal dat zeker wel zijn weerslag hebben op bepaalde onderdelen van De Biezenkamp. In sommige branches zal men misschien een stapje terug moeten doen. Maar op de langere termijn zal ook de Biezenkamp zeker goed blijven draaien Terecht wijst Drs. Witte er op dat er ook nogal wat afhangt van de plaats die door middel van het structuurplan straks wordt aange wezen voor de woningbouw in Leusden na de voltooiing van de tweede fase. Komt die uitbreiding ten noorden van de bestaande be bouwing te liggen, dan heeft dat voor de Leusdense winkelcentra heel andere gevolgen, dan wan neer er voor de zuidelijke richting wordt gekozen Bovendien, zegt Witte, moet verder voorkomen worden dat er op allerlei plaatsen in de gemeente ..middenstands- achtige aktiviteitenondernomen worden. Witte ,,Een goede con centratie van de winkelvoorzienin gen acht ik van groot belang. Er moeten niet overal detailhan- delsfunkties ontstaan. Dat kan voorkomen worden door het goed hanteren van de bestemmings plannen." BELANGEN VERENIGING We keren nog even terug naar de Hamershof. Het winkelcentrum was nog niet voltooid of van on dernemerszijde werd in de ge meentelijke werkgroep Midden- en Kleinbedrijf" het onderwerp ..branchevervaging" al aange kaart. De snoepwinkel zou ten onrechte tabaksartikelen verko pen. de groenteboer kruideniers waren Het probleem is Drs Witte bekend ..Je kunt alleen maar in grote lijnen de verschillende bran ches aangeven. Ga je precies vastleggen wat iedereen wel en niet mag verkopen, dan zal zo n regeling snel onhanteerbaar blij ken, doordat zich altijd bepaalde ontwikkelingen voor zullen doen die ie niet voldoende kan voorzien. Het moet flexibel zijn, en dat bete kent dat je zulke zaken alleen maar globaal aan kan geven Dan is er volgens mij verder een taak weg gelegd voor de belangenvereni ging van de ondernemers om het een en ander goed op elkaar af te stemmen. In een collegiale sfeer moet zoiets opgelost worden. En ik verwacht ook wel dat dat gebeurt Voor het organiseren van de feestelijkheden heeft men elkaar ook al kunnen vinden."

Leusder Krant | 1980 | | pagina 17