Bob Fosse's „All that jazz": puur vakmanschap in Hollywood-traditie DANS- EN MUZIEKFILM ROND DE DOOD The Black Stallion": romantische film rond jongen en paard OOR BERT VOS CUl en .ZO HAD IK EEN FIETS DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 kijk op de film 15 IMERSFOORT - Het kan niet op. Vorige week vier nieuwe films in Amers- irt. Nu alwéér twee nieuwe. Eén daarvan is de Gouden Palm-wlnnaar „All t jazz", van regisseur-choreograaf Bob Fosse, de andere een romantische inturenfilm rond een zwarte hengst en een klein, maar dapper jongetje „The ick Stallion". Twee uitersten eigenlijk. .Wholly Moses!" met Dudley Moore in de hoofdrol, heeft het maar één week jehouden. Jammer, want slecht was deze film bepaald niet ondanks de soms ikke dialoog-grapjes. Maar goed, het publiek beslist, al dan niet terecht, ieprolongeerd werden: „In denst van Hare Majesteit" (Grand 1„Once upon a e in the west" (alweer voor de zevende week in Grand 2), „Platvoet aan de Nijl" and 3) „In de greep van de Zombies" (Grand 4) en „Xanadu" (Cinema 1) en Verhoeff's „In het teken van het beest" (Grand 5). leze week ook enkele reprises: „The Warriors" (Duo 2) en „Two minute mlng" (Duo 2, nachtvoorstellingen). Kortom: alles bij elkaar een gevarieerd inu en alles nieuw of tamelijk nieuw. Zoals het eigenlijk hoort. LL THAT JAZZ )e bekende regisseur-choreograaf b Fosse wist met zijn „musical over dood" in Cannes de Gouden Palm g te slepen. Fosse werd bekend door us als „Cabaret" met Liza Minelli, baseerd op verhalen van Christopher erwood over het opkomende nazis in Berlijn „Lenny", over het leven de komiek met de gruwelijke grap- n Lenny Bruce. Eigenlijk ligt „All that enigszins in het verlengde van te twee films, ook al is het onderwerp tanders. „All that jazz" is in feite een sical over de dood, maar ook een ik autobiografische film over het le- van Bob Fosse zelf. De basis van al films is dan ook: hoe behandel je t zwaar thema op blijmoedige wijze. In „All that Jazz" is Fosse daar uitste kend in geslaagd en het resultaat is een imponerende dansfilm, waarin zoals gebruikelijk het verhaal weer onderge schikt is gemaakt aan de schitterende choreografieën, resulterend in indruk wekkende, wervelende jazzballetten. Wat dat betreft heeft Fosse, als een ouwe rot in het vak, de moderne jon gens van „Xanadu", „Can't Stop the Music" en dergelijke behoorlijk in de schaduw gesteld. Want „All that jazz" bevat naast de soms verrassende show-elementen een dramatische on dertoon, die een climax krijgt in een be klemmende dans rond het doodsbed van de hoofdfiguur Joe Gideon (een werkelijk formidabele rol van Roy Scheider), in feite Bob Fosse zelf, zoals hij zich dat sterven wellicht in zijn bittere fantasieën heeft voorgesteld Wij leven in een verwarrende, uiterst gecompliceerde wereld vol verbazingwekkende tegen stellingen. Ik heb me daar het af gelopen weekeinde wat in ver diept, geïnspireerd door de duizenden natgeregende en ver kleumde aktievoerders, die rond Dode waard waren verzameld om onze regering duidelijk te maken, dat niet iedereen maar slikt, dat kernenergie moet. Zelf heb ik me buiten elke aktie gehouden tot nu toe, maar ik neig nu toch wel tot de mening, dat je als burger natuurlijk niet alles over je kant kunt laten gaan. Want wat is het geval? U hebt natuurlijk ook wel in uw regionale dagblad gele zen, dat de politie (uw beste ka meraden dus) in de keistad in ak tie is gekomen. Niet gewapend met helm, wapenstok en schild, maar met degelijke draadscharen en ijzerzagen heeft onze keistede- lijke politiemacht de ongehoorza me burger een lesje geleerd. Het stationsplein werd leegge- veegd. Geen imponerende char ge van getergde M.E.-ers, maar een materiële aanval op het regio nale fietsenbestand Argeloze fietsers uit de hele omgeving zijn die dag in alle vroegte op hun fiets gestapt om in Amersfoort de trein te pikken naar hun werk onder het begeesterende motto: Spaar energie, neem de trein! Groot zal hun verbazing, verbij stering en steeds groter worden de woede en onmacht zijn ge weest, toen zij bij terugkeer ont dekten, dat hun fiets was verdwe nen. En dat, terwijl ze hun karretje toch zo zorgvuldig met een vrijwel gegarandeerd fietsslot hadden veilig gesteld tegen handige fietsendieven, die ook in deze omgeving een steeds grotere plaag zijn gaan vormen. Het is allemaal echt waar hoor. De politie heeft zich gemanifes teerd in een reuze gezellige fietsenjacht. Want laten we wel wezen, die fietsen hadden daar niet horen te staan. Niet dat iemand er ooit veel last van heeft gehad, maar toch Kijk, het gaat me natuurlijk niet om de vraag of de politie al dan niet rechtmatig heeft ingegrepen. Ik zal ook nu nog niet zwaar gaan tillen aan het feit, dat eigenlijk ie dereen rustig een fiets kan stelen, zonder dat de politie ooit tot ver volging zal overgaan. Maar het zit me wel enorm dwars. Iedereen wordt tegen woordig opgeroepen om met de trein te gaan reizen (energiebe sparing, weetje wel?). Een steeds groter aantal wordende Neder landers luistert naar die oproep, tot grote ellende van de Neder landse Spoorwegen, die tot dan steeds hebben geleefd met de treurige gedachte aan de teloor gang van ons nationale rail-we zen. De treinen zijn weer overvol en zelfs een Mussolini zal waar schijnlijk voorlopig niet meer in staat zijn om die dingen op tijd te laten rijden. Desondanks stappen hon derdduizenden vaderlanders elke morgen op hun fiets (energiebe sparing, weet je wel7) en nemen de trein (je komt overal met de trein). Desondanks leggen de Ne derlandse Spoorwegen steeds grotere gratis parkeerplaatsen aan voor autorijdend Nederland dat ook wel eens een trein wil pik ken om van die file verlost te zijn. Desondanks zetten hon derdduizenden fietsende Neder landers hun fiets zo dicht mogelijk bij het station neer op hoop van zegen, stevig op slot gezet met die fantastische veiligheidssloten van de ANWB of met stalen kettingen verankerd. Desondanks grijpt een politie-apparaat in om die over treding resoluut af te straffen. „Zo had ik een fiets en zo had ik niets Een verbijsterende, waanzin nige wereld. Kijkend naar al die verkleumde aktievoerders bij die kerncentrale ben ik eigenlijk tot de volgende konklusie gekomen: Dodewaard en fietsen? er is geen enkel verschil Of zou je van het fietsen boven dien kunnen zeggen, dat het energie-verspilling is geworden? Zo had ik iets en zo had ik niets? Met een auto kom je toch overal, óók bij het station met die gratis parkeerplaatsen? En je hebt geen veilig ANWB-slot nodig en je hoeft ook geen akrobatische hersen- toeren uit te voeren om die strip penkaart in het strot van zo'n kille automaat te duwen als je in Am sterdam of Rotterdam je weg ver volgt met die fijne, snelle metro. Morgen ga ik gewoon weer met de auto. En die fiets mogen ze houden. V. ..It's showtime, folks!" zegt Joe Gi- dion elke keer weer als hij zich bijna stuk heeft gehoest (hij is een kettingro ker. net als Fosse) en zich met allerlei middelen weer fysiek op de been heeft gebracht om zijn taak. de regie van een grootse Broadway-show en het maken van een film weer op zich te nemen. Dat ene zinnetje: ..It's showtime, folks!" is de kern, waar alles om draait. Het is hetzelfde als ..the show must go on", wat er ook gebeurt en ook al voel je je nog zo beroerd 'Joe Gideon is zo'n hoestende, pillenslikkende doorzetter, die zijn werk boven alles stelt, ook bo ven zijn dochter, ook al weet hij zo nu en dan voor haar toch tijd te vinden Bob Fosse weet dat moordende tempo van een Broadway-produktie, alle proble men, voorbereidingen en eindeloze re petities. in een al even moordend tempo grandioos in beeld te brengen. Het verhaal op zich is ook hier weer niet zo belangrijk en dat is maar goed ook, want het publiek zal - net als ik - vast niet zoveel raad weten met die nogal wazige vrouwen-figuur, die tel kens weer opduikt, en waar Gideon dan hele monologen tegenhoudt. Is het een gestorven vrouw, de verbeelding van zijn ideaal, zijn persoonlijke be schermengel of de dood? Maak er van wat je wilt, het is niet echt belangrijk. Wel belangrijk in het verhaal is de gezondheid van de zich uur na uur af peigerende Joe Gideon, die met een tomeloze energie zijn wil overbrengt op de dansers, de choreografen, de musici en de producers van de show. Die energie dendert over het doek, straalt de zaal in. Een hartinfarct kan voor Gi deon dan ook niet uitblijven en zelfs dan nog blijft de show bovenaan het lijstje van de regisseur staan. ..All that jazz" (Al dat gedoe) im poneert. Dat is buiten kijf. De film heeft niet voor niets de Gouden Palm gewon nen. De dansnummers overrompelen je door de niet alleen zeer strakke regie, maar ook door de techniek en vooral door de ontploffende energie van de dansers zelf. Het is puur vakwerk wat daar over het doek rolt in de pure traditie van Broadway en Hollywood Met als hoogtepunten de erotische dans-scène „Airotica", de Minstreel-dans" in de woning van Gideon met vrouw en dochter, en tenslotte de dodendans" rond het sterfbed van Joe Gideon. Het is waar, het thema klinkt nogal zwaar en Bob Fosse heeft niets nage laten om die zwaarte in luchtige verpak king onder te brengen, maar toch Het is tamelijk gewaagd om een on derwerp als de dood in muziek en dans te verpakken. Niet zonder (zelf-)spot. En de nodige satire wordt breed uitge meten bij de dood van de danser-cho- reograaf-regisseur Joe Gideon onder de galmende tonen van „There's no business like showbusiness", als de plastic zak met het lichaam van Gideon wordt dichtgeritst. Ondanks de soms nogal verwarren de elementen in het verhaal, geaccen tueerd door een flitsende montage van tussenshots, is „All that jazz" een film geworden vol allure. De allure van Broadway en all that jazz En Roy Scheider als Joe Gideon wordt in deze film de verpersoonlij king, de alter ego van Bob Fosse, die je aan de ene kant zou kunnen be schuldigen van egotripperij, maar die waarschijnlijk bezig is geweest met een staaltje van wat erg ver doorgevoerde zelfspot, voorname lijk in ritme en dans omgezet met im ponerende vakmanschap. (Euro, alle leeftijden, nou ja THE BLACK STALLION Vooral het eerste deel van „The Black Stallion" is van een soms adembenemende schoonheid. En dat is een compliment voor de de buterende regisseur Carroll Ballard, die het gelijknamige (beroemde) boek van Walter Farley in opdracht van Francis Coppola verfilmde. Het schijnt overigens een bijzonder zwaar karwei te zijn geweest, de ver filming van dit in 1941 verschenen boek en wat dat betreft kreeg produ cent Coppola een klein voorproefje van wat hem nog allemaal te wachten stond met de produktie van „Apo calypse Now", drie jaar later. „The Black Stallion" (De zwarte hengst] is het verhaal van een jongen, die met zijn vader een bootreis maakt. Aan boord van het schip bevindt zich ook een volbloed Arabische hengst, die door de eveneens warmbloedige eige naar nogal hardhandig wordt aange pakt om het dier in het gareel te houden Tot het verdriet van de jongen (voor treffelijk spel van de elfjarige Kelly Ro- no), die de sympathie van het paard tracht te winnen door hem zo nu en dan wat suikerklontjes te brengen. Als het schip in een zeer zware storm terecht komt, loopt het op de rotsen. Alleen het paard en de jongen overleven de ramp. Het paard redt z'n jonge vriend en ze komen op een onbewoond eiland te recht. Een rotsachtig eiland vol zand woestijnen In oeze hete, verlaten troosteloze wereld leren de jongen en de hengst elkaar kennen en zeker nadat het paard door hem is bevrijd van een wirwar van touwen, worden ze vrienden. Dat blijkt uit het redden van de jongen van een aanval door een gevaarlijke cobra. Het paard trapt de slang dood, Het is vooral dit gedeelte - totdat het tweetal wordt gered en naar Amerika terugkeert - dat imponeert door uitzon derlijk fraaie fotografie (opgenomen op het eiland Corsica) Niet alleen door de schoonheid van het landschap, maar zeker niet ook de opgeroepen sfeer van spanning door aparte camera-standen, met name in de macrobeelden. Daarna ontwikkelt de film zich tot een meer alledaagse aangelegenheid, waarbij de jongen het paard trouw blijft, wat nogal wat problemen geeft in het niet al te grote achtertuintje van de fa milie. Als het paard tenslotte die ach tertuin verlaat en op avontuur gaat. de stad in, komt het tenslotte terecht in de schuur van een ex-paardentrainer (Micky Rooney) Hoewel de man van plan was nooit meer terug te keren naar de renbaan, wordt hij tenslotte toch overgehaald en de jongen en de oude man beginnen aan de training. Dat de zwarte hengst uiteindelijk kampioen wordt, dat wordt al snel duidelijk, on danks de opdoemende problemen. „The Black Stallion" is in sommige opzichten een ontroerende film, die- en dat is niet cynisch bedoeld - vooral bij de liefhebbers van paarden bijzonder in de smaak zal vallen. Maar vast niet bij hen alleen. Want De drie hoofdrolspelers in Michael Beck. .Xanadu": v.o.n.r. Olivia Newton John, Gene Kelly en „The Black Stallion" is in feite zon der meer een fijne familiefilm, pre tentieloos met soms een dramati sche aanzet, die bij de meer gevoeli- gen onder ons vast wel een traantje op zal leveren (Cinema 2, alle leeftijden) FILMS IN HET KORT *ln dienst van Hare Majesteit. De enige Bond-film met George Lazenby in de hoofdrol, maar ondanks dit tamelijk onbekende gezicht, dat later opduikt in allerlei onbeduidende avonturenfilms, is ,,ln dienst van Hare Majesteit" een goed gemaakte, spannende film ge worden in de inmiddels gevestigde Bond-traditie. (Grand 112 jaar). Once upon a time In the west Blijk baar zijn er nog genoeg filmliefhebbers, die maar niet genoeg kunnen krijgen van deze inmiddels klassiek geworden western van de Italiaanse spaghetti- kampioen Sergio Leone. Met de muziek van Ennio Morricone en de fraaie beel den van het Amerikaanse landschap, waarin verschillende bekende acteurs en actrices, is „En het gebeurde in het westen" een western van allure. (Grand 2, 12 jaar). In de greep van de Zombies. De zoveelste versie rond zombies, die al lerlei gruwelijkheden veroorzaken. Dit maal moet het de echte zijn, die van George A. Romero, maar eerlijk gezegd maakt het allemaal niet zo verschrikke- Eén van de schitterende dans-scènes uit „All that jazz". 99 zwarte hengst en een klein, maar dap per jongetje. Een debuut van regisseur Carroll Ballard onder de beschermende vleugels van Francis Coppola. Met Kelly Rono en Micky Rooney in de hoofdrollen. Voor romantische paar denliefhebbers, maar ook voor roman tici zonder paard goed voor enkele aangename uurtjes. (Cinema 2, alle leeftijden). All that Jazz. Gouden Palmwinnaar en veroveraar van verschillende Os cars: „All that jazz" van danser- cho- reograaf-regisseur Bob Fosse (Caba ret) over een door zijn werk bezeten Broadway-regisseur, die tijdens het voorbereidende werk en de moordende repetities een hartinfarct krijgt en ten slotte sterft. Dat alles op grandioze wij ze verpakt in perfekt gemaakte en uit gevoerde dans-nummers, enerverende muziek en relativerende zelfspot. De dood als hoofdpersoon in een musical. Ondanks de soms te flitsende montage en de verwarrende tussenshots, steeds boeiend van het begin tot het eind. „It's showtime, folks!" En: „There's no busi ness like showbusiness". (Euro, alle leeftijden, ook al is dat laatste ook weer niet te letterlijk te ne men). The Warriors. Bestseller van regis seur Walter Hill naar de roman van Sol Yurick. Enerverende jacht in nachtelijk New York door de tijdelijk gebundelde jeugdbenden op „The Warriors", een leugdbende, die moord op een poten tieel leider in de schoenen geschoven wordt. Sluiptochten in de moderne jungle van de New Yorkse buurten met op elke straathoek het gevaar. Regis seur Walter Hill slaagde er in om realisme en surrealisme op een fas cinerende wijze te verweven tot een film, waarvan de duisterne mystiek van een nieuwe cultus afstraalt, geprojek- teerd tegen de achtergrond van een benauwend angstaanjagend New York inde duisternis.,The Warriors" was het begin van een reeks gang-films. Zonder meer de beste tot nu toe. Met Michael Beck (nu ook te zien in „Xanadu") in de hoofdrol als de leider van de Warriors. (Duo 2, 12 jaar). Two minute warning. Redelijk ge maakte avonturen-film van regisseur Larry Peerce rond de aanslag op een „bom"- vol Amerikaanse stadion, waar zich een scherpschutter heeft ver schanst, die de president van de VS wil doden. Die komt echter niet op tijd en de man raakt in paniek. Met Charlton Heston als politie-inspekteur Holly, en vele andere bekende acteurs en ac trices. „Two minute warning", geba seerd op de roman van George La- fountaine heeft een goede span ningsopbouw en realiteitsgehalte. (Duo 2, nachtvoorstellingen). Eén van de wat al te karikaturaal aangezette scènes in „Het teken van het beest" van Pieter Verhoeff. lijk veel meer uit. Een zombie is een zombie. Door de iets grootsere aanpak en een hogere aktie-frekwentie is „In de greep of de zombies" (Dawn of the dead") beter dan al die andere produk- ties, maar niettemin wel strikt voor liefh ebbers van dit onsmakelijke gedoe (Grand 4, 16 jaar). Het teken van het beest. Pieter Ver hoeff's debuut-speelfilm rond de his torische moord van IJje Wijkstra op vier dorpsveldwachters in Grootegast. Sfeervol, maar soms iets-te traag, ver filmd met Gerard Thoolen en Marja Kok in voortreffelijke vertolkingen als IJje en Aaltje. Ook de bijrollen mogen er zijn, dankzij verschillende leden van het Werktheater en anderen De bekendste onder hen is Peter Faber als Dirk Ta bak, een vrolijke vrijbuiter. Negatief as- pekt: de karikatuur van het strenge Cal vinisme. Een soort jeugdsyndroom van de regisseur? (Grand 5, 12 jaar). Xanadu. Bruisende pop-musical met perfekt uitgewerktedansnummers rond Olivia Newton-John, Michael Beck (The Warriors) en Gene Kelly Simpel, ro mantisch verhaal wordt op steeds aan dacht-trekkende wijze overeind gehou den door een werveling van dans, mu ziek en zang. Een plezierige film voor jong en oud in de traditie van Hol lywood. Beter dan de doorsnee mu ziekfilms van de laatste tijd. (Cinema 1alle leeftijden) 4 Black Stallion. Soms ontroerend- romantischefilm rond een eigenzinnige filmagenda Filmprogramma voor Amersfoort van donderdag 23 oktober t/m woensdag 29 oktober 1980 Grand 033 - 14632 Grand 1 In dienst van hare majesteit 12 jr Dage lijks: 13.30-18 30-21.15 uur Zondag 13 30- 16 00-18.30-21 15 uur Grand 2 Onceupon a time in the west 12 jr: Dage lijks: 13.30-19.15 uur. Grand 3 Platvoet aan de Nijl. a I. Dagelijks: 13.45- 18 45-21.30 uur Zondag. 13 45-16.15- 18.45-21 30 uur Grand 4 In de greep van de zombies. 16 jr. Dage lijks: 13.45-18.45-21.30 uur. Zondag: 13.45- 16.15-18 45-21 30 uur Grand 5 Het teken van het beest. 12 jr Dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. Zondag: 14.00- 16 00-19.00-21 45 uur Cinema 1 033 - 18900 Xanadu, a l. Dagelijks. 13.45-18.30-21.15 uur. Zondag 13.30-16.00-18 30-21 15 uur. Cinema 2 Black Stallion, a.l. Dagelijks 13 30-18 30- 21.15 uur Zondag 13.30-16 00-18 30- 21.15 uur. Euro 033 - 33655 All that jazz. a I. Zaterdag en woensdag 18.45-21.15 uur Zondag 13.45-16.15- 18.45-21.15 uur. Ovenge dagen 13.45- 18.45-21.15 uur. Euro 033 - 33655 SJors en Sjlmmle en het zwaard van krijn. a.l Zaterdag en woensdagmiddag 13 45 uur. Duo 033 - 16572 Zwoele zomerlusten. 18 JR. Dagelijks: 14.15-19.15-21.30 uur Zondag. 14.15- 16.30-19.15-21.30 uur Duo 2 The Warriors. 1 2 jr. Dagelijks. 14 00-19.00- 21.15 uur Zondag: 14 00-16.15-19.00- 21.1 5 uur. Duo nachtvoorstellingen vrijdag- en za terdagnacht 23.45 en 24.00 uur. Duo 1 Dat is het einde 18 JR. 24.00 uur Duo 2 Two minute warning. 16 jr. 23.45 uur

Leusder Krant | 1980 | | pagina 15