K. J. Heeren legt functie als directeur Don Bosco neer uurtje voor vrouwen voorciet in behoefte Werkloosheid in Leusden gestegen loopt wat terug K.P.J. programma begint met jaarvergadering en film Wijkvereniging Rossenberg vergadert Expositie bijzonder eiken Demonstratie poppen maken achterbergh wonen DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 plaatselijk nieuws LEUSDEN - De heer K. J. Heeren gt zijn funktie als direkteur van )on Bosco'' neer. Op vrijdag 18 ctober vindt zijn officiële afscheid jn de school plaats. Hij beziet zijn scheid filosofisch, maar toch wel et gemengde gevoelens. De heer eeren is al anderhalf jaar uit de run- ng. Is al anderhalf jaar met ziekte stof. .Al anderhalf jaar ben ik thuis", zegt ,,'t Werd gewoon een beetje te veel. ben ik dan afgekeurd. Na diverse derzoeken door diverse artsen. Ik b het geluk, dat ik me thuis erg goed in bezig houden. Ik verveel me nooit". De heer Heeren laat mij tekenwerk en, dat hij maakt voor boekjes en fol- >rs. Het voordeel daarbij is. dat hij zijn gen tempo bij dat werk kan bepalen, j heeft zo juist voor een aantal jonge- n een gedichtenbundel van hen ge- illigrafeerd. Hij ziet er ontspannen en goed uit. éél beter dan toen ik met hem in 1976 irak, toen hij zijn 25 jarig jubileum bij )on Bosco" vierde. Toen was hij be st nerveus en gejaagd. De zorgen om en zo grote school als ,,Don Bosco" aren hem toen van het gezicht af te een ionieren „Ik ben in oktober 1948 in Leusden ■komen", zegt hij. ,,Toen was hier Huwelijks nog iets. De heer Rijven was jzig werkbanken te lassen. De school dan ook niet „opgericht", die is „ge- Drden". leder stukje materiaal dat we >dig hadden, moesten we zelf ergens ndaan zien te halen. Bij een „mede- ander" in Utrecht gingen we oud ijzer Jen. Een keer dachten we dat we een ooi stuk metaal hadden. Maar het was hard om er ook maar één gat in te jren 't Was éen plaat van een tank. n een pantserwagen! We hadden in die tijd geen ko- sermachine. Als je een tekening had imaakt, dan moest je hem centraal in t werkplaats ophangen, en dan moest dereen maar gaan kijken. De leraar lutbewerking maakte eens zeven vol- men dezelfde tekeningen, alle uitge leerd in zijn eigen precieze en minu- iuze stijl! Ik heb het zelf gehad, dat we een oefwerkstukje van de jongens eesten hebben. Dan stond ik 's mor- inp heel vroeg op om een staaf in jkken te zagen, zodat de jongens bij aanvang van de lessen meteen aan 1 werk konden gaan Dat kun je je nu niet meer indenken. Maar er was toen helemaal geen geld. Nu heb je allerlei regelingen, met vaste werktijden en vakanties. We hebben een lange weg afgelegd 's Zaterdags werkte je ook in die tijd. Op zaterdagmiddag moesten de jon gens de werkplaats schoon maken Toevallig was er laatst hier iemand met zijn vrouw. Die was hier op school geweest, en was in 1951 hier weg gegaan. Het is Jan van den Hoven. Hij werkt in Canada als president and ge neral manager. Die man heeft een leuk gezin opgebouwd, en draagt op die manier een stuk vorming uit, die de school hem vroeger heeft meegege ven. Laatst was hier een andere jongen, die ook in Canada werkt, en had met enkele Canadese gezinnen een Vietnamese familie geadopteerd en laten overkomen. De oudste jongen van die Vietnamese familie werkte bij die oud-leerling van ons in het bedrijf. Dat zeg ik niet om te laten horen wat die jongens op de maatschappelijke ladder hebben bereikt, maar om aan te tonen wat ze met hun leven doen. Die primitieve begintoestanden van „Don Bosco" waren geen beletsel om die jongens iets mee te geven". De heer Heeren laat mij een kleurenbrochure zien van John M. van den Hoven, president and general ma nager of Cabot Carbon of Canada Ltd, gevestigd in Ontario. rondjes „In die tijd was het enorm behelpen", gaat hij verder. „De centrale verwar ming was door ons zelf gemaakt. Van pijpen van oude lokomotieven. Ook van die Utrechtse relatie. In de winter be vroor dat ding twee maal. 's Morgens moesten we met de jongens rondjes lopen om de werkbanken, anders kon den we onze armen en benen niet ge bruiken. Zó koud was het. Hoe het met het geld was gesteld? Eerst kregen de technische scholen 70% subsidie van het Rijk, en 30% van de gemeente. Maar wij hadden een in ternaat, en daar gingen allemaal jon gens op, die niet in Leusden woonden. Daar wilde de gemeente niet aan bij dragen Met het nieuwe schoolgebouw werkten we toen met man en macht mee. We maakten zelf de gootbeugels, de trapleuningen en wat we maar zelf konden maken. Het blééf moeilijk met het geld, totdat eindelijk de school helemaal erkend werd". Onderwijskundig is er in al die jaren ook veel veranderd. Hoewel „Don Bos co" vanaf 1946 als eerste al „techni sche school" heette, ontwikkelde het onderwijs er zich eveneens van meer ambachtelijk naar meer technisch ge richt. aksent op techniek „We hebben steeds geprobeerd om dat aan te passen 't Is nu een school met algemeen onderwijs, met alleen een bepaald aksent op de techniek. Ik las ergens, dat de technische school de meest algemene school van Nederland is: Je kunt er niet alleen de algemene vakken maar ook de techni sche vakken leren. De techniek wordt door ons gebruikt om de jongens ont wikkelingskansen te geven. Om een klimaat te scheppen, waarin ze kunnen floreren. Vier direkteuren van technische scholen in Limburg zeiden in een inter view dat in Limburg, waar de wer keloosheid het grootst is, er onder de oudleerlingen van de lts de minste wer keloosheid was. Ook in ander verband heb ik dat gelezen Je kunt dat ook negatief uitleggen. Zoals bij het uitzendburo, waar ze al leen plaats hadden voor öngeschool- den en niet voor geschoolden. relatie tech- niek-maatschappu Als je de diskussie over de chips en de atoomenergie hoort, vind ik het be langrijk. dat de techniek en de maat schappij zo aan elkaar verbonden zijn. Die relatie wordt veel te weinig onder kend. Een heel onnozel voorbeeld. Als 15 jaar geleden een leraar autotechniek de jongens vertelde hoe een motorsto ring moest worden verholpen dan was de kous daar mee af. Nu spreekt een leraar ook over veiligheidsaspekten, energiebesparing, milieuproblematiek. In een andere dimensie spelen de atoomproblemen en de chips. Dat is echt een hele omwenteling in de maat schappij. De mensen noemen het wel de derde industriële revolutie. Men heeft er weinig idee van In feite - is de-emane*patie van de vrouw begon nen bij het uitvinden van de stofzuiger. Nou ja. dat is wat overdreven. Maar ham roken, bonen inzouten, jam ma ken. dat hoeft de vrouw niet meer. Dat scheelt allemaal Ik geloof, dat het technisch aspekt weinig erkend wordt als geweldig we zenlijk onderdeel van onze samenle ving. Ze hebben het op de scholen veel over veldslagen, generaals die met le gers de boel kort en klein sloegen. Maar over de techniek, die allerlei maat schappelijke toestanden (én misstan den) mogelijk maakt, hebben ze het niet. Dat geldt voor de hele geschiede nis. Echt niet alleen voor de tijd van nè de stoommachine Daarom vind ik het jammer als ouders zeggen: „Mijn kind gaat naar de lts. want dan leert ie een beetje handig heid". Dat is niet het essentiële Nou ja. niet alle technische scholen hebben die integratie van algemeen én technisch onderwijs helemaal doorgevoerd. Je staat voor een groot aantal ont wikkelingen. die politiek bepaald wor den. Die politiek is de neerslag van wat er in de bevolking leeft". begonnen op bedrijfsschool Over zichzelf of over zijn afscheid wil de heer Heeren niet of nauwelijks pra ten. Het liefst praat hij over de school. Dat hij aanvankelijk werkte op de Phi lips bedrijfsschool, nou ja, dat moet ik zelf maar elders lezen Als 21 jarige maakte hij daar in de fijnmechanische werkplaats kennis met het technisch gebeuren, dat hem van meet af aan fascineerde Hij werkte bij Philips vier jaar in de praktijk, naast de opleiding die hij kreeg. Het was een beginnende werkplaats daar, waar ze met twee mensen stonden. In die tijd had daar de miniaturisering plaats. Van metaalbe werking schakelden ze bij Philips over op de fijnmechaniek voor gehoorap paraten, piek ups en dergelijke Maar behalve tot de techniek voelde de heer Heeren zich ook aangetrokken tot het religieuze leven. Beide kon hij op „Don Bosco". waar een neef van hem werkte, kombineren Op 1 september 1950 werd hij of ficieel benoemd als leraar in de zin van rijksambtenaar In 1950 behaalde hij de akte voor het onderwijs: leraar fijn me taalbewerker Daarna behaalde hij de akte fijnmechanische techniek. Hij stond op „Don Bosco" in de werkplaats tot hij adjunkt-direkteur werd In augustus 1969 werd hij direkteur van -'„Don Bosco", toen de heer Rijve di rekteur werd van „Niek Savio" in Amersfoort. gebrek aan motivatie Wij komen nu te spreken over de mo De heer K. J. Heeren tivatie van leerlingen. Of over het ge brek daaraan „Ik denk dat er veel leer lingen stranden door gebrek aan moti vatie. Ze zien niet meer waarvoor ze werken. Ouderen denken dan aan car rière. Maar jongeren hebben een korte motivatiecurve De jongeren zien niet hoe ver ze dan of dan zijn. deelcertificaten Dat eksperiment met de deelcertifi- katen, dat is goed. De leerling kan dan zien zó ver ben ik. 't Gaat om een kom petitie met zichzelf. .Een leerling heeft het nét niet gered Hij moet alle vakken weer overdoen. Nou, dat is niet leuk. Dan vragen sommige ouderen zich nóg af waarom die leerling niet zo gemoti veerd is. Datzelfde merk ik bij het volgende. Hoeveel leerlingen worden niet op scholen geplaatst, waar ze niet die am biance vinden, die ze daar dachten te vinden Heel dikwijls komen die kinde ren na verloop van tijd op lbo scholen terecht. Als die leerlingen konden zeg gen: ..Ik heb al zo veel certifikaten voor Engels en Nederlands", dan zouden ze niet het idee hebben: ik ben mislukt. Of ik moet een trapje lager beginnen Hoewel het gevaar niet denkbeeldig is dat je bij dat systeem terecht komt in een school waar je elk uur in een ander klubje moet gaan zitten om verder enx vooruit te komen. Je moet een synthese vinden tussen het sociale, maatschappelijke milieu en het milieu met de uitdaging om zélf wat te presteren Dat is een didaktisch pro bleem. Op die manier zouden de scholen in elkaar kunnen overlopen en dek kingsgebieden met elkaar kunnen heb ben, .fcju lijkt het of alle scholen heel aparte gebieden zijn tempo Destijds was alles veel langzamer. Dan zag je pas resultaat over zo veel jaren Voor kinderen die op bromfietsen rijden, meegaan met vakantie naar Spanje enzovoorts is dat allemaal te veraf Dat gaat niet snel genoeg. Als leerlingen opschieten en kunnen zeggen: Deze maand kan ik dat portie afkrijgen, dan werkt dat zelf-stimule- rend. Dat geeft eenzelfde motivatie voor kinderen als het sparen van stic kers. posters en noem maar op. Als een leerling de school niet zou afmaken, staat hij nóg niet met lege handen. Nü kun je een formuliertje krij gen dat je zo en zo lang op school hebt gezeten, maar dat zegt zo weinig Ik denk dat de ontwikkeling in de rich ting van de deelcertifikaten zou moeten gaan" De heer Heeren blijft op het Leusdense Don Bosco wonen. Hij heeft er werkzaamheden genoeg. Het hele schoolgebeuren is wat zijn gezondheid betreft echter boven het hoofd ge groeid „Een school is een zó ingewikkeld bedrijf geworden", zegt hij toch wel be rustend, „dat de direkteur een duizend poot moet zijn. Besluitvorming, de- mokratisering. inspraak. Prachtig Maar de mensen, die aan de basis zitten, zijn daar niet mee opgeleid. Ze weten niet wat de grenzen zijn, welke de gevaren. De school schiet er bij in. Als direkteur heb je zo veel hooi op je vork. Veel schoolleidingen komen in moeilijkheden. Ze willen iets doen. maar zijn zó gebonden, dat ze als school hun besluitvaardigheid verlie- Met z'n allen beheersen we dat in strument van.die inspraak, die demo- kratisering nog niet. Beslissingen en ontwikkelingen overzien vaak een veel groter panorama dan de leraren in hun beperktere funktie kunnen overzien. Zo goed als de leraar ervaringen heeft, die de direkteur niet heeft, zo goed is dat andersom ook Dat is één punt De onderwijskundige ontwikkelingen vergen ook inspanningen, die ver uit gaan boven de normale taak. Onderwijs geven of leerplannen ontwikkelen, dat zijn héél verschillende taken Wat moeten kinderen eigenlijk leren? En waarom? Vaak worden vakken meer om historische dan praktische re denen gegeven op dit moment. Wat zouden jongeren in deze periode moe ten weten? Ik bedoel, zoals een kind in de Matto Grosso leert met een pijl een hagedis te vangen. Dat is zeer gericht onderwijs. Doen wij dat ook? Er zijn veel dingen, waarvan je zegt: Is dat nou het eerste dat we een kind willen leren? Als we dat gerichter en direkter deden, zou dat zijn neerslag hebben op de gehele ontwikkeling in een land. Bij het Ministerie van Onder wijs zouden ze moeten kijken waar wil je naar toe. wat is je doelstelling, en wordt het geld daartoe goed besteed?" Dat zijn de bespiegelingen van een mens. die zich lange tijd met het onder wijs heeft bezig gehouden. Die ook op didaktisch gebied zijn steentje heeft bij gedragen. Hij schreef een serie boek jes. „Vorming en techniek' genaamd In 1958 verscheen het eerste deel: „Van holbewoner tot ruimtevaarder Bij de deeltjes van de Praktijkoefenin gen kwam het boekje Gereed- schapsleer" Die deeltjes beleefden tientallen drukken Twee delen prak tijkoefeningen werden in het Spaans vertaald. Samen met een ander gaf de heer Heeren ook twee delen geschie denis uit. waarvan hij de kuituur geschiedenis voor zijn rekening nam. Hij kreeg het van thuis mee. Zijn va der was onderwijzer in Helmond, en hield zich bezig met de streekgeschie denis. Hij schreef veel artikelen daar over in de krant. In 1975 kwam de bi bliografie van zijn werk uit. Zijn oudste broer was priester en rector bij de Fra ters van Tilburg. Van hem zijn lijdens meditaties. gebaseerd op de kruis woorden die hij voor de radio hield, ge bundeld onder de titel „De kansel op de rots". „De wereld bij ons thuis draaide om boeken. Automatisch kreeg je van huis het begrip mee, dat een boek meer is dan een stapel papier. En datje met een boek onderricht kunt geven. Ik wilde graag mijn kennis verder dragen. Mijn eigen vak ook dóórgeven In een school, in een opleidingssituatie kan dat helemaal" „Zijn toewijding en ingetogenheid bestempelen hem tot iemand, die in de geest van Don Bosco een ruime plaats in zijn hart heeft voor iedereen, maar speciaal voor de jeugd Dat stond op de uitnodigingskaart voor de receptie bij zijn 25 jarig jubileum. Die belangstelling voor de anderen, voor de jongeren, die blijft ledereen wensthpm nu toe, dat hij ook een beetje aan zichzelf khp toekomen. Want dat komt hem zekér toe. Ook al zegt hij als rechtgeaard Salesiaan, dat zijn werken slechts mogelijk werden gemaakt door Don Bosco en alle andere medewer kers. verbonden aan de technische school. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De Leusdense afde ling van de Katholieke Plattelands Jongeren, kortweg KPJ Leusden ge naamd, brengt dit seizoen weer een gevarieerd programma. De start van het nieuwe seizoen zal plaatsvinden op donderdagavond 23 oktober. In het jongerencentrum „De TH" zal dan een film van Woody Allen, geti teld „Play it again, Sam" gedraaid worden. In de pauze van de film zal de jaarvergadering gehouden wor den. De K.P.J. heeft elk jaar een aantal vaste punten op het programma staan Zo zal er op 30 oktober meegedaan worden met het jaarlijkse vierploegen- toernooi kaarten in De Til Aan het kaarttournooi doen naast een ploeg van de K.P.J., ook ploegen mee van het N.K.V., de ABT B. en het jongeren centrum „De Til". Ook sport neemt altijd een belangrij ke plaats in op de agenda van de KPJ Dit seizoen zal voor de tiende maal de prestatieloop gehouden worden, in middels een niet meer weg te denken sportevenement waar veel Leusdena- ren aan mee doen. Naar alle waar schijnlijkheid zal de prestatieloop deze keer op 11 januari 1981 gehouden wor den In de Kring, waarvan Leusden deel uitmaakt zal naast een elk jaar weer terugkerend volleybal- en voetbaltoer nooi voor de verschillende afdelingen ook een zaalvoetbaltoernooi gehouden worden De sportcommissie van de Leusdense K P.J is zich aan het bera den of dit jaar in Leusden geen volley baltoernooi gehouden kan worden voor de K.P J.-ers. Ook rondom het schaat sen en het steeds populairder worden de jeux de boules zal iets georgani seerd worden, terwijl pogingen in het werk gesteld worden om de K.P.J -ers mee te laten doen met de Batavus- toertocht. Geheel los van deze sportieve ac tiviteiten is er voor elk K P J -lid de ge legenheid om in de sporthal „Alands- LEUSDEN - Het aantal werklozen In de gemeente Leusden is in de maand september gestegen van 143 naar 176, een stijging met 33. Deze stijging is voor een deel toe te schrij ven aan de schoolverlaters die zich deze maand bij het Gewestelijk Ar beidsbureau als werkzoekende aanmeldden. Het aantal openstaan de vacatures in Leusden daalde in de maand september van 45 tot 37. Even ter vergelijking: vorige maand september waren in Leusden 112 mannen en vrouwen zonder werk, waar tegenover toen nog 105 onver vulde vacatures stonden. Opge splitst naar mannen en vrouwen zijn op dit moment 103 mannen en 73 vrouwen zonder werk, een maand eerder waren die aantallen res pectievelijk 75 en 68. In het gewest Amersfoort, waaronder behalve Amersfoort en Leusden ook vallen de gemeenten Baarn, Bunscho ten. Eemnes. Soest en Woudenberg, zijn op dit moment 2738 mensen werk loos, waarvan 1585 mannen en 1153 vrouwen. Een maand eerder waren nog 1936 mensen zonder werk. Het totaal aantal openstaande vacatures is het gewest Amersfoort bedraagt op dit ogenblik 837, een daling met 192 ten opzichte van augustus LEUSDEN - De wijkvereniging Ros senberg vergadert volgende week woensdag 29 oktober aanstaande in De Titaan de Hamersveldseweg Aanvang van de vergadering is om 20.00 uur en op de agenda staan de volgende negen zaken: 1 Opening 2. Verslag van de vergadering van 26 maart jongstleden 3. Volleybal 4 Uitbouw woningen 5. Speelvelden voor de kinderen 6 CAI 7. P. Noorland en H Prakke over het plaatsen van een eigen antenne 8 Rondvraag 9. Sluiting beek" iedere vrijdagavond vanaf 21.00 uur te sporten. KREATIVITEIT Reeds nu zijn er een aantal KPJ-le- den druk in de weer met de organisatie van een kerstavond. Door het wegval len van de Johanneshoeve zal men het kerstfeest nu gaan vieren in de „schuur" van boerderij „De Hakhorst" Daarnaast is er een toneelstuk in de maak, waarvoor de acteurs en actrices inmiddels al gevonden zijn. Vage plannen bestaan er om een vrouwencabaret te beginnen Of dit ini tiatief voldoende belangstelling bij de leden bestaat zal moeten blijken op de jaarvergadering WIJNPROEVEN Voor dit seizoen heeft de K.P.J.- Leusden een wijnproef avond gepland. Omdat de zogenaamde „infor matieavonden" van de K.P.J. meestal slecht bezocht werden, probeert het bestuur een alternatief te vinden voor dit soort avonden. Inmiddels is al con tact opgenomen met de Stichting Film en Wetenschap om te kijken wat deze stichting voor de KPJ in Leusden kan doen Via de ambulant functionaris van de Jeugdraad. Pim van Esch, zal bekeken worden of een uitwisseling in Eurover- band tot de mogelijkheden behoort. JUBILEUM De R.K. jeugd en jongeren krijgen er niet genoeg van om jubilea te vieren. Deze maand zijn er tal van aktiviteiten om het tienjarig bestaan van het Jon gerencentrum „De Til" te vieren. Tege lijkertijd herdenkt men ook het feit dat 25 jaar geleden het R.K. jeugd- en jon gerenwerk in onze gemeente een aan vang nam De K.P.J. wil hierbij niet achterblijven. In maart 1981 bestaat deze club 45 jaar. Hoe en óf dit gevierd zal worden is een zaak die afhangt van de leden zelf. Zij zullen met de ideeën moeten komen op de vergadering van volgende week JAARVERGADERING Kennelijk verwacht het bestuur van de KPJ geen lange vergadering, gezien het feit dat men aan een filmpauze ge noeg denkt te hebben om alles te be spreken Naast de vaste punten als opening, financieel overzicht en sluiting staat op de agenda „terugblik op vorig seizoen" en „nieuwe aktiviteiten Wel zal de vergadering een nieuwe voorzitter moeten kiezen, daar de huidige voorzitter Wim van Dijk, aftreedt. We. ytó De expositie 'Castle Furniture' is een grool sukses Tol en met zaterdag 18 oktober kunt u bij Achterbergh Wonen de unieke eiken meubelen nog bewonderen (begane grond en 1e étage) Robuust en vooral sierlijk, elegant eiken Ambachtelijk in nederland vervaardigd van een 1e kwa liteit europees eiken Een satijnzachte glans is hierbij altijd de finishing touch Eiken op een ander niveau En er is zo veel. Van bijzet tafeltjes tot bijvoorbeeld majestueuze toogkasten Of een komplete bibliotheek Welkom! Amersfoort. Hellestraat/Westsingel Telefoon 033-13048I LEUSDEN - Alweer enige maan den is er in Leusden een mogelijk- 1 ld voor vrouwen om op maandag- htend gezellig een kopje koffie te inken met of zonder kinderen. Op initatfef van Marian Branderhorst, zij racht namelijk via de Leusder krant lar voren dat er niets voor vrouwen t kinderen overdag te doen was in leusden en met medewerking van :velien Blom is er nu een zaaltje ge- 'onden waar dit mogelijk Is. Vooral na de vakantie was er grote 'langstelling Vrouwen van iedere ftijd kwamen even aanwippen. De alhuur is 1,-per persoon ongeacht, 't aantal bezoeksters, dit om het zaal- schoon te houden. Voor de kinderen er speelgoed aanwezig. De vrouwen ""gen zelf voor de koffie a 25 cent en osvicee (gratis). Op zich is de maandag niet slecht ozen omdat voor veel vrouwen de lange week dan weer gaat beginnen. Waar je over wilt praten hangt natuurlijk van jezelf af. Afgelopen maandag was het een ge varieerd gesprek, dat ging over het aanschaffen van babyfoons tot het ver zoek om medewerking aan de drie sta- gieres uit Wageningen bij de gemeente die bezig zijn met een stukje invulling van het welzijnsplan. De vrouwen die wekelijks voor de koffie zorgen zijn niet ontevreden Hoewel er de laatste weken wat minder vrouwen geweest zijn, weten zij dat het in Leusden in een behoefte voorziet en gaan er dan ook graag mee door. Het zaaltje is te bereiken via het linkerpad van de katholieke kerk aan de Hamers veldseweg. Van 10 tot 12 kun je er te recht. LEUSDEN - De poppenkunstenares Olga van der Most uit Huizen die op het ogenblik met zoveel succes in Galerie Leusden aan de Ardennen II (telefoon 942026) exposeert, zal woensdagmid dag 22 oktober om 14.00 uur een de monstratie geven van het ontwerpen van haar commedia del arte poppen Belangstellenden zijn deze middag hartelijk welkom in Galerie Leusden

Leusder Krant | 1980 | | pagina 7