burgemeester en wethouder penden clubhuis Rockers Nannie Kuiper donderdag in de jeugdbibliotheek Partij van de zaak of feest van de vereniging? Dat kan. Piekfijn zelfs! Op De Kamphorst. De Kamphorst BV Ontspanningscentrum welzijn „De meeste schoolboeken zijn slechte boeken" DINSDAG 7 OKTOBER 1980 vrijdagmiddag even na vieren ae sleutel overhandigd van het hangslot dat het hek van het clubhuis gesloten hield Nadat de wethouder het slot en de ketting had verwijderd, werd het hek opengegooid en kon een aantal leden van de Rockers met luid brul lende motoren het terrein oprijden, minzaam gevolgd door het voetvolk In het clubhuis hield burgemeester Rademaker vervolgens een korte toe spraak Hij wees erop dat de Rockers weliswaar lang geduld hebben moe ten oefenen alvorens zij de beschik king over een eigen clubhuis konden krijgen, maar dat zij, in vergelijk met andere clubs, toch wel met enige voorrang zijn behandeld Rademaker sprak zijn bewondering uit over het geen de Rockers er in de luttle weken dat zij de beschikking hebben over een voormalig bouwkeet van hebben weten te maken. ,,We verwachten niet anders dan dat het verder goed zal verlopen," aldus de burgemees ter. De heer Donkers, voorzitter van SOCCLE Die naast andere ook deze sociaal-culturele accommoda tie beheert sprak ook enkele woorden. Hij bracht dank uit aan de gemeente en aan de Rockers, omdat SOCCLE met beide prettig heeft kun nen samenwerken. Namens SOC- Wethouder Van Woudenberg verwijdert de ketting en verricht daarmee de opening van het Rockers-clubhuis CLE overhandigde de heer Donkers aan de voorzitter van de Rockers een koperen bel voor de bar, een ge schenk dat door de Rockers met veel gejuich werd ontvangen. Het officiële gedeelte van de bijeenkomst werd beëindigd, nadat burgemeester Ra demaker met een viltstift zijn naam op de muur van de w.c had bijge schreven, daarmee eer bewijzend aan een goede traditie in Rockers kringen. In een naast het Rockers-clubhuis opgebouwde tent werd vervolgens feest gevierd. Een koud buffet, veel bier en films verhoogden de feest vreugde Enkele uren lang hielden de Rockers receptie, waarbii zij onder meer veel familieleden en kennissen van de leden van de club ontvingen. ZWANENBURG Het Rockers-clubhuis, dat volgens een schildje boven de deur ,,Rust in Vrede" is gedoopt, staat aan de bouwstraat in het deelplan Zwanen burg van de tweede fase Het is een voormalige bouwkeet, die door de Rockers eigenhandig is omgebouwd en opgeverfd tot clubhuis. Een niet onbelangrijke plaats neemt er de bar in, terwijl er ook ruimte is gevonden voor een flipperkast en een jukebox. Om het clubhuis is een zandwal op geworpen, die mogelijke geluids overlast voor de omwonenden bin nen de perken tracht te houden. - Dlrekt na de opening nemen de Rockers met hun motoren bezit van het clubhuis-terrein an een onzer verslaggevers) LEUSDEN Wethouder Gijs van Woudenberg (Welzijn, CDA) en bur gmeester mr. J. W. M. Rademaker ebben vrijdagmiddag in een gecom- lineerde aktie de officiële opening an het clubhuis van de Rockers verricht Het was de wethouder, die een ketting van het toegangshek tot het clubhuis mocht verwijderen, waarna de burgemeester de eer had om als eerste zijn hantekening op de wand van de w c te plaatsen Daar mee was de officiële opening van het clubhuis een feit en konden de geno digden zich spijzigen aan een uitvoe rig koud buffet dat de feestelijk uitge doste Rockers voor de gelegenheid hadden aangericht. In aanwezigheid van onder meer enkele raadsleden, vertegenwoordi gers van de politie en omwonenden kreeg wethouder Van Woudenberg LEUSDEN Aanstaande don derdag is in de jeugdbibliotheek aan de Hamersveldseweg tussen 16.00 en 18 00 de kinderboe kenschrijfster Nannie Kuiper aan wezig In het kader van de Kinder boekenweek, die vorige week donderdag begon en nog deze hele week voortduurt, is zij door de bibliotheek uitgenodigd om te lezen uit eigen werk en met kinde ren van gedachten te wisselen Nannie Kuiper is schrijfster van verhalen en gedichten voorkinde ren. Volgde K en O opleiding (kinder verzorging en opvoeding) en jour- nahstencursus Beperkte zij zich vroeger tot het schrijven van arti kelen o a. voor Ouders van Nu en tot het vertalen van andermans kinderverzen (zoals b v. van A A Milne, de schrijver van Winnie- the-Pooh), tegenwoordig ver schijnen ook eigen gedichten op de markt, zoals ,,De kraai is door zijn nest gezakt", ..Muizen" en ..Barend". In 1979 verscheen in samenwerking met Dolf Verroen ,,Dank je lekker", een boek over angst, verdriet, ongehoorzaam heid en blij zijn, gevoelens die Nannie Kuiper verwerkte in ge dichten en zingliedjes en waar over Dolf Verroen verhalen en to neelstukjes schreef. Bij het schrijven gaat Nannie Kuiper uit van de wereld van het kind Kinderen moeten hun eigen wereld goed kunnen herkennen. De onderwerpen van haar gedich ten betreffen daarom vaak de dagelijkse dingen die kinderen beleven, als ook hun fantasiewe reldje Bijgaand het verslag van een gesprek met Nannie Kuiper, Dolf Verroen en TheTjong Khing. Het werd geschreven door twee me dewerksters van de jeugdbiblio theek in Amersfoort Het verhaal drukten wij eerder af in het week blad ,,De Stad Amersfoort". Laat ii zich eens door ons adviseren als u een feest organiseert. W y hebben een jarenlange ervaring op dit gebied. Wij kunnen u veel nuttige tips geven. Ken feest by ons op De kaniphorst is net iets beter, net iets anders. Kil dat alles \oor een billijke prijs. Op De kaniphorst indt u naast een fijne keuken, een sfeenol restaurant, een tropenbad. een fitnesshal niet zonne banken. een gezellige har niet open haard, een ruime feest zaal met groot toneel en dansgelegenheid. De kamphorst heeft ook ieel ervaring met artiesten en orkestjes. Met park ligt iu de hossen tussen oorthuizeii en Garderen. Kr is hotelserv ice in de bunga- lettes met alle comfort nabij het hoofd- gebouw. Wat let u om eens vrijblijvend poolshoogte te nemen? ég 0 De kamphorst: ervvenners hij uitstek. Apeldoornsestraat 131 3781 PM Voorthuizen Telefoon: 03429 -1427 - Nannie Kuiper, donderdag 9 oktober m Leusden KHINGS KLEINE KINDEREN Khing, af en toe aangevuld door Dolf, vertelt dat veel volwassenen vinden dat hij kinderen kleiner en jonger tekent dan ze in het verhaal zijn. Hij is zich daarvan nooit bewust geweest en heeft ervaren dat kinde ren dat zelf helemaal niet vinden. Kinderen voelen de afstand tot grote mensen als groot, hun optiek is an ders dan die van volwassenen ,,Want zij zijn groot en ik ben klein", woor den van Calimero waarin menig kind zich terug kan vinden. NANNIE EN HAAR 100STE REGEL Voor,Nannie is het dichten een kwestie van gedisciplineerd werken ,,Je trekt je terug in je kamer, en je gaat aan het werk". Wel is het zo. maar dat geldt voor ieder beroep, dat het werk de ene keer beter vlot dan op een ander moment De eerste regel is voor haar vreselijk belangrijk. ,,Als die lukt, ben je al een heel eind op weg" Haar instelling is duidelijk: blij ven proberen ,,Als er 100 regels mis lukt zijn, moet je maar denken dat nummer 101 een goede wordt" De laatste jaren is er tussen Nannie en Dolf een regelmatige samenwer king gegroeid, waarvan o.a Dank je lekker" het resultaat is. Zij denken over veel zaken gelijk, behouden echter hun eigen wijze van werken (Nannie maakt gedichten en Dolf verkiest de verhaalvorm); ze hebben LEIDEN „Dank je lekker" is de Itel van het kinderboek dat werd jemaakt door Nannie Kuiper, Dolf (erroen en The Tjong Khing. Wij gaan dit artistieke trio in Leiden en huize van Nannie Kuiper opzoe ten. Het is niet zo eenvoudig het Vaardeiland te vinden. Een Leide- taar, zijn stadstaal perfect sprekend, vijst ons de weg. „Daar wonen de ixcentrieken", roept hij ons nog na. Vij arriveren bijna een uur te laat bij de kinderboekenauteurs en „hun" llustrator. GESPANNEN ^Het zal wel bij de situatie horen, bemand voelt zich op zijn gemak (hing zegt niet veel. Dolf vult de «aatjes met praatjes en Nannie dweilt coffie van de vloer. Er moet hu toch 'ml gebeuren. Een groep kinderen leeft voor ons een aantal vragen op japier gezet: of Nannie een hond heeft hoeveel Dolf verdient of Dolf oorlogsboeken schrijft, zo niet of hij dat nog van plan is hoeveel tekeningen Khing per jaar maakt of de schrijvers op de lagere ho- gee school ook al goed in verha len schrijven waren of het leuk is om schrijver te zijn Als wij het stapeltje briefjes met de vragen aan het drietal voorleggen, jreekt het ijs 'RESTATIEVRAGEN )olf verbaast zich er nog steeds over lat kindeen altijd maar vragen naar: loeveel heb je gedaan, wat doe je per aar, hoeveel verdien je, heb je kinde en Allemaal prestatie. De hele op voeding is daarop gericht meer, har der, hoger. Het kan niet op Nannie knikt Dolf vindt het beangstigend dat er haast nooit gevraagd wordt naar: hoe voelt het nou als je schrijft? Naar belevingen wordt zo weinig geinfor^ meerd. Ouders laten hun kinderen vaak niet zelf boeken kiezen Neen, zij bepalen wat leuk en spannend is. En op school gaat het al net zo. ,,De meeste schoolboeken zijn slechte boeken. Die worden gebruikt om het kind te leren lezen weer een niveau hoger, weereen moeilijker tekst. Men verplaatst zich zelden in wat een kind lezend kan beleven". Dolf heeft er geen goed woord voor over. VOLWASSENEN MOGEN NIET BANG ZIJN Er wordt tot een korte inschenk- pauze besloten. Als Dolf zijn sherry in de hand heeft, gaat hij onstuitbaar verder. Het is voor ons heel moeilijk ook Khing en Nannie in het gesprek te betrekken. Wij willen graag weten waarom zij zoveel boeken slecht vin den. ,,Kijk", Nannie knikt, zij weet kennelijk al wat er gaat komen ,,kijk, jeziet in de boeken, maar ook in het leven van elke dag een vreselijke scheiding tussen de kinderwereld en de grote mensenwereld". Kinderen leren van meet af aan dat volwasse nen ..grote mensen" zijn. En grote mensen zijn niet bang en niet onze ker. Dolf: ,,ln mijn boeken is dat anders. Ik schrijf vanuit mijn eigen belevingswereld, waarin angsten en onzekerheden een zelfde rol spelen als bij kinderen". We willen ook Khings mening wel eens horen uiteraard ook wel eens kritiek op elkaar Dolf ervaart het schrijven als een kwelling. Hij vertelt dat hij pas kan schrijven als hij helemaal Jeeg" is, dan kan hij zich helemaal concen treren. Het schrijven van een verhaal doet hij altijd op het laatste moment, het werken aan een opdracht wordt door hem altijd zo lang mogelijk uit gesteld Als wij vragen hoe leeg hij dan wel moet zijn als het werk gereed is, antwoordt hij dat daarvan geen spra ke is. ,,lk duik dan op uit een andere wereld en voel een diepe bevredi ging". Het gaat meer om het weglaten dan om het schrijven, is een andere uitspraak van hem, die we graag nog even optekenen HET DRIETAL OP SCHOOL De laatste jaren krijgen Nannie, Dolf en Khing regelmatig uitnodigin gen van kleuter- en basisscholen voor schoolbezoeken Het is voor de hand liggend dat Nannie alsoud-le rares" met plezier de scholen binnen stapt Kinderen worden door haar vertrouwd gemaakt met gedichten; zij laat de kinderen gedichten maken en probeert daarbij hun spontaneïteit intact te laten ,,Maar ja", merkt Nannie op. ..je bent natuurlijk erg afhankelijk van de leerkrachten. Bij sommigen voel je van te voren al dit heeft eigenlijk geen zin. Al zijn de kinderen nog zo enthousiast, als de onderwijzer of onderwijzeres dat niet is, of niet wil worden, gebeurt er niets1" Dolf heeft bij zijn bezoeken aan scholen andere problemen Als hij voor een lezing verschijnt, gaat er vaak een golf van teleurstelling door de klas Op grond van zijn boeken verwachten kinderen eigenlijk een hippie-achtige longen. Dat is dus even wennen, want Dolf is begin 50 Nog moeilijker krijgt hij hetals kinde ren hem voor Piet Bambergen verslij ten Kleuterscholen worden ook be zocht, met Khing, die het leuk vindt om kinderen te laten zien hoe je door kleine dingen een tekening van ka rakter kan laten veranderen ,,je kunt met een paar lijntjes van een blij kind een verdrietig kind maken". EN TOEN? Er valt nog te praten. De invloed van de bibliotheken, het gelukkige feit dat jeugdliteratuur een vak is geworden op pedagogische acade mies en opleidingsscholen voor kleu terleidsters, en andere zaken ko men nog even aan de orde Het wordt tijd voor de foto's Onze fotograaf gaat aan het werk. Khing, Nannie en Dolf zullen poseren op de driezitsbank. Lichten flitsen aan en uit Lachen, vooruit, achteruit, opzij en wie in het midden? Ook als vol wassenen zijn we bang, we willen zo goed mogelijk voor de dag komen, zo mooi mogeli|k op foto's staan. Dat is ook onzekerheid, een gevoel dat ons deed denken aan het verhaal van Dolf Verroen over het meisje met de bril (uit ,,De kat in de gordijnen"). Hanneke heeft vandaag een nieuwe bril gekregen. Hannekedurft haast niet naarschool. ^Onderweg blijft ze telkens staan. Dan probeert ze zich in het raam te bekijken Soms lukt het. Wat ziet ze er gek uit! Het is ook net of ze een heel dik hoofd heeft gekregen Of haar hoofd een ronde kaas is met een bril erop. Ze gaat steeds langzamer lopen Eindelijk is ze bij school Op de speelplaats zijn een heleboel kinderen Ook een paar vriendinnetjes van Hanneke. Ze zijn lekker aan het ballen. Doe je mee? roepen ze. Dat wil Hanneke wel Ze krijgt een bal en roept Vangen1 Even later moeten ze naar binnen Ze gaan gauw naar de klas. En gauw aan hun tafeltjes zitten. O! Hanneke kan nu beter op het bord kijken' Veel beter. Ze had de bril helemaal vergeten Maar nu denkt ze er weer aan. Haar vriendinnetjes hebben hem nog steeds niet gezien Die moeten gauw eens naar de oog arts' (uit ,,De kat in de gordijnen") ,,Nog een drankje?" vraagt Nannie. ..Dank je lekker", is onze reactie. LEUSDEN Gedurende de hele maand oktober wordt er in „Tierlan tijn" een verkoopexpositie van droogboeketten gehouden. Deze droogboeketten zijn gemaakt door Liesbeth Fokkema. De expositieruimte „Tierlantijn" is te vinden aan de Hamersveldseweg 71 en deopeningsurenzijn op vrijdag van 10 00 tot 21 00 uur. op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur en voorts na telefonische afspraak.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9