einig weerstand tegen aanleg woonwagencentrum uw kleine wooneenheden laeverenblad officieel gestart IEGELEIDINGSCOMMISSIE ORGANISEERDE INFORMATIE-AVOND „Uit de schoolbanken" Welzijn en Onderwijs vergadert maandag Amnesty start ledenwerfaktie SPECIALE RUBRIEK VOOR DE LEUSDENSE SCHOLEN: 4 r DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSDEN - Enige tijd geleden startten wij een nieuwe rubriek „Uit de schoolbanken", speciaal gericht op allerlei aktiviteiten op de Leusdense scholen. Het is gebleken, dat tot nu weinig of geen gebruik is gemaakt van de gelegenheid, die wij via deze rubriek aan de Leusdense scholen bieden om hun aktiviteiten, evenementen en projekten wat méér bekendheid te geven. Vandaar dat wij nogmaals de aandacht vestigen op deze rubriek en de mogelijkheid om hierin iets te laten publiceren. Scholen, die zelf aktiviteiten ontplooien op allerlei terrein kunnen dat laten horen (en zien) via deze rubriek. Aangezien er nogal wat gebeurt op de scholen in Leusden, is het echter wel noodzakeli|k. dat de scholen zelf de berichtgeving (eventueel met foto) verzorgen De door de scholen ingezonden gebeurtenissen mogen niet lan ger zijn dan één vel getikt, dubbele regelafstand, A4-formaat. Kleurenfoto's en dia's zijn niet te gebruiken voor de krant, hoe mooi ook. Een en ander betekent nu uiteraard niet, dat wij het verslaan van grote evenementen (zoals schoolzwemwedstrijden, schoolvoetbal e.d.) nu ook maar overlaten aan de scholen. Wanneer er méér dan één school bij betrokken is, zorgt de redaktie voor een verslag, mits het evenement tijdig wordt aan gekondigd. redaktie LEUSDEN - De leden van de com missie Onderwijs en Welzijn verga deren aanstaande maandagavond vanaf 20.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldse- weg 2. Op de agenda voor deze avond staan: 1. Opening 2. Notulen Vaststelling van het ver slag van de vergadering van 3 september 1980 3. Mededelingen 4 Nadere vaststelling exploitatiever goeding 1979 tbv prot chr la gere school ,,De Regenboog 5 Aanvraag ex-artikel 72 der La- ger-onderwijswet 1920 t b v de R.K lagere school ..Onze Wereld' (vervanging boeiboorden) 6 Huisvesting Soekwa-groep 7 Evaluatieverslag werkzaamheden ambulant funktionaris. 8 Éénmalige subsidie Stichting Jeugd- en Jongerenwerk ..Klont'' 9. 4e sportpark 10 Rondvraag 11. Sluiting realiseren woonwagencentrum, georganiseerd door de bege leidingscommissie die zich bezig houdt met de problemen rondom het tot stand komen van het centrum. Het woonwagencentrum in Leusden moet er komen als uitvloeisel van het beleid, gevoerd door het ministerie van CRM, dat een decentralisatie beoogt van de (te) grote regionale kampen welke op verschillende plaatsen in ons land te vinden zijn Op 25 oktober 1979 kwam het on derwerp ..woonwagencentrum voor het eerst in de Leusdense gemeente raad ter sprake. Bij deze gelegenheid werd een procedure vastgesteld welke moest leiden tot het bepalen van het aantal woonwagens en de plaats van het in te richten woonwagencentrum. Nadat op 4 februari van dit jaar de ge meentelijke raadscommissie voor wel zijn een uitspraak had gedaan over het aantal te realiseren kampjes, namenlijk één. deelde een dag later de commissie openbare werken en ruimtelijke orde ning mee ook al een plaats te weten voor het kamp Resultaat was uiteindelijk een raadsbesluit waarin bepaald werd dat er één woonwagencentrum moest ko men aan de oostzijde van ..het Ruige Veld aan de Middenweg Het centrum zou plaats moeten bieden aan 10 ..woonwagens met de mogelijkheid het kamp in 1985 uit te breiden tot een centrum voor maximaal 15 woonwa gens BEGELEIDINGS COMMISSIE Om ertoe bij te dragen dat de komst van woonwagenbewoners naar Leus den voor alle betrokkenen zo prettig mogelijk zou verlopen is door het ge meentebestuur een begeleidingscom missie ingesteld Deze commissie is als volgt samengesteld - dhr H ter Bekke, pastoorfl K. paro chie Leusden-centrum; - dhr F W R Braakman, hoofd Al- phons Ariénsschool te Amersfoort. - dhr H H Hollé, maatschappelijk werker afd woonwagenwerker van het MDE (Maatschappelijke Dienstverlening Eemland), - mevr F. C V van Kaam. werkgroep welzijn CML; - mevr M L Rozendaal-Douchet. coördinatieteam CML, - dhr Th Peters, woonwagenschap regio Amersfoort; - mevr E Blom-de Groot. CDA- raadslid, - mevr. C. Verduin-Munnik. raadslid Progressief Leusden; - dhr J Upperman, chef afd. bouwkunde gem Leusden en - mevr H J. Bijsterveld, medewerk ster afd maatschappelijk welzijn Het ligt in de bedoeling de commissie nog uit te breiden met twee omwonen den van het woonwagencentrum en twee toekomstige bewoners. Na zelf al een keer of vier bijeen ge weest te zijn achtte de begeleidings commissie de tijd rijp om ook andere, direct bij het woonwagencentrum be trokkenen te informeren over de stand van zaken Een groot aantal mensen had dinsdagavond gehoor gegeven aan de uitnodiging van de commissie om dinsdagavond naar het gemeente lijk expositiecentrum aan de Zwarteweg te komen om iets meer te vernemen over de gemeentelijke plannen. De begeleidingscommissie had de heer H J Hazelaar uit Amersfoort uit genodigd op te treden als gesprekslei der Een goede keus omdat dhr Haze laar als oud-wethouder direct betrok ken is geweest bij het Amersfoorts woonwagenkamp en met alle proble men rondom de decentralisatie volko men vertrouwd is Anderzijds heeft de heer Hazelaar momenteel geen enkele bemoeienis met het te voeren beleid zodat hij als ..onpartijdig' gesprekslei der de informatieavond uitstekend kon leiden CRITERIA De heer J Roggenkamp bracht de aanwezigen nogmaals in herinnering aan welke voorwaarden een in te rich ten woonwagencentrum dient te vol doen Eén van de voorwaarden was dat het kamp moest liggen aan een uitvals weg naar Amersfoort. In de onmiddel lijke omgeving zouden voorzieningen als scholen, winkels etc aanwezig moeten zijn. terwijl ook de bebouwing zo dicht mogelijk moest aansluiten op het kamp. Verder moest de grond al gemeentelijk eigendom zijn en zou het kamp, ook in de toekomst, goed te in tegreren moeten zijn in nog te realise ren bouwplannen. Aan al deze criteria voldoet de door de gemeente uitverkoren plek aan de Middenweg. Gedacht ..wordt aan de aanleg van een zogenaamde ont- sluitingsweg ter hoogte van de huidige ingang van de nood-sportvelden. Het centrum zal zeker niet geïsoleerd ko men te liggen, integendeel, het ligt in de bedoeling om het kamp op te nemen in het hele bestemmingsplan van ..het Ruige Veld". Dit zal betekenen dat door het kamp ook ..doorgaande" wegen aangelegd zullen worden. Na een dia-presentatie, gemaakt in samenwerking met de afdeling voor lichting van de provincie Utrecht, waarin iets meer getoond werd over de huis vesting van woonwagenbewoners, was er voor de aanwezigen de gelegenheid om met hun opmerkingen te komen. Anders dan dat op andere plaatsen in de regio wel gebeurd is. verliep dit ge deelte van de avond in een plezierige sfeer, mede te danken aan de goede leiding van dhr. Hazelaar. Bij enkele aanwezigen bestond de angst dat een woonwagencentrum in de buurt zou betekenen dat er automa tisch een grote opslag van sloopauto s zou komen Ook wilde men graag ga ranties dat er beslist niet meer woon wagens zouden komen dan waarvoor het centrum bedoeld was Op beide opmerkingen waren de reacties erg re soluut Er komt bij het Leusdens woon wagenkamp geen sloopbedrijf. Vestigt zich iemand op het centrum die als be roep het vak van autoslopen uitoefent, dan zal hij zijn werkzaamheden moeten verrichten in Amersfoort ..Wildgroei" van het woonwagenkamp, dat wil zeg gen dat er meer wagens komen dan waarvoor het kamp bedoeld is, zal met alle middelen worden tegengegaan, al dus een mededeling van wethouder Wagenaar, die zich overigens erg ver heugd toonde met de uitspraak in kort geding, waarbij de gemeente Amers foort in het gelijk werd gesteld in de kwestie rond het niet-toelaten van een woonwagen in het Amersfoortse kamp Deze rechterlijke uitspraak gaf de wet houder het vertrouwen dat ook in toe komstige situaties, de gemeente in het gelijk gesteld wordt als het gaat om het al of niet toelaten van nieuwe bezoners op het eigen woonwagencentrum 1982 GEREED De heer Holle, sprekend namens de woonwagenbewoners, zei nogal ge schrokken te zijn van de termijn die de gemeente Leusden denkt nodig te heb ben om te komen tot een. woonwagen- centrum Met de planvoorbereiding denkt de gemeente Leusden in sep tember 1981 klaar te zijn, als het be stemmingsplan door de gemeenteraad wordt vastgesteld. Als alle goedkeurin gen dan op tijd verkregen worden kan het definitieve kamp zo rond juli 1982 klaar zijn. Deze termijn weerhoudt de woonwa genbewoners ervan om nu al zitting te nemen in de begeleidingscommissie ..In de 20-30 jaar dat de woonwagen bewoners nu al in de modder staan is ze al van alles beloofd. Nu is hun reactie laat eerst maar eens wat zien", ant woordde de heer Hollé op de vraag waarom woonwagenbewoners nu al niet bij het overleg betrokken zijn Op de suggestie van drh. Hollé om ..eerst maar eens wat te laten zien", wilde wet houder Wagenaar echter beslist niet in gaan. omdat hij later niet het verwijt wil de hebben, zonder inspraak een kamp neergezet te hebben In principe is bij het gemeentebestuur zeker de bereidheid aanwezig om het kamp sneller dan in juli 1982 te realise ren Grote vraag is echter of dit door de wettelijk voorgeschreven te volgen pro cedure wel mogelijk is Toezeggingen wilde geen van de aanwezigen dan ook doen Overigens slaat Leusden geen slecht figuur in de regio, merkte wet houder G van Woudenberg op Tijdens zijn maandelijkse vergaderingen met het regionaal woonwagenschap was hem wel duidelijk geworden dat andere gemeenten nog lang ..niet zo ver' zijn als onze gemeente BEZWAARSCHRIFTEN Gelet op de reacties van de aanwezi gen en de commentaren op de ge meentelijke plannen rond het woonwa gencentrum tot dusver, hoopte wet houder Wagenaar dat het aantal be zwaarschriften nu eens beperkt zou blijven tot slechts een enkele, of mis schien zelfs helemaal geen bezwaar schrift op de plannen zou komen Het streven is in ieder geval om in goed overleg met alle betrokkenen het kamp van de grond te krijgen De heer Hazelaar vond de informatie-avond dan ook een zeer goede stap in de richting, dit temeer omdat op andere plekken in de regio de hearings wel eens wat an ders verlopen. De bedoeling is om een tweede informatie-avond te beleggen als er meer uitgewerkte plannen voor het nieuwe woonwagencentrum ter dis cussie gesteld kunnen worden Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De aanleg van het Leusdens woonwagencentrum aan de Middenweg stuit op weinig of misschien geen bezwaren van direct omwonenden. Deze conclusie valt te trekken uit het plezierige verloop van de informatie-avond over het nog te iden van het toekomstig woonwagencentrum tijdens de dinsdag gehouden voorlichtingsavond [van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Door het storten van een eerste hoeveelheid be ton heeft wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) jongstleden vrijdag het officiële startsein ge geven voor de bouw van 55 kleinere wooneenheden in het deelplan Claeverenblad van de tweede fase. De woningen, die bestemd zijn voor één- en twee persoons huishoudens, moeten medio volgend jaar klaar zijn. Het was eigenlijk de bedoeling dat wethouder Jan Wagenaar (VVD) de eerste stort voor dit derde meuwbouwprojekt van de Woning stichting Leusden zou verrichten Met name Wagenaar heeft zich sterk ge maakt voor het snel realiseren van deze kleinere woningen, waaraan in deze re gio grote behoefte bestaat Maar de wethouder van ruimtelijke ordening was verhinderd en de Woningstichting Leusden meende in zijn collega van volkshuisvesting een waardige ver vanger te hebben gevonden Vooral ook omdat Gijs van Woudenberg ja renlang zijn bijdrage heeft geleverd in de bestuursaktiviteiten van de wo ningstichting In zijn inleiding tipte woningstich- Belangstellend worden de verrichtingen van de wethouder gadegesla gen. tingsvoorzitter Van der Weijden aan dat het enkele tientallen jaren geleden waarschijnlijk een onvoorstelbare zaak zou zijn geweest, dat er behoefte zou gaan ontstaan aan één- en tweeper soonswoningen Maar, zo zei Van der Weijden, ..de maatschappij veran dert en wij veranderen mee'en daar mee bedoelde hij waarschijnlijk niet in de laatste plaats de woningstichting, die dit projekt heeft opgepakt Van der Weijden noemde het verder een ver dienste van de architect dat er sprake kon zijn van een geslaagd ontwerp De voorzitter wees er op. dat het vooral bij bouw in de woningsfeer voor de ar chitect. gezien de geringe financiéle mogelijkheden een opgave is om tot een aardig ontwerp te komen Van der Weijden besteedde ook nog enige aandacht aan de planning voor de rest van het projekt Men is met eni ge vertraging - plusminus vijf weken - van start gegaan, en die achterstand moet tijdens de bouw worden inge haald De woningstichtig vindt het na melijk van groot belang dat de 55 wo ningen voor de zomer van volgend jaar worden opgeleverd Ze moeten met aanvang van het volgend studiejaar bewoond kunnen worden, want een deel van de woningen zal ongetwijfeld betrokken gaan worden door studen ten Bij de woningstichting leeft de vrees dat men de 55 eenheden minder gemakkelijk kwijt zal raken, wanneer deze niet aan het begin van het stu diejaar beschikbaar zijn Het is de taak aannemingsmaat schappij MOWI/Van Gent om er voor te zorgen dat de woningen op tijd klaar zijn Van Gent is na een afwezigheid van enkele jaren weer eens aan het werk in Leusden en volgens woordvoerder Jan Maat is het voor de aannemer de eerste keer dat een der gelijk projekt wordt uitgevoerd Van Gent bouwde al eerder kleinere wonin gen in de woningwetsfeer, maar dat was tot nog toe altijd een geïntegreerd onderdeel van een' groter projekt Jan maat vérklaarde blij te zijn met de mo gelijkheid nu in Leusden een stuk erva ring op dit terrein te kunnen opdoen en toonde zich tevens verheugd een bij drage te kunnen leveren aan de oplos sing van de woningnood bij de minst draagkrachtigen Op die toer ging ook wethouder ..Ik geloof dat we in Leusden op een gnieke wijze bezig zijn voor deze groep, waar ook noden zijn op het gebied van de huisvesting'aldus de wethouder al vorens over te gaan tot de eerste stort Wethouder Van Woudenberg in de weer met het beton. de organisatie regelmatig financieel te steunen In een deel van Leusden zijn al huis aan huis kaarten verspreid waarmee men zich kan opgeven als donateur of lid Deze kaarten worden zaterdag ook uitgedeeld in de Hamershof Naast de ledenwerfaktie wordt in de kraam aandacht besteed aan een aan tal lopende campagnes van Amnesty, zoals de aktie ten behoeve van de poli tieke gevangenen in Roemenié en de aktie voor afschaffing van de doodstraf Ook kunnen kaarten worden verstuurd waarmee om vrijlating gevraagd wordt van gevangen zittende vakbondsleden in verschillende landen 3«K - - --L 'oor de ramen van de R.K. basisschool „Kinderland die naast het bouwterrein ligt, zijn houten schotten, geplaatst. De bouwaktiviteien zouden de kinderen te veel afleiden van wat er in de klaslokalen ge beurt. LEUSDEN - Nu de feestelijkheden in de Hamershof wat geluwd zijn vraagt de plaatselijke adoptiegroep van Amnesty International op zater dag 4 oktober met een kraam in de Hamershof aandacht voor een le denwerfactie. Amnesty heeft de laatste jaren een nogal stormachtige groei doorgemaakt, niet alleen in ledental maar zeker ook in het aantal ondernomen aktiviteiten Op dit moment dreigt echter de groei van het aantal aktiviteiten sneller te gaan dan de groei van het aantal leden en de beschikbare geldmiddelen Daarom I probeert de Amnesty International 1 meer mensen te vinden die bereid zijn

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5