„Goed team is belangrijker dan forse winst" Spaanse ontboezemingen SUPERMARKTEIGENAAR WIM WAHLE: Kantlijn De bocht is weg, lang leve de bocht! ONZE SPECIALE KANTLIJN-FOTO: DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 Loep op Leusden 11 ,i»f a\\i:\s in zijn wmr LEUSDEN - Werkdagen van twaalf tot veertien uur zijn super markteigenaar Wim Wahle niet vreemd. Die lange werkdagen ko men volgens hem omdat hij geen kruidenier of supermarkteigenaar meer is van het oude stempel, maar een uiterst modern zakenman met alle bezigheden die zoiets vandaag de dag meebrengt. Kijken de meeste supermarkteigenaren eens per week hun zaak een keer rond om te zien welke produkten moeten worden besteld, Wim Wahle pro grammeerde als eerste Leusdense ondernemer, trouwens ook als een van de eersten in Nederland, zijn hele winkelvoorraad in een com puter die is verbonden met de kas sa's. Wordt er iets verkocht, dan wordt dat direkt verwerkt in de com puter zodat Wim Wahle ook nog eens computerprogrammeur moet zijn wanneer hij wil weten hoe groot zijn voorraad nog is voor het klaar maken van de bestellingen. Toch bespaart het systeem volgens de vooruitstrevende supermarktbaas heel wat papieren rompslomp en re kenwerk en vindt hij het de proef zeker waard. Naast die ingewikkel de klussen is Wim Wahle druk doende met de inkoop voor zijn zaak, heeft hij zitting in de commis sie die voor alle zaken die zijn aan gesloten bij de Centra, waarvan ook hij lid is, de prijzen van de artikelen vaststelt, is hij met vijftig medewer kers personeelsfunctionaris, soms wanneer er problemen zijn een beetje sociaal werker en toch wil hij als het even kan ook zelf in zijn zaak te vinden zijn om eens een praatje te maken met de klanten. Wim Wahle hier even zelf achter één van de kassa's in zijn nieuwe zaak. BEGONNEN VENTER ALS MELK- Wie Wim Wahle in zijn 1100 vierkante meter grote supermarkt bezig ziet, kan nauwelijks geloven dat deze 28-jarige, in Nieuwkoop geboren, ondernemer nog maar een paar jaar geleden met melkproduk- ten ventte. Wim Wahle: ,,Dat was in het begin van de jaren zeventig, maar toen was voor mij al duidelijk dat er in die straathandel geen toekomst meer zat en ik wilde er dan ook zo snel mogelijk uit. Toen ik de kans kreeg in Woerden bedrijfsleider te worden greep ik die met beide handen aan en al kort daarna kon ik met wat bijeengespaard geld mijn eerste ei gen zaak kopen. Dat was een su permarktje van 140 vierkante meter. Ik heb het daarin twee jaar uitge houden, toen wilde ik naar een gro tere zaak. Die wens heb ik aan Cen tra laten horen en daar is men toen voor mij aan het zoeken gegaan. Op een zeker moment kwamen ze met Leusden op de proppen, waar toen juist werd gewerkt aan de plannen voor het noodwinkelcentrum De Ro- zendaal. Ik ben hier toen werkelijk alles wat voor mij van belang was uit gaan zoeken: wat voor winkels er al wa ren, wat de groeiplannen precies in hielden, wat voor koperspubliek ik kon verwachten, wat voor artikelen ik zou kunnen verkopen enzovoort. Toen duidelijk was dat ik hier een beste kans zou hebben, is de zaak in Ede verkocht en ben ik hierheen ge komen. In het begin van de Leusdense tijd was het voor mij een enorme voor uitgang. Ik had in De Rozendaal een zaak van 300 vierkante meter, acht vaste medewerkers, tien part-timers en nog eens een avondvulploeg, die op woensdagavond alle voorraden in de zaak komt aanvullen. Maar naarmate de tijd vorderde kwamen we er streeds krapper in onze ruimte te zitten. Ik heb toen vaak tegen het personeel gezegd dat wanneer we naar een nieuw pand zouden gaan alle aandacht zou worden besteed aan voorzieningen als een kantine en .toiletten. In de Rozendaal zaten de meisjes tussen de lege dozen hun koffie te drinken, dat was echt te gek." KASSA'S En nu draait Wim Wahle dan al weer een aantal maanden in zijn nieuwe zaak in de Hamershof. Het personeelsbestand werd fors uitge breid, er zijn nu achttien vaste me dewerkers, twintig parttimers en twaalf avondvullers. Maar voor de immer drukke ondernemer is het er ondanks dat grote aantal medewer kers zeker niet rustiger op gewor den. Dat komt voor een deel ook wel, zo lijkt het, doordat Wim Wahle een perfectionist is. Wie met hem over zijn zaak praat ontdekt al snel dat daarin niets aan het toeval is overgelaten, alles moest van het begin tot het eind grondig worden onderzocht en doordacht. We schreven al over het computer systeem, nog zo'n voorbeeld zijn de kassa's waar de klanten hun bood schappen afrekenen. Omdat Wim Wahle door had dat de meisjes achter die apparaten nogal snel vermoeid raakten, ging hij op zoek naar een oplossing voor dat probleem Hij reisde daarvoor naar Zwitserland en Duitsland, om te zien hoe men daar de kassa-een- heden opstelde. Uiteindelijk kwam hij bij een bedrijf in Duitsland terecht waar men precies zo dacht als hij: kassieres geen zware pakken was middel en andere zaken van het ene boodschappenwagentje in het an dere laten zetten en ondertussen met de andere hand de verschuldig de bedragen op de kassa aan laten slaan, nee er kwamen twee lopende banden met een elektronisch oog, die voor een bijna volautomatische afvoer van de boodschappen zor gen. De geldlade in de kassa moest ook zo komen te zitten dat de kas- sière zich niet steeds behoefde te draaien naar de klant en ziedaar ook dat probleem werd opgelost. Voor Wim Wahle zijn al die ogenschijnlijk misschien kleine zaken zeker geen bijkomstigheden, maar even be langrijk als bijvoorbeeld zijn omzet, bruto en netto winst. Hij steekt in de oplossing van dergelijke problemen dan ook veel tijd en geld, ,,want", zo besluit hij, ,,voor mij is een goed draaiend team belangrijker dan een forse winst" «ZE WEEK IN DE GEMEENTE kreatieve avond De Moespot, leeft vanaf 10 jaar Zondag 26 oktober, 14.00 uur: Puz- zelrit A.M.B.C. start hotel De Roskam. Zondag 26 oktober, 20.30 uur: Dans club D'Ouwe Peerdestal. Dinsdag 28 oktober, 20.00 uur: EHBO cursus Ons Gebouw. Dinsdag 28 oktober, 20.00 uur: afde- lingsvergadering A.B.T.B. koffiekamer Ons Gebouw. Dinsdag 28 oktober, 9.00 uur: Wel fareclub Zonnebloem Ons Gebouw. LEUSDEN-CENTRUM ZUID EN VAREN Een dezer weken kreeg ik een uitnodiging van een goede relatie voor een daagje varen op het Eem-, Gooi- of Flevomeer. Al die meren zijn ons niet onbekend, vaak zitten we vanaf een dijk, strand of terrasje al dat water gade te slaan. Er Is bijna niets mooier dan die blanke zeilen tegen een stralend blauwe lucht over het gladde water te zien glijden. Brutale speedboten verstoren dan af en toe de stilte en brengen onervaren zeilers in moeilijkhe den, maar ook dat hoort er bij. Toch nam ik met wat gemengde gevoelens die invitatie aan, ik heb niks tegen water maar ik vind het zo dun, met zwemmen heb ik ook geen moeite, alleen het boven blij den geeft me altijd problemen. Nadat me verzekerd was dat alles aan boord was, reddingsvesten, vlotten, vuurpijlen en leeftocht voor een paar dagen ben ik toch maar gegaan. Uit een van de jachthavens In buurt vertrokken we, nadat ik hartroerend afscheid genomen had van allen die me dierbaar zijn. Ik zag dat vroeger in mijn geboor teplaats als de haringvissers voor zes of zeven weken op hun zell- loggers naar zee gingen, als het slecht weer was op zee kwamen sommigen nooit meer terug. De boot was al een verrassing, ouderwets van staal en eikehout gebouwd en veel ruimer dan je van bulten vermoedden zou, alle denkbare gemakken voor naviga tie en de civiele dienst aan boord. We gingen „buitengaats" en toen begon het zachtjes te rege nen en hard te waaien, de boot trok zich er niks van aan. Uit een boek had ik vlug wat technische termen geleerd om niet voor een groentje aangezien te worden, 'k Had het over de bezaans mast, stuur- en bak boord, het grootzeil, kielhalen en nog zo meer. Ook over de fok en de zwaarden, over een oorlam, maar dat was niet aan boord, ik heb tenminste geen geblaat ge hoord. Toch hoorde Ik de schipper over „de verkeerde wal varen" spreken, nou is het gebeurd, dacht Ik, maar niks, alles ging ondanks wind en regen gewoon door. Tussen allerlei rare paaltjes en boeien bracht de zacht zingende motor ons waar we moesten zijn. Toch had Ik het gevoel dat er getwijfeld werd aan mijn zee mansschap, heb ik dat zeeboekje toch niet goed gelezen? In het wat nevelig licht gleden langzaam de contouren van de Veluwerand voorbij, ergens een groepje wil gen of peppels die zich in de wind staande hielden, een kerktorentje tussen het groen en wat verder de slanke brugboog over het Eem- meerl 't Was een prachtige beleve nis, heel wat anders dan het geros In een auto, waar je steeds weer te snel ergens voorbij gaat. En toen gingen we vissen in de luwte van een dijkje, m'n hengel- ervaring had Ik nog van toen ik stekelbaarsjes ving in een boeren sloot, maar de vissen waren ken nelijk geëmigreerd naar een water waar alles beter is dan hier. Ik had beloofd vis mee te brengen, dus ben ik de wal opgegaan en In een klein plaatsje waar het erf naar vis rook, kon Ik gerookte paling kopen. Aan een van de snoeren heb ik ongezien zo'n paling vast ge maakt maar de man die toen op haalde had geen waardering voor de buit. Wat Ik die dag geleerd heb Is, dat je met varen geen haast moet hebben en dat land en water er anders en boeiender uitzien dan op het land, ik kan me een beetje voorstellen dat veel mensen da gen op het water door kunnen brengen. In de alsmaar toenemende wind gingen we op de thuishaven aan, het oorlam kwam ook nog en de stuurvrouw zorgde voor een per fect „binnen lopen" 't was jammer dat tjet voorbij was. 's Anderendaags, toen ik m'n zeebenen een beetje kwijt was, ben ik het dorp weer eens door gegaan, en dan zie je toch ook weer leuke dingen. Een dóódsim pele oplossing van onze econo mise problemen: een ondernemer die z'n brood tracht te verdienen met het verkopen van hout en alles wat ddarbij hoort had voor zijn winkel een speciale aanbie ding, een bosje hout voor drie gevulde koeken, rollen behang voor vijf gebakjes, stukken triplex voor vier tompoucen. Iéder in het dorp heeft een tuin tje, groente kweken, een pond sperciebonen vooreen liter benzi ne, een kilo aardappelen vooreen brood, enzovoorts. Er schiet me te binnen dan ene mener Bellamy In 1880 een boek schreef „Het Jaar 2000". Hij wilde dat ook; weg met dat beroerde geld, rullen maar. 't Is niet geluks, geloof ik. Het was dierendag, ik zag bij iemand wiens stiel het is vlees te verkopen een aanbieding voor onze lieve dieren. Hart en kopvlees voor een kleine prijs, 't ging zo goed dat er vlug een paar koeien moesten worden geslacht, koeien ook blij. Er was nog een winkel waarin luid getimmerd werd, briefje op, de deur: Wegens opening geslo ten, dan was er nog een winkelier die afgedroogd werd omdat ie om z'n eigen geld vroeg en een waar even 20 „roeien" werden gepikt. Ik raakte in discussie met ie mand die dicht bij een patat- kraamuitbater woont, hij vond de geur van het bakken van ons na tionale volksvoedsel niet zo erg lekker, vooral als de wind ongun stig was, verder lijkt het alsof frites bij jeugdige gebruikers een agres sieve werking heeft, die zich uit In het vernielen van laantaarnpalen en nog zo het een en ander, vooral als het donker is. Wij slapen met de ramen open, het is maar dat u het weet, maar als dan de open haarden aan gaan met die penetrante harsgeuren, dan moeten ze wel dicht. Verder zou het toch gewenst zijn In verband met olie- en andere crises, schoorstenen in de huizen te gaan maken. Kunnen we door ons eigen gro ve vuil te verbranden en 's winters nog een beetje warm zitten. Sp. Donderdag 23 oktober, 20.00 uur: commissie Algemene Bestuurszaken vergadert Zaterdag 25 oktober, 10.00 tot 12.00 uur: hobby-instuif bij Blijhof, Ans- friduslaan 49. Maandag 27 oktober, 20.00 uur: ge coördineerd ouderenwerk vergadert in het gemeentelijk expositiecentrum. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leus den. voor de praktijk van de artsen Van den Berg Binkhorst/du Boeuff. Boersema/Koch, Lantink/Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar dr. W van den Berg. Marterhoeve 1. Leusden-C., tel. 945735 Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14 uur Visites graag voor 10 uur "s morgens aanvragen APOTHEEK Apotheek Leusden. winkelcentrum De Biezenkamp, Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur en uit sluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 tot 20.00 uur. Op zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 14 30 uur en van 17.30 tot 18 00 uur WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. L. van Kalkert, de Roo van Aldewereltlaan 9. Leusden. tel. 945628 dienst Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdagavond 23-10 t/m woensdagavond 29-10. VERLOSKUNDIGE Mevr. Thuis-Paulussen, Kon Wilhelmina- laan 18. Amersfoort, tel. 10886 b.g.g. 722000. TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde: Dok- terscentrale Amersfoort tel. 033-722000 MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt: LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderij GrootKrakhorst, Boldenkhof 18, tel 945618. Maatschappelijk werk woensdag 10.00- 11.00 uur Gemeente Leusden; donderdag 14.00-15.00 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC)MDE gezins- en bejaarden verzorging en maatschappelijk werk: maan dag van 14.00-15.00 uur; dinsdag van 14.00-15.00 uur Gezamenlijke Kruisvereni gingen (AIMD); donderdag van 14 00-15.00 uur PSC LEUSDEN-ZUID: In Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13. tel 940818. Maatschappefijk werk: maandag 10.00- 11.00 uur Gemeente Leusden, vrijdag 14 00-15.00 uur PSC. ACHTERVELD: Kruisgebouw, Walter van Amersfoortstraat 30. tel 03425-1333. Maatschappelijk werk' vrijdag 9.00-10.00 uur Gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: vrijdag 9.00-10.00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE- maandag van 11.00-12.00 uur. Tijdens het weekeinde kan men zich in drin gende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek. Gooi en Eemland, tel. 035-45555. MOEDERS VOOR MOEDERS: Mevrouw M L Rozendaal-Doucet, Jan van Arkelweg 47, Achterveld, 03425-1853. WERKGROEP „LAAT LEVEN" te Leus den. hulp voor moeder en kind bij niet ge wenste zwangerschap, tel 033-942291 en 033-940541 (Leusden) en tel. 033-620244 (bureau Jaat leven" Amersfoort). DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of dierenkliniek te bellen. Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgeval len te bereiken is. TEL. HULPDIENST Werkgroep Homosexualiteit Amersfoort (WHAM). Iedere vrijdagavond van 20 00- 24.00 uur, tel 03495-5672. PASTORALE HULP: van 24 t/m 31 oktober is bereikbaar Pastor B ter Bekke, tel. 941261 RUTGERSHUIS AMERSFOORT (bureaus voor geboorteregeling en seksualiteit), Zon nehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel. 033-18931. Spreekuren volgens afspraak. AL-ANON AMERSFOORT: tel 12595, Postbus 946, Amersfoort. Zwarte weg 14. Dinsdag 28 oktober, 20.00 uur: ijsclub Zwanenburg vergadert in de vergader zaal van sportzaal De Meent. Woensdag 29 oktober, 20.00 uur: Wijkvereniging Rossenberg vergadert in De Til. Woensdag 29 oktober, 19.45 uur: bij eenkomst Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep in de Marcuskerk Tot vrijdag 31 oktober: expositie nieuwe gemeentehuis De Schepershilt 17. Burgemeester Rademaker is padvinder geweest. Nou, dat is te merken. Die man weet ten minste van de hoed en de rand Een ding is zeker: als de Mid denweg straks is doorgetrok ken, zal het geluid op die weg het geluid van de afgevoerde schietbaan vast overtreffen De nieuwe bocht in de Heiligenbergerweg ligt er. Glanzend nieuw. Gehoord in de wandelgangen: ..Daar neergelegd door de wethouder van de dure vergissingen De eerste automobilist is trouwens al uit die bocht gevlo gen. Is dat geen aanleiding om eens te bezien of een rekon- struktie uitweg kan bieden? De schietvereniging is niet gaan kijken op de Hoge Klei, zeggen ze. Nee, ze voelden natuurlijk niks voor kleiduif- schieten Voorzitter Ten Berge van het CML/RO wil aktie gaan voeren. Wat bezielt die man nu ineens? Hij wil de Achtervelders toch niet vergelijken met de Leusde- naren? De werkgroep Verkeers- aangelegenheden is volgens Henk Ossendrijver teveel met de broodkruimels bezig. Het streven is uiteraard naar een goed belegde boterham. Koffie-uurtje voor vrouwen voorziet in een behoefte, lees ik. Nou, dan is het slecht ge steld in Leusden Het is voor het eerst dat ik hoor dat vrou wen een koffie-uurtje organi seren Dat gaat toch overal spontaan? De raad kan binnenkort een voorstel verwachten van een paar ton ter verbetering van die zéér gevaarlijke bocht in de Maanweg. En nu we toch bezig zijn: wat te denken van die zéér gevaarlij ke bocht in de Asschatterweg ter hoogte van de Lapeer- seweg? Daar zijn veel auto's van de weg geraakt! Ze komen zelfs uit Turkije, Thailand en Indonesië om in Leusden te bekijken hoe ze het hier allemaal organiseren. Ze zullen eerst wel een briefje hebben geschreven maar nooit een antwoord hebben qekre- gen. De Hamershof heeft verwij zingsborden „omdat het een markant punt" zou zijn. Gut, dan kennen we er nog wel een paar. kruispunt Middenweg- Asschatterweg, fietsoversteek Hamersveldseweg/Noorderin- slag, Waterjuffer... en zovoorts Staat die brug in de Lock- horsterweg niet op de monu mentenlijst? Nee? Nou, dan kan ie gesloopt worden. Of toch wel? Nou, dan wachten we toch nog even Verkeersmaatregelen rond „Rozendaal" opgeheven, lees ik. Waren er dan maatregelen getroffen? Is onze burgervader een keer tje op de (padvinder) radio en nou hebben we geen goeie mast om hem te ontvangen Advertentie in deze krant: „Leusden heeft een onder grondse" Onze wethouder voor de bevordering van het openbaar vervoer zal wel even gek opgekeken hebben toen ie dat las De school in mijn achtertuin? Mij niet gezien hoor „Hallo hallo! Dit is een speciale oproep aan alle scouting-groe- pen zonder eigen home: kom naar Leusden en we zoeken een aardig plekje!" Eigenlijk zou de politie van Amersfoort haar werk in Leus den en die van Leusden haar werk in Amersfoort moeten doen. Wordt er hier misschien wat méér gekontroleerd op overtredingen en dan zou uw fiets tenminste veilig verkeerd bij het Amersfoortse étation kunnen staan Een hele tijd niks meer gehoord vanEr zou toch niks met 'em aan de hand zijn? Die filmreduktiebon van De Til in onze krant had u best uit mo gen knippen hoor, daar was ie voor Winkelende Leusdenaar in de Hamershof: „Wordt daar nou het warenhuis gebouwd?" Konijntje in De Wetering: „ik wil best een bloembak. Mét wor teltjes graag". Eend in Langenbeek „Is van zo'n bloembak ook een water dichte badkuip te maken? Dan wil ik er ook wel graag een. Zonder die varen-troep graag". (Van de redaktie) LEUSDEN - Lang verwacht, veel gehoopt en toch .eindelijk gekomen! De bocht in de Heiligenberge rweg is na veel vijMn en zessen, maar in ieder geval voor een paar ton gerekonstrueerd. De Leusdenaren kunnen nu zonder bezwaar met een vaart/e van zo'n zeventig, tachtig kilometer per uur hun dorp binnen snellen. Nu nog event/es stoplichten koppelen en zo lang mogelijk op groen zetten en de zaak is gepiept. Hier een pracht van een foto van de gloednieuwe bocht, helemaal aangelegd volgens de technische aanwijzin gen van onze direkteur van de dienst GemeentewerkenDat bord metSituatie gewijzigd" kan overigens rustig weggehaald worden, want in dit geval is geen enkele vergissing mogelijk

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11