„Openbaar Onderwijs wordt te kort gedaan" nstuif peuterspeelzaal Achterveld eindigde gelijk tegen Barneveld: 0-0 I Bazar Vrouwen vereniging Tryfosa (.p.j. aktiviteiten K.P.O.-avond over medicijn gebruik geslaagd S.V.A. houdt ontspannings avond IJsclub Zwanenburg /ERTEGENWOORDIGER SCHOOLRAAD IN WERKGROEP ONDERWIJS: Vrijdags trouwen? En er een fijn week-end van maken? Dat kan. Piekfijn zelfs! Op De Kamphorst. K Ontspanningscentrum l^DeKamphorstBV DINSDAG 21 OKTOBER 1980 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Tijdens de vorige week donderdag gehouden vergade ring van de werkgroep onderwijs, een gezelschap personen bestaande uit vertegenwoordigers van alle geledin gen van het Leusdens onderwijs plus de gemeentelijke raadscommissie onderwijs, trok de kersverse afge vaardigde van de schoolraad fel van leer tegen het gemeentelijk beleid Inzake het onderwijs in Leusden. De heer Jaap Brandligt, zelf erg goed thuis in het onderwijswereldje, sinds het begin van dit jaar voorzitter van de schoolraad voor het openbaar onderwijs in Leusden, had de plaats In de werkgroep ingenomen die vol gens de verdeelsleutel toebehoort aan een lid van de schoolraad. Bij behandeling van het punt on derwijsnota stak dhr. Brandligt de hele gemeentelijke onderwijsnota maar beter herschreven kan worden. Een suggestie waar de voorzitter, wethouder G. van Woudenberg ove rigens niet op in wilde gaan De schoolraad verwijt de gemeente geen behoorlijke visie te hebben op het onderwijsgebeuren in de gemeente. In haar schriftelijke commentaar op de onderwijsnota heeft de school raad dit standpunt al duidelijk naar voren gebracht De heer Brandligt wilde dan ook alvorens tot een hoofdstuksgewijze behandeling van de onderwijsnota over te gaan eerst wel eens weten aan welke gemeentelijke visie de nota getoetst kan worden. Als de gemeen te zelf niet voldoende deskundigheid in huis heeft om een behoorlijke visie te ontwikkelen, dan wilde de heer Brandligt nogmaals een eerder ge daan aanbod van de schoolraad her halen om vanuit de schoolraad de nodige know-how te leveren. De heer Brandligt kreeg voor wat betreft de opvatting van de school raad tijdens de vergadering ook poli tieke steun Corrie Verduin (Progres sief Leusden) wees de wethouder op het feit dat behalve de fractie van de wethouder zelf, (CDA) alle andere politieke groeperingen in de raad van mening waren dat de gemeente een meer constructief beleid moesten voeren, met name waar het gaat om het openbaar onderwijs. Het ge meentebestuur treedt voor wat be treft het openbaar onderwijs op als schoolbestuur. Naar de mening van de schoolraad mogen de onderwijs- kracnien, leitelijK werknemers van ae gemeente, kinderen en ouders van de gemeente een goed beleid verwach ten van de gemeente, zeker waar het gaat om het openbaar onderwijs. TEKORT GEDAAN De heer Brandligt kreeg voor wat betreft de wijze van behandeling van de in oktober 1979 uitgebrachte on derwijsnota niet zijn zin. In een eer dere vergadering van de werkgroep was afgesproken de nota hoofdstuk voor hoofdstuk te behandelen. Op deze afspraak wilden de overige le den niet terugkomen, zodat alsnog hoofdstuk 1 van de nota ter discussie werd gesteld. Dit hoofdstuk handelt over de onderwijsvoorzieningen in Leusden en is een inventarisatie van alle onderwijsvoorzieningen in de gemeente, met daaraan gekoppeld een prognose voor het leerlingen- aanbod voor de verschillende schoolsoorten tot en met 1984. Om dat de prognoses van invloed zijn op het beleid van de gemeente met be trekking tot bijvoorbeeld de scholen bouw in de naaste toekomst is het erg belangrijk voor het openbaar onder wijs, maar ook voor de confessionele scholen en hel moniessoi i-unuei wijs te weten hoe de gemeente aan de cijfers komt Vooral de schoolraad heeft sterke twijfels aan het door de gemeente gepubliceerde cijfermateriaal. Voor naamste bezwaar is het feit dat de gemeent ten aanzien van de verde ling van de leerlingen over de ver schillende zuilen is uitgegaan van de verhoudingen, zoals die in Leusden lagen op 16 april 1979 Naar de me ning van de schoolraad is deze bere kening niet juist. Er moet rekening gehouden worden met de landelijke tendens van déconfessionalisering van het onderwijs, wordt dat gedaan, dan zal blijken dat er rekening ge houden moet worden met een toene mende belangstelling voor het open baar onderwijs, meent de school raad. De konsekwentie van de door de gemeente gevolgde methodiek betekent dat het openbaar onderwijs tekort wordt gedaan, was de uitdruk kelijke mening van de heer Brandligt Als voorbeeld haalde hij de basis school ,,de Bongerd" aan Door het vasthouden van de gemeente aan een school met twee klassen kleuter en zes klassen lager -onderwijs kun nen op de Bongerd" geen nieuwe leerlingen worden aangenomen. In de praktijk betekent dit veelal dat ouders hun kind dan aanmelden op de naast de openbare school gelegen school voor Protestants-Christelijk onderwijs ,,de Vallei" De schoolraad is van mening dat het gemeentebestuur het openbaar onderwijs geen goede diepst bewijst met het vasthouden aan de bestaan de regeling. SPREIDINGSBELEID De aanwezige ambtenaren van de afd onderwijs noemden speciaal met betrekking tot ,,de Bongerd" de kri tiek niet geheel terecht, omdat im mers op een paar honderd meter afstand een andere openbare school staat, namelijk ,,de Wegwijzer". Deze school kan nog volop leerlingen aan nemen. Alleen omdat ouders tegenwoordig ,,de school in hun achtertuin willen hebben" blijkt het spreidmgsbeleid van de gemeente niet te werken, zodat men te maken krijgt met een (te grote belangstelling voor de éne, en een afnemende belangstelling voor een andere school Dat hat era moeiliik is om oroano- plaatselijk nieuws ses op langere termijn te maken, gebaseerd op landelijke tendenzen toonde ambtelijk medewerker F A Braaf aan. In Leusden blijft het aantal leerlingen dat R.K onderwijs volgt ongeveer gelijk, terwijl in verhouding tot het aantal inwoners de belangstelling voor het PC. onderwijs afneemt. Landelijk gezien is de situatie juist tegenovergesteld. Aan de hele discussie werd door vertegenwoordigers van het bijzon der onderwijs nauwelijks deelgeno men, omdat zij via hun schoolbestu- ren zelf het beleid bepalen. Doordat de heer Brandligt van voorzitter van Woudenberg uitgebreid de gelegen- i heid kreeg om zijn standpunt, na mens de schoolraad uiteen te zetten hoofdstuk van de onderwijsnota wel ke het toekomstig beleid van de ge- j meente met betrekking tot het onder- 1 wijs behandelt. Wel werd er nog even J gesproken over de onderwijsbegro ting 1981, die overigens weinig aan leiding tot discussie gaf. Voor de afgevaardigden van de scholen voor bijzonder onderwijs was het belang-^ rijk te vernemen dat voor het lager onderwijs volgend jaar f 457,30 per leerling ter beschikking komt, ten opzichte van een bedrag van f 399,38 dit jaar. Over de taak en functie van de werkgroep onderwijs gaat de verga dering bij een volgende gelegenheid haar hoofd buigen. Een niet onbe langrijk punt op de agenda, omdat verschillende leden van de werk groep nu wel eens willen weten, wat er met de door de vergadering uitge brachte adviezen in de richting van de gemeente nu eigenlijk gebeurt. LEUSDEN Evenals voorgaande jaren houdt de Vrouwenvereniging Tryfosa ook dit jaar weer een bazar en wel op vrijdag 24 oktober aan staande. De opbrengst van deze ba zar komt ten goede aan de Gerefor meerde Zendings Bond, de Inwendi ge Zending en de Renovatie Dorps kerk. De bazar wordt gehouden in het wijkgebouw van de Hervormde Kerk in Leusden-Zuid, het Trefpunt. De openingstijden zijn van 14 00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur Naast diverse attracties is er weer van alles te koop Tussen de bedrijven door kan een kop koffie of andere versna peringen worden genuttigd, leder een is hartelijk welkom op deze ba zar- ACHTERVELD Woensdagavond hield de K.P.J. weer een discussie avond. Deze avond was een vervolg op een eerder gehouden avond waar op men er niet helemaal was uitgeko men. Daarom was besloten nog een Iweede discussieavond te houden. De tweede avond had als onder werp ,,De relatie tot je ouders" Ook nu was Emmy Muis aanwezig om de discussie in goede banen te leiden. Tijdens de discussie bleek dat men Wel alle materiële zaken met de ou ders besprak, dat men zo eerlijk mo- 9elijk tegenover de ouders wilde zijn, doch dat het gevoelsleven niet of huwelijks met hen werd besproken. Zeker niet als het om een mislukte liefde ging. Men vond wel dat de felatie met de ouders wel de meest bepalende in het leven was, doch of iet nu ook de belangrijkste relatie in het leven was kwam niet geheel dui delijk naar voren. Ondanks dat bleek dat het toch een heel nuttige discus sieavond geweest was en dat er door Ie aanwezigen veel van is geleerd. Naar aanleiding van deze twee dis cussieavonden werd er door enkele eden het idee geopperd om een lespreksgroep in het leven te roe ien. Dit zal nu nader worden beke- iqn Zaterdagavond werd de jaarlijks terugkerende dropping gehouden. Ondanks de niet al te beste weersom standigheden namen er 33 leden aan deze dropping deel De deelnemers werden in zes groepen verdeeld vari ërend van 4 tot 7 personen per groep In de bossen bij Leersum werden de deelnemers uit de auto's geladen en vandaaruit moest men zien binnen een bepaalde tijd op het vastgestelde punt in Leersum te arriveren. Groep vier 'arriveerde om ongeveer 22.30 uur onder leiding van Margret van Druten als eerste. Ongeveer 20 minu ten later verscheen als tweede de groep van Harry Hak en direct daarop de groep van Jos Voorburg. Onge veer een uur later verscheen er weer een geheel versnipperde groep. Toen rond het middernachtelijk uur de andere twee groepen nog niet waren verschenen, werd overgegaan tot de prijsuitreiking, daar de eerste drie groepen waren geklasseerd. Daarna ging men op zoek naar de andere groepen. Een van die groepen werd op ongeveer anderhalve kilo meter van de plaats van aankomst aangetroffen. Ondanks de stromen de regen liep deze groep toch naar de plaats van aankomst. De andere gaf een telefoontje. Die groep bleek da nig uit de koers te zijn geraakt en in het centrum van Amerongen terecht te zijn gekomen. Direct na het tele foontje werd alles ingeladen en ging het via Amerongen waar de laatste groep werd opgeladen, weer huis waarts, waar men wel laat en nat arriveerde. ACHTERVELD Vorige week dinsdag hielden de K.P.O dames een bijeenkomst in D'Ouwe Peerdestal. Nadat de voorzitster de avond had geopend waarbij zij haar waardering uitsprak voor de grote opkomst werd het woord gegeven van een van de plaatselijke huisartsen, de heer Koch. Hij hield deze avond een lezing over het gebruik en misbruik van medicijnen. Op een duidelijke en be grijpbare wijze zette hij uiteen hoe het gebruik van medicijnen moet plaatsvinden en wat de gevolgen kunnen zijn als men er misbruik van maakt Tijdens zijn uitleg maakte hij ge bruik van dia's, waardoor het een en ander nog duidelijker kon worden gemaakt. Heel goed kwam deze avond naar voren dat men er soms wel wat gemakkelijk over denkt en er helemaal niet bij stilstaat wat de ge volgen kunnen zijn als maar naar een - De speelzaal tijdens de instuif ACHTERVELD Teneinde de ou ders van peuters een indruk te kun nen geven hoe de peuters als ze bij elkaar zijn met elkaar omgaan en met elkaar spelen werd door de peuter speelzaal Klein Duimpje een Instuif gehouden in de Moespot. Dit is een succes geworden Onge veer 70 ouders met hun peuters, er waren er bij die twee en drie kinderen bij zich hadden werd deze instuif bezocht. Het waren in hoofdzaak moeders doch het werd wel gewaar deerd dat er ook nog enkele vaders aanwezig waren. Met de genodigden mee zijn er deze ochtend ongeveer 160 bezoekers geweest. Tijdens de instuif werd naar voren gebracht hoe belangrijk het voor de ouders is om te weten hoe de peuters met elkaar omgaan en elkaar opvangen vooral aan het begin van een nieuw seizoen. Er werd voor de peuters een filmpje gedraaid dat een zeer opvoedend element had Een konijnenfamilie in bun dagelijkse leven Het opstaan, bet wassen, het eten, het samen boodschappen gaan doen waarbij er dan telkens een bij was die niet wilde luisteren en niet bij V O P. overstak waardoor hij bijna werd overreden. Het weggooien 'van een bananen schil op straat waardoor een ander kwam te vallen. Er was ook een moe der- en peutergymnastiek. Vol ent housiasme werd hieraan door de moeders en peuters deelgenomen. De watertafel waarop een bak met water waarin met voorwerpen kon worden gespeeld had vooral bij de jongste peuters geweldige aantrek kingskracht. Er werd gewerkt met vingerverf en ook was er door een van de moeders ongeveer 3 kg. deeg ge maakt waarmee geboetseerd kon worden Ook de bouwhoek trok veel aandacht van de kinderen. Terwijl de kinderen aan het spelen waren was er een heel fijn contact tussen de aanwezige moeders Een dergelijk contact is ook zeer belang rijk De kinderen waren bezig op hun manier maar ook de moeders waren bezig met andere moeders. Het was een echte leuke inloop om nu eens op het gemak te kunnen zien wat er in een peuterspeelzaal om gaat. Na afloop bleken de reacties dan ook geweldig te zijn Alle aanwe zigen waren er zeer enthousiast over. Er is al enkele malen gelegenheid geweest om tijdens de opening van de peuterspeelzaal eens te komen kijken. Hier is steeds heel weinig gebruik van gemaakt. De peuter speelzaal staat altijd open en de moe ders en vaders zijn dan varr harte welkom om eens te komen kijken hoe hun peuter zich daar gedraagd en vermaakt met al de andere peuters. Ook degenen die geen peuters hebben zijn van harte welkom om daar eens te komen kijken. Voor de moeders die er belang in stellen is ook nog naar voren gebracht dat er elke woensdagochtend van 11 00 - 11 30 uur moeder-en peutergymnas tiek is in de zaal van het kruisgebouw aan de W. van Amersfoortstraat. ACHTERVELD op het kerstens- Sportpark speelde Achterveld tegen het op bezoek zijnde Barneveld met 0-0 gelijk. Achterveld's linksback Jo- han van Dalen was geblesseerd en werd goed vervangen door de nog jonge Adri v. d. Heuvel, voor de rest was de ploeg compleet. Bij Barneveld was de doelman van het eerste elftal om discipllnare reden vervangen door de doelman van het 2e team. Achterveld zette direct na het fluit signaal H. S Wijnbergen uit Zeist de barneveld defensie onder druk. Ver der dan het forceren van enkele cor ners die niets opleverden kwamen de Achtervelders echter niet Na 10 mi nuten wisten de Barnevelders het spel enigszins te verplaatsen naar de Achterveld helft De verdediging waarin Herman Kerkhof als laatste man zijn plaats weer had ingenomen sloot echter als een bus. Uit een dieptepass van Achterveld belandde de bal bij Klaas v d Heuvel, die uit een moeilijke situatie Johan Hak in schietpositie kon brengen. Diens harde onverwachte schuiver vloog buiten het bereik van Barne veld doelman Van de Kamp precies naast de buitenkant van de goal Daar kwamen de gasten goed weg. Het spel kreeg hierna een meer op en neer golvend karakter, met Barne veld meer in de aanval. Linksbuiten Jan Hazeleger werd veel aange speeld, doch diens speelwijze was bij Achterveld goed bekend, daar bij enkele jaren bij die club heeft ge speeld. Zijn balverliefdheid en pin- gelwerk kennende was er maar een middel omhem af testoppen n.l. door een paar verdedigers bij hem neer te zetten. Soms ging dit ten koste van tacles die prompt afgestraft werden door de goed leidende scheidsrech ter Om de strijd in de hand te houden stelde de scheidsrechter een voor beeld door Klaas van de heuvel we gens ongeoorloofd spel te noteren in zijn boekhouding. De strijd ging ver der en stond op niet erg hoog niveau door de wind en regen goed voetbal onmogelijk maakt. Herman van Rui tenbeek wist na een leuk opgezete Achterveld aanval met een goede pass Jan Kerkhof in stelling te bren gen Deze loste een afstandsschot op de Barneveldse doelman, die kans zag om de bal tot corner te verwer ken Achterveld bleef met aanvallend voetbal de Achterveldse defensie op de proef te stellen. De buitenspelval werd opengezet en menige Achter veldse aanval werd hierdoor in de kiem gesmoord. Tot aan de rust werd door beide ploegen fel maar sportief gestreden ondanks het feit dat 2 Bar neveld spelers w.o. de oud Achter veldspeler Gert van de Brink een boeking kregen. Na de tnee kreeg Achterveld al gauw de kans om de wedstrijd naar zijn hand te zetten maar deed dit niet, toen Klaas van de Heuvel, Gijs Hak in schietpositie de bal toespeelde. Deze schoot te haastig van zeer dichtbij de Barneveldse goal, hoog en hard over de lat. Een pracht van een kans ging hiermee verloren. Naarmate de tijd verstreek kwamen de vele supporters van beide partijen tot de conclusie dat het team wat het eerst doelpunt zou weten te fabriceren wedstrijd winnaar zou worden. Zover kwam het echter niet ook niet aan de Barneveld Moment uit de wedstri/d Achten/eld-Bameveld. kand toen Gert van de Brink werd vervangen door Lilli Kwatel en deze laatste een goede scoringskans liet liggen. Bij een verrassende Barne veld aanval wist voorstopper Bertus van Houten niets anders te doen dan te onderbreken via een handsbal. Dit leverde echter niets op daar Jan Ha zeleger recht in de handen van doel man Bertus Tolboom schoot. Een overtreding in de barneveld defensie bestrafte de scheidsrechter met een indirecte vrije schop. Via een haag van spelers werd de bal tot corner verwerkt, ook al geen doelpunt. Ondanks dat de regen steeds har der uit de hemel neerdaalde bleven de supporters uit beide kampen wachten op het winnende doelpunt tot het einde toe. Hoewel Barneveld in de slotfase nog een offensief Inzet te leverde dit niets op, daar de defen sie van Achterveld de zaak gesloten hield. De 320 aanwezige toeschou wers (waaronder veel Barnevelders) zochten via de stromende regen hun thuis (en warmte) weer op, (en ook de spelers die tevreden en sportief de arena verlieten). Vier uw bruiloft in de sfeervolle omgeving van De KaniphorslWaar vakbekwame verwenners ervoor zorgen dat deze dag op rolletjes loopt. Voor een zeer billijke prys. U betaalt zelfs geen zaalhuur. En waarom zou u deze onvergetelijke dag niet verlengen met een week-end in ons comfortabele hungalettepark. U krügt van ons dan gratis de beschikking over de bruidssuite- Op De kampliorst indt u naast een fijne keuken, een sfeervol restaurant, een tropenbad, een fitnesshal met zonne banken, een gezellige bar met open haard, een ruime feest zaal met groot toneel en dansgelegenheid. De Kampliorst heeft ook veel ervaring niet artiesten en orkestjes. Het park ligt in de hossen tussen Voorthui/en en (iarderen. Er is hotelservice iu ue bunga- rt lettes met alle comfort nabü het hoofd- v m gebouwWat let u om eens vrijblijvend poolshoogte te nemen? *- De Kampliorst: Verwenners bij uitstek. Apeldoornsestraat 131 3781 PM Voorthuizen Telefoon: 03429 -1427 drogist wordt gelopen en ongelimi teerd daar verkrijgbare tabletten wor den ingenomen. Het bleek dat veel medicijnen die door de arts worden voorgeschreven niet met melk maar met water moeten worden ingenomen Speciaal bracht hij naar voren hoe nadelig het ge bruik van medicijnen in combinatie met alcohol kan zijn. Slaaptabletten zijn te gebruiken, doch dan niet meer dan twee maal per week als men eens rustig en ongestoord wil slapen. Maakt mén ei leyeim^tig gebruik van, dan heeftzo'n tablet op den duur geen nuttige uitwerking meer Na de pauze werd er nog een aantal vragen gesteld, waarbij ook het ge bruik van vroegere huismiddeltjes naar voren kwam. Over het gebruik van de weer in opkomst zijnde krui den werden vragen gesteld. Nadat alle vragen waren beantwoord werd de bijeenkomst gesloten De heer Koch werd dankgebracht voor zijn duidelijke uitleg. Uit de reacties van de aanwezigen bleek dat het een zeer leerzame avond is geweest. ACHTERVELD - Door de activi teitencommissie van de S.V.A. wordt op vrijdagavond 24 oktober voor de pupillen en de meisjes een ontspan ningsavond georganiseerd. Er zullen deze avond twee lachfilmpjes wor den vertoond en natuurlijk een hoofdfilm. De hoofdfilm is in kleur en is zeer spannend De aanvang van deze avond is om 19.00 uur en zal om ongeveer 21.00 uur afgelopen zijn De ouders van de meisjes en jongens die veraf wonen worden verzocht de kinderen te willen brengen en na afloop ook weer te komen halen. De toegang is gratis en men hoopt dat iedereen op tijd aanwezig zal zijn zodat alles volgens de geplande tijd zal verlopen. LEUSDEN De IJsclub Zwanen burg nodigt leden en niet-leden uit tot het bijwonen van de algemene I jaarvergadering, te houden op 28 ok- tober 1980 om 20.00 uur in het verga derzaaltje van de Sporthal de Meent j in Groenhouten. De agenda luidt: 1. opening, 2. ingekomen stukken. 3. verslag secre- I taris. 4 verslag penningmeester en vaststellen jaarrekening, 5 bestuurs- j verkiezing, 6. verhoging contributie. 7. nieuwe ijsbaan - recenteontwikke- j lingen, 8 rondvraag. 9 sluiting

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9