I Groningse polemoloog komt naar Leusden l geweld eindigt waar liefdebegint s samenleving c DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 Herman de Lange houdt lezing over „oorlog en kernwapens" in kader afsluiting vredesweek LEUSDEN - In de openbare lees zaal en bibliotheek aan de Hamers- veldseweg 77 in Leusden-centrum komt de Groningse polemoloog Herman de Lange een lezing houden. De titel van de lezing is: Oorlog en kernwapens? Achtergronden van aktuele ontwikkelingen. De lezing begint om 20.00 uur, en vindt plaats op maandag 29 september. In het kader van en ter afsluiting van de vredesweek. Daar er in Amersfoort zowel als in Leusden grote belangstelling voor de visie van deze polemoloog bestaat, zijn wij hem gaan opzoeken in Groningen. Om al vast iets van zijn werkzaamhe den en zijn visie op papier te hebben om u te oriënteren. Hij manifesteert zich als een weten schapper. die met de verschikkelijke wapenrapporten om zich heen. het hoofd koel houdt. De druk-op-de-knop- oorlog pure science-fiction noemt. Macht wil gebruiken om in de goede zin te ..beïnvloeden" DEFINITIE POLEMOLOGIE „Het lijkt ons goed, wanneer eerst het begrip polemologie nader wordt gedifinieerd". Herman de Lange: ..Ik gebruik zelf liever het woord: vredesonderzoek Heel simpel is vredesonderzoek het onderzoek naar de oorzaken van de gewelddadige konfliktoplossingen en de oorlogen, en het onderzoek naar de wegen en de middelen om de vrede te bevorderen. Dat valt uiteen in vrede èn een paar begrippen. Als het voorkomen van oor log Het er op toezien dat de toestand van de gewapende vrede niet uit de hand loopt. En het er toe bijdragen dat via wélke internationale en ook natio nale middelen de vrede versterkt kan worden Met dat laatste bedoel ik. wat kan er beter geschieden aan de internationale overeenkomsten betreffende wapen beheersing in het konflikt oost-west Welke middelen van diplomatieke aard heb je9 Welke stappen kunnen staten, dus mensen, nemen om bij te dragen tot de vrede Vredesonderzoek, sociale verdediging, het verschaffen van goede informatie, zodat de mensen weten wat er gaande is. Voor sommigen is geweldloze weerbaarheid, daar een mogelijkheid toe". WAT DOET HET POLEMOLOGISCH INSTITUUT? „Wat doet het polemologisch In stituut Groningen?'' Herman: „Wij zitten hier met negen vaste stafmedewerkers. Medewerkers voor kortere èn langere tijd. Wat we op het instituut doen is het ons bezig hou den met langer lopende projekten. Bijvoorbeeld het onderzoek naar oorzaken van de koude oorlog, de mili taire spanningen. Het onderzoek naar de wapenwedloop We hebben hier het projekt van het vredesonderwijs ontwikkeld Dat is praktisch gereed Het zijn leermiddelen voor de derde klas van de middelbare school over onderwerpen van vrede Daarbij kom je terecht op de wereld- huishouding met een rechtvaardige verdeling van de rijkdommen. Een nieuwe internationale orde Een nieuwe relatie met de militaire macht binnen de derde wereld Welke relatie bestaat er tussen geweld en onder-ontwikkeling? Daarnaast houden we ons bezig met kort^ dingen. Aktuele zaken. Ik noem de diskussie over de invoer van de lan ge afstandsraketten". BEWAPENINGSWEDLOOP ,,Wat is jouw specialisatie binnen het vredesonderzoek?" „Zelf houd ik me bezig met vraagstukken betreffende het ver schijnsel van de bewapeningswedloop. In het bijzonder tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie Wat zich hééft afgespeeld, en wat zich nu af speelt. Dat valt uiteen in deelstudies over internationale politieke ontwikkelingen. Besluitvorming op het gebied van de fensie. Technologische ontwikkelingen op het gebied van de bewapening De strategie hoe staten hun militaire macht plannen, en voor welk doel" BRONNEN VAN INFORMATIE „Welke bronnen gebruik je ter in formatie?" „De pers is vaak niet alleen gekleurd maar ook onvolledig. Laat geen ver band zien. Geeft geen achtergronden Voor mij persoonlijk is het wat betreft de cijfers en getallen het Stockholm In ternational Peace Research Intitute. Je hebt Amerikaanse overheidspublika- ties die je aanvullend gebruikt. Die leg je kritisch op de SIPRI jaarrapporten Een heel belangrijke bron van infor matie zijn de defensiestukken van de Verenigde Staten, en de hoorzittingen van alle mogelijke commissies van de Verenigde Staten Dan is er een hele vloed van literatuur over wapens, kompleet met plaatjes, als je wilt weten hoe ziet de bewapening van de toekomst er uit In 1990. In 2000. Er zijn lijnige rapporten van de Ver enigde Staten, militair-achtige vaktijd schriften uit de hele wereld Er komen ook rapporten binnen uit de Sowjet- Unie. maar die bevatten niet zo veel gegevens. Daar is een grotere ge heimhouding over de militaire wapens. Er is eerder te veel dan te weinig in formatie. Het is een overweldigende wereld vol van materiaal. Over de politieke achtergronden heb je ook veel bronnen. Herald Tribune, Times, Le Monde, en je hebt allerlei hulpbronnen om data snel op te zoe ken Het is moeilijk om in die overvloed de betrouwbaarheid vast te stellen. Omdat je achtergronden kent weet je: in iedere publikatie word ik bij de neus genomen. Dramatische veiligheids-dokumen- ten duren tot 20 jaar en langer om openbaar te worden Wat daar geheim aan is. dat is heus niet zoveel Geheim is een bepaald vitaal onderdeel. Zeg voor de kruisraketten technische gege vens over de motor, en over de elek tronica die daar in zit om die dingen koers- en trefzekerheid te geven Dan is ook geheim bij het presiden tieel memorandum het toevoegsel van het scenario, waarin staat dat in het ge val van een kernoorlog Amerika éérst die en die wapens gaat inzetten tegen die en die doelen in de Sowjet-Unie. Van de Sowjet-Unie weten we over hun bewapening vrij veel. Over de nieuwste wapens weten we na verloop van tijd wat daarvan de kenmerken zijn. Als er informatie komt. dan bekijk ik die met wantrouwen In de pers worden de kenmerken van een nieuwe raket op genomen. Mobiel. Drie kernkoppen. Bij de mobiliteit mag je grote vraagtekens zetten. Daarmee probeert men de pu blieke opinie te overreden om de stap pen te bewerkstellingen, die van onze zijde daartegen genomen moeten wor den Na enkele jaren blijkt dat de be dreiging van het wapen is overschat" OVERVRAGEN JtHet Is een vorm van „overvra gen", die in de politiek ook vaak wordt toegepast". „Dat overvragen is een verschijnsel, dat gebeurt in een wereldvreemd lij kende omgeving Om dat te beseffen zou je ekskursies moeten plegen naar het Pentagon, naar commandoburo's van legers naar vliegkampschepen, onderzeeboten Je zou moeten méè- vliegen met een eskader patrouille vliegtuigen vanuit Den Helder. Waar je vaak het idee hebt van het oude rovertje spelen, op een gevaarlijker nivo. Het is een vreemde wereld, in wier werkelijk heid de neiging bestaat om de bedrei ging erger voor te stellen dan de nor male werkelijkheid gedoogt Ik geef een voorbeeld. De Russen hebben een nieuwe omvangrijke on derzeeboot ontwikkeld. Een prototype vaart al rond. Hoe wordt er gereageerd in de pers, de militaire vaktijdschriften, de verder communicatiemiddelen. De onderzeeër wordt als een geweldige uitdaging beschouwd, en als geweldig gevaar. Onmiddellijk ontstaat opinie: als we hier niets tegen doen worden we door de Sowjet-Unie voorbij gestreefd Vervolgens wordt de onderzeeer als een geweldige bedreiging gezien, ook nadat de eerste nadere berichten zijn binnengekomen. Die duikboot is snel en kan zéér diep duiken Maar hij heeft één slechte eigenschap: hij maakt erg veel lawaai Hij kan dus vrij gemakkelijk worden opgespoord en onder schot worden gehouden Toch duurt het erg lang, tot dat de aanvankelijke angst kreten worden herzien. COMPETITIE, BEDREIGING, TEGEN-MAATREGELEN Parlementsleden hebben zich sterk op deze vraagstukken georiënteerd, en hebben zich dit wereldbeeld eigen ge maakt Competitie, bedreiging, en dan zich geroepen voelen maatregelen te nemen. Dat is de angstwekkende werkelijk heid. Het is niet zo. dat de militaire plan ners het alléén voor het zeggen heb ben. maar ze beïnvloeden wél de cen trale planners, die er delen van over nemen Hoewel de buitenlandse be leidsontwikkelingen. die op een breder vlak liggen, afhankelijk van het type re gering zaken korrigeren of veranderen Maar niet zodanig, dat die bewape ningswedloop op nucleair terrein tot een halt is gebracht. Een minister van buitenlandse zaken kan zeggen we moeten die en die wa pens hebben want we hebben die en die internationale afspraken Een mi nister van defensie, die veel vraagt, wordt onmiddellijk op de hand getikt Proeflancering van een Amerikaanse „cruise missille" van het type Tomahawk. door zijn collega's van financiën en so ciale zaken. Dat geldt voor Nederland Dat geldt ook voor de Verenigde Staten. Dat is één regelmatige gang van zaken, waardoor de minister van defensie tot de realiteit moet terugkeren' ALTERNATIEVEN „Geweld is een teken dat er span ningen in de wereld zijn die om een oplossing vragen, en deze niet langs redelijke weg krijgen. Zoekt een po lemoloog naar alternatieven van verdediging zonder geweld". „Ikzelf heb behoefte om dat meteen te vertalen met geweldloze verdedi ging Er wordt regelmatig onderzoek op dit gebied gedaan Hier in Nederland is een rapport uitgebracht over sociale verdediging op initiatief van minister Treep uit het vorig kabinet. Daarin wordt gekeken welke mogelijkheden er zijn voor geweldloze konflikt-oplossingen. Om de mensen er zich van bewust te laten worden, dat geweld géén oplos sing is. Hannah Arendt schreef een boekje over geweld, en zegt daarin, geweld en macht zijn eikaars tegenpolen Waar geweld begint, houdt macht, politiek, op. Dat geldt zeker in dit tijdvak van zo n opeenhoping van wapens reikend van eenvoudige schietwapens tot massa vernietigende wapens. SINDS 1945 130 OORLOGEN MET 30 MILJOEN DODEN Sinds 1945 zijn er 130 gewapende konflikten geweest met 30 miljoen do den Geen oorlog heeft een probleem wezenlijk opgelost Na elke oorlog is de schade zo groot, dat men zich afvraagt of het middel wel juist is. Ook de bevrij dingsoorlogen reken ik hier bij. Een be volking, die zich bevrijd heeft met wa pengeweld. heeft zo n kwetsure opge lopen dat het volk doorgaat met geweld Een tragisch voorbeeld is Viëtnam Daar gaat het geweld dóór. Langdurig omgaan met geweld maakt de mensen minder vreedzaam. Waar het koloniale juk met geweld is afgeworpen gaat het leger optreden als pseudoregering en vestigt een dik- tatuur, die de mensenrechten schendt. Ik heb het gevoel dat een staat als de Sowjet-Unie. die ook vóór 1945 over aanzienlijke macht heeft beschikt, ook ergens wordt opgezweept door dit spel om de macht. Telkens bestaat dan de neiqing om de risiko's van die eks- i plosieve macht waarop ze zitten, te on derschatten' „Acht je geweld nooit een moge lijkheid tot oplossing van een kon- flikt, ook niet in de bijzondere situa tie van een klein land als Israël?" „Een geweldoplossing zou zijn zoals de Perzen of Alexander de Grote de den. Genocide plegen, een heel volk uitroeien Of de bevolking van al zijn leiders beroven en geheel onderwer pen. tot slaaf maken. Maar zulke im morele oplossingen zijn in de huidige tijd en het internationale politieke ver keer niet toelaatbaar. Een oplossing is dat een probleem uit de wereld is, en dat er voorwaarden zijn voor ordentelijke levensomstandighe den". „Wat zie je als mogelijkheid tussen staten als er een situatie is ontstaan, dat onderhandelen niet langer mo gelijk is?" „Laat ik een voorbeeld geven in de oost-west verhoudingen Onderhan delen was niet meer mogelijk. De koude oorlog brak uit Je zag het afbreken van de betrekkingen. Dan is er een muur door Europa. Aan de ene kant van de muur zit die aan de andere kant die. Op een héél laag pitje gaan er op zeker moment weer gesprekken door Dat begint misschien met een optreden van het Bolshoitheater in Europa Met een bezoek van Paul Robeson aan Moskou Dan in 1953,1954 z'jn de betrekkingen weer langzamerhand genormaliseerd Toen begonnen er ook weer topkon- ferenties. Heel recent: het voorbeeld van de pingpongdiplomatie van de Chinezen Er waren nog wat ambassades in Pe king Na die geheime zending van Kis singer kwamen er wat kontakten En nu wordt China binnenkort toeristenland nummer 1! BEVRIEZING VAN DE KONTAKTEN Dan is een bevriezing van de kon takten. een alternatief tussen oorlog en vrede, altijd beter dan oorlog Vandaar hecht men in de verhouding tussen oost en west veel waarde aan détente, ont snapping. Deze bewerkt een beter in zicht aan beide zijden voor elkaar Er zijn kulturele, menselijke betrekkingen die verbroken waren en die weer wor den hersteld. Er is een moeizame uit wisseling van literatuur Die vaak via illegale wegen Oost-Europa bin nengaat. Omgekeerd laat men uit Oost- Europa 24 karaats kommunisten naar ons toereizen Er zijn handelsbetrek- king. Men heeft gemeenschappelijke belangen Het gevoel ontstaat, dat we van elkaar afhankelijk zijn. We leven in één wereld. Dan kom ik er weer op terug, dat het gemeenschappelijk belang is om te voorkomen dat er een oorlog zou uit breken En dat als er oorlog zou uitbre ken men een aantal mechanismen heeft zodat die oorlog zo snel mogelijk kan worden beëindigd" „Ook voor de spanningen in de derde wereld zie je geen konflikt op lossingen door geweld." GUERRILLA DRAAGT NIET VEEL BIJ Herman de Lange: „Een wereld, waarin de derde wereld zijn legitieme portie in de rijkdom zou opvragen en dat zou bewerkstelligen met militaire wa pens Nee. ook dèt brengt géén oplos sing Hiér zitten ook de ekonomische macht, en de informatiemacht De der de wereldlanden moeten hun eigen ontwikkeling op gang brengen, en de geweldloze weg volgen In Zuid-Afrika is ook de enige weg de geweldloze Enig geweld kan de overheerser ver ontrusten. Maar eigenlijk heb ik het ge voel. dat in ozimbabwe de onafhan kelijkheid met politieke middelen is verworven Al die guerrilla heeft daartoe niet veel bijgedragen. Het doel van een militaire macht is niet enkel om gewapenderhand in te grijpen. Men ziet het ook als middel om de andere partij te beïnvloeden. Als symbool van macht. Als middel waar mee men de andere partij onder druk kan zetten. Daarom hebben we nog al tijd een excessieve bewapening, en daarom zijn ook derde wereldlanden zo happig op bewapening Het hart van het probleem schuilt daérin „Denk je dat het mogelijk zal zijn onze samenleving geleidelijk te doen overschakelen op een niet-militaire verdediging?" MILITAIRE ARSENALEN TERUGDRINGEN „Ik denk dat de voorwaarde voor het niet verder militairiseren van de derde wereld is. dat de eerste en tweede we reld hun militaire arsenalen gaan terug dringen Dat geldt ook voor de kernbe wapening. De kernwapenlanden van nu zullen heel duidelijk moeten laten zien. dat ze aan de kernbewapening een eind willen maken De vroegere minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. Vance, onderstreepte bij het Salt verdrag dit punt een bijdrage le veren tot het niet meer verspreiden van kernwapens door de betere on der de Westerse landen." „Ook Nederland heeft ingestemd met het vernieuwen van 572 atoom raketten in Europa. Engeland wil de Tridentraket, Frankrijk de neutronenbom. Ik denk dat mensen pas bereid zijn atoomwapens en het NATO lidmaatschap op te geven als er een deugdelijk alternatief is." „Belangrijk is dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet Unie er een einde aan moeten maken Zij kunnen zeggen. En geland, je krijgt die Tridents niet. Het minste wat ze kunnen doen is om Salt II te ratificeren en om Salt III te beginnen en de bewapening van 1970 in be dwang te houden Salt II is nog nooit geratificeerd, had in 1974 gesloten moeten zijn Salt III had al Salt IV of Salt V moeten zijn De ontwapeningsonderhandelingen verlopen veel trager dan het verloop van de bewapening Legers opereren met wapens uit de jaren '40 en '50 Er zijn technologische vernieuwingen uitgevonden. In 1980 hebben we wapens, die ontwikkeld zijn in '60 en '70: de kruisraketten. Momen teel wordt nagedacht over wapens, die in '90 ontwikkeld zullen worden en in 2000 gebruikt Je zit nog met een hele erfenis, en je bent al weer bezig een erfenis te maken voor de toekomst. Dat is de situatie in 1980 De B52 bommenwerper was op de tekentafel gezet in 1945. In 1954 lopen de eerste B52 bommenwerpers van de produktie. In 1955 worden de eerste B52 bommenwerpers operationeel. De produktie gaat dóór tot 1962 Die B52 bommenwerpers moeten meegaan tot 1990 of 2000 Zo n levertijd van zo n B52 is zo n 45 jaar „Er zijn heel veel Nederlanders die nog steeds aangeslagen zijn door de desastreuze afloop van het kernwapendebat in de Tweede Ka mer op 19 december 1979, waarbij bleek dat de Nederlandse regering het besluit van het Nederlandse parlement op 6 december 1979 om niét in te stemmen met het vernieu wen van de kernwapens, in Brussel op de bijeenkomst van de NATO lan den niét had overgebracht." „Mensen, die vóór de vrede zijn, moeten een lange adem hebben. Moeten optimistisch zijn. Omdat ze an ders tot doemdenken zouden vervallen Tegenover alle zeer slechte ontwikke lingen moeten ze de positieve zaken in de gaten houoen. Het NATO-besluit is genomen en Nederland heeft daar mee ingestemd. Er is een unanieme besluitvorming ver eist Dat betekent niet. dat alle landen automatisch hoeven zeggen, dat ze het besluit uitvoeren Nederland zal over twee jaar besluiten Niet alleen Nederland had de unieke kans om nee te zeggen. Dat hadden Noorwegen en Denemarken ook Als één van die landen tegen was geweest, dan had de NATO dat besluit óók niet kunnen nemen. Ik vind dat onze politici, en behalve het CDA bedoel ik daar ook D'66 en de Partij van de Arbeid mee. zich meer hadden moeten realiseren hoe die stemming zou verlopen in de NATO. Ze hebben het de regering eigenlijk ge makkelijk gemaakt. Ze hadden de re- genng moeten zeggen: jullie moeten het veto uitspreken De regering heeft zich er mooi uitgered Heeft vóór ge stemd. en ten aanzien van de uitvoering een voorbehoud gemaakt. Eén land kan die besluitvorming tegenhouden. Er had een véél radikalere motie moe ten zijn Dan vraag ik me af of de heren Stemerdink en Van der Stoel dit ook niet hadden kunnen weten Die hebben vaak genoeg met de NATO vergaderd. Als Nederland nee had gezegd tegen dit hele voorstel, dan was het besluit van de tafel geveegd Dan had Neder land sterker gestaan dan nu: we zullen unaniem méédoen, maar jullie moeten de concessie doen dat wij die krengen niet op ons grondgebied krijgen. Er wordt ons door de NAT O niets op gedrongen. Als we niet willen, kunnen we nee zeggen. Net zo goed als bij de NATO afspraken over konventionele wapens. Als Nederland kwa budget tering zijn afspraken niet kan nakomen, of België en Denemarken houden zich niet aan de afspraken, dan kan de heer Luns hoogstens wat schelden, maar er is weinig aan te doen. Er is één hoopvol ding bij de beslis sing in december 1979 dat de Amen- kanen er rekening mee hóuden, dat Nederland uit de boot zal vallen De kaarten moeten op tafel komen De beslissingen worden lang militair voorbereid Ze komen bij de politici op tafel. Iemand als Schmidt vond invoer van de lange afstandsraketten noodza kelijk. Misschien voor het militair even wicht Misschien om Strauss de wind uit de zeilen te nemen Daar komen de Russische beer en Afghanistan bij. De Bondsrepubliek finlandiseert zichzelf, heette het. De Bondsrepubliek weet: wij alleen kunnen die wapens niet invoe ren wij hebben óók onze betrekkingen met Oost-Europa en de Sovjet Unie. De Sovjet Unie reageert gevoelig toen be sloten werd in de Bondsrepubliek kern wapens te plaatsen en de Bundeswehr in te schakelen, toen zei de Sovjet Unie dat proces gaat onkontroleerbaar ver lopen Als de Russische propaganda machine op hoge toeren zou lopen en de oorlogszuchtige plannen van Bonn zou gaan aankaarten, zou Strauss met de winst in Duitsland gaan strijken Schmidt heeft er daarom belang bij, dat andere NATO landen méédoen in zijn besluit. Nou is devraag langzamerhand: Kun je als West-Europa aan d't soort kernwapensystemen nog méédoen? Dat is een minimale vraag Alleen al uit overweging van politieke hygiëne moet je zeggen: houd op met dat soort bewapening Deze overwegingen hadden alle méé behoren te spelen bij de frakties in de Tweede Kamer." „Raadplegen de Kamerleden het Polemologisch Instituut of het SIPRI bij een dergelijke verstrekkende besluitvorming?" „Via informele lijnen wordt er wel geraadpleegd. Er zijn een aantal parlementsleden, die goed geïnfor meerd zijn. De oppositie tegen het NA TO besluit is halfslachtig geweest. De kool en degeit sparen Anders waren dit soort beschouwingen zeker boven wa ter gekomen. Een wat onderkoelde analyse van de feiten zou op tafel zijn gelegd Het boetekleed is niet alleen aan te trekken door het CDA en de tien dissi denten, maar ook door de opposi- tie-partijen vanwege hun half slachtigheid. Je vraagt je wel eens af of die debatten gingen over het NATO be sluit. of om zo hoog mogelijk bij het pu bliek te scoren Het is kenmerkend voor politiek ge drag. dat er zich moeilijk te identificeren processen vóórdoen, waarin besluiten worden getroffen Het beeld van zinde lijk denken, en weten wat de kon- sekwenties van een besluit zijn en wat de neveneffekten zijn dèt is politiek. Dat zie je niet alleen op defensiegebied, maar dat vind je telkens in het menselijk leven terug Er zitten een paar onmogelijkheden aan Een parlementariër, die zich heeft gespecialiseerd in visserij of landbouw, is afhankelijk van zijn kollega's in de fraktie Zo'n parlementariër heeft vaak geen tijd om eens flink en lang na te denken over kernbewapening Hij zal een afwijkende mening hebben, en er wordt fraktiedwang op hem uit geoefend. Hij werkt aan een bepaalde motie of een bepaald programma, en daarvoor heeft hij zijn fraktie nodig. Hij verwacht dat de fraktie iets voor hèm doet Hij zal dan iets voor de fraktie doen „Zaken van oorlog en vrede mo gen toch niet ondergeschikt worden gemaakt aan partij- of andere relatief minder belangrijke belangen." „Ik heb óók wel eens de indruk, dat de bewapeningswedloop tussen Oost en West voortgaat door een defensie beleid. dat een zaak wordt van bin nenlandse rivaliteit en twist. Waarin al lerlei eigenbelangen een rol spelen Neem het voorbeeld van de Verenig de Staten. In 1978 hebben een aantal senatoren de verkiezingen verloren op grond van hun duifachtige houding in militaire zaken. Dan komt het bekende beeld van de Russische bedreiging op de proppen. In het verleden is Nixon lid van het Huis van Afgevaardigden ge worden door een campagne op te zet ten tegen tegenstanders, die hij voor stelde als soft voor het communisme Terwijl in feite, denk ik. een zekere af standelijkheid nodig is van partij politieke èn eigenbelangen Dat zou een bijdrage kunnen leveren om goed te kunnen kijken naar dit soort onder werpen Er zijn heel wat verkiezings campagnes gevoerd in het buitenland, waar defensie een centrale rol speelde Meer of minder bewapening. Daar werd er helemaal niet op ingegaan wat daar de konsekwenties van zijn De eerste twee direkte bezwaren te gen bewapening zijn. de ekonomische verkwisting over de hele wereld van geld. mankracht en schaarse goederen en het draagt bij tot een zekere mentale vervuiling en tot de rare denkwereld dat militaire macht nog politiek doel kan hebben Mensen gaan zelfs zó ver. dat ze voorstellen dat oorlog uiteindelijk dra gelijk is. Dat gaat vaak gecamoufleerd. Kijk naar de Russen Die hebben ook een geweldig militair apparaat Die zeggen: als er oorlog uitbreekt zal het communisme overwinnen We kunnen de kans niet lopen dat wij verliezen De kansen moeten minstens gelijk zijn. Er zijn nog veel drogredenen van al lerlei aard Mensen leven in de situatie, die ze in een geest van slavernij brengt. Dan komt bij mij pas het punt: als de ekonomische verkwisting en de geestelijke vervuiling dóórgaan, hoopt de konfliktstof zich zó op. dat een oorlog met kernwapens niet geheel uitgeslo ten is. Intussen komt er elk jaar weer een nieuw aantal gewapende konflikten bij en wordt de lijst van oorlogen langer." „Zie je in de toekomst een wapen loze wereld?" „Het alternatief van een wapenloze wereld zie ik nog niet. Maar de militaire macht kan worden teruggedrongen. Die wegen zijn internationaal van aard. Lig gen op het nivo van de Verenigde Na ties Er zijn ook vele nationale wegen Er is een komplex van ontwape ningsmaatregelen, van vertrouwen wekkende maatregelen tussen staten mogelijk. Overleg over ontspanning Natuurlijk ontstaan er steeds nieuwe konflikten Maar ook nationaal kan er veel gebeuren Mensen kunnen beter geïnformeerd raken, en zich beter geïnformeerd maken. Zodat ze niet het slachtoffer kunnen worden van een stuk misleiding Door kritisch teksten te le zen van vredesbewegingen, polemolo gen, pacifisten. Zodat mensen niet ge teisterd worden door angsten en vijandbeelden In het belang van een stuk volksgezondheid Een parlement kan ook veel meer doen. Telkens gevraagd en onge vraagd de frakties van informatie die nen over de wapenbeheersing Telkens nagaan wat zijn de konsekwenties van een bewapeningsstap. Draagt deze bij tot grotere veiligheid of tot het tegen deel9 Telkens de rechten van de mens aan de orde stellen."

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7