I jongerencentrum De Til viert tienjarig bestaan DE TIL LEUSDEN EVENS 25 JAAR R.K. JEUGD- EN JONGERENWERK IN LEUSDEN DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 plaatselijk nieuws 13 (van een onzer medewerkers) LEUSDEN Jongerencentrum ie Til", gehuisvest In de voormalige jgensschool aan de Hamersveld- iweg werd op zaterdag 7 november I70 door de toenmalige loco-burge- ister W. A. van Zandbrink officieel jopend. In de tien jaar die hierop ilgde groeide het jongerencentrum |l tot een trefpunt voor jong en oud, >lke niet meer is weg te denken uit Leusdense samenleving. Het tienjarig bestaan van De Til zal ker niet ongemerkt voorbijgaan, in 11 oktober tot 9 november zijn er van aktiviteiten georganiseerd, jaraan door ledereen in Leusden leegedaan kan worden. Het tweede istrum van De Til valt nagenoeg ien met het 25-jarig bestaan van Katholieke Jeugdbeweging in usden, waarover verder in dit arti- I meer. Voordat De Til het jongerencen- um werd, zoals het nu is, moest er eel wat gespijkerd worden aan de ude school aan de Hamersveldse- Aanvankelijk kreeg de toenma- je hobbyclub slechts toestemming m één lokaal in gebruik te nemen. Imdat de overige lokalen ook leeg jonden werden pogingen in het lerk gesteld om de hele school in ebruik te krijgen voor het R.K. ugdwerk. De toenmalige burge- peester, de heer Schneiders, beloof- e zijn medewerking te geven, een ilofte die later ook waar gemaakt lerd. Een begroting voor een subsidie- nvraag kon opgemaakt worden, iaarbij van gemeentezijde werd ge teld dat het gevraagde bedrag de 1500,— niet mocht overschrijden, 'oen de toestemming eenmaal ver regen was togen bestuursleden, lei- ers en oudere leden van de hobby- lub, alsmede leden van de Katholie- e Plattelands Jongeren (KPJ) en ndere enthousiastelingen hard aan iet werk om het gebouw op te knap- ;n Door de geweldige inzet van de iele vrijwilligers was het mogelijk in uim twee maanden de hele klus te laren. In die tijd was er een door- iraak gemaakt tussen twee klasloka- en, zodat men de beschikking kreeg over één grote ruimte. Een gigantisch karwei was het zwart schilderen van iet plafond boven het later aan te irengen verlaagde plafond, waarin uim 1200 gebrande" schrootlatjes •an verpakkingsmateriaal verwerkt jouden gaan worden. Haam Wie uiteindelijk de naam „De Til" bedacht heeft, is nooit bekend ge worden. Onder de medewerkers van het jongerencentrum werd nog vóór de opening van het gebouw een wed- trijd uitgeschreven om te komen tot een geschikte naam voor het cen- rum. Aan de wedstrijd werd door zeer yelen meegedaan Gang van zaken itoas erg simpel. Op de buitenzijde van een gesloten envelop met daarin inaam en adres van de betrokkene werd de voorgestelde naam van het jongerencentrum geschreven. Door een jury werd de naam ,,De Til" ■gekozen. Toen de betreffende enve- 'lop werd geopend, bleek deze echter (geen naam van de winnaar te bevat- BELANGSTELLING Al direct vanaf de opening mocht De Til zich in een grote belangstel ling van de Leusdense jeugd verheu gen. Voor alle jongeren die daaraan behoefte hadden werd er op dinsdag en vrijdagavond, alsmede op zon dagmorgen een ,,Soos" ingesteld. Tot op de dag van vandaag bestaat de soos op genoemde tijden nog. Het zelfde geldt voor de disco-avonden op zaterdagavond waarmee al vrij snel na de opening werd begonnen. Veel later kwam daar ook nog de zondagmiddag bij. Al snel bleek dat het gebouw te klein was, de toeloop van de jeugd was zo groot dat er ruimtegebrek ontstond. Toen dan ook in 1973 de aan het jongerencentrum gebouwde kleuterschool leeg kwam te staan, haastte men zich om te proberen ook deze ruimte te mogen gebruiken. Toestemming van de gemeente werd verkregen, waarna een grondige ver bouw van het jongerencentrum werd ingezet. Resultaat was dat burge meester v.d. Post op 15 maart 1975 een geheel verbouwd en vernieuwd jongerencentrum kon openen. AKTIVITEITEN Na deze verbouwing beschikte het jongerencentrum over een accom modatie waarvoor ook bij ouderen belangstelling bestond. Het gebouw wordt ook nu nog vaak verhuurd voor vergaderingen van bijv. de Oranje vereniging, de A.B.T B etc. Verder wordt de ruimte gebruikt om er les sen in te geven. Primair staan echter de aktiviteiten welke voor de jeugd bestemd zijn. Aan de bezoekers van het jongerencentrum worden geen bizondere eisen gesteld, het enige wat men van de bezoekers verwacht is dat zij zich .normaal" gedragen. De soosavonden en -middag zijn voor een ieder vrij toegankelijk. In de periode van half september tot eind juni wordt er ieder zondagmiddag en zaterdagavond .disco" gehouden, hiervoor wordt wel een bescheiden entreeprijs gevraagd. Verder heeft men om de zaken in goede banen te kunnen leiden ingesteld dat bezoe kers van de disco in het bezit moeten zijn van eenlegitimatiepasje", uitge geven door het bestuur van De Til Buiten deze wekelijks terugkeren de aktiviteiten organiseert De Til elke maand een filmavond en brengt men elke 2e vrijdagavond van de maand een speciaal .tienerprogramma", Enkele keren per jaar worden er droppingen of puzzeltochten gehou den, terwijl elke maand een kaart avond wordt georganiseerd. Verder worden er speciale evene menten gehouden, zoals de Kerst-in op 1e kerstdag, jeugd-carnaval, dauwtrappen op hemelvaartsdag VRIJWILLIG AKTIVITEITEN KALENDER Gradus van de Hengel temidden van een aantal medewerkers. Vanaf het begin worden alle werk zaamheden in het jongerencentrum geheel op vrijwillige basis verricht. Steeds weer is het gelukt mensen bereid te vinden die een taak op zich wilden nemen. Het aantal medewer kers is op dit ogenblik ongeveer 40. Zelfs de disco wordt door eigen men sen verzorgd. Eén vrijwilliger kan niet onvernoemd blijven. We bedoelen de heer G. Th. (beter bekend als Gra dus) v.d. Hengel. De heer v.d Hengel is altijd de centrale figuur geweest in het gebeuren rond het jongerencen trum. Ook bij de start van het R K jeugdwerk, nu al weer 25 jaar geleden heeft de heer v.d. Hengel een belang rijke rol gespeeld. 25 JAAR JEUGDWERK De start van het R K. Jeugdwerk in Leusden voert ons terug tot maart 1956 Toen in de koffiepauze van een toneelrepetitie van de Jonge Boeren en Tuinders Bond (JBTB) over de voorzieningen voor de Jeugd in Ha- mersveld werd gesproken, kwam sterkde wens naarvoren omde jeugd de mogelijkheid te bieden ook in Hamersveld op zondagavond of bij andere gelegenheden te dansen, iets wat in de omliggende parochies al lang kon. Pastoor Van Wee gaf zijn fiat, on der voorwaarde dat de besturen van de toen (en nu nog) bestaande R K. jeugdverenigingen er achter zouden staan en het verderzouden organise ren. Het ging toen om de Jonge Boeren- en Tuinders Bond, de St. Jozefgezellen en de Maria Conge- gratie (later de K P J de Hobbyclub en het Katholieke Meisjes Gilde Ie dere vereniging benoemde een lid in het nieuw te vormen bestuur, Henk Tolboom werd secretaris en de heer G v.d. Hengel werd voorzitter, een functie welke hij tot op de dag van vandaag bekleed De eerste dansavond werd op 2e paasdag 1956 gehouden, de belang stelling voor die tijd was enorm: 120 danslustigen waren naar het Ros Beyaart gekomen, waar de avonden tot aan de opening van De Til gehou den zouden worden. Het .egelmatige overleg wat er in het nieuw-gevormde bestuur plaats vond, leidde er al snel toe dat ook andere aktiviteiten ontwikkeld wer den Ook de bestaande verenigingen werden door de komst van de nieuwe .overkoepelende" organisatie gesti muleerd. Zo konden de St Jozefgezellen, later genoemd de K W.J., in de peri ode 1963-1966 gebruik maken van een eigen clubhuis aan de Asschat- terweg Deze toendertijd zeer aktieve vereniging is echter rond 1966 stille tjes van het toneel verdwenen. Bij de komst van pastoor Kitselaar in 1967 was dit één van de eerste problemen die met hem besproken werden. Het advies van de pastoor was om voor de jongere jeugd een hobbyclub op te zetten, een advies dat opgevolgd werd. MARIA CONGREGATIE Bestond er voor de jongens de Jonge Boeren en Tuindersbond, voor de meisjes bestond er in de jaren voor de oorlog niets Rond 1940 werd de Maria congregatie opgericht, een vereniging welke zich vooral in het begin sterk op godsdienstig terrein begaf De bijeenkomsten werden veelal in de kerk gehouden, maar ook wel in 't Ros Beyaart. In de vijftiger jaren kwam er een anderssoortige meisjesclub van de grond, welke zich vooral bezighield met volksdansen, spel en sport De Maria Congregatie, inmiddels Katho liek Meisjes Gilde geheten ging met deze club samenwerken. Ook heden ten dage maakt het Katholiek Meisjes Gilde nog deel uit van het R.K. Jeugdwerk in Leusden De uit onge veer zestig leden bestaande club houdt haar bijeenkomsten in De Til. KPJ Nadat eind 1953 in Hamersveld de plaatselijke afdeling van de A.B.T.B. (Aartsdiocesane Boeren- en Tuin dersbond) werd opgericht, bleek al snel dat ook de jonge boeren behoef te hadden om zich te organiseren, hetgeen er toe leidde dat de J B T B. werd opgericht. De op 12 maart 1963 opgerichte club baseerde haar aktivi teiten op godsdienstig en vaktech nisch gebied In de oorlogsjaren staakte de Jonge Boeren hun aktivi teiten omdat zij zich niet wilde aan sluiten bij de zogenaamde Land stand. Na de oorlog werd opnieuw De voorgeven van de Til. JONGEMAN AANGEHOU DEN Donderdag 25 september werd een achttienjarige jongeman aangehouden die ervan werd verdacht een geldbe drag tussen de 4.000 en 5.000 te hebben ontvreemd uit een vakantie oord. De jonge Leusdenaar legde tij dens het verhoor een volledige beken tenis af. waarna hij werd ingesloten. Van het ontvreemde geld is niets meer GARAGEBRANDJE Zaterdagmiddag 27 september werd om 14.20 uur gemeld dat er brand was uitgebroken in de garage bij de woning van de familie K. aan de Landweg 273. De brand bleek te zijn ontstaan in een oververhitte wasmachine. De snel ter plaatse gearriveerde brandweer be hoefde niet in aktie te komen, behalve wasmachine werd er niets beschadigd. HONGERIGE INBREKERS Zaterdag 27 september deed me vrouw S. uit Leusden aangifte van diefstal uit haar aan de Appelweg ge parkeerd staande auto. Na boodschap pen te hebben gedaan had zij haar voertuig ongeveer een uur onbeheerd achtergelaten en in die tijd namen één of meer dieven hun kans waar door via een gebroken zijraampje de bood schappentas uit de wagen te ont vreemden. De politie heeft de zaak in onderzoek, gestart, aktiviteiten kwamen meer te liggen op het gebied van cursussen op sociaal-economisch terrein. Rond 1953/1954 werd de jongens vereniging ook opengesteld voor vrouwelijke leden. In 1970 verdween ook de naam van de vereniging, het werd toen de KPJ, de Katholieke Plattelands Jongeren Door de zeer sterk gewijzigde structuur en bevol kingssamenstelling van Leusden. waarbij het agrarisch deel van de bevolking bijna geheel verdwenen is, werd de KPJ meer een vereniging voor studie, sport en ontspanning. De KPJ heeft in de gemeente Leus den grote bekendheid gekregen door de organisatie van de jaarlijkse pres- tatieloop en door het organiseren van opvallende aktiviteiten, zoals vorig jaar de in Stoutenburg gehouden ..Vlaemsche Kermis". HOBBYCLUB Als laatste, maar zeker niet onbe langrijkste deelnemer in het Katho liek Jeugdwerk noemen we de Hob byclub. De aktiviteiten van deze club werden aangevangen in boerderij Midden-Krakhorst omstreeks januari 1968 In de beginperiode hield men zich voornamelijk bezig met houtbe werking, later kwam ook het mozaïk- werk sterk in de belangstelling Al snel bleek de belangstelling zo groot dat men twee avonden per week clubavonden moest gaan beleggen. In 1969 verhuisde de club naar wat nu De Til is. Momenteel zijn dinsdag en vrijdagavond de vaste clubavon den, daarna draait er sinds vorig jaar een club voor jongens van 6 en 7 jaar Naast handenarbeid wordt ook op geregelde tijden aan andere ont spanning gedaan. In de zomermaan den, als het clubwerk geheel stil ligt, organiseert de hobbyclub zoge naamde vakantieweken. Gebleken is dat steeds meer niet- leden van de hobbyclub meegaan met de vakantieweken zodat deze aktiviteit in het vervolg zal uitgaan van de stichting jeugd- en jongeren werk STICHTING De R.K. Stichting voor jeugd- en ionaerenwerk, de overkoepelende De huidige bezoekers, oud-be- zoekers, medewerkers en oud- medewerkers, ouders en andere I belangstellenden krijgen in de pe- riode van 11 oktober t/m 9 novem- ber een gevarieerd programma I voorgeschoteld. In een fraai uit- I gevoerde aktiviteitenkalender, welke door medewerkers van de Til ruim verspreid wordt, is in één oogopslag te zien wanneer er wat I te doen is. Hoogtepunt van alle aktiviteiten komt te liggen op 8 en 9 november. Het volledige programma ziet er I als volgt uit: 11 oktober Ballonnenwedstrijd voor de jeugd tot 12 jaar 11 oktober kinderkermis 22 oktober voor 12 jaar en ouder wordt de film Towering Inferno" gedraaid. 24 oktober Fietsdropping 26oktober—zondagmiddagdisco 29oktober Kinderfilm Peter en de vliegende autobus" 30 oktober kaarttoernooi (kla- I verjassen en schutjassen) 31 oktober Extra feestelijke tie- neravond 1 november Disco-avond voor I de jeugd vanaf 16 jaar 7 november Soos-avond 8 november Officiële receptie voor genodigden, voorafgegaan I door een speciale kerkdienst in de St. Jozefkerk 9 november Feestelijke Open Huisdag De meeste aktiviteiten staan open voor een ieder, die voor het betref- fende programma-onderdeel be- langstelling heeft. De aktiviteiten- I kalender, welke mag doorgaan als het visitekaartje" van de Til, is voor geïnteresseerden af te halen bij het jongerencentrum. organisatie, welke onder meer ook het beheer over De Til voert staat onder voorzitterschap van de heer G. v.d Hengel. Het stichtingsbestuur wordt gevormd uit vier leden, geko zen door de vaste medewerkers van De Til. Verder is de K P.J de Hobby club en het Meisjesgilde ieder met één lid in het bestuur vertegenwoor digd. Het bestuur wordt gecomple teerd met één afvaardiging namens de parochie, twee ouders en twee leden belast met speciale taken. Omdat een stichting geen leden kent, is het niet precies bekend hoe veel jongelui er op gezette tijden gebruik maken van de mogelijkhe den die de stichting biedt. Naast de ongeveer tweehonderd leden van de bij de stichting betrokken verenigin gen zijn er zeer velen in Leusden (en vaak ook wel daarbuiten) die bijvoor beeld de disco-avonden bezoeken. Gerust kan dan ook gesteld worden dat het katholieke jeugdwerk in Leus den een zeer belangrijke plaats in neemt in de plaatselijke samenleving. (Een uitvoerige beschrijving van het wel en wee van het R.K. jeugd werk in Leusden wordt gegeven in een herdenkingsboekje, geschreven door G. Th v.d Hengel ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan binnen kort zal verschijnen). Beelden van het interieur van de Til.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13