I \P.C. ziet geen overwegende bezwaren, mits de raad achter schietrapport staat Vijvers dichtgegroeid met Azolla Viliculodes De P.P.C.-konklusie inzake schietomplex teusder krant SCHIETCOMPLEX BIJ VALLEIKANAAL, JA OF NEE? HINDERWET - BEPALINGEN MOETEN GELUIDSOVERLAST GAAN VOORKOMEN „Er is een alternatief" OM SCHIETVERENIGING LEUSDEN: Commentaren/ AVeningen DINSDAG 7 OKTOBER 1980 Het sportcomplex Valleikanaal gedeeltevanuit de lucht gezien Langs het Valleikanaal zou het schietcomplex moeten komen tFoto Janus Visser). Van de redaktie) LEUSDEN/UTRECHT Het als idiek bedoelde potlood-getik van lethouder Jan Wagenaar inzake de verwachten geluidsoverlast van iet nog te realiseren schietcomplex op het sportpark Valleikanaal, laat nog steeds de nodige echo's horen. |n die befaamde vergadering stelde wethouder Wagenaar toen, dat als er laar sprake is van een geluid als egelmatig potlood-getik, gesproken an worden van geluidsoverlast. ,,En lan gaat de hele zaak niet door." De lemeente stelde toen tienduizend lulden ter beschikking voor het hou- )en van een nieuwe schietproef door en onafhankelijke instantie om voor ens en altijd uit te maken of de mwonenden van dat toekomstige chietcomplex te maken zouden krij- en met geluidsoverlast ja of nee. Er ggen nu twee schietproefrapporten p tafel, want ook de prpvincie liet metingen uitvoeren. Die schietproeven hebben globaal als eindkonklusie. dat er geen sprake van geluidsoverlast zal zijn, mits aan verschillende voorwaarden wordt voldaan Die konklusies werden vori ge week woensdagmorgen tijdens een hoorzitting van bezwaarden te gen het bestemmingsplan aange vochten De schietproef-resultaten zullen overigens volgens de wens van GS alsnog door de raad moeten wor den bekeken, willen die nog meege nomen worden in de eindbeoorde ling van GS De Provinciale Planolo gische Commissie had in een eerder stadium al de bezwaren tegen het schietcomplex ongegrond verklaard, mits het gemeentebestuur kon aan tonen. dat het schietcomplex geen geluidsoverlast zal veroorzaken en de Hinderwet juist wordt toegepast Dat er toch altijd geluidsoverlast zal zijn, werd min of meer duidelijk gemaakt door de commissie van GS, die de hoorzitting hield. „Als u wilt voorkomen dat de omwonenden geen overlast zullen hebben van dat schietcomplex, moet u het daér niet neerleggen," zo werd wethouder Wa genaar voorgehouden door Gedepu teerde Schapink, de voorzitter van de commissie. R.O. MAATSTAVEN Woordvoerder Gert de Weerdt, die namens de bezwaarden van De Wete ring een pleitnota voorlas, stelde, dat in de beide schietproeven geen of weinig rekening is gehouden met maatstaven volgens de ruimtelijke ordening. De kwartier-meester Ge neraal heeft zelfs louter Hinderwet maatstaven aangelegd bij het beoor delen van de resultaten, aldus de bezwaarden Bovendien was de heer de Weerdt van mening, dat een mini mum-afstand tussen woonbebou wing en schietcomplex van 300 meter dient te worden aangehouden op grond van de wet Geluidshinder en de ministeriele circulaire Schietla waai De werkelijke afstand tussen aangegeven," aldus de Stichtse Mi lieufederatie Kortom de bezwaarden hadden hun ernstige twijfels ten aanzien van de waarde van de schietrapporten De Stichtse Milieufederatie gaf ei- Schietproeven in maart van dit /aar, waarop het schietrapport is gebaseerd het geplande complex en de dichtst bijzijnde woonbebouwing is 140 me ter ,.en niet, zoals in de rapporten globaal wordt gesteld 150 meter" Overigens wordt verder niet op die afstand ingegaan Evenals de heer de Weerdt had de Stichtse Milieufederatie bezwaar te gen de wijze, waarop is gemeten ,,Er zijn bijvoorbeefö geen metingen ver richt in het larTtfelijk gebr'ed aan de"* overzijde van het Valleikanaal, waar verspreide bebouwing voor komt en wat als wandelgebied wordt gebruikt In de Circulaire ..Schietlawaai" van het ministerie wordt ook voor een dergelijk gebied een drempelwaarde voor het achtergrond-geluidniveau genlijk het duidelijkst de mening weer van de bezwaarden: ..Vanuit het Ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne is de aanbeveling gegeven om schietter- reinen te situeren in gebieden die vanuit akoestisch oogpunt reeds minder rustig zijn en ook zullen blij ven zoals de omgeving van vliegvel- -den. drukke verkeerswegen en zware industrie en niet nabij stiltegebieden of nabij woningen De keuze van een schietcomplex met o a een open schietbaan op ±140 m afstand van woonbebouwing en in de omgeving van een rustig landelijk gebied is dan ook hoogst ongelukkig en niet in overeenstemming met deze aanbe veling PROCEDURE Omdat de schietrapporten geen deel uitmaken van het bestemmings plan. acht de PPC (de Provinciale Planologische Commissie) het wen selijk. dat deze rapporten alsnog in de raad van Leusden worden bespro ken Temeer omdat de desbetreffen de bezwaarschriften ongegrond wer den verklaard naar aanleiding van de resultaten van de schietproeven Daarom is het wenselijk." aldus ge deputeerde Schapink, dat het college zich namens de raad conformeert aan de uitslag van de schietproef, zodat de resultaten alsnog kunnen worden toegevoegd aan de voor schriften van het bestemmingsplan en G S op grond daarvan een oor deel kunnen vellen Wethouder Wagenaar vertelde, dat dit in de november-raad zou plaats vinden. maar de gedeputeerde vond dat wat aan de late kant ..Het zou mij welkom zijn als u er wat haast achter zette, omdat wij op 29 november een beslissing moeten nemen Volgens gemeente-voorlichter Hans Hermans zal de kwestie nu in oktober aan de orde worden gesteld, eerst in de commissievergaderingen, daarna in de raad. (Van de redaktie) LEUSDEN Volledigheids halve publiceren wij hierbij de letterlijk tekst uit het rapport van de Provinciale Planologische Commissie (PPC) inzake het schietcomplex Valleikanaal. (Konklusies): ,,De Provinciale Waterstaat komt tot de volgende konklu sies: 1 de plaats van de schietbaan ligt op 140 meter vanaf de woonbebouwing in plaats van 300 meter zoals in de circulaire schietlawaai van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne is vastgelegd, desondanks kan worden geconstateerd dat een schietbaan met voldoen de afscherming op de geko zen plaats mogelijk moet zijn, 2 indien de baan gebruikt wordt wordt voor oefeningen met kleinkaliber geweer in kombinatie met munitie kali ber 22. soort ..Long Rifle" dan kan dit het beste plaatsheb ben in een schermenbaan met akoestische isolatie; het gebuik zal in de desbetreffen de Hinderwetvergunning moeten worden geregeld. 3. oefeningen met kleinkaliber- pistool mogen slechts uit een oogpunt van geluidsoverlast in een volledig gesloten en akoestisch geïsoleerde baan plaatsvinden, één en ander eveneens in de Hinderwet vergunning te regelen. 4 de wedstrijdfrequentie zal beperkt moeten worden tot 2 a 3 maal per jaar zoals in de circulaire schietlawaai is vastgelegd Opgemerkt zij nog dat de gesig naleerde afwijkende konklusies tussen het rapport van Provinci ale Waterstaat en het rapport van het ministerie van Defensie, hieruit bestaan dat het door het ministerie van Defensie gewenst geacht wordt dat de buitenbaan zonder meer voorzien moet zijn van een akoestische schietkabi- ne Tot deze konklusie komt de Pro vinciale Waterstaat niet Het ad vies van Provinciale Waterstaat, waarin vermeld wordt hoe het komt dat er verschillen zijn. heb ben wij tesamen met het Provin ciale Waterstaatsrapport als bij lage aan dit advies toegevoegd Wij menen dat op grond van het rapport en het advies van Provin ciale Waterstaat gekomen kan worden tot het uitspreken van een stedebouwkundige aan vaardbaarheid De plaats lijkt niet optimaal, doch anderzijds is bewezen dat de geplande schiet baan geen onaanvaardbaar hoog geluiddrukniveau zal ver oorzaken Wel waren eventueel extra technische bouwkundige maatregelen te treffen afhanke lijk van soort wapen en munitie Dit kan in de noodzakelijke Hin derwetvergunning worden vast gelegd aldus de P P C. (Van de redaktie) LEUSDEN De Schietvereni ging Leusden, de vereniging waar in de affaire ..Schietcom plex" tenslotte alles om draait, is onlangs op voorstel van voorzit ter Ten Berge van de werkgroep R./O. van het CML gaan kijken op een terrein nabij de Hoge Klei (waar ook het golfbaanterrein zou komen) of op die plaats misschien beter en sneller een schietcomplex te realiseren zou zijn. Volgens de schietvereni ging is die plaats geschikt. Het ziet er volgens de vereniging goed uit. Toch houdt de voorlopig vast aan de oorspronkelijke plaats op het sportpark Valleikanaal. Het - t-l-, r rA ■.V'ïiï v" -yV-" LEUSDEN - Het is de Azolla Viliculoides, oftewel de Canadese Kroosvaren, die in enkele vijvers in de Tweede Fase zich zo ontwikkeld heeft, dat die vijvers vrijwel geheel zijn dichtgegroeid. Met name de waterpartij langs de Smoussesteeg gaat momenteel geheel schuil onder een dikke groenbruine laag. Overigens zal dat niet lang meer duren, want uiterlijk aanstaande maandag begint de gemeente met de periodieke reiniging van de vijvers en dan wordt die langs de Smoussesteeg het eerst aangepakt. In ieder geval is men dan tot de nazomer van volgend jaar verschoond van de varensoort, die zich alleen in dat jaargetijde zo snel ontwikkelt. Ondertussen zoekt men dan uit, hoe voorkomen moet worden dat de vijvers opnieuw door deze varensoort dicht groeien. bestuur heelt nog steeds de in druk, dat wethouder Wagenaar zijn uiterste best zal doen om op die plaats een schietcomplex gerealiseerd te krijgen. Aangezien ook de schietver eniging best weet, dat voor de plaats aan het Valleikanaal wel licht niet op korte termijn het licht op groen zal komen te staan (kroonprocedure), zegt het be stuur: ,,Als we op korte termijn aan de Hoge Klei aan de gang kun nen en de gemeente verleent ons daarvoor alle medewerking zodat daar het schietcomplex eerder gerealiseerd kan worden dan aan het Valleikanaal dan staat ons niets in de weg om naar de Hoqe Klei uit te wijken." Met andere woorden: als de raad al haar medewerking wil verlenen aan de plaats aan de Hoge Klei en planologisch zou dit niet op bezwaren stuiten, dan kan achter de zeer langdurige kwestie een punt worden gezet. SCHIETEN Eigenlijk kun je je zo langza merhand gaan afvragen waar we met z'n allen mee bezig zijn. De gemeente Leusden heeft ooit eens in het verleden de Schiet vereniging Leusden toegezegd zich sterk te zullen maken voor een plaats, waar een schietcom plex kan worden gerealiseerd en die toezegging heeft geresul teerd in een werkelijke lijdens weg voor alle bij deze affaire betrokken instanties en particu lieren. Er zou zo langzamerhand een complete dorpsroman over te schrijven zijn. De situatie is tamelijk duide lijk, ook al willen de technische verklaringen en schietrapporten de horizon nog wel een verduis teren: de gemeente heeft een aardige plaats uitgezocht voor het schietcomplex binnen het sportcomplex Valleikanaal, ter wijl de omwonenden van me ning zijn, dat dit nu de meest ongunstige plaats is. Die tegen stelling bestaat nu al enkele ja ren en zo nu en dan worden er wat gevechten aan het front ge leverd, al dan niet met losse flodders. Kortgeleden vond een hoor zitting plaats in het kader van het bestemmingsplan Sportpark Valleikanaal, waar de bezwaar den werden gehoord. In al die tijd is er nog niets veranderd, de partijen zijn niet tot elkaar geko men. De door de gemeente gehou den schietproef wordt door de bezwaarden niet erkend, maakt ook geen onderdeel uit van de voorschriften bij het bestem mingsplan. Toch worden de be zwaarschriften op grond van de gehouden schietproeven onge grond verklaard. De raad zal zich dan echter wel nog eventjes moeten conformeren aan die schietproef-resultaten. Met an dere woorden: zij zal het eens moeten zijn met de konklusies van het rapport èn/of met het voorstel van b en w naar aanlei ding van deze schietproef. Afgezien van deze nogal duis tere (achteraf-) procedure (er worden immers stukken bij het bestemmingsplan gevoegd, die al In een veel eerder stadium aanwezig hadden moeten zijn) zijn wij van mening, dat het tijd wordt dat het gezonde verstand gaat prevaleren. Het moet iedereen eigenlijk wel duidelijk zijn of je het nu eens bent met de argumenten van de bezwaarden of niet dat de door de gemeente gekozen plaats voor het schietcomplex een hoogst ongelukkige is en op planologische gronden véél te dicht bij de woonbebouwing. Ook al zouden de schietproef resultaten positief zijn uitgeval len (alleen een deskundige kan dat echt beoordelen en dan no- g wordt zo vaak gewezen op de mogelijkheden van de Hin derwet, dat wij ons afvragen of het rechtsbelang daarmee ge diend is. Er wordt immers niet alleen meer op planologische gronden geoordeeld en beoor deeld, maar er wordt alvast een voorschot genomen op wat er allemaal nog te regelen is als de schietvereniging de bouwver gunning indient en de hinderwet moet worden gehanteerd. De omwonenden moeten straks maar afwachten hoe dat in de praktijk uitvalt. Er zijn altijd wel mazen in onze dikke wet te vin den. Het zal iedereen echter óók wel duidelijk zijn, dat de be zwaarden. die nu al zo lang hun gevecht leveren, het niet bij de provinciale poging zullen laten. Dat betekent, dat de hete zaak naar de Kroon wordt verwezen en dét kan heel erg lang gaan duren. Je kunt je afvragen of de Schietvereniging Leusden daar mee gediend is en zo lang wil wachten. Temeer daar bekend is. dat deze vereniging inmiddels bezig is met het zoeken van een alternatieve plaats voor haar schietcomplex, zeker, ze zal de voorkeur geven aan de huidige plaats die gekozen is, maar daar mee is ze voorlopig niet gehol pen. Waarbij je je nog kunt afvra gen of de Kroon uiteindelijk wél positief zal beslissen en het groene licht zal geven. Wij zijn van mening, dat alle partijen er mee gediend zijn op een snelle afronding van deze procedure. En dat kan alleen maar betekenen, dat de raad de finitief afziet van de huidige ge kozen plaats. De bewoners kun nen opgelucht adem halen, de schietvereniging Leusden kan sneller verder gaan met haar al ternatief, terwijl wethouder Wa genaar zich déar misschien be ter voor in kan zetten. Misschien met de nodige versnelling. Laat het schietcomplex bij het Valleikanaal schieten. Het be spaart iedereen veel ergenis, tijd en geld. Of zijn we nu écht bezig met een prestige-slag? Bert Vos.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7