„Sociale werkplaats moet meer positieve belangstelling krijgen" Wham-huis voldoet aan grote behoefte j. DE GROOT, REGIONAAL WERKVOORZIENINGSSCHAP: DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 samenleving 11 AMERSFOORT - U zou er eens moeten gaan kijken om zélf te zien met hoeveel olezier ze daar werken. En hoeveel nuttig werk ze daar met z'n allen ver richten voor het bedrijfsleven. Op donderdag 18 en vrijdag 19 september houden ze er open dag, op het Regionaal Sociaal Werkvoorzieningsschap Amersfoort en omgeving aan de Argonweg. Op het industrie terrein tussen de Niek Sa- vioschool en Flakt. Donderdag 18 september is het open dag van 10.00 tot 16.30 uur voor de ouders en de familie van de mensen, die er werken. Èn voor alle belangstellenden. Ze hopen echt dat u komt, want ze zijn erg trots op het werk dat ze verrichten Met veel plezier zijn ze bezig om van crêpepapier bloemen te ma ken om het gebouw wat extra fleur mee te geven voor de open dagen. Toen ik in de hal stond, schoten ze me meteen aan. Ze waren bezig op het flanelbord een fotokollage te plakken „Voor onze open dag. riepen ze me luidkeels toe. En ik moest meteen kijken wie er alle maal op de foto stonden. Vrijdag 19 september houdt het Regionaal Sociaal Werkvoor zieningsschap een open middag voor de bedrijven van 14.00 tot 16 30 uur. Er werken werknemers uit ne gen gemeenten Amersfoort. Leusden, Woudenberg. Scherpenzeel, Hoevelaken. Bun schoten. Baarn, Soest en Maarn. „Wij willen," zegt adjunkt- bedrijfsdirekteur J de Groot. ..de werkplaats meer in de positieve belangstelling van de mensen brengen Wij willen laten zien wat we hier doen. Voor de mensen, die hier werken, is het belangrijk dat ze hier mogen èn kunnen werken. Wij hopen echt dat de buitenwereld door onze open dagen wat ènders tegen de Werkplaats aan gaat kij ken." De Sociale Werkplaats kan ge zien worden als een verlengstukje van de bedrijven. De mensen van het Sociaal Werkvoorzienings schap Amersfoort en omgeving maken produkten kant en klaar voor de verkoop in de winkels. Er zijn ook veel halfprodukten bij, die aan de bedrijven worden geleverd ter verdere afwerking. Weet u wat daar allemaal ge beurt op die afdelingen? Van al lerlei nuttig basis- en kleinwerk, waar het bedrijfsleven zelf niet aan toe komt of er doodeenvoudig het personeel niet voor heeft dat zulk werk kan en wil doen. Ik heb er mijn ogen uitgekeken! Twee soorten specerijen zijn met geautomatiseerd. Laurier en kaneelstokjes Die worden op de Sociale Werkplaats afgewogen en afgeteld, in zakjes verpakt, dicht gemaakt, en in toonbankdoosjes klaargemaakt Huishoudtextiel wordt er even eens voor de verkoop geëmbal- leerd: dweilen, vloerdoeken, ze men. duizend-dingen-doekjes. Keurig netjes gereed gemaakt voor de verkoop. Wat er ook wordt ingepakt, dat zijn goocheltrucs Dat is nog niet zo eenvoudig, want de kaarten daarvoor moeten precies in soort en aantal worden uitgezocht. Voor het samenstellen van de koplampen voor fietsen heeft de Sociale Werkplaats twee mon tageafdelingen. Op een bord aan de wand staat heel overzichtelijk, langs gekleurde lijnen aangege ven hóé de koplamp in elkaar moet worden gezet. Eén werknemer test de lampen om te zien of ze bran den. Twee andere werknemers poetsen ze vlekkeloos glimmend op, zodat ze als chromen juweel tjes de dozen ingaan. Ook badkamerbenodigdheden worden op de Sociale Werkplaats in elkaar gezet Ook daarvoor hangt er een overzichtelijk schema aan de wand Douchekoppen zeepbakjes. En alles wordt kant en klaar voor de verkoop ingepakt Er worden onderdelen gemaakt voor keramische ovens. Eén jongmens is bezig gaatjes te boren in keramiekpijpjes. Een heel op gewekte. aardige jongen stopt grij ze pvc-hemelwaterafvoerbochten in een glycerinebad. Haalt ze er na enige tijd uit, en „schroeft" ze in een mal om ze nauwer te maken Het is werkelijk frappant om te zien wat ze hier allemaal doen. Eén afdeling zet zelfs spaken met verschillende richtingen in fiets wielen, richt'de wielen en levert ze kant en klaar aan de fietsenhandel af. Een priegelkarweitje wordt door een aantal werknemers met veel inzet en aandacht verricht. Het is het in elkaar zetten van een kilo meterteller voor de fiets. Gekon- sentreerd zijn ze bezig en ze willen ontzettend graag op de foto. Ophangboutjes voor radiatoren worden samengesteld. Veertjes worden gezet in het beweegbare deel van autospiegels Ophang boutjes voor tl-balken worden in elkaar gezet Keilbouten worden samengesteld. Bij de keilbouten is een oudere werknemer, die ons zijn produkt in de hand komt ge ven. Als adjunkt-bedrijfsdirekteur De Groot de keilbouten in zijn zak steekt is de man hoogst verbolgen, en stelt alles in het werk om zijn werkstukken weer terug te krijgen Een tijdje later komt hij ons met sigarenbandjes achterna, en ter verzoening moeten we die één voor één bewonderen „Volgende maand beginnen we weer met de souvenirmolens, vertelt de heer De Groot. „Eerst kregen we de onderdelen hier en zetten we de molens in elkaar Voor het hekje dat er om heen staat, knipten we de kettinkjes op maat. Maar nu hebben we een werknemer gevonden, die wil za gen. En nu nemen we de hele mo len hier in produktie Op de Argonweg werken ge middeld 230 mensen Het gehele Werkvoorzieningsschap Amers foort en Omgeving omvat 825 mensen, stafleden inbegrepen Het schap is verdeeld in 3 posten. De industriële werkvoorziening met 450 mensen aan de Nijverheidsweg Het Administratief Centrum aan de Sinte Brandaen- straat met 150 mensen en de kul- tuurtechnische Werkvoorziening aan de Argonweg. Op de Argonweg werken de ver standelijk gehandikapte werkne mers Omdat het verstandelijk ge- handikapt zijn bizondere eisen aan de machines stelt, heeft het schap een arbeidsdeskundige in dienst, die de machines test op hun veilig heid. Vaak is er een tweeknops- bediening, om te voorkomen dat de werknemer met zijn handen tussen de machine komt Alle ma chines, die binnenkomen, worden eerst door de arbeidsdeskundige bekeken of ze door de werkne mers van het schap gebruikt kun nen worden Wie kunnen er werken bij het schap? Adjunkt-bedrijfsdirekteur De Groot, die op alle afdelingen luid ruchtig wordt begroet - veel men sen schudden hem de hand„De mensen moeten niet meer leer plichtig zijn Ze moeten voldoen aan de normen die de wet stelt. Ze moeten een handikap hebben, voor hier dus een verstandelijke, en ze moeten éénderde van de normale arbeidsprestatie kunnen leveren. Wij dwingen niemand om iets te doen wat hij of zij niet wil. Zoals die man, die de onderdelen voor de souvenirmolens komt zagen Die heeft eerst gezien wat voor werk het is. Het beviel hem, en nu gaat hij er binnenkort mee beginnen. Maar als hij het niet meer kan op brengen. dan leggen wij hem geen strobreed in de weg Wat ons voor ogen staat is het geluk van de mensen We probe ren voor elk van hen werk te vin den, waarmee ze happy zijn. We kunnen daar erg veel aandacht aan besteden, omdat we geen be drijf zijn dat winst hoeft te maken. We hebben hier overleg organen, gekozen door de men sen. Bij een sollicitatie worden ze ingeschakeld. Ze hebben een sterke stem bij de keuze van de hadden we zo iemand Hij stond op de gang, en zei tegen niemand iets. Hij is naar een dagverblijf voor ouderen gegaan, en naar ik heb gehoord is hij daar erg happy. Wij kijken met alleen naar de goede prestatie, maar ook kijken weof de mens hierop zijn plaats is We proberen te funktioneren als een normaal bedrijf. We organi seren personeelsavondjes, een personeelsreis, een Sint Nikolaasfeest. Op de werkplaats worden de werknemers regelmatig medisch gekeurd door een arts. Het schap Een van de mensen aan het werk. leiding. In wezen worden ze ook betrokken bij de jaarrekening et cetera Daarin kunnen ze eigenlijk óók hun woordje doen." Hoe weet het schap of de aan gemelde werknemer geschikt is om op de Argonweg te komen werken? „Als ze door de blo-scholen of andere instituten zijn aangemeld, worden ze eerst getest op de arbeidsrevalidatie-afdeling. zodat we enig idee hebben wat ze éón kunnen Na de medische keuring is er een wachttijd, en dan komt er een observatieperiode in onze test- en trainingafdeling. De leider van de test- en trainingsafdeling heeft daar een heel goede kijk op. Op de afdeling hebben we een kilometerteller, een plaatsje voor het spakenzetten in wielen. De leider kan op die ma nier beoordelen voor welke afde ling de werknemer geschikt is. Of wij stellen de vraag wij hebben iemand nodig op de afdeling voor de fietswielen, en dan zient de leider wie hij daartoe kan opleiden. Verder wordt de test- en trainingsafdeling ook gebruikt voor mensen van wie we vinden, dat hun gedrag of hun prestaties te ruglopen Ze worden opnieuw be keken om te zien wat er aan de hand is. In een heel enkel geval is er dan iemand, die hier niet meer thuis hoort, en die ergens anders moet worden geplaatst Vorig jaar draagt een stukje verantwoor delijkheid voor hen Aan anti-kon- septie wordt ook aandacht be steed Uiteraard in overleg met de ouders. Elke werknemer, die normaal zijn werk doet. krijgt het normale minimumloon uitbetaald. Afhanke lijk van de moeilijkheidsgraad van het werk kan dat oplopen Jeugdi gen hebben het jeugdloon De be loning is wettelijk geregeld Het vervoer van en naar huis wordt door het schap georganiseerd. Wie met het openbaar vervoer, fiets of bromfiets kan komen, doet dat. Wie alleen met een taxi kan komen, wordt door een taxi afge haald. Wie verzorgt de werkkleiding? Daar is een groot stuk idealisme bij. Er is een loodgieter, die omge zwaaid is en in de Sociale Werk plaats is komen werken Er is een leider met een stukje opleiding in de zwakzinnigenzorg. Er is een MTS-er, die zich in het bedrijfs leven niet meer thuis voelde, en die met mensen wilde gaan wer ken Het zijn over het algemeen mensen die iets meer voor ande ren willen betekenen dan dat ge woon in het bedrijfsleven mogelijk is. Diverse mensen hebben een vakopleiding en nemen dan een vervolgopleiding in het werken met werknemers van het schap Op de open dagen zullen de werknemers en de leiders laten zien wat er zich op de Sociale Werkplaats afspeelt Voor veel bedrijven wordt er behoorlijk werk geleverd, en dat willen ze u laten zien De afdeling van de Nijver heidsweg zal ook aanwezig zijn. Er zullen diavoorstellingen worden gegeven. De oudercommissie en de oudervereniging zullen er zijn De S.P D. zal er met een inlichtingenstand zijn. De genees kundige afdeling zal present zijn. U kunt zien, dat het schap niet alleen de mensen te werk stelt, maar dat er daar omheen nog véél meer ge beurt Interieur van het nieuwe Wham-huisde bar. De sociale werkplaats, verlengstukje van de bedrijven. AMERSFOORT - Eindelijk is het dan zo ver. De Wham (Werk groep Homosexualiteit Amersfoort) gaat een eigen ruimte openen aan de Stadsring 31. Dat is aan de Parallelweg vlakbij de tunnel, naast de Amersfoortse Verzekeringen. De opening vindt plaats op za terdag 13 september om 14.30 uur. Om 18.00 uur is er een ge zamenlijke maaltijd. Om 20.00 uur start het grote feest. Het ligt in de bedoeling om het pand met iedereen te openen Hóé, dat is nog een geheim En iedereen krijgt de boodschap mee. dat ze het pand niet alleen moeten openen, maar ook open moeten houden, en er verder mee moeten gaan, want ze zijn er nog lang niet, die homosexuelen. Er zullen diverse stands zijn van de werkgroepen, die zullen laten zien wat er al zo gebeurt Het Wham cabaret zal optreden. Whamleden, die iets aan show doen, zullen óók iets laten zien De film „Armee der Liebe" draait de hele dag. „Juffrouw Sonnika en Tante Gre" uit Rotterdam treden op, met liedjes en travestie. Daar na is het swingen De Wham ziet het allemaal wel zitten. Niet alleen de leden van de Wham, maar diverse mensen van de gemeente, van allerlei instellin gen. en ook de buren uiteraard zijn uitgenodigd voor de opening. In juni 1978 was er door de ge meenteraad van Amersfoort be sloten, dat naast het Vrouwenhuis en het speeltuinverband de Wham huisvesting zou krijgen in het oude basisschoolgebouw aan de Stadsring ToenbranddedeAlfons Ariènsschool af, en moest deze tij delijk worden ondergebracht in de ruimte die bestemd was voor de Wham. Dat was een grote tegen slag ACHTERSTALLIG ONDER HOUD Maar in februari van dit jaar kon de gemeente beginnen met het achterstallig onderhoud het dóór- breken van twee klasselokalen en het verbouwen van een gang met wc's tot een ruimte voor kantoor en keuken De Wham zelf kon er in maart in. en kon toen beginnen met alles op te knappen te schilderen en in te richten. Geluk kig werkte één der leden in de bouw, en die kon mooi leiding bij het te klaren karwei geven De gemeente fourneerde een bedrag voor het keukenblok èn voor de inventaris. Het Julianafonds gaf ook een bedrag. De keuken, het verlaagde plafond en de lambrize- ring in de soosruimte werden door de Whamleden geheel zelf ver vaardigd. Ook werd door hen de bar in de soos eigenhandig gemet seld. En er werd geschilderd dat het een lieve lust was In het begin was de gemeente wat terughoudend Wéér zon groepje, dat wat wil De tuin wilden ze eigenlijk niet opknappen Maar toen ze zagen hoeveel tijd en energie de Wham leden aan de bouw van hun soos besteedden, kreeg ook de tuin een opknap beurt ENORME INZET Ineke Abbink, Jacques Verbove en Dik Roodhart vertellen met veel enthousiasme. „Zonder de enorme inzet van een heleboel mensen hier en zon der de goede samenwerking met de gemeente waren we nooit zo ver gekomen Toen we twee- eneenhalf jaar geleden in Amers foort met een groepje van zes mensen begonnen, hadden we absoluut niet kunnen denken dat het zó snel zou gaan We hebben in een prachtige ruimte. We zitten aan de Veluwezoom Er zijn ge meenten die véél slechter met hun sociaal-kulturele verenigingen en instellingen omgaan. Zo langza merhand hebben veel groepen huisvesting gekregen De vrou wen, de speeltuin, Papaja." TELEFONISCHE DIENST HULP- Het is prettig dat de Wham nu ook een kantoor heeft. Daar kan allerlei materiaal, ook betreffende het archief, worden opgeslagen. Er is een telefonische hulp- en in formatie dienst, die op vrijdag avond tussen 20.00 en 24.00 uur in Bedrijf is (nrs 12654 en 729363 Het ligt in de bedoeling, dat in de toekomst meer mensen in het Whamhuis aanwezig zullen zijn om bij de telefonische hulpdienst in te springen. Dat het hebben van een eigen ruimte stimulerend werkt, kan de Wham nü al vaststellen. De groep van vijftien mensen, die op maan dagavond in De Instee bijeen kwam, groeide al snel uit tot een groep van veertig. Er was een soosavond in De Instee, een film avond in het Filmhuis. Maar de groepen werkten langs elkaar heen. Nü zijn er al weer diverse nieuwe initiatieven. Er is een nieuwe gespreksgroep gestart. Het is duidelijk dat er een enor me behoefte aan een eigen ruimte voor homosexuelen, een eigen identiteit, bestaat EMANCIPATIE VAN DE HO MOSEXUELEN Het Whamhuis is niet zo maar een kafee Het is een trefcentrum, waarvan de leden proberen iets aan te doen. Zich ten doel stellen om de emancipatie van de homo sexuelen te bevorderen In de statuten van de Wham staat, dat die mensen lid zijn, die zich positief voor de homosexualiteit willen in zetten Maar natuurlijk kunnen ook mensen lid zijn, voor wie het thuis nog allemaal erg moeilijk ligt, en die met hun homosexualiteit nog niet naar buiten kunnen treden. Dat nog met iedereen met de homosexualiteit overweg kan, bleek toen er bij de Wham een jon gerengroep was geformeerd De Wham zond aan diverse middel bare scholen een schrijven over het bestaan en de doelstellingen van deze jongerengroep. De leer lingen van het Corderius College hadden het stuk in de schoolkrant geplaatst. Het bestuur van de school was over deze kwestie zó geëmotioneerd, dat er zelfs iemand opstapte. Leerlingen van de school hadden een skriptie ge maakt over minderheidsgroepe ringen. en wilden ook met de groep homosexuelen spreken Maar dat werd afgewezen door de school leiding De jongerengroep van de Wham ging toen met een karretje naar het Corderius College om voorlichting op straat te geven. „Onze jongerengroep", zegt Dik Roodhart .had de moed om an dere jongeren te vertellen wat ón ze waarden zijn. Binnen de scho len worden tegenwoordig allerlei groepen gehaald, maar wij worden nog steeds geweerd." Ineke „Wij zijn op de poli- tieopleidingsschool geweest. Dat ging van de Ds Klamergroep uit. Daar hebben we met die jonge po litiemensen kunnen spreken Die komen in hun praktijk vaak in aanraking met de randver schijnselen van de homosexuali teit. Ze waren eerst voor 100% af wijzend. en wilden er zelfs niet over praten Maar ik zei „Als er een potige vrouw bij jullie was bin nen gekomen, met stekelig haar en een lage stem, dan waren er vast zo n stuk of zeven van jullie de klas uitgelopen, waar of niet." En toen was het ijs gebroken. Ik vraag wat er met „randver schijnselen van de homosexuali teit" wordt bedoeld. Als voorbeeld wordt de „baan in Den Treek" genoemd Het terrein, waar homosexuelen kontakt met elkaar kunnen maken. Dat is een heel reëel aspekt van het homo wezen. Op sexueel gebied zijn de homo's nog erg onderdrukt. Ze moeten elkaar vaak in het geheim ontmoeten. Mensen, die tolerant zijn, zeggen. „We vinden het best, als we er maar niets van zien? Bij voorlichting wordt ook vaak de vraag gesteld: hóé gaan jullie met elkaar naar bed? En was een bos wachter in De Treek, die er zijn hobby van maakte homo s op de baan te betrappen. CONSULTGROEP De Wham heeft ook een con- sultgroep „Voor mensen die in de knoei komen", zegt Dik Roodhart „Als mensen uit een streng gere formeerd milieu komen, is het moeilijk voor hen om voor hun sexualiteit uit te komen. Er zijn ook mensen, die in het openbaar de hetero uithangen, met vrouw en kinderen, en die hun homo zijn daarvan geheim en gescheiden houden. Er zijn mensen die als hetero zijn opgeboed en die homo blijken te zijn. Ze moeten zich gaan aanpassen, en de volgende fase is dat ze de andere kant op gaan en dat kunnen aksepteren. De consultgroep houdt zich met al deze mensen bezig als ze in de knoei komen. Hulpverleners ne men kontakt met ons op, en vra gen aan ons hulp voor hun cliënt" Jacques Verbove: „We hebben een eigen ruimte en willen ook aan subkuituur gaan doen. Zelf kunst maken, en homo-erotische kunst gaan eksposeren. We zijn een kulturele minderheid die in een normaal circuit moeilijk aan de bak komt. Maar sommige produkties zijn alleen voor grote zalen ge schikt. „Snoepjes", een stuk over pedofilie is in De Flint geweigerd. Dat heeft in Delft, Groningen en allerlei kleinere Nederlandse plaatsen gespeeld Alleen in Bel gië, in Gent. gaf het moeilijkheden met fanatieke fascistische groeperingen Wat dat betreft is Amersfoort achter bij een even grote stad als Alkmaar Daar is al twee keer een homofestival geweeest met kaba- rets en films Blijkbaar kan het daar, óók financiëel, wel Je hebt dan wel een breder ka der nodig dan de ACR." Een verheugend verschijnsel bij de Wham is. dat er steeds meer vrouwen komen, en dat de ver standhouding met de mannen goed is. „Toen ik hier in het begin kwam," zegt Ineke, „waren er weinig potten. Maar nu zijn potten en flikkers fifty-fifty Dat is best zeldzaam Bij homogroeperingen, ook binnen het C.O.C.. merk je vaak dat vrouwen zich gaan af zonderen Er zijn vaak wel diskussies over de verschillen tussen homo's en lesbiennes, maar dat leidt bij de Wham niet tot een breuk In het bestuur van de Wham zitten tien vrouwen en tien mannen. Het hangt af van de manier waarop je verschillende problemen met el kaar oplost. Binnenkort wordt er een spel- groep opgericht. Degene, die dat I start is een man, en die vindt het leuk dat er alleen mannen in die I groep zitten. Nou. dat moet óók kunnen. Het doel. waarvoor je vecht is het zelfde. Verschillen blijven er." Ineke legt nog es uit dat het his torisch zó is. dat waar welstand is, de tolerantie ten opzichte van de homo's groter is. ,.Nu het steeds ekonomisch slechter gaat", zegt ze. „zijn homo's bang, dat ze weer gepakt worden. Hitier zond de ho mo's massaal naar het konsentra- tiekamp. Het is niet leuk om met zo'n idee te moeten rondlopen!"

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11