Thrillers en avonturenromans: van Deighton tot T revanian operatie; Hetgoud van Moskou ZD ANIOREAS John Salisbury U-f Conferentie „Gelijke kansen in het onderwijs" t DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 In de afgelopen tijd zijn erg veel irlllers en avonturenromans in Ne- erlandse vertaling verschenen, andaag in deze rubriek de bespre- jng van een eerste reeks. Er er ko- ten er nog meer! en deighton De Britse schrijver Len Deighton is in ederland een goede bekende, die met ame bekend werd door bestsellers als Dossier Ipcress" en „Begrafenis in erlijn", die beiden werden verfilmd met lichael Caine als de naamloze hoofd- juur in de hoofdrol. Uitgeverij Elsevier brengt de thrillers an Deighton opnieuw uit in paperback- dities. waarvan kortgeleden „Het mil- rdenbrein" en „Operatie Andreas" afschenen. De eerste verscheen eer- er bij Bruna onder de titel: „Het Miljar- en Monstrium" en de tweede bij uitge- arij Van Ditmar onder de titel: „Chan ge onder water". Het is maar. dat u et weet. Len Deighton behoort tot mijn lieve- ngsschrijvers. Zijn naamloze hoofdfi- uur in zijn spionage-thrillers heeft een iscinerende humor over zich, die de rnst van het spionagewerk steeds teer weet te relativeren zonder zijn oei uit het oog te verliezen. Op amu- ante wijze dwarrelen we in feite speels oor die typische spionage-wereld. aar daarbij blijft het verhaal steeds pannend en worden de onderwerpen oed uitgediept. Dat het bedrijven van nonage echt vuil werk is hoeft geen etoog en ook de „ik"-figuur uit jeightons boeken laat déérover geen nkele twijfel meer bestaan. In „Operatie Andreas" gaat het aan- inkelijk om een gezonken Duitse on- erzeeboot voor de Portugese kust, die en behoorlijke hoeveelheid vals En- els geld aan boord zou moeten heb- en, maar als een bergingsoperatie ordt ingezet, blijkt het spel plotseling eel ingewikkelder te zijn geworden en e inzet aanmerkelijk hoger. Met zicht- aar gemak schetst Deighton het soms erknipte wereldje der spionnen met de ermakelijke Britse chef, Dawlish in een parte hoofdrol. Datzelfde is het geval met „Het Mil- Jden Brein", waarin het gaat om een articuliere Amerikaanse organisatie nder leiding van een generaal b.d., die achtswellustige neigingen begint te njgen en op zijn landgoed een super- ein heeft geïnstalleerd met als enige Del de strijd tegen communistische evaar perfekt te voeren om uiteindelijk ewereldmacht over te kunnen nemen, et schijnt, dat men in Amerika wel leer last heeft van deze ultra-rechtse iganisaties, die op eigen houtje een al an niet verborgen guerrilla tegen de ussen voeren. De meest beroemde ivé-organisatie is de Crusade for reedom (Kruistocht voor de Vrijheid) en Esso-man Eugene Holman. Deze ganisatie beschikt over Radio Free urope en Radio Free Europe Press iet 28 zenders. Deighton laat in dit verhaal zijn oofdfiguur weer opdraven om al te ak- eve privé-agenten tot de orde te roe- en. want wees nou eerlijk: al dat soms mateuristische gedoe bemoeilijkt het «rk van de officiële diensten en dat an niet. Kortom: twee voortreffelijke spiona- p-thrillers voor hen, die deze nog niet erder hebben gelezen of voor hen, die og aan de romans van Len Deighton toeten beginnen. i0od van een generaal Een goed geschreven politieke 'riller is nooit weg. „Dood van een pneraal" van John Ralston Saul is een. Het is een op authentieke ge- wens gebaseerd verhaal rond de tod van generaal Ailleret, De aulle's militaire stafchef. De gene ral en zijn gevolg stortte neer met jn vliegtuig onder mysterieuze om- handigheden. De journalist Charles tone probeert op een gegeven mo- •ent de waarheid te ontdekken en fgt het spoor terug. Aanvankelijk tuit hij op een muur van zwijgzaam- aid, maar steeds meer beginnen in rijden te praten en stukjes bij wtjes maakt Stone de legpuzzel &mpleet en legt hij een ingewikkeld bmpiot bloot Zijn speurtocht is echter niet onop- ïmerkt gebleven en de hoofdrol- tolers in het drama Ailleret komen eedogenloos in aktie. Zij hebben de acht en voldoende potentieel om de al nieuwsgierige journalist te vernieti- John Ralston Saul is er in geslaagd om op een integere, fascinerende wijze de grimmige sfeer rond de journalis tieke speurtocht vast te leggen. Zijn be schrijvingen van de verschillende mi lieu's in Frankrijk is onthullend en soms verbijsterend. Met op de achtergrond de steeds weer opdoemende vete bin nen het militaire bestel, ontstaan en in stand gehouden na de onafhankelijk heid van Algerie en de strijd van de OAS. In Frankrijk is het boek een bestseller geworden en veroorzaakt in bepaalde kringen nogal wat opschudding. Het Franse dagblad „Le Monde" vergeleek het boek met „De dag van de Jakhals" van Frederick Forsyth. Ik kan me daar bij aansluiten, want het boek heeft de zelfde intentie en de grimmige sfeer van opengegooide, politieke beerputten Met de stank van carrière-angst. de vuurstorm - robert l. duncan Van Robert L. Duncan zijn al ver schillende thrillers in Nederlandse ver taling verschenen. Wie herinnert zich niet „De Fuji-order" en „Tempelhon den"? „De vuurstorm" speelt zich op nieuw voor een deel af in Japan, het land dat Duncan op z'n duimpje blijkt te kennen. Hoewel de basisconceptie van de romans van Duncan in het algemeen gelijk aan elkaar zijn (man in belangrijke positie raakt door bepaalde oorzaak niet alleen zijn positie kwijt maar wordt ook door iedereen in het nauw gedre ven) desondanks weet hij steeds weer te boeien door sfeerbeschrijvingen, de uitwerking van de intrige en de aktie, die soms gewelddadig is en groots van om vang. Zo ook in „De vuurstorm", waarin Charles Corwin, vice-president van een scheepswerf het slachtoffer wordt van een ingenieus internationaal komplot. Duncan weet zijn verhaal met een be hoorlijke kennis van zaken te vertellen, waarbij het steeds weer opvalt, hoe goed Duncan de Japanse sfeer over weet te brengen. Zoals in al zijn boeken, vindt het verhaal zijn oorsprong in Ja pan, maar verplaatst de aktie zich naar andere delen in de wereld. In „De vuurstorm" krijgt de roman haar climax in de Verenigde Staten, in de haven van Los Angeles. De ongelooflijke intrige van de olie-maatschappijen wordt door Djjncan koel en clean beschreven, maar wie de laatste jaren de kranten zorgvuldig leest, die beseft, dat hetgeen Duncan als thriller aan het papier toe vertrouwd. zonder méér zou kunnen plaatsvinden. geheim projekt atlas We blijven nog even in de sfeer van macht, intrige en verraad in „Geheim Projekt Atlas" van de bekende schrij ver van avonturen-romans Wilbur Smith. „Geheim projekt Atlas" is een westerse organisatie, opgezet met het doel om de tanende macht van het westen ten opzichte van bijvoorbeeld de olie-landen tegen te houden. Tot die organisatie behoren onder meer com mando-eenheden, die, uitstekend ge traind voor wereldomvattende calami teiten, op elk moment van de dag of nacht ingezet kunnen worden. Gene raal Peter Stride is commandant van zo'n eenheid en naaste medewerker van het hoofd van projekt Atlas. dr. Kingston Parker. Ook hier geldt het principe, dat macht naar méér smaakt en Stride wordt daar in eerste instantie het slachtoffer van. Het verhaal van Smith begint met een goed voorbereide vliegtuigkaping door fanatieke terroris ten. die in opdracht van de geheimzin nige Kalief een Boeiïng van British Airways met 401 passagiers aan boord kapen. Uiteraard komt de commando eenheid van Stride in aktie om de pas sagiers te bevrijden. Op het laatste moment krijgt hij echter een verbod om in te grijpen van hogerhand. Stride ne geert het verbod en komt daarmee te recht in een angstaanjagende reeks verwikkelingen. In die stroomversnel ling van aktie. verraad, corruptie en moordaanslagen, weet Peter Stride zich te handhaven, maar dat gaat ten koste van zijn baan. Pas dèn komt de commando-generaal echt in aktie, ge steund door een rijke industriële, die hem in dienst neemt. „Geheim projekt Atlas" is een angstaanjagend, uiterst spannend verteld verhaal, zich afspe lend in de duistere spelonken van hen, die de macht hebben of het ten koste van alles willen veroveren. Een topper met veel vaart geschreven. hammond innes Van een geheel ander kaliber zijn de avonturenromans van de bekende t schrijver Hammond Innes. Bij Elsevier verschenen kortgeleden weer enkele romans van zijn hand, nieuw of reeds eerder onder andere titel verschenen. Dat is dan in de eerste plaats „Het land dat God aan Kaïn gaf", zich afspelend in het barre klimaat van Labrador. Innes is er in geslaagd om een schitterende roman te schrijven, waarin met name het land zelf een belangrijke, bepalende plaats krijgt in het geheel. Het draait in deze avonturenroman rond de opsporing van twee overleven den van een hachelijke expeditie in de woeste natuur van Labrador. Hammond Innes is een man, die vrij wel als geen ander er in slaagt om de streek, waarin zijn verhaal zich afspeelt, een hoofdrol te geven Met een enorme kennis van zaken beschrijft hij het land. de mensen die er wonen en hun tradi ties. Op meeslepende wijze verweeft hij de natuur met het verhaal en dat bete kent, dat je bij het leven van „Het land dat God aan Kaïn gaf" de koude rillin gen soms niet kunt vermijden. De roman speelt zich af in het begin van de vijftiger jaren, als de binnenlan den van Labrador worden ontgonnen voor het delven van ijzererts en spe ciaal daarvoor een spoorweg wordt aangelegd. Een gigantisch karwei in dat barre, koude klimaat. Een karwei voor geharde kerels. Een jonge ingenieur uit Engeland komt door een toeval te recht in deze voor hem onbekende wereld. Zijn doel is bewijzen te zoeken Bewijzen, dat twee mannen van een expeditie nog in leven zijn. Vlak voordat de zoekakties werden gestopt, had de vader van Ian Ferguson in Engeland radioberichten van hen opgevangen, ook al werd dat door deskundigen on mogelijk geacht. Ferguson wil het gelijk van zijn inmiddels aan een hartaanval gestorven vader bewijzen. Het gevolg is, dat de jonge ingenieur terecht komt in een reeks verwikkelingen en wordt gekonfronteerd met zaken, die hij had moeten weten, maar niet wist. Een schitterende roman, zoals alleen Hammond Innes die kan schrijven. Im posant door de kracht die er van af straalt Hetzelfde kan gezegd worden van „De furie van de Oceaan", dat zich echter heel wat dichterbij afspeelt: na melijk op het onherbergzame eiland Laerg, één van de eilanden van de Hebriden. Met dezelfde soms ongeloof lijke kennis van zaken weet Innes ook hier weer de natuur en het landschap een bepalende hoofdroLte geven. Deze keer is het niet de koude, maar het al even gevaarlijke onbetrouwbare weer in deze streek. De Atlantische Oceaan, de woeste zee, is de plaats waar zich het meeste afspeelt. Hier gaat het om de evacuatie van een radar-post op het eiland Laerg. Die evakuatie gaat door allerlei omstandigheiden te laat in het seizoen van start en het gevolg is ver schrikkelijk. Temidden van herfst-stor- men vindt een drama plaats, dat haar oorsprong vond in de laatste wereld oorlog. Ook hier weet Innes de onver zettelijkheid van de bevolking relief te geven in de gigantische strijd tegen de natuur. Kleinschaliger misschien dan in Labrador, maar in feite met hetzelfde kaliber. Een knappe thriller, die eerder verscheen onder de titel „Een eiland in de oceaan". Cornel Lumière kwam door een toe val in Kalavrita terecht en bleef er een half jaar. Hij sprak daar met de bevol king en hoorde van het drama, dat zich daar had afgespeeld. Hij besloot er een boek over te schrijven en het resultaat is „Mijn wraak is de dood", een roman, die naast de thriller-elementen ook de lief de voor het Griekse land in een haast pijnlijke sfeerbeschrijving tot uitdruk king brengt. Een spannend én ont roerend boek, waarin de wraakge- dachte logisch en onontkoombaar is uitgewerkt. het goud van moskou ledereen weet nu, hoe het met de Olympische Spelen in Moskou is ge gaan Het werd een tamelijk sfeerloos gebeuren' door de boycot van ver schillende landen na de inval van de Sowjet Unie in Afghanistan. De Ameri- VWH 'W de wraak is mijn dood Kalavrita is een Grieks dorp. Zo maar een dorp, zoals ook het Franse Ora- dour-sur-Glane een gewoon stadje was. Toch hebben beide namen nu een bittere overeenkomst: de komplete be volking werd gedurende de tweede wereldoorlog door de Duitsers uitge moord bij wijze van wraak. Voor Kala vrita betekende dat een bloedbad, waarbij 1360 onschuldigen de dood vonden Onder hen de familie van Stravros Milionis. Stravros zelf woonde in die periode in Canada, waar hij zich een eigen bestaan als advocaat op bouwde Na de oorlog wordt hij gekon fronteerd met de verschrikkingen van Kalavrita én als zijn inmiddels naar Ca nada gekomen vader - die de ver schrikkingen levend hield - overlijdt, besluit Stavros terug te keren naar Griekenland, om voor zijn vader een kapel op te richten Terug in zijn ge boorteland wordt hij gekonfronteerd met het verleden en ontmoet hij een jonge vrouw, die ontoegankelijk is. Zij leeft in het verleden, als een kind. Le vend in de bergen, onbewust van de samenleving om haar heen. Nog steeds zwijgend treurend om de doden van Kalavrita. Stavros Milionis ontkomt niet aan het noodlot. Hij raakt in de ban van het meisje én hij besluit in naam van haar en zijn vader de doden van Kala vrita te wreken. mensenjacht Eigenlijk kom je maar zelden Duitse thrillers tegen. Bruna heeft er enkele uitgebracht, maar daar is het bij geble ven, tenzij je de romans van Simmel en consorten onder het genre „thriller" wilt rangschikken. Ik doe dat niet. Een op vallend debuut is „Mensenjacht" van de Duitse filmproducent en scena rioschrijver Rainer Erler, kortgeleden in Nederlandse vertaling door Elsevier Boekerij uitgebracht In „Mensenjacht" wordt een uitermate aktueel onderwerp in een soms angstaanjagende thriller verwerkt. Erler beschrijft in deze roman de lotgevallen van een pasgetrouwd echtpaar, dat in een motel in een uit hoek van de Verenigde Staten plotse ling in een nachtmerrie terecht komt. De man wordt wordt ontvoerd en de jonge vrouw weet op het nippertje te ontko men. Samen met een vrachtwagen chauffeur zet ze de achtervolging in en dan blijkt, dat haar man is ontvoerd door een misdadige organisatie, die handel drijft in vlees. Zoals bekend is het transplanteren van menselijke organen steeds meer gebruik aan het worden door de steeds beter wordende chirurgische technie ken. Helaas is de vraag naar organen groter dan het aanbod. Dat is de kern van deze knapgeschreven thriller, die je koude rillingen bezorgt. Het thema lijkt op dat van „Coma", maar het verhaal is anders en er kan zonder meer een film van gemaakt worden. gevallen engel „Gevallen engel" van William Hjorts- berg neemt een aparte plaats in het genre „thrillers" in. Het verhaal begint als een doorsnee „hard boiled" detec tive-verhaal. maar dan ontwikkelt het zich tot een angstaanjagende thriller, waarin de magie, de zwarte kunst de plaats inneemt van de meer wereldse zaken van een New Yorkse speurneus. Harry Angel krijgt opdracht de ver miste populaire zanger Johny Favorite te zoeken en dat simpele kanweitje draait uit op een komplete nachtmerrie, met de detective als hoofdrolspeler. Ik wil hier verder niet al te veel over het verhaal vertellen, maar zeker is, dat „Gevallen engel" ingenieus is geschre boeken voorubesproken oooB BERT VOS kaanse schrijver John Salisbury schreef in 1979, één jaar voordat de spelen van start zouden gaan, zijn thriller „Het goud van Moskou" en hoewel de voorgeschiedenis tot de spelen in deze roman anders wordt be schreven, het resultaat is hetzelfde. Salisbury, van wie in Nederland eer der „Indiscretie verzekerd" in vertaling verscheen, is er in geslaagd om in een spannend verteld verhaal wat meer in zicht te verschaffen in de soms onge looflijke (politieke) intriges, die zich af spelen rond de Olympische Spelen Die Spelen hebben in werkelijkheid al heel weinig meer met echte sport te maken, laat staan met de amateur-sport. Het zijn allesbehalve amateurs, die steeds weer proberen de Spelen te gebruiken voor eigen doeleinden In „Het goud van Moskou" geeft Sa lisbury een „verslag van de jaren, voor afgaande aan de spelen Hoofdrol spelers in deze thriller zijn vertegen woordigers van Olympische comité's, politici, spionage-diensten en in de laatste plaats de sportmensen zelf. Op geloofwaardige wijze schetst hij het ui terst ingewikkelde politieke spel, dat wordt gespeeld. Een spel, dat je een behoorlijke vieze smaak in de mond geeft. Een spel van machtige indus triëlen, van politieke leiders, van ge heime diensten. Rond Zuid-Afrika, Rhodesie, Rusland en Amerika, met als katalysator Israël. Ook al zijn de Spelen al weer geruime tijd voorbij, is „Het goud van Moskou" een aktueel boek. Want over vier jaar is het alweer zover, nietwaar? En ook al komen er misschien andere hoofdrol spelers, het doel blijft gelijk. ven. met een knappe spannings-op- bouw, resulterend in een bloedstollen de climax, waar je nog enige tijd over na blijft denken. Een slot ook, die op de een of andere manier blijft intrigeren. Ik heb dat laatste gedeelte meerdere malen gelezen, maar ik heb niet precies kun nen ontdekken, wéér Hjorstberg de si tuatie naar zijn eigen hand zet om zijn spannend geschreven verhaal klop pend te maken Het zit ingenieus in el kaar en dat blijft het. Aanbevolen voor een paar uurtjes spannende ontspan ning voor het slapen gaan! shibumi Tenslotte In deze reeks thriller-be sprekingen een voor mij onbetwist baar hoogtepunt van de laatste ja ren: „Shibumi" van de schrijver Tre- vanian, auteur van bestsellers als „De Eiger Killer", „De Plee Killer" en „Bloedrecht". In „Shibumi" - een titel gebaseerd op een Japans intel- ligentiespel - wordt een gigantische internationale intrige uiteengeraffeld op een bijzonder meeslepende wijze. Ook hier - het is een veelbeschreven onderwerp - zijn het de gezamenlijke oliemaatschappijen, die in de figuur van de ..Moederfirma", als een kwade ge nius aan de touwtjes van de macht trekt De tegenspeler is Nicolas Hell, een man, die voortkwam uit de chaos van oorlog en vernitiging als een statenloze, die in het naoorlogse Japan zijn vader land vond. daar in botsing kwam met verschillende machten en het recht in eigen hand nam. Nicholas Hell is een bijzonder man. Een kille moordenaar, maar aan de andere kant een man vol wijsheid, met liefde voor de natuur. Een verwoed bergbeklimmer en groton derzoeker, die dat laatste heeft geko zen inplaats van de voortdurende ang sten en inspanningen van een inter nationaal beroemde doder in opdracht. Toch wordt hij opnieuw bij het verle den betrokken door een Israëlische terroriste, die na een mislukte aktie bij Heil om hulp aanklopt. Het wordt bijna de totale ondergang van een man, die dacht zich - afgesloten van de wereld - hoog in de bergen van Spaans Bas kenland een nieuw leven te kunnen scheppen. Trevanian heeft met „Shibumi" een onnavolgbare thriller geschreven. Het relaas van de eenzame strijd tegen de Moederfirma, die zelfs de belangrijkste westerse geheime diensten beheerst, uitmondend in een harde konfrontatie in de duistere spelonken van de Baski- sche bergen, behoort tot die zeldzame romans, die méér in zich hebben dan louter een spannend verhaal „Shibumi" is wellicht als het Ja panse spel zelf. Een uiterst Intelli gent spel van zet en tegenzet gehuld in die typisch Oosterse filosofie, die ook van dit boek iets bijzonders maakt. Bert Vos L*o Ovlghton: Operatie Andreas (Horse under water). 1963 Vertaling C. Beerepot Verscheen eerder bij Van Ditmar onder de blei .Chantage onder water" uitga ve Elsevier te Amsterdam - papert>ac*. 253 btz Len Deighton: „Het mfl>arder<*rtn (BffUan Dollar Brain). 1966 Vertaling JacAKrdner Verscheen eerder bl) Bruna 4 Zn te Utrecht onder de Blei Het rrtf jarden Monstrum Uitgave Elsevier Boekerij te Amsterdam, paperback 288 btz. John Raleton Saul: Dood van een generaal (The Birds oI prey - 1977) Uitgave I960 A W Sljthofl, Alphen aan de Rijn Paperback, 228 btz Robert L. Duncan: De vuirstorm (Rre Storm-1979). Vertaling Thomas Neolaas 1900 Uitgave Bruna Zn te Utrecht Paperback. 285 btz Wilbur Smith: Geheim projekt Adas (Wild justice - 1979) Vertalmg Ineke Wieberdr*. i960 Urtgav» Zuid-Hotlandsche Uitgeversmaatachappij te Am sterdam Paperback. 344 btz. Hammond Innee Hel land dat God aan Kaïn gal (The land God gave lot Cain). Vertaling A C Hermans-De Roos, i960 Uitgave Elsevier te Amsterdam paper back. 283 blz Hammond Innee: De turte van de Oceaan (Atlantic Fury. 1962) Vertaling Gerard Messelaar Uitgave: 0- sevter te Amsterdam Paperback. 283 blz Cornet Lumltre: Mijn wraak ts de dood (Kalavnta). 1979 Vertaling Emma Havander 1980 Uitgave De Boekerij te Amsterdam Paperback. 339 btz. John Salisbury: Het goud van Moskou (Moscow Gold). 1979. Vertaling 1900: J. W Korthals van Schooien Uitgave Bruna Zn te Utrecht. Paperback. 288 Waz Rainer Erler: Mensenjacht (Fleisch). 1979 Vertaling: 1980 I Wleberdnk Uitgave De Boekerij le Am sterdam Paperback. 212 blz William HJortsberg: Gevallen engel (Fallen Angel. 1979) Vertaling 1980 H J Ootoekkink Uitgave: El sevier te Amsterdam. Paperback 224 blz. Trevanian: Shibumi (Shibumi, 1979) Vertaling. H. J. Ooi beklonk. 1900 Uitgave Els mi or te Amsterdam Paperback 304 btz LEUSDEN - Op 7,8 en 9 november aanstaande vindt in de Internatio nale School voor Wijsbegeerte een conferentie plaats met als onder werp: „Gelijke kansen in het onder wijs?" Sprekers gedurende deze drie dagen zullen zijn prof. dr. C. E. Vervoort, prof. dr C. F. van Parreren, dr. G. Manen- schijn, dr. H. J. M. Hermans én dr. K. Doornbos. Het programma luidt: Vrijdag 20.00 uur: Prof. dr C. E. Ver- voort: Gelijke kansen in het onderwijs of réchtvaardige verdeling van onderwijs, gezien vanuit sociologisch oogpunt. Zaterdag 10.00 uur: Prof dr. C. F. van Parreren: Invloed van milieu en onder wijs op de cognitieve ontwikkelingen van het kind. 14.00 uur Dr. G. Manenschijn: Recht vaardigheidsoverwegingen ten aanzien van gelijke kansen in het onderwijs. 16.00 uur: Groepsdiscussies. 20.00 uur: Dr. H. J. M. Hermans: De waarden in het onderwijs voor de persoonlijkheidsvorming Zondag 10.00 uur: Dr K. Doornbos: Is het - gezien de organisatorische kant van het onderwijs - mogelijk om het principe van gelijke kansen of van rechtvaardige verdeling door te zetten? Het vraagstuk van gelijke rechten op onderwijs, gelijke kansen in het onder wijs kan van vele kanten worden be licht. De beantwoording daarvan hangt niet alleen nauw samen met de visie op leven en samenleving die men heeft, maar ook met het wetenschappelijke uitgangspunt. In deze cursus wordt het vraagstuk vanuit verschillende disciplines bena derd, waarbij de onderscheiden per soonlijke opvattingen van sprekers en deelnemers ter discussie worden ge steld. Cursusgeld bedraagt 32,50, studen ten tot 30 jaar betalen 17,75. Pen- sionprijs: 81,50, voor studenten tot 30 jaar 50,70. Een bus vertrekt van station Amersfoort vrijdagavond 19.30 uur, vertrek naar station Amersfoort zondag om 13.35 uur. Verdere inlichtingen en aanmelding Internationale School voor Wijs? begeerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leus den, telefoon 033-15020.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 13