De Moespot: ruim een jaar jongerencentrum leusder himnt Bustocht en modeshow voor bewoners Huize St. Joseph W. Voskuilen wint bij Ons Genoegen DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 Achtervelds nieuws ACHTERVELD - Een van de ver- enigingen die zich in Achterveld be zighoudt met het jeugd- en jon gerenwerk is de KPJ, de organisatie van Katholieke Plattelands Jonge ren. De afdeling Achterveld van de KPJ werd op 1 september 1969 ge vormd na een fusie van de KPJ meisjes en JBTB jongens. Tot die datum waren de Achterveldse meis jes en jongens ieder op hun eigen ontspanningsvereniging aangewe- zen. Een snelle rekensom leert dat in 1982 htet twaalf en een halfjarig be- staan van de KPJ kan worden ge- vierd en in datzelfde jaar bestaat de landelijke, overkoepelende, organi- Isatie de KPJN vijftig jaar. Dat bete kent dus dubbel feest voor de Ach- «terveldse jeugd. Toch is het niet zo dat de KPJ meisjes I en JBTB jongens voor de fusie in 1969 I vreemden voor elkaar waren. Wie de plakboeken met foto's en artikelen die het KPJ archief vormen doorbladert 9 ontdekt dat er al sinds 1966 gezamen- I lijke aktiviteiten worden georganiseerd I Die eerste samenwerking dateert van 117 en 18 september van dat jaar Begin I september namelijk roept de JBTB de I hulp in van meisjes in Achterveld om Jeen aantal Duitse jongens en meisjes die een bezoek aan het dorp brengen op te vangen. En juist in die week. op dinsdag 13 september 's avonds om I 20 00 uur, vindt in Ons Gebouw de op- I richtingsvergadering van de KPJ I plaats. Initiatiefneemsters waren Aly Bokkers. Gerda van Laar. Greet Hak en K.P.J. PROGRAMMA Het bestuur van de KPJ stelt voor ongeveer een half jaar vooruit een programma vast, het eerste deel van het seizoen loopt tot en met de maand november en het tweede deel van december tot aan de zo mervakantie. Wij kunnen om die re den nog geen programma voor het hele seizoen publiceren De tot de cember geplande aktiviteiten zijn: 2 oktober: discussie-avond 8 oktober: contactavond 9 oktober: kaartavond met de ABTB. 15 oktober contactavond 18 oktober dropping 24, 25 en 26 oktober bezoek KPJ- leden uit Groenlo aan Achterveld. 29 oktober kontaktavond 7 november: schaatsen op kun stijsbaan. 12 november contactavond. 29 november. Sinterklaasavond KPJ Kerstavond in 1979. Lia Kooloos. terwijl ook de JBTB een duw in de goede richting gaf. En daarna volgen de gezamenlijke aktiviteiten el kaar steeds sneller op. lezingen, dis cussie-avonden, excursies en kampen, tot de al genoemde fusie in 1969 VEEL EVENEMENTEN De KPJ afdeling Achterveld heeft in de eerste plaats tot doel de Achterveld- se jeugd ontspanning te bieden op een zo breed mogelijk terrein. Zo worden discussie-, creatieve en dansavonden georganiseerd en zeker niet onbekend zijn de KPJ sporttoernooien. Het be stuur streeft ernaar gemiddeld eenmaal per twee weken een evenement te or ganiseren Daarnaast staan er regel matig excursies op het programma en een van de jaarlijkse hoogtepunten is het uitwisselingsweekend, waarbij de leden van een andere afdeling gedu rende een weekend in Achterveld te gast zijn Uiteraard wordt er ieder jaar een tegenbezoek gebracht. Ook dit jaar werd - en wel vorige week - zo n uitwis selingsweekend gehouden. Toen we met enkele leden van het zeskoppige bestuur sprakeff was het stemgeluid van enkelen géréüuceerd tot fluister- niveau, waaruit blijkt hoe vol overgave er tijdens zon weekend plezier ge maakt wordt. DE MOESPOT Achterveldse jeugd samen met de Duitse gasten voor de bus, ook dat was in 1966 Voorzitter Wim v.d Tweel, sinds 10 januari van dit jaar in die functie, vertelt dat de grote sprong voorwaarts waar het om evenementen organiseren gaat pas vorig jaar is gekomen bij het inge- bruiknemen van De Moespot. ..Daar voor zo vertelt hij, ..waren we steeds op andere accommodaties aangewe zen. wat de continuïteit in ons pro gramma niet erg ten goede kwam Nu kunnen we behalve de sporteven ementen alles in De Moespot organi seren en daar hebben we dan ook een vaste dag toegewezen gekregen, de donderdag Een vaste zorg bij de KPJ. maar daarmee kampen veel jeugd- en jon gerenorganisaties, in de samenstelling van een deugdelijk bestuur Daarvan kan penningmeester Jan Pommer meepraten. Hij vertelt: ,,Het gebeurt doordat de leden zo rond hun zesen twintigste jaar van de vereniging gaan maar al te vaak dat iemand die behoor lijk wat bestuurservaring heeft opge daan in onze vereniging moet worden vervangen door een onervaren iemand Er moeten dan ook vrijwel altijd be stuursleden worden gezocht, veel le den durven zo n taak op jonge leeftijd nog niet op zich te nemen of vinden twee maal per maand vergaderen te zwaar" Ook op dit moment is er een plaats in het bestuur dat uit zeven leden behoort te bestaan vacant en bladerend in de oude clubbladen is er vrijwel geen nummer waarin geen oproepen voor bestuursleden staan Toch hebben de leden niet de indruk dat deze .crises' nadelig werken op het aktiviteiten- programma van de KPJ „Wel legt het extra werk op de schouders van de zit tende bestuursledenlicht voorzitter Wim v.d Tweel toe. FINANCIEN De afdeling Achterveld van de KPJ telt ongeveer 140 leden, die allemaal 25 - lidmaatschapsgeld per jaar bij dragen. Van dat geld wordt een deel afgedragen aan de landelijke organisa tie. de plaatselijke klubkas wordt verder aangevuld met de opbrengst van de jaarlijkse oud ijzeractie. de Sin terklaas-. Kerst- en bingo-avonden, al ACHTERVELD - Nog maar een paar weken geleden bestond het Achterveldse jeugd- en jongeren centrum De Moespot aan de Jan van Arkelweg een jaar. En in dat jaar heeft De Moespot bewezen een echt centrum voor het jeugd- en jon gerenwerk te kunnen zijn, gerund door en voor de jeugd. Nadat er al vanaf 1975 werd ge speeld met de gedachte van de toen leeggekomen St. Jozefschool een so ciaal cultureel centrum te maken, vond de eerste officiële vergadering rond die plannen in december 1977 plaats Inde periode die daarop volgde werd beslo ten dat er een beheerscommissie zou komen, het jongerencentrum onder su pervisie van Soccle zou komen en dat er vanuit de Achterveldse jeugd een wensenpakket moest worden opge steld. De beheerscommissie die in de loop van 1978 werd samengesteld be stond uit Pieter Bokker, Nico van Dru- ten, Hans de Vette. Harry Tolboom, Mieke de Gans en Mieke Dunnewijk Samen met de heren Van Spaendonck, Eén van de vele creatieve avonden die jaarlijks in de Moespot worden georganiseerd. Van Plateringen ën Sirre van Soccle moesten toen de definitieve plannen voor een centrum worden opgesteld en uitgewerkt. Al die plannen resulteerden er uit eindelijk in dat - na 53.000 kosten en heel veel zelfwerkzaamheid - vorig jaar de officiële opening van het centrum kon geschieden Op 22 september roerde burgemeester J.W.M Radema ker stevig in de Achterveldse moes. waarop een aantal festiviteiten in en om het centrum van start ging. De naam Moespot was tevoorschijn gekomen uit een gehouden wedstrijd In de naam Moespot is terug te vinden de naam van pastoor Moes. eens de legger van de eerste steen van het gebouw. BEHEERSCOMMISSIE Het beheer van de Moespot is in eerste instantie in handen van een ze ven leden tellende beheerscommissie. De leden van deze commissie zijn gro tendeels afgevaardigden van de ge bruikers van het gebouw. Om enkele organisaties en instellingen te noemen die regelmatig in de Moespot te vinden zijn: de KPJ. Klont (de twee ..grootge bruikers"). Latent Talent, de Muziek school Leusden en de VVV. Deze instellingen kunnen beschikken over een grote zaal, bar, keramieklo- kaal met speciale kleiafvoer en ovens hobbyzaal, twee muziekzalen en een vergaderruimte HUUR ..De huur die de verenigingen en an dere gebruikers moeten betalen is be trekkelijk laag gehoudenvertelt Pieter Bokker. nog altijd aktief binnen het Moespotteam ..Die huur kan zo laag blijven, omdat Soccle subsidie voor de Moespot ontvangt De huur die betaald moet worden, bedraagt 14 gulden per dagdeel, per lokaal Daar moet dan nog wel bij verteld worden, dat de lokalen door de huurders zelf schoon gemaakt moeten worden Daarnaast is een belangrijk aspect in het laag kunnen houden van de kosten de zelfwerkzaamheid van een aantal jonge Acntervelders. Zo worden vrijwel alle schilder- en kleine onderhouds werkzaamheden zelf gedaan en ook aan de inrichting van het geheel heeft men zelf de nodige aandacht besteed Zo werd de enorme wandschildering die een deel van de bar siert door een zestienjarige jongen in de vrije avonduren gemaakt Enkele KPJ leden aktief tijdens een uitwisselingsweekend in Workum in 1978. brengen die laatste drie aktiviteiten vol gens penningmeester Jan Pommer de laatste tijd nauwelijks geld meer op Met het organiseren van bingo-avonden is het bestuur helemaal gestopt omdat zoveel verenigingen dit als een welko me aanvulling op de inkomsten gingen zien dat er voor de KPJ geen geld meer aan te verdienen viel ..Drie avonden bingo per week was op een gegeven moment geen uitzondering vertelt voorzitter Wim v.d Tweel. AGRARISCHE GROND BLIJFT ACHTER- De KPJ is nog altijd een vereniging met een duidelijke agrarische achter grond Er zijn nog altijd veel jongens lid die al in het boerenbedrijf, meestal van hun vader, werken of toekomstplannen in die richting hebben. Zo worden er per kring en in dit geval is dat dan samen met de afdelingen uit Leusden. Hoog land en Eemnes, voor die jongens re gelmatig veebeoordelingswedstrijden gehouden en ook worden er excursies naar agransche bedrijven georgani seerd ,,Maar toch willen we het boerengebeuren niet de overhand laten hebben in onze aktiviteiten". aldus Wim v.d Tweel, ..we realiseren ons heel goed dat er vooral de laatste jaren steeds meer mensen op het platteland zijn komen wonen die verder geen en kele binding met het boerenbedrijf heb ben en toch willen we ook voor die jeugd toegankelijk zijn". ACHTERVELD - Als afsluiting van de zomer werd er voor de bewoners van Huize St. Joseph en de bewo ners van Sinecure nog een bustocht georganiseerd. Om ongeveer 14.00 uur vertrok de bus met 50 deelne mers richting Woudenberg. Daar werd eerst een kopje koffie genoten. In Woudenberg kwam er een reisleider in de bus die een hele mooie tocht had uitgestippeld. Langs zeer mooie plekjes ging het via de Veluwezoom en het Rijndal richting Anrhem en Doorwerth Vanaf Arnhem werd de route gevolgd die de geallieer den hadden gevolgd bij hun terugtocht na de slag om Arnhem. De reusleider gaf op boeiende wijze uitleg over de historie en het natuurschoon dat werd gepasseerd De ongeveer twee uur durende tocht ging via het natuurschoon dat eigen dom is van het Gelderse Landschap. terug naar Renswoude Tijdens de te rugtocht ging de rit door bossen en na tuurgebieden waar normaal geen pu bliek wordt toegelaten. De reisleider had speciale toestemming gekregen deze plaatsen te bezoeken In Rens woude werd een aperitiefje genuttigd waarna een broodmaaltijd werd aange boden. Dankzij de deskundigheid van de reisleider en de goede weersom standigheden werd dit een tocht waar van door de deelnemers zeer is qeno- ten. Dinsdagochtend werd er in Huize St Joseph door Showtex een modeshow verzorgd. Van de zijde van de be woonsters was hier grote belangstelling voor. De presentatrice van de show verwejkomde de aanwezigen. Ze was blij dat er zo een grote belangstelling was Tijdens de show werd er veel moois op het gebied van dameskleding getoond Er was voor elk wat wils en hetgeen dat er getoond werd was voor elke beurs betaalbaar. De kleding die werd geshowd was voor het komende seizoen. Na afloop van de show was er ook gelegenheid tot kopen. Leuk voor de bewoonsters was wel dat er van elk exemplaar slechts een stuk werd verkocht. Hierdoor was het uitgesloten dat men elkaar op de gan gen of buiten tegen zou komen met de zelfde japon aan. ACHTERVELD - Aan de onderlin ge schietwedstrijd van Ons Genoe gen namen zestien schutters deel. De aanvoerder van de puntenlijst moest ditmaal zijn plaats afstaan aan W. Voskuilen die eerste werd met 94 punten. Hij werd direct gevolgd door W. J. Lagerweij die 93 punten be haalde. De overige uitslagen waren: - 22 september 1979: burgemeester Rademaker roert in de pot en de Moes pot is geopend. 3. J. E. v Hamersveld 91 4. J v Nimwegen 91 5 J. Voorburg Gz. 90 6 G. Tolboom 89 7 A. v. Daatselaar 89 8. A. Vlug 87 9. J Voskuilen 87 10. J Kommer 87 11. W v.d Kletersteeg 86 12. W Wittebrood 86 13 P. Smink 85 14. T Vos 80 15 K. Jonkman 78 16. J. Blom 78

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9