WETHOUDER WIL MEER DUIDELIJKHEID OVER PROEF Financiële raadsleden letten op de kleintjes Juniorentoneel bij Eendracht Nog geen principe-uitspraak versnellen woningbouw Kamer van Koophandel start enquête Jeugddienst in Dorpskerk leusder krant BUSDIENST TUSSEN CENTRUM EN ZUID A.B.N, aktief in openingsweek Huisvrouwen- gym van start Bijbelgespreksgroep voor huisvrouwen DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 plaatselijk nieuws 5 (Van éen onzer medewerkers) LEUSDEN - Wethouder Jan Wa genaar (WD) liet maandag tijdens de vergadering van de commissie Al gemene Bestuurszaken duidelijk merken het voorstel van het college van B. en W. om een busje te laten rijden tussen Leusden-Centrum en Leusden-Zuid erg vaag te vinden. Ook de aanwezige raadsleden ble ken het met het standpunt van de wethouder eens te zijn, zodat nog tij dens de vergadering besloten werd het raadsvoorstel verder aan te vul len. EXPERIMENT De wethouder vroeg de aanwezige raadsleden of het een ieder duidelijk was dat de busdienst die per 1 oktober as. een experiment gaat starten slechts een experiment betreft. On herroepelijk zal het transport eind de cember weer beëindigd worden. Of er daarna doorgegaan wordt is een zaak waarover de raad tezijnertijd zal moe ten beslissen De heer Wagenaar bleek de mening toegedaan dat het geen zin heeft een experiment te starten, als niet van te voren vaststaat welke normen men gaat aanleggen om de busdienst na 1 januari al of niet voort te zetten. .We zullen moeten afwegen wat een busdienst ons waard is", meende de wethouder. Hij wees de aanwezigen erop dat de te maken kosten ergens liggen tussen twee uitersten. Het kost de gemeente niets als we ervan uitgaan dat de busdienst kostendekkend moet zijn, zoals het er nu naar uitziet wordt de begroting belast met 16 000 als we het vervoer gratis maken, aldus de wet houder. Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel 033-941757 (alg.). Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18 Achterveld, tel. 03425- 2090 (Achtervelds nieuws). Peter Op den Camp, Fmnmark 32. Leusden-centrum, tel. 033-941380 (sport) Alex Fieseler, Lindenlaan 34. Leusden-centrum, tel 033-942553 (alg.) Anco de Knijff-Mali, v. Har- denbroek v Lockhorstlaan 30, Leusden-zuid tel 033940273 (kunst, algemeen). Tea Middelkoop, Waarden 20. Leusden-centrum, tel. 033-943724 (alg.) Verder werken regelmatig rtiee: C Ph Spaans en W Boelhouwer LEUSDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Eemland start een dezer dagen met de jaarlijk se Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling (ERBO). Hiertoe worden ruim 2.600 bedrijven in het district van de Kamer met een vragenformu lier benaderd. Deze regionale con- lunctuurpeiling maakt deel uit van een landelijd project, waarin alle 35 Kamers van Koophandel in Neder land gelijktijdig en op uniforme wijze participeren. Hierdoor wordt het mogelijk de regionale cijfers te ver gelijken met de landelijke uitkom sten. Gevraagd wordt o.a naar de ontwik keling van een aantal economische grootheden als omzet, netto winst, in- versteringen en export. Daarnaasl wordt de ondernemers gevraagd naar een aantal oorzaken van deze ontwik kelingen, alsmede naar hun verwach tingen voor 1981 Voor de Kamer zijn de op deze wijze te verkrijgen regionaal-economische gegevens onmisbaar bij het uitoefenen van haar taak de overheid namens en ten behoeve van het in de reqio Eem land gevestigde bedrijfsleven te advi seren Deze adviesfunctie heeft o.a betrekking op de ruimtelijke ordening, economische zaken, detaiinanaei en ambaóht. verkeer en vervoer en milieu Op al deze gebieden zijn de belangen van het regionale bedrijfsleven immers in het geding. De Kamer rekent daarom op de spontane medewerking aan deze en quête van alle aangeschreven onder nemingen. REKENSOM Een theoretisch rekensommetje had de wethouder ook al achter de hand. Als het busje, geschikt voor het vervoer van maximaal 9 personen, tijdens de proefperiode alle ritten volgens de dienstregeling zou uitvoeren met een volle bezetting dan zou dit een op brengst met zich mee brengen van 3000,-. Kosten bedragen in wer kelijkheid 4.000-, zodat de gemeen schap er 1000,- bij moet leggen. Zelf vond de wethouder een kos tendekking van 50% redelijk om als uit gangspunt te nemen, als gepraat wordt over het omzetten van het experiment in een definitieve fase. Ook de aanwe zige raadsleden wilden wel van te voren afspreken dat de busdienst permanent gaat worden als in de proefperiode blijkt dat de helft van de kosten opgebracht kunnen worden door de passagiers Wel is het dan nodig dat in de drie proefmaanden een enquete gehouden wordt onder de passagiers om een be ter inzicht te krijgen in de motieven wel ke mensen er toe brengt van deze vorm van openbaar vervoer gebruik te ma ken Ook kan dan een beter inzicht ge kregen worden in de prijs die mensen er voor over hebben om met het busje te reizen. De uitslag van de enquete kan uiteindelijk een inzicht geven in de te verwachten kosten die een permanente busdienst tussen Leusden-Zuid en -Centrum met zich meebrengt Wethouder Jan Wagenaar bleek duidelijk ingenomen met het feite dat de gehele commissie zijn visie kon delen, al blijft het wat hem betreft jammer dan een lijndienst met de „normale" vervoersmaatschappijen niet mogelijk is gebleken. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De met het in de gaten houden van de gemeentelijke finan ciën belaste raadsleden hebben gisteravond in de maandelijkse ver gadering van de commissie Finan ciën er blijk van gegeven ook op de kleintjes te letten. Een rijtje van voorstellen met niet al te omvangrij ke financiële konsekwenties werd uitvoerig onder de loep genomen. Zo ging het VVD-raadslid Jan Carel van Dijk uitvoerig in op de vervanging van enkele zoutstrooiers bij de Dienst Gemeentewerken. Het was de WD-er opgevallen dat twee van de drie zoutstrooiers tegelijk aan vervanging toe waren, bovendien twee apparaten uit verschillende jaren. Ook noemde Van Dijk het tijdstip waarop tot ver vanging van de zoutstrooiers werd overgegaan „misschien een beetje verdacht". Bovendien was het de raadsleden niet mogelijk om te beoordelen of vervanging van de ap paratuur werkelijk noodzakelijk is, om dat een rapport over de technische staat van de zoutstrooiers ontbreekt „Ik wil geen zeikerd zijn", aldus Van Dijk, „maar ik haal dit voorbeeld nu even naar voren, omdat het vaker voor komt dat er allerlei grotere en kleinere bedragen aan je voorbij gaan, zonder dat je er precies over kunt oordelen." Overigens ging de commissie, inclusief Van Dijk, wel akkoord met de aanschaf van de nieuwe gladheidsbestrijdings- apparatuur. ASFALT Uiterst kritisch werd er ook gekeken naar het voorstel om over te gaan tot j verbetering van het wegdek van het fietspad Dorresteinseweg Daarbij gaat het om een pad van ongeveer twee- - Jan Carel van Dijk honderd meter, waarvan de verbetering 10 000-gaat kosten Harm Offereins (SGP/GPV) trok, zoals hij dat eerder deed in de commissie Openbare Wer ken, de noodzaak van die verbetering in twijfel. „Waarom", zo vroeg Offereins, „moet het wegdek van dat fietspad ver beterd worden, terwijl het fietspad langs de Lockhorsterweg in feite jn een slechtere staat verkeert9" Persoonlijk onderzoek had Offereins bovendien duidelijk gemaakt, dat het met het weg dek van het fietspad Dorresteinseweg nog best meevalt Offereins wilde best akkoord gaan met het voorstel, wanneer de door gemeentewerken gehanteerde regel, dat tot vernieuwing moet worden over gegaan, wanneer het onderhoud meer kost dan de jaarlijkse afschrijving van de vernieuwing, hier aan de orde is Maar dat kon hij uit het voorliggende raadsvoorstel niet opmaken Het CDA-raadslid Henk van der Sloot mengde zich in het gesprek en gaf na drukkelijk blijk van zijn kennis van asf alteringswerkzaamheden Volgens Van der Sloot moet de kwaliteit van een wegdek niet worden afgelezen aan de egaliteit er van, maar aan de elasticiteit van het asfalt. Een wegdek kan er nog best redelijk uitzien, maar toch zou be weerd zijn, dat verbetering dringend gewenst is. Van der Sloot noemde het een verstandige gedachte om nu tot verbetering van het wegdek over te gaan, omdat de kosten na nog een winter vermoedelijk aanzienlijk hoger zullen zijn. Met die uitleg kon Offereins zich best verenigen. „Alleen had ik dat dan wel in het voorstel uiteengezet willen zien", aldus het raadslid KRITISCH Ook het PL-raadslid Corri Verduin. die haar in het buitenland vertoevende fractievoorzitter Bloemhof verving, had een vraagje in de sector „klein, maar fijn" Zij had geconstateerd dat de deelrapporten die onderdeel vormen van het structuurplan tamelijk luxueus worden uitgevoerd Of dat niet wat min der kon, zo vroeg zij haar partijgenoot Mandemaker De wethouder antwoordde, dat het waarschijnlijk bij de prijs van het onder zoek door buro Arnhem was inbegre pen. Overigens vond de wethouder het wel een zinnige opmerking in deze tijd van versobering „Het werkkapitaal van een raadslid is zijn kritisch vermogen", aldus de wethouder, „en dat betekent dat we ook op de kleintjes moeten let ten LEUSDEN - Nadag het afgelopen seizoen door toneelvereniging „Eendracht" is proefgedraaid met juniorentoneel, is er besloten met ingang van het komende seizoen definitief met deze vorm van toneel door te gaan. Kinderen die belang stelling voor het toneel hebben kun nen zich voor 25 september aan staande opgeven bij mevrouw D. Rep-Mantel. Dinkelwijk 17. Zij is telefonisch bereikbaar op nummer 943433. Mevrouw Rep-Mantel kan alle inlichtingen verstrekken omtrent kosten, repetitietijden, plaats van samenkomst en dergelijke. Kinderen die wel willen deelnemen aan het juniorentoneel maar waarvan de ouders geen lid of donateur zijn, be talen 12.50 als bijdrage in de kosten voor onder andere de zaalhuur ONDERKOMEN TECHNI SCHE COMMISSIE De Technische Commissie van de toneelvereniging heeft momenteel nog een onderkomen in een schuur aan de Hamcrsveldseweg op de plaats waar Het busje dat de dienst gaat onderhouden. de Johanneshoeve stond. Deze schuur werd ter beschikking gesteld door de Katholieke kerk. Omdat de grond waar op de schuur staat binnenkort verkocht wordt, moet de Technische Commissie de schuur echter verlaten, zonder dat er al een ander onderkomen is De tech nici van de toneelvereniging doen dan ook een dringende oproep voor een nieuwe schuur, garage of andere ruimte Mocht iemand een plaatsje voor hen hebben, dan kan hij of zij contact opnemen met Gerard Boogmans. Meidoornhof 25. tel. 942235. LEUSDEN - Bij het college van Burgemeester en Wethouders be staat er geen enkel misverstand over de lijn die de gemeenteraad wil vol gen met betrekking tot de eventuele versnelde woningbouw in Leusden. Het is ook niet de bedoeling om de raad via een handige woordspeling in de tekst van een raadsvoorstel alsnog de beslissing te laten nemen om in te stemmen met een versnelde woningbouw. Met name raadslid Harm Offereins (SGP/GPV) wilde zekerheid hebben omtrent de door B en W. gevolgde pro cedure. Tijdens de maandagavond ge houden bijeenkomst van de commissie Algemene Bestuurszaken, voor de ge legenheid voorgezeten door wethouder J. Wagenaar omdat de burgemeester er voor een korte vakantie op uit was getrokken, kwam er duidelijkheid voor de heer Offereins en de overige raadsleden Voorzitter J. Wagenaar had bij een eerdere gelegenheid niet onder stoelen of banken gestoken dat hij niet zo blij was met het feit dat de raad nog geen beslissing had genomen „Over de tekst van een voorstel, dat nog deze maand in de raad behandeld wordt, mag geen verschil van mening be staan", aldus de wethouder Het is duidelijk dat de Raad. alvorens een be slissing te nemen over het al of niet versneld bouwen van huizen, eerst antwoord wil hebben op een aantal vra- i gen Als de tekst van het voorstel. waarin dit standpunt verwoord is. mis verstanden kan oproepen, is de wet houder ten volle bereid de tekst alsnog aan te passen. De tekst van het voorstel waar het hier om gaat had de heer Offereins I (SGP/GPV) naar zijn zeggen verbaasd. In het betreffende stuk legt B enW nog eens uit waarom er op dit ogenblik ge sproken wordt over een eventueel ver snelde woningbouw Het is begonnen op 30 januari van dit jaar toen er op verzoek van Gedepu teerde Staten van Utrecht een gesprek plaatsvond tussen enkele leden van dit college en B en W van Leusden On derwerp van gesprek was „de regio nale opvang van de gemeente Leus den" Het kwam er op neer dat Leusden gevraagd werd te onderzoeken of er versneld gebouwd kon worden, omdat wanneer Amersfoort aangewezen zou worden als groeistad, de bouwstroom daar pas over enkele jaren op gang kan komen In die tussentijd zou Leusden dan in de regionale woningbehoefte kunnen voorzien. Een ambtelijke werkgroep, welke als vervolg op dit gesprek werd ingesteld, kwam al in juni met een rapport. Met als conclusie onder meer dat naar haar mening versnelde uitvoering van het woningbouwprogramma in de Leusdense 2e fase zeer wel mogelijk is Een andere conclusie uit het rapport is dat ongeveer 600 woningen twee jaar eerder (eind 1983) kunnen worden op geleverd. mits er niet onteigend hoeft te worden Nadelen van een eventuele versnelling op korte termijn liggen voor al op het vlak van de infrastructuur en de welzijnsvoorzieningen Op grond van de conclusies van eer dergenoemd rapport heeft Gedepu teerde Staten van Utrecht Leusden ge vraagd die stappen te ondernemen die kunnen leiden tot versnelde uitvoering van het geplande woningbouwpro gramma. Tijdens een gecombineerde verga dering van de commissies Openbare werken. Ruimtelijke ordening en Alge mene Bestuurszaken op 11 augustus j I. bleken er nogal wat vragen te leven bij de diverse commissieleden. Op al deze vragen willen de commissieleden eerst een antwoord, alvorens men een principe-uitspraak wil doen Deze laatste zinsnede had bij raads lid H. Offereins de nodige twijfels op geroepen omdat aanvaarding van deze zinssnede uitgelegd zou kunnen wor- Harm Offereins: twijfels. den als een bereidheid tot meewerken aan versneld bouwen. Wethouder Wa genaar kon alle twijfels wegnemen, met de mededeling dat de tekst zo gewijzigd zou worden dat het volkomen duidelijk is dat de Raad eerst informatie wil en dan pas een beslissing neemt. Waarna bij de heer Offereins alleen de vraag overbleef waarom een dergelijk stuk dan nog in de Raadsvergadering be handeld moet worden. In een voorstel aan de Raad con cluderen B en W. dat beantwoording van alle vragen niet of niet volledig mo gelijk was omdat op veel punten nog nadere studie moet plaatsvinden B en W. stellen de raad voor om uit te spre ken dat zij niet afwijzend tegenover de provinciale plannen staat, maar dat vol doende informatie ontbreekt om een principe-uitspraak te kunnen doen. LEUSDEN - In het kader van de door de belangenvereniging Ha mershof georganiseerde feestweek zal de ABN bank, die zelf morgen haar filiaal aan de Smidse 2 opent, de olifantenparade op woensdag 24 september sponsoren. Tijdens een aantal rondritten op die datum kun nen kinderen op de voorste olifant in een mand plaatsnemen. Gratis kaar tjes voor deelname aan de olifan tenparade zijn bij het kantoor van de bank, evenals trouwens bij de overi ge winkeliers, te verkrijgen. Bovendien zal de ABN Bank ieder een de gelegenheid willen geven haar nieuwe kantoor te bezichtigen. De mo gelijkheid hiertoe wordt geboden door middel van een open huis op vrijdag 26 september van 19 00 tot 21.00 uur Dan is er tevens gelegenheid kennis te ma ken met de direkteur van de bank. de heer Th. J Mur en zijn medewerkers, ledereen is op deze open dag hartelijk welkom Vanaf maandag 15 september is de bank normaal voor het publiek geopend en wel op werkdagen van 09 00 tot 16 00 uur Bovendien is het kantoor op de koopavond geopend van 19.00 tot 20 00 uur Telefonisch is het kantoor bereikbaar op nummer 940221 Juniorentoneel bij „Eendracht", vorig jaar nog een experiment, nu een vast onderdeel van de aktiviteiten. LEUSDEN - Volgende week don derdag start een bijbelgespreks- kring voor vrouwen in Leusden. Het initiatief hiertoe is genomen door enkele huisvrouwen, die behoefte hadden om op informele wijze een ochtend per maand met elkaar de bijbel te bestuderen. Omdat ditzelfde verlangen waar schijnlijk bij veel meer vrouwen leeft zal er gestart worden met een kennisma kingsochtend. waarbij belangstellen den welkom zijn. Er zal dan besproken worden welke onderwerpen de komen de maanden aan de orde zullen komen Deze kennismakingsochtend wordt gehouden op 18 september om half tien op de Herikhof 5 in Leusden. Voor in lichtingen mevr. De Ruyter, tel 033- 944113 LEUSDEN - Volgende week dins dag en donderdag starten er twee LEUSDEN - Zondag 14 september wordt er in de Dorpskerk om half elf een jeugddienst gehouden waarop ds. J.S. Ridderbos zal spreken over „smoesjes". Het jongerenkoor Kumbajah uit Ermelo zal de dienst muzikaal omlijsten, terwijl Pieter Leebeek uit Woudenberg het orgel bespeelt. Deze dienst is tevens het begin van de jeugdweek van de Hervormde en Gereformeerde kerken en Leusden Traditiegetrouw wordt deze dienst daarom gevolgd door een broodmaal tijd in het Trefpunt bij de Dorpskerk. nieuwe cursussen huisvrouwen- gymnastiek op Mensendieckbasis. De cursus op dinsdagochtend wordt gegeven in het Kruisgebouw te Leusden-Centrum, de cursus op donderdagochtend in het Kruisge bouw te Leusden-Zuid. Belangstel lende dames kunnen inlichtingen inwinnen en zich opgeven op tele foonnummer 720559.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5