R. van Buren jnderscheiden Kantlijn 1 f 3.336.- voor dierentehuis I eusdes- krant te heer R. van Buren, dinsdagmiddag koninklijk onderscheiden in verband met jjn veertigjarig dienstverband. Oudercommissie Montessorischool MT HET Weet u nog...? Waterloo, DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 Loep op Leusden 15 KERKDIENSTEN/ ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: Zondag 19 oktober aan vang 9 00 uur ds Jongerden uit Zeist. R.K. Kerk: zaterdag 18 oktober aanvang 19.00 uur H Mis, zondag 19 oktober: aan vang 8 30 uur H. Mis; aanvang 10.30 uur: Hooa Mis. LEUSDEN-CENTRUM R.K. Kerk: voorganger past B ter Bekke. pred F Overbeek Zaterdag 19.00 uur dienst m.m.v. dameskoor, zondag 09 00 uur m m.v herenkoor; 11 00 uur samenzang. Herv./Geref. Marcuskerk: 9 00 uur herv. woorddenst ds. J Weernekers; 10 30 uur: Geref. H A ds J. S Ridderbos, m m.v cantorij. 19.00 uj geref. H A ds. J. P v Steenbergen Geref. Kerk (Vrljgem.): Kerkgebouw De Koningshof. 10.30 uur ds. P H. R. van Houwelingen te Driebergen; 16 45 uur: dienst. LEUSDEN-ZUID Don Bosco-Kapel: zaterdag 19 15 uir: Dienst, zondag 10.00 uur: volkszang Dorpskerk: 9 00 uur geref H A ds. J S. Ridderbos; 10 30 uur herv H.A ds J Weer nekers; 18.30 uur: herv. woorddienst (G B ds. G Willemse te Ermelo. •OEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Zaterdag 18 oktober, 20.00 uur: ver trek dropping K.P.J vanaf Moespot. Zaterdag 18 oktober, 20.00 uur: Klont Soos Moespot leeft v.a. 14 jaar Zondag 19 oktober, 15.00 uur: Klont Soos De Moespot, leeft. v.a. 14 jaar. Maandag 20 oktober, 20.00 uur: S.V.A. Klaverjascompetitie kantine sportpark. Maandag 20 oktober, 19.30 uur: schrijfavond Amnesty International, van Oldenbarneveltstraat 84 Dinsdag 21 oktober, 9.00 uur: Wel fareclub Zonnebloem, Ons Gebouw. Dinsdag 21 oktober, 20.00 uur: E.H B O nieuwelingen Ons Gebouw Dinerion 91 oHr*bor E.H.B.O. oefenavond gediplomeerden Ons Gebouw LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Donderdag 16 oktober, 19.30 uur: Oostdankfeest en aansluitend jaarfeest A B T B. in parochiekerk en De Til aan de Hamersveldseweg. Donderdag 16 oktober, 20.00 uur: vergadering werkgroep Onderwijs in het gemeentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg 16a. Donderdag 16 oktober, 20.00 uur: vergadering werkgroep Midden- en Kleinbedrijf in de raadszaal van het ge meentehuis, Hamersveldseweg 2. Maandag 20 oktober, 20.00 uur: ver gadering commissie Welzijn en Onder wijs. Dinsdag 21 oktober, 20.00 uur: ver gadering commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. LEUSDEN - Jongstleden dinsdag rerd tijdens een feestelijke receptie iHilversum de heer R. van Buren uit .eusden koninklijk onderscheiden. Eremedaille verbonden aan de )rde van Oranje Nassau in zilver rerd hem die middag uitgereikt door e heer J. W. M. Rademaker voor het eit dat hij veertig jaar in dienst is van MC/Melkunie. De heer R van Buren startte zijn >opbaan in 1940 bij de Melkcentrale jTiersfortia als manusje van alles In 941 werd de koelcel zijn werkterrein 1943 werd de heer Van Buren ge- wongen in de Arbeidsdienst te treden, fiaar al snel belandde hij ziek thuis. Na e oorlog zette hij zijn werkzaamheden de koelcel voort, Amersfortia was oen inmiddels een onderdeel gewor- en van de CMC/Melkunie Tot 1976 bleef de heer Van Buren werkzaam in de koelcel, door omstan- igheden werd hij dat jaar overge- laatst naar de afdeling vervoer, waar ij assistent werd In september 1977 iwam de heer Van Buren terug in de koelcel, nu als voorman uitgifte In maart 1979 werden de aktiviteiten van de Melkunie in Amersfoort beëindigd en de heer Van Buren werd overgeplaatst naar Melkunie 't Gooi. waar hij tgt heden de functie van magazijnmeester ver vult. De ouderkommissie van de Montes sorischool 't Ronde is voor het school jaar 1980/81 van zowel kleuterschool als lagere school als volgt samen gesteld Liesbeth Kuipers-Kuitenhouwer, voor zitter, Piet Schipper, secretaris. Dick Boersma, penningmeester, Job Hene- weer, afvaardiging naar bestuur, Rietv. Heerewaarde kontakten kleuterschool, Anneke v. Rhee, kontakten lagere school, Astrid Lammers, inkopen, etc., Ria de Haas lid en Henk Tielemans. lid. MHJTlEïRAPWHtT BEKEURD De afgelopen dagen werden ver schillende weggebruikers gecon troleerd en in verband met overtredin gen bekeurd. Zo werden drie opge voerde bromfietsen uit het verkeer ge nomen, evenals een aanhangwagen die niet aan de technische eisen vol deed, werden twee automobilisten be trapt op het rijden met gladde banden, reden vijf automobilisten door de rode verkeerslichten op de kruising Ros senberglaan-Noorderinslag en werden bij een in Stoutenburg gehouden snel heidscontrole in de bebouwde kom 14 automobilisten betrapt op het overtre den van de maximum snelheid. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 77 kilometer per uur Alle overtreders werden bekeurd. GESNEDEN Dinsdag 14 oktober deed zich op de Doornseweg een ongeval voor waarbij waren betrokken de autobestuurders L. v. D. uit Kapelle aan de IJssel en J. de W. uit Hei- en Boeicop. De aanrijding ontstond doordat v D. de vrachtwagen van De W. inhaalde en hem daarbij sneed. In een poging om een aanrijding te voorkomen raakten beide wagens toen in een slip en kwamen in de berm tot stilstand Er ontstond zwaar mate riële schade maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. LEUSDEN - De onlangs in de ge meente Leusden gehouden collecte door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren voor de in standhouding van het dierentehuis heeft het mooie bedrag van 3336,32 opgebracht. MEDISCHE WEEKEINDDIENSTEN HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leus den. voor de praktijken van de artsen Van den Berg Binkhorst/du Boeuff. Boersema/ Koch. Lantink/Verhagen. Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar dr. E. Verhagen, Berkenlaan 29, Leusden-C., tel 944223. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag- en zondagmiddag om 14 uur. Visi tes graag voor 10 uur 's morgens aanvragen. APOTHEEK Apotheek Leusden, Winkelcentrum De Biezenkamp Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18 00 uur en uit sluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 tot 20.00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 18 00 uur WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. M. A. Bos, Burg. de Beaufortweg 4, Leusden, tel. 942081 dienst Bovendien heeft deze zuster avond dienst van donderdagavond 16-10 t/m woensdagavond 22-10 VERLOSKUNDIGE MeJ. R. Dijkhuizen, H. van Viandenstraat 2, Amersfoort, tel. 19200 b.g.g. 722000 TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde Dok- teracentraJe Amersfoort tel. 033-722000 GEVONDEN/VERLOREN ACHTERVELD - Bij de politie te Achterveld, tel. 1607 zijn de navolgen de goederen als gevonden en verloren opgegeven. Verloren Volle spaarkaart Rabo bank gevonden plastic zak met gymschoenen. GEVONDEN/ AAN KOMEN LOPEN Sleutelbos met zes sleutels; zwarte portemonnee; zwart-wit hondje; jong grijs konijn; fietspomp; fietssleutel. 3 sleutels van personenauto; bos sleutels met belletje; giropas; bosje bankbiljetten; horloge; twee poezen; sleutelbos met acht sleutels; auto sleutels; damesbril; rode damesporte monnee. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt: LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderij Groot Krakhorst. Bolderikhof 18, tel. 945618 Maatschappelijk werk: woensdag 10.00- 11.00 uur Gemeente Leusden; donderdag 14.00-15 00 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC) MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk maandag van 14.00- 15.00 uur; dinsdag van 14 00-15 00 uur Ge zamenlijke Kruisverenigingen (AIMD); don derdag van 14.00-15.00 uur PSC LEUSDEN-ZUID: In Kruisgebouw. Roo van Aldewereltlaan 13, tel 940818 Maatschappelijk werk: maandag 10.00- 11.00 uur Gemeente Leusden, vrijdag 14 00-15.00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaardenhulp, maan dag 13 30-14.30 uur AIMD, vrijdag-1500 uur PSC ACHTERVELD: Kruisgebouw. Walter van Amersfoortstraat 30, tel 03425-1333 Maatschappelijk werk vrijdag 9.00-10.00 uur Gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: vrijdag 9.00-10.00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE maandag van 11 00-12 00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in drin gende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek. Gooi en Eemland. tel 035-45555 MOEDERS VOOR MOEDERS: Mevrouw M L Rozendaal-Doucet. Jan van Arkelweg 47. Achterveld, tel. 03425-1853 WERKGROEP „LAAT LEVEN" te Leus den, hulp voor moeder en kind bij niet ge wenste zwangerschap, tel. 033-944151 en 033-942291 (Leusden) en tel 033-620244 (bureau ..laat leven" Amersfoort) DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of dierenkliniek te bellen. Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgeval len te bereiken is TEL. HULPDIENST Werkgroep Homosexualiteit Amersfoort (WHAM) Iedere vrijdagavond van 20.00- 24.00 uur. tel. 03495-5672 PASTORALE HULP: Van 17 tot 24 oktober is bereikbaar Pastor F Overbeek. tel pastorie 941261 of privé 942155 RUTGERSHUIS AMERSFOORT (bureaus voor geboorteregeling en sexualiteitsvra- gen), Zonnehof 10 (in het GG en GD ge bouw, tel 033-18931. Spreekuren volgens afspraak Als de provincie jaren gele den zou hebben gevraagd lekker snel te willen bouwen, dan zouden we nu fn een fik se stad wonen, alle drieduizend handtekeningen van toen ten spijt Wat willen ze nou daar bij provincie en rijk? Eerst waren we groeikern en dat mocht eigenlijk niet, toen mochten we alleen een beetje snel bouwen en nou moet het in eens weer hurry up Net een tweede hands auto waarvan de benzinetoevoer zo nu en dan verstopt raakt. Je ziet Wagenaar al glunde ren bij de gedachte straks duizenden woningen tegelijk te mogen bouwen Niet Van Woudenberg heeft aandelen in de Soekwa- groep. Wat te denken van on ze scoutende burgervader? Politionele heksenjacht: Poli tieagenten op bezemstelen. In Leusden mag je alles doen wat je wilt ook al mag het niet. Want bekeuren helpt nou eenmaal toch niet, vindt de WD. Vrijheid blijheid, nietwaar? Als de Nederlandse Spoor wegen voor elke overgang in Nederland zoveel geld van gen als in Leusden dan hoe ven ze toch helemaal geen verlies te lijden? Kijk, kijk: ook Stoutenburg doet dit jaar mee in de ge meentelijke tuinvuilaktie! Toch een deel van de ge meente Leusden? Een aardig idee. Heel Leus den helpt met het tuinvuil mee aan de oprichting van ge luidswallen. Nou niet kinder achtig zijn haal die tuin van u zoveel mogelijk leegwant we hebben nogal wat van die wallen nodig In Leusden is men nog niet eens in staat om binnen een redelijke termijn een fietspad langs de Horsterweg te leg gen. Waar haalt men dan het grenzeloze optimisme van daan dat een alternatief voor de aansluiting op de Noorder randweg wèl snel zou kun nen? Als de gemeente die 23.000,- voor een parkee- ronderzoek nou stort in het dorpsbus-fonds, dan kunnen de raadsleden mischien met die bus één keertje door de wijken rijden en kan de rest van het geld gebruikt worden voor verhoging van de dorps- bus-frekwentie Van die sport krijg je zo lang zamerhand een complex Volgend jaar opnieuw een u- niforme schooltijden-rege ling, lees ik. Komt dat door die Hamershof-klok dat de ge meente nu bij de tijd gaat worden? Dorpshuis Leusden-Zuid: nog steeds een luchtkasteel. Volgend jaar worden er weer nieuwe scholen gebouwd. Dan is het wel zaak dat het toezicht op de bouw goed is. Voor je het weet zitten we over enkele jaren weer met instortingsgevaar en dat soort zaken. Harm Offereins doet nou wel erg verbaasd, maar het ge ven van nietszeggende ant woorden op vragen van raadsleden is toch ook weer niet zó ongebruikelijk? Hadden de gemeentelijke politici echt gedacht dat de provinciale politici hun spel spelen op strikt neutrale ba sis? Jammer dat Viditel en Tele tekst niet ingesteld zijn op het maken van elektronische handtekeningen Bekeuren helpt niet, zegt Gerrit van Tiel met overtui ging. Zeker veel ervaring Wagenaar sprak over de Groote Keijser. Ik dacht even dat ie zichzelf bedoelde Warmte voor Groot-Krak- horst: wat te denken over koeien met een lange slurf? Dranghekken in Achterveld om spijtoptanten tegen te houden7 Jawel, maar dan moet Wagenaar ze wel eerst loslaten Ook de PPR-fraktie en het PPR-bestuur gaan weer „Samen Onderweg" Eend in Langenbeek: „Straks moet ik nog een buitenboord- hulpmotortje aanschaffen om door die rotzooi te komen. Alleen in de zomer, schrijven ze. Mooi praten, hebben ze. In de winter moet ik zeker met de schaatsen onder mijn weg zoeken V. 1 kijk op de lilm el beest" is naar mijn gevoel een gro- hdeels geslaagde film, zeker als de- uut Hoewel je vooral in het eerste deel zo uen dan het gevoel hebt, dat het wat te hg duurt (op enkele flitsende scènes het tweede deel geeft de film de "Oud, die in het eerste deel slechts >Pervlakkig is aangestipt IJjeWijkstra w voortreffelijke rol van Werkthea- f-acteur Gerard Thoolen} is een dra stisch figuur, een buitenbeentje in de samenleving Hij ontwikkelt zich lang zaam maar zeker tot een extremist, iemand die het gezag steeds meer gaat tarten. Toch - en dat acht ik een va cuum in de film van Verhoef/ - wordt in de film niet voldoende aannemelijk ge maakt. dat IJje Wijkstra niet anders kon reageren dan zoals hij aan het slot deed. Verhoeff is er in geslaagd om - on danks de tekortkomingen - een uiterst sfeervolle film te maken, waarbij hij en cameraman Mat van Hensbergen dankbaar gebruik hebben gemaakt van het Fries-Groningse landschap met de soms eindeloze velden, zo nu en dan onderbroken door houtwallen, sloten en rietvelden. In die beelden herken je de TV-regis- seur Verhoeff. evenals in die korte scè nes in het dorp De film begint eigenlijk meer als een komedie. Als een soort idealistisch jon gensboek. waarin IJje Wijkstra vrolijk de dorpsagent voor gek en de aanne mer voor het blok zet. IJje, de harmoni caspeler. is present op de dorpsfees ten. samen met zijn onafscheidelijke vriend Jan Hut (Han Smit) Hij maakt muziek, maar laat eigenlijk nooit echt blijken of hij ook plezier heeft Zelfs als muzikant is hij al het buitenbeentje. Aal tje Botter (een gevoelige rol van Marja Kok) ziet wel wat in de knaap, die zo gek is op muziek. Op dat moment is de ko medie langzaam maar zeker overge gaan in een dorpsdrama. Smeulend in het begin, later oplaaiend tot een hevig vuur, aangewakkerd door het starre Calvinisme van die tijd, dat alles wat buiten de normale zeden en gewoonten viel, veroordeelde zonder enig onder scheid. Toch is juist dat element wat mi| ook in deze film heeft gestoord Evenals in de Nederlandse literatuur, ontkomt ook de Nederlandse film niet aan dat Cal vinistische stempel. Het lijkt wel alsof veel schrijvers en filmers lijden aan een soort jeugd-syndroom. Zelden zie je in buitenlandse films dit soort sfeerbepa lende elementen opdoemen, geba seerd op religie In Nederland is het een storende gewoonte geworden. Het ge volg is, dat ook Verhoeff in „Het teken van het beest" een te zwaar Calvinis tisch stempel drukt op het filmverhaal De zalvend-dreigende dominee (voor de hedendaagse filmkijker een karika tuur) en de familie, die hem hel en ver doemenis toewenst: het zijn elementen, die best wat afgezwakt hadden kunnen worden, zonder dat daarmee het we zenlijke van het verhaal zou zijn aan getast. ledereen wéét. dat in die tijd de christelipte normen zeer zwaar in ere werden gehouden, tot op het benauw ende af. Accentuering daarvan is vol strekt overbodig. Niettemin kan Ik „Het teken van het beest" aanbevelen. Als een kleine, sfeervolle Nederlandse film rond een drama, zoals dat In elk land kan voorkomen. Dat het toevallig In ons land gebeurde, geeft de film een ex tra herkenbaarheid. Verhoeff mag wat mij betreft doorgaan met het ma ken van speelfilms. Het kan alleen nóg beter worden. (Grand 5, 90 mi nuten, 12 jaar). PLATVOET AAN DE NUL Ook Bud Spencer is weer eens te zien in een Nederlandse première van de knok-komedie „Platvoet aan de Nijl", deze keer geregisseerd door ene Stene (wie dat dan ook mag zijn). De liefhebbers van Bud Spencer zullen hem nog wel kennen in zijn kreatie als „Platvoet", bijgenaamd Rizzo, inspekteur van politie van zijn beroep. Inspecteur Rizzo, „Platvoet", redt Connie Burns, een Amerikaans meisje, uit de handen van haar ontvoerders. Ze blijkt het nichtje van een oliemagnaat te zijn. De ontvoering is een onderdeel van een groot complot. Een oude geleerde, professor Ce- rullo, heeft ontdekt dat overal, waar een bepaald insect leeft, de grond olie be vat, een geheim van onschatbare waarde. Cerulk) wordt ontvoerd en naar Egypte gebracht. Rizzo ontdekt dat Connies ontvoer der een berucht misdadiger is, bijge naamd De Zweed. Hij verdenkt Connies oom ervan de opdrachtgever te zijn. Rizzo en zijn assistent Caputo vertrek ken naar Egypte, gevolgd door Bodo, een negerjongetje dat door Platvoet tij dens een vorig avontuur geadopteerd was. In Cairo laat Rizzo zich door Bums engageren als hoofd van diens veilig heidsdienst Na een reeks avonturen en vechtpartijen ontdekt hij het geheim van het insect en de ware reden van Cerul- lo's ontvoering, Nu moet hij alleen de leider van de bende nog vinden. Is het Connies oom of iemand anders? Door zich gevangen te laten nemen dringt hij door in het kamp van de vijand. Daar komt hij tegenover het brein van de bende te staan. Met kracht en slimheid weet hij samen met Caputo en Bodo de misdadigers te overmeesteren En zo komt alles nog weer op z'n pootjes (eh .platvoeten) terecht. (Grand 3, 110 minuten, alle leeftij den). HIGH AND LOW Het Amersfoortse Filmhuis draalt deze week van zaterdag tot en met dinsdag een film van de befaamde Japanse regisseur Akira Kurosawa, die met „Kagemusha" in mei dit jaar de Gouden Palm in Cannes won. Het is de film „High and Low" uit 1963. Een direkte vertaling van de Japanse titel Tengoku to Jigoku is Hemel en Hel wat een sterkere tegenstelling is dan High and Low zoals de film buiten Ja pan is gaan heten. De film gaat dan ook over de hemel (de wereld van Gondo) en over de hel waarin Takeuchi leeft, de hel van Yokohama van waaruit hij om hoog kijkt naar de prachtige villa van Gondo. Het verhaal is, met de nodige wijzigingen, ontleend aan een boek van Ed McBain. Gondo (Toshiro Mifune) is de pro- duktieleider van een schoenenfabriek die, omdat hij onenigheid heeft met de direktie, een putsch heeft beraamd om de volledige controle over de fabriek te krijgen. Hij beleent zijn huis en overige bezittingen om genoeg bijeen te krijgen voor de eerste aanbetaling. Net op dat moment krijgt hij te horen dat zijn zoon tje gekidnapt is en de ontvoerder eist een exorbitant hoog losgeld, bijna zo veel als hij net bij elkaar geleend heeft. De jongen keert echter terug en dan blijkt dat diens kameraadje, het zoontje van Gondo's chauffeur, ontvoerd is. Nu is de vraag: is de zoon van een chauffeur evenveel waard als de zoon van een industrieel? Aanvankelijk zegt Gondo nee, hij weigert, zeker als de kidnapper opbelt, de vergissing toe geeft, maar toch hetzelfde bedrag blijft eisen. Na lang peinzen geeft Gondo toe, op advies van de politie en door de hartverscheurende smeekbedes van z'n chaffeur. Het rendez-vous vindt plaats in een voortrazende exprestrein Het geld wordt overhandigd, de jongen keert terug en de eerste helft van de film is voorbij. Gondo is geruïneerd, maar nu gaat de politie aan de slag om het geld terug te vinden. Dit neemt de tweede helft van de film in beslag. Het ene spoor leidt naar het andere en uit eindelijk valt de verdenking op een jon ge co-assistent. Takeuchi (Tsutomu Yamazaki). Hij is ook schuldig aan het verkopen van heroïne en, later, aan moord op zijn medeplichtigen aan de ontvoering. Eenmaal gevangen bekent hij en dan volgt een confrontatie met Gondo. POLYGOON JOURNAAL In het Polygoon Journaal van deze week een impressie van Europa's grootste kunststot-skipiste op de steenberg („Wilhelmina") in het Lim burgse Schaersberg Daarna een re portage over de Amsterdamse metro, waarvan het traject Waterlooplein- Nieuwmarkt-Centraal Station nu ook in gebruik is genomen. Verder gaat het journaal op bezoek bij de Brabantse beeldhouwer Adriaan Brouwers, die suggestieve beelden maakt uit roestvrij staal. FILM IN HET KORT In verband met de lengte van deze fllmrubrlek en het grote aantal nieuwe flms, deze week geen „Films In het kort". Voor een korte be schouwing over de niet In deze ru briek genoemde films, verwijs Ik u kortheidshalve naar de rubriek van de vorige week. Elke vrijdagavond in oktober wijnmaandmenu bij Waterloo (31 oktober zijn wij reeds volgeboekt) Pest -Patisserie Doornseweg 18 Leusden (Leusderhei) voor reserveren tel. 033-15177

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15