Bestemmingsplan ,,'t Ruige Veld" wordt op korte termijn ontwikkeld Provincie is tegen de hoge mast: alternatief zoeken RUIMTELIJKE ORDENING EN HUISVESTING B&W: Spijtige ontwikkeling" CENTRALE ANTENNE INRICHTING (KABELTELEVISIE) Aansluiting Rijksweg 28 in 1984 Hamersveldseweg „probleem-vrij" Verkeerslichten Asschatterweg en Hessenweg Fietspad Horsterweg: wachten op onteigening Lijst woningzoekenden weer gestegen DINSDAG 7 OKTOBER 1980 plaatselijk nieuws sterweg in bezit te krijgen. Er zal dus gewacht moeten worden op de uit slag van de onteigeningsprocedure, die onlangs is ingezet LANGZAAM VERKEER Ook voor het langzaam verkeer heeft de gemeente het nodige op het vuur staan Wij citeren ..Voor het langzame verkeer zullen wij in het komende begrotingsjaar met voorstellen komen om naast de route langs de Smoussesteeg aan sluitend op de Hamershof. ook een fiets- en bromfietsroute vanuit Lan- genbeek naar De Wetering aan te leggen Tevens zullen wij u voorstel len doen om de rijwielroute Asschat- terweg via De Biezenkamp naar de Burgemeester de Beaufortweg te verbeteren VOLKSTUINEN Over de aanleg van volkstuintjes, waar een grote behoefte aan is, schrijven b en w ..Met de volkstuinvereniging in op richting en de Stichting De Boom. eigenaar van de gronden tussen de Kanaalweg en de Asschatterweg, overleggen wij om op korte termijn op deze plaats door de vereniging een volkstuincomplex te laten aan leggen. Ter plekke kunnen een hon derdtal volkstuinen worden gereali seerd VOLKSHUISVESTING Het aantal Leusdense woningzoe kenden is opnieuw toegenomen Ruim 780 personen die in Leusden wonen of werken zijn geregistreerd Daarnaast tonen ruim 800 personen belangstelling voor een koopwoning c q kavel bouwterrein in de vrije sector Het beleid van het college blijft erop gericht bij woningbouw plannen grote invloed uit te oefenen op het totale ontwikkelingsproces en daardoor de woningen in de sociale sector zo goedkoop mogelijk in rela tie tot de gewenste kwaliteit te hou den De woningtoewijzing in de wijken Akkerhoeve/Noordwijck en langen- beek is thans afgerond De personen aan wie in de genoemde plannen een woning werd toegewezen, komen vanzelfsprekend niet meer voor op de wachtlijst en zijn niet begrepen in het hiervoor vermelde aantal woningzoe kenden. Aan de huisvesting van jongeren is reeds aandacht geschonken bij de toewijzing van de woningwetwonin gen in het plan Langenbeek Een 30-tal woningen met 1 slaapkamer kan door werkende jongeren en al leenstaanden worden betrokken Bij het gereedkomen van de in totaal 117 woningenvoor 1-en2-per- soonshuishoudens in Claverenblad (55) en Zwanenburg (62) kan naar b en w verwachten aan een groter deel van de woninngbehoefte onder stu derenden en werkende jongeren worden tegemoet gekomen Omdat in de omliggende regio-ge meenten voorlopig weinig nieuw bouwwoningen gereedkomen, wen den regionale woningzoekenden zich in toenemende mate tot de afde ling Sociale Zaken/Huisvesting van Leusden met het verzoek om plaat sing op de Leusdense wachtlijst voor woningzoekenden De aanvragen zijn voornamelijk afkomstig van wo ningzoekenden die in Amersfoort en Woudenberg wonen of werken en richten zich op eengezinswoningen in de sociale woningbouw Thanszijn ruim 900 regionale woningzoeken den geregistreerd Bij de verdeling van de beschikbare woningen tussen Leusdense en regionale woningzoe kenden vindt een zorgvuldige afwe ging plaats." Wie belangstelling heeft voor de in dit artikel genoemde onderwerpen, kan terecht op de openbare vergade ring van de Commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening op dinsdag 21 oktober a.s. om 20 uur in het Voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg en op de openbare verga dering van de Werkgroep Verkeers- aangelegenheden op dinsdag 14 ok tober a.s., eveneens om 20 uur in het gemeentelijke voorlichtingscentrum. Hetzelfde is het geval ten aanzien van het onderzoek naar de parkeer- behoefte in de plannen De Wetering en Groenhouten Een voorstel bin nen de werkgroep Verkeersaangele- genheden om de parkeerbehoefte in heel Leusden onder de loep te ne men, werd door het gemeentebe stuur niet overgenomen HAMERSVELDSEWEG In 1981 kan de raad voorstellen tegemoet zien ten aanzien van de Hamersveldseweg Het gedeelte langs de Hamershof zal zodanig wor den aangepast, dat het een goede funktie heeft in de totale zoekroute rond .de Hamershof De bestaande overlast van de Hamersveldseweg (parkeren) zal dan ook tot het verle den kunnen behoren De Hamersveldseweg nabil de Hamershof wordtprobleem-vrijgemaakt I Er zal met spoed begonnen worden aan een bestemmingsplan voor 't Ruige Veld werp aan de gemeentebesturen van Leusden en Amersfoort worden aan geboden Momenteel wordt nog overlegd op welke wijze de kosten verdeling van deze aansluiting dient te geschieden Het tijdstip van ge reedkomen van deze aansluiting voor Leusden is voorzien in 1984 De Amersfoortse zijde kan in verband met een bestemmingsplanprocedure mogelijk niet tegelijkertijd worden gerealiseerd, aldus een tamelijk opti mistisch gemeentebestuur van Leus den in haar aanbiedingsbrief Zi| schriift verder ..Wij hebben rijkswaterstaat voorge steld om in dat geval vooruitlopend op de totale aansluiting een afrit vanuit Utrecht en een oprit richting Hoevelaken te maken om hiermede de druk op Lockhorsterweg/Maan- weg en Horsterweg op korte termijn te verminderen De besprekingen hierover zijn nog gaande Teneinde het langzame verkeer op de Heiligenbergerweg te beveiligen heeft rijkswaterstaat op ons verzoek een plan gereed voor de aanleg van twee rijwielpaden op het bestaande viaduct Bij de gemeente Amersfoort zullen wij erop blijven aandringen de rijwielpaden langs de Heiligenber gerweg op korte termijn aan te leg gen VERKEERSMAATREGELEN Voor het treffen van verkeersmaat regelen heeft het gemeentebestuur in totaal f225 000.- uitgetrokken wat betreft Leusden-Zuid en Achterveld In nauw overleg met de plaatselijke verkeersgroepen zullen de te treffen maatregelen nader worden uitge werkt Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit in het kader van het Verkeersplan te doen, maar verder uitstel wordt niet langer wenselijk geacht, zo stellen b en w vast VERKEERSLICHTEN De verkeerslichteninstallatie voor de Asschatterweg/Middenweg en de Horsterweg/Hessenweg zullen spoe dig worden geplaatst, aldus een me dedeling in de aanbiedingsbrief Door een onderlinge koppeling van de installaties op de Noorderin slag zal eveneens op korte termijn voor zowel langzaam verkeer als ge motoriseerd verkeer een gunstiger regeling mogelijk zijn (groene golf) Wat het openbaar vervoer betreft verwijst het college kortheidshalve naar de zoiuist in gebruik genomen dorpsbus Centraal-Nederland heeft inmiddels haar plannen om door een gewijzigde lijnvoering de verbinding zuid met centrum tot stand te bren gen, laten vallen Het deel Noorderrandweg tussen Middenweg en Zwarteweg zal bin nenkort worden aangepakt. De raad kan hiervoor op korte termijn een voorstel verwachten. Datzelfde geldt voor de doortrekking van de Cen- trumweg en de doortrekking van de Groene Zoom richting Maanweg. Te gelijkertijd zal dan een deel van de Zuiderinslag worden aangelegd. Het is het gemeentebestuur niet gelukt om langs minnelijke weg de nog ontbrekende gronden voor de aanleg van het fietsoad lanas de Hor- schrijven dan ook wat narrig, dat ze gekant blijven tegen de toepassing van de VVT op het bestemmingsplan ..Leusden-centrum tweede fase" om dat dit anders in overleg met de provincie is vastgesteld Punt uit. Wel is de gemeente bereid om door mid del van overleg met de provincie tot overeenstemming te komen Voor de nieuwe, na de tweede fase voor te bereiden bestemmingsplannen acht het college de VVT echter wèl aan vaardbaar De provincie moet vol gens het gemeentebestuur stoppen met het toetsen van de VVT bij arti- kel-19 procedures en grondverko- pen ..Want." zo zeggen de burge meester en wethouders van Leusden nadrukkelijk ..daarmee begeeft de provincie zich op het terrein van de Volkshuisvesting en dat is een taak die niet aan haar. maar aan de ge meente is opgedragen dat geen enkele van deze categorie ën ruimte laat voor de eigen inwo ners, die niet economisch gebonden zijn aan de plaats van inwoning. Dit geldt in het bijzonder voor Achter veld." B en W betreuren het ten zeerste, dat de provinciale staten in hun re cente besluitvorming over de VVT voor de eigen niet economisch ge bonden inwoners geen plaats heb ben ingeruimd. AANSLUITING RIJKSWEG 28 Het afgelopen jaar heeft er inten sief overleg tussen rijks- en provinci ale waterstaat en de gemeenten Amersfoort en Leusden plaatsgevon- „Aanvaarding van de VVT betekent echter niet," zo zegt het college, „dat wij zonder meer akkoord gaan met de huidige categorieën van de VVT. Met name achten wij het onaanvaardbaar den over de vormgeving van de aan sluiting van de Noorderrandweg op rijksweg 28 en de doorverbinding naar Amersfoort Binnenkort zal een definitief ont [Van de redaktie) LEUSDEN Zoals we reeds eer- jer schreven, is het gemeentebe- [tuur van plan om op korte termijn iet bestemmingsplan voor 't Ruige /eld voor te gaan bereiden. In de Aanbiedingsbrief bij de begroting ordt dit nogmaals bevestigd. B W illen daarmee voorkomen, dat traks na afronding van de tweede ase een gat in de woningbouw alt, waardoor Leusdense woning- oekenden enkele jaren achtereen iet aan een woning geholpen kun- en worden. Zeker, indien de raad kkoord gaat met de door de provin- je gevraagde versnelling van de wo- ingbouw, zal haast achter 't Ruige eld-plan gezet moeten worden om ijdig gereed te zijn na afronding van tweede fase. B en W achten het en onaanvaardbaar risico als dit niet ordt gedaan. Over de Vijf Vinger Theorie van de rovmcie raakt men hier in Leusden oorlopig nog niet uitgepraat. Ook in aanbiedingsbrief wordt een heel oofdstuk aan deze materie gewijd, oals bekend volgt de gemeente eusden huisvestings-criteria die in- ertijd in overleg met de provincie oor de tweede fase zijn vastgesteld, at betekent, dat eigen inwoners het rst in aanmerking komen vooreen onmg boven de economisch ge- ndenen De provincie denkt daar recies andersom over B en W (Van de redaktie) LEUSDEN Het gaat niet zo goed met de voorgenomen realisering van een Centrale Antenne Inrichting (CAI) in Leusden. Het lijkt er op, dat de Leusdenaren kabeltelevisie voorlopig wel zullen kunnen vergeten, tenzij de gemeentelijke centrale-antenne-commissie binnen afzienbare tijd met een alternatief op tafel komt. Het probleem is, dat de provincie geen goedkeuring wil geven aan het plan om een mast van 86y2 meter op te richten nabij het Valleikanaal (op de bunker). Met name het bezwaar van de Natuurbescher mingsconsulent tegen deze mast, ingebracht in het kader van het bestem mingsplan Sportcomplex Valleikanaal, vond nogal wat weerklank bij de Provinciale Planologische Commissie, die het plan beoordeelde op haar merites. De landschappelijke bezwaren tegen een dergelijk hoge antenne aan de rand van de verstedelijking, acht de PPC evenals de eerder genoemde consulent het grootste bezwaar. De door de gemeente genoemde veiligheids aspecten maakten niet zo'n sterke indruk op de PPC. Het gemeentebestuur krijgt nu ook in de gaten, dat haar plan niet van een leien dakje gaat en noteerde het één en ander hierover in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebe grotingen 1980. TOT ONZE SPIJT B W schrijven in het desbetref fende hoofdstuk van de aanbiedings brief: „De realisatie van de plannen om de woonkernen in de gemeente aan te sluiten op één professioneel ontvangststation met de daarbij be horende 86% meter hoge antenne mast. verlopen tot onze spijt geheel anders dan wij aanvankelijk hadden gehoopt en verwacht Als gevolg van het feit dat tegen de bouw van de mast bij het College van Gedeputeerde Staten een be zwaarschrift werd ingediend, is het tot nu toe niet mogelijk gebleken de vereiste verklaringen van geen be zwaar te verkrijgen Nu er bovendien een koppeling tot stand is gebracht tussen de bouw van de mast en het ontvangststation en de procedure van het bestemmingsplan Valleika- naal, mag niet worden verwacht dat op zeer korte termijn tot realisatie satelliet-ontvangst en de mogelijkhe den die deze vorm van signaalover dracht voor Leusden biedt," aldus B en W BEWIJSVOERING SUMMIER De Provinciale Planologische Commissie is in haar beoordeling van het plan uitgegaan van de toe lichting en de bewijsvoering door de gemeente, die zij nogal summier" vindt ..Vooral." schrijft de PPC. ..in afgevraagd of de gemeentelijke argu menten ter plaatsbepaling van de antennemast aan het Valleikanaal „ijszetting in de winter" en het ..vei- ligheidsaspekt" voldoende met de re aliteit in overeenstemming zijn Voor zover ons bekend is door de gemeen te niet op deze vragen ingegaan De PPC komt tot de slotsom dat in ieder geval in de plantoelichting op geen enkele wijze een heroverweging heeft plaatsgehad, zoals door GS was bedoeld Zelfs de nadien opge nomen grotere hoogte van de mast is slechts zeer summier gemotiveerd Wij zijn dan ook geneigd in dit geval de landschappelijke nadelen (nega- kan worden overgegaan Dit neeit tot gevolg dat een aantal problemen, die in het rapport duidelijk zijn gesigna leerd met betrekking tot de aangeslo ten en nog aan te sluiten gebieden, niet kunnen worden opgelost. Wij betreuren dit in hoge mate Wij ach-» ten een en ander ook niet in overeen stemming met een evenwichtige be langenafweging die enerzijds voort spruit uit het verlangen van velen om een besluit tot uitvoering te brengen dat zijn grondslag vindt in de besluit vorming van een democratische sa menleving en anderzijds het recht van de enkeling om het met een dergelijk besluit niet eens te zijn Wij beraden ons thans met de cen- trale-antenne-commissie over de si tuatie en op de mogelijkheden, die er wellicht zullen zijn om uit deze situ atie te geraken, dan wel om een aanvaardbaar alternatief te bereiken Via de centrale-antenne-commissie zullen wij u op de hoogte houden van de ontwikkelingen ten aanzien van de 55 het licht van het volgende Door de gemeente Leusden is in 1979 een verklaring van geen bezwaar aange vraagd voor de bouw van de antenne mast Door Gedeputeerde Staten is op dit verzoek vooralsnog in negatie ve zin beslist (besluit 24 oktober 1979). Door GS is aan de gemeente gevraagd om in een wat breder kader de ..voordelen" die de hoge mast op de door de gemeente voorgestane plaats zouden opleveren, in relatie tot de belangen van het landschaps- schoon te heroverwegen Voorts hebben Gedeputeerde Staten zich tieve visuele uitstraling) zwaarder te laten wegen dan de voordelen van uitbreiding van ontvangst van TV- en FM-radios~igna!en van enkele buiten landse zenders In algemeenheid lijkt een hoogte van dertig meter echter voldoende omdat daarmee de kwaliteit van ont vangst van Nederlandse en Duitse TV-zenders reeds kan worden verbe terd. Mocht de gemeente toch aan de masthoogte van 87 meter willen vast houden, dan zou een andere plaats moeten worden gezocht." De PPC adviseert het college van Gedepu teerde Staten om goedkeuring te ont houden aan de bestemming „anten ne-mast". ALTERNATIEF Wil Leusden dus ooit tot een kabel televisie komen, waar Siemens nu al dag in dag uit mee adverteert langs Leusdense wegen, dan zal een alter natief moeten worden gevonden In antwoord op het bezwaar van de Natuurbeschermingskonsulent zegt de PPC hierover ..In beginsel zou in de toekomst slechts kunnen worden ingestemd met een mast van zodanige hoogte dat landschappelijk waarden niet of althans zo min mogelijk worden aan getast Mocht de gemeente op basis van (aan te tonen) behoefte aan ont vangst van buitenlandse T V - en F M -radiozenders toch tot een gro tere masthoogte willen overgaan dan is het ons inziens gewenst dat naar een andere plaats wordt gezocht, eventueel tezamen met andere ge meenten van de regio Eemland Zo zou de antenne-mast er uitgaan zien De PPC vindt die te hoog en landschap-ontsierend (Oprichting van een vergeh/kbare mast in Putters- hoek. begin 1979

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5