Jeugdraad boos over werkwijze B. en W Vrouwenraad: „Laat voorzieningen gelijke tred houden met woningbouw" leusiler Ziekendag in Achterveld Start met bestemmings plannen voor Centraal- Buitengebied en de Schoolsteegbosjes Kontaktavond vrijwilligers oppascentrale gehandicapten :«üi UW IBir HAMERSHOF OPENT DONDERDAG Nierstichting Wie wil buitenlanders Nederiands leren? Werkgroep heeft er genoeg van en stopt werkzaamheden Rooie vrouwen hielden jaarvergadering N.C.V.B. Zuid vergaderde NA RAT RAAD: plaatselijk„nieuws DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De jeugdraad is, voorzichtig gezegd, boos over de houding van het college van Burge meester en Wethouders met betrek king tot het tot stand komen van het centrum voor open jeugd- en jonge renwerk. Ook de raadsleden Corri Verduin en Henk van der Sloot, die namens de gemeenteraad zitting hebben in de Leusdense jeugdraad loonden zich tijdens de vergadering van de jeugdraad, jl. donderdag verre van ingenomen met de gang van zaken. Alle opwinding werd vooral veroorzaakt door een brief van het college van B. en W. aan de jeug draad, waarin onder meer staat dat de jeugdraad niet langer de verant woordelijkheid voor de daadwerkelij ke realisering van het jongerencen trum op zich dient te nemen, nu er uit de burgerij een initiatiefgroep is ge vormd die o.a. al een bestuur wil oprichten dat het centrum moet gaan beheren. De werkgroep, welke onder verantwoordelijkheid van de jeug draad al vanaf 1974 bezig was met hel plannen maken voor het open jonge rencentrum, is door alle ontwikkelin gen zo teleurgesteld, dat zij weigert nog langer met B. en W. of met de initiatiefgroep te praten. Over het centrum voor open jeugd- en jongerenwerk in Leusden wordt al jarenlang gepraat, zonder dat er enig zicht was op daadwerkelijke realise ring. Op verzoek van de gemeente werd door de jeugdraad al in 1974 een werkgroep ingesteld welke een onderzoek ging instellen naar de voorwaarden waaraan een jongeren centrum in Leusden zou moeten vol doen Eind '75 publiceerde de werk groep. onder verantwoordleijkheid van de jeugdraad een eerste rapport over een open jongerencentrum Be gin '76 nam de Leusdense gemeente raad het principebesluit dat mede werking verleend zou worden aan het tot stand komen van een dergelijk centrum, zulks in harmonie met het bestaande jeugd- en jongerenwerk. Door allerlei oorzaken bleek het cen trum echter niet op korte termijn te realiseren Onder meer omdat een geschikte plaats niet voorhanden was en omdat, zoals mevrouw Ver duin het donderdagavond uitdrukte ..politiek niet haalbaar was" POLITIEK HAALBAAR Volgens mevrouw Verduin is de politieke wil op dit ogenblik wel aan wezig Des te meer betreurt zij het dan ook dat de ..werkgroep accom modaties" uit de jeugdraad op dit moment het bijltje er bij neerlegt. Ook de heer van der Sloot, als opvol ger van dhr Konijnebelt voor het eerst aanwezig bij een vergadering van de jeugdraad bleek het niet eens te zijn met de handelwijze van B en W Hij beloofde de jeugdraadleden dan ook ..tot aan de bodem uit te zoeken wat er aan de hand is, omdat deze werkwijze nergens op slaat" BRIEF Alle opwinding werd veroorzaakt door een brief welke B en W van Leusden op 28 juli aan het bestuur van de jeugdraad zond als bevesti ging van een gesprek dat een delega tie van de jeuqdraad met de gemeen te had In de brief staat dat B en W voor nemens is de gemeenteraad voor te stellen een permanent jongerencen trum in het hoofdcentrum te vesti gen Het lijkt B en W te vroeg om nu I reeds een definitieve plaats aan te wijzen Een nader onderzoek acht het I college gewenst, terwijl nog enige I ervaring opgedaan kan worden met Ihet tijdelijke jeugd- en jongerencen trum De door de jeugdraad genoemde alternatieven voor een definitief jon gerencentrum zijn, aldus B en W., ..bestemingsplantechnisch" niet mo gelijk. Als aanloop naar een perma nent centrum is B en W van plan aan de raad voor te stellen de boerderij Zwarteweg 29 als tijdelijk centrum beschikbaar te stellen De boerderij is op dit moment niet in het bezit van Onze redaktionele mede werksters: Frits van Breda, Asschatterweg 63 Leusden-centrum, tel 033-941757 (alg) Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws). Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel 033-941380 (sport). Alex Fieseler, Lindenlaan 34. Leusden-centrum, tel 033-942553 (alg.). Anco de Knijff-Mali, v. Har- denbroek v Lockhorstlaan 30. Leusden-zuid, tel 033940273 (kunst, algemeen) Tea Middelkoop, Waarden 20 Leusden-centrum tel 033-943724 (alg.) Verder werken regelmatig mee: C Ph Spaans en W Boelhouwer De heer Cloosterman de gemeente, men hoopt echter dat de koop in het najaar gesloten zal zijn In de betreffende brief zegt B en W dat het ..Historisch gezien juist is dat de jeugdraad een werkgroep heeft diezich onder haarverantwoor- delijkheid inzet voor de oprichting van een jeugd-en jongerencentrum." Nu er een initiatiefgroep vanuit de ..burgerij" is gevormd vindt B en W dat de werkgroep, onder verantwoor delijkheid van de jeugdraad werkend, niet langer de verantwoordelijkheid op zich dient te nemen voor het tot stand komen van het jongerencen trum Naar de mening van het college moet er met de werkgroepleden, wel ke geen deel uitmaken van d jeug draad. en de leden van de initiatief groep een bestuur gevormd worden die dan verder gesprekspartner voor de gemeente kan zijn Vanuit dit be stuur zal er dan, aldus B en W contact met de jeugdraad moeten zijn De taak van de jeugdraad in deze is dan door middel van advisering ervoor te waken dat doublures optre den met bestaande activiteiten. SAMENWERKEN UITGESLOTEN Uit uitlatingen van de heer Cloos terman. voorzitter van de Leusdense jeugdraad bleek donderdagavond echter duidelijk is dat de leden van de werkgroep niets zien in een samen werking met de initiatiefgroep, ster ker nog. de brief van B en W was de druppel die de emmer deed overlo pen Met onmiddellijke ingang had vlak voor de vergadering van de jeugdraad, de werkgroep alle werk zaamheden stopgezet en zichzelf als het ware ontbonden Als motief noemde de heer Cloosterman, die overigens zelf ook deel uitmaakte van de werkgroep onder meer dat het in het afgelopen jaar onmogelijk was gebleken met de initiatiefgroep sa men te werken omdat er ..niet mee te communiceren is" Volgens de voorzitter van de jeugd raad zijn de belangrijkste motieven van de initiatiefgroep, waarvoor de heer J de Jongh als woordvoerder optreedt, dat de jeugdraad al te lang bezig is. dat er eens frisse mensen aan de zaak moeten gaan werken en dat de jeugdraad, gezien haar functie als adviesorgaan, niet de verant woordelijkheid mag dragen voor een jongerencentrum COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN Omdat het uitgesloten leek dat par tijen alsnog om de tafel zouden gaan zitten stelde Corri Verduin voor om een ..commissie van goede diensten" uit alle fracties samen te stellen die de betreffende partijen weer bij el kaar zou kunnen brengen Ook dit voorstel werd door de jeugdraad niet gehonoreerd Volgens de heer Cloos terman moet elke samenwerking uit gesloten geacht worden De werk- Corri Verduin groep wil zelts niet meer met B en W praten omdat ze geen enkel heil ziet in een dergelijk gesprek nu de nieu we initiatiefgroep duidelijk de steun heeft van B en W „om redenen die niet boven tafel komen" ..De werkgroep is echt niet meer te motiveren en is heus voor het laatst bijeen geweest" verduidelijkte de heer Cloosterman De twee raadsleden Corrie Verduin (Progressief Leusden) en Henk vd Sloot (CDA) beloofden het echter hier niet bij te laten. ..Het college heeft in deze zaak niet juist gehan deld". was éen van de uitspraken van mevr Verduin De heer v d Sloot beloofde de hele zaak vanaf het begin van de hele geschiedenis uit te zullen zoeken, omdat de werkwijze van B en W ..nergens opslaat Uiteindelijk is ook de Leusdense jeugd met ge diend met deze gang van zaken, al dus het raadslid. LEUSDEN Voor de vergadering van de Vrouwenraad donderdag 11 september was een flinke belangstel ling. Niet alleen veel afgevaardigden van vrouwenverenigingen uit Leus den, maar ook het vrouwelijk raadslid Lily van Amerom en verschillende vrouwen van de V.A.D. (Vrouwen Ad vies Dienst) inzake de woningbouw waren aanwezig. Deze laatsten waren vooral geko men om samen met de Vrouwenraad te praten over de ontwerp-nota struc tuurplan van de gemeente Leusden, waarvoor ook de vrouwenraad door de gemeente om advies is gevraagd In eerste instantie heeft het dage lijks bestuur van de vrouwenraad een brief naar B en W laten uitgaan, waarin zij het ongunstige tijdstip van inspraak noemde, de vrouwenraad kwam 11 september weer voor het eerst bij elkaar en vóór 4 juli moest gereageerd worden Verder plaatste zij vast enkele algemene opmerkin gen zoals uiterste voorzichtigheid te betrachten bij plannen waar waarde volle natuurgebieden en landbouw gronden ten offer zullen vallen en indien er overgegaan wordt tot ver sneld bouwen, vooral de voorzienin gen op het gebied van onderwijs, de sociaal-culturele sector en het ver keer gelijke tred te laten houden met de woningbouw De vraag van het dagelijks bestuur aan de vrouwenraad of er buiten de gestelde vragen in de ontwerp-nota nog andere punten te vermelden zijn waar misschien geen rekening mee gehouden is. was moeilijk te beant woorden omdat die in de ontwerp- nota staan veelomvattend kunnen zijn De punten die nog naar voren kwamen waren wat meer toegespitst zoals sportvoorzieningen met name gymzalen waarvan nu al een tekort is vooral te noemen (mevrouw Abring) De weg langs het Burg Buiningpark die nog drukker zal gaan worden veilig te maken met name voor kinde ren (mevrouw van Burgstede) Ver betering van kontakten met de ge meente Amersfoort (mevr Herks) Aangepaste woningen voorgehandi- capten (mevrouw Abring) en tenslot te de vraag, als er versneld gaat bouwen met de knelpunten die er nu al liggen op diverse gebieden, willen wij als bevolking van Leusden dan wel versneld bouwen zodat de knel punten eventueel nog meer zullen gaan knellen Afgesproken wordt dat een klein groepje zich gaat buigen over de ontwerp-nota en hun bevindingen bij de volgende vergadering ter visie leggen zodat daarna de vrouwenraad kan reageren op het structuurplan Wat betreft de cursussen van de vrouwenraad dit seizoen De VHOM (vrouwen herorienteren zich op de maatschappij) zal dit sei zoen 's avonds plaatsvinden Er wordt gedacht om in oktober te starten Wie de cursus zal leiden moet nog nader bekeken worden De cursus gesprekstechniek zal weer door Connie Giesbergen gege ven worden Er wordt op 10 novem ber gestart, het zijn vier maandag avonden. kosten 20.— De cursus burgerschapskunde kan ACHTERVELD In verband met de landelijke ziekendag werd ook door de Zonnebloemafdeling in Ach terveld zo'n dag georganiseerd. Deze dag werd begonnen met een Eucha ristieviering in de R.K. kerk. Het the ma van deze dag was „ziek word je nooit alleen." Ziek zijn' valt voor de betrokkene niet altijd even gemakkelijk te dra gen. Maar niet alleen voor de zieke, ook voor de gezinsleden valt dat altijd niet mee En dat is een punt waar veelal niet bij wordt stilgestaan De belangstelling gaat vrijwel altijd uit naar de zieke maar niet naar de echt genoot of echtgenote Het kinder koor verleende tijdens deze kerk dienst hun medewerking. Na afloop verzamelde men zich in d'Ouwe Peerdestal Hier werd de bij eenkomst geopend door de voorzit ter van de plaatselijke Zonnebloem afdeling de heer Van Colegem Hij sprak een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen ..We zijn blij dat jullie allen er bij aanwezig kunnen zijn. Er zijn deze ochtend enkele verrassingen en we hopen dat het voor jullie allen een heel gezellige ochtend zal worden Tijdens het kof fiedrinken kwam de eerste verras sing Dit was het optreden van de Tiroler kapel Die Hinterfelder Musi- kanten. Zij wisten er met hun vrolijke Oostenrijkse muziek al heel spoedig de gezellige sfeer die er was te verho gen. Er werd gezellig meegezongen. De muzikanten werden afgelost door het zangkoor dat een drietal zangnummers ten gehore bracht Dat ook dit zeer werd gewaardeerd, bleek wel uit het daverend applaus dat zij na afloop van elk nummer in ont vangst mochten nemen Tot slot van deze ochtend traden de muzikanten nog eenmaal op. Tijdens dit optreden konden er enkele verzoeknummers worden aangevraagd Ook zij moch ten na afloop een geweldig applaus (Van de redaktie) LEUSDEN Voor een bedrag van ƒ246.000,— (excl. btw) zal het Ad viesbureau Arnhem van start kunnen gaan met de ontwikkeling van twee bestemmingsplannen. De commissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken ging akkoord met een desbe treffend voorstel en indien ook de andere commissies zich met dit voor stel kunnen verenigen en de raad haar uiteindelijke fiat geeft, zal een begin kunnen worden gemaakt met het ontwikkelen van de bestem mingsplannen Buitengebied-Cen traal en de Schoolsteegbosjes. Ook in verband met het struktuur- plan-onderzoek is het noodzakelijk, dat het maken van deze bestem mingsplannen parallel gaat lopen. Volgens voorzitter Wagenaar is het technisch mogelijk om dit gelijktijdig te doen en ook de dienst ziet wat dat betreft geen problemen ..Het wordt tijd. dat we voor deze gebieden een bestemmingsplan kri|- gen.vond hij ..We kunnen de pro blemen niet steeds voor ons uit blij ven schuiven Er zal spoedig mogelijk duidelijkheid moeten komen ten aan zien van de bestemming van deze gebieden Maar we moeten er wèl rekening mee houden, dat het maken van een bestemmingsplan toch nog veel tijd zal vergen En tot agrariërs in de commissie, die hun twijfels uitspraken over de noodzaak ..Met een goed bestem mingsplan hebt u als agrariër meer mogelijkheden, dan met een bestem mingsplan. waar je geen enkele kant mee op kunt U hebt de taak de ontwikkeling scherp te blijven vol gen Het bestemmingsplan Centraal- buitengebied zal op dezelfde wijze worden ontwikkeld als het geval was met het bestemmingsplan Buitenge bied-Oost. Dat betekent onder meer dat de in dit gebied wonende agrari ërs (en anderen) persoonlijk zullen worden geënquêteerd. bij voldoende belangstelling weer starten, evenals een nieuwe VIDO- groep (Vrouwen in de overgang) Voor deze laatste groep wordt ge dacht aan in eerste instantie een lezing waarna belangstellenden zich kunnen opgeven Voor al deze aktiviteiten kan kon- takt opgenomen worden met me vrouw van Hasselt, tel. 940216. Voor de verwerking van de enqué- teuitslagen is een commissie ge vormd die gaat bekijken wat de vrou wenraad zelf kan doen en wat er doorgespeeld moet worden Boek werken van de enquête-uitslag zijn naar diverse instanties gestuurd, die er positief op gereageerd hebben en er erg content mee zijn Tot slot nog even aangestipt de brief die naar B W is verzonden met een afschrift naar alle fracties waarin de vrouwenraad verzoekt om ruimte die zal dienen als ontmoetingsruimte voor en vn alle vrouwenorganisaties De volgende vergadering is woens dag 12 november, zoals gewoonlijk in de huiskamer van Groot Krakhorst I Aanvang 9 15 uur AMERSFOORT Op 29 septem ber zal er in het scholencomplex ..De Vosheuvel", Heiligenbergerweg 185 ie Amersfoort een kontaktavond wor den gehouden voor vrijwilligers met de werkgroep „oppascentrale". Op deze avond zal er gelegenheid zijn ervaringen uit te wisselen, de werkgroep zal verslag doen van haar werkzaamheden en tevens is de heer Karei Hartsuiker, hoofd van het dag verblijf ..De Punt" voor oudere gees telijke gehandicapten te Amersfoort uitgenodigd als gastspreker De avond begint om 20.00 uur en zal duren tot 22 00 uur Mocht u belangstelling hebben om u als vrijwilliger aan te melden, dan bent u welkom of u kunt bellen naar Amersfoort mevrouw Truus van Lier. tel 033-31100. Soest, mevrouw Elly Blitz, tel 02155-13522. in ontvangst nemen Na dit optreden bleef men nog geruime tijd zeer gezellig bijeen Aan het eind van de bijeenkomst sprak de heer H. Ossendrijver nog een woord namens alle aanwezigen Er zijn een vader- en moederdag, en ook een ziekendag Ik kan namens alle aan wezigen wel zeggen dat we allen heel dankbaar zijn dat dit is georgani seerd Er is veel werk verzet en veel gepresteerd om dit te kunnen organi seren Dank zij de medewerking van allen is dit weer gelukt Achterveld staat bekend om zijn gemoedelijk heid en zijn eenvoud, doch niet in het minst om het klaarstaan voor elkaar Niet alleen dit samen zijn. ook de kerkdienst heeft indruk gemaakt. Dank aan allen die hieraan hebben meegewerkt. Ook deze ochtend is weer gebleken dat er een eenheid is van groot tot klein Tot slot dankte de voorzitter alle aanwezigen voor hun medewerking die de ochtend heeft doen slagen, in het bijzonder allen die hebben mee gewerkt om deze bijeenkomst zo ge zellig te maken LEUSDEN..— Op de jaarvergade ring van de vrouwelijke leden van de afdeling Leusden van de PvdA. die op 3 september plaatsvond, werd de hui dige kerngroep van de rooie vrouwen die bestaat uit Ans van Kemenade. Ted Janssen en Vera Joosten herko zen. Er waren geen namen van tegen kandidaten ingediend. Uit het deze avond voorgelezen jaarverslag blijkt dat de afdeling Leusden het afgelopen jaar niet heeft stilgezeten Er werden maandelijks thema-avonden gehouden en er functioneerden drie werkgroepen, te weten ..gemeentepolitiek". ..herver deling arbeid" en ..aktie" Daarnaast werden de rooie vrouwen in verschil lende andere organisaties vertegen woordigd Tijdens de jaarvergadering werd besloten de tweede avond van de maand te blijven reserveren voor de bijeenkomsten De eerstvolgende avond is gepland op 8 oktober, aan vang 20.15 uur. in De Til aan de Hamersveldseweg Deze avond zal grotendeels besteed worden aan het opstellen van een werkplan, betref fende de thema's en werkgroepen, voor het komende seizoen LEUSDEN - Vorige week verga derden de leden van de afdeling Leusden-Zuid van de N.C.V.B. voor de eerste maal in het nieuwe seizoen. Na de opening door mevrouw Ab- bring kreeg ds Weernekers het woord. Hij sprak deze avond over Maarten Luther. Tijdens deze lezing werd de aanwe zige dames het een en ander verteld over het leven en werken van Maarten Luther, dat zich afspeelde in het begin van de zestiende eeuw Er is de afgelopen dagen hard aan de aankleding van de Hamershof gewerkt. LEUSDEN - Aanstaande don derdagmiddag om 16.00 uur wordt de officiële opening verricht van het nieuwe winkelcentrum Hamershof. De organisatie van de gebeurtenis sen rond deze opening is in handen van Delta Lloyd. Het openingsgebeuren zal in de avonduren een vervolg krijgen met een muzikale rondgang door Leusden- Centrum van het muziekkorps Lisiduna uit Leusden en de fanfare Door Wils kracht Sterk uit Achterveld Na de lezing volgde er een pauze waarin koffie werd gedronken Na de pauze zette ds Weernekers zijn lezing voort De vergadering werd besloten met samenzang. LEUSDEN Onder het motto. ..Geef' Om 'n ander Doen'" start op 22 september de Nationale Kollekte van de Nier Stichting Nederland De ze kollekte is de grote bron van in komsten voor de Nier Stichting die géén subsidie van het Rijk krijgt en dus afhankelijk is van uw gift als partikulier Voor Leusden zijn nog heel veel collectanten nodig, vooral de nieuwe wijken zijn maar matig ..gecoverden de kleine groep enthousiaste mede- werkers(sters) kan het niet meer aan. Geeft u daarom op bij de collecte-co- ordinator voor Leusden/Achterveld, de heer T Sittrop. Terberghorst 17. telefoon 033-942318 De fontein, het geschenk van de bouwers van de Hamershof, is inmid dels geïnstalleerd. LEUSDEN Al enkele jaren wer ken ook verschillende inwoners van Leusden als vrijwilliger mee aan cur sussen Nederlands, georganiseerd door de Stichting Nederlands voor buitenlandse werknemers, Gooi en Eemland, in Amersfoort. Deze cursussen worden ook dit seizoen weer gegeven en wel op drie verschillende dagen dinsdag- en vrijdagavond en zaterdagmiddag Voor de cursussen op vrijdagavond, tussen 19 30 en 20 00 uur. en op zaterdagmiddag, van 13 30 tot 15 00 uur zoekt de stichting dringend een aantal vrijwilligers omdat anders de lessen Nederlands voor tientallen buitenlanders in gevaar komen De stichting verzoekt belangstel lenden die er wat voor voelen buiten landers te helpen met het leren van onze taal. contact op te nemen met deheerT Apperloo. telefoon 941850 Van de vrijwilligers wordt niet ver wacht dat zij onderwijsbevoegdheid hebben, wel dienen zij de Nederland se taal goed te beheersen en ook moeten zij open staan voor de pro blematiek van de buitenlandse werk nemers in ons land i

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3