Streven naar meer kerkelijke aktiviteiten Claeverenblad Roda (zat.) knap langs Unicum Diplomazwemmen in Bavoort GEREFORMEERD-HERVORMDE JEUGDRAAD WIL EIGEN IDENTITEIT BEWAREN Leusder Krant H. van Egdom wint bij Leusden Troef Sportuitslagen FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws tot de minstgepasseerden van de af deling, hield echter goed stand Met midvoor Henk van Pluuren als spel verdeler druk in de weer bleven de roodzwarten aandringen en tenslotte volgde halverwege de tweede helft opnieuw succes. Ronald de Haas plaatste de door Ron van Ooyen aangegeven bal langs de kansloze Unicum-keeper. Hierna trokken de Leusdenaren zich wat defensiever terug. Unicum kwam meer in de aanval, maar werd geen moment echt gevaarlijk. Zonder ver dere problemen freewheelden de be zoekers naar het einde. Een derde Roda-treffer, een link^ lob van Rijk Rijnders over de Unicum-doelman heen. kreeg geen goedkeuring van de scheidsrechter, die er buitenspel in zag. Rozendaallaan 9 Leusden-C LEUSDEN - Door de leden van Klaverjasclub Leusden Troef werd vorige week donderdagavond ge speeld voor de interne competitie. Deze avond wist de heer Van Egdom de hoogste eer te behalen met 5202 punten. De ranglijst wordt aange voerd door de heer Arns die Inmid dels ruim 133.000 punten verzamel de. De namen van de vijf hoogst geëin- digden vorige week donderdag lui den I. Hr. v. Egdom 5202, 2. Hr. Veerbeek 5122, 3. Hr Dekker 5046. 4 Hr. Bolt 5032 en 5 Mevr Arns 4952 punten Stand per 23-10-'80: 1. Hr. Arns 135016, 2. Hr. Bolt 134280, 3 Hr v d Berg 133639,4 Mevr Pouli 133549.5. Mevr. Waterschoot 130156, 6 Mevr Arns 129508, 7 Hr. Knol 129082, 8. Hr v Waterschoot 129025, 9. Hr. Plattel 128311 en 10. Mevr Hondorp 128221 punten. Roda 5 - 't Gooi 6 2-0 KV VA 7 - Roda 6 0-0 Roda 7 - Baarn 7 1-2 HOCKEY Huizen - Leusden (dames) 5-0 DINSDAG 29 OKTOBER 1960 (van óén onzer medewerkers) LEUSDEN In de serie artikelen over het jeugdwerk In Leusden welke u de laatste weken In de Leusder Krant kon aantreffen, ditmaal een beschouwing over de gereformeerd- hervormde jeugdraad. Aanvankelijk dachten we een verhaal te maken over het jongerencentrum 't Claeve renblad In Leusden-Centrum. In een aesprek met voorzitter Wlm van Slooten en secretaresse Arda Melj van de gereformeerd-hervormde jeugdraad bleek echter al snel dat de jeugdraad het Claeverenblad slechts ziet als één van de vele facetten van het kerkelijk jeugdwerk, waarmee de jeugdraad zich bezighoudt. Vooral de soosactlvltelten en disco-avonden welke in het Claeverenblad gehou den worden trekken de aandacht. Er Is echter veel meer aan de hand. Tot 1973 was er in de gemeente Leusden nauwelijks sprake van ker kelijk jeugdwerk. Alleen in Leusden- Zuid kende men jeugdwerk, uitgaan de van de Ned. Hervormde kerk al daar. Men draaide in Leusden-Zuid een aantal jeugdclubs in een gebouw aan de Ooievaarshorsterweg. Toen in 1973 de gereformeerde kerk naar Leusden-centrum kwam werden de eerste kontakten gelegd met de Ned. Hervormde kerk om gezamenlijk het jeugdwerk in Leusden aan te pakken. Resultaat van de gesprekken was al vrij snel de oprichting van de Gere formeerd-Hervormde jeugdraad met als „werkgebied" zowel Leusden- Centrum als Leusden-Zuid. Hoe één en ander in die tijd precies in zijn werk is gegaan is moeilijk te achter halen. Het toeval wil dat géén van de werkers van het eerste uur meer in Leusden woont. DOELSTELLING Wel is de doelstelling van de jeugd raad in de loop der tijd ongewijzigd gebleven. Ook nu nog stelt men als algemeen doel voor het jeugdwerk dat door de hervormden en gerefor meerden samen wordt georgani seerd. dat men vanuit het christen zijn, wil werken aan een persoonlijke en maatschappelijke vorming van de jeugd. Men wil dit laatste bereiken door middel van gesprek, ontspan ning en andere middelen. In Leusden-Zuid worden op dit moment alle aktiviteiten gehouden in 't Trefpunt, een aantal kerkelijke ge bouwen naast de dorpskerk aan de Arnhemseweg. |n Leusden-Centrum concentreren de jeugdaktiviteiten zich in het Claeverenblad, in feife een verbouwde varkensschuur op de hoek van de Hamersveldseweg en de Centrumweg. De schuur maakt deel uit van een voormalige boerderij met dezelfde naam. De boerderij en de daarbij gelegen opstallen zijn ei gendom van de gemeente De var kensschuur wordt al vanaf 1974 door de gereformeerde en hervormde ker ken voor een symbolisch bedrag ge huurd. Zo rond 1974 zag het er overigens beslist niet naar uit dat er in de varkensschuur ooit op een behoorlij ke manier jeugdwerk bedreven zou kunnen worden. Mede door de ge weldige inzet van veel vrijwilligers is de klus toch geklaard. Vooral de destijds in Leusden zeer bekende politieman Lodders en de heer Her waarden moeten in dit verband zeker genoemd worden. Zij waren de spil waar alles om draaide Het was ook niet niks wat er gebeuren moest. Er moesten toiletten komen, een keu kentje moest geïnstalleerd worden en er moest verwarming komen. Ver der moesten ook het dak en de vloe ren in een behoorlijke staat gebracht worden. Ook heden ten dage is de heer Herwaarden, die vlak naast het Claeverenblad woont nog erg druk met het jeugdhonk. Als beheerder van het gebouw verricht hij nog vele klusjes, houdt de drankvoorraad op peil en verleent nog tal van andere hand- en spandiensten. JEUGDCLUBS In het Claeverenblad vinden tal van aktiviteiten plaats. Op dit ogenblik wordt het jeugdhonk op drie avonden in de week gebruikt voor het houden van hobbyclubs. Op deze avonden wordt er niet aiieen geknutseld, er worden ook spelletjes gedaan, film gedraaid etc. Zowel op maandag- als op dins dagavond kan de jeugd van 8 t/m 10 jaar in het Claeverenblad terecht. Van half zeven tot acht uur duren de clubavonden voor deze leeftijds groep. Op woensdagavond, van zeven tot half negen is de jeugd van 11 t/m 13 jaar welkom. Onder leiding van Evert Jan v. d. Lagemaat kunnen kinderen in deze leéftijdscategorie zich elke week weer zo'n anderhalf uur verma ken. Door gebrek aan leiding moest de geplande clubavond voor 14- en 15- jangen op vrijdagavond vervallen De jeugdraad vertrouwt er echter op dat het mogelijk is weer een club voor deze oudere jeugd te beginnen, al zal dat dan wel op donderdagavond ge beuren. LEUSDEN-ZUID Ook in Leusden-Zuid worden er onder verantwoordelijkheid van de gereformeerd-hervormde jeugdraad, jeugdclubs draaiende gehouden In 't Trefpunt, Arnhemseweg 75 kan de jeugd van 7 t/m 9 jaar iedere maandagavond terecht van half ze ven tot acht uur. Op woensdagavond van 7 tot half negen draait er in hetzelfde gebouw een club voor jongeren van 10 t/m 12 jaar. In totaal bezoeken zo'n 136 kinderen de clubs in centrum en Zuid. SOOS Meest in het oog springende aktivi- teit inhet Claeverenblad is echter de „clubavond" voor jongeren vanaf 16 jaar tot de leeftijd van ongeveer 22 laar. Vanaf acht uur tot ongeveer half elf is er elke zaterdagavond een soos in het Claeverenblad. Deze sociëteit heeft een duidelijk ontspannend karakter Er wordt gestreefd naar een wat „huiselijke" sfeer, er wordt een pilsje getapt, maar men waakt ervoor dat dit niet uit de hand loopt. De laatste 2% jaar zijn er in het Claeverenblad op de zaterdagavond nauwelijks pro blemen geweest. Vóór die periode moest de hulp van de politie nog wel eens ingeroepen worden Niet omdat er in het Claeverenblad iets mis was. maar omdat het publiek dat de soos verliet in de omliggende buurten nog wel eens moeilijkheden veroorzaak te. De door Jeanette Lodders en Bert van Loenen vijf jaar geleden gestarte soosavond is duidelijk niet bedoeld voor het „discotheekpubliek", al wordt er wel 1x per iy2 maand een discotheekavond gehouden of wordt een bandje ingehuurd. Erg bena deeld is het Claeverenblad door een diefstal, welke deze zomer plaats vond. De gehele geluidsinstallatie werd door onbekenden meegeno men, zodat men het nu moet stellen met een installatie van mindere kwa liteit. De „normale" soosavonden wor den bezocht door 60 70 bezoekers. Als er iets bijzonders wordt georgani seerd en op disco-avonden loopt dit aantal op tot zo'n 100 man. Om pro blemen zoals in het verleden te voor komen dienen de bezoekers van de soosavonden te beschikken over een pasje. Aan bezoekers worden geen eisen gesteld, zij het dat zij in Leus den woonachtig moeten zijn. De er varing heeft namelijk geleerd dat de in het verleden gerezen problemen vooral veroorzaakt werden door groepen jongeren van buiten Leus den. Dit seizoen zullen de soosavonden overigens later van start gaan dan gewoonlijk. Door gebrek aan leiding bleek het niet mogelijk al in septem ber met de avonden te beginnen Het streven is er op gericht om rond half november de vijf jaar geleden gestar te soos weer te hervatten. INCIDENTEEL Naast de elke week weer terugke rende zaken, organiseert de jeug draad van tijd tot tijd ook „incidentele activiteiten". Enkele van deze activi teiten doet men samen met andere organisaties in Leusden. Zo wordt de kindercarrousel, welke elk jaar tus sen kerst en oud-en-nieuw wordt ge houden, georganiseerd samen met „de Til" en „Blijhof". Ook het dauw- trappen op Hemelvaartsdag is een aktiviteit die in samenwerking met „de Til" wordt gehouden Zelf organiseert de aktiviteitencom- missie van de Ger. herv. jeugdraad een paasfietstocht en van tijd tot tijd ook filmmiddagen Een andere incidentele aktiviteit wordt het jaarlijks terugkerende kampweekend genoemd voor kinde ren die de hobbyclubs bezoeken. Dit jaar namen een zeventigtal kinderen deel aan het kampweekeinde als af sluiting van het seizoen. JEUGDWEEK Traditiegetrouw wordt het seizoen na de zomervakanties gestart met een „jeugdweek". Zoveel mogelijk verspreid over Leusden-Centrum en Leusden-Zuid vinden er in de peri ode, die dit jaar liep van 14 t/m 21 september, een aantal aktiviteiten plaats Nadrukkelijk worden hier ook kerkelijke evenementen bij betrok ken. Zo werd de jeugdweek op 14 septem ber in Leusden-Zuid gestart met een jeugddienst, na afloop kon men kof fie drinken, een broodmaaltijd nutti gen en onder leiding een boswande ling maken. Verder vond er in de daaropvolgende week een spelmid- dag plaats voor kinderen tot 10 jaar, een filmavond voor de iets ouderen en een dropping voor de jongeren vanaf 16 jaar. Op zondag 21 septem ber werd de jeugdweek afgesloten met een jeugddienst in de Marcus kerk KERKELIJK WERK Alhoewel de ontspannende aktivi teiten die de jeugdraad organiseert het meest in het oog springen en van tijd tot tijd ook de pers halen, wil de jeugdraad zich met nadruk presente ren als een club mensen dievanuitde kerken werkzaam is. Ook uit de samenstelling van het bestuur van de gereformeerd-her- vormde jeugdraad blijkt duidelijk dat de jeugdraad meer doet dan alleen maar clubavonden organiseren. Naast een voorzitter, penningmees ter, secretaresse en een vaste verte genwoordiger naar de „gemeentelij ke" jeugdraad, alsmede iemand voor de publiciteit, kent het bestuur ook een aantal mensen met speciale ta ken. In het bestuur van de ger.-herv. jeug draad is ook iemand opgenomen na mens de zogenaamde jeugddienst commissies van de Marcuskerk en de Dorpskerk Naast haar werkzaamheden als se cretaresse van het dagelijks bestuur vertegenwoordigt Arda Mey ook de „bezoekcommissie nieuw-ingeko- men jeugd" Verder is er in het be stuur iemand opgenomen namensde „aktiviteitencommissie", een verte genwoordiger van de jeugdclubs en verder iemand namens de Zaterdag- soos. Een aparte plaats in het jeugd werk van beide kerken neemt de gospelgroup „Reformation" in Ook deze groep is in het bestuur van de jeugdraad vertegenwoordigt. Om dit verhaal helemaal kompleet te maken dient nog vermeld te worden dat vijf jeugdouderlingen ook zitting hebben in het bestuur van de jeugdraad. LIEFDEMAALTIJD Het ligt in de bedoeling van de jeugdraad ook in dit onlangs begon nen seizoen regelmatig een Agapeh- maaltijd te houden De vertaling van dit woord komt neer op liefdemaal tijd. In de praktijk betekent dit dat jongeren van 18 jaar-30jaar, welke nog thuis wonen of kamerbewoner zijn, met elkaar de maaltijd gebruiken en tijdens en na het eten met elkaar praten over onderwerpen welke de jongeren van vandaag bezighouden. Bijzonderheden over data en onder werpen worden van tijd tot tijd in het kerkblad vermeld De kinderkermis DRAMAKTIE Even heeft het ernaar uitgezien dat de jeugdraad van de gereformeerd- hervormde kerken in grote proble men zou komen aan het begin van dit seizoen Een aantal aktiviteiten moesten gestaakt of uitgesteld wor den Om alles naar behoren te laten draaien, kwam men in augustus tot de ontdekking, had men eigenlijk 25 vacatures bij diverse clubs of com missies. Wanneer rekening gehou den werd met vurig gewenste nieuw op te zetten aktiviteiten moest dit aantal zelfs nog met 22 verhoogd worden. Een zeer professioneel opgezette wervingsaktie Hoe kan het ook anders, voorzitter Wim van Slooten is van beroep marketing adviseur heeft de jeugdraad echter uit de pro blemen gehaald Op 10 september kwam Wim van Slooten met zijn wer vingsplan 1980. een plan dat lateral snel de naam „dramaktie" kreeg, vanwege de zeer indringende manier waarop mensen benaderd werden. De hele aktie werd afgelosten op 5 oktober tijdens een in de Marcuskerk gehouden „banenmarkt". Het ziet er naar uit dat alle vacatures vervuld kunnen worden, zodat alle bestaande aktiviteiten gecontinueerd kunnen worden JEUGDKAPEL Een kijkje bij een in 't Claeverenblad gehouden popgebeuren Op het wensenlijstje van de jeugd raad staat voor 1981 de start van een „jeugdkapel" in Leusden. Niet dat men hierbij denkt aan het bouwen van een echte kapel, de gedachten gaan meer uit naar een samenkomst voor jeugd van 12 tot 16 jaar in bijvoorbeeld het Claeverenblad op zondagmorgen. Voor veel jongeren in bovenge noemde leeftijdsgroep blijkt de kerk, als plaats van samenkomst, niet meer aan te spreken, in de gereformeerde en hervormde kerken constateert men dan ook een steeds dalend kerk bezoek van jongeren. De jeugdraad wil nu samen met de jongeren zelf zoeken naar nieuwe vormen. Bij de bijeenkomst op zondagmorgen zal vooral de mondigheid van de jeugd benaderukt worden. Geen predikatie van een dominee, wel zelf bezig zijn met allerhande zaken zal het uitgangspunt van de samenkomst zijn. De jeugdraad wil een dergelijke zondagmorgenbijeen komst echter beslist niet zien als een vervanging voor dé kerk, wel wil men de jeugd motiveren, via de bijeen komsten, weer naar de kerk te gaan. Men ziet de samenkomsten dan ook meer als een tussenfase. Als beëindi ging van de zondagmorgengebeurte nis wordt gedacht aan een „koffie- bar-achtige toestand. Of de jeugdkapel ook daadwerke lijk van start gaat hangt af van de medewerking die daarvoor binnen de kerken verkregen wordt en van de belangstelling van de jongerengroep waarop men mikt. ZONDAGAVOND Verder denkt de jeugdraad op dit moment aan het opzetten van een soos op zondag-avond voor jongeren vanaf 16 jaar Gebleken is namelijk dat lang niet alle jeugd zich aange trokken voelt tot de soos op zater dag-avond met zijn vaak luide muziek en drankgebruik. Er zijn jongeren die zich prettiger voelen in een omge ving, waar dan misschien wel een pilsje getapt wordt, maar waar ruimte en gelegenheid is om eens een be hoorlijke boom op te zetten In een periode van 1/2-1 jaar denkt de jeugdraad een zondagavondsoos, als tegenhanger van die op zaterdag, op poten te kunnen zetten CLAEVERENBLAD De boerderij met opstallen van het Claeverenblad is tot op heden ei gendom van de gemeente De toe komst is echter niet geheel zeker. Voor 90% is het zeker dat de gerefor meerde en hervormde kerken niet zullen overgaan tot aankoop van het Claeverenblad. Wat de gemeente met de gebou wen gaat doen is zoverre onzeker, dat de jeugdraad er rekening mee houdt dat ze met een jaar of drie iets anders moeten hebben Om deze reden kij ken de kerkbesturen nu al uit naar vervangende huisvesting voor de jeugdaktiviteiten. Op dit ogenblik hebben de kerken al een optie op een stuk grond in het gebied H2. nabij het hoofdcentrum. Op dit stuk grond ko men, als alle gesprekken hierover tot het gewenste resultaat leiden, kerke lijke gebouwen. Op korte termijn ziet de jeugdraad de toekomst echter be slist niet somber tegemoet. Tot op heden heeft de gemeente zich altijd erg constructief opgesteld tegenover de jeugdraad. Bovendien heeft men de toezegging dat men nog drie jaar kan blijven zitten, waar men zit. Toch gaan er binnen de jeugdraad stemmen op om te overwegen het kerkelijk jeugdwerk meer te decen traliseren. Gebleken is namelijk dat vooral de jeugd in de direkte omge ving van het Claeverenblad. de clubs bezoeken. Kinderen uit wat verder afgelegen wijken krijgt men nauwe lijks in het Claeverenblad. Decentralisatie zou betekenen dat men in diverse wijken, wat kleinscha- liger gaat werken jn kleinere ruimten Of één en ander haalbaar is. is op dit moment niet bekend. LEUSDEN Vorige week zater dag werd in zwembad Bavoort ge zwommen voor de diploma's A en B. Diplomaconsul was de heer J. A. Snoek en de beoordelingscommissie werd gevormd door J. Bergsma en J. Wanrooi. Voor het A-diploma slaagden: Martijn Martens. Femke Lijklema, Roelof Cirkel, Patrick Schoonhoven, Hugo van Lottem, Brigitte van Dalen, Jantine van de Bunt, Leonie Matszat, Saskia de Pee, Mabel Gerritsen, Cas per Renkers, Frank Bol. Daniel van Wuuren, Niels Libertom, Sann de Jong, Cindy Roekei, Rudger Schuur, Walter Maassen, Martin Timmer. Ber- linda Zwanenburg, Natasja Rep, Ar jan den Dikke, Mare Jongerius, Ste- fanie ten Napal, Tonny Bosma, Pauli ne ten Hoeve. Ella Lawalata, Peter Jacobs, Annemieke Weevers. Margot van der Lely, Arjan Ingebeek, Alexan der Kwak, Chantal Eek, Maaike Mijen Sikkens, Malies van de Pol, Bas de Ruig en Remco Hollander. Het B-diploma werd behaald door: Berlinda van Schaik, Rikjevan Neur- ne, Valdelice van Keekum, Gerlinda Moesbergen, Jeroen Bode, Hester Moerbeek, Martijn Kuijk, Sandra Kuijk, Cisca Otten, Marianne Drogt, Ruben Tolboom, Hester Rippen. Sa bine van Kooy, Jessica Kompier, VOETBAL Roda-zaterdag: Tov 2 - Roda 2 Q-1 Roda 3 - Veensche Boys 4 1-1 Fleur Anne Boon, Sophie van Doorn, Edwin van Dorst, Simon Tolboom, Sonja Vreekamp, Johan Kees Rit meester, Manja Bisschops, Ulco Schrijer, Gerwin van Laar, Marieke Benthem, Alexander Vendeville, Sonja Kuiper, Arno ten Hoeve, Thijs Hogen Esch, Edwin Petersen, Rai- mond van de Kleut, Robert Jan Bijls- ma, Roy van Vessem. Joost Dijkhui zen, Sanne Kleinveld en Patrick Maas. Roda 4 - Bloemenkw 3 1-2 VOP 5 - Roda 5 5-5 Roda 6 - SDCP 7 4-2 Unicum 7 - Roda 7 3-0 Roda 8 - Sparta 9 afg. Roda-zondag: Donar 2 - Roda 2 1-1 KWA 5 - Roda 4 1-2 LELYSTAD In de altijd moeilijke uitwedstrijd tegen Unicum heeft de zaterddgploeg van Roda'46 het uit stekend gedaan. Trainer Richard Beumer was bijzonder tevreden over de 0-2 overwinning en over de „mee werkende" resultaten van drie van de vier topploegen. Roda kwam wat dichter bij de top en staat met Huls horst op de 5e plaats. Voor de eerste helft van de competitie staan de wed strijden tegen Hees, Horst, VOP en Eemnes nog op het programma en dat opent nieuwe perspectieven. De hard werkende roodzwarte formatie draalt momenteel goed en de Beu- mer-boys moeten pakken wat ze kun nen krijgen. Met redelijk weer en op een goed bespeelbaar veld startte Roda met de wind tegen. Unicum begon zeer aan vallend - zonder scherpschutters in het team - en pas na een twintigtal minuten kregen de Leusdenaren meer vat op het spel van de thuisclub Langzaam maar zeker nam Roda het middenveld vaster in handen. Rond de 25e minuut kwam Ron van Ooyen sterk naar voren. Hij plaatste de bal naar links en liep meteen door om de voorzet van Hans Ruitenberg per soonlijk af te werken tot de openings treffer. Roda bleef het op en neer golvende spel controleren maar kon voor de rust de voorsprong niet ver der uitbouwen Ook na de hervatting bleven de bezoekers de thuisclub onder een stevige druk houden De bijzonder sterk spelende Richard Nieuwenhuis en Jaap van Linschoten waren heer en meester in het centrum en telkens kwamen de roodzwarte spitsen ge vaarlijk voor het Unicumdoel. De Le- lystedelijke verdediging, behorend Trainer Richard Beumer (I) en verzorger Georg Dietrich van Roda-zaterdag

Leusder Krant | 1980 | | pagina 5