Nieuwe Ford Escort met voorwielaandrijving 5V I De NMB denkt metu mee. Verhuizing NMB kantoor van de Hamersveldseweg naar de Kooikersgracht 6 in het winkelcentrum Hamershof te Leusden. lensden* krant achterbergh wonen r^ijdagstrouwen? En er een fijn week-end 0 van maken? Dat kan. Piekfijn zelfs! Op De Kamphorst. Ontspanningscentrum i A De Kamphorst BV Nü de tijd voor vast tapijt l I DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 m Auto varia - een totaal nieuwe Ford Escort met voorwiel aandrijving. Nieuwe motor plus geringere luchtweer- stand bieden grotere zuinigheid bij hoger prestaties Op 26 september wordt in Europa een volkomen nieu we Ford Escort met voorwielaandrijving op de markt ge bracht. Dit nieuwe model zal worden uitgerust met de nieuwe, zuinige CVH-motor. Het wordt de technisch meest geavanceerde kleine gezinsauto, die Ford ooit heeft gebouwd. De Escort, die geleverd gaat worden als 3- en 5-deurs sedan en 3- deurs stationwagen is rondom voorzien van onafhankelijke wielop hanging. Aktieve geleiding van de luchtstroom over het veelzijdige en ruime koetswerk heeft geleid tot een uiterst lage luchtweerstand en een duidelijk eigen uiterlijk. Aërody namische vormgeving tezamen met de uiterst gunstige verbrandings eigenschappen van de nieuwe mo tor garanderen zowel grotere zuinig heid als hogere prestaties. Lage Vaste Kosten Bij de ontwikkeling van de nieuwe Escort stelden de ingenieurs en productplanners zich een aantal prioriteiten. Een van de voornaam ste doelen was zo laag mogelijke vaste kosten te verkrijgen, o.a. door de benodigde tijd voor garagebeur ten te verkleinen - en daarmee de onderhoudskosten te drukken. Zo komt het, dat de nieuwe Escort, ge rekend over 80 000 km, tenminste 19 procent goedkoper is in normaal onderhoud dan zijn naaste concur rent. Elke 20.000 km is slechts IV2 uur nodig voor normale onder houdsbeurten. De Escort GL, Ghia en de XR3- modellen zijn uitgerust met een in gebouwde micro-processor, die voortdurend het peil van motorolie, koelwater en ruitesproeiervloeistof en de dikte van de voorwielrem- blokken meet. Daardoor kan de be stuurder een aantal regelmatig uit te voeren controles verrichten zon der er één stap voor buiten de auto te hoeven zetten. Elk model in de Escort-reeks is al zeer compleet uitgerust voor een wagen in zijn klasse, maar toch is er een grote aantal luxueuze extra's leverbaar zoals elektrisch bedien- bare ramen, een gekleurd-glazen kantel-schuifdak met ingebouwde jaloezie, stereo apparatuur elektri sche antennes en centrale deurver grendeling. De nieuwe Escort is het resultaat van vijf jaar van ontwikkeling, waar bij alleen al in Europa. 5000 inge nieurs, wetenschapsmensen, tech nici en planners waren betrokken. De unieke. aërodynamisch gevormde carrosserie kreeg pas zijn definitieve vorm na uitgebreide windtunnelproeven, die twee jaar in beslag namen Het lage luchtweerstandcoëffi- cient - 0.375 voor de snelle Escort XR3 en 0.385 voor de sedan - bete kent dat de Escort een carrosserie heeft die tot de meest efficiënte in zijn klasse behoort Alle modellen zijn voorzien van een openslaande achterklep, terwijl de achterbank kan worden neerge klapt waardoor de bagageruimte sterk wordt vergroot. Een opstaan de rand in de achterklep werkt als een spoiler, waardoor de achterruit niet ondoorzichtig wordt door regen en vuil. Niettemin is als extra een wis/was- installatie verkrijgbaar voor de achterruit voor gebruik bij lage snel heden en voordat wordt weggere den als de wagen bij regen buiten geparkeerd stond. Wijd openslaan de portieren bij zowel de 3-deurs als de 5-deursmodellen zorgen voor een gemakkelijke instap in het ruime in terieur. Pijnlijk nauwkeurige aandacht voor carrosseriedetails heeft er te vens toe bijgedragen dat de zijrui ten in vergaande mate vrijblijven van opspattend vocht en vuil. De af- zuigopeningen van het ventilatiesy steem bevinden zich in de portier frames en zijn bij gesloten portieren niet te zien. MODELLEN BEREIK Er is keuze uit drie uitvoeringen, de 3- en 5-deurs sedan en de station wagon; vier motoren en vijf typen, de Custom, L, GL, de luxueuze Ghia en de sportieve XR3. Een speciale uitvoering is de snelle Escort XR3, die is voorzien van een 1,6 liter CVH- motor welke 71 kW (96 pk) levert. Dit model bezit extra aërodynamische snufjes en een sportieve wielophan ging. waardoor de nieuwe standaard die de invoering van de nieuwe Escort op het gebied van prestaties en wegligging betekent, nog verder wordt opgetrokken DE NIEUWE CVH-MOTOR Als aandrijfbron van de nieuwe Es cort fungeert Ford's nieuwe, zuinige CVH-motor. CVH staat voor "Com pound Valve Angle Hemi", d.w.z dat de kleppen onder een samenge stelde hoek zijn geplaatst en de ver brandingskamer zo zuiver mogelijk de vorm van een halve bol is gege ven. De motor is leverbaar met een inhoud van 1,1, 1,3 en 1,6 liter, ter wijl het vermogen varieërt van 40 kW (55 pk) tot 71 kW (96 pk). Dankzij de aluminium cilmderkop. halfbol- vormige verbrandingskamers, on der een hoek geplaatste kleppen en een enkele bovenliggende nokken- as. behoort de nieuwe CVH-motor tot de meest efficiënte in massa ge produceerde motoren ter wereld. Voorts bezit de nieuwe CVH-motor hydraulisch bediende kleppen, ter wijl op de 1300 en 1600-modellen transistorontsteking is toegepast. NIEUWE BOUGIE MET KOPERKERN Door Motorcraft is voor de nieuwe CVH-motor een ultramoderne bou gie met koperen kern ontwikkeld. Het grote warmtebérelk van deze bougie voorkomt VéréLaari bij lage snelheden, terwijl toch langdurig met hoge kruissnelheden kan wor den gereden en de bougie ongevoe lig is voor de verschillende octaan gehaltes die worden aangetroffen bij de benzine van de diverse Euro pese landen Verder heeft de nieu we bougie een langere levensduur, omdat de van een koperkern voor ziene centrale elektrode is bekleed met een sterke, vonkbestendige nik kel-chroom-ijzer coating. ONAFHANKELIJKE WIELOPHAN GING RONDOM De nieuwe Escort heeft vier onaf hankelijk opgehangen wielen Voor de voorwielen wordt het McPherson systeem toegepast, met schroefve ren, telescopische schokbrekers en een stabilisatorstang. Wat de ach terwielen betreft, hier vindt mén een geheel nieuw ontworpen onafhan kelijke ophanging met dwarsge- plaatste wieldraagarmen. Tezamen met schroefveren en hydraulische schokdempers zorgt dit systeem voor soepel rijcomfort op alle soor ten wegen. TANDHEUGELBESTURING Alle modellen zijn uitgerust met tandheugelbesturing en een ener gie absorberende veiligheidsstuur- kolom. De schijfremmen op de voor wielen hebben een groter formaat dan op enige andere kleine perso nenwagen wordt aangetroffen, ter wijl een vacuum rembekrachtiging op alle modellen leverbaar is en op de 1,3 en 1,6 modellen zelfs tot de standaarduitrusting behoort. De conditie van de remblokken voor en remvoeringen achter kan bovendien worden gecontroleerd zonder dat de wielen behoeven te worden verwij derd. De voorwielaangedreven Es corts zijn alle voorzien van een vier- snellingsbak, terwijl de zelfstellen de koppeling is uitgerust met spe ciale veren waarmee een soepele aangrijping en progressieve werking wordt bevorderd. Het speciaal ont worpen schakelmechanisme bevat alle veelgeprezen kenmerken van Ford's schakelsysteem met enkele schakelstang, hetgeen is samenge- bouwd in de transmissie van de nieuwe Escort. DOOR DE POLITIE BEPROEFDE SLOTEN Zeer veel aandacht is door Ford besteed aan de beveiliging van de nieuwe Escort tegen diefstal. Er is een geheel nieuw type portierslot en stuurslot ontwikkeld. Hoewel het om overduidelijke redenen niet ver antwoord is het nieuwe slotsysteem uit de doeken te doen, mag bekend worden gemaakt dat er op het ogenblik ruim duizend ver schillende slotcombinaties be schikbaar zijn In gesloten stand zijn de vergrendelknoppen aan de binnenkant verzonken in de binnen bekleding van de portieren Speciale proeven, die werden uit gevoerd in samenwerking met Euro pese politiemensen, hebben uitge wezen dat de nieuwe deursloten van de Escort zonder de bijpassen de sleutels twintig keer zo moeilijk zijn open te krijgen als concurreren de slotsystemen Bij het nieuwe type stuurslot zijn in het midden van het stuurwiel waarin de gren delbout aangrijpt 24 sleuven aange bracht, terwijl een ring van zeer hard staal het onmogelijk maakt dat het stuurwiel van de stuurkolom wordt verwijderd als het stuurslot is vergrendeld. COMFORT EN VEILIGHEID De rijk beklede stoelen hebben on der andere een dik, voorgevormd schuimrubber kussen waaronder zich een frame bevindt met een vlechtwerk van flexibel staaldraad. Het frame is opgehangen aan indi vidueel afgestelde spiraalveren Dit resulteert in een bijzonder hoge ma te van comfort voor de inzittenden. Het nieuwe stoelontwerp is zo suc cesvol dat een medicus, die een aantal studies op de stoel heeft uit gevoerd, tot de conclusie kwam dat deze stoelen een goede bijdrage le veren aan een zodanige lichaams houding, dat rugklachten wel eens tot het verleden kunnen gaan beho ren in de nieuwe Escort. Zowel voor in als achterin kunnen driepunt-vei- ligheidsgordels met automatisch oprolmechanisme worden gemon teerd. De nieuwe Escort is uitgerust met een van de meest uitgebreide ver- warmings- en ventilatiesystemen die men zich in een kleine personen wagen kan indenken. Zowel in het midden als aan de zijkanten van het dashboard zijn verstelbare ventila tieopeningen aangebracht, zodat naast het toevoeren van frisse lucht ook de zijruiten kunnen worden ont dooid en ontwasemd. üe kleinere bedieningsorganen en schakelaars zijn, bij ontstoken ver lichting, groen verlicht. De kleur ver andert in oranje wanneer ze worden bediend. Door de microprocessor gestuurde waarschuwingslampen geven informatie over het peil van olie, koelmiddel en ruitesproeier vloeistof en over de toestand van de remblokken. AANDACHT VOOR DETAILS Aandacht voor details is een van de voornaamste kenmerken van de vormgeving van de nieuwe Escort. De instrumenten zijn elektronisch gestabiliseerd, waardoor ze veel nauwkeuriger aanwijzen. De vorm van de benzine-vulopening maakt het zelfs voor de meest onhandige pompbediende bijna onmogelijk brandstof te morsen tijdens het tan ken Onder de accu bevindt zich een zuurbestendige druppelvanger, ter wijl de elektrische betrouwbaarheid verder is vergroot door de aanslui tingen een zodanige vorm te geven dat ze maar op één manier kunnen worden gemonteerd. Een nieuw ty pe zekering met kleine uitsteeksels maakt vervanging eenvoudiger en geeft tevens een betere verbinding. WERELDAUTO De Escort zal gebouwd worden in de Fordfabrieken in Saarlouis in West-Duitsland en Halewood in En geland. Deze fabrieken zijn in ver gaande mate gemoderniseerd en er wordt gebruik gemaakt van sterk geautomatiseerde fabricage- en kwaliteit-controlemiddelen. Andere Fordfabrieken in België, Frankrijk en Noord-lerland nemen ook deel aan de produktie van componenten voor de nieuwe Escorts. De naam Escort komt ook te staan op een zustermodel dat in de Verenigde Staten wordt vervaardigd. Zo wordt de nieuwe wagen een "wereldauto" waarbij met gebruikmaking van de zelfde technische concepten en motoren een auto wordt geleverd die helemaal is afgestemd op de be hoeften van de Amerikaanse markt. Volgend jaar zal er ook een lichte besteluitvoering van de Escort wor den uitgebracht. "In al zijn verschij ningsvormen biedt de nieuwe voor wielaangedreven Escort de auto mobilist een evenwichtige eenheid van zuinigheid en hoge prestaties, die zijn gelijke niet kent onder alle andere merken kleine personenwa gens waar ook ter wereld", zegt de heer G. K. L. Laurant, Algemeen Di- rekteur van Ford Nederland, tijdens de persintroductie in het Amster damse Okura hotel. Jammer ge noeg konden we in het vat zit verzuurd niet en binnenkort zullen we zeker op deze gehele nieuwe Es cort terugkomen via een uitgebrei de test. De voorlopige prijzen liggen tus sen de 14.995.- gulden voor de goed koopste 3drs sedan 1600 XR3 is de duurste in de rij en kost een kleine 24.000.- gulden. Vanaf 1 november a.s. is er volgens welingelichte zijde een stationwagen te verwachten terwijl er in jan. 1981 een VAN-uit- voering komt. Vier uw bruiloft in de sfeervolle omgeving van De Kaïnphorst. Waar vakbekwame verwenners ervoor zorgen dat deze dag op rolletjes loopt. Voor een zeer billijke prijs. L betaalt zelfs geen zaalhuur. En w aarom zou u deze onvergetelijke dag niet verlengen met een week-end in ons comfortabele bungalettepark. U krijgt van ons dan gratis de beschikking over de bruidssuite- Op De Kamphorst vindt u naast een fijne keuken, een sfeervol restaurant, een tropenbad, een fitnesshal met zonne banken, een gezellige bar met open haard, een ruime feest zaal met groot toneel en dansgelegenheid. De Kamphorst beeft ook veel erv aring met artiesten en orkestjes. Het park ligt in de hossen tussen Voorthuizen m en Garderen. Er is hotelservice in de lettes met alle comfort nabij het hoofd gebouw. Wat let u om eens v rijblijveni poolshoogte te nemen? De Kamphorst: Verwenners bij uitstel Apeldoornsestraat 131 3781 PM Voorthuizen MR Telefoon: 03429 -1427 L m izen De NMB ontvangt u voortaan in een wat ruimer en efficiën ter opgezet kantoor. Dat heeft voor u belangrijke voor delen. U kunt er rustig en ongestoord met onze mensen onder vier ogen praten. En al uw dagelijkse kasafhandelingen gaan veel sneller. Het verschil zult u direct merken. Ook wanneer u voor de eer ste keer binnenstapt. Wat kan de NMB voor u doen? Al vindt u ons kantoor op een ander adres, u herkent er meteen de mensen die eerst ook al voor u werkten. Mensen die werkelijk met u meedenken. Over tal van belangrijke zaken. Om maar wat te noemen: door u te wijzen op aantrekke lijke spaarvormen (rente 5- 9! 4°/o\ door met persoonlijke in zet te bemiddelen in elïeeien, door de ideale hypotheek voor u uit te zoeken, door de nachtkluis en de safe-loketten niet te verge ten als u ze nodig mocht hebben. De NMB kan u op vele manie ren van dienst zijn. En geld.ach, dat hoort er nu eenmaal óók bij. Uitnodiging voor een bijzondere tentoonstelling. We hebben in ons nieuwe pand ook een expositieruimte. Die gaan we ter gelegenheid van de opening inwijden met een inte ressante tentoonstelling, die voor iedereen gratis toegankelij k is. Het is een foto-expositie over het oorlogsgebeuren in de jaren '40-.'45 binnen de gemeente l.eusden, georganiseerd in sa menwerking met het documen tatiecentrum 'Achterveld toen - I let merendeel van de foto's is nog nooit eerder te zien ge weest en gaal onder andere over de onderwaterzetting van As- schat en de verwoestingen in Achterveld en Stoutenhurg. Deze unieke tentoonstelling duurt tot 3 oktober. U bent van harte welkom in het nieuwe NMB kantoor, Winkel centrum Hamershof, Kooikers gracht 6,3831 NG Leusden. Te lefoon 033-943674. Dagelijks geopend van 9.00 - 16.00 uur, vrijdagavond van 19.00 - 20.00 uur. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Vanzelfsprekend bezit Achter- bergh een zeer uitgebreide en bij zondere kollektie vaste vloerbe dekking van gerenommeerde mer ken. Kwalitatief/artistiek van goede huizen. Minder vanzelfsprekend is die nog ambachtelijke, stipte uitvoe ring door Achterbergh. Voor een fijn, duurzaam en zorgeloos vast tapijt. Loop er 's over bij Achterbergh. Amersfoort. Hellestraat/Westsingel Telefoon 033-13048

Leusder Krant | 1980 | | pagina 8