Xanadu" bruisende orgie van klank, dans en zang kijk op de film „Het teken van het beest" Sfeervol debuut van regisseur Pieter Verhoeff „Wholly Moses" - amusante persiflage op Mozes-verhaal leusder knmnfc CUi u DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 kijk op de film 13 )OOR BERT VOS AMERSFOORT - Zo is het doodstil aan het Amersfoortse filmfront en zo trijgen we alles tegelijk. Deze week krijgen we dus alles tegelijk, of: bijna illes. In ieder geval drie Nederlandse premières en één nieuwe film, die ortgeleden in roulatie ging. De filmliefhebbers kunnen hun vingers weer iflikken, want voor wie het meer in het alternatieve zoekt, kan ook nog terecht n het Amersfoortse Filmhuis voor een film van Kurosawa Maar laten we alles eens op een rijtje zetten. De belangrijkste Nederlandse iremière vind ik zelf de nieuwste muziekfilm.Xanadu" met Olivia Newton John en Aichael Beck in de hoofdrollen, bijgestaan door good old Gene Kelly, die dat noderne tempo nog gemakkelijk bij houdt. Belangrijk, omdat ..Xanadu" (ondanks et gebruikelijke simpele scenario) een erg plezierige film is geworden, waarin op nappe wijze de muziek uit de veertiger jaren met die van nu samen wordt gevoegd Dt een bruisende orgie van klank, dans en zang. Erg leuk. maar toch niet heleméal wat het had moeten zijn, is de persiflage op de lekende geschiedenis van Mozes in Egypte: ..Wholly Moses" (Mozes nog aan toe) iet Dudley Moore in de hoofdrol als ,,de enige echte Mozes" Het lijkt een beetje p ..The life of Brian" van het Monty Python-team. maar dan wel een stuk Ameri- aanser. dat spreekt. Nieuw ook is ..Platvoet aan de Nijl", waarin Bud Spencer als inspekteur Platvoet er allerlei nieuwe avonturen beleeft. Aardig vertier voor jong en oud. vooral ens de komende herfstvakantie Tenslotte - en deze film verdient echt veel belangstelling - Pieter Ver- eff's „Het teken van het beest", de gedramatiseerde geschiedenis van IJe likstra. Ge eprolongeerd werden: „In dienst van hare Majesteit". ,,Once upon a time in the rest". ..In de greep van de Zombies". ..Funny America". ..The big red one" en The love bug". Nieuw in Duo 2 in de nachtvoorstellingen: „Jaguar, de onoverwin- elijke". In Duo 2: ..Bad Penny" in het weekprogramma en „Het hete dagboek van en 17-jarige" in de nachtvoorstellingen. (ANADU We leven opnieuw in een tijdperk an muziekfilms. Na „Saturday Night :ever" en „Grease" was het een tijdje stil geweest op het mu ziekfilmfront, maar de storm davert nu over ons heen. We krijgen nog „Roadie" met Meatloaf, „Can't stop the music" met de Village People en deze week start „Xanadu" met Olivia HET ACHTSTE GE BOD Nederland staat een sociale re volutie te wachten. Kortgeleden is daan/oor het sein gegeven en ook al wordt er in het algemeen bij zonder slecht of helemaal niet geluisterd naar de wijze woorden van onze rijksoverheid, deze keer zal van het tegendeel sprake zijn. Ik ontdekte dat deze week al in een groot warenhuis in deze regio, waar ik toevallig moest zijn. Mijn oog viel op een over-ijverig man, die zeer intens met papier en pen langs de talrijke verleidelijk uitge stalde winkelwaar schoof terwijl hij van aJles noteerde. Controle dacht ik, die man kijkt of de prijzen niet te duur zijn en dat gaf een warm gevoel van binnen voor onze overheid, die toch maar pal staat om onze koopkracht op deze wijze tot een maximum te kunnen handhaven Zoiets doet je echt goed en in een impuls ver geef je het kabinet dan al snel al die snode plannen die ze koestert ten aan zien van de zwakkeren in onze samenleving. Zo'n impuls waait weliswaar héél snel over, maar toch Ik knoopte een gesprek aan met deze man en kreeg prompt een tamelijke desillusie te verwerken. Er was geen sprake van enige controle vanwege de overheid. Had je natuurlijk net kunnen den ken. Nee hoor, meneer was bezig om prijzen beneden de vijftig gul den te noteren. Beneden de vijftig gulden? Wat heeft dat nou voor zin? Meneer legde het me heel geduldig uit. Ik had het waarschijnlijk nog niet gelezen? Ik schudde ontkennend mijn hoofd. Ik wist niets van vijftig gulden of zo. „Kijk meneer. Het zit zo. Het is een algemeen verschijnsel, dat er de laatste jaren steeds méér wordt gestolen in de winkels. Schrik barend meneer! En het kost steeds meer tijd en geld om dat te voorkomen. Al die dure installaties met camera's en zo, bewakings personeel en niet te vergeten al die ambtenaren die nodig zijn om al die winkeldieven te berechten als ze betrapt worden. Het kost onze samenleving hopen geld. Kijk, en daar hebben ze nou iets op gevonden. In het ven/olg zijn winkeldiefstallen beneden de vijf tig gulden niet meer strafbaar. Is dat niet wonderbaar?" Hij keek me vermkt aan als een klein kind, dat in een speel goed-paradijs is neergezet en al les mag meenemen wat zijn hart begeert „Enu noteert nu alles wat minder dan vijftig gulden kost?'' vroe q ik. want ik ben nogal snel van begrip. Hij knikte. „Dat klopt meneer. De lijst geef ik straks aan mijn vrouw, die boodschappen gaat doen. Je moet natuurlijk ef ficient werken in deze tijd. Van daar, dat ik alvast wat onderzoek pleeg. Het is natuurlijk rot als je vergissingen maakt." Dat be greep ik. Toch had ik mijn bedenkingen. Kijk, het kan me niet zoveel sche len dat van Agt ooit eens heeft vastgesteld, dat je pornofilms m een gezelschap van maximaal 55 mensen het best zou kunnen be kijken. Maar het ging me wat te ver, dat maar eigenhandig in de tien geboden werd geknoeid. Als ik het goed heb geteld is het acht ste gebod: „Gij zult niet stelen". Ik heb nu begrepen, dat dit in Ne derland is veranderd in: „Gij zult niet stelen als het duurder is dan vijftig gulden". Als Mozes dèt zou horen Onderweg naar de uitgang zag ik een heel aardig horloge. Leuk voor mijn zoon, dacht ik en stak hem in mijn zak. Bij de uitgang werd ik op mijn schouders ge klopt. Wilt u mij even volgen me neer?" zei de man, die er uitzag als een gepensioneerde parkeer wachter. Ik had toch niks anders te doen, dus knikte ik opgewekt. In een klein kamertje vol televisie toestellen werd ik door twee poti ge kerels gefouilleerd. Triomfan telijk werd het horloge omhoog gehouden. „Meneer is betrapt!" riep de parkeerwachter verheugd uit, „meneer dacht zeker dat wij zaten te slapen!" Ik zei niets, maar pakte onver stoorbaar het horloge van de poti ge knaap af en liep naar de par keerwachter toe „Kijkt u eens naar het prijsje,,' verzocht ik hem vriendelijk en liet het horloge voor zijn gezicht zwaaien, „f 49,94." Hij werd rood van ingehouden woede. Toen kalmeerde hij. „Sorry", zei hij, „neemt u mij de vergissing niet kwalijk". Hij gaf mij het horloge en wenste mij er veel plezier mee. Met een hooghartige blik verliet ik het verslagen stelletje. In een ballonge bui door dit incident kocht ik een plastic zak voor een kwartje en propte die vol met alle artikelen beneden de vijftig gul den die ik tegen kwam. Dat had ik natuurlijk niet moeten doen, maar rekenen is nooit mijn sterkste zijde geweest. Het uitzicht m de Bijlmerbajes is niet zo mooi als ik had gedacht. Maar gelukkig heb ik de hand weten te leggen op een fraaie gids van een postorderbedrijf Eén keer per week bestel ik iets. Be neden de vijftig gulden, dèt spreekt. En ik heb een lange brief aan van Agt geschreven vol ver schillende erg aardige suggesties ten aanzien van de negen andere geboden. Nu maar wachten op het moment, dat onze vaderland se Mozes de berg afkomt V. Michael Beck en Olivia Newton John in „Xanadu". Newton John (Olijfje, zoals vriend en vijand haar plegen te noemen). Olijfje heeft als tegenspeler Michael Beck, die bekendheid verwierf door' zijn rol in „The Warriors". Naast die twee kunnen we dan ook nog kijken en luisteren naar Gene Kelly. Kort om, dat kan niet missen, dat is een musical. En zo is het. „Xanadu" heeft veel van de ouderwetse musical uit de tijd, toen in Hollywood dat soort produkties aan de lopende band werden gemaakt en veelal nog met succes ook. Echt ouderwets is de film uiteraard niet. Daavoor zorgt bij voorbeeld het Electric Light Or chestra van Jeff Lynne, een groep, waar ik altijd al een zwak voor heb gehad. „Xanadu" zou je kunnen omschrijven als een muzikaal sprookje. Veel realiteit is niet aanwezig, het verhaal is tamelijk simpel gehouden en het accent ligt op de muziek, dans en zang. zoals het be taamt. Met name de soms spectacu laire dansnummers, gevat in techni sche hoogstandjes, maken deze film tot een aantrekkelijke uitschieter. Het draait allemaal om Olivia Newton John, die als de Muse Kira (haar ware naam is Terpsichore, de muze van de reidans) uit de godenhemel neerdaalt om Michael Beck als jonge artiest aan te raken met die speciale touch, waar door fantasie en droom werkelijkheid wordt. Een droom wordt ook werkelijk heid voor Gene Kelly, die als voormali ge clarinet-speler en club-eigenaar graag weer opnieuw zou willen begin nen. Die dromen worden werkelijkheid. Kira. één van de negen dochters van Zeus. brengt de twee samen in „Xana du" en het succes is onvermijdelijk. Regisseur Robert Greenwald van ..Xanadu" is afkomstig van de televisie en dat is in dit geval geen nadeel ge weest. Het speelfilmdebuut heeft zich dan wel hoofdzakelijk geconcentreerd op muziek en dans. vermengd met de technieken die het sprookjes-kader aangeven, maar dat zijn zaken, die ook in de televisie-makerij regelmatig de hoofdmoot vormen. Maar bovenal zal de veteraan Victor J. Kemper zijn aan deel hebben gehad in het uitstekende camerawerk. Hij was cameraman bij film als And justice for all", „The last tycoon" en „Dog Day Afternoon" Dat vakmanschap straalt van de beel den af. Het meest opvallende van „Xanadu" zijn de perfekte dans- en muzieknum mers Een musical staat of valt daar mee en wat dat betreft is „Xanadu" een schitterende werveling van klank en beweging, waarbij de muziek uit de veertiger jaren en dat van nu op geraf fineerde wijze met elkaar is vermengd tot een homogeen geheel. Muziek, ge componeerd door Jeff Lynne van ELO en John Farrar. die vijf songs voor Olivia Newton John schreef. Eén ervan zingt ze samen met Cliff Richard, die zijn stem voor de film aan Michael Beck heeft geleend. Een ander, niet onbelangrijk aspekt voor een musical, is de choreografie Die is - al dan niet gebaseerd op roller skate-bewegingen - van een bijzon dere schoonheid, waar de charme en de spirit afstralen. Kenny Ortega en Jerry Trent tekenden er voor en ver schillende bekende dansers uit Hol lywood zorgden voor een perfekte uit voering. Dat het scenario wat aan de een voudige kant is (het werd geschreven door Richard Christian Danus, Marc Reid Rubel en Lee Sanford) is alleen zo nu en dan storend in du wat langere dialogen. Op zo'n moment komen de gesprekken wat geforceerd theatraal over, waar met name Gene Kelly zich aan schuldig maakt Maar een kniesoor, die daar dan nog op let Want „Xanadu" is in hoofdzaak een muziek- en dansfilm. Voor jong en oud. En terwijl je kijkt, wordt je onwillekeurig aange raakt door dezelfde „touch", waarmee de Muzen ons door de eeuwen heen beroerden en inspireerden. „Xanadu" is een film. waarin alle ellende en zor gen in deze gecompliceerde wereld wordt weggezongen en gedanst en dat is best eens verfrissend, voor een keer tje (Cinema 1.100 minuten, alle leeftij den). MOZES NOG AAN TOE Dudley Moore is ongetwijfeld een getalenteerd filmkomiek Dat bewees hij voor een miljoenenpubliek in „10", waarmee hij in één klap beroemd en bemind werd. Eerder speelde hij een komische rol in „Foul Play". En nu dan in zijn derde komêdie: „Wholly Moses!" (Mozes nog aan toe), een persiflage op de geschiedenis van de Bijbelfiguur Mozes. Onder het motto: „Lachen mag van God" wordt er in dit kostelijke film verhaal heel wat afgedold met de zo vanouds bekende waarheid rond Mo zes en dat is geheel en al te danken aan het feit. dat Harvey (Dudley Moore) en Zoey (Laraine Newman) héél toevallig tijdens een Heilige Land-toer in een woestijngrot boekrollen vinden, waarop het „ware verhaal" van Herschel (Dudley Moore), die eigenlijk de taak van Mozes had moeten volbrengen Regisseur Gary Weis vertelt dan ver volgens een dwaas verhaal, waarin de tijdtabel nogal eens door elkaar wordt gehutseld, gebaseerd op een scenario van Guy Thomas Het gaat allemaal al prompt verkeerd vlak na de geboorte van Herschel, de eersteborene van de slaaf Hyssop Zoals bekend had de Farao van Egypte in zijn „onnoemelijke wijsheid" beslist, dat alle eerstgeboren zonen der Joden moesten worden gedood en het is al even bekend, dat Mozes aan dat er barmelijke en gruwelijke lot ontsnapte doordat zijn moeder hem in een biezen mandje de Nijl afstuurde, richting Fa rao's dochter Als we de nu zojuist ge vonden boekrollen moeten geloven (en wie doet dat niet?) dan was Mozes niet alleen. Herschel voer naast hem. Zij aan zij gleden zij de Nijl af, maar Mozes was ook toen al niet achterlijk, want hij geeft het mandje van Herschel een fik se duw en juist Herschel loopt zijn grootse roeping mis, ook al lopen de verdere levendraden van Mozes en Herschel wonderlijk genoeg aardig parallel Als Mozes zijn befaamde opdracht van God krijgt nabij het brandende braambos, dan is Herschel nabij en hij hoort eveneens de donderende stem van God. Als hij even later het branden de braambos ziet en het wil blussen, roept God hem tot de orde Herschel heeft er echter allemaal niet veel van begrepen en het gevolg is. dat hij op weg gaat naar de Farao om aan de ook al inmiddels befaamde plagen te begin nen Het loopt echter niet allemaal vol gens de lijnen der verwachting. Her schel beleeft de meest merkwaardige avonturen en dendert als een door de gloed van God bezeten profeet door de stomverbaasde en verbijsterde Olivia Newton John als de muse Kira in de voortreffelijke muziekfilm „Xanadu". woestijngemeenschappen Een spoor van niet-bedoelde vernielingen ach terlatend. want Herschel wil nog wel eens struikelen Zoals ieder van ons een be schermengel heeft, zo ook Herschel. Maar ook hierbij loopt het niet over van geluk, want hij treft uitgerekend een en gel, die wel van een slokje houdt en van meerdere aardse geneugten dan een engel betaamt Enfin, u hebt het al begrepen: „Wholly Moses" is een niet onaardige persiflage op het bekende Mozes-ver- haal. Dudley Moore als Herschel is uit stekend op dreef, ook al heeft hij niet altijd de scenarioschrijver op z'n hand. James Coco zet een kostelijke vader figuur neer (Hyssop), terwijl Paul Sand als de beschermengel met de fles een eigen kreatie van allure neerzet. La raine Newman is Zerelda. de geliefde van Herschel, die hem allesbehalve trouw is en tenslotte in Nieuw-Sodom terecht komt. Hier vervult Herschel eens de rol van Lot. die op het laatste moment zijn geliefde voor de onder gang behoedt Helaas. Zerelda keek om en Gelukkig is het handig haar bij de hand te hebben als je een eitje wi It eten „Wholly Moses" doet In sommige opzichten aan „Life of Brian" denken van het Monty Python-team, maar dat is ook alles. „Wholly Moses" blijft voor alles een Amerikaanse persiflage met de daarbij behorende typisch Amerikaanse grapjes. Grapjes, die niet altijd even geslaagd zijn of niet altijd goed uit de verf ko men, maar die - in het totaal bezien - toch zorgen voor enkele uurtjes pri ma amusement voor hen, die dit soort humor weten te waarderen. Als curiositeit zij nog vermeld, dat ook Madeline Kahn (als tovenares), Dom DeLuise (als Shadrach) en Richard Pryor (als Farao) kleine, maar aardi ge rolletjes spelen. (Euro, 12 jaar). HET TEKEN BEEST VAN HET Dudley Moore als Herschel en Zerelda (Laraine Newman) in de persiflage op het bekende Mozes-verhaal. Enkele weken na de première nu ook in Amersfoort de nieuwste Ne derlandse speelfilm „Het teken van het beest" van regisseur Pieter Ver hoeff, die met deze speelfilm zijn de buut maakte. „Het teken van het beest" is gebaseerd op authentieke gegevens over de viervoudige moord te Grootegast in 1929 door IJje Wijkstra. Het verhaal is gesitueerd rond het dorp Grootegast. bij de Fries-Groning se grens, aan het eind van de jaren twintig. Het is een gebied waar armoe de. werkloosheid, achterstand, bijge loof. geweld en anarchistisch verzet tot ver na de tweede wereldoorlog het beeld bepaalden. De film behandelt de lotgevallen van IJje Wijkstra. die in het dorp met een aan vrees grenzend ontzag wordt beje gend. IJje onderscheidt zich van de overige bewoners door zijn oncon ventionele gedrag, zijn minachting voor gezag, zijn zwijgzaamheid en - als hij spreekt - zijn kennis van allerlei zaken waarvan men in het dorp nog nooit heeft gehoord Bovendien geniet IJje een re putatie als scherpschutter Met zijn moeder, een oude weduwe die troost zoekt in het geloof, bewoont hij een povere woning aan de rand van het dorp. IJje voorziet, naast het neer- scheiten van klein wild, gevogelte en zelfs vissen, in hun beider onderhoud als klompenmaker en voeger. Voorts speelt hij virtuoos accordeon op bruiloften en partijen, samen met zijn vnend Jan Hut. Ook stroopt IJje regel matig. niet zoals de anderen in de streek in het duister, maar in het volle daglicht. Dit leidt dikwijls tot confronta ties met de vertegenwoordigers van het plaatselijk gezag: de veldwachters Van der Koren en Doting. De eerste (en oudste), een man van tegen de zestig, heeft een zwak voor IJje. maar de tweede politieman wacht op een gele genheid om de ongebonden dorpeling te pakken Doting ergert zich, met ve len. aan het superieure in de houding van IJje, aan zijn ongrijpbaarheid, aan zijn minachtng voor het gezag IJje leest veel. Zijn gesprekstof wordt mede bepaald door boeken die hij leest over filosofie, componisten en oosterse wijsheid, die hij per post bestelt in Am sterdam en Rotterdam. Hij grasduint in Nietzsche en kent de werken van Flammarion over verborgen krachten, over telepathie etc. Op deze wijze tracht hij enige greep te krijgen op de in hem rondspokende emoties en gedachten Hij mijdt de drank, alsmede de vrouwen en zegt dat hij genoeg heeft aan muziek en zijn boeken. Maar het zal juist de muziek zijn die hem in contact brengt met een vrouw, die haar zinnen op hem zet en de aanleiding is tot dramatische en tragische ontwikkelingen: Aaitje Botter. Hun stormachtige seksuele re latie ontreddert IJje's „zieleleven", vooral wanneer Aaltje haar kinderen verlaat en bij hem intrekt. TV-regisseur Pieter Verhoeff is voor al bekend geworden door zijn werk voor de VPRO. Met name door zijn gerucht makende „Rudi Schokker huilt niet meer" Hij werkte verder voor het pro- 'gramma „Het gat van Nederland" en maakte tal van documentaires Het is nogal een onderneming om als TV-regisseur een speelfilm te gaan maken, ook al is dat in Amerika een gebruikelijke volgorde met wisselend succes. In Nederlandse verhoudingen gezien moet je wel wat in je mars heb ben om de gevestigde Nederlandse re gisseurs (die het op zich toch al moeilijk hebben om zich te kunnen handhaven) te evenaren. Ik moet zeggen, dat ik slechtere debuut-speeffims heb gezien Pieter Verhoeff („Na deze eerste durf ik voorlopig niet te denken aan een vol gende") kan gerust zijn. „Het teken van vervolg op pagina 15 filmagenda Grand 1, tel. 033-14632. In dienst van hare majesteit dagelijks 13 30-18.30-21.15 uur. zondag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uur 12 jaar Grand 2 Once Upon a time in the west dagelijks: 13.30-19.15 uur 12 jaar. Grand 3 Platvoet aan de Nijl dagelijks. 13.45-18 45-21 30 uur. zondag 13.45-16.15-18 45-21.30 uur. al. Grand 4 In de greep van de Zombies dagelijks 13.34-18.45-21 30 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur 16 jaar Grand 5 Het teken van het beest Gerard Thoolen en Peter Faber. dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur; zondag: 14 00-16.00-19.00-21 45 uur. 12 jaar Cinema 1. tel. 033-18900. Xanadu dagelijks 13.45-18.30-21 15 uur, zondag: 13.30-16.00-18 30-21.15 uur. a.l. Cinema 2 Funny America dagelijks: 13.30-18.30-21.15 uur; zondag: 13.30-16 00-18.30-21.15 uur 12 jaar Euro Mozes nog aan toe Euro 33655 zaterdag en woensdag 18 30-21.15 uur; zondag 13.30-16.00-18.30-2115 uur. ove rige dagen: 13.45-18.30-21.15 uur 12 jaar Euro The love bug tel. 33655 zaterdag en woensdagmiddag 13.45 uur a.l. Duo 1 Bad Penny Duo tel 16572 dagelijks 14.15-19.15-21.30 uur; zondag: 14 15-16.30-19 15-21.30 uur 18 jaar Duo 2 The big red one 5e week dagelijks 14.00-19 00-21.15 uur, zondag: 14.00-16.15-19.00-21.15 uur 16 jaar DUO NACHTVOORSTELLINGEN Vrijdag- en zaterdagnacht 23.45 en 24.0C uur. Duo 1 Het hete dagboek van een 17-jarige 24.00 uur 18 jaar. Duo 2 Jaguar, de onoverwinnelijke 23.45 uur. 16 jaar

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13