De AMRO-bank sponsort een jongensdroom Hans Zoet, op dertig na de beste ballonvaarder ter wereld reportage te hanteren zijn. In twintig minuten kun je het spul opzetten, in tien minu ten de boel inpakken En je hebt dus geen tankwagen nodig." TEAMSPORT Met enige nadruk wijst Hans Zoet er op. dat ballonvaren een teamsport is Je zit meestal met tenminste een navigator in het mandje. Maar op de grond is ook nog een ploegje mensen voor je aan het werk De ballon komt ergens terecht en de grondploeg moet daar aanwezig zijn om het spul weer mee te nemen Hans Zoet kan putten uit een ruime vrienden- en kennissenkring, waaruit iedere keer weer anderen met hem mee gaan. wanneer hij opstijgt Zou je de grond ploeg moeten gaan betalen, dan kun je het ballonvaren helemaal wel ver geten In Leusden hoefde de grond ploeg overigens niet zo ver te reizen om de ballon van Hans Zoet op te halen Opgestegen bij de Hamershof landde de ballon enige tijd later op het grasveld bij de firma Van de Berg. langs de Noorderinslag Zoet ..En als we gewild hadden, hadden we op precies dezelfde plaats kunnen neer zetten als waar we opgestegen wa ren. Dat was echt uniek Dat kwam omdat de wind op verschillende hoogtes in verschillende richtingen waaide Daardoor konden we eerst de ene kant op gaan en later, op een andere hoogte, terugkomen." Waar Zoet bij het ballonvaren nog al eens last van heeft, is het publiek. Niet zozeer bij het opstijgen, want Zoet heeft er weinig bezwaar tegen, wanneer mensen van dichtbij het vul len van de ballon willen zien Proble men doen zich echter wel voor. wan neer de ballon weer geland is. Hans Zoet ..Je zoekt een weiland uit en daar kom je dan neer Daarmee richt je nauwelijks schade aan. Maar wan neer er dan tientallen mensen zo n land op komen rennen, dan wordt de boel natuurlijk wel vertrapt en dat is vervelend voor de boer. De laatste tijd is het helemaal een verschrikking geworden met die 27 MC-ers Die roepen elkaar allemaal op en dan staan er honderden mensen op zo'n weiland AMERIKA Momenteel is Zoet in de Verenigde Staten Nadat het ballonvaren hem ook al in onder andere Nepal heeft gebracht, is hij nu in Amerika om daar deel te nemen aan de open Amerikaanse kampioenschappen Afgelopen zaterdag zijn de vierhon derd deelnemers voor de eerste keer de lucht in gegaan in de woestijn bij Albuquerque (New Mexico) Hans Zoet is de enige Nederlander in het gezelschap Hij zegt te gokken op een 396ste plaats in de eindrang schikking Hans Zoet ..Ik bedoel dat ik niet veel kans heb om vooraan te eindigen Daar doen tientallen pro fessionals aan mee. die bijvoorbeeld in dienst van Coca Cola dag in dag uit niets anders doen dan ballonvaren. Tegen zulke lui maak ik natuurlijk geen schijn van kans. Dat ik deel mag nemen heb ik ook alleen maar te danken aan het feit dat ik Nederlan der ben. Er zijn daar vierhonderd deelnemers, terwijl er in Amerika nu zeker zo'n 2000 ballonvaarders zijn Ja, dat is de laatste tien jaar weer ontzettend populair geworden." Die ontwikkeling in Amerika over tuigt Hans Zoet er van, dat er ook in ons land de komende jaren een groeiende belangstelling voor het ballonvaren zal zijn: „ik heb wel eens gedacht: op een gegeven moment raken de mensen daar toch op uitge keken, op die ballonnen. Maar dat is niet zo. De mensen vinden het nog steeds prachtig, overal waar je komt. Voorlopig kan ik nog op een heleboel zwemvierdaagsen en dergelijke te recht." Nieuwe Amro Reizen Ballon foto's: Janus Visser Hoogte: Omtrek: Doorsnede: Inhoud: Capaciteit branders: Temperatuur lucht: Gewicht totaal: Gewicht lucht: Vlieghoogte: Maximale hoogte: Gem. windsnelheid: 25 meter 50 meter 17 meter 2200 meter3 200 4-pits gasfornuizen 100° C 3000 kilo 2500 kilo 150 - 500 meter 3,5 kilometer zonder zuurstof 5 - 25 kilometer per uur. „Een bloedstollend verhaal" DINSDAG 7 OKTOBER 1980 werkelijk in opdracht van sponsors ergens de lucht in moet En dat moet je niet hebben, dan is het eind zoek Dan kan het ook erg onveilig worden Ik heb met mijn sponsor nu een overeenkomst, waarin staat dat ik bepaal waar en wanneer ik de lucht in ga Maar je ontkomt natuurlijk niet aan een verzoeknummer af en toe. zoals onlangs bij de opening van de bank in Leusden. Maar ook in zo'n geval bepaal ik zelf of het weer vol doende veilig is om op te stijgen BLOEDSTOLLEND De sponosr heet AMRO-bank en in feite maakt die het mogelijk dat een jongensdroom van Hans Zoet werke lijkheid is geworden Zoet ..Ik had vroeger, zoals iedereen denk ik. vaak van die dromen om met een ballon door de lucht te zweven Zo'n heime lijke wens. weet je wel. Nou kwam ik negen jaar geleden voor een inter view in contact met een Engelsman, die met een ballon het Kanaal is overgestoken Die man die vertelde daar wel zo'n bloedstollend verhaal over. En toen hij vroeg of ik een keer mee wilde, heb ik dat natuurlijk ge daan Toen ben ik een keer met hem opgestegen in Duitsland en toen wist ik het heel zeker: dit is wat ik wil Toen heeft het toch nog wel even geduurd voor ik er aan kon beginnen. Ik heb hier in Nederland les gehad van een Belg en een Engelsman en vijf jaar geleden heb ik in Engeland het brevet gehaald." Het brevet is niet zo heel eenvoudig te krijgen Er is in Nederland maar een handjevol mensen, dat heeft voldaan aan de eisen op het gebied van kennis van navigatie, metereolo- r MARNIX KREYNS EDERHORST DEN BERG vriend Jan de Graaft, die af toe als navigator mee gaat, t het op de juiste wijze uit te (ken: Hans Zoet is de op der- na beste hetelucht-ballon- der van de wereld. Tijdens de 1st gehouden wereldkampi- schappen (Zweden, 1978) be te Hans Zoet tezamen met de Graaft immers de eervolle lile plaats. „En dat is niet ge- grijnst Hans Zoet. Niet al- omdat zich in het deelne- sveld tenminste zo'n 25 be- ispiloten bevonden, maar omdat de wedstrijd onder weersomstandigheden st plaatsvinden. Het vroor 24 len en daar houden hete- t-ballonnen niet zo van, imin als de bemanningen wens. Zoet: „We begonnen al een achterstand van duizend ten, omdat we de eerste wed- d moesten overslaan. Maar in weede wedstrijd ging het veel !r; daarin wisten we achtste te rden. Na de landing moesten fin die kou anderhalf uur op de flploeg wachten. En een week er zaten we bij de Hollandse fo in Dubai, veertig graden fen nul." bet kan uiterst beeldend vertellen r de sport die hij beoefent, waarbij (oogt om het een hobby te laten en ,,Je loopt het gevaar dat het ontaarden in werken. Dat je gie, luchtvaartwetten en materiaal En ook nog eens goed kan ballonva ren. Zoet ..Ik geloof dat de eis is dat je minimaal vijftig uur gevlogen moet hebben voor dat brevet. Maar dat is veel te weinig Het duurt zeker hon derd uur voordat jij de ballon vliegt in plaats van de ballon jou. Ik heb er nu zo'n 350 uur opzitten en dat is veel We varen de laatste jaren ook ver schrikkelijk veel Ik denk dat ik in een jaai evenveel vaar als de gemiddelde gasballonvaarder in z'n hele leven." DUUR Aanvankelijk verhuurde Hans Zoet z'n ballon aan onder meer de VARA en de AMRO-bank. Maar die laatste sponsor vond het ballonvaren als publiciteitsmiddel zo'n succes, dat men er na drie jaar toe overging een eigen ballon aan te schaffen Ander half jaar geleden kreeg Zoet de be schikking over naar zijn zeggen één van de mooiste ballons van de we reld Daarnaast heeft Hans Zoet ook nog een ballon van ijsfabrikant Cara- co tot zijn beschikking, onvermijde lijk in de vorm van een ijsje. Sponsors heb je nodig voor het beoefenen van het ballonvaren. Een beetje heteluchtballon kost meerdan f 60 000,— en dan heb je nog eens je kosten van het opstijgen iedere keer Hans Zoet weet dat ballonvaren vele malen duurder is dan sportvliegen Maar het opstijgen met hetelucht- ballonnen is weer aanzienlijk goed koper dan het opstijgen met een gasballon. Hans Zoet: ..Dat is mis schien nog wel vier keer zo duur als hetelucht Kijk, zo'n gasballon moet iedere keer gevuld worden met heli um Daar moet je dus iedere keer een tankwagen met van dat spul voor laten komen Zo'n vulling alleen al kost f 2000,—. En dan mag je hopen dat de weersomstandigheden zich tijdens het vullen niet al te zeer wijzi gen. want als je niet kunt opstijgen, dan kun je dat gas zo weg laten lopen Je kunt het niet meer terugbrengen in die tankwagen." Gas is dus duurder dan hetelucht Zijn er meer verschillen tussen beide soorten van ballonnen? Zoet ..Een gasballon heeft het voordeel dat je er langer mee in de lucht kunt blijven. Zo'n ballon houdt het een acht tot tien uur Met een hetelucht-ballon kun je maximaal een uur of zes in de lucht blijven. Verder kan een gasbal lon met meer wind de lucht in dan een hetelucht-ballon. Voor mij mag het niet harder waaien dan ongeveertien knopen, wat overeenkomt met wind kracht drie. drieënhalf Een gasbal lon kan nog met twintig knopen wind de lucht in Daar staat tegenover dat heteluchtballonnen veel makkelijker „Het was daar wel zo verschrikkelijk koud" „En een paar dagen later in Dubai met veertig graden" Het vullen van de ballon voor het opstijgen in Leusden Jan de Graaft assisteert Na de landing wordt de ballon opgevouwen

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15