B. en W. willen instandhouding kleuterschool „De Wip-wap" J. J. FENIS KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Algemene leden vergadering R.K. scholen Ontwerp recreatie basisplan voor b. en w. niet te aanvaarden Cursus Bestemmings plan lezen Plattelands vrouwen openden seizoen Sportnota deze maand in raad Vanavond voorlichtings bijeenkomst Schoolraad Fractie PL vergadert vroeger Dansschool aan Middenweg ■eusder Dansavond herenrïö?eS I.K.V. aktief in vredesweek Welzijnsbehoeften onder niet-georganiseerden P.v.d.A. organiseert „Rode zaterdag" Ruim f 17.000.- voor kankerbestrijding plaatselijk nieuws LEUSDEN Gisteren ontving de heer J. J. Fenis uit handen van wet houder J. Wagenaar de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar in dienst is van het Zuivelcontrole Instituut. Op 14 september 1940 is de heer Fenis in dienst getreden van de Ne derlandse Zuivelcentrale, afdeling Zuid-Holland In de oorlogsjaren stu deerde de heer Fenis buiten de kan toortijden boekhouden, handelsken nis en Nederlandse, Engelse en Duit se handelscorrespondentie De Ne derlandse Zuivelcentrale ging per 1 oktober 1943 over in het Bedrijf schap voor de Zuivel en dit schap werd ook de nieuwe werkgever van de heer Fenis Per 17 december 1945 werd de heer Fenis geplaatst op de afdeling financiële administratie van het schap, waar hij assistent boek- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos. Marnix Kreijns en Peter van Meenen Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: 40.- per jaar f 20.50 per half jaar. 10.50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag en donderdag fussen 13 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze mspekteur bezor ging. overdag Ó3420-16141toestel 44, Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro: 871441 t n.v. de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-k/antenkom- binatie te Barneveld. houder was. In 1948 werd hij bevor derd tot boekhouder Tengevolge van een nieuwe reor ganisatie als gevolg van het inwer kingtreden van de Wet op de Bedrijfs organisaties ging de heer Fenis per 1 oktober 1949 over naar de afdeling financiële administratie van de Bo ter-, Kaas- en Zuivelcontrolestations. Hier werd hij op 1 juli 1955 aange steld als chef van de afdeling finan ciële administratie. LEUSDEN - Van 21 tot en met 28 september wordt de jaarlijkse vre desweek gehouden. Voor die week heeft de plaatselijke I.K.V. werk groep een programma opgesteld be staande uit een aantal speciale kerk diensten, de aanwezigheid van stands, het verschijnen van een plaatselijke vredeskrant en twee bij eenkomsten over kernbewapening. De kerkdiensten in het kader van de vredesweek worden gehouden in de Dorpskerk op 21 september om 9 00 uur (voorganger prof. Verkuyl), in de St Jozefkerk en Don Bosco op 20 en 21 september (alle diensten) en in de Mar- cuskerk op 28 september om 10.30 uur (voorganger ds Kooman). Op 26 september staat de afdeling Leusden van het I.K.V tijdens de koop avond met een stand in de Biezen- kamp. Een dag later staat er een stand in de Hamershof van 10.00 tot 16 00 uur en de hele week van 20 tot en met 27 september is het I.K.V. met een stand aanwezig in de bibliotheek te Leusden- Centrum. In deze stands is informatie over het werk van het I.K.V te verkrij gen. Ten slotte zijn er nog twee bijeen komsten waarop gesproken wordt over kernbewapening en wel op zondag 21 september inde RK. kerk aan 't Zand in Amersfoort waar wordt gesproken door majoor Andriese, verbonden aan de K M A en ds. Hengeveld, secretaris van de Raad van Kerken in Amersfoort en op maandag 29 september in de bi bliotheek aan de Hamersveldseweg, waar Herman de Lange, polemoloog, spreekt ACHTERVELD - Maandag 22 sep tember zal om 20.00 uur in de St. Jo zefschool de algemene ledenverga dering worden gehouden van de R.K. scholen Onze Wereld, St. Jozef school en Hummeltjeshonk. Er staan 10 punten op de agenda t w.: 1. opening. 2. notulen 24-9-1979 3. zaken naar aanleiding van de no tulen. 4. kasverslag penningmeesters 5 verslag kascontrolecommissie en benoeming nieuwe kascontrole commissie 6. vervanging van de commissiele den 7 spreker O A D. 8 pauze 9. rondvraag. 10 sluiting. Ter vervanging van de commissieleden zi|n kandidaat gesteld voor Onze We reld Lida Coenen. voor St Jozef Gerda Kerkhof en voor Hummelt]eshonk Thea Horst. Voor deze avond is uitgenodigd een spreker van de Onderwijs Advies Dienst uit de regio Amersfoort Deze zal aan de hand van enkele dia's laten zien hoe deze werkt en wat de taak is binnen het schoolgebeuren. De leden kunnen voor de commis sieleden tegenkandidaten stellen Deze kandidaatstelling moet wel schriftelijk gebeuren en zijn ondertekend met een bereidverklaring van de gestelde kan didaat De kandidaatstelling moet wor den ingeleverd bij de secretaresse, mevr. J. Hoogland-Wouters, van Ol- denbarneveltstraat 22 LEUSDEN - Burgemeester en wethouders van Leusden heb ben het dagelijks bestuur van het Gewest Eemland laten weten, dat zij zich niet achter het ontwerp- recreatiebasisplan Eemland kunnen stellen voorzover dit op de gemeente Leusden betrek king heeft. Naar de mening van b. en w. is in het ontwerpplan de stelling dat er sprake is van een te grote recre atiedruk op het gebied Den Treek onvoldoende onderbouwd. In dit verband vragen b. en w. zich af of de huidige recreatiedruk inderdaad een bedreiging voor dit gebied vormt of dat die druk zich met name voortzet in de raSdzönes zonder een direkte bedreiging voor het overige gebied te vormen. „Wel licht dient gedacht te worden aan een meer gereguleerde recreatie", zo voegen b. en w hieraan toe In het ontwerp-plan wordt als al ternatief voor het gebied van Den Treek het gebied van de Heiligen bergerbeek, tussen Leusden-Zuid en Amersfoort genoemd. Ten aan zien hiervan merken b en w. op dat er een onvoldoende waardering voor zowel de landschappelijke als de agrarische waarde van dit ge bied uit spreekt. Bovendien wijzen zij er op dat er geen onderdruk naar de kwetsbaarheid van dit gebied heeft plaatsgevonden. LEUSDEN - Donderdag 2 oktober zal de cursus bestemmingsplan le zen starten In de kantine van het ge meentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg. De cursus, die geheel gratis is, wordt gegeven door Ton van de Brink. Dit naar aanleiding van vragen aan Marion Defares ge steld in het vrouwencafé, tijdens een politieke avond. De cursus is niet alleen voor vrou- - wen^raaar vopr iedereen die geïnteres seerd is. Juist in dit kader van inspraak is het fijn, wat meer inzicht in deze ma terie te krijgen. Hoe lang de cursus gaat duren is afhankelijk van de behoefte. U kunt zich opgeven voor 30 sep tember bij het secretariaat van Latent Talent, Friedy Borghuis, tel. 940272 LEUSDEN - Op de eerste avond van het seizoen 80/81 kwamen de dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen samen in het dienstencentrum. Er werd een le zing gegeven door zuster Em- manuella van het klooster „Arca Pa- cies" in Driebergen. Mevrouw Anneke van Hasselt opende de avond, ze heette vooral de nieuwe leden hartelijk welkom en hield een korte inleiding over de doelstelling van de bond. Daarna begon zuster Emmanueila met haar lezing. Voor de pauze vertelde ze over het leven in het klooster. In 1875 kwamen de zusters uit Duitsland naar ons land en kregen dit huis, waar men een klooster van maakte, aangeboden door een familie uit Cothen Het zijn zusters Benedic- j tinessen, volgelingen van Benedictus, i een orde van altijd durend gebed. Dit houdt in dat de hele dag en nacht altijd een zuster in het klooster in gebed is Wel wisselt men elkaar af en vier keer per dag is er een korte kerkdienst. Er wordt vroeg opgestaan en vroeg naar bed gegaan Tussen de kerkdiensten in zijn er.werkzaamheden, de was wordt verzorgd voor andere kloosters en er wordt kerkelijke kledij gemaakt Zo kunnen de zusters zichzelf onderhou den. Zij leven zeer sober en tijdens de maaltijden mag er. behalve op bepaal de feestdagen niet gepraat worden. Na het avondeten heeft men een uurtje ontspanning, er wordt gelezen, ge handwerkt of televisie gekeken Op het ogenblik zijn er nog maar 36 zusters en er komen geen nieuwe bij Na de pauze liet zuster Emmanueila dia's zien, zo werd een nog betere in druk van het leven in dit klooster ver kregen. De laatste jaren vinden de zusters wel. dat ze zich niet zo moeten afsluiten van de buitenwereld Daarom worden er praatdagen georganiseerd met voornamelijk mensen die 's zon dags de kerkdiensten bijwonen. Door deze lezing en de dia's kregen de dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een uitstekend idee van dit nog vrij strenge kloosterle- vervolg van pagina 1 onderzoek in ieder geval aan: vrouwen die overdag thuis zijn, bejaarden, jon geren tussen veertien en achttien jaar en alleenstaanden. Niet dat zij die cate- goriën van Leusdenaren nu meteen willen bestempelen als probleemgroe pen, maar het zijn wel groeperingen waarvan een heleboel gedachten, wensen en verlangens op het terrein van welzijn nog niet gehoord zijn. Die hopen Mirjan Huffstadt, Helga van Ma nen en Ita Luten duidelijker naar voren te krijgen GROEPSGESPREKKEN Zij maken daarbij gebruik van twee onderzoekstechnieken interviews en groepsgesprekken. Na een maand li teratuurstudie zijn de studentes begon nen met een kennismaking met Leus den, via gesprekken met een twaalftal sleutelfiguren" uit het dorp. Langs die weg konden zij zich een beetje orienteren in het Leusdense. Boven dien vroegen zij hun gesprekspartners om namen van mogelijke vertegen woordigers van doelgroepen, die bereid zouden zijn aan groepsgesprek deel te nemen. Anderzijds zoeken Huffstadt, Van Manen en Luten hun weg naar de niet-georganiseerden toch ook weer langs de wel-georganiseerden Aan bestuursleden van verenigingen en or ganisaties vroegen zij namen van ken nissen of buurtbewoners en dergelijke, die in het kader van het onderzoek naar niet-georganiseerden om hun mede werking gevraagd zouden kunnen wor den. Inmiddels zijn de interviews met mensen, die de drie studentes op deze wijze leerden kennen, van start gegaan Volgende week zal een eerste groepsgesprek plaatsvinden, dat overi gens door de onderzoeksters nog ge zien wordt als een proef Huffstadt, Van Manen en Luten ver wachten tot ongeveer halverwege no vember met de interviews en gesprek ken bezig te zullen zijn Daarna volgt de uitwerking, die enerzijds in een rap portage aan de planadviesgroep zal uitmonden, anderzijds voor de drie zelf moet resulteren in een afronding van dit deel van hun opleiding SIGNALEN Over de resultaten valt uiteraard nog weinig te zeggen De onderzoeksters hopen dat zij uiteindelijk de planadvies groep vnj concreet kunnen vertellen op welke wijze de welzijnsplanning het best zal aansluiten op de behoeften van de niet-georganiseerden Zij beseffen daarbij dat het op tafel leggen van wer kelijk ..harde" gegevens op dit gebied niet eenvoudig is en bovendien dat de gevolgde onderzoeksmethoden niet kunnen zorgen voor een representatief beeld van wat er leeft aan wensen en verlangens onder de Leusdense bevol king. Niettemin hopen zij dat de planad viesgroep iets zal kunnen doen met de ..signalen die het onderzoek onge twijfeld zal opleveren, waarbij zij van plan zijn om alles in ieder geval naar zo concreet mogelijke aanbevelingen uit te werken. LEUSDEN - Burgemeester en wet houders zullen de raad voorstellen de minister van Onderwijs te verzoe ken de openbare kleuterschool „De Wip-Wap" in stand te houden. Dit houdt verband met de omstandig heid dat het aantal kleuters dat deze school bezoekt onder het wettelijk minimum ligt, waardoor de school met sluiting bedreigd wordt. Burgemeester en wethouders menen echter dat niet tot opheffing dient te worden overgegaan omdat de kleuters die „De Wip-Wap" bezoeken niet te recht kunnen op een van de andere openbare kleuterscholen in Leusden- Centrum ,,De Hobbit" en De Bongerd" hebben hun maximum capaciteit be reikt en ,,De Heerd" heeft een opvang- funktie voor kinderen uit de tweede fa se. Overigens achten burgemeester en wethouders het vanuit een oogpunt van verkeersveiligheid minder gewenst dat de kleuters van ..De Wip-Wap' op een van de andere scholen aangewezen zouden zijn. Ook met het oog op de integratie van ..De Wip-Wap" en lagere school „De Wegwijzer", waarvoor thans plannen worden uitgewerkt, achten burgemeester en wethouders het een goede zaak wanneer „De Wip- Wap" in stand wordt gehouden. ZEIST - Op 20 september organi seert het PvdA gewest Utrecht in Boschlust te Zeist een protest bij eenkomst tegen het kabinetsbeleid, zoals dat op Prinsjesdag openbaar gemaakt is. In een speciale informatiekrant, waarvan er duizenden verspreid wor den in de provincie Utrecht, stelt het gewest Utrecht, dat als de gemeentelij ke tarieven opnieuw omhoog moeten vanwege het landelijke bezuinigings beleid. dit niet zonder aantasting van de koopkracht kan gebeuren. In deze krant komen verder de Utrechtse kamerleden aan het woord. Deze kamerleden. Hein Roethof. Jaap vd Doef en Marcel v.Dam zullen tijdens de bijeenkomst het woord voeren Dat doen ook de ge westelijke voorzitter Giep Hagoort en de gedeputeerde Katrien Venzelaar. Het kabaret ,,'t gaat te ver" brengt een politiek aktueel programma De bij eenkomst, die aangeduid wordt als ,,de rode zaterdag" en waarvan er vele in het land gehouden worden, begint om 11 uur. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag avond hield de Raad van Advies van de Sportstichting Leusden haar na jaarsvergadering 1980 in de ge meentekantine aan de Zwarteweg. De agenda - hoofdzakelijk gewijd aan de bespreking van de jaarreke ning 1979 en de begroting 1981 - was aangevuld met een interessant on derwerp en dat zal de reden wel ge weest zijn van de grote opkomst van clubbestuurders. De aanwezigheid van de sportstichtingsbestuursle den was, zeker in de vooravond, veel minder nadrukkelijk. Adjunct-directeur K, Wierenga van de Aslos (de Amersfoortse Sportstich ting) was met de bekende SMA-diase- rie over het werk van het Sport Medisch Adviescentrum naar Leusden gekomen en kennelijk niet te vergeefs Met een begeleidend praatje wist hij, getuige de reacties na afloop, de nodige belang stelling te wekken De mededeling van voorzitter B W. Peddemors, dat de door het sportstichtingsbestuur opge stelde Sportnota (van april 1979) in de septembervergadermg van de ge meenteraad zal worden behandeld, werd prettig ontvangen Voor het overi ge was het besprokene vrij taaie kost, maar dat stond al bij voorbaat vast Ui teraard kwam ook nog de bouw van de sporthal op tafel, evenals de uitbreiding van het Burgemeester Buiningpark Meer dan dat „aan de plannen hard wordt gewerkt" kon de voorzitter niet vertellen. Om 23.20 uur sloot de heer Peddemors. nog altijd niet in het bezit van een voorzittershamer, de vergade ring. Wellicht kan de ruitervereniging voor een oplossing zorgen? Er ligt toch wel ergens een niet meer in gebruik zijnde hoefijzer. Een handgreep daar aan en je hebt een exclusieve voorzit tershamer LEUSDEN - Vanavond organiseert de Gemeenschappelijke Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs In de Gemeente Leusden een voorlich tingsavond over de integratie van de lagere school en de kleuterschool. Centraal in de bespreking zal staan, wat de ouders kunnen bijdragen in dat integratieproces. De avond is een vervolg op de zeer succesvolle bijeenkomst die de Schoolraad vorig jaar georganiseerd heeft Toen is gebleken dat er bij ouders, onderwijsgevenden en be stuurders grote behoefte is aan infor matie. Om aan die behoefte tegemoet te komen, heeft de Schoolraad twee deskundigen gevraagd om. ieder vanuit hun eiaen invalshoek zo het één en an- LEUSDEN - Het maandelijks fractie- beraad van Progressief Leusden vindt aanstaande dinsdag niet op de ge bruikelijke tijd plaats. In verband met de feestelijkheden in de Hamershof ver gadert de progressieve fractie a.s. dinsdag van 17.00 tot 20 00 uur. De vergadering is openbaar en wordt ge houden in het boerderijtje tegenover het gemeentehuis aan de Hamersveldse weg der te vertellen Het betreft hier de he ren Schildmeyer, medewerker van de Onderwijs Adviesdienst (OAD) te Amersfoort en de heer v d Ree. staf medewerker van de commissie welke vorm moet geven aan de nascholing van de leerkrachten Het aardige van de toezegging van de heer Schildmeyer om iets te komen vertellen is nog dat hij de laatste jaren zelf aktief heeft meegeholpen om ver nieuwingen in de Leusdense scholen tot stand te brengen. Hij kan dus een aantal zaken van binnenuit zeggen, waardoor zijn verhaal aan herkenning zal winnen Nadat beide inleiders hun verhaaltje hebben gehouden zal er ge legenheid zijn om in een gesprek nader op diverse zaken in te gaan De schoolraad is van mening dat de ze bijeenkomst voor alle Leusdense ouders van belang is. daarom wordt er op een grote opkomst gerekend. De bijeenkomst wordt vanavond gehouden in het gebouw van het Ne derlands Astma Fonds, Larikslaan 1 in Leusden-Centrum, de aanvang is bepaald op 20.15 uur. LEUSDEN - De onlangs in Leus den, Achterveld en Stoutenburg ge houden collecte voor de kankerbe strijding heeft het recordbedrag van 17.451,30 opgebracht. In Leusden-Centrum brachten de collectanten f 10 612.18 bijeen, in Leusden-Zuid 4.282.92. In Achter veld en Stoutenburg respectievelijk f 1.711,99 en 844,21 ingezameld De organisatoren danken allen, zo wel gevers als collectanten, voor de medewerking. LEUSDEN - Een dezer dagen wordt een begin gemaakt met de bouw van een projekt bij het buurtsteunpunt B1 aan de Middenweg. Naar een ontwerp van architect Joop Mool- huysen worden daar een prak tijkruimte voor fysiotherapie en een dansschool annex woning gebouwd. Wanneer het plan gerealiseerd is zal voor de dansschool van de heer en me vrouw Van den Heuvel een eind geko men zijn aan een rusteloze tijd waarin van de ene naar de andere zaal getrok ken moet worden ,,Er is een danszaal gepland met een oppervlakte van 100 vierkante meter, wat ook grotere figuren de mogelijkheid geeft zonder botsingen op de parketvloer te dansen", aldus de heer Van den Heuvel. Voor de pauzes is er naast de danszaal een speciale ruimte in de plannen opgenomen. Deze ruimte ligt op een iets hoger niveau en is voorzien van een bar met zitjes. -B EN W BESLUIT In zijn vergadering van 16 september 1980 heeft het college van bur gemeester en wethouders ondermeer het volqende besluit genomen. Wijziging straatnamen: In zijn raadsvergadering van juni jl. werd besloten tot wijziging van een aantal straatnamen, waarbij de datum van ingang door b. en w. bepaald zou worden. B. en w. hebben thans beslo ten de wijzigingen op 1 november te laten ingaan. Het gaat om de volgende straatnamen: Van Hardenbroek van Lockhorstlaan en Van Hardenbroek van Ammerstollaan wordt Van Har- denbroeklaan. Van Boetzelaer van Oosterhoutlaan wordt Van Boetze- laerlaan. Hondhorsterweg wordt Honthorsterweg. Trekerweg wordt Treekerweg. Onze redaktionele mede werk(st)ers: Frits van Breda, Asschatterweg 63. Leusden-centrum, tel. 033-941757 (alg.). Dick en Aline Bijl, Oldenbarnevelt- straat 18. Achterveld, tel 03425- 2090 (Achtervelds nieuws). Peter Op den Camp, Finnmark 32. Leusden-centrum, tel. 033-941380 (sport) Alex Fieseler, Lindenlaan 34. Leusden-centrum, tel 033-942553 (alg Anco de Knljft-Mali, v, Har denbroek v Lockhorstlaan 30. Leusden-zuid. tel 033f940273 (kunst, algemeen). Tea Middelkoop, Waarden 20r Leusden-centrum, tel 033-943724 (alg.) Verder werken regelmatig itoee: C Ph. Spaans en W. Boelhouwer LEUSDEN - Aanstaande zaterdag 20 september organiseert de afde ling Leusden van de PJGU een dans avond in de Roda kantine. De muziek zal deze avond worden verzorgd door CWE disco uit Soest De toegangsprijs bedraagt 2.50 voor le den en 5,- voor niet-leden. De avond begint om 20.30 uur Alle dagen goed gekleed - maar beslist niet alledaags gekleed. De nieuwe kollektie is binnen: kostuums, kolberts.jacks. pantalons, coats. Alles. Lcusdcn: Grutteni 6 tel. 033-946223

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3