lamuel Fuller's „The Big Red One": laamlozen in waanzinnige oorlog DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 kijk op de film 19 DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week een opmerkelijke première. Het is de Itllm „The Big Red One" van regisseur Samuel Fuller met Lee Marvin 1 in de hoofdrol als de Sergeant. Het is het autobiografische verhaal I van vier infanterie-soldaten die onder harde leiding van een sergeant [zich dwars door de oorlog vechten en overleven. Opmerkelijk door de individuele benadering van de oorlog. Nieuw is de film „New York, New York", die opnieuw in roulatie is Igegaan. Het is het verhaal rond een saxofonist (Robert de Niro), die verliefd wordt op een zangeres (Liza Minelli). Voor wie de films tot nu toe niet heeft gezien en alsnog wil gaan, kan Ideze week nog terecht voor de volgende geprolongeerde films: „American [Gigolo" (Grand 1„Caligula" (Grand 2), „Once upon a time in the west" [(Grand 3), „De linkshandige uitzendkracht" (Grand 5), „Crime busters" [(Cinema 2), „Bronco Billy" (Euro) en „Diepzeemonsters" (Duo 2). Als I reprise in de nachtvoorstelling van Duo 2 „De kettingzaag", een nogal [gruwelijk werkje van regisseur Tobe Hooper rond een waanzinnig gewor- Iden slachter THE BIG RED ONE Vijf Amerikaanse infanteristen trekken drie jaar langs de fronten in Europa. Een legereenheid van „The Big Red One", de Eerste Infanterie Divisie trekt een spoor van bloed, maar de vijf blijven als door een wonder gespaard. Hun sergeant (Lee HANDSCHOENEN Jaren had ze het al zo gedaan. Ze werkte immers met gevaarlijke chemische vloeistoffen en dan kun je veel beter geen risico's ne men. Elke morgen, voordat ze aan haar werk begon, trok ze heel zorgvuldig een nieuw paar hand schoenen aan. Dunne, soepele handschoenen, die als een twee de huid over haar handen gleden. De anderen in het laboratorium waren daar aan gewend geraakt, aan die vaste handeling, elke morgen. Jaren vervulde ze haar part time baan met volle toewijding. De be handeling van de vloeistof kreeg al haar aandacht. Op een gege ven moment moest ze, door om standigheden gedwongen, haar baan opgeven. Spijtig, maar het kon niet anders. Haar opvolgster kreeg een goede opleiding voordat zij zich terugtrok, dat spreekt. Die was eerst bijzonder geïmponeerd door wat men haar verteldegevaarlij ke werk", ook al had ze nog nooit van de gevaarlijke vloeistof ge hoord waar ze mee moest werken. Maar dat is niet zo vreemd. In een laboratorium krijg je met allerlei zaken te maken, die je normaal gesproken niet tegenkomt. Ze had een hekel aan die hand schoenen elke morgen. Het moest, was haar gezegd, maar tochZe ging naar het hoofd van het laboratorium en vroeg hoe gevaarlijk dat goedje nou eigenlijk wel was. Het was even stil. „Demi- watervroeg de man en barstte toen in lachen uit, Demi-water? Dat is gewoon water. Héél schoon water. Je kunt het drinken. Pro beer het maar Terwijl ze terugliep naar haar tafel dacht ze heel even aan haar voorgangster, die zo trouw dat gevaarlijke" water met gehand- schoeide vingers had behandeld, dag in, dag uit. Uiterst voorzichtig en bang voor die gevaarlijke stof. Als een gebaar van solidariteit trok ze voorzichtig de handschoe nen aan. V. Beeld uit: The Big Red One van Samuel Fuller. Marvin) is de bikkelharde vader van de vier infanteristen. Hij zendt ze zonder mededogen dwars door een vuurlinie, maar is overgelukkig als zijn team na de slag nog compleet blijkt. Hollywood-veteraan Samuel Fuller is er met „The Big Red One" volgens wereldpers op het filmfestival in Cannes in geslaagd om een wreed spektakel als de Tweede Wereld oorlog toch simpel weer te geven. Fuller kon dat als geen ander. Hij vocht zelf bij deze legereenheid en liep al 35 jaar met het plan om van dit verhaal een autobiografische film te maken volgens zijn eigen vak bekwame recept. Aanvankelijk had hij John Wayne op het oog voor de rol van de Sergeant, maar deze acteur zou een te zwaar stempel op de film hebben gedrukt. Het werd Lee Marvin, die onmiddellijk ak koord ging. Marvin heeft zelf ook een aandeel in de gevechten van de Twee de Wereldoorlog gehad en is daarvoor onderscheiden. Sam Fuller is met zijn team naar Israël getogen om de film daar vrijwel in z'n geheel te maken In Jeruzalem trans formeerde hij bakovens tot de maca bere crematoria van een concentra tiekamp. Israëlische figuranten speel den Wehrmachtsoldaten. met hun kep peltje nog onder de Duitse helm. ..Ik heb er geen heldenverering van willen maken", is het commentaar van Samuel Fuller. Vooral niet omdat het in feite mijn eigen verhaal is ..De enige glorie van een oorlog is overleven. Overwinnen is eigenlijk overleven. De doden worden herdacht en betreurd, maar zullen nooit helden worden in de geschiedenis, ook al hebben ze de meest heldhaftige dingen gedaan." De vier G.l.'s, die drie jaar lang alleen maar leven om te kunnen overleven worden gespeeld door Robert Carradi- ne. Mark Hamill, Bobby DeCicco en Kelly Ward. Samuel Fuller heeft zijn ei gen aanwezigheid een aandeel in de oorlog gestalte gegeven in Zab. de si- garenkauwende infanterist, die door Robert Carradine gestalte krijgt. In de afgelopen jaren heb ik met na me Amerikaanse oorlogsfilms met enig wantrouwen bekeken. Dat komt wel licht. doordat de Amerikanen erg goed zijn in het maken van oorlogsfilms, waarin juist zij de enige helden hebben geleverd Films vol moed en doorzet tingsvermogen. heroïek in optima for ma. Films ook. met weinig diepgang, die alleen maar de oorlog toonden in enorme spektakelscènes, grove humor en that's all. Ook bij Fuller acht ik dat wantrouwen zo nu en dan gerechtvaardigd, want ook ..The big red one" is niet helemaal vrij van demagogie, maar je voelt, dat er toch meer in zit. dan in hetgeen we in de afgelopen 35 jaar aan oorlogsfilms con sumeerden. Dat ligt dan voornamelijk naar mijn gevoel aan de stijl, waarin Fuller zijn verhaal vertelt. Toegespitst op vijf sol daten. vier infanteristen met hun ser geant. Ze hebben een naam. maar dat is eigenlijk ook alles wat gedurende de bijna twee uur dat de film over het doek gaat van ze bekend wordt. In feite blij ven ze de naamlozen, die vechten om te overleven Wéar ze dat doen is eigenlijk volkomen onbelangrijk. Ondanks het ontbreken van elke pri- vé-achtergrond, waardoor wellicht hun diepere beweegredenen, hun angsten en hun karakters zouden kunnen wor den begrepen, weet Fuller door kont- stant de camera op deze vijf te blijven richten die naamlozen relief te geven. En daarmee de oorlog, die altijd weer hetzelfde is Oorlog is waanzin, oorlog is zinloos Het komt nadrukkelijk tot uit drukking in ..The big red one" in ver schillende sleutelscènes Zoals aan het begin, wanneer de sergeant in de Eerste Wereldoorlog een vijand doodt als de oorlog als vier uur voorbij is. Het overkomt hem ook aan het slot. Maar dan blijkt de man nog te leven en de sergeant, die jaren achtereen al dodend zich een weg door de vijandelijke linies heeft gevochten, zet dan alles in het werk om die ene vijand te redden Want de vijand doden als de vrede is gete kend. dèt is moord Het thema dat Fuller defilm meegaf is in feite vrij simpel: ,,De enige glorie van een oorlog is te overleven." Zijn hoofd figuren hebben het overleeft. Wat over blijft zijn de herdenkings-tekens op de slagvelden met eindeloze rijen namen. Waar misschien tien, twintig of dertig jaar later een nieuwe oorlog wordt uige- vochten, met opnieuw honderduizen den naamlozen In de film wordt cfal treffend in beeld gebracht als de sergeant en de zijnen op dezelfde plaats in Frankrijk terecht komen, waar in de eerste wereldoorlog de laatste slag werd uitgevochten. Eén van de infanteristen leest de rijen na men op het monument. ..Zoek je je ei gen naam?" vraagt de sergeant. ..Nee." is het antwoord, ..alle namen zijn dezelfde." .,De namen zijn altijd de zelfde". zegt de sergeant en het is een waarheid, die als een rode draad door de hel film heen loopt. ,,The Big Red One" is - ondanks de soms toch wel wat demagogische aspekten - één van de betere oorlogsfilms geworden Een film met een erg individualistisch ka rakter. waardoor de waanzin die de oorlog, elke oorlog is. een extra dimen sie krijgt zonder dat de tragiek ervan de koele verteltrant overheerst (Cinema 1 110 minuten. 12 jaar). NEW YORK, NEW YORK „New York, New York" is een mu ziekfilm, of een film met muziek zoals regisseur Martin Scorcese het noemt, met Liza Minelli en Robert de Uza Minelli en Robert de Niro in ,,New York, New York". Niro in de hoofdrollen. Hoofdthema van de film is de neergang van de big bands tussen 1940 en 1945. Het gaat over een zangeres Francine Evans (Minelli) en de saxofonist Jimmy Doyle (De Niro) die op de dag dat de oorlog voorbij is verliefd op haar wordt. Als Francine New York ver laat, achtervolgt hij haar door het hele land en met succes. Ze trouwen, krijgen een kind, maar het huwelijk houdt geen stand. Francine klimt op tot een beroemde filmster en nacht clubartieste, terwijl Jimmy zich ten slotte eigenaar mag noemen van een eigen jazz-café in Manhattan. Maar een verzoening blijft onmogelijk. Scorcese: ..Het is het verhaal van mensen die op een bepaald punt in hun leven worden samengebracht Beiden zijn heel getalenteerd en dan blijkt dat ze niet kunnen samenleven Want hun ambitie, hun respektievelijke carrières hebben voorrang. Een heel eenvoudig verhaal dat we allemaal wel eens heb ben meegemaakt De twee- en een half uur durende film van Scorcese wijkt dus nogal af van wat we voordien van hem gewend waren (Mean Streets. Taxidriver) Toch is het geen slechte film geworden Hoewel sommigen nogal verdeeld reageerden op ..New York, New York" dootuat het volgens hen vlees noch vis was (een mixing van soap opera, comedy, musi cal en love story) is ..New York. New York" een erg plezierig gebeuren, vooral dankzij het voortreffelijke spel van Robert de Niro en Liza Minelli. De Niro. die saxofonist speelt in deze film. liet niets aan het toeval over en heeft eindeloos geoefend om het spelen op dit instrument onder de knie te krijgen. Dat heeft bijgedragen tot de natuurlijk heid. waarmee De Niro zijn rol speelt. Liza Minelli. die ook in ..Cabaret" over tuigend bewees een uitstekende zan- Sandra Locke als Antoinette Lily in Bronco Billy van Clint Eastwood. geres en performer te zijn, is ook in ..New York, New York" goed op dreef en vormt een aantrekkelijke tegenhan ger van De Niro. (Grand 4, 150 minuten, alle leeftij den). FILMS IN HET KORT American Gigolo. Nieuwste film van regisseur Paul Schrader (Blue Collar, Hard Core), die zelf ook het scenario scnreet. Uua stijl en aankleding een perfekt gemaakte film over de mannelij ke hoer Julian Kay. die de liefde ont moet in de gedaante van een sena torsvrouw en niet weet hoe hij dat moet behandelen. Kay (uitstekende rol van Richard Gere) raakt in een misdaad- komplot verzeild, maar de vrouw van de senator blijft hem trouw (Lauren Hut ton). Een wat onduidelijk slot misstaat deze overigens boeiende film, waarin Schrader het niet kan nalaten het ge heel met een ietwat moralistische saus te overgieten. (Grand 1, 121 minuten, 16 jaar) Caligula. Onsmakelijke spektakel film rond de wrede keizer Caligula van Rome met Malcolm McDowell. Peter O'Toole en Sir John Gielgud in de hoofdrollen Eerbiedwaardige namen, die de film echter onverdiend een aureool van eerbiedwaardigheid ver schaffen Anti-erotische porno, per versiteit en sadisme en dat twee en een half uur lang. Ondanks het feit. dat de film in Amersfoort volle zalen trekt, geen film voor mensen met smaak. (Grand 2. strikt 18 jaar. 150 minuten). Once upon a time in the west. De klassieke western van Sergio Leone met muziek van Ennio Morricone. Pri ma film' (Grand 3. twaalf jaar). New York, New York. Film met mu ziek en zang van regisseur Martin Scor cese. zich afspelend in de periode tus sen 1945 en 1955 in de wereld van de Big Bands Een plezierige mixing tus sen comedy, love story en soap opera tot musical met Robert de Niro als een saxofonist, die verliefd wordt op een zangeres. Liza Minelli. Prima acteer werk van De Niro en Minelli, die al eer der overtuigend haar talenten als zan geres en performer had bewezen in ..Cabaret" van Bob Fosse. (Grand 4.150 minuten, alle leeftijden). De linkshandige uitzendkracht. De ouderwetse humor van de Amerikaan se komiek Jerry Lewis in een gloednieuwe film. ..Hardley Working" is niet de beste van Lewis, maar voor wie dat een zorg zal zijn: best amusant. (Grand 5, alle leeftijden). The Big Red One. Hoofdzakelijk autobiografische oorlogsfilm van regis seur Samuel Fuller, die op keiharde wij ze de waanzin van de oorlog aantoont door middel van vijf infanteristen (De Sergeant en zijn vier onsterfelijke ka meraden). Zij vechten zich een weg door Europa als naamloze helden Door het individualistische karakter van „The Big Red One" is Fuller er in geslaagd om de waanzin van de oorlog een overtuigende dimensie te geven Met Lee Marvin als De Sergeant en verder Mark Hamill (uit „Star Wars"). Robert Carradine, Bobby DeCicco en Kelly Ward. (Cinema 1. 105 minuten, 12 jaar). Twee door het dolle heen. (Crime busters). Bud Spencer en Terence Hill als twee politieagenten volop in aktie. Eén van de betere films van dit edele knokduo (Cinema 2. alle leeftijden). Bronco Billy. Clint Eastwood's nieuwste film, door hemzelf geschreven en geregisseerd. Het verhaal van een nogal stoere, maar eigenzinnige cir cusdirecteur (Clint Eastwood), die met z'n circus verwikkeld raakt in een er fenisintrige via een rijke jonge vrouw (Sondra Locke) zonder het zelf te we ten. Aan de ene kant het redelijk humo ristische wel en wee van het circus, met aan de andere kant een keukenmei- den-romantiek, die van Bronco Billy" een nogal tweeslachtige film maakt zonder de welbekende Eastwood-ak- tie. En dat laatste is spijtig, want het had de film net de vaart kunnen geven, die het nodig heeft om steeds te kunnen blijven amuseren. Clint Eastwood in een verkeerde rol. Lief en soms leuK gemaakt, maar that's all. (Euro. alle leeftijden). POLYGOON JOURNAAL Voor de komende week heeft het Polygoon filmjournaal de volgende items op het programma staan: Koningin Beatrix voor de eerste maal in de Gouden Koets op weg naar de Ridderzaal voor het uitspreken van de Troonrede Het journaal toont de „pre mière" in kleur en besteedt verder aan dacht aan de voornaamste regerings plannen voor het nieuwe parlementaire jaar. Ook impressies van de Beurs voor Muziekinstrumenten „Muziek '80" in Utrecht. Tenslotte in het journaal een samen vatting van de vliegshow op Zestienho ven. georganiseerd door de Delftse Vliegtuigbouwkundige Studievereni ging ..Leonardo da Vinei" Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 18 september t/m woensdag 24 september 1980. GRAND 033-14632. Grand 1 American Gigolo Dagelijks 13 45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag 13.45 - 16 15 - 18 45 - 21.30 uur 16 jaar Grand 2. Caligula. Dagelijks 13.45 - 20.15 uur Strikt 18 jaar Grand 3 Once upon a time in the west. Dagelijks. 13.30 - 20.00 uur 12 jaar. Grand 4 New York. New York Dagelijks 13.45 - 18.30 - 21.15 uur Zondag 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur Alle leeftijden. Grand 5 De linkshandige uitzendkracht Dagelijks 13 45 - 18 45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 - 18 45 - 21.30 uur Alle leeftijden CINEMA 033-18900 Cinema 1 The big red one Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag 13.45 - 16.15 - 18 45 - 21 30 uur Twaalf jaar Cinema 2 Twee door het dolle heen Dagelijks 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag. 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur Alle leeftijden. EURO 033-33655 Euro Bronco Billy Zaterdag en woensdaa: 18.30 - 21.15 uur Zondag. 13 30 - 16 00 - 18.30 -"21.15 udr Overige dagen: 13.45 - 18.30 - 21.15 uur Alle leeftijden. Euro De kat van de melkweg. Zaterdag- en woensdagmiddag 13.45 uur Alle leeftijden DUO 033-16572 Duo 1 Kostschool voor ontucht. Dagelijks: 14.15 - 19.15 - 21 30 uur. Zondag 14 15 - 16.30 - 19.15 - 21.30 uur. 18 jaar Duo 2 Diepzeemonsters Dagelijks 14.00 - 19 00 - 21 15 uur Zondag: 14 00 - 16.15 - 19 00 - 21.15 uur Zestien jaar. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 Het meisje met de fluwelen tong. Vrijdag- en zaterdagavond. 24 00 uur Achttien jaar. Duo 2 De kettingzaag. Vrijdag- en zaterdagavond 23.45 i Zestien jaar

Leusder Krant | 1980 | | pagina 19