Achtergronden van de benoeming van een gemeentesecretaris „Bij jurisprudentie is gebleken dat de afgesproken procedure juist is" leusder krunt De heer Bergsma geeft als suggestie mee, dat het uiterst onverstandig is wanneer de procedure in een openbare raadsvergadering aan de orde wordt gesteld FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 (VAN EEN ONZER VERSLAG GEVERS) LEUSDEN - In de top van het ambtelijk apparaat van de ge meente Leusden deden zich vo rig jaar een aantal niet onbelang rijke gebeurtenissen voor. In het loog springend was het vertrek of aangekondigde vertrek van een viertal hogere ambtenaren. Het hoofd Stadsuitleg vertrok, het hoofd Bestuurszaken vertrok, het hoofd Financiële en Econo mische Zaken overleed en de gemeentesecretaris liet weten Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40,- per jaar, 20,50 per half jaar, 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag fussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-'16141toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto s), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t n v. de BDU b v. te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto s thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-k/antenkom- binatie te Barneveld. zijn functie met ingang van uiter lijk 1 juni 1981 te willen neerleg gen. Opvallend was ook, dat die va catures niet snel werden vervuld. Er werden een aantal tijdelijke maatregelen getroffen, die er uit bestonden dat de opengevallen functies voorlopig zo goed en zo kwaad als dat ging door anderen werden waargenomen. Dat ge beurde zo, omdat er binnen de gemeente Leusden al geruime tijd vragen leefden over de or ganisatiestructuur van het amb telijk apparaat en het functione ren er van in de situatie waarin Leusden zich nu bevindt en in de nabije toekomst zal bevinden. Daarover zou men zich eens moeten bezinnen. In opdracht van het college besteed de het coordinatieteam - het overlegor gaan van de Leusdense hoofdamb tenaren - in september van het vorig jaar een aantal vergaderingen aan de knelpunten in de huidige organisa tiestructuur. De bijeenkomsten resul teerden in de opdracht aan de heren L. Boogaard en R: J. A. van Gooi - mo menteel respectievelijk directeur se cretaris en benoemd gemeentesecreta ris - om naar aanleiding van het be sprokene een concept-rapport te schrijven. Daarin moest, naast een overzicht van de huidige structuur en de achtergronden daarvan, een opsom ming worden gegeven van de belang rijkste knelpunten Bovendien kregen beide heren het verzoek een oplossing ter verbetering aan te dragen Men sprak af dat dat geheel getoetst zou worden ,,in verband met de aanwezig heid van bestaande functies en functio narissen". Het concept-rapport kwam er en werd op 10 en 11 januari jongstle den besproken door een groep van ze ven hoge ambtenaren, die werden bij gestaan door een adviseur. Gespreks leider was van Gooi HOOFDAFDELINGEN In het concept-rapport werd beschre ven hoe de huidige organisatie-struc tuur van ambtelijk apparaat van de ge meente Leusden is ontstaan In 1973 moest men vaststellen dat het aanwe zige ambtenarencorps niet berekend was op een forse groeitaak - men dacht toen dat Leusden uit zou groeien naar een inwonertal van ongeveer 50 000 - van de gemeente Leusden. In overleg met de provinciale griffie werd een nieuwe structuur van het ambtelijk ap paraat uitgedokterd, waarin de kern punten waren: - tussen de bestaande afdelingen en de dienstleiding werd een groep hoofdafdelingschefs ingevoerd; - er werd een dienst gemeentewer ken ingesteld; - er werd een centraal coördina tieteam ingesteld. Een en ander werd in de loop van 1975 geeffectueerd. In 1980 moest men vaststellen dat die organisatie niet vlekkeloos functio neerde. En vooral ook: dat deze amb telijke organisatie te veel van het goede is voor een gemeente met de omvang van Leusden, waar inmiddels al lang niet meer gesproken wordt over een uitgroei naar 50.000 inwoners. De maatregelen van 1975 hadden er toe geleid dat een aantal redelijk zware .vakjongens" waren aangetrokken, die, tezamen met de al aanwezige functio narissen, ijverig hun winkeltjes beheer- LEUSDEN - Op 2 september jongstleden meldden wij dat een inwoner van Leusden de Kroon gevraagd heeft om het raadsbesluit van 29 mei jongstleden, waarbij Reier J. A. van Gooi benoemd werd tot secretaris van de gemeente Leusden, te schorsen en ver volgens te vernietigen. Het bezwaar richt zich tegen het feit dat Van Gooi op en kelvoudige voordracht is be noemd, terwijl artikel 102 van de gemeentewet voorschrijft dat het college een voordracht moet doen, waarop twee na men staan. De Kroon heeft tot op heden nog geen uitspraak gedaan over het verzoek tot vernieti ging, dat ih juni werd inge diend. In afwachting daarvan bijgaand achtergrondartikel over de bij de benoeming van Van Gooi gevolgde procedu re. den ..Afstemming van een samen hangende beleidsvoorbereiding en -uit voering zijn onvoldoende tot hun recht gekomen", zo stelde men vast in het concept-rapport. Voorts bleek het coordinatieteam een veel te log ap paraat om naar behoren te functione ren. Samenvattend een topzware or ganisatie, een kind met een water hoofd Kernpunt van de in het concept-rap port aangedragen oplossing van een en ander vormt de invoering van de zoge heten ..driehoek", het Centraal Coördi natiepunt (CCP). De categorie hoofdaf- delingschefs zou moeten verdwijnen en daarmee het centraal coördinatieteam In plaats daarvan komt het centrale coördinatiepunt, dat wordt gevormd door de directeur Gemeentewerken, de gemeentesecretaris en de nieuw in te stellen functie van directeur Secreta rie. De groep topambtenaren kon zich met de inhoud van de voorstellen van Van Gooi en Boogaard verenigen. Maar men deed nog meer Men voegde aan het rapport ook nog een hoofdstukje toe onder de titel ..Voorwaarden, con sequenties van de voorgestelde veran deringen" Daarin werd door de amb tenaren opgemerkt, dat ..overeenkom stig de nota Personeelsbeleid" er in eerste instantie naar gestreefd diende te worden de vacatures van gemeente secretaris en directeur secretarie intern te vervullen. Het ambtenarenteam sig naleert voorts bij benoeming van een gemeentesecretaris van buiten ..pro blemen rond het doorvoeren van de noodzakelijke veranderingen in de or ganisatiestructuur in verband met te ruggang van rechtspositie, onnodige verzwaring van de ambtelijke top en onlogische opbouw daarvan, mogelijk demotivering". Met zoveel woorden worden de namen genoemd waarmee het plaatie zou moeten worden inge vuld. Van Gooi gemeentesecretaris. Boogaard directeur secretarie. Die laatste passage kan niet door alle bij het overleg aanwezige ambtenaren onder schreven worden. Boogaard is het er niet mee eens, hij wil eveneens ge meentesecretaris worden SENIORENCONVENT Het ambtelijk advies komt vervolgens terecht bij het college van burgemees ter en wethouders. Dat college neemt nogal even de tijd voor bestudering van het rapport Op 10 maart wordt er even over gesproken in de vergadering van het seniorenconvent (het overleg tus sen fractievoorzitters en burgemeester en secretaris De burgemeester meldt dat het college er druk mee bezig is en zegt de fractievoorzitters toe, dat het - De selectiecommissie. Bloemhof, Bergsma en Pekelharing - De „driehoek": Boogaard, Van Gooi en Pais ambtelijk rapport aan de orde zal wor den gesteld in een besloten vergade ring van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken (ABZ)' Het was voor verschillenderaadsleden daarom nogal verrassend dat burgemeester en wet houders exact een dag later in hun we kelijkse vergadering het er over eens blijken te zijn, dat de gemeentesecreta ris van buiten moet worden aangetrok ken. Zulks wordt ook aan de interne kandidaten meegedeeld Maar de le den van het seniorenconvent zijn het er niet mee eens het rapport over de or ganisatiestructuur zou eerst in ABZ be sproken worden. Die bijeenkomst vindt plaats op 21 april Bij de uitnodiging voor de verga dering treffen de raadsleden een ge deelte aan van het ambtelijk rapport, benevens de conclusies op grond daar van van b. en w. Het college neemt het ambtelijk rapport in grote lijnen over. Het college stelt de raadsleden voor eerst de nieuwe organisatiestructuur aan de orde te stellen en als die is aan genomen, te praten over de te volgen procedures bij de invulling van de va catures. Eerst moet, aldus het college, dan worden voorzien in de functie van gemeentesecretaris „Deze ware op de gebruikelijke wijze op te roepen, onder aantekening overigens dat het bij openvallende functies gebruikelijk is. dat aanwezige functionarissen daarvan tijdig op de hoogte worden gesteld'al dus het college in de uitnodiging aan de commissieleden INTERN/EXTERN Na een uitvoerige diskussie gaat de commissie ABZ, waarbij ook een aantal andere raadsleden aanwezig zijn, ak koord met de nieuwe organisatie structuur Dan praat men verder over de bij de benoeming van de secretaris te volgen procedure. Op de vraag van commissievoorzitter Rademaker of de raad voorkeur heeft voor een interne dan wel voor een externe procedure kunnen de raadsleden niet direkt ant woord geven Eerst zou er een profiel schets van de functie vervaardigd moeten worden Dan is het mogelijk om intern te kijken, of er iemand te vinden is, die aan dit profiel voldoet. In grove trekken wordt daarop aangegeven wel ke kwaliteiten de nieuwe gemeente secretaris moet hebben en stelt Rade maker de vraag of men denkt dat er intern iemand aan de gestelde eisen voldoet. Daarop merkt de toenmalige VVD-fractievoorzitter Bergsma op. dat het college ongetwijfeld weet of er in terne kandidaten zijn Jawel, antwoordt Rademaker, er zijn twee interne kan didaten: Van Gooi en Boogaard Met beide kandidaten heeft men gesproken Jan Wagenaar: voorkeur. Nadat men aanvankelijk heeft laten blij ken ..een lichte voorkeur te hebben voor externe vervulling'is in een twee de gesprek aan de kandidaten mede gedeeld dat interne vervulling niet uit gesloten was en besproken zou worden met de raad „De voorzitter zegt dat intern zeker bepaalde kwaliteiten aan wezig zijn Hij zegt zich te kunnen voor stellen, dat wanneer èén van beide ge gadigden in één van de functies be noemd wordt en verder tot externe wer ving wordt overgegaan, dit problemen kan opleveren voor de andere gegadig de". AFSPRAKEN Voordat de leden van de raad zich gedurende een schorsing terugtrekken voor onderling overleg, maakt VVD- wethouder Jan Wagenaar nog een op merking over de twee kandidaten. Ze zijn voor het college allebei aan vaardbaar als gemeentesecretaris, en hij denkt dat de volgorde van voorkeur binnen het college zal zijn: 1Van Gooi; 2 Boogaard. Bij die woorden van hun collega-wethouder sluiten Mandema- ker (PL) en Van Woudenberg (CDA) zich geheel aan. In de schorsing maken de raadsleden met elkaar een aantal afspraken ten aanzien van de te volgen procedure De voornaamste luiden als volgt 1 De raad spreekt zich op dit moment uit voor een interne procedure 2 Het college wordt verzocht uiterlijk binnen een week functieomschrij vingen, gekoppeld aan een aantal functie-eisen, van de beide functies aan de raad aan te bieden 3. De raad acht het formeel juist als in die week officieel de gelegenheid wordt geboden intern naar deze functies te solliciteren 4 Uit de raad zal een selectiecommis sie worden aangewezen, waarin plaatsnemen de heren Pekelharing (CDA). Bergsma (VVD) en Bloemhof )D'66). De commissie be kijkt de curricula vitae van de kan didaten en zal een gesprek met de twee, of meer kandidaten voeren. De conclusie van de commissie kan drieledig zijn. 1 Beide kandidaten zijn aan vaardbaar, waarbij aangegeven kan worden, wie primair geschikt geacht wordt voor de functie van gemeen tesecretaris. 2. Eén van de beide kandidaten is geschikt voor de functie van ge meentesecretaris 3. Geen van beide kandidaten is geschikt voor de functie van ge meentesecretaris. Op grond van de conclusies kan de raad, waarbij een mening van het Evelien Blom: procedure te smal. - Gemeentesecretaris Brouwer: VUT colleqe wordt meegenomen, tot de uitspraak komen dat men het bij de interne procedure wil laten, dan wel extern geadverteerd dient te wor den. 5. Het is de bedoeling dat de commis sie uiterlijk drie weken na 10 april zijn bevindingen meedeelt aan de raad en het college „BEIDE'' Opvallend is dat de raadsleden op 10 april voortdurend spreken van „beide of meer kandidaten" Men gaat er van uit dat in ieder geval Van Gooi en Boo gaard zullen solliciteren. Het loopt ech ter anders. Boogaard besluit om niet te solliciteren. Dus krijgt de selectiecom missie alleen Van Gooi op bezoek Op 8 mei wordt in een vergadering van de commissie ABZ en overige leden van de raad meegedeeld dat alleen Van Gooi gesolliciteerd heeft en dat deze kandidaat door de selectiecommissie volledig geschikt geacht wordt. Het college laat de aanwezigen weten dat Van Gooi geschikt en aanvaardbaar wordt geacht. De niet in de selectie commissie vertegenwoordigde fracties van Gemeentebelangen en SGP/GPV kunnen zich geheel met de aanbeveling verenigen. Bij het CDA leven echter twijfels Fractievoorzitter Evelien Blom merkt op. dat men op 10 april jongstle den een procedure heeft afgesproken. Is deze juridisch wel juist, zo wil Evelien Blom weten, die daar aan toevoegt dat haar fractie ook al op 10 april gepleit zou hebben voor een externe procedure, naast een interne. Daarop laat Rademaker weten „dat bij jurisprudentie is gebleken dat de af gesproken procedure juist is. Daar naast bleek dat het college met een aanbeveling van één gegadigde kan komen De CDA-woordvoerders blijven ageren tegen de gevolgde procedure. Ze krijgen echter geen poot meer aan de grond. Met name Bergsma wijst er meer dan eens op dat er een procedure is afgesproken, waarmee het CDA ak koord is gegaan Er zijn geen redenen om over te gaan tot een externe proce dure Dat is pas het geval, wanneer de aanbeveling van de selectiecommissie niet door de raad wordt overgenomen. En ook Bloemhof en Rademaker blijken van mening dat het CDA nu de ge maakte procedure-afspraken moet na komen. Waarop Evelien Blom laat we ten dat zij er niet voor kan instaan dat alle leden van haar fractie positief zullen stemmen, wanneer de benoeming door de raad moet geschieden ONTHOUDEN Dat gebeurt ook niet. Op 29 mei ont houden vijf leden van de CDA-fractie zich van stemming bij het voorstel tot benoeming van Van Gooi tot gemeen tesecretaris. Er komt geen stemverkla ring van de CDA-ers. Evelien Blom laat alleen weten „dat haar fractie in het verleden een aantal problemen met het voorstel had". Later verklaart ze desge vraagd dat haar fractie de procedure „te smal" vond. En verder doet zij er, evenals alle anderen, het zwijgen toe Wellicht ingevolge hetgeen Bergsma opmerkte in de commissievergadering van 8 mei 1980' „De heer Bergsma geeft als suggestie mee, dat het uiterst onverstandig is wanneer de procedure in een openbare raadsvergadering aan de orde wordt gesteld." Rozendaallaan 9 Leusden-C Zelfs In de lijd van Of an Slen warden er al geboortekaartjes verstuurd Maar vast niet zulke aardige als uit oe enorme koliektie van de Leusder Krant, want |e weet met wat ie ziet als ie de modellenboeken doorbladert Deze is erin ieder geval bij Uit de ti|d van Ot en Sier. Leusder krant. Leusden/Centrum Rozendaallaan 9 Tel. 033-941495

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3