1 eusd e p K n Mny Pot heeft van schilderen haar grote hobby gemaakt r^wf77pr N BENEDENZAAL PLOEGHHUIS evarieerde kunst van vijf Amersfoorters Jan de Valk op Ploeghhuis-zolder »IT IK MGiSFIOKT ra - i\s\ I b 3/ A% \w V 1 DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 ta kijk op kunst LEUSOEN Dlny Pot, die alweer i'n vijftien jaar In het hula van haar loeder woont, een voormalige boer- irlj aan de Leusbroekerweg, heeft in het schilderen haar grote hobby emaakt. Ze Is lid van de schilders- lub „Loysden". Ze heeft een eigen ateliertje bij haar woning. Ze laat zich graag adviseren door Gijs den Ouden uit Amersfoort. Ze schildert veelvul dig samen met een ander lid van „Loysden", Loes Rigter. „Ik woonde vroeger in Amersfoort," zegt ze. ,,Op een flat. Als enige dochter, die geen eigen huis had Alle anderen trouwden met boeren en kwamen weer op een boerderij te recht. Toen ging mijn moeder hier uit. En toen zijn wij hier op de boerde rij komen wonen Mijn broer gaat over het land. want ik had zo'n qrote tuin en kon al die groente toch niet aan. Vroeger tekende ik al. Ik liep altijd met een schetsboek. Op school sa men met een jongen. Wij tekenden van alles. Ik ging naar de Modevakschool en ben gaan werken Een keer vond ik es van mijn man in de kast een doosje waterverf. Nee. mijn man is geen schilder of boer Hij werkt bij het Berghotel in Amers foort. Ik vond die verf en ging een paar ansichtkaarten naschilderen. Ik deed er verder niets mee. Stopte ze in een schrift. Toen was er eens op een dag een oud-militair, die wij nog uit de oorlog kenden, toen hij hier gelegerd was, bij ons op bezoek. En wij moesten iets hebben uit die kist. die daar staat. Daar kwamen die twee nageschilder de ansichtkaarten uit tevoorschijn. Die oud-militair schilderde zelf Hij en zijn vrouw bleven een weekje bij ons logeren, en toen moedigde hij me aan om te gaan schilderen. Sa men met hem kocht ik olieverf in Amersfoort. Nou, die bleef zo'n week of drie in de kast liggen En toen ging ik in ons opkamertje een plaat naschilderen. En nóg een plaat. Dat was erg leuk Toen waren er weer anderen, die me stimuleerden om naar ,,De Vrije Kwasten" te gaan. Op de eerste expo sitie van ,,De Vrije Kwasten" verkocht ik mijn eerste schilderijtje aan een kunstschilder. Het was een eek hoorn. die ik fotografisch had nage schilderd. Elk haartje was te zien. Het was Gijs den Ouden die het had gekocht, en die kwam me toen twee zondagen helpen. We hebben een bos bloemen neergezet. En hij maakte een schema voor verven voor mij. Dat je weet wat je mengen moet. Licht en schaduw bracht hij me bij. Ik heb ontzettend veel van hem geleerd. Steeds zei ik: ,.Geef maar kritiek, want déar leer je per slot van Ik moet zeggen: ik word erg gesti muleerd doordat ik regelmatig op tentoonstellingen verkoop. „Loysden iszo'n gezellige klub. We zijn met z'n elven. Meneer De Groot, dat is een schat. Hij doet ontzettend veel voor ons. Er is een vrouwtje bij, met wie ik samen tentoonstellingen afloop. Mijn dochter vindt het leuk, dat ik schilder Mijn man ook. Hij maaktede lijsten. Verschillende vormen kon hij daarin maken. Af en toe neem ik een dag om te schilderen. Ik heb een heel huis om te onderhouden. Ik heb een grote tuin. Ik heb mijn gezin, en mijn moeder help ik een halve dag in de week Nu ben ik op tekenles gegaan bij Catharina Groen op de Appelmarkt en ik teken portretten. De lol, die ik in het schilderen en tekenen heb. is onbetaalbaar. En je blijft altijd zoe ken. Je bent nooit uitgestudeerd!" Wij lopen even naar Diny Pots ate lier in de herfstige tuin Ze heeft zojuist een groter doek van zonne bloemen voltooid Gedaan met een wat grovere kwast In een vrijere opzet dan ze normaal pleegt te ge bruiken. Ze heeft verscheidene malen takjes met bramen geschilderd. In fotogra fische weergave. De laatste bramen- takjes van dit jaar, met een takje hop erbij. Er zijn ook zo maar wat boter bloempjes in een flesje Een takje met bessen Een dot madelieven In een oude bak, waaruit haar moeder de kipjes voerde, zette zij een schaal met bloemen. En ze maakte er een olie verfstilleven van. Ze schilderde krokusjes, die ze zelf in een donkere kast kweekte. Ook houdt ze erg van viooltjes en dui zendschoon. Ze schildert ze minutieus, zéér pre cies en in een wat ouderwets aan doend kleurengamma. Dat je nog aantreft in kunsthandels Van het mo derne moet ze niets hebben Daar begrijpt ze niets van. Diny Pot heeft de laatste tijd ook landschapjes geschilderd: de Leus- derhei in paarse tooi. en de School steegbosjes. Ze schildert ook graag traditionele onderwerpen als kastanjes, schel pen. In een veel lichter coloriet zijn een serie potjes met primula's ge schilderd Op 1 november doet Diny Pot mee aan de jaarlijkse verkoopexpositie in de Paletschool in Leusden-Zuid. Daar gaat ze zitten schilderen „Loysden" gaat de hele novem- bermaand exposeren bij Kela in Soesterberg, en daar gaan ook van Diny Pot een aantal schilderijtjes naar toe. Ook heeft ze een inzending gedaan bij „Met palet en tekenstift". Die loven jaarlijks 12 prijzen uit. Je krijgt een beoordeling van je inge zonden werk thuis Van degenen die een prijs krijgen, staat de beoorde ling in het tijdschrift. Dlny Pot heeft van het schilderen haar grote hobby gemaakt en ze is er erg gelukkig mee. Ze kan er niet meer buiten, 't Heeft haar leven er een heel bepaalde dimensie bij gegeven. AMERSFOORT - Vijf Amersfoort- kunstenaars eksposeren hun ferk in de benedenzaal van het 'loeghhuis, Muurhulzen 159. Het ijn Mathilde Jurrlssen, Gijs Keizer, loud Nova, Henk Rooimans en Ma- Btlen de Vries. Maratlen de Vries is de keramiste in it gezelschap Zij is dóórgegaan op de ipeelvormen, die zij enkele jaren terug ïhet Ploeghhuis liet zien. Zij heeft deze peelvormen gekombineerd met de stadsportretten", die zij in Museum :lehite eksposeerde. Per paar, per groep, maakt ze vor- len, die bij elkaar horen, en waar de •ezitter mee kan spelen, door ze tel- ens anders te groeperen. Bolvormen, bossages, bruggetjes. !e zijn door haar gestileerd. Zijn licht lerkenbaar gebleven als inspirerend Totief. )e sobere vormen zijn in één kleur ge- iouden om de aandacht niet af te lei- len Om ze vooral als object te laten preken. Martien werkt graag met loeiende lijnen, die zij in de gehele eramische groep werkstukken tot uit- Irukking heeft gebracht. Van Mathilde Jurrlssen zijn er en- ele gouaches. Landschappen, die zij groot gehouden partijen noteerde in iisteron, Zuid-Frankrijk. Waar het looiende bergachtige land blakert on er de zon, en het landschap ruim, west en grootschalig is. Het is krachtig ferk, dat spontaan en trefzeker tot tand is gekomen. Met het geoefend log van een fotografe, die een feeling eeft voor lijnen, aksenten en verhou- linaen. Henk Rooimans heeft op de achter uit van de zaal een fors mate- eschilderij. Het bestaat uit hout mei lanvas, stukken vrachtwagenzeil, ir teel lichte tinten geschilderd. Het is andschappelijk van aard. en het tekenl ch af in een ritme van zwarte lijnen en ilt geschilderde houten elementen. Gijs Keizer schilderde in Bretange n op Corsica. Er zijn enkele krachtige oeken van zwaar geërodeerde rotsen P Corsica. Die door Gijs in al hun ma- stueuze grandeur in warme okers en ardbruinen en -grijzen zijn weergege- en. Momenteel is hij bezig met de gevol- |en van de olie op de kust van Bretag- Een mammoettanker breekt in weeën en onvoorstelbare hoeveelhe- 'en olie komen in zee terecht en be ekken ook de kusten van Bretagne. 'oor het oog wordt de olie verwijderd, en worden zee en strand schoon ver klaard. Maar alle leven blijkt verdwenen te zijn. In plaats van wieren zijn er slij merige algen. Vissen en vogels hebben met duizenden tegelijk de dood gevon den, en sterven nog dagelijks. Dit sombere gegeven van menselijk misdadig omgaan met de natuurele menten en de dieren die in die elemen ten leven, heeft Gijs Keizer geïnspi reerd tot het monumentale doek van een olieslachtoffer. Een dode meeuw op het strand. Een prachtig doek, dat u het best kunt beleven, als u op de galerij gaat staan. Een doek, waarin het drama van de ra vage, die door de moderne mens in zijn niets ontziende hebzucht naar geld en energie, op knappe wijze tot uitdrukking is gebracht. Kleur, kompositie, wijze van uitbeelden: ze halen het onderwerp uit de sfeer van het incidentele, en vor men in driftige toetsen een felle aan klacht. Last but not least: Noud Nova. Hij beziet met verwondering het proces van de architektuur, die ooit als nieuwbouw in glorie funktioneerde. En die in een ander tijdsbestek, mede door slecht onderhoud, in verval raakt, en op de nominatie staat om gerenoveerd of afgebroken te worden. In de Marais in Parijs werd hij getrof fen door een paar van zulke afbraak panden Gedeeltelijk zijn er al gasten in gevallen. Heeft er al sloop, kaalslag, plaats gevonden. Wat er met de panden zal gebeuren is nog niet te zeggen Dat hangt als een duistere vraag in de lucht. Noud Nova plaatste deze panden in een landschapssituatie. Om de isolatie, de eenzaamheid, het jammerlijke van het lot te aksentueren. Waardoor de schildering iets vervreemdends en on zegbaar tragisch troosteloos krijgt. Vlakbij het Ploeghhuis zag Noud No va ook zo'n pandje dat ten dode is op geschreven. Het was een tijdje dicht gespijkerd, ging toch weer open. Het is het geveltje met de blauwe deur, waar van de stijlen zijn aangevreten. De sfeer van het verlatene is, mede door de dun ne verfopbreng en de kleurkeuze die Noud pleegt te bezigen, knap en deli- kaat getroffen Noud Nova schildert ook heel sobere stillevens, waarin hij een zo groot mo gelijk levenslicht zoekt. Reden waarom hij het perspektief wel eens vervormt. De voorwerpen zijn net even plastisch, eigenlijk meer aénzet van kleur. Ge deeltelijk zijn ze naturalistisch ge schilderd, maar door de ingehouden kleur wordt het idee. dat ze „in de hand genomen zouden kunnen worden" weer opgeheven. Het Ploeghhuis is geopend op vrijdag 31 oktober van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdag 1 november van 11.00 tot 17.00 uur. zondag 2 november van 14 00 tot 17.00 uur. KAMERCONCERT Op zondag 2 november vindt er, ter gelegenheid van deze tentoon stelling, een kamerconcert in het Ploeghhuis plaats. Aanvang 15.00 uur. Medewerking wordt verleend door Harry Poulssen, dwarsfluit en Ad de Sain, piano. ANCO MALI AMERSFOORT - Op de zolder van het Ploeghhuis kunt u in het komend weekend de emails zien van de Amersfoorter Jan de Valk. Het Ploeghhuis is geopend op vrijdag 31 oktober van 19.00 tot 22.00 uur, za terdag 1 november van 11.00 tot 17.00 uur, zondag 2 november van 14.00 tot 17.00 uur. Op zondag 2 november vindt er om 15.00 uur in het Ploeghhuis ter gele genheid van deze tentoonstelling een konsert plaats. Medewerking wordt verleend door Harry Poulssen, dwars fluit en Ad de Sain, piano Het emailwerk van Jan de Valk is zeer gevoelig en fijn afgestemd. Kleur en lichtval spelen een voorname rol Het warm menselijke voert de boven toon. Jan de Valk is ambachtelijk bezig De emails zijn zeer vlak van vorm, staan niet bol. een bewijs van de vakkundig heid van de emailleur. De verschillende emails worden gestrooid en ingebrand. Gedeelten worden weggeslepen, waarna de werkstukken weer opnieuw worden gebrand. Jan dé Valk werkt zelden met dek kende emails. Hij voert zijn tableaux voornamelijk in transparanten uit. Past soms het procédé van het vóóretsen toe, dat een fraai effekt bewerkstelligt, juist omdat hij met transparanten werkt. uver de lijnen, die in de koperplaat zijn gebeten, brengt hij de transparan ten aan. Hier en daar wordt de oxydatie benut: De lijnen worden geoxydeerd met héél fijne kleur nuancen Op-één der hoofdzakelijk land schappelijke emails, geïnspireerd door de arbeid op het land komt het ingeétste lijnenspel van de velden erg mooi tot zijn recht. Men kan het vooral goed zien, als men het email keert, en er van verschillende zijden licht op laat vallen. Van Friesland is er nog een email te zien. In waterachtige groenen, die ty pisch zijn voor deze wijdse noordelijke orovincie. In groenen en blauwen is het ruim glooiende landschap van de Vancluse door Jan de Valk vastgelegd Het land, dat achter de horizon dóórloopt. Het land met zijn steenachtige bodem. De bergen met bebouwing en vlak daar omheen wijn- en lavendel-velden Jan de Valk toont ook enkele emails, geïnspireerd op Bretagne. Het zijn ver beeldingen van grote rotsformaties Van het stoer stapelende van enorme stenen. Van gekke vormen tegen de horizon. Het is een gestolde karakteris tiek van het land met baaien en in zee vooruitschuivende landtongen. Voor al zijn emails maakt Jan de Valk tekeningen, die hij dan iets meer door dacht en afgewogen misschien ömzet in het door vuur gelouterde kleurenp- rocedé Heel mooi is ook een serie van de Middellandse Zee Van bergen die glooiend in zee wegglijden. Jan de Valk's emails ademen de sfeer van het land. waar de gedachte over hem is ontstaan ANCO MALI beelbehpe kvhst, the at en, hm DONDERDAG 30 OKTOBER Van 8.00 uur tot 18.00 uur vindt in de Flint Stadshal de keuring van de vogels van de Sierduiven Vereniging plaats. Op donderdag 30 oktober DONDERDAG 30 OKTOBER „In levende lijve" wordt op don derdag 30 oktober gespeeld door het Feministische Spiegeltheater. Aanvang 20.15 uur in het Flinttheater Er worden fragmenten gebracht uit het werk van vrouwelijke auteurs: Mi- scha de Vreede, Andreas Burnier, Doris Lessing, Penelope Mortimer. Het Fe ministische Speigeltheater laat zien wat vrouwen door de eeuwen heen hebben gepresteerd op het gebied van litera tuur, theater en maatschappelijk ge beuren Prestaties, waar vrouwen trots op kunnen zijn. Het Feministische Spiegeltheater bestaat uit: Celia van den Boogert, Marijke Frijlink, Janine Veeren, Wendela Vos. De regie is in handen van Natasja van Praag. VRIJDAG 31 OKTOBER SIERDUIVENSHOW In de Flint Stadshal wordt op vrijdag 31 oktober de sierduivenshow gehou den. Van 14 00 tot 22 00 uur te bezich tigen door het publiek. Een manifestatie van de Sierduiven Vereniging Amers foort. VRIJDAG 31 OKTOBER ANK VAN DER MOER Een Shakespeareprogramma op vrijdag 31 oktober gebracht door de ac trice Ank van der Moer. In het Flintt heater om 20.15 uur. In de regie van de bij het Dramaten Theater in Stockholm werkende Donya Feuer Ted Hughes selekteerde voor deze voorstelling de gedichten van Shakespeare. VRIJDAG 31 OKTOBER MUZIEK VOOR EEN PIEK Op initiatief van het Bumafonds speelt ook deze laatste vrijdag van de maand het Utrechts Koperkwartet van 19.30 tot 20.00 uur in de theaterstraat van De Flint. Voornamelijk zal muziek van Nederlandse bodem ten gehore worden gebracht. Anekdotische we tenswaardigheden over de komponis- ten worden door de musici verteld. Het Utrechtse Koperkwartet bestaat uit Karo van Dee. tromoet: Jan Kouwen- hoven, hoorn, Rianne Timmermans, trompet; Wim Timmermans, hoorn. U kunt een vrijwillige bijdrage van 1- geven. MAANDAG 3 NOVEMBER PHI- LATELISTEN De jeugdafdeling van de Philatelisten Vereniging Amersfoort organiseert op maandag 3 november een bijeenkomst met bingo, ruilen en veiling. Om 19.00 uur in de zaal van de Gereformeerde Kerk aan de Robert Kochstraat. MAANDAG 3 NOVEMBER WIE IS WIE? Pleunie Touw en Hugo Metsers spe len het blijspel „Wie is wie?", geschre ven door Roger O'Hason Het huwelijk van George en Emmely is vastgelopen. Ze hebben elkaar niets meer te zeggen, vinden ze. Ze ver mommen zich, en blijven naast elkaar voortleven. Het blijkt tenslotte, dat ze niet zonder elkaar kunnen. Als ze zich dat bewust worden is het huwelijk ge red. In het Flinttheater op maandag 3 no vember om 20.15 uur. DINSDAG 4 NOVEMBER WIE IS WIE? Een tweede voorstelling van het door Pleunie Touw en Hugo Metsers ge speelde blijspel „Wie is wie?" van Ro ger O Harson. Op dinsdag 4 november in de Flinttheater om 20.15 uur

Leusder Krant | 1980 | | pagina 9