Speeltuinvereniging Blijhof al 20 jaar aktief nationale jeugd collecte JANTJE BETON VRAAGT AANDACHT „BINNENKORT PRATEN MET GEMEENTEBESTUUR OVER NIEUWE UITBREIDING" Informatie avond over theosofie Dodelijk ongeval op Hessenweg vereniging Leusden Aktiviteiten tien jaar De Til t Nationale collecte 20-26 oktober 20-26 OKT. '80 UIT HET PUIJTIIMtAPIMIirr DINSDAG 21 OKTOBER 1980 plaatselijk nieuws 11 LEUSDEN Deze week de derde aflevering in de serie artikelen over het jeugd- en jongerenwerk in Leus den. Daarvoor gingen wij naar Speel tuinvereniging Blijhof aan de Ansfri- duslaan, die in de rij stichtingen en verenigingen die zich met jeugd- en jongerenwerk bezighouden een beetje uit de toon valt, zij het niet in de verkeerde betekenis van het woord. Richten de andere jeugd- en jongerenverenigingen vrijwel al hun aandacht op de groep 12- tot 26-jari- gen, bij Blijhof komen juist de jonge re kinderen èn veelal hun ouders aan bod. Blijhof is nog altijd, en al meer dan twintig jaar, een speeltuinvereni ging, maar daarnaast worden er vol op cursussen voor volwassenen ge geven en ook heeft Blijhof de zorg over twee peuterspeelzalen. De ko mende weken gaat Blijhof met het binnenkort start Blijhof de cursus portret- en figuurtekenen Anneke den Duik he deze cursus gaat geven tekende bijgaande dansende figuren. Leusdense gemeentebestuur praten over de financiële mogelijkheden van een nieuwe uitbreiding van haar ge bouwen, met name zal het daarbij gaan om een nieuw hob'bylokaal en wanneer die plannen worden gereali seerd zal Blijhof opnieuw flink uit breiding kunnen geven aan de bin- nenaktiviteiten. BEGONNEN MET 30 DONATEURS De Speel- en Rekreatievereniging Blijhof. zoals de vereniging voluit heet. is ruim twintig jaar geleden begonnen op een terrein dat door het toenmalige Hamersveldse gemeen tebestuur beschikbaar werd gesteld Nog maar een paar maanden geleden werd het twintigjarig bestaan van de vereniging gevierd en toen gaven wij reeds een uitgebreid historisch over zicht van de aktiviteiten van Blijhof. De op 28 maart 1960 opgerichte vereniging begon haar bestaan met 30 donateurs en 70 leden. Op dit moment is het ledental gestegen tot boven de 460 Die leden zijn over het algemeen ouders waarvan de kinde ren deelnemen aan een of meer akti viteiten van Blijhof. maar dikwijls zijn die ouders ook zelf te vinden bij een van de cursussen of andere aktivitei ten die Blijhof speciaal voor volwas senen organiseert. Belangrijk element in het bestaan van Blijhof is altijd al geweest de zelfwerkzaamheid van de leden De eerste speeltuin, het clubgebouw dat in 1963 gereed kwam. de vernieuwde en uitgebreide speeltuin in 1974 en ook de vorig jaar gereedgekomen uitbreiding, dit alles zou nooit moge lijk zijn geweest wanneer de Blijhof- leden zelf niet een zeer grote steen zouden hebben bijgedragen in de werkzaamheden PEUTERSPEELZALEN Naast de speeltuin en clubgebouw heeft Blijhof de zorg voor twee peu terspeelzalen Blijhof was ook de ver eniging die het idee peuterspeelzaal in Leusden introduceerde Aanvan kelijk leek het erop dat de belangstel ling van de Leusdense ouders voor een dergelijke speelzaal minimaal was. maar toch werd dit nieuwe ini tiatief al snel beloond Op 20 maart 1971 gingen de deuren van de speel zaal voor de eerste maal open en op dit moment beschikt Blijhof al over twee van die zalen Die tweede peu- Zelfwerkzaamheid is altijd al belangrijk geweest in het bestaan van Bli/hof. bil de vernieuwing van de speeltuin in 1977. terspeelzaal was al snel nodig, omdat kort na de start in 1971 wachtlijsten met namen van kinderen moesten worden gemaakt. TOEKOMST Wat de toekomst van Blijhof betreft wordt er gedacht aan het aanschaf fen van speelattributen voor de klei nere jeugd, het formeren van een kleine speeltuin en het ingebruikne- men van een trapveldje Op het ge bied van te organiseren cursussen blijft de Blijhofleiding natuurlijk voortdurend aktief, zo worden er ook deze maand twee nieuwe aan het pakket toegevoegd. TWEE NIEUWE BLIJHOF-CURSUSSEN Op dinsdag 28 en vrijdag 31 okto ber start biijnoi met twee nieuwe cursussen en wel een cursus portret tekenen en een cursus textiele werk vormen Doel van de cursus portret tekenen is door middel van eenvoudi ge kennis van de plastische anatomie en de proportieleer, de leer van de verhoudingen, de nodige kennis te krijgen om zo tot betere resultaten te komen bij het tekenen van figuren. In de te geven lessen zal aandacht wor den besteed aan het portrettekenen: allerlei standen van de kop en het zelfportret en het figuurtekenen de tailstudies. verkortingen, korte en lange aktiestanden en het gehele fi guur De tijdens de cursus toe te passen materialen zijn houtskool, conté, Siberisch krijt, potlood, even tueel rietpen of penseel met Oostin- dische inkt. Voor verdere informatie over deze cursus en voor opgave kan men zich wenden tot Anneke den Duik. telefoon 941947 De cursus wordt gegeven op dins dagen tussen 09.30 en 11 30 uur, verspreid over tien lessen De kosten voor deelname bedragen f 40 per per soon voor leden. Niet-leden van Blij hof betalen f 5 meer. Bij deze bedra gen zijn de kosten voor materialen die tijdens de lessen worden gebruikt niet inbegrepen Doel van de cursus textiele werk vormen is te komen tot het maken van verschillende weefvormen. kussens, wandkleden, het batikken, het be handelen van verschillende afbind- technieken en stofversieren De do cent. Wil Meyer, heeft in al deze zaken een ruime ervaring. Zij zegt ..Een nieuw kussen of wandkleed maakt uw kamer nog gezelliger, vooral wanneer u het zelf gemaakt heeft. Blijf niet zitten met de gedach te dat kan ik niet. want met een beetje goede wil is een goede prestatie ver zekerd Ook deze cursus bestaat uit tien lessen, ditmaal te geven op vrijdag ochtenden van 09 30 tot 11 30 uur De kosten voor deelname bedragen f 40 per persoon voor Blijhofleden en niet-leden betalen f45 Bij deze be- LEUSDEN In het hartje van de faagse miniatuurstad Madurodam laat een klein beeldje van een jon en met een haast brutaal smoeltje, net handen die overal aan willen omen en met een paar stevige be ien die hard kunnen lopen, ijn naam is Jantje Beton! .en in al zijn ruigheid vertederend eeld van de straatjongen en de ieuwsgierige aap. iffijn u kent hem wel! Jantje Beton is het symboolfiguur van alle jongens en meisjes die in nze moderne maatschappij in de erdrukking dreigen te komen. Materieel hebben ze in ons land an wel niets te klagen, maar wie ereid is wat dieper na te denken over drieëneenhalf miljoen kinderen )t veertien jaar om ons heen, moet et hebben over verwaarlozing, ge roken gezinnen, geweld, veiligheid, oei en de tweede generatie van cul- irele minderheden. Alleen al in ons land zitten zo'n Giro 1247 NATIONAAL JEUGD FONDS Utrecht ii twintigduizend kinderen in tehuizen, komen er per jaar vierduizend nieuwe gevallen van kindermishandeling bij. raken ruim achtduizend kinderen bij min of meer ernstige ongelukken be trokken, groeien bijna honderddui zend kinderen onder de veertien jaar op in twee culturen en wonen een paar honderdduizend kinderen in flats waar ze veel tekort komen aan voldoende leef- en speelruimte. Flatkinderen zijn dan ook probleem kinderen. zeggen de deskundigen Toon Hermans zegt: ..Kinderen klimmen in bomen van krijt die ze krassen op de stoepen van de stad de badkuip is een oceaan een pepermunt een volle maan". Die fantasie is voor vele-kinderen wel nodig. Want meestal mogen ze niet op de nette gazons tussen de hoge flats spelen Mogen ze niet binnen spelen omdat de kinderkamer te klein is en in de woonkamer geen plaats is. Mo- fen ze niet op de galerij spelen omdat én keer uitglijden een hersenschud ding kan betekenen En mogen ze niet op het balkon spelen omdat het te winderig en te gehoriq is voor de. buren. Wat dan'' Ook Toon Hermans zal het wel niet weten! Maar kinderen die in hun speelmo- gelijkheden worden belemmerd wor den in feite in hun ontwikkelingsmo gelijkheden en dus in hun leefmo- gelijkheden beperkt. En meer en meer gaat men inzien dat dit kwalijke gevolgen kan hebben voor de op groeiende generatie. Frustratie en agressie zijn vaak directe gevolgen van verveling, en verveling is het gevolg van niet werkelijk vrij kunnen spelen De Groningse psychologe en oud hoogleraar in de opvoedkunde, me vrouw W. J Bladergroen zei onlangs zelfs, dat er een duidelijk verband bestaat tussen het groeiend gemis aan speelruimte binnens- en buitens huis en de toenemende leer-en op voedingsmoeilijkheden van jonge kinderen Het is dan ook pure noodzaak dat er meer veilige speelplaatsen komen en meer eigentijdse clubhuizen waar kinderen zichzelf kunnen zijn Het zijn problemen waar men nog nauwelijks oor voor heeft en waar men daardoor onvoldoende aan dacht aan besteed Kinderspeelplaatsen zijn meestal het eerst aan de beurt als er iets van het budget moet worden geschrapt En wanneer er ruimte over blijft, komt er eerder een parkeerplaats voor nog meer auto's dan een fijn speelterrein of een modern clubhuis Het is triest, maar waar te moeten constateren dat vele architecten en stedebouwkundigen de belangen van het kind steeds verder buiten het bereik van hun tekentafels houden. FINANCIEEL HELPEN Dat er een Nationaal Jeugd Fonds het fonds van Jantje Beton —be staat, dat financieel een helpende hand wil bieden als die nodig is voor de realisering van plannen op het gebied van de verbetering van de leef- en speelruimte, is voor velen die met en voor kinderen bezig zijn daar om een steun in de rug Jaarlijks geeft het Nationaal Jeugd Fonds financiële hulp aan een paar honderd projecten ten behoeve van kinderen die in de verdrukking drei gen te komen Gevaar en onveiligheid, isolatie van kinderen van gastarbeiders, integra tie van gehandicapte en gezonde kin deren en het grote gebrek aan veilige en eigentijdse speelvoorzieningen en clubhuizen zijn in dit verband proble men die alle aandacht krijgen In het bijzonder gaat het daarbij om veelbelovende initiatieven, activitei ten. en acties van het zgn. vrijwilli gerswerk van jeugdverenigingen, actiegroepen, speeltuinverenigin gen, kinderboerderijen, speel-o-the- ken en dergelijke Door het fonds van Jantje Beton is voor dit werk alleen al in de periode 1979/80 ruim drie miljoen gulden be schikbaar gesteld Een fors bedrag, dat wel' Maar er is nog veel meer nodig Tientallen plannen kunnen immers door gebrek aan voldoende geld nog niet worden gerealiseerd Vandaar dat in de week van 20 tot 26 oktober weer de nationale jeugdcol- lecte van Jantje Beton zal worden georganiseerd. Een actie die van harte wordt aanbevolen! En komt u niemand met een collec tebus of intekenlijst tegen, dan zijn giften ook van harte welkom op giro rekening 1247. t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds, Utrecht. OVER (SPEEL)RUIMTE GESPROKEN! In ons land verdwijnt elk jaar ca. 13 000 hectare aan wegenbouw, hui zen- en fabrieksbouw. Daardoor is er nu voor elke Nederlander nog maar 340 vierkante meter oftewel een tuin tje van 20 stappen in het vierkant over aan vrije ruimte. Iedere Belg heeft 1034 vierkante me ter. de Duitser 1800. de Fransman of Zwitser 3900 vierkante meter Wij hebben minder vrije ruimte per hoofd van de bevolking dan de bur gers van enig ander land in Eurpa. laat staan daarbuiten. (Bron Stich ting Milieu Federatie Limburg) OEZE WEEK IN DE GEMEENTE Achterveld Woensdag 22 oktober, 9.00 uur: handwerkhobbyclub De Moespot Woensdag 22 oktober, 20.00 uur: ver- keerscursus De Moespot Donderdag 23 oktober, 13.30 uur: beiaardensoos Ons Gebouw LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Dinsdag 21 oktober, 20.00 uur: verga dering commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Woensdag 22 oktober, 20.00 uur: ver gadering commissie Financiën. Donderdag 23 oktober, 20.00 uur: vergadering commissie Algemene Bestuurszaken. Maandag 27 oktober, 20.00 uur: ver gadering gecoördineerd ouderen werk. Dinsdag 28 oktober, 20.00 uur: IJs club Zwanenburg vergadert in de vergaderzaal van sporthal De Meent Woensdag 29 oktober, 19.45 uur: In terkerkelijke Vrouwen Contact Groep bijeen in de Marcuskerk Woensdag 29 oktober, 20.00 uur: ver gadering wijkvereniging Rossenberg in De Til burgelijke stand GEBOREN: 16 september 1980 Bart Jan, z.v E Sleeking 4 oktober 1980 Jochem Christoffel Clemens, z.v. C M. P. Theunissen en P. van der Ven 5 oktober 1980 Dagmar Leonie, d.v, A. M Hijmans en M. P B van Agge- len. 6 oktober Petronella Richarda, d v J. A. M Vri|hoef en J, H. van Laar. 10 oktober 1980 Lieske Maria Anna. d.v. J.C Burger en M. L. j. M Jon gen; Dyan, z.v H. Veenendaal en J. Th M van Rooijen, Esmeralda Mi- léna, d v. J. H. Nijman en R A. M. Boutens. 12 oktober 1980 Marije, d.v G F. Bloemink en J. Lit OVERLEDEN: geen GEHUWD: 15 oktober J F Heijkampen T. Koop EENDEN LEED Fietsend door ons dorp zie ik ze telkens weer zitten- met hun hengels, groot en klein De eendjes er rustig tussen door zwemmend een vredig tafereeltje, een blijkbaar erg geliefd spel Het wordt steeds drukker bij de vijvers met hun eendjes en vissers Daar zat hij dan, een zielig hoopje eend 't Was woensdagmiddag vol gens de kinderen zat hij er zaterdag al Ik ben met hem naar het asiel gefietst, 't Was afschuwelijk, beide pootjes met nylon vissnoer aan el kaar de haak vast in z'n lijfje De pootjes dik en gezwollen, het snoer er in vast getrokken Laten vissers dan beweren dat vissen geen gevoel hebben, dit beest had het wel. en helaas was dit niet de eerste die dit lot overkwam Laten vissers gaan vissen waar geen eenden zitten dat zou tenminste de helft aan dierenleed besparen M Pieterse Smits Ruiterhorst 7 Leusden-C. AMERSFOORT - Aanstaande dinsdag organiseert de Amersfoort- se afdeling van de Theosofische Vereniging Nederland een informa- tie-avond over Theosofie, wat „god- Cnhool/ Waliil/A K—OLllddK LEUSDEN - Vorige week vrijdag ochtend heeft zich om 04.05 uur een ernstig eenzijdig ongeval voorge daan op de Hessenweg, waarbij de 23-jarige A..d. M. uit Soest om het leven is gekomen. Door nog onbekende oorzaak is het voertuig van v d.M. op de Hessenweg in een slip geraakt, waardoor het tegen een boom botste en vervolgens in de langs de weg gelegen sloot tot stilstand kwam Het slachtoffer, dat vrijwel op slag dood was, moest door de Amers- foortse brandweer met behulp van snijbranders worden bevrijd. De politie stelt een uitgebreid technisch onder zoek in naar de toedracht van het onge val. delijke wijsheid" betekent. Het werkterrein van de Theosofie strekt zich uit tot de filosofie, religie en wetenschap Het spreekt vanzelf dat de Theosofie vele relaties en overeen- komsten heeft met andere bewegingen en gedachtenstromingen. Over deze relaties en over de Theosofie zelf kun nen tijdens de informatie-avond vragen worden gesteld Aanvang van de avond is om 20 00 uur. de bijeenkomst wordt gehouden in Amersfoort op het adres Steven van de Hagenlaan 3 LEUSDEN/CENTRUM - In de on derlinge competitie van de schaak vereniging Leusden heeft zich het feit voorgedaan, dat jeugdleider J. Boemaars (hij immers heeft tot taak de jeugd het schaken te leren) de partij tegen een van zijn leerlingen verloor. Harry Vossebeld wist de lange partij in zijn voordeel te beslissen De uitslagen waren: L de Rijke - J van Santen 0-1 H. Fröberg - B. Uneken V2-V2 J. Boemaars - H. Vossebeld 0-1 E. Halkes - N. Loning 1/2-'/2 R. Zelle - O Harlaar 0-1 T Zijlstra - D. van Ooik 1 -0 S van Dokkum - C Veenendaal 1 -0 J de Jager - A Wisman 1 -0 K. Linse - R. Sieswerda 1-0 W v.d. Wetering -L Boogaardafgebr W van Moosel - H. Kroes 0-1 H Struiwig - Leclercq afgebr. W. Schouten - A. Valkenburg 0-1 J v d. Moer - J. v.d. Tang 0-1 Van Kaam - Van Beek 0-1 Hier ziin een paarwaders druk aan de slag dragen komen nog de kosten voorde gebruikte materialen Telefonische opgave voor deze cursus is mogelijk bij Wil Meyer, telefoon 722136. Ook kan zij verdere inlichtingen verstrek ken. AGENDA BLIJHOF De vaste aktiviteitenagenda van Blijhof ziet er voor het seizoen 1980/'81 als volgt uit: maandag poppen maken van 10 00 tot 11.30 uur en van 16 00 tot 17 OOuurvoor kinderen Inlichtingen telefoon nummer 942252 Dinsdag bloem schikken van 10.00 tot 11 30 uur. Inlichtingen telefoonnummer 942706. Dinsdag kreatieve hand vaardigheid van 16.00 tot 17.30 uur voor kinderen van 8 tot en met 10 jaar Inlichtingen telefoonnum mer 942015. Woensdag volksdan sen van 10.00 tot 11.30 uur voor volwassenen, van 14.00 tot 15.00 uur voor kinderen van 6 tot en met 8 jaar; van 15.00 tot 16.00 uur voor kinderen vanaf 9 jaar; van 19.00tot 20 00 uur voor kinderen vanaf 10 jaar en van 20 30 tot 22 00 uur voor volwassenen Inlichtingen telefoonnummer 942252 Donder dag kreatieve handvaardigheid van 16.00 tot 17.00 uur voor kinde ren van 6 en 7 jaar Inlichtingen telefoonnummer 943516 Zater dag is er om de veertien dagen een cursus timmeren en van 10.00 tot 12.00 uur hobby-instuif. Inlichtin gen hierover zijn te verkrijgen op de nummers 943622 en 942015. De laatste woensdag van de maand is er film voorkinderen van 13.30 tot 15 30 uur. De peuter speelzaal. ten slotte, is geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.45 tot 12 00 uur voor kinde ren van 2 tot 4 jaar. Deze speelzaal is gevestigd in de dependance Smoussesteeg 2 Voor inschrij ving kan men terecht op vrijdag middag van 14.00 tot 15.00 uur Film Wc draaien voor 12 par en ouder de film Towering Inferno Aanvang 20 00 uur Entree 3 50 2 50 bt) inlevering bon t Woensdag 22 oklober Film ouderen LEUSDEN - In het kader van de feestelijkheden met het 10-jarig be staan van ,,De Til" wordt de komende dagen het volgende georganiseerd: Woensdag 22 oktober film. In ver band met de TV-uitzending van di verse voetbalwedstrijden in de avond wordt de aangekondigde film nu ver toond om 14.00 uur en om 20.00 uur. Toegang vanaf 12 jaar. De film duurt ongeveer 3 uur. Zij die de reduktie- bon uit de aktiviteitenkalender mee brengen betalen 1,00 minder. Vrijdag 24 oktober wordt een fiets- dropping georganiseerd voor ieder die belangstelling heeft van 15 jaar en ouder. Deelnemers moeten om 19.00 uur met de fiets bij ,.DeTil"zijn Er wordt om 19.30 uur vertrokken. Belangstellenden moeten zich wel opgeven en graag uiterlijk 22 okto ber. Dit kan gebeuren in De Til en eventueel telefonisch 033-941826 Deelname is 2,00 maar bij inleve ring bon uit aktiviteitenkalender maar 1.00 Deelnemers wachten diverse verrassingen Prijzen voor de fiets Donderdag 23 oktober wordt er weer een kaartavond gehouden, de tweede van het seizoen Er is weer gelegenheid voor schutjassen en kla verjassen Deelname staat weer open voor iedere belangstellende De aan vang is 20.00 uur. Inschrijven tussen 19 30 en 19 50 uur. Deze kaartavond telt mee voor de seizoentelling. DIEFSTALLEN De afgelopen dagen was het inbre kersgilde uitermate aktief in Leusden. HeWaegon vorige week donderdag met twee inbraken in Leusden-Centrum, waarbij in totaal een geldbedrag van 3500 gulden werd ontvreemd. Een dag later werd uit een in een kleedkamer van een sportvereniging hangend jasje 110 gulden ontvreemd, alsmede een bankpasje en op diezelfde zaterdag verdween van het dak van een bij het A C restaurant Oud Leusden gepar keerde personenauto een koffer. Zon dag 19 oktober werd gemeld dat er op nieuw was ingebroken in een woning in Leusden-Centrum maar ditmaal werd niets vermist Een dag later werd er nogmaals een inbraak gepleegd in Leusden-Centrum en ditmaal werden een horloge en wat geld ontvreemd.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11