Rein Kamphorst: gaaf en vakkundig werk in het Ploeghhuis Krijn van Dijke: knap werk in Galerie Coninck Expositie van Chileense affiches In de straatjes van De Flint: leusdEP krant kijk op kunst DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 AMERSFOORT - Gaaf en vak kundig werk kunt u in het ko mende weekend in het Ploeghhuis zien van Rein Kamphorst. Het Ploeghhuis is geopend op vrijdagavond 19 september van 19.00 tot 22.00 uur. zaterdag 20 september van 11.00 tot 17.00 uur, zondag 21 september van 14.00 tot 17.00 uur. Rein Kamphorst werkt in zijn metaalrelièfs met grote, brede lij nen en vlakken De reliëfs, ver vaardigd van geoxydeerd metaal, zijn zeer sober gehouden in een geringe aangifte van rechte en ge bogen banen Het werk verraadt innerlijke spanning. Is door de weerbarstigheid van het materiaal en de vaardigheid, die vereist is om dit materiaal de wil op te leg gen. gekomen tot een verstild evenwicht. Het werk is door zijn vereenvoudiging en abstrahering een boeiend spel van rust en be weging. Bizonder geschikt als muurplastiek, zowel aan buiten gevel als op een interieurwand van schoon metselwerk. De plastieken in een dubieus bruin gekleurde verf konden mij minder bekoren Vooral het Afri kaanse masker zag ik als een eta lage grapje. De overige plastieken zijn te simpel en te verknipt van onderdelen om een boeiende kompositie te kunnen opleveren. Rein Kamphorsts monotypes zijn weer groot gehouden, en ge tuigen van een brede konseptie. Het landschap in Normandie en Bretagne golft in grote lijnen over het papier Brede kleurvakken zijn zeer summier aangevuld met en kele getekende lijnen. Ruimtelijk- heid staat hier voorop, en de im- uit deze bladen op de toeschouwer pressie daarvan komt rechtstreeks over. en godsdienst" Nog nooit zijn op zo grote schaal in zo veel delen van de wereld oor. oog en mond van de mens dichtgesnoerd. Een affiche in knipselprent- techniek in rood. zwart en wit laat het silhouet van vele figuren zien: ..ledereen heeft het recht van ver eniging en vergadering" ..Iedereen heeft het recht deel te nemen aan het bestuur van zijn land en tot de overheidsdienst te worden toegelaten. Elk volk heeft het recht op demokratische wijze zijn regering te kiezen In een land als Turkije hebben zojuist weer mi litaire machthebbers zich van de regering meester gemaakt. Wéér een diktatuur toegevoegd aan de vele diktaturen. verspreid over de gehele wereld ..Recht op maatschappelijke zekerheid ..Recht op rust en vrije tijd". „Recht op onderwijs" „Iedereen heeft recht op daad werkelijke rechtshulp, hem toege kend bij grondwet of wet". ..Niemand zal aan foltenng on derworpen worden". Met fotografi sche beelden uit een wereld waar foltering schering en inslag lijkt te zijn in een groot aantal landen. „Niemand zal in slavernij of ho righeid gehouden worden" De af fiche is een felle aanklacht tegen de werkelijkheid in vele landen. Zéér indringend van beeld vorming is de zwart-wit prent: „ledereen heeft overal het recht als persoon erkend te worden door de wetDe kunstenaar heeft een verzameling onherkenbare we zens uitgebeeld Het geestelijk spookbeeld van de mens in ware gedaante: identiteitsverlies Chileense vrouwen hebben op eigen manier uitgebeeld wat ze om zich heen zien In borduur- en applikatietechniek stellen zij hun wereld voor. Die van het dagelijks leven in een volksbuurt, waar maar één waterkraan is. en de mensen in de rij staan om op hun beurt te wachten. Schrijnend is het beeld van de kindereetzaal, waar kinderen wier ouders vermist of gevangen zijn, één maal per dag kunnen komen eten. In juni 1977 hielden 28 vrouwen een hongerstaking om ophelde ring te krijgen over het lot van hun vermiste familieleden. Companero Contreras Malinge werd gearresteerd nadat hij eerst door een legerachtig voertuig was aangereden en op de grond gesla gen Op het ogenblik zijn er in Chili meer dan 2.500 vermiste politieke gevangenen En de bittere armoede van de armen, die èls maar groter wordt De vrouwen uit de volksbuurten werken aan de tobbes van de was serijen om een gering bedrag te verdienen. Een tentoonstelling, die tot na denken stemt, omdat er nog zo urieinüiy veel iri de wereld recht te breien is. En omdat het grootste deel der mensheid nog altijd in ar moede en verdrukking moet leven. LET U OP DE EKSPOSITIES IN DE FLINT, EN LOOPT U DAAR EENS BINNEN. AMERSFOORT - Let u eens op de eksposities in de straatjes van De Flint, en loopt u daar eens binnen. De eksposities zijn bedoeld voor iedereen. Echt niet alleen voor de theaterbezoekers. Overwin uw vrees om die deuren van De Flint open te doen en die straatjes in te stap pen. De opzet van architektOn- no Greiner was, dat zich daar Z«lfs In de lijd ven Ot en Sien werden er el geboortekaartjes verstuurd Maar vast met zulke aardige als uit oe enorme koliektie van de Leueder Krant, want je weet mei wal ie ziet ais je de modellenboeken doorbladen Deze is er in ieder geval bij Uit de ti|d van Ol en Sien Leueder krent. Leusden/Centrum Rozendaaliaan9 Tel. 033-941495 U kunt voor deze tentoonstelling in De Flint terecht: dagelijks van 10 00 tot 17.00 uur, behoudens tij dens de weekends. een levendig verkeer zou ontwikkelen. De ekspositie van de Chi leense affiches is voor ieder een aansprekend. U moet die kleedjes zien, die de Chileense vrouwen borduurden en ap- pliceerden. Hun leven in een volksbuurt. Hun leven temid den van geweld, arrestaties en onderdrukking. Als u in de buurt bood schappen doet of een wande ling maakt, moet u er beslist even gaan kijken. En let u dan op volgende tentoonstellingen, en gaat u die óók bekijken! AMERSFOORT - In de straat jes van De Flint zijn tot en met woensdag 1 oktober de bekende Chileense affiches te zien. In 1978 vond in Chili een zeer be langrijk symposium plaats. Het internationale symposium over de rechten van de mens. De mens, wiens leven in vele delen van deze wereld nog altijd niet veilig is. De mens die nog altijd, en zelfs in zeer groten getale, kan worden vervolgd, gearresteerd, gefolterd en zelfs gedood om zijn politieke of levens beschouwelijke opvattingen. De affiches werden gemaakt door demokratisch voelende en denkende kunstenaars in Chili in opdracht van het Vikariaat voor Solidariteit, de katholieke instelling die steun verleent aan de families van wie gezinsleden verdwenen zijn, vermist worden of in de ge vangenis zijn gezet. Sinds 1948. toen de Verenigde Naties het Handvest van de rech ten van de mens vaststelden, wa ren er dertig jaar verlopen. Hoe was het sedertdien met de rechten van de mens gegaan? De serie Chileense affiches laat daarover geen twijfel. Nog zéér veraf is de tijd, waarin voor de mens over de gehele wereld de rechten van de mens gehandhaafd worden. Het is een indrukwekkende kol iektie affiches, die telkens een èn- der recht, van de mens als tekst heeft, en het ónrecht dat de mens wordt aangedaan als beeld „Iedere verdachte heeft het stelling Krijns kundig doorwerkte texolages zien. Abstrakte verbeel dingen van alles wat hij in zijn le ven zag en opnam En verwerkte in strukturen hier en daar verrijkt met fragmenten tekstiel. deels over schilderd in rijpe kleurengamma's. Het is werk van een schilder met een monumentale inslag, die op natuurlijk wijze na zijn vlakindeling tot abstraherende verbeelding komt. Uit vele van Krijn van Dijkes figuratieve prenten en schilderijen zijn zó gedeelten te lichten, die een zelfstandige abstrakte uitbeelding opleveren In de moerassen bij Rokkanje en Hellevoetsluis heeft Krijn van Dijke zitten tekenen. Moerassen zijn niet alleen afbraak, zo werd hem dui delijk. Moerassen zijn vruchtbaar. Er zit uitbottend leven in. In een harmonie van plekken licht en donker ontstond het fraaie doek Moerassprookje". Ook het doek „Groen strand" ontstond als ideevorming in de buurt van Rok kanje. waar plotseling temidden van het grijs en het groen van het landschapsbeeld het paars van een milde clematis warm fluwelige aksenten legde. Veel van Krijn van Dijkes texola ges zijn gestoeld op indrukken uit Bretagne. Zo is daar zijn doek „Morgat", van het landschap in de buurt van Brest, waar de zee diepe gangen in het land heeft uitgesle pen. waar veel spelonken zijn. Waar een enorm verschil tussen eb en vloed die zeegangen telkens van aanzien en karakter doet ver anderen. Een landschap, typisch geschikt tot abstrahering. Door Krijn vertaald in een struktuur van grof linnen, overwoekerd door tek- stielfragmenten en zand. ..Laitadroom'het doek dat de schoonheid van het riviertje de Laïta in Bretagne bezingt Het ri viertje waaruit de dolfijnen zich haastig moeten redden, als het water er wegebt. Verandering en beweging, gevangen in een fraai spel van kleuren. In jute strukturen in bruin en blauw de Route Cap Griz Nez. en een prachtige heuvelopbouw in vlakken en partijen bij „De blauwe rotsen van Concarneau", alweer zo'n landschap dat als het ware om abstrahering vraégt. Puur met verf en paletmes uitgebeeld „Rode kust", de ondergaande zon kleurt de rotsen rood Samen met het blauw van het water een indruk wekkend spel van licht en kleur. Het doorbrekend licht, het licht licht aksent in een donkere partij, grotten waar het licht binnendringt, strukturen waarachter het licht zichbaar is Het spel van licht en donker, het onafscheidelijk zijn van licht en donker. Dat alles vindt u in de texolages van Krijn van Dij ke. Verwerkt door een schilder die over grote vaardigheden beschikt, en die zijn vak beheerst tot in de finesses Of hij nu het Bretonse lied zingt van de rotspartijen, waar het water tussen doorspeelt of het hart laat pulseren, dat zich voegt in de kompositie van ..Een warm hart" Of wanneer hij zijn visuele bewogenheid uit in het genot van het schilderen van kleur en struk tuur Gevoed door zijn vele en rijke impressies. Vrolijk en lichf-Van kleur is het fraaie doekje „Op vleugels", in oranje tinten Een opgewekt doek is eveneens het schilderij „Aura", geïnspireerd door de onwaar neembare uitstraling van het men selijk lichaam Met ingebeelde stukken batikdoek, overgeschil derd en een kompositie zó opge steld. dat die fragmenten prachtig inpassen en toch aksenten krijgen naar de beide uiteinden van de kompositie toe. recht voor onschuldig gehouden te worden tot zijn schuld bewezen is". Politieke gevangenen zijn so wieso schuldig, overal ter wereld waar geen demokratie is „Niemand zal onderworpen worden aan willekeurige inmen ging in zijn persoonlijke aangelegenheden of in zijn goede naam worden aangetastIn lan den waar geen demokratie is wordt de mens bespionneerd. De affiche is een fraaie tekening in lijnen van vele mensenwoningen, en grote handen die zich daarnaar uitstrek ken. .ledereen heeft het recht op een nationaliteit". Het aantal politieke vluchtelingen is nog nooit zó groot geweest in zó veel landen „Iedereen heeft het recht op vrijheid van gedachten, geweten AMERSFOORT - In Galerie Coninck kunt u tot en met zon dag 5 oktober werk zien van Krijn van Dijke, die zojuist ze ventig jaar is geworden. Galerie Coninck, Coninckstraat 20 (bij het Cultureel Centrum De Flint) is geopend op woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Vergezeld van verscheidene van zijn knappe klowns-karakteri- seringen en een aantal figuratieve olieverven laat deze tentoon

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15