Tweeduizend eieren voor het bruidspaar Zonnebloem boottocht werd geslaagd evenement Manitobastam vierde vijftienjarig bestaan lEusder krunt >1L7JI.K'80 /Cm BEURSAANBIEDINGEN (Jf ORGELS 300,- 6000,-KORTING!! De Kamphorst BV Een reüniemaken va^| uwvenaardag? Dat kan. Piekfijn zelfs! Op De Kamphorst. Gecoördineerd ouderenwerk vergadert Ontspannings avond in huize St. Joseph Geen verhuur maar vervoer Ontspanningscentrum DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 (van één onzer medewerkers) Scouting, de moderne verzamel naam voor alles wat met padvinderij, verkennerij, welpen, kabouters etc. te maken heeft, staat op het ogenblik In Leusden nogal in de belangstelling. Niet alleen is het Landelijk kantoor van Scouting Nederland sinds kort in onze gemeente gevestigd, ook het feit dat de Amersfoortse Soekwa- groep naar Leusden wil verhuizen zal velen niet ontgaan zijn. Wat minder bekend is echter dat er op Leusdens grondgebied al 35 jaar een scoutinggroep is gehuisvest. Het betreft de Manitobagroep, de groep welke haar onderkomen heeft aan de Dodeweg, naast de school voor Wijs begeerte. Eén van de onderdelen van de groep, bestaat 15 jaar, een gebeurtenis wel ke zaterdag op het terrein van de groep gevierd werd. Het gaat in dit geval om de Manito- ba-stam, de jongerentak voor jon gens en meisjes vanaf de leeftijd van 16/17 jaar. Het derde lustrum van de stam ging onder meer gepaard met het uitgeven van een speciale jubi leum-uitgaaf met het wel-en-wee van de groep vanaf de oprichting. Jl. zaterdag hadden veel oud-leden van de stam gehoor gegeven aan de oproep om het lustrum meete vieren Oude contacten werden hernieuwd en men kon een voor deze gelegen heid samengestelde dia-presentatie bekijken De Manitobagroep werd direct na de oorlog opgericht toen bleek dat de groepen van vóór de oorlog de enor me toeloop van nieuwe leden niet meer kon opvangen De naam Manitoba werd gekozen omdat uit de Canadese provincie Manitoba de bevrijders van Amers foort afkomstig waren. De groep ken de toen twee onderdelen. Welpen, de groepering voor jongens van 8 tot 11 jaar en de verkenners, de jongens van 12 tot 16 jaar Toen de groepsleiding in 1965 geen raad meer wist met enkele over jarige verkenners, wisten de jongens het zelf wel doorgaan als een zoge naamde voortrekkersstam, zoals er in Nederland al vanaf 1920 bestonden Een leider voor de voortrekkersstam bleek ook snel te vinden, het werd oübaas van Plateringen, een groeps- lid van toevalligerwijs ook de .ge boorte" van de groep in 1945 had meegemaakt Nadat het er in 1973 even naar uit had gezien dat de stam ter ziele zou gaan omdat er te weinig animo voor bestond is de stam toch weer gegroeid en floreert weer als enige scoutinggroepering voor bo ven 16-jarigen in het district Amers foort. Zelf kunnen de jongens (en sedert kort twee meisjes) niet verklaren waarom juist deze stam het zo lang kan uithouden, al vermoed men wel dat het te maken heeft met de enorme groepsgebondenheid en de vele tra ditionele programmapunten die jaar lijks terugkeren. GEEN LEIDER De laatste jaren kent de stam geen leider meer die een programma pre senteert Dit laatste komt voort uit de spelvisie van Scouting Nederland, een visie die overigens nog steeds gebaseerd is op de ideeën van de stichter van de Scoutingbeweging Baden Powel De spelvisie van Scouting is er onder meer op gericht dat jongeren bege leid worden naar een groeiende zelf standigheid. In de jongerentak van Scouting, en dus ook in de Manito bastam heeft dit facet gestalte gekre gen. Zelfstandigheid en autonomie zijn dan ook de voornaamste „karak tertrekken" van de stam De leden zelf zijn verantwoordelijk voor de gang van zaken, voor de coördinatie zorgt een uit de leden gekozen voor zitter. ADVISEUR Wel kent de stam een zogenaamde ..stamadviseur". een ouder iemand die een oogje in het zeil houdt en de stam met raad en daad bijstaat. Advi seur van de Manitobastam is Rob Daale, een 33-jarige gemeente-amb tenaar, thans woonachtig in Culem- borg De heer Daale is tevens groeps- voorzitter van de gehele Manitoba groep Als jongen van 8 jaar is hij bij de Manitobagroep als welpje gekomen, nu na precies 25 jaar is hij nog steeds aan de groep verbonden, een ge beurtenis die later dit jaar in besloten kring nog gevierd zal worden. De Manitobastam is er bij monde van haar voorzitter Theo Lindhout vast van overtuigd dat, nu zede 15jaarvol heeft gemaakt de twintig jaar en meer ook wel zal halen Enige probleem wat de groep in haar geheel boven het hoofd hangt is het feit dat het clubhuis aan de Dodeweg waar schijnlijk moet wijken voor de aanleg van Rijksweg 28 Wanneer dit daad werkelijk gaat gebeuren is nog altijd niet zeker. Voorlopig gaat men er dan ook maar van uit dat men nog jaren gebruik kan maken van de huidige accomodate véfvolg van de voorpagina Beursmodellen. demo-modellen ook van fabrikanten- stands soms met kleine schoonheidsgebrekjes o a Eminent, Sohna. Hammond en Yamaha OOK PIANO-BEURS-VOORDELEN" IN UTRECHT. MUZIEKCENTRUM VREDENBURG TEL.030-332341 IN AMERSFOORT, HELLESTRAAT 11-15 (T/O V&D). TEL.033-34064 De Kampliorst als ontmoetingscentrum van Familie en vrienden. Waar professionele verwennen garant staan voor een onvergetelijke dag. En niet duur! L' betaalt bijv oorbeeld geen zaalliuur. Verwen uzelf na zo'n dag met een week-end in ons riante hungalettepark. Om nog w at na te genieten... Op De Kampliorst indt u naast een fijne keuken, een sfeervol restaurant, een tropenhad, een fitnesshal met zonne banken, een gezellige bar met open haard, een ruime feest zaal met groot toneel en dansgelegenheid. De Kamphorst liecfl ook veel ervaring met artiesten en orkestjes. Het park ligt in de hossen tussen ourthuizeii en Garderen. Er is hotelsenice in de bunga- lettes met alle comfort nabij het hoofd- A gebouwWat let u om eens rijblijv end poolshoogte te nemen? De Kamphorst: Verwenners hij uitstek. i estraat 131 3781 PM Voorthuizen Telefoon: 03429 - 1427 het uiterste verzorgd. Na afloop werd de maaltijd besloten door pastor Van Hattum, die een kort gebed uitsprak. Namens alle aanwezigen werd het personeel bedankt voor de goede en prettige bediening en werd hen een enveloppe met inhoud aangeboden. Terug aan boord ging het weer richting Nijkerk. Tijdens de terugreis werd er nog een spelletje gedaan, waarbij leuke prijsjes te winnen wa ren. Iemand die een bepaald ge vraagd voorwerp kon tonen kreeg een prijs. Kort voor het afmeren in de sluis bij Nijkerk waar iedereen *'an boord ging, werd een hartelijk dank woord gesproken tot de medewerk sters van die dag ..Doordeorganisa- toren van de reis is veel werk verzet, doch zeker ook door de medewerk sters Het is voor hen altijd een zware dag. Er moet heel veel gelopen wor den voordat iedereen van zijn natje en droogje is voorzien Doch dat niet alleen, ook het feit dat de boot weer schoon moet zijn bij het afmeren kost veel arbeid. Alles is weer gelukt en het is een fijne dag geweest. Tijdens de gesprekken met de aanwezigen wordt men dikwijls getroffen door de dankbaarheid van deze mensen. De dankbaarheid en de waardering van deze mensen is ons meer waard dan de beste dankbetuigingen." aldus de medewerksters Dank zij het mooie weer maar ook door de voortreffelijke organisatie is het voor velen een onvergetelijke dag geworden. LEUSDEN Woensdag 24 sep tember komen de leden van het voor lopig bestuur van het Gecoördineerd Ouderenwerk in de gemeente Leus den in vergadering bijeen. De verga dering zal plaatsvinden in de raads zaal van het gemeentehuis, Hamers- veldseweg 2, de aanvang is om 15.30 uur. Op de agenda staan de volgende tien punten: 1 Opening. 2 Verslag van de vergadering van 19 juni 1980 3. Ingekomen post startsubsidie subsidie educatief program ma verzekering 4 Mededelingen. verslag mevr Kleinveld over de door haar bestudeerde en quête van de vrouwenraad 5. Stand van zaken met betrekking tot een beroepskracht. 6. Statuten. Bespreken van de 6-tal reacties die op de concept-statuten zijn binnengekomen. 7. Bepaling van de verder te volgen procedure. 8. Gedachtenwisseling over een mogelijk programma van aktivi- teiten. bv voorbereiden van een war me maaitijdvoorziening gemeenschapscentrum informatieavonden voor ou deren. 9. Rondvraag en afspraken 10 Sluiting DOEL WAS VERRASING Via de Eem ging het naar het Eem- meer. Het doel van de reis was een verrassing Van het Eemmeer ging het naar het Veluwemeer en zo in de richting Harderwijk Nadat de Eem was verlaten brak de zon door en werd het mooi weer Door een aantal patiënten werd gretig gebruik ge maakt van de mogelijkheid op het voordek plaats te nemen en heerlijk van de zon en de zeer mooie omge ving te genieten. Tijdens de vaart waren de helpsters druk in de weer om de aanwezigen van de nodige koffie e.d. te voorzien. Ook werd door Ruud van Lierop volop uitleg gege ven over de omgeving en de plaatsen die werden gepasseerd Ook werd door hem tijdens de vaart in de rich ting Harderwijk een duidelijke uitleg gegeven over het ontstaan van de meren waarover nu werd gevaren. De redenen waarom de toenmalige Zui derzee werd afgesloten, de Zuider zeewerken, de drooglegging in vier etappes, de inrichting van de nieuw ontstane steden en dorpen enz. Dit jaar was er door de vierjarige kleuters van de kleuterschool De Rakkertjes een groot aantal tekenin gen gemaakt, bestemd voor de aan wezigen op de boot. Alle tekeningen waren voorzien van een zonnetje. Twee tekeningen staken er wel met kop en schouders boven uit De ene was van Wouter, die een heel gezin had getekend, vader, moeder en ba by met daarboven een heel mooie zon. Ook de tekening van Daniël met de zon er op was zeer mooi Met de wind in de rug en de zon voorop, naderde men Harderwijk. Tot ieders grote verrassing werd hier afgemeerd en werd medegedeeld dat men een diner zou krijgen. Met de hele club ging het naar restaurant „Het Veluwestrand", waar de tafels al gedekt stonden Nadat allen een plaats aan een van de tafels hadden gevonden, bleek tot ieders verrassing dat hier mevrouw Oude Egberink ook aanwezig was. Zij werd met een da verend applaus ontvangen. Na een medische controle was zij door haar echtgenoot met spoed naar Harder wijk gebracht Zij ging met de boot terug, zodat zij ook nog kon genieten van de fijne reis De maaltijd werd met gebed ge opend door ds. Steenbergen Voor dat men echter kon gaan eten was het de heer Colegem die nog het woord nam: „Ik ben heel blij dat ik hier allemaal heel tevreden gezichten zie Ik meen wel te mogen constateren dat de reis tot zover naar ieders tevredenheid is verlopen Het heeft wel wat werk gekost maar we zijn blij dit te hebben kunnen doen. We zijn allemaal heel blij dat mevrouw Oude Egberink ook weer in ons midden is Het wordt door ons allen zeer ge waardeerd dat u naar hier bent geko men en de terugreis met ons mee maakt." Namens de Achterveldse af deling werden haar bloemen aange boden Het diner liet zich zeer goed sma ken Het was eenvoudig maar tot in De buit van de tabaksdiefstal, voor meer dan 1 1.000. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Jan van de Berg en zijn echtgenote Marjan Bolle zitten voorlopig niet met de vraag hoe het wittebrood van beleg te voorzien. De eerste tijd van hun jongstleden vrijdag gesloten hu welijk kunnen zij een gebakken ei afwisselen met een eiersalade of een roerei varieren met een ge kookt eitje. Enzovoort, enzovoort, enzovoort. Jan en Marjan kwamen vrijdag namelijk in het gelukkige bezit van niet minder dan tweedui zend eieren en één legkip Dat opvallende geschenk kregen zij Umdat integratie een zaak is voor het gehele schoolteam en niet van indivi duele leerkrachten kan alleen een 'compleet schoolteam zich voor de [■cursus opgeven. Om alle leerkrachten in de nieuwe basischool dezelfde gelijke rechts- jositie te geven is het nodig dat ileuterleidsters en onderwijsgeven den welke niet in het bezit zijn van de .hoofdakte" eerst nog een zoge naamde applicatiecursus gaan vol- jen. rwIJFELS Bij de aanwezige leerkrachten ble ten donderdagavond nogal wat twij- els te bestaan over het nut en de nhoud van met name de IVB-cursus. Jit de antwoorden van de heer v. d lee bleek dat het hier niet ging om ien cursus met een strak vastomlijnd jrogramma, zoveel mogelijk zal ge- racht worden de bijscholing aan te aten sluiten op de ervaringen die nen al in de eigen school heeft op- jedaan. De cursussen zullen gege- 'en worden via de pedagogische icademie in elke streek door docen- en aan deze academie en door do- :enten aan de opleiding voor kleuter- eidsters. In de regio Amersfoort zal >ok de Onderwijsadviesdienst bij het iursusgeven worden ingeschakeld. Al in 1962 publiceerde de onder wijsvakorganisatie een rapport waar- n gepleit werd voor een integratie an het onderwijs aan 4 tot 12-jari- van een aantal medewerkers van de veevoederfabriek Van de Berg en uiteraard zit er aan een en ander een verhaal vast. Dat gaat als volgt. Jan van de Berg is een zoon van één van de eigenaren van de ge lijknamige veevoederfabriek aan de Hamersveldseweg Jan is niet alleen regelmatig in de weer ach ter de tap van café „De Swarte- steegh", hij helpt ook zo nu en dan een handje in het familiebedrijf. En daar werd hij door een van de chauffeurs attent gemaakt op een uiterst voordelige aanbieding De chauffeur wist een boer, waar de eieren, die in de winkel een kwar- gen. In 1970 kwam staatssecretaris Schelfhout met een voorontwerp wet op het basisonderwijs, een wet die alom werd gkraakt omdat hij niet „ver genoeg ging" Na tien jaar is het nu zover dat de definitieve wet in behan deling wordt genomen. Juist vorige week woensdag maakte minister Pais bekend dat de wet op het basisonder wijs nog dit najaar door de tweede kamer in behandeling zal worden genomen. De wet zal zaken betref fende het bestuur, materiaal en on derwijskundig inhoudelijke zaken re gelen Ook als de nieuwe wet op het basis onderwijs rond 1983 van kracht zal zijn, zal het nog zeker tot 1990 duren voordat overal de basisschool is in gevoerd en de leerkrachten zijn „bij geschoold", zo werd duidelijk ge maakt door de heer v. d. Ree. Ook al werkt iedereen mee, dan is het nog praktisch onmogelijk om alle school teams van de 8000 lagere- en 7.000 kleuterscholen die Nederland telt, in enkele jaren tijd hun bijscholingscur sussen te laten volgen. VOORTGEZET ONDERWIJS Zal in de toekomst het onderwijs aan kinderen tussen 4 en 12 jaar gegeven worden volgens de normen die de wet op het basisonderwijs regelt, het voortgezet onderwijs is beslist nog niet zo ver dat ze op een logische manier gaat aansluiten op het nieuwe schooltype. Weliswaar zijn er „praatcolleges" waar gespro ken wordt over de aansluiting basis school-voortgezet onderwijs, op kor te termijn mag echter niet verwacht worden dat deze gesprekken tot een tastbaar resultaat zullen leiden. tje zouden moeten opbrengen, voor slechts vijftien cent te koop waren. Daar zag Jan wel handel in en hij vroeg de chauffeur of hij voor tweeduizend eieren zou kun nen zorgen Zeker.zeideman.dat kan. Maar je moet wel even geduld hebben; de boer heeft maar één kip Dat was lachen natuurlijk. Maar nu is het geduld van Jan dan toch beloond. Want vrijdag is de be stelling, tijdens de receptie in 't Ros Beyaart, bij hem afgeleverd. En voor de bijzondere gelegen heid kregen Jan en zijn echtgeno te er die ene legkip ook nog bij. ACHTERVELD Vorige week woensdagavond werd In huize St. Joseph de eerste ontspannings avond gehouden van het nieuwe sei zoen. Aan deze ontspanningsavond voor de bewoners van het huis en de bewoners van Sine Cura werd een feestelijk tintje gegeven. De direkteur de heer Hilhorst had een tweejarige studie gevolgd bij de Landelijke Stichting Opleiding Be- jaardenwerk en was hiervoor ge slaagd. Bij genoemde LSO.B kan een opleiding worden gevolgd voor direkteuren en direkties voor ver pleeg- en bejaarden tehuizen. Dit is zeker geen gemakkelijke studie. Er moet niet alleen een mondeling exa- i men worden gedaan doch er moet j ook een scriptie gemaakt worden De inzet van de heer Hilhorst werd na deze twee jaar beloond met het diplo ma. De voorzitter van de bewoners commissie de heer van Wegen open de deze avond met een hartelijk wel komstwoord tot alle aanwezigen, In het bijzonder verwelkomde hij de heer Hilhorst, die met zijn echtgenote I aanwezig was Hij hoopte dat het weer net zo een succesvol seizoen zou worden als voorgaande jaren Nu we allemaal bij elkaar zijn wil ik na mens ons allen onze directeur van ACHTERVELD/LEUSDEN Woensdag werd door de Zonne bloemafdelingen van Leusden en Achterveld de jaarlijkse boottocht voor de zieken en bejaarden georga niseerd. De tocht vond plaats met de Zonnebloemboot, de Alex van Waay- enburg. Om ongeveer 9 00 uur werd afge varen van de aanlegplaats te Amers foort Kort voor de afvaart plaatsvond verscheen burgemeester Rademaker aan boord Hij wenste de deelnemers een heel goede en mooie tocht toe- „De tocht gaat nu over water en dat is weer eens wat anders dan met een bus over land Het is nu nog wel wat donker weer doch ik heb de zon besteld en die zal zeker komen. Ik dank allen die hun medewerking hebben verleend om deze tocht voor jullie mogelijk te maken.' De heer Ruud van Lierop dankte de heer Ra demaker voor zijn woorden en hij hoopte dat hij gelijk zou krijgen en de zon zich deze dag nog zou laten zien Na de afvaart werdén 'de aanwezi gen verwelkomd door de voorzitter van de Achterveldse aldeling. de heer Colegem: ..We zijn wel wat laat ver trokken doch door een vergissing waren de benodigde goederen een beetje laat aan boord. Ik hoop dat het voor jullie allen een heel ontspannen dag en ook een heel fijne dag wordt." In het bijzonder werden welkom geheten de medewerksters die deze dag aanwezig waren en de genodig den, de echtgenote van burgemees ter Rademaker, aalmoezenier See- gers, pastor Van Hattum, ds. Steen bergen met zijn echtgenote, arts Boersema, de verpleegsters mevr. vd Zeeen mevr. Geomini. de heer en mevrouw Van den Hengel namens de P C I mevr Bijl namens de Leusder Krant en enkele bestuursleden van de afdelingen Leusden en Achter veld. Ook werden de kapitein en zijn echtgenote van harte welkom gehe ten Mevrouw Oude-Egberink was niet aan boord, zo deelde de voorzit ter mede. In verband met een been breuk kon zij niet aanwezig zijn De mogelijkheid was echter niet uitge sloten dat men haar deze dag toch nog zou ontmoeten harte feliciteren met het feit dat hij voor de cursus die hij heeft gevolgd is geslaagd In de voorgaande jaren was de direkteurskamer wel eens een hele dag onbezet Tijdens die afwe zigheid werd er hard gestudeerd. Tot onze grote blijdschap en ook voor onze directeur, zijn echtgnote en zijn kinderen is deze studie beloond. Heel wat uren zijn aan deze studie opgeof ferd. doch het is niet ievergeefs ge weest. We hopen dat hij nog heel veel jaren zijn capaciteiten zal mogen be nutten voor Huize St. Joseph. Hierna werd op een leuke manier ook een lid van het personeel, werkzaam in de keuken in het zonnetje gezet Jaap hoopt deze week in het huwelijk te treden De heer van Wegen wenste hem en zijn bruid namens allen een heel prettige dag toe en veel geluk in hun huwelijk. Na het genot van een kopje koffie werd er een aanvang gemaakt met de bingo. Er waren ook nu weer een aantal mooie prijzen te winnen. Het werd weer een heel ge zellige avond De heer Hilhorst dankte voor de hem toegesproken woorden en voor de vele felicitaties die hij had mogen ontvangen. Hij hoopte nog heel veel jaren zijn beste krachten te kunnen besteden ten diensten van huize St. Joseph en de bewoners. LEUSDEN In het artikel over het jaarprogramma van de afdeling Leusden-Zuid van de N.C.V.B. zijn vorige week dinsdag enkele verve lende foutjes geslopen die wij hierbij graag rechtzetten. Zo gaat de excur sie niet naar de Tagel- maar naar de Tefalfabrieken in Veenendaal. De bij eenkomst in het Trefpunt staat onder leiding van mevrouw Bock-Abma uit Woudenberg en voor de fietstocht op 30 september is autovervoer en geen autoverhuur mogelijk. den. De drie werden voor verhoor meegenomen naar het groepsbu- reau, waar duidelijk werd dat zij zich eerder al hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel en een krat bier De gestolen artikelen, ter- waarde van ruim f 1 000,—, konden aan de eigenaar, een caféhouder uit Leusden, worden teruggegeven, de drie blijven voorlopig in verzekerde bewaring TEGEN ABRI Zaterdag 20 september deed zich een wat merkwaardig ongeval voor op de Noorderinslag-Centrumweg. Zonder aanwijsbare reden, later ver klaarde de bestuurder echter een black out te hebben gehad, reed daar met grote snelheid een personenwa gen tegen een abri. De auto en abri werden door de klap zwaar bescha digd De bestuurder en de naast hem zittende echtgenote moesten met vrij ernstige verwondingen naar het Amersfoortse Elisabethziekenhuis worden vervoerd ROOKWAREN GESTOLEN In de nacht van zaterdag op zon- j dag werd een drietal jeugdige Leus- denaren op straat betrapt toen zij druk doende waren de buit van een i zojuist gepleegde inbraak te verde- len Het drietal was daarbij zo druk bezig dat zij geen erg hadden in een passerende patrouillewagen waar- van de bemanning meende dat de 1 jongelui wel wat erg veel sigaretten, kauwgom en aanstekers bi| zich had-

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7