I leusden hronB Veel accommodaties nodig Subsidie peuterspeelzalen verhogen Fonds voor sportieve recreatie instellen - Culturele Raad in het leven roepen Meer geld nodig voor zangkoren Waardering voor Latent Talent DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 plaatselijk nieuws vervolg van voorpag. SPORTIEVE RECREATIE Sportieve recreatie, zo meent de ilangroep. is van groot belang. Het niet verenigingsverband bedrijven van port, gewoon vanwege de lol die men laarin beleeft, is misschien wel net zo lelangrijk als het deelnemen aan ge- eglementeerde wedstrijdsport in ver- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Peter van Meenen. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 uur. enigingsverband De plangroep con cludeert op grond van de aktiviteiten die er nu reeds op dit terrein plaatsvinden in Leusden, dat de gemeente zelden of nooit financieel zal behoeven bij te springen. De aktiviteiten zijn over het algemeen kostendekkend Maar er moeten wel accommodaties voor be schikbaar gesteld worden Bovendien vindt de plangroep. dat sportieve recre atie een uitstekend middel is om wat te doen voor achtergestelde" groepen, zoals bijvoorbeeld de bejaarden, die wellicht niet zo snel aan andere aktivi teiten zullen deelnemen Op grond van die overwegingen beveelt men in de eerste plaats aan, om aktiviteiten, die onverhoopt niet kostendekkend zouden zijn, maar wel gericht zijn op groepen die anders niet of nauwelijks met sport in aanraking komen, toch voor subsidie in aanmerking te laten komen Verder oppert men het idee om voor éénmalige aktiviteiten een fonds in het leven te roepen, waarop organisatoren, indien nodig, een beroep kunnen doen. Het fonds moet tot stand komen via een jaarlijks bedrag per inwoner, over de hoogte waarvan het gemeentebestuur maar eens zou moeten overleggen met de Sportstichting, aldus de plangroep. TONEELVERENIGINGEN Belangrijkste wens voor het toneel in Leusden-centrum - de eerste tak van de amateuristische kunstbeoefening, waaraan aandacht wordt besteed - is een geschikte accommodatie. „De Eendracht" kan nu gebruik maken van de zaal van 't Ros Beyaart, maar ideaal is die situatie, ondanks alle medewer king van de exploitant, niet. De Een dracht zou over een zaal moeten kun nen beschikken, die plaats biedt aan zo'n 150 man. Wat de plangroep betreft zou die zaal best onderdeel kunnen vormen van het nieuw te bouwen eve nementencentrum. Daarnaast heeft ,.De Eendracht" behoefte aan een goe de opslagruimte voor decors, re kwisieten en attributen. Ook die faciliteit zou een evenementencentrum kunnen bieden. Het kindertoneel van de Een dracht zou. indien nodig, voor subsidie in aanmerking moeten kunnen komen. Hetzelfde geldt voor de grime-cursus, die de leden van de Achterveldse ver eniging „Culdoto" willen gaan volgen. In Achterveld is men overigens tevre den met de accommodatie waarover men in ,,Ons Gebouw" kan beschikken. MUZIEKGEZELSCHAPPEN De beide muziekgezelschappen ,,Li- siduna" en „DWS" kampen met één probleem. Men heeft behoefte aan een goede bergruimte voor het instrumen tarium en unfiormen De aanbeveling wordt gedaan om het beschikbaar stel len van dergelijke ruimtes te overwe gen. Ook voor overweging in aanmer king komt de suggestie vanuit ..Lisidu- na" gedaan om leden van de mu ziekgezelschappen tegen een geredu ceerd tarief les te laten volgen bij de muziekschool. Nu er een tijdelijke accommodatie voor het open jeugd- en jongerenwerk is gevonden, moet men snel gaan uitkijken naar een definitieve vestiging, zo meent de plangroep. een eigen ruimte voor de verschillende vrouwenaktiviteiten op te nemen De plangroep doet daartoe een aanbeve ling. De plangroep constateert, wanneer het gaat om geld voor de vrouwenver enigingen, dat de Rijksbijdrageregeling ..Emancipatie-aktiviteiten" duidelijk een stap in de goede richting is Dat ook de meer traditionele vrouwenvereni gingen daardoor wat meer zijn' gaan doen aan vormingsprogramma's, wordt als goed gekwalificeerd Het zal. zo meent de plangroep, echter de vraag zijn of alle in Leusden te plegen aktivi teiten gefinancierd kunnen worden van de 8.000 - die Leusden hiervoor zo ongeveer ontvangt Als dat niet het ge val is, dan moet de subsidie eerlijk ver deeld worden en daarbij zou zeker ook de Vrouwenraad Leusden betrokken moeten worden KERKELIJKE ORGANISA TIES Geen aanbevelingen zijn opgeno men ten aanzien van de aktiviteiten van de kerkelijke organisaties. Deels komt dat omdat men vanuit die hoek vaak geen beroep op de gemeente doet. an derzijds omdat de gemeente in haar subsidiebeleid heeft opgenomen dat duidelijk kerkelijke of politieke aktivitei ten niet voor subsidie in aanmerking moeten komen. De plangroep herinnert daarbij aan de afgewezen subsi dieaanvraag van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) LATENT TALENT Uitermate positief spreekt de plan groep zich uit over de aktiviteiten van de werkgroep Latent Talent. Voor een subsidiebedrag, dat neerkomt op onge veer 9 - per deelnemer per jaar. weet Latent Talent ..een bloeiende organisa tie" te ziin, ,,die vrijwel probleemloos een groot aantal leuke aktiviteiten voor een groot aantal Leusden aren ver zorgt" Aan de vanzelfsprekendheid daarvan, zo zegt de plangroep, zit het gevaar vast dat men zou vergeten welk een leegte er zou ontstaan, wanneer Latent Talent er niet was. Weliswaar is de kwaliteit van het gebodene van La tent Talent misschien nietzo hoog is wat een open school of volksuniversiteit biedt, maar de drempel is duidelijk la ger Aanbevolen wordt dan ook om de aktiviteiten van Latent Talent te blijven ondersteunen OVERIGEN In de categorie ovengen vallen deze keer onder meer de EHBO-verenigin- gen, de postzegelclub „Lisiduna" en de Vereniging Veilig Verkeer Nederland De aanbevelingen ten aanzien daarvan vallen voornamelijk in het financiële vlak. De postzegelclub zou in aanmer king voor subsidie moeten komen, en de WN zou wat meer mogen ontvan gen van de plangroep. COMMENTAAR Redaktie en administratie: Kan toor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 40 - per |aar. 20.50 per half jaar, 10,50 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (dins dag 'en donderdag tussen 18".30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor- Qing, overdag 03420-16141toestei H Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbe taling van 5 - per exemplaar (for maat 13x18 cm) op giro 871441 t.n.v. de BDU b v te Barneveld met duidelijke vermelding van gewenste 'oto, aantal, nummer van krant, pa gina waarop de foto werd geplaatst 0 kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leus den/centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uit gave van de BDU-lyantenkom- binatie te Barneveld. ZANGKOREN De huidige wijze van subsidiëring aan de 3 plaatselijke publiekskoren is duidelijk een stap in de goede richting Het getuigt van een beleidsvisie, waarin waarde wordt gehecht aan koorzang als cultuur-uiting. Wil men echter eén of meer plaatselijke amateurkoren in stand houden van een kwalitatief goed niveau, dan zal daar nog meer geld mee gemoeid zijn dan thans het geval is. De huidige regeling voorziet niet in de door de koren noodzakelijk geachte midde len voor vaste pianobegeleiding en evenmin voor de aanschaf van muziek. Waar het gaat om ruimtere subsi dieverlening dient echter het brede so ciaal-cultureel aspect, d w.z. de uitvoe ringen voor publiek voorop te staan, a De plangroep SCA adviseert dan ook om net zoals bij de stichting Vallei- concerten het geval is, een subsidie te verlenen voor een aantal concerten per jaar. Een dergelijke regeling kan ook toepasbaar zijn op de muziekgezel schappen N a.v. de discussie in de plangroep SCA, die leidde tot aanbeve ling A. werd het idee geboren van een plaatselijke Culturele Raad Deze instantie zou een gevarieerd jaarprogramma kunnen opstellen, waarin opvoeringen, tentoonstellingen e.d door zowel plaatselijke amateurs als door beroepskunstenaar een plaats zouden krijgen. Middels een eigen bud get zou de Culturele Raad evenemen ten. die niet-kostendekkend zijn finan cieel kunnen ondersteunen. De ge dachte is nog allerminst uitgekristalli seerd b. Aanbevolen wordt een Culturele Raad Leusden het licht te doen zien OVERIGEN In de categorie ..overigen" van de amateuristische kunstbeoefening wor den onder meer de schilderclubs en de filmclub ..Cine Leusden" gerangschikt Vanuit de schilderclubs kwam de vraag of het mogelijk zou zijn om in openbare gebouwen te exposeren en die vraag vindt de plangroep voor honorering in aanmerking komen De filmclub zou de plangroep voor subsidiëring in aanmer king willen laten komen Zeker wanneer het gaat om het jaarlijkse filmfestival, dat gericht is op de gehele Leusdense bevolking MUZIEKSCHOOL Uitvoerige aandacht besteed de plangroep aan de muziekschool Leus den. Veel wordt overgenomen naar de door de muziekschool zelf geprodu ceerde inventarisatie en prognose voor de komende jaren tot en met 1985, waaraan in de Leusder Krant ook al ruime aandacht is besteed. De plan groep komt op grond van een en ander tot de volgende aanbevelingen: Deze aanbevelingen zijn tot stand ge komen naar aanleiding van de discus sie in de plangroep over het door be stuur en directie van de Muziekschool ingediende stuk: „Inventarisatie en prognose voor de jaren 1981 t/m 1985 betreffende accommodatie en finan ciën bij ongewijzigd beleid" A. Met betrekking tot de financiële situatie De aan de Muziekschool verbonden docenten hebben geen rechtsposi tieregeling De plangroep acht de aan spraak van de docenten op een derge lijke rechtspositieregeling terecht en beveelt dan ook aan, dat een en ander zo spoedig mogelijk zijn beslag krijgt Wat de financiële consequenties be treft, zal het gemeentebestuur moeten overwegen deze zelf te dragen, aange zien het niet wenselijk is de lesgelden te verhogen. De tarieven in Leusden lig gen thans al 10% hoger dan in Amersfoort. B. Met betrekking tot de accommo datie Het streven van de Muziekschool om in de toekomst de beschikking te krijgen over een centrale accommodatie in Leusden-c wordt door de plangroep ondersteund. De plangroep erkent het voornaamste motief vanuit de Muziek school, nl. dat een centrale accommo datie voorwaarde is voor een onder wijskundig geheel, hetgeen de Muziek school wil en moet zijn. Wat eventuele nieuwbouw voor de Muziekschool be treft, is hiermee een dermate hoog be drag gemoeid, dat de plangroep zich competent acht. hieromtrent aanbeve lingen te doen. Wanneer er echter een Het ontwerp-rapport - de naam zegt het al - is nog niet definitief. Het is namelijk de bedoeling dat u beoordeelt of alles wat betrekking heeft op boven genoemde aktivitei ten volledig en juist vermeld is in het rapport. De tekst - wordt - als dat nodig is - aangepast en daarna gaat de planadviesgroep voor de wel zijnsplanning op basis van het defi nitieve rapport verder werken. Het inventarisatierapport kunt u inzien bij het bureau voorlichting, Burg. de Beaufortweg 63 of in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. Uw schriftelijke reactie kunt u tot 1 december opstu ren naar de planadviesgroep, p/a ge meentehuis, Hamersveldseweg 2, 3833 GP Leusden. U kunt ook daar één van de drie inspraakbijeenkomsten gaan en daar laten horen hoe u er over denkt. Deze worden gehouden op 18 november In de Moespot te Ach terveld 19 november in 't Trefpunt te Leus den-Zuid en op 20 november in de gemeentelijke ex positieruimte aan de Zwarteweg in Leusden-Centrum. De Leusdense schilderclubs zouden graag willen exposeren in openbare gebouwen. Dat lijkt de plangroep een goed idee, zodat in de toekomst wellicht een werkstuk als dit van de Vrije Kwasten nog eens aan de wand van bijvoorbeeld het raadhuis kan komen hangen. geschikt gebouw leegkomt in Leus den-c (te denken valt aan een school gebouw of aan een van de gebouwen van de secretarie, wanneer het nieuwe gemeentehuis betrokken gaat worden) wordt aanbevolen te bezien of het ge bouw met inbegrip van de nodige aan passingen als onderdak voor de Mu ziekschool dienst kan doen. C. Met betrekking tot de planning van nieuwe activiteiten De totstandkoming en fianciering van een Hafa (harmonie en fanfare)- afdeling. De Muziekschool is voornemens om de leden van de twee plaatselijke mu ziekverenigingen in de gelegenheid te stellen tot het volgen van muziekles te gen gereduceerd tarief Hiertoe is in ja nuari 1980 een verzoek ingediend bij het college door de muziekverenigin- en „Lisiduna", „Door Wilskracht terk" en de Muziekschool gezamen lijk. In dit schrijven wordt o.a. op het volgende gewezen: - individuele lessen aan corpsleden zullen de kwaliteit van het corps ver beteren - bij de corpsleden bestaat veel animo om deze lessen te volgen, temeer daar er een diploma aan verbonden kan zijn; - ook de muziekscholen in de omge ving kennen een Hafa-afdeling, waarbij sprake is van een aanzienlij ke reductie op het lesgeld. De plangroep is van mening, dat dit imtatief ondersteund moet worden, waarbij het reductietarief vergelijkbaar dient te zijn met de tarieven, zoals die in omnngende gemeenten gehanteerd worden JEUGD- EN JONGEREN WERK Ook ten aanzien van het jeugd- en jongerenwerk komt de plangroep met een aantal aanbevelingen met betrek king tot de financiële situatie en de ac commodaties. Daarover zegt het in ventarisatierapport: Met betrekking tot de financiële si tuatie a. De vormende activiteiten van de KPJ Achterveld dienen voor subsi die in aanmerking te komen. b. De vormende en creatieve aktivitei ten van Klont in Achterveld dienen eveneens voor subsidie in aanmer king te komen. c. Vakantieactiviteiten door de organi saties op het gebied van jeugd- en jongerenwerk dienen indien nodig voor subsidie in aanmerking te ko men. Hierbij moeten de organisaties streven naar zoveel mogelijk onder linge afstemming en daadwerkelijke samenvatting d Gebleken is, dat er geen unifomiteit is in de huurovereenkomsten en het beheer van de drankverkoop tussen SOCCLE en de gebruikers. Er moet naar gestreefd worden om deze overeenkomst gelijk te trekken voor alle jongerenorgnisaties. Met betrekking tot de accommofa- ties e In Leusden-zuid dient een ac commodatie t.b.v het jeugd- en jon gerenwerk gerealiseerd te worden. De PJGU dient als belanghebbende deel te nemen aan de besprekingen rond het Dorpshuis f. Wanneer een tijdelijke accommoda tie voor het open jeugd- en jon gerenwerk gevonden is. dient tege lijkertijd naarstig gezocht te worden naar een permanent onderkomen. g. De Hervormd Gereformeerde Jeugdraad dient de beschikking te krijgen over een geschikte per manente ruimte in dezelfde omge ving, waar thuis 't Claverenblad staat Ook komt de plangroep met enkele aanbevelingen ten aanzien van de ak tiviteiten van de Jeugdraad en een al gemene opmerking: Met betrekking tot de aktiviteiten van de Jeugdraad h. Onder auspiciën van de Jeugdraad dienen cursussen gericht op kader vorming van bestuursleden en/of aktiviteitenbegeleiding aan de vrij willigers in het jeugd- en jongeren werk te worden aangeboden, aan gezien hieraan grote behoefte blijkt te bestaan Deze cursussen dienen voor subsidie in aanmerking te ko men i. Het streven van de organisaties ver enigd in de Jeugdraad om samen via een informatieboekje naar buiten te treden en tevens om overlap pingen en hiaten via program- maoverleg te voorkomen, dient ge stimuleerd te worden. Algemeen j Er dient een subsidieregeling te ko men voor het jeugd- en jongeren werk. waarbij accent gelegd wordt op het subsidiëren van activiteiten met een minder vrijblijvend karakter Hierbij wordt gedacht aan vormende activiteiten in de cursussfeer of bij voorbeeld vormingstoneel. Het ver dient aanbeveling om bij het opstel len van deze subsidieverordening aandacht te besteden aan de des betreffende voorstel uit 1975 door de Jeugdraad gedaan VORMINGS- EN ONTWIK KELINGSWERK VOOR VOLWASSENEN De laatste groep van sociaal-cul turele aktiviteiten, waaraan in het in ventarisatierapport aandacht wordt be steed, wordt gevormd door het vor- mings- en ontwikkelingswerk voor vol wassenen. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen vrouwenorganisaties, vanuit kerkelijke organisaties voortko mende aktiviteiten, Latent Talent en overigen. VROUWENORGANISATIES Het zal geen verbazing wekken dat er in het hoofdstukje over de vrouwenor ganisaties de vraag naar voren komt ten aanzien van een goede accommodatie Die wens is vaker te horen geweest. De plangroep noemt het denkbaar om in het te bouwen evenementencentrum Hebt u nog vragen of opmerkin gen? U kunt kontakt opnemen met de afdeling welzijn/onderwijs, Burg. de Beaufortweg 63, telefoon 941247, toestel 224. De aktiviteiten van Latent Talent worden door de leden van de plan groep zeer gewaardeerd. Blijven steunen, zo luidt de aanbeveling.

Leusder Krant | 1980 | | pagina 3