Burgemeester gaf in Apeldoorn het startsein voor „Jamboree- on-the-air" Landelijk Scoutingkantoor feestelijk geopend TEGENVALLENDE BELANGSTELLING VOOR JEUGDFEEST OOK LEUSDENS STATION WAS IN DE LUCHT Leusder Krant Commentaren/ Aieiiiiifjen Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten plaatselijk nieuws DINSDAG 21 OKTOBER 1980 LEUSDEN/APELDOORN Al se dert enkele jaren zoeken scouting groepen, verspreid over de hele we reld, in het derde weekend van okto ber kontakt met elkaar via de radio. Dit festijn voor zendamateurs heeft de fraaie naam meegekregen van JAMBOREE-ON-THE-AIR om uit te drukken dat het een „wereld-bijeen komst" betreft. Vrijdagnacht om pre cies 24.00 gaf burgemeester mr. J. W. M. Rademaker in Apeldoorn het startsein voor de jamboree. Omdat Leusden in verband met de opening van het Scoutingbureau een belangrijke plaats zou innemen in de scoutingaktiviteiten van het week einde. opgesteld bij het feit dat dhr. Rademaker zeker geen onbekende is in het scoutingwereldje omdat hij jarenlang een functie heeft vervuld binnen deze organisatie, was .de werkgroep Radio Scouting op het idee gekomen om burgemeester Ra demaker te vragen het startsein te geven voor het zend-festival De opening vond plaats in één van de twee landelijke zendstations in Apeldoorn, De zender in Apeldoorn was opgezet door leden van de werk groep, in samenwerking melde VER- ON en VRZA. beide landelijke zenda mateurverenigingen. In zijn openingstoespraak voor de mikrofoon onderstreepte dhr Rade maker dat Leusden er trots op is het landelijk bureau van Scouting Neder land binnen haar gemeentegrenzen te hebben Geheel toevallig kreeg de burge meester via de mikrofoon ook nog kontakt met een paar bekenden. Een collega-burgemeester bleek in Grave achter de knoppen van een zender te zitten. Een andere operator liet weten dat hij Leusdens burgervader nog wel kende uit de tijd dat zij beiden de jamboree (een één maal in de vier jaar gehouden internationaal scou- tingkamp) in Idaho (USA) bezoch ten. Eén van de 175 Nederlandse sta tions die na de openingstoespraak aan de zend- en ontvangaktiviteiten ging beginnen, was het station van de rowans van de Amersfoortse Soe- kwa-groep Via de mikrofoon liet de burgemeester weten, dat hij nog al tijd goede hoop heeft de groep bin nen Leusden welkom te kunnen he ten nadat verder overleg tussen de diverse betrokkenen en instanties heeft plaatsgevonden LEUSDEN Op de eerste etage van het lande lijk bureau aan de Larikslaan was op de dag van de feestelijke opening van het gebouw ook een zogenaamd JO- TA-station ingericht. Het station ging op zaterdagmorgen ,.de lucht in", bemand door een aantal „gast-ope- rators". die samen met de meegeko men jeugdleden aan belangstellende bezoekers tekst en uitleg gaven Het Leusdense station Pao-ADT/J, waarbij de J duidt op deelname aan de Jota, heeft kontakt gehad met tientallen stations, waaronder veel Nederlandse scoutingzenders Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. DE ASSCHATTER- WEG: WAT DOEN WE ER MEE? Binnen afzienbare tijd zal een plan op tafel moeten komen om de Asschatterweg een wat „ver- keersvriendelijker" karakter te geven en daarmee de funktle, die het altijd al heeft gehad: dat van wijk-ontsluiting. Dat bete kent, dat het maatregelen moe ten zijn, die de nu nog forse stroom auto's In zullen moeten dammen. De noodzaak om de Asschat terweg in stand te houden als doorgaande route (wat nu wel het geval is) is niet meer aanwe zig, als straks de Middenweg aangesloten zal zijn op de naar de Horsterweg doorgetrokken Noorderrandweg. De Asschat terweg kan dan gewoon woon straat worden met een ontslul- tingsfunktie voor de aanliggen de wijken. Méér niet. In de werkgroep Verkeersaan- gelegenheden werd vorige week dinsdag hierover gepraat en aangedrongen werd op een pa rallel laten lopen van het plan voor de doortrekking van de Noorderrandweg en dat voor de Asschatterweg. Voorzitter Wa genaar sputterde aanvankelijk wat tegen onder het motto: „De Biezenkamp moet bereikbaar blijven" maar dat is natuurlijk klinkklare nonsens. Dat soort opmerkingen vertroebelen al leen de diskussle, want geen zinnig mens denkt er over om de Asschatterweg straks maar af te gaan sluiten. De heer Roggenkamp van de Dienst Gemeentewerken wees er op, dat binnenkort de As schatterweg al de eerste aanzet krijgt tot een minder doorgaan de route dan nu het geval is. De driesprong Asschatterweg-To- renakkerweg wordt immers - zo als we eerder schreven - gere- konstrueerd. Dat betekent, dat straks niet zonder meer recht door gereden kan worden. Er komt een „knik" in de Asschat terweg op dat punt, waarbij de Torenakkerweg „doorvloeit" op de Asschatterweg richting Bie zenkamp. Dat is een begin, maar dan is er nog niets gedaan aan de rest van de kaarsrechte weg, waar regelmatig met onverant woordelijke snelheden op gere den wordt, óók door winkelende automobilisten van en naar de Biezenkamp. Om een positieve beïnvloe ding van de Leusdense ver- keersmentaliteit een handje te helpen, zullen verkeersafrem- mende maatregelen zonder meer noodzakelijk zijn. En dan niet in de vorm van verkeers drempels, maar door maatrege len, zoals nu voor de Eikenlaan worden getroffen. Maak van de Asschatterweg een soort Land weg. Dat zal de rust voor de aangrenzende wijken ten goede komen, terwijl men er rustig ge bruik van kan maken om per auto de Biezenkamp te bereiken. Bovendien - en dóór wees Henk Ossendrijver (CDA) op nieuw terecht op, zullen dan de gebruikers van de sluiproute van Scherpenzeel via Postweg en de Moorst, Langesteeg en Laapeer- seweg in Leusden gedwongen zijn om niet alleen rustig te rij den, maar ook de Middenweg- Noorderrandweg te nemen naar het verkeersplein Hoevelaken. Door de Asschatterweg in haar totaliteit vanaf de brug over het Valleikanaal een verkeersafrem- mend karakter te geven, zou dat sluipverkeer wel eens aanzien lijk teruggebracht kunnen wor den, waarmee óók de aanwo- nenden van bijvoorbeeld de Langesteeg en Laapeerseweg gebaat zijn. Het wordt - dacht ik - tijd, dat de Asschatterweg-aanwonen- den ook zélf eens wat meer druk zetten achter de gemeentelijke plannen. Tenzij ook zij van me ning zijn, dat de Asschatterweg beter een interlokale racebaan kan blijven. Maar dan achteraf niet klagen, als er toch weer ongelukken gebeuren. Bert Vos. Ter bevestiging van het kontakt wer den speciaal vervaardigde QSL-kaar- ten (in zenderkringen een gebruike lijke gang van zaken) naar elkaar gestuurd. In menig scoutinggebouw krijgen deze kaarten een ere-plaat- sje. De jamboree-on-the-air duurde 48 uur. In vrijwel alle landen, waar scou tinggroepen zijn, geschiedt het kon takt met elkaar zoeken via een geli- cenceerde zendamateur. Sinds een paar jaar is het in Nederland toege staan dat (jeugd)leden van scouting zélf, onder bepaalde voorwaarden via de apparatuur met elkaar spreken. Deelnemers aan de vliegerwedstriid - Een van de scouts opent het gebouw. y (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Zaterdag werd aan de Leusdense Larikslaan het Lande lijk bureau van Neerlands grootste en misschien wel oudste jeugdorgani satie officieel geopend. We bedoelen hier het landelijk kantoor van Scou ting Nederland, een jeugdvereniging, welke ruim 110.000 leden telt. Niet een lid van het Koninklijk Huis, maar de 9-jarige, in Leusden wonende welp Arjen Meinema opende samen met de tien jaar oude „kabouter" Onneke Boter het gebouw. Alle festiviteiten rond de officiële ingebruikname van hét scoutingbu reau stonden in het teken van de jeugd Al vanaf elf uur kon de jeugd van Leusden terecht op het feestter rein op de hoek van de Larikslaan en de Kastanjelaan. De massale op komst van Leusdens jeugd, waarop de organisatoren een beetje gere kend hadden, vond echter niet plaats. Het weer noodde daar ook niet toe Het was koud. winderig en bovendien regende het van tijd tot tijd, terwijl het zaterdag een ware uittocht was van gezinnen die met de caravan er nog een weekje op uittrokken omdat de herfstvakantie begonnen was. De kinderen die toch naar het scoutingfeest kwamen, konden zich daar best amuseren. Alle Amers foortse scoutinggroepen waren aan wezig, terwijl ook een enkele Leus dense organisatie aan de uitnodiging gehoor had gegeven om zich te pre senteren Aan de opgestelde marktkramen konden de kinderen zich bezighou den met allerlei handvaardigheden Ook lieten scoutinggroepen wat van hun „kunstwerken" zien Eén groep had zich op een daartoe gepioneerd platform enkele meters boven de grond in een tent geïnstalleerd. Grote blikvanger was een reuzetoren waar van men met behulp van een kabel baan naar beneden kon suizen. Direct nadat het jeugdfeest op in formele wijze door de voorzitter van Scouting Nederland, de heer W. F van Dorp, geopend was kon hij het eerste cadeautje al in ontvangst ne men. Vier leden van de Amersfoortse „beverkolonie" van de Cay Noya groep boden de heer van Dorp een bloemetje en een plaquette aan De bevers nemen een heel aparte plaats in descoutingorganisatie in Het gaat hier om een speltak van jongens in de leeftijd van 5 tot 7 jaar, een speltak die landelijk gezien niet erkend wordt door de scoutingclub, maar die als experiment wordt toegelaten. Dat er in het dorp iets te doen was bleek niet alleen uit het feit dat een viertal muziekkorpsen vanaf half elf hun rondje door het centrum maakte Van verre waren ook een aantal vreemdsoortige voorwerpen in de lucht te zien. VLIEGER OP Het ging hier om vliegers van de vliegerwinkel „Vlieger-Op" uit Den Haag Samen met een aantal vlieger-en thousiasten liet winkel-eigenaar Ge rard van der Loo zien wat hij zoal in huis heeft. Door het grillige weer, met vaak zeer krachtige windstoten, wa ren de vlieger-fanaten wat extra voor zichtig met het meegenomen grotere werk. Toch zag men kans een 5 meter hoge vlieger, met een totaal opper vlak van 23 m2 in de lucht te krijgen Naast deze vlieger van het type „Co- nyne" demonstreerde men ook nog een „Cody", een vlieger met een spanwijdte van 6 meter. Spectaculair was ook het vliegeren met de flexi foils, een vlieger bestaande uit 14 afzonderlijke segmenten. WEDSTRIJD Aan de voor de jeugd van Leusden uitgeschreven vliegerwedstrijd werd door enkele fanatieke knutselaars meegedaan Meest opvallende, zelf geconstrueerde vlieger was die van de Nijkerkse scoutinggroep Ron Cal- li. Drie zaterdagmiddagen waren de jongens bezig geweest met het fabri ceren van een zestal vliegers. Alle vliegers, welke het Stuk voor stuk goed „deden", waren aan elkaar ge knoopt Zaterdag ging het hele sa menstel de lucht in. een prestatie die bekroond werd met een eerste prijs. De prijs werd overigens gedeeld met de 8-jarige Maartje Witlox uit Leus den-Zuid, die een fraaie zelfgemaak te vlieger de lucht inkreeg. Een tweede prijs was weggelegd voor Rik van Breda (7 jaar) wiens zeshoekige vlieger alleen maar hoog in de lucht te bewonderen was omdat het teveel werk was hem voor de beoordeling naar beneden te halen. De tweede prijs werd gedeeld met de lonqerentak van de Soekwagroep. Alle welpen hadden gezamenlijk ge werkt aan een groot aantal, fraai beschilderde vliegers. Een prestatie waarvoor zij met zijn allen een prijs ontvingen. Derde prijzen waren er tenslotte voor Jan Willem Oosthoek en Ernst Jan Hageman, die samen een vlieger hadden gemaakt, en voor Michael van de Sman. Voor de jeugd werd het feest beslo ten met een filmvoorstelling in het Ros Beyaart, voorafgegaan door een optreden van het Belgische arties tenduo Fred en Mico. OPENING De eigenlijke opening van het scoutingsbureau vond vóór het ge bouw zelf plaats, een honderd meter verwijderd van het feestterrein Omdat het koninklijk huis het af had laten weten, hadden de organi satoren uitgezien naar een andere wijze van openen. Een voor een jeugdorganisatie goede gedachte was het gebouw te laten openen door jeugdleden zelf Uiteindelijk werd het dan ook een opening waar nauwe lijks een volwassene aan te pas kwam. Na wat voorbereidende werk zaamheden werd de deur uiteindelijk geopend door Onneke Boter en Ar jen Meinema, beiden jeugdleden van —Amersfoortse scouttingroepen. Terwijl buiten het programma voor de jeugd gewoon doorging, verliep het officiële gedeelte van het pro gramma verder binnen Na een openingstoespraak van de heer W F van Dorp, voorzitter van Scouting Nederland, waarin hij een terugblik gaf op de perikelen rondom de totstandkoming van het gebouw, was het woord aan burgemeester mr. J. W M Rademaker De burgemees ter verklaarde erg blij te zijn met de komst van het scoutingkantoor naar Leusden, niet in de laatste plaats omdat het voor Leusden een aantal nieuwe arbeidsplaatsen betekent In de reeks onvermijdelijke toe spraken was die van Hans van Ewijk, hoofdredacteur van het maandblad „Jeugd en Samenleving" wel het meest opvallend. Door de organisa toren was de heer van Ewijk uitgeno digd om zijn visie op het Nederlands jeugdwerk en speciaal op scouting te geven. De heer van Ewijk begon zijn be toog met te vertellen dat hij ook padvinder was geweest In die tijd wilde hij iedere dag een goede daad doen en waste dan ook regelmatig de auto van zijn vader, bracht bloemen naar bejaarden en was lief voor zijn broertje en zusje Ook de hopman zei dat dit alles ..goede daden" waren Pas nu. een aantal jaren later rees bij Hans van Ewijk de twijfel Door het wassen van de auto had hij immers geholpen die ondingen in stand te houden en bloemen naar bejaarden brengen plaatste deze categorie mensen toch wel erg in de hoek van „zielig" en „afgedaan" Als hij nu nog padvinder was, zou het hem moeilijk vallen nog „goede daden" te doen, zo verklaarde de heer van Ewijk Met dit voorbeeld toonde Hans van Ewijk aan dat normen en waarden in de huidige tijd sterk aan het verande ren zijn. Ook jeugdleiders trekken zich het liefst terug in het scheppen van voorwaarden,...het bieden van ruimte, het begeleiden, na een tijd waarin de jeugdleider precies wist wat hem voor ogen stond en hoe de jeugd opgevoed moest worden. Vooral op beleidsniveau mist men, aldus de spreker, de durf om uitspra ken te doen over wat goed en niet goed is. De heer van Ewijk stelde dat naar zijn idee de jeugd teveel wordt vrijgelaten, zij moeten teveel zelf maar uitzoeken en ontdekken De jongeren krijgen naar zijn mening dan ook te weinig ruggesteun en krijgen daardoor weinig kans zich weerbaar te maken tegenover een maatschappij die harder is dan voor- qeschoteld wordt Voor de aanwezige scoutingsbe- stuurders had de heer van Ewijk nog een aantal kritische opmerkingen in petto. „Men werd geen padvinder om de wereld te verbeteren, maar de wereld werd beter als iedereen pad vinder werd" heeft al eens iemand in de vijftiger jaren geschreven. Uit de ze uitspraak bleek dat de auteur vond dat padvinderij, en nu met een mo derner woord „scouting" teveel ge richt is op de eigen organisatie en te weinig kritisch is naar buiten. De heer van Ewijk noemde het tekenend dat iemand van buiten de club, zoals hijzelf, uitgenodigd is om te vertellen hoe het met de jeugd gesteld is en hoe de illusies van de opvoeding stuk lopen op de werkelijkheid. De spreker besloot zijn betoog met de hoop uit te spreken dat hij het volledig mis heeft en dat Scouting - De versierde entree van het gebouw wel degélijk bezig is zichzelf een duidelijk gezicht te geven en opkomt voor de jeugd waarmee zij te maken heeft. De vindingrijkheid van scouting moet volgens Hans van Ewijk rugge steun bieden aan de jeugd, zonder dat de jongeren een keurslijf wordt opgedrongen. Na de kritische woorden van de hoofdredacteur en een dankwoord van de direkteur van Scouting Neder land, de heer P. Beke, bleven de aanwezigen nog bijeen vooreen hap je en een drankje, terwijl tegelijkertijd een geanimeerde receptie plaats vond. Burgemeester Rademaker in de .studio".

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5