X „Gemeente studeert op alternatieven voor Munnikhove en Bosveld" KRAGTEN TAPIJT 85r 14F' 315r Bovendien wordt fors geput uit reserves BDU É(t) n r ENGELS VVT nu knelpunt bij hout- skeletbouw Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Direkteur Gemeentewerken over slechte situatie op woningmarkt ffi tUIMM IK BE LEIISBER KRAKT DE LEUSDER KRANT: L. snackbar „de Swartesteegh" Leer de vreemde taal GOED SPREKEN TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT SB Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033-1 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 10,50 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DONDERDAG 2 OKTOBER 12e JAARGANG NO. 47 1980 S Z9-A Sluitende begroting biedt ruimte voor ruim één miljoen aan nieuwe aktiviteiten (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeentebegroting voor volgend jaar biedt ruimte voor ruim één miljoen aan nieuwe aktiviteiten, hetgeen veel meer is dan op grond van de meerjarenanalyse voor 1981 kon worden ver wacht. Bovendien wordt er volgend jaar een fors beroep gedaan op de verschillende aanwezige reserves, terwijl ook rekening wordt ge houden met de mogelijkheid dat de gemeente volgend jaar geld zal moeten lenen op de kapitaalmarkt. Eén en ander leidt er toe dat er volgend jaar een hele serie van projekten kan worden aangepakt, zoals de investeringsstaat voor 1981 laat zien. Voor een deel is het te danken aan enkele meevallers, dat het college van burgemeester en wethouders de raad een voor deze economische tijden bepaald niet ongunstig te noemen begroting kan aanbieden. Zo krijgt Leusden voor volgend jaar van het Rijk meer geld dan men had verwacht en vallen de personeelslasten lager uit dan geraamd. Besparingen en bezuinigingen op het onderhoud van de gemeentelijke plantsoenen scheppen ook enige ruimte. Maar daarnaast moeten er ook een aantal maatregelen in de ge meentelijke belastingssfeer getroffen worden om deze begroting sluitend te krijgen. In het oog springend is de voorgestelde verhoging van de reinigingsrechten met niet minder dan 25%. Opnieuw gaat ook de onroerend goedbelasting omhoog en wel met 6%. Verder moeten de marktgelden volgend jaar met 10% gaan stijgen, de rioolaansluitrechten met 5%, evenals de hondenbelasting en de lege starieven. Aldus stelt het college de raad voor, waarbij het in de aanbiedingsbrief aantekent dat bij de verhoging van de verschillende gemeentelijke belastingen „een zekere terughoudendheid geboden is in verband met de te verwachten reële achteruitgang van de particu liere inkomens." In diezelfde aanbiedingsbrief is een overzicht te vinden van de ..nieuwe' aktiviteiten. waaraan de gemeente Leusden volgend jaar geld uit gaat ge ven Deze investeringsstaat is het ..hart'' van de aanbiedingsbrief, die het college opent met enige getemperde vreugde over het sluitend zijn van de begroting Want bij deze sluitende be groting, waarin ruimte is voor een aantal nieuwe aktiviteiten. moet wel bedacht worden dat er in 1982 voor het doen van nieuwe investeringen nauwelijks of geen ruimte zal zijn zoals de meerja renbegroting 1981 - 1984 laat zien Het college meldt verder dat bij het samen stellen van de investeringsstaat ..wel overwogen keuzen zijn gemaakt' waarbij de door de raadsfracties opge stelde prioriteitenlijsten een belangrijke rol hebben gespeeld ..De functie van de investeringsstaat 1981 wijkt duidelijk af van de investeringsstaten van de voorgaande jaren aldus het college. ,.het is een taakstellende prioriteitenlijst geworden, waarbij als uitgangspunten zijn gehanteerd welke projecten moe ten worden uitgevoerd, uitgevoerd kun nen worden en welke projecten wen selijk zijn." Met de uitvoering van de op de lijst opgevoerde projecten is een bedrag gemoeid van ruim 1.6 miljoen gulden Wethouder Mandemaker (PL): Mee valler" Dat bedrag is hocer dan het bedrag dat de gemeente Lro ;:den van het totale budget voor voigend jaar overhoudt, nadat de vaste gemeentelijke lasten en het beslag dat wordt gelegd door reeds eerder genomen besluiten, zijn afge trokken Er wordt namelijk ook geput uit gemeentelijke reservefondsen - om één en ander te realiseren. Bovendien wordt voor het deel van het structuur plan dat in 1981 moet worden vervaar digd en dat uiteraard hoog genoteerd staat op de investeringsstaat, gebruik gemaakt van de zogeheten uitkering ..Ongewoon bevolkingsverloop", die daarmee vrijwel geheel wordt opge soupeerd. Wat je dan van die 1.6 mil joen gulden als werkelijke ruimte in de begroting van volgend jaar zou kunnen aanduiden is een bedrag van ruim één miljoen gulden Terwijl op basis van de eerder genoemde meerjarenanalyse was aerekend op onqeveer drie ton Die meevaller is gedeeltelijk te dan ken aan het feit, dat de gemeente vol gend jaar meer geld van het Rijk via het Gemeentefonds ontvangt dan was verwacht Volgend jaar wordt het geld uit het Gemeentefonds op een wat an dere wijze onder de gemeentes ver deeld en die herverdeling pakt voor Leusden tamelijk gunstig uit. Daarnaast is er drastisch gesnoeid op de post on derhoud plantsoenen En dan vallen ook nog eens de personeelskosten zo n 288 000,- lager uit dan geraamd, wat vooral te danken is aan de versmalling van de ambtelijke top BELASTINGEN Dat alles mag niet verhinderen dat het college de raad moet voorstellen om een aantal gemeentelijke belastingen - ongeveer een vijfde deel van haar in komsten heft de gemeente zelf - te ver hogen. De belangrijkste daarvan zijn de reini gingsrechten en de onroerend goedbelasting De kosten van de reini gingsdienst zijn de laatste jaren aan zienlijk toegenomen Hoewel de frac ties in de gemeenteraad in het pro gramma ..Samen Onderweg hebben neergelegd dat de reinigingsdienst in principe kostendekkend moet zijn. wor den op dit moment slechts 63 van de kosten door de opbrengsten gedekt Zouden de reinigingsrechten, die op dit moment 100 - bedragen, met de normale 5% worden verhoogd, dan zouden nog slechts 57% van de kosten worden gedekt Om op een dekking van 100% te komen zou een tariefsstijging van ongeveer 83% noodzakelijk zijn, wat niet alleen de gemeente Leusden te bar is. maar waarvoor naar alle waar- vervolg op pagina 3 LEUSDEN - Wanneer de situatie op de woningmarkt daartoe aanlei ding geeft, is het niet uitgesloten dat een deel van de als premie-koop op het bouwprogramma staande wo ningen in de plannen Munnikhove en Bosveld in de huursector zal worden gerealiseerd. Dit viel op te maken uit de woorden van direkteur gemeen- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 32 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes f 1,02 per regel (34 cent per mm). Losse nummers: 50 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. De heer Pais en de zijnen achter de tafel. tewerken de heer M. T. Pais tijdens de afgelopen dinsdag gehouden voorlichtingsavond voor referen tiegroepen van toekomstige bewo ners van de beide plannen. Letterlijk zei de heer Pais: „Er wordt op dit moment druk gestudeerd op alter natieven voor Munnikhove en Bos veld in verband met de slechte situa tie op de woningmarkt, maar we wil len toch eerst nog proberen het plan zoals het er nu ligt te verkopen." Wel is het om Munnikhove en Bosveld helemaal te verkopen volgens de heer Pais noodzakelijk dat ook ge gadigden van buiten de gemeente Leusden in aanmerking kunnen ko men voor een woning. Dit laatste is dan wel moeilijk te rijmen met de verkoopregulerende bepalingen waaraan de woningen in Munnikho ve en Bosveld onderworpen zullen zijn. Zoals het er nu naar uitziet zul len die woningen namelijk ook bij doorverkoop beschikbaar moeten komen voor economisch aan de ge meente Leusden gebondenen. Ondanks de bestudering van alter natieven voor Munnikhove en Bosveld en het overleg dat nog gaande is tussen de gemeente Leusden en de provincie over uitbreiding van de kring gegadig den en de verkoopregulerende bepa lingen zal er volgens de heer Pais geen vertraging optreden in de realisering van de plannen vervolg op pagina 3 in Leusden en Woudenberg. In onze kleine lesgroepen nog enkele plaatsen vrij. Inl. Inst. Boom Van Speyklaan 13 3931 AA Woudenberg Tel. 03498-2287, b.g.g. 3352 LEUSDEN - De begroting-1981 zal eerst behandeld worden in de raads commissies. Het vergaderschema is als volgt: Commissie Welzijn/Onderwijs. maandag 20 oktober, raadszaal ge meentehuis. aanvang 20 00 uur - Commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, dinsdag 21 oktober, expositieruimte Zwarteweg 16a. aanvang 20 00 uur - Commissie Financiën, woensdag 22 oktober, raadzaal gemeentehuis, aanvang 20 00 uur. - Commissie Algemene Bestuursza ken. donderdag 23 oktober, raadzaal gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. De vergaderingen van de commis sies zijn openbaar. Bovendien hebben de aanwezigen op de publieke tribune spreekrecht. Als u dus iets op uw hart hebt met betrekking tot de begroting 1980 is het zeker de moeite waard een of meer commissievergaderingen, al naar gelang het onderwerp dat u ter sprake wilt brengen, bij te wonen Bij voorkeur uw vraag of opmerking voor het begin van de vergadering monde ling of schriftelijk bij de ambtelijk mede werker van de commissie bekend ma ken. De behandeling van de begroting- 1981 in de raad zal in twee gedeelten plaatsvinden De algemene beschouwingen, waar bij de diverse fracties in de raad hun oordeel over de plannen van bur gemeester en wethouders uitspreken, worden gehouden op donderdag 15 november, aanvang 19.30 uur Op woensdag 26 november wordt de behandeling van de begroting 1981 voortgezet met de beantwoording door het college van burgemeester en wet houders op de algemene beschouwin gen. gevolgd door de re- en duplieken en de vaststelling van de begroting De ze vergadering is in twee delen ge splitst. een middagvergadering die om 14.00 uur begint en een avondverga dering die om 19.30 uur begint De nota van aanbieding en de bijbe horende begrotingen liggen ter inzage bij het bureau voorlichting. Burg de Beaufortweg 63 en in de Gemeentelijke informatiestand in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. Gemeentebelastingen omhoog 3 Weinig weerstand tegen woonwagencentrum 5 Achtervelds nieuws 8 en 9 •Sport Loep op Leusden Kantlijn Kijk op de film 11 13 13 13 DOKTERSDIENST: TEL. 944600. ...biedt altijd ruimte voor nieuwe aktiviteiten... LEUSDEN - In tegenstelling tot wat wij berichtten in de Leusder Krant van jongstleden dinsdag, zijn er op dit moment geen problemen meer met het vinden van een aanne mer voor het houtskeletbouwprojekt in het deelplan Langenbeek van de tweede fase. Dat meenden wij uit uitlatingen van wethouder Jan Wa genaar (VVD), gedaan in de laatste raadsvergadering, te kunnen opma ken. De problemen ten aanzien van het vinden van een aannemer zijn echter inmiddels van de baan. Een dag of veertien geleden is er over eenstemming bereikt tussen de aan nemingsmaatschappij UBA ener zijds en gemeente en makelaardij RBR - gezamenlijk ontwikkelaar van dit projekt - anderzijds. Dat neemt niet weg, dat er nog steeds problemen zijn ten aanzien van het projekt, zij het dat zij nu op een wat ander vlak liggen. Gedepu teerde Staten van Utrecht hebben nog geen goedkeuring gehecht aan de verkoop van de voor het projekt benodigde grond. Knelpunt is. even als dat bij de verkoop van de vrije kavels in Langenbeek het geval was, de criteria op grond waarvan de ge meente Leusden de woningen aan gegadigden wil toewijzen. GS wen sen daarbij de WT gehanteerd te zien, terwijl de gemeente Leusden de door haar voor het globaal bestem mingsplan opgestelde - en door de provincie goedgekeurde - criteria hanteert. Wegens vakantie zijn wij gesloten van zondag 5 t/m donderdag 16 oktober. I rsfij Op de door u gewenste tijd (overdag of 's avonds) In uw eigen tempo Op uw eigen niveau Met voortdurende begeleiding door bevoegde docenten VOOR INLICHTINGEN: 033-729097 KAMEKWIJD KWALITEIT ARNHEM UTRECHT Steenstraat 59 Amsterdamsestraatweg 363 AMERSFOORT UTRECHT Kamp Si Smaragdpiem 241 DEMEERN ZEIST Slri|kviertel 59 Montaubanstraat 17 Velours tapijt 12 effen kleuren 200, 300, 400 en 500 cm breed op foamrug per strekkende meter vanaf Vinyl diverse kleuren en dessins 200 cm breed per strekkende meter vanaf Bergoss Corsica zuiver scheerwol 400 cm breed op jute rug met gratis ondertapijt per strekkende meter gratis gelegd gratis gelegd

Leusder Krant | 1980 | | pagina 1