Programma rond van de „Handvest vrijheid" door Amandla Cultural Ensemble EXPOSITIE TOT 22 SEPTEMBER DINSDAG 7 OKTOBER IN DE FLINT: specialiteiten restaurant DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 13 RêStAURAnt „"CUinÖORP' G. v.d. Hengel In het centrum van Maarn bij het station in een bosrijke omgeving vindt u een rustig en gezellig waar u kunt genieten van een heerlijk diner of lunch Groot terras - Gemakkelijk parkeren Tuindorpweg 33 - Maarn Tel. 03432-1826. AMERSFOORT - De werk groep Zuld-Afrika van de Raad van Kerken te Amersfoort (p/a 't Zand 33 tel. 724124) organiseert op dinsdag 7 OKTOBER een bij zondere avond in DE FLINT STADSHAL. Aanvang 20.00 UUR. De Raad van Kerken is er in geslaagd het Amandla Cultureel Ensemble, dat slechts in enkele Nederlandse plaatsen zal optre den, naar Amersfoort te krijgen. Negenentwintig dansers, zan gers en musici in een tweeën half uur durend programma over de bevrijdingstrijd in Zuid- Afrika. De toegangsprijs be draagt 7,50. De solidariteitsbewegingen in diverse Europese landen hebben deze groep naar Europa gehaald op initiatief van de bevrijdingsbe weging ANC van Zuid-Afrika. Daar er in Leusden en Amers foort onder andere veel mensen in de kerken zijn, zie zich inzetten voor Zuid-Afrika. hebben wij ge meend u hierover tijdig en uitge breid te moeten informeren. Hedt is een unieke gelegenheid kennis te maken met Afrikaanse kuituur, die direkt verbonden is aan de bevrijdingsstrijd in Zuid-Afrika. Het woord uniek is in dit verband niet overdreven. Wij hebben in Europese landen nauwelijks de gelegenheid kennis te maken met die kulturele vormen in Afrika die hun wortels vinden in datgene wat leeft in de bevolking, zeker waar het de onderdrukte groeperingen betreft. De enige groepen die over het itj algemeen de financiële en prakti sche mogelijkheden hebben uit Afrika naar Europa te komen zijn de door regeringen opgerichte of gesteunde nationale groepen, die ieder kritisch geluid verloren heb ben, en zich over het algemeen rtL beperken tot de sensationele ele menten uit de traditionele kuituur. De strijdkultuur, zoals die leeft bin nen de bevrijdingsbewegingen is voor ons een weinig bekend ge beuren. Strijdkultuur in Afrikaanse lan den is een oud verschijnsel. De Afrikaanse vormen van theater, muziek, dans, zang had altijd al elementen van kritiek op de sa menleving, dagelijkse problemen aan de orde stellen, diskussies uitlokken. Vaak in een wisselwer king met het publiek, dat traditio neel in Afrika bij het hele theater- en dansgebeuren een veel grotere rol heeft dan wij in Eropa de laatste eeuwen kennen, wordt de gang van zaken in een gemeenschap uiteengerafeld, wordt nieuws ver spreid en op zijn waarde bekeken, wordt opvoeding en bewust wording ter hand genomen, wor den de belangrijke waarden in het leven doorgegeven. Waar de bevolking strijdbaar was kreeg ook het theater een strijdbaarder karakter. Zo was de rol van muziek en theater in de strijd in Angola en Mozambique een belangrijke. Het was een van de vormen waarin de ideeën van de bevrijdingsbewegingen als het Frelimo hun weg vonden op het platteland. Zowel op het platteland als in stedelijke gebieden zijn nieuwe theatervormen ontstaan uit de ver schillende kulturele achtergronden en beïnvloed door westerse ele menten. In Zuid-Afrika ontstonden muziek- en theatergroepen in de sloppenwijken, in de mijnstreken en in de zwarte voorsteden, vaak in talen of mengsels daarvan die door de blanken niet begrepen worden en wordt gespeeld in oude garages en schuren over de eigen situatie en de onderdrukking onder het apartheidssysteem. Als de po litie ingrijpt duiken op andere plaatsen weer nieuwe groepjes op. Ook vanuit de studentenwereld zijn groepen ontstaan (bv. de groep Tecon) In de jaren '60 nog vaak met westerse toneelstukken en muziek, later echter steeds meer met Afrikaanse elementen en een toenemende openlijke kri tiek op het apartheidssysteem. Tij dens de eerste Sowetorellen in 1976 zijn veel musici, schrijvers en spelers opgepakt, terwijl veel be staande geoepen verboden wer den. Zowel uit de volkskultuur als uit dit soort kritische studen tengroeperingen zijn strijdbare vormen van Afrikaans mu ziektheater ontstaan De bevrijdingsbewegingen heb ben de erkenning en waardering van de Afrikaanse kuituur altijd als een onderdeel gezien van hun strijd tegen politieke, economische en kulturele onderdrukking. Te vens zien zij het belang in van theater, zang en poëzie als wapen in de strijd. In de ANC-kampen zijn regel matig bijeenkomsten (bv. naar aanleiding van Sowetodag) waar bevrijdingsstrijd, onderdrukkingen en de grote en kleine problemen waar mensen midden in die strijd mee te maken krijgen omgezet worden in zang, dans en poezie, hetgeen leidt tot hevige diskussies weer afgewisseld door zang en dans Muziek en theater hoort meer bij het leven van ieder dan wij in onze kuituur gewend zijn. Toch heeft Afrika ook altijd al een grote mate van professionalisering gekend. We kennen de meesterdrummers. de zangers, componisten, schrij vers, meestal in bepaalde veelzij dige kombinaties, maar de laatste tientallen jaren ook steeds meer in afzonderlijke specialisaties Groe- Gevarieerd werk van de Amersgilde deze groep aan het werk te gaan om een speciaal programma te maken voor een Europese tournee. Dit gebeurde in 1979. De inhoud van het programma is gekonstateerd rond het jaar van het ..Freedom Charter ofwel het ..handvest van de vrijheid hertje is te veel als een afzonderlijk uitgeknipt' element daar vóór geplaatst Jo Raay is voortreffelijk bezig in zwart-wit. Er is van hem een mooie houtsnede te zien van zich weerspiegelende bomen. In conté met houtskool een heuvelland schap. En een mooie ets van een stukje grasland, waarop het papier een boeiend reliëfspel vertoont doordat er gaten werden geboord, die door de pers heen. een lichte verhoging bewerkstelligden Agnes ten Holden tenslotte laat enkele landschappen zien in acryl (en olieverf) op papier Sober aan geduid. Met een hoekige terreinin deling En is druk doende met houtskool op papier, waarmee zij in bepaalde ritmiek herhalende elementen aanbrengt. Die iets weg hebben van groeivormen. gola in kampen zitten. De groep is samengesteld uit een aantal men sen die over het algemeen ook in Zuid-Afrika betrokken zijn geweest bij muziek- en theatergroepen. Sinds 1977 groeide de groep binnen Angola uit van enkele men sen die betrokken waren bij Festac in Nigeria en later het festival in Cuba in 1978, tot een sterke groep met een eigen karakter Het ANC hechtte belang aan een eigen goede theater-mu ziekgroep en vroeg Jonas Swan- ga. componist, musicus en thea terman in hart en nieren, met naast Zuid-Afrika ook ervaring in landen als Guinee. Conakrv en de VS. met AMERSFOORT - De Amers- foortse Amateurs schilders vereniging „Amersgilde" gaat laten zien wat zijn leden in het afgelopen jaar hebben ge schilderd. Tot en met zondag 21 sep tember eksposeren leden van de vereniging hun werk in het Kreatief Centrum De Hof in De Flint. De ekspositie is dagelijks te bezichti gen van 8 30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur Dit geldt voor alle werkdagen. Op de weekends van zaterdag 13 en 20 en zondag 14 en 21 september kunt u het werk van de zondagsschilders be zichtigen van 13 00 tot 16.30 uur. Amersgilde bestaat uit een en thousiaste klub van Amateur- schilders, maximaal zo n twintig mensen die eens in de maand op de Wevershof bij elkaar komen le dereen neemt dan iets mee van wat hij heeft geschilderd, en Johan van Bijsterveld geeft zijn mening Geeft wat aanwijzingen, vertelt over de kleuren, die hij zelf ge bruikt. over zijn werkwijze. En dat is een allerplezierigste bijeen komst. In het aanstaand seizoen is Amersgilde van plan om ook op die avond gezamenlijk te gaan schilderen. Omdat er nog wel eens mensen van werkkring veranderen en naar elders verhuizen, zou Amersgilde best weer een aantal nieuwe leden willen hebben. Zij kunnen zich op geven bij de sekretaris van de ver eniging H. Janzen Duighuizen (tel. 722877) Eventueel ook bij de voorzitter J. Goeken (tel. 803720) en de penningmeester J. van Raay (tel 17511). Van de volgende leden zag ik wat werk in een voorbezichtiging. Jacoba Bloem maakte enkele dromerige waterverven van bo men. Doorkijkjes in het bos, met een blauw of geelgetinte kleuren- sfeer Een treurwilg bij een brug getje Verstilde prenten van het al tijd weer verwondering wekkende fenomeen boom. John Goeken laat een zeer ver dienstelijke pasteltekening zien van een oude man ,,Rust" noemt hij die tekening terecht Het gezicht van de man is volkomen ontspan nen Hij rookt zijn sigaar, en kijkt het raam uit Een mooi doorwerkte tekening, goed van anatomie en kleurschakering Van Th. Nutbey zijn er minutieus gedane kleurpotloodtekeninqeties van bloemetjes in vaasjes Vooral het bloeiend „onkruid" doet het erg goed Het valt op hoe kleurig verzorgd de leden van Amersgilde hun werk hebben ingelijst of achter glas ge zet Eenvoudig en smaakvol Van de heer J. M de Waal zijn er aardige olieverfschilderijtjes. Van 't Havik, de vissersboten van Bun schoten. Van boerderijtjes Vooral een zwaan met jongen en een sloot met gele plomp geven een intiem beeld van het kleinschalige Hollandse landschap met sloten en de nog schaarse daar levende watervogels. Zijn goed van ver houdingen en vormgeving Mevrouw M F van der Span- Vos toont goede akwarellen Heel direkt door zijn spaarzame note ring is de akwarel van het tot bij de weg staande water in de buurt van Huussen ten zuiden van Arnhem Geakwarelleerd in die typisch ijle wintersfeer van de maand februari Goed gedaan is ook een Twickels boerderijtje in Zenderen met een goudreinetboom en zwarte deuren en zwarte omrandinkjes van de luiken. Van Wies Cemijn zag ik een olieverf van droogbloemen Mis schien nog wat te traditioneel be naderd Jeanette Zakmanker heeft het bekende hertje op de Berg geakwarelleerd. De Bergkerk op de achtergrond is naar mijn smaak het best in de sfeer van de akwarel geschilderd. Het beeld van het Het Amandla Cultural Ensemble. pen met een hoge professionaliteit bestaan toch vaak uit mensen die zeer veelzijdig zijn en naast hun theaterwerk nog allerlei andere dinqen doen. Het Amandla Cultural Ensemble is samengesteld uit mensen die betrokken waren bij de bevrij dingsstrijd en als vluchteling in An-

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13