(kijk op de film (ubrick's „The Shining":voorbeeld ran perfekt opgebouwde horror „The black Hole" - SF- spektakel met erg grappige robots „Nightwing" - vampier vleermuizen vallen aan DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 kijk op de film Maskai-indianen in het zuidwesten van de Verenigde Staten De Maskai leven eigenlijk met één voet in het verleden en met de andere voet in de voor hen niet altijd even rooskleurige realiteit. Het verleden wordt gepersonificeerd door de priester Abner Tasupi (George Clu- tesi) die met het doorbreken van de magische cirkel de kwade geesten der goden wil oproepen om een einde te maken aan de heerschappij der blan ken. Zijn kleinzoon Duran (Nick Man- cuso) assistent/sheriff in het gebied, is het heden, de realiteit Twee tegenge stelde grootheden. Duran kan niet voorkomen, dat zijn grootvader inder daad de magische cirkel doorbreekt en de demonen op de mensen loslaat. Op de blanken én de indianen trouwens, in de vorm van angstaanjagende, bloed dorstige vluchten vampier-vleermui zen Vleermuizen, die bovendien be smet zijn met de beruchte pest-bacillen. Het is duidelijk, de vleermuizen moeten uitgeroeid worden Regisseur Hiller, die zich baseerde op scenario van Steve mét de magische effekten levert dat on danks alle tekortkomingen een soms fascinerende sfeer op. (Duo 2, nachtvoorstellingen, 16 jaar). THAT SINKING FEELING In het Amersfoortse Filmhuis kan men van zaterdag tot en met dinsdag iedere avond om 20.15 uur kijken naar „That Sinking feeling", waar over regisseur Bill Forsyth zelf zegt: Deze film is gewijd aan de zwervers van mijn stad, de pioniersstad van de post-industriële revolutie. ..Deze film is gewijd aan de zwervers van mijn stad. de pioniersstad van de post-industriële revolutie Je komt ze waarschijnlijk ook in andere steden te gen Jongeren van een jaar of zestien die dag in dag uit op straat zijn. Ze zitten vervolg op pagina 13 zich niet al teveel buiten de platgetrapte paden van de film-SF begeven en dal vind ik erg jammer. Een zwart gat is. voor zover de ge leerden het daarover eens zijn. een uit gebluste ster. die door de enorme zwaartekracht steeds meer inkrimpt, waardoor de zwaartekracht zo groot is geworden, dat het zelfs al het licht op slorpt. Een zwart gat. zo beweren an dere geleerden, zou best eens de toe gang tot een ander, ons onbekend, uni versum kunnen zijn. Kortom, veronder stellingen genoeg, waaruit de film makers hebben kunnen putten om een fascinerende, originele film te kunnen maken. Helaas, dat is deels achterwege gebleven. Men heeft gemakshalve gekozen voor de meest bekende of voor de hand liggende veronder stellingen, waardoor het slot vooral bij kenners wat al te voorspelbaar wordt. Aan de andere kant is ook het verhaal niet bepaald origineel, ook al heeft „The black hole" tal van soms spannende scènes, die wèl uitblin ken in techniek èn scenario. Met na me de robot Vincent redt heel vaak de (film-) show op grappige, relati verende wijze en daarin is de hand van de Disney-studio's te herken nen. Het draait allemaal rond het giganti sche aardse ruimteschip V S. Cygnus. dat door een ruimtepatrouille wordt te ruggevonden nabij een groot zwart gat. nadat het jaren als vermist was opge geven De bemanning van het pa trouilleschip komt aan boord van de Cygnus en maken kennis met de dood gewaande dr. Hans Reinhardt, die de samenleving van daCygnus naar eigen maatstaven heeft herschapen tot een strak geleide diktatuur vol robotten. De robot Vincent, het onmisbare manusje van alles van de ruimtepatrouille Palo mino. heeft het er al net zo moeilijk mee als zijn reisgenoten captain Dan Hol land (Robert Forster). luitenant Charles Pizer (Joseph Bottoms), dr Kate MacCrae (Yvette Mimieux) en Harry Booth (Ernest Borgnine). Alleen dr. Alex Durant (Anthony Perkins) bewon dert Reinbardt om diens fascinerende ideeén en perfekte technische organi satie. Een belangrijke figuur aan boord van de Cygnus. is de grootste robot, Reinhardt's rechterhand Maximiliaan Vincent heeft al direkt de grootst moge lijke hekel aan hem En die hekel geldt ook in het bijzonder de commandant van de robottroepen Captain S.T.A.R., die echter het onderspit moet delven in een schietwedstrijd tegen de vindingrij ke Vincent, die zich eigenlijk maar bar weinig van de robotregels aantrekt en zich eerder als mens van vlees en bloed gedraagt. Die periode is schitterend in beeld gebracht en vooral als Vincent een soortgenoot ontmoet, de robot Bob. die echter al oud is en stram van lijf en leden, is de film op z'n best Het zijn in feite deze beide grappige robot-wezen tjes. die het geheim van de Cygnus en dr. Reinhardt ontrafelen en de leden van de ruimtepatrouille in staat stellen de boosaardigheid van de geleerde tij dig te doorzien. Ook al is dat deels be trekkelijk. omdat de Palomino mét Reinhardt en zijn Cygnus tenslotte het zwarte gat wordt ingesleurd. ..The Black Hole" - ik schreef het reeds - is geen slecht gemaakte SF- film Verschillende aspekten, zoals de rollen van de robots, zijn goed. relati verend uitgewerkt. De techniek is ook in deze film vrijwel perfekt in beeld ge bracht (dankzij de ingenieuze inbreng van speciale effekten-ontwerper Peter Ellenshaw). Alleen het totale beeld van „The black hole" rammelt Opnieuw werd gekozen voor een boosdoener met een Duits klinkende naam, die een mini-diktatuur op poten heeft gezet vol gens de bekende Nazi-patronen en het führer-principe. Allesbehalve origineel, maar natuuiiijk voor het publiek „ge makkelijk herkenbaar" zonder verdere uitleg. De speculaties rond het zwarte gat zélf zijn voor mijn gevoel slecht uit gewerkt in de film. Men komt tenslotte in een ander uni versum terecht (dat zou je kunnen ver moeden in ieder geval), maar niet zon der de nogal tamelijk zotte beelden van de weg er naar toe. de duik in het zwarte gat, dat op de film allesbehalve zwart is Wellicht met een verwijzing naar het slot van Kubrick s „2001" hebben de makers er van alles bijgehaald. Het ergste echter is de nogal banaal aan doende versmelting van dr. Reinhardt met zijn duidelijk geprofileerde alter ego. de robot Maximiliaan. Een recht streekse verwijzing (of wil ik er nou te veel achter zoeken?) naar hetgeen aan boord van de Cygnus is gebeurd en de straf die het gevolg is van de zonde. De plaats waar dit gebeurt heeft veel weg van een kolengestookte „hel" met mi serabele vlammetjes. Kortom: een ta melijk banaal slot van een film die be slist goede momenten heeft, maar in totaliteit gezien een tekort heeft aan werkelijk originele ideeën. De massale techniek moet deze keer weer (zij het samen met de robots) de show redden (Euro, alle leeftijden, 95 minuten) NIGHTWING Regisseur Arthur Hiller (Love Story, Plaza Suite en Silver Streak) maakte al enige tijd geleden de film „Nightwing". Een horror-film met als thema „duivel se beesten vallen aan" en je kunt Hiller enige originaliteit niet ontzeggen. Het zijn vleermuizen, die de mensen aan vallen. Vampierachtige vleermuizen wel te verstaan en dat levert gruwelijk veel doden op. Nu bestaan er wel vam pier-vleermuizen. maar het authentiek deskundige sausje dat over deze thriller werd gegoten, moet men niet al te se rieus nemen, want vampier-vleermui zen vallen geen mensen aan. laat staan dat ze dodelijk zijn. Maar goed. de ge leerde Philip Payne (David Warner) zegt in de film dat het wel zo is en zijn onderzoek ziet er echt genoeg uit. Het draait allemaal om het gebied van de )OOR BERT vos AMERSFOORT - Deze week aandacht voor drie nieuwe films in het Amersfoortse filmprogramma. Dat is dan in de eerste plaats dan uiteraard foor de Nederlandse première van Stanley Kubrick's „The shining", met lack Nicholson en Shelley Duvall in de hoofdrollen. Een perfekt gemaakte iorror-story in de stijl van „The Amityville Horror", maar dan veel beter iitgewerkt door de geraffineerde spanningsopbouw en uitgebalanceerde lerteltrant. Een echte Kubrick, dus. Nieuw is de science fiction-film uit de Valt Disney studio's: „The black hole" (Het zwarte gat), waarin de ge- leimzinnige kosmische zwarte gaten in het middelpunt staan. Een soms ascinerend ruimte-avontuur, dat aan de andere kant helaas opnieuw zichzelf ifbreuk doet door een te grote hoeveelheid gebruikte cliché's. De derde lieuwe film draait in de nachtvoorstelling van Duo 2: „Nightwing", een lorror-thriller rond bloeddorstige vleermuizen. Redelijk spannend van in- loud, maar het thema had best wat intelligenter uitgewerkt kunnen worden jndanks de soms fascinerende mystiek die wordt gebruikt. Geprolongeerd werden: „In dienst van hare majesteit" (Grand 1„Platvoet aan Ie Nijl" (Grand 2) „Onze upon a time in the west" (Grand 4 - alweer voor de achtste veek!), „Het teken van het beest" (Grand 5), „Xanadu" (Cinema 1„All that jazz" Cinema 2) en „The Warriors" (Duo 2). Aanbevolen: „The Shining", „AH that Jazz" en „Het teken van het beest". nen, laat staan voor die van de leven den. En dat blijkt ook. Hoewel Jack Torrence door de bedrijfsleider van het hotel van tevoren was gewaarschuwd voor de eenzaamheid, waardoor de vo rige huisbewaarder Grady gek was ge worden en zijn gehele gezin met een bijl om het leven had gebracht (inclusief zichzelf), lacht Torrence om de ge dachte dat zoiets ook hem zou kunnen overkomen. Maar het huis en zijn „be woners" zijn sterker dan zijn geest. Kubrick schetst dan de steeds dreigender wordende sfeer in het ver laten hotel en daarmee de verwording van Jack Torrence. die steeds meer in de wurgende greep komt van geesten, die hem gaan besturen, zijn eigen geest in beslag nemen. Opmerkelijk hierbij is de rol van zoon Danny, die in feite fun geert als een soort katalysator van de gebeurtenissen. Want hij is het immers, die van tevoren veel voorziet en de angst overbrengt op zijn ouders, zij het vooral onbewust. Het is een gave, die door de bejaarde negerkok van het ho- bemanning van het patrouille-schip Palomino met op de voorgrond de robot Vincent. Scène uit: „The black Hole HE SHINING Horror is in". De ene horror- riller na de andere rolt met een eeds grotere regelmaat van de lo- nde filmbanden in Hollywood en nstreken. Bloedstollende, gruwe- <e zombies, huizen die als levend worden duivels hun bewoners uit- uwen, kwade geesten, die in de einen van de mensen kruipen met enige doel het kwaad. Zelfs litenaardse wezens bemoeien zich et de voorheen toch zo aardse be lheid der duivelskunstenaars en men wordt het voordien toch ta- elijk maagdelijke doek rood be- leurd met walgelijke pulp. Hoe >ediger, hoe beter, luidt het blijk- ar zaligmakende credo van de mes en heren filmmakers. En ze jgen gelijk, want de bioscoop- len lopen vol als een dergelijke geprogrammeerd staat. De rror is opnieuw ontdekt, zoals in vijftiger jaren Vincent Price, Peter ishing en anderen ettelijke mon- srs en Frankensteins schiepen om publiek de koude rillingen te be rgen. Het publiek van tegenwoor- veeleisender geworden. Tele- ie en de rauwe realiteit van alle g hebben tot gevolg, dat de door- ee bioscoopbezoeker niet zo snel ter van zijn stuk raakt door wat cedspetters en wat piepende uren. Er is daarom heel wat méér «lig om anno 1980 de filmlief- Jbers nog te shockeren, aan hun •el te kluisteren. daar al te snel greep Hollywood (en pen ook de Italianen) naar de over- lende trap der wreed- en gruwelijk- den. Het element sadisme deed haar ede. De wreedste slachtpartijen be- ren zo langzamerhand tot de ge melijke elementen in een doorsnee- rorfilm. Geen gelukkige ontwikke- dat zal duidelijk zijn. Gelukkig hebben we nog filmregis- 'rs als Stanley Kubrick. Gelukkig is resultaat van diens vakmanschap horror-film „The shining". Zonder 1 direkt te willen stellen, dat Kubrick's 1 niet past in de trend van de tachtiger •n, is echter wel duidelijk, dat Kubrick een veel intelligentere wijze aan het m is gegaan en mèt de bekende ror-elementen een film heeft ge- akt. die zonder meer alle vorige horror-films in de schaduw stelt. Bo vendien, en dat heeft mij persoonlijk deugd gedaan, heeft Kubrick betrekke lijk weinig bloedspetters en wreedhe den nodig om hetzelfde shockerende effekt te bereiken als zijn minder be gaafde vakbroeders. Stanley Kubrick bewijst met „The shining" zijn pure vakmanschap nogmaals. Hij heeft jaren van voorbereiding nodig en nog eens erg veel tijd met de uitvoering (hij is nu eenmaal een onvoorstelbare perfektio- nist), maar het resultaat is er dan ook naar. Net als „Dr. Strangelove „2001", ..A Clockwork Orange" en „Barry Lyndon", is ook „The Shining" een film, die aantoont, dat Kubrick de door hem gekozen materie volkomen beheerst. Kubrick's films fascineren zonder dat je in eerste instantie meteen kunt aanwijzen hoe dat komt Pas later, als je er over nagedacht hebt. kun je je er misschien een mening over vormen. Feit is, dat veel van zijn films op meer dere manieren te interpreteren zijn. Denk maar eens aan het bekende voorbeeld „2001" waarover talrijke boeken en doctoraalstudies versche nen. „The shining" is een grandioze film. Met het gevaar al te grote verwachtin gen te scheppen, wil ik toch wel stellen, dat „The shining" zonder meer de meeste horrorfilms in de schaduw stelt Het zal dan ook niet meevallen om straks Kubrick's horror-film te evena ren, laat staan te overtreffen. De oorzaak zit waarschijnlijk in de perfekte opbouw van het verhaal en de meer dan voortreffelijke vertolkingen van hoofdrolspelers Jack Nicholson, Shelley Duvall en Danny Lloyd. Jack Torrence (Nicholson) neemt een baan aan als huisbewaarder van een groot hotel om in die winterperiode een boek te kunnen schrijven. In alle rust betrekt het gezin Torrence (echt genote Wendy. Shelley Duvall en zoon tje Danny, Danny Lloyd) het geheel verlaten hotel Overlook in Oregon. Tot zover is er eigenlijk niets aan de hand. met uitzondering van het zoontje Dan ny, dat een bijzondere gave heeft. Hij kan gebeurtenissen vooruit zien en ziet dingen, die voor normale stervelingen onzichtbaar blijven. Hij voelt en ziet de geesten, die in het niet al te jonge hotel wortelen. Kubrick geeft daarvoor al een kleine aanwijzing: het hotel schijnt ge bouwd te zijn op een heel oude Indiaan se begraafplaats en dat is nooit bevor derlijk voor de zielerust der gestorve- tel „het licht" (the shining) wordt ge noemd en het is die „shining", die Kub ricks film steeds meer gaat beheersen, naarmate het verhaal vordert. Stanley Kubrick speelt met talrijke effekten om zijn doel te bereiken: het shockeren van de toeschouwer. Het opvallende is echter, dat daar maar weinig bloed of geweld aan te pas komt. Zeker in vergelijking met andere horror films van de laatste tijd, die het daarvan juist moeten hebben. Kubrick doseert zijn shock-effekten heel nauwkeurig en de escalatie is aanvankelijk dan ook nauwelijks zichtbaar Desondanks wordt de dreiging steeds voelbaarder. zichtbaar gemaakt in de steeds demo- nischer wordende grijnslach van Jack Nicholson, die hiermee zijn rol in „One flew over the cuckoo's nest" qua acteursprestatie vrijwel evenaart, zo niet overtreft op sommige momenten. „The shining" is een imponerende horror-film geworden. Kubrick weet de toeschouwer twee uur lang in de ban te houden. Zonder ophouden, zonder geestelijke rustpauze. Een horror-film, die ondanks het feit, dat die zenuwslopend is, tóch tussen alles door weet te relativeren, be- driegelijk weet te ontspannen. „The shining" is een film, die je gezien moet hebben om voorlopig alle an dere horror-films te kunnen verge ten. Want Kubrick is er in geslaagd om alle bekende horror-elementen te gebruiken èn órigineel te zijn! Een prestatie. (Grand 3,120 minuten, 16 jaar). THE BLACK HOLE Naast de horrorfilms wordt door Hol lywood ook steeds meer aandacht ge schonken aan science fiction. Een on derwerp. indien goed gebruikt, dank bare stof heeft te bieden voor eveneens stoelkluisterende films, zoals „The Alien" heeft bewezen. Binnenkort kun nen we het vervolg op „Star Wars" ver wachten (The empire strikes back), maar voorlopig zullen we het nog even moeten doen met de Walt Disney-pro- duktie „The black hole" (Het zwarte gat), die bepaald geen slechte SF-film. maar ook niet direkt een superieure uit schieter kan worden genoemd. Het onderwerp leende zich overigens wel voor een originele film, maar regis seur Gary Nelson en scenarioschrijvers Jeb Rosebrook en Gerry Day hebben Jack Nicholson in een typerende uitdrukking in Kubrick's horror-film „The Shi ning" heaiiteit en magie in Kubrick's „The Shining". Shagan, Bud Shrake en Martin Cruz Smith (die de gelijknamige roman schreef), heeft realiteit, horror èn mys tiek (zwarte magie) vermengd tot een redelijk gemaakte thriller, die echter een betere uitwerking had verdiend om werkelijk steeds te imponeren. Nu blijft het allemaal een beetje overal tussen inhangen, met een soms nogal zwaar accent op de strijd van de indianen te gen de blanken, zonder dat dit even wichtig is uitgewerkt. Daardoor lijkt het. alsof het er met de haren bij is gesleept. De aktie-scènes zijn van redelijke kwa liteit, waarbij heel wat gewone vleer muizen door de filmmakers zijn veran derd in bloeddorstige kreaturen. Samen Filmprogramma voor Amersfoort van don derdag 30 oktober t/m woensdag 5 novem ber 1980. Grand 1. tel. 033-14632. In dienst van Hare Majesteit. 12 jaar Dagelijks: 13.30-18 30-21.15 uur zondag: 13.30-16.00-18.30-21 15 uur Grand 2, tel. 033-14632. Platvoet aan de Nijl, a l Dagelijks: 13 30-18.30-21 15 uur zondag 13.30-16.00-18.30-21.15 uur Grand 3, tel. 033-14632. The Shining. 16 jaar Dagelijks 13.45-18.45-21.30 uur. zondag. 13.45-i 6.15-18.45-21.30 uur. Grand 4, tel. 033-14632. Once upon a time in the west. 12 jaar. Dagelijks: 13.30-19.15 uur Grand 5, tel. 033-14632. Het teken van het beest. 12 jaar Dagelijks 13.45-18.45-21.30 uur zondag 14.00-16 00-19 00-21.45 uur. Cinema, tel. 033-18900. Xanadu, alle leeftijden. Dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur zondag 13.45-16 15-18.45-21.30 uur. Cinema 2, tel. 033-18900. All that jazz, alle leeftijden. Dagelijks 13.30-18.30-21.15 uur. zondag 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. Euro, tel. 033-33655. The black Hole. alle leeftijden. Zaterdag en woensdag. 18.45-21 15 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.15 uur overige dagen 13.45-18.45-21 15 uur Euro, tel. 033-33655. Martijn, alle leeftijden. Nederlands gesproken. Zaterdag en woensdag 13.45 uur. Duo 1, tel. 033-16572. Janice, een vurige brunette. 18 jaar Dagelijks 14 15-19.15-21.30 uur zondag 14.15-16.30-19.15-21.30 uur. Duo 2, tel. 033-16572. The Warriors. 16 jaar Dagelijks: 14 00-19.00-21.15 uur. zondag 14.00-16 15-19.00-21.15 uur Duo nachtvoorstellingen vrijdag en za terdagnacht 23.45-24.00 uur. Duo 1. tel. 033-16572. Call Girl, 24.00 uur. 18 jaar Duo 2, tel. 033-16572. Nightwing. 23 45 uur. 16 jaar.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 11